Jump to content

Α.Ε.Κ. BC 2023-24 [Νέα-Μεταγραφές]:


George_D
 Share

Recommended Posts

Οι εξελίξεις των τελευταίων ετών στο τμήμα μου φαίνονται ανησυχητικές. Όσοι ξέρετε πραγματικά τα μέσα και τα έξω, θεωρείτε ότι το τμήμα έχει μέλλον;

Θα υπάρχει ισχυρή μπασκετική ΑΕΚ τα επόμενα 4-5 χρόνια αλλά και τα επόμενα 10-15; Ποιο είναι το χειρότερο σενάριο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, In A.E.K We Trust said:

Οι εξελίξεις των τελευταίων ετών στο τμήμα μου φαίνονται ανησυχητικές. Όσοι ξέρετε πραγματικά τα μέσα και τα έξω, θεωρείτε ότι το τμήμα έχει μέλλον;

Θα υπάρχει ισχυρή μπασκετική ΑΕΚ τα επόμενα 4-5 χρόνια αλλά και τα επόμενα 10-15; Ποιο είναι το χειρότερο σενάριο;

κανενα μελλον

το 1ο αποκλειεται το 2ο κανεις δεν ξερει πως θα ειναι το μπασκετ σε 10-15 χρονια

το χειροτερο σεναριο ειναι να σκασεις κανονι και να υποβιβαστεις στα ταρταρα

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, In A.E.K We Trust said:

Οι εξελίξεις των τελευταίων ετών στο τμήμα μου φαίνονται ανησυχητικές. Όσοι ξέρετε πραγματικά τα μέσα και τα έξω, θεωρείτε ότι το τμήμα έχει μέλλον;

Θα υπάρχει ισχυρή μπασκετική ΑΕΚ τα επόμενα 4-5 χρόνια αλλά και τα επόμενα 10-15; Ποιο είναι το χειρότερο σενάριο;

Μόνο αν έρθει κάποιος καινούργιος "Φιλίππου" υπάρχει ελπίδα να πρωταγωνιστήσει σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Να τους χτυπάει όλους εντός συνόρων κι εκτός να είναι δυνατή εννοώ.

Το χειρότερο σενάριο το έχουμε ζήσει και πραγματικά δεν θα ήθελα καν να το θυμάμαι, όχι απλά να το ξαναζήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα όπως ήταν χτισμένη στην αρχή, με μια αλλαγή του Χολ με ένα ασσοδυο που θα σκοράρει ήταν πολύ καλή. Απλά δεν βγήκε ο λογαριασμός, δεν ξέρω αν χάλασε κ κάποια συμφωνία κ άρχισαν οι περικοπές. Οι οποίες ολοκληρώθηκαν με τον Πλάθα. Το μόνο θετικό της χρονιάς είναι ότι δεν υπάρχουν μπαν ακόμη. Αν καταφέρουν κ το κρατήσουν αυτό θα είναι σημαντικό. Για την μπασκετική ΑΕΚ σε 5-10 χρόνια, χωρίς νέο επενδυτή ή συμπαίκτη, ψάξε βρες τον ισολογισμό κ θα δεις ότι κ μόνο να υπάρχει σαν τμήμα θα είναι επιτυχία. Γιατί όπως είπε κ ένας.... σοφός παλιά, μόνο τρελλοί αναλαμβάνουν χρέη.

 

Link to comment
Share on other sites

24/3 πέρυσι ο Τριαντόπουλος πάει στην Ιταλία να κλείσει μια συμφωνία με μεγάλη εταιρεία που δραστηριοποιείται στον χώρο των παιχνιδιών/μοντελισμού πολύ γνωστή στην χώρα μας μέσα από τις διαφημίσεις. 25/3 νικαμε τον πεθαμένο Παναθηναϊκού στα Λιόσια και μετά είναι όλοι σε κλίμα ευφορίας ότι πάει να κλειστεί ένα μεγάλο deal που θα άλλαζε την ομάδα κυριολεκτικά. Στην συμφωνία που ήταν να υπογραφεί προέβλεπε η εταιρεία αυτή να πάρει και χώρους στα Λιόσια γύρω από το γήπεδο για logistics - αποθήκες και να φτιάξει την έδρα της εκεί.

12/4 λίγες μέρες μετά γίνονται τα επεισόδια με τους Ισραηλινούς και έκτοτε οτιδήποτε είχε συμφωνηθεί έμεινε στο αέρα μέχρι την οριστική ανακοίνωση τιμωρίας η οποία βγήκε 24/7 και προέβλεπε μόνο το 20% να προσέρχεται στα Ευρωπαϊκά και πρόστιμο 50.000€.

Χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία που θα έβαζε πολλά σε τάξη και φέτος βρεθήκαμε πάλι ουσιαστικά από το μηδέν.

Πολύ λιτά στόχος είναι απλά να βγει η χρονιά πλέον. Για μετά ουδείς ξέρει. 

Για Μάκη που γράφεται πολλοί έχει κάνει λάθη που πλέον δεν κρύβονται όμως θα πω ότι είναι εκεί και έχει χαλάσει σημαντικά μεγάλα ποσά την στιγμή που οποιονδήποτε άλλο ρωτήσεις και του πεις έλα να αναλάβεις στρίβειν δια του αρραβώνος μόνο στο άκουσμα. Δεν δικαιολογώ κανέναν αλλά οφείλω να το πω σαν άποψη μου.

  • Δικεφαλάκι 3
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Χάνοντας τα... αποδυτήρια της ΑΕΚ
Είναι βέβαιο ότι ο Ισπανός... έχασε τα αποδυτηριά του. «Έχασε» (κυρίως) τους ξένους που έχει η ομάδα. Γενικότερα τους.. έχασε. Αλλά δεν έχασε μόνο τους παίκτες. Οι «φωνές» ξεκινούσαν εκ των έσω, όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές.

Και ο Μάκης Αγγελόπουλος πείστηκε να πετάξει μία επένδυση, μάλλον για να σώσει τη χρονιά. Αν σώνεται, φυσικά. Εκτός και η αλλαγή προπονητή κάνει την ΑΕΚ να πάρει το Κύπελλο (πρέπει να νικήσει Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό) και στο πρωτάθλημα μπορεί να πιάσει την 6η θέση (τουλάχιστον) για να μπει στα play-offs και να γλιτώσει τη διαδικασία του... play out. Μακάρι να τα πετύχει όλα αυτά, αλλά χρειάζεται επικό ηλεκτροσόκ.

Η λογική λέει ότι αυτό που μπορεί να προλάβουν είναι το BCL. Βέβαια, με τον Πλάθα στον πάγκο η ΑΕΚ ξεκίνησε με ρεκόρ 5-0.

Αν κάτι δεν... κολλάει, το λογικό είναι να το σταματήσεις. Αλλά στο μυαλό μου, μου μοιάζει απίθανο πως ένας προπονητής του επιπέδου του Πλάθα, δεν... κάνει για την ΑΕΚ.

Όπως έγραψα και στον πρόλογο, έχουν μαζευτεί αρκετοί που δεν... κάνουν, για διάφορους λόγους. Άρα το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο εκάστοτε προπονητής.

Συζητήσεις εδώ και ημέρες
Οι συζητήσεις για το πρόωρο τέλος της συνεργασίας έχουν ξεκινήσει εδώ και ημέρες. Όπως και η αναζήτηση του επόμενου προπονητή.

Ποιος ξέρει, ίσως στο μυαλό του Μάκη Αγγελόπουλου να έχουν παίξει ρόλο και οι... παραινέσεις (κάποιον εκ) των ξένων παικτών. Είπαμε, ο Πλάθα είχε χάσει την εμπιστοσύνη τους.

https://www.gazzetta.gr/basketball/basket-league/2297782/aek-pame-ston-epomeno-platha-parakalo

Link to comment
Share on other sites

Άτοπη ανακοίνωση. Όσο υπάρχει η Ευρωλιγκα πάντα θα είσαι υπό. Επίσης άδικο να ζητάει τα ίδια λεφτά για όλους. Δηλαδή στο ποδόσφαιρο θα πρέπει να πάρουμε από τηλεοπτικά τα ίδια με τον Οφη ή την Κηφισιά; Καλώς ή κακώς με το ελληνικό πρωτάθλημα μπασκετ ασχολούνται ελάχιστοι 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ξενέρα η γείωση του φετινού πρότζεκτ. Δύο φορές τα τελευταία χρόνια απ το 2014 όπου υπήρχε μια προοπτική να δημιουργηθεί δυνατή ομάδα. Η μία ήταν με Μπάνκι και η άλλη με Πλάθα. Κατά τη γνώμη μου, μόνο αυτές τις δύο φορές παίξαμε ένα ορθολογικο, μοντέρνο μπάσκετ με πλάνο. Και τις δύο φορές διαλύθηκε για πλάκα η ομάδα και το φοβερό είναι ότι είχε παρουσιάσει ωραία δείγματα παιχνιδιού, για να πάρει απ το πανέρι του βυσματικου μπάσκετ κάποιον προπονητή Ηλία που ξέρει την ελληνική φάση (Παπαθεοδωρου, Ζούρος).

Μου είναι δύσκολο να μην ξενερώνω τουλάχιστον.

Και δεν γίνεται να τα βάζω με την διοίκηση της Α1 που βγάζει τα προγράμματα, λες και φταίει μόνιμα (ναι φταίει σε πολλά) που αυτοδιαλυομαστε.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Tsosmi said:

https://www.sport24.gr/basket/aek-betsson-oi-kanones-toy-ellinikoy-protathlimatos-den-ginetai-na-diamorfonontai-me-vasi-tis-anagkes-ton-dyo-omadon-poy-symmetechoyn-stin-euroleague.10257987.html

 

Δίκιο έχεις ρε Μάκη,αλλά μάντεψε, αν είσαι τρόμπας και μπαταχτσής δε σε ακούει κανείς.

ΟΥΦ !

Ευτυχώς, τη γλιτώσαμε εμείς ετούτη τη φορά !!!

Δεν πήρε η μπάλα τους οπαδούς.

Στην επόμενη ανακοίνωση μάλλον έχουμε σειρά ....

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει διπλό ο Άρης στην έδρα των βάζελων ενώ παράλληλα εμείς κοιτάμε την ομάδα μας να διαλύεται αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Θα μου πεις, ζηλεύεις τα σκουλήκια;

Δεν ξέρω ρε φίλε. Ώρες ώρες ζηλεύω την αγωνιστική ηρεμία που βγάζουν γενικά τέτοιες ομάδες που έχουν συγκεκριμένους στόχους και δεν αρχίζουν τις φανφάρες και τις μεγαλοστομίες χωρίς βάση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Navas said:

Βγάζει διπλό ο Άρης στην έδρα των βάζελων ενώ παράλληλα εμείς κοιτάμε την ομάδα μας να διαλύεται αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Θα μου πεις, ζηλεύεις τα σκουλήκια;

Δεν ξέρω ρε φίλε. Ώρες ώρες ζηλεύω την αγωνιστική ηρεμία που βγάζουν γενικά τέτοιες ομάδες που έχουν συγκεκριμένους στόχους και δεν αρχίζουν τις φανφάρες και τις μεγαλοστομίες χωρίς βάση.

μην εχεις τυψεις αυτες ειναι ομαδες εμεις ειμαστε μπουρδελο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Ρούλης καταστράφηκε απ τις φανφάρες. Βρέθηκε ένας πραγματικός αρειανός κ προσπαθεί να το συμμαζεψει 6 χρόνια τώρα. Ακόμη χρωστάνε από την εποχή της φανφάρας. Εμείς θα χρειαστούμε καμια 10ετια χονδρικά όταν το αποφασίσουμε, εκτός κ αν βρεθούν από κάπου λεφτά μαγικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα λεμε και ολα βεβαια, αν δεν ηταν ο κοβιντ το '20 ο Αρης ηταν το 1ο φαβορι για να πεσει Α2 ενω και μεις ειχαμε πολυ δυνατη ομαδα και χτυπαγαμε τελικους

Τον εχω κραξει απειρες φορες τον Μακη αλλα μεσα σε ολα τα αλλα ημασταν και απιστευτα γκαντεμηδες

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

ναι απο τοτε παμε για 4ο χρονο οκ γκαντεμης ο μακης, ομως δεχτηκε να παει να παιξει σε ενα αχουρι που ηταν ερειπιο και εδωσε ενα σκασμο λεφτα να το κανει τουλαχιστον επαρκες για να γινουν αγωνες

δεν ξερω τι σκαλωμα εφαγε αλλα η συμφωνια του για το κλειστο στα λιοσια ηταν καταστροφικη 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Και ο τρακης εκλεισε για παρτυ του το οακα και το εχει σαν δικο του γηπεδο για 50 χρονια. Στο γήπεδο άντε να έβαλε λεφτά μόνο για διακόσμηση. Καλώς η κακώς τόσα χρόνια πληρώναμε και εμείς νοίκι οπότε ουσιαστικά πήρε γήπεδο έτοιμο για λειτουργία ενώ εμείς πήραμε ένα αχούρι. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το 2021, Παπαθεοδώρου-Αγγέλου, η ΑΕΚ έχει εντελώς φθίνουσα πορεία. Όταν μειώνονται τα χρήματα και το κυριότερο δεν υπάρχει το know-how, τότε επέρχεται ένα τέλμα. Χρειάζονται αλλαγές προς αγωνιστική βελτίωση της ομάδας.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Navas said:

Μπούσης???

ετσι ακουγεται αλλα δεν νομιζω να εχει βαση ..Και το καλοκαιρι ειχε ακουστει για τον γιο του μελισσανιδη.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη 2 νίκες κ 9ηττες στα τελευταία 11 ματς 

Καλά τα πας συνεχισε

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×