Jump to content

Α.Ε.Κ. - Γιάννενα (3η αγ., 4/9 21:30)


SpiRos
 Share

mvp κόουτσινγκ βραβείο Μάνταλου   

42 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Βίντα
      0
    • Τζαβέλλας
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Γιόνσον
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Αραούχο
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Ελίασον
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Μοχαμάντι
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
    • Χατζισαφί
    • Βίντα
      0
    • Τζαβέλλας
      0
    • Σιμάνσκι
    • Γιόνσον
      0
    • Πινέδα
      0
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
    • Γκαρσία
      0
    • Ελίασον
      0
    • Μάνταλος
    • Άμραμπατ
      0
    • Μοχαμάντι
      0


Recommended Posts

Εντάξει δεν το έχετε δει τόσο καιρό αυτό το μπουκάλι από την εταιρεία που είναι χορηγός μας? 

Τα ίδια νομίζω πίνουν και στο Μαξίμου μια φορά που το είχα προσέξει. 

Link to comment
Share on other sites

Λιγα πραγματα και απο μενα. 
Ας μην ειμαστε τοσο σκληροι με τον προπονητη. Ειναι κανονικος προπονητης στην θεση που ειχες Γιαννικη, Καρντοσο Οφρυδοπουλο και σια
Αν δεν ηταν ο μοναδικος πιακτης που πεφτει για τακλιν θα λεηαμε αλλα. Και αυτος ειναι ο Γιονσον. 

Κανονικος ποδοσφιαριστης και σοβαρος επαγγελματιας. Το αντιθετο του Χατζησαφι και το Τζαβελα που κανουν τα αγαλματακια και σουταρουν οι αντιπαλοι ελευθερα,

Ο Αραουχο και ο Τσουμπερ που θελουν πολυ να βοηθησουν ας μεινουν στην θεση τους....θα βοηθησουν περισσοτερο , Τωρα απλα δεν υπαρχουν

Δεν θελω καν να αναφερθω στα ακραια μπακ. Ειναι ανυπαρκτα και λιγα για το επιπεδο μας
ΣΙμανσκι το ακεφαλος καβαλαρης. Πηγη κινδυνων

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στα του αγώνα. 

Στανκοβιτς καλός με τα πόδια αλλά δεν με επνευει ότι θα κάνει τη απόκρουση στη μία φάση του αντιπάλου 

Ροτα τρικυμία, θα ήταν ο χειρότερος αλλά υπήρχε και το έτερο μπακ στα αριστερά και τον σώζει η μαχητικότητα του. Για κάνα 10λεπτο στο Β τρώγαμε φάσεις από λάθη του... 

Βιντα οκ κλάση. Σου δίνει ασφάλεια και ηρεμία. 

Τζαβέλας δίπλα στο Βιντα είναι απλά ανεκτος

Χατζισαφι απλά απαράδεκτος. Κίνδυνος στην άμυνα ανύπαρκτος μπροστά. Καλύτερα να παίζαμε με κονο. 

Γιονσον παικτουρα πάτησε κάθε εκατοστό του γηπέδου, έκοψε άπειρες φορές και ήταν στην άμυνα και στη επίθεση.. Μηχανάκι 

Σιμανσκι περιττός όταν παίζει ο Γιονσον ευτυχώς μετά ανέβασε το αλμειδα το Γιονσον και κάπως βιορθωσε αυτό το λάθος. Σαν αλλαγή του Γιονσον πλέον είναι χρήσιμος 

Πινεδα. Οκ έβαλε γκολαρα προσπάθησε αλλά δεν παίζει για την ομάδα αλλά για τον εαυτό του. Προσπαθεί πολλές το κάτι παραπάνω με ρίσκο. 

Τσουμπερ δεν κρίνεται προσπαθεί βοηθάει και ανασταλτικα τρέχει αλλά κακές επιλογές εκτελέσεις  στη τελική προσπάθεια είτε για ασσιστ είτε για σουτ 

Γκατσινοβιτς δεν μπήκε καλά γιατί σαν δεξί εξτρεμ δεν μπορούσε να βοηθήσει. Όταν άρχισε να έρχεται πιο κεντρικά ανέβασε την απόδοση και η ομάδα την πίεση πολλή. 

Αραουχο παιδί μου γιατί δεν κάθεσαι στη θεσούλα σου. Τι δουλειά έχεις σαν αριστερό μπακ, αμυντικό χαφ και οπουδήποτε αλλού εκτός της επίθεσης...

Αμπραμπατ έπαιξε στη θέση του και έβαλε γκολ πίεσε μια χαρά 

Μανταλος κούραση με τη μπάλα χάλασε το πρεσιγκ και γενικά δεν πρόσφερε 

Ελιασον δείχνει ότι μπορεί να βοηθήσει αλλά δεν με εντυπωσίασε κιόλας. Δεν το κρίνω ακόμα 

Γκαρσία βρήκε χώρους γιατί ανέβηκε ο πας και σε αυτό είναι μανούλα. 

Μοχαμαντι μπήκε φουριόζος και τρελαμένος και βρήκε το πας κουρασμένο 

Αλμειδα περιμένω περισσότερα και δείχνει ότι ακόμα ψάχνεται. Προσπαθεί δουλεύει αλλά έπρεπε μετά από τόσους μήνες τουλάχιστον να μην ψάχνεται πάντως έχει ελαφρυντικά ότι το ροστερ που βρήκε ήταν προβληματικό και οι μεταγραφές αργούν. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Παντως χθες η Ριζουπολη μου φανηκε επικινδυνη. Τα ειπαμε για την οπτικη, για την αισθηση γηπεδου σε σχεση με οακα κλπ αλλα φευγοντας χθες πισω απ το πεταλο (στο στενο κομματι) με καποιες ακομη χιλιαδες κοσμου δε μου αρεσε. Ηταν και καμποσοι αθεοφοβοι που ειχαν παρκαρει μηχανακια ακριβως εξω απ την πορτα της θυρας και ηρθε κι εδεσε. Παρεμπιπτοντως στο πεταλο εμπαιναν με απλο χαιρετισμο, ουτε διαρκειας ουτε τπτ.  Καλα ηταν για δυο ματς, παμε παρακατω.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, billy21 said:

Αυτό που κάνει ο Τζαβέλας, που βλέπει παίχτη στην περιοχή κ αντί να πέσει πάνω του να βάλει κόντρα, πιάνει τ΄αρχίδια του κ κάθετια σαν ξυλάγγουρο ακίνητος είναι η καινούρια μόδα αμυντικής μαλάκινσης για φέτος??

Μουκουντί ΣΩΣΕ ΜΑΣ.

Τα έχει μάθει από το Σβαρνα, πρωτοπόρος σε αυτού του τύπου το μαρκάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, moukie said:

 αλλα φευγοντας χθες πισω απ το πεταλο (στο στενο κομματι) με καποιες ακομη χιλιαδες κοσμου δε μου αρεσε. 

 

Σαν περιφορά επιταφειου τη μεγάλη Παρασκευή. Ένα βήμα το λεπτο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

βγηκε το πρεσινγ του γιαννικη φετος . πρεπει να δεσει η ομαδα .δυστηχως αργησαμε με τον τισφουτη αλλα πια μπορουμε να μιλαμε για αθλητες. αν βρουν και τι θα κανουν την μπαλα οταν την περνουν απο τους αντιπαλους θα δουμε πραγματακια φετος . 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bad_habiT said:

Στο κυβερνητικό.... κριτική των παικτών...μανταλος 8🤡🤡🤡

Ρε συ μήπως φταίει το λινκ που το βλεπα? Εγώ από όταν μπήκε δεν μπόρεσα να τον δω να κάνει το οτιδήποτε, αντιθέτως μονιμα εβλεπα ένα κενό εκεί που υποτίθεται ότι ήταν. 

Μόνο σε κάποια φάση είδα ένα άψυχο κουφάρι να κάνει τζοκινγκ πηγαίνοντας εκεί που έπρεπε να είναι και υπέθεσα ότι είναι αυτός.

Έχει κανείς αντικειμενική εικόνα?

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάνταλος για αυτά τα 30 λεπτά στο τέλος είναι μια χαρά. Ιδίως στο ρόλο που τον έβαλε. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Skepastos said:

Ο Μάνταλος για αυτά τα 30 λεπτά στο τέλος είναι μια χαρά. Ιδίως στο ρόλο που τον έβαλε. 

Έβγαλε μια καλή 30αρα μπαλιά, έδωσε μια σωστή πάσα και στο υπόλοιπο διάστημα ήταν ο γνωστός κλόουν. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, MITSAKLAS said:

Έβγαλε μια καλή 30αρα μπαλιά, έδωσε μια σωστή πάσα και στο υπόλοιπο διάστημα ήταν ο γνωστός κλόουν. 

Εμένα μου έκανε εντύπωση η διαφορά ότι έπεφταν σαν τα σκυλιά πάνω στη μπάλα ο γιονσον Σιμανσκι ακόμα και ο Γκατσινοβιτς και εκείνος απλά πήγαινε στη μπάλα μόνο για να βγάλει την υποχρέωση.  Καμία διάθεση πίεσης πάνω στη μπάλα απλά να βρίσκομαι εκεί για να βρίσκομαι.  

Link to comment
Share on other sites

Για τα συστήματα δεν ξαναγράφω, βρίσκω (δεδομένων των συνθηκών του ρόστερ) την κριτική που διαβάζω υπερβολική στην ένταση της. Αυτές οι αναλύσεις δεν γίνονται αν δεν λαμβάνεται υπόψη το opportunity cost, γιατί με τους παίχτες που έχεις, όποιο σύστημα διαλέξεις για να κλείσεις μία τρύπα θα ανοίξεις κάπου αλλού κάποια άλλη. Τελικά είναι συζήτηση για το ποιες τρύπες μας αρέσουν καλύτερα. Δεν χρειάζεται δηλαδή ιδιαίτερη σπουδή και έπαρση. Τον "ορθολογισμό" τον έχουμε κάνει καραμέλα ενώ μιλάμε για καθαρά υποκειμενικές αναγνώσεις. Προσωπικά βρίσκω ορθολογική για διαφορετικούς λόγους την επιλογή διαφορετικών συστημάτων (στη συγκεκριμένη συγκυρία με το συγκεκριμένο ρόστερ). 

Από αυτά που έχουμε δει εμπιστεύομαι καλύτερα το 3-5-2 για λόγους που έχω πει (και σχετίζονται με την αμυντική λειτουργία) αλλά καλός μαλάκας είμαι κι εγώ και έχω άποψη.

Περί ορθολογισμού συνέχεια, το να λέμε ότι θα ήταν ορθολογικό να έπαιζε καλύτερα με έναν παίχτη που δεν έχουμε δει ποτέ (Μουκουντί) το θεωρώ αστείο. Ενδιαφέρον ναι, περιπετειώδες οκ, αλλά το ορθολογικό από που προέκυψε; Μπορεί να το εξηγήσει κάποιος;

Τώρα για το ματς. Παίξαμε με σχετικά εύκολο αντίπαλο άρα δεν μπορούν να βγουν γενικευμένα συμπεράσματα. Από την άλλη, τέτοια ματς είναι τα μισά που θα δώσουμε στη σεζόν. Έχει μεγάλη σημασία να έχεις τρόπο να τα ξεκλειδώνεις και το "ελα μωρέ ποιος ΠΑΣ" δεν είναι σωστή προσέγγιση.

Βγάλαμε πολύ καλά στοιχεία, ένταση, πίεση, βγαίνουν κάποιοι αυτοματισμοί σιγά-σιγά, κάναμε καλή διαχείριση του ματς. Την ίδια στιγμή είδαμε τρανταχτές αδυναμίες. Επιθετικά σε μεγάλα διαστήματα δεν υπήρχε καθόλου δημιουργία. Ειδικά στο πρώτο 25λεπτο η ομάδα ήταν στατική και αυτό που έλειπε ήταν η κίνηση των μπροστινών χωρίς την μπάλα. Δεν είναι ότι δεν βγήκαν αρκετές προωθητικές μπαλιές προς την αντίπαλη περιοχή, είναι ότι δεν γίνονταν καν κινήσεις παιχτών για να μπορούν να δεχτούν τη μπάλα. Κάποιος να ξεπεταχτεί ρε καργιόληδες και ας μην πάρει τη μπάλα, απλά έστω να τον δούμε λίγο να ελευθερώνεται και να χαρούμε. Είναι προφανές ότι στην προετοιμασία έχει δοθεί όλη η έμφαση στην αμυντική λειτουργία. Μπροστά δεν φαίνεται τίποτα δουλεμένο.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι βγαίνει ο Αραούχο από την περιοχή, αλλά ότι δεν μπαίνει κάποιος άλλος. Σα να έχουμε ένα σύστημα με δύο μέρη και να ξεχνάμε να εφαρμόσουμε το δεύτερο. Είναι αστείο μερικές φορές. 

Για τους ανάποδους εξτρέμ, οκ, η λογική είναι να τους έχεις για να συγκλίνουν. Δεν με ενοχλεί, ας παίξουμε έτσι. Στην πράξη όμως, γιατί μου φαίνεται ότι όλα τα xGoals μας ήταν από πλαγιοκόπηση και όχι από σύγκλιση; Πρέπει εκεί να γίνει μία επιλογή.

Γενικά έχουμε τεράστια προβλήματα στο ρόστερ, αλλά μου φαίνεται γίνεται σοβαρή δουλειά και νομίζω η ομάδα θα βελτιώνεται διαρκώς. Στηρίξτε τον κόουτς μας ρε πούστηδες. Και τους παίχτες μας.

ΥΓ Σημαντικότερη στιγμή του ματς η αγκαλιά Αμρα-Αλμέιδα μετά το 2ο γκολ. Αφιερωμένο σε όσους ζήσαμε Καρέρα να πανηγυρίζει μόνος του ιστορική πρόκριση με Βόλφσμπουργκ όσο η ομάδα είναι στη σέντρα και πιπώνει μάνταλο.

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Αμραμπατ εξαιρετικος χθες, ιδιαιτερα οταν μετακινηθηκε πιο κεντρικα. Και πιεση που τρομοκρατουσε τους αντιπαλους, δεν ξερω τι φανηκε στην τηλεοραση.

Αν αποδεχθει αυτο το ρολο θα ειναι πολυ χρησιμος.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, moukie said:

Ο Αμραμπατ εξαιρετικος χθες, ιδιαιτερα οταν μετακινηθηκε πιο κεντρικα. Και πιεση που τρομοκρατουσε τους αντιπαλους, δεν ξερω τι φανηκε στην τηλεοραση.

Αν αποδεχθει αυτο το ρολο θα ειναι πολυ χρησιμος.

Φάνηκε μια χαρά.  Έβλεπες τον μαροκινό να τρέχει με μανία προς τη μπάλα για να τη κλέψει και έβλεπες το μανταλο που μπήκε στο ίδιο λεπτό νομίζω να κάνει το κονο.  Μόνο στην εθνική βάζει το ποδαράκι του αυτός.  

Link to comment
Share on other sites

Ο αμπραμπατ εχει god complex (Συμπλεγμα του ιεχωβα). Ειναι τοσο πολυ στον κοσμο του για το ποσο γαματος ειναι που δεν τον νοιάζει πολύ η ομαδα μέχρι που θα βάλει κανα γκολ και θα καυλώσει με το attention του κόσμου και των συμπαικτων. Γιαυτό τον είδατε να σκυλιαζει μετα το γκολ γιατί ήθελε κι'αλλο, σαν πρεζακι. Ο τυπος ειναι τοξικός και αμα δεν γαμιωταν ο μελισσανιδης και ειχαμε παίχτες θα έπρεπε να φύγει οπωσδήποτε απο την ΑΕΚ. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Evolve said:

Το πρόβλημα δεν είναι ότι βγαίνει ο Αραούχο από την περιοχή, αλλά ότι δεν μπαίνει κάποιος άλλος. Σα να έχουμε ένα σύστημα με δύο μέρη και να ξεχνάμε να εφαρμόσουμε το δεύτερο. Είναι αστείο μερικές φορές. 

Στο 1-0 κοντράρει τη μπάλα ο Γιόνσον και φτάνει στον Τσούμπερ. Ο Τσούμπερ φεύγει μπροστά για να κάνει την ψώφια σέντρα και ο άλλος κάθετε ψάρακλας σκοπός στη θέση του. Η μισή ομάδα παίζει άλλο ποδόσφαιρο από την υπόλοιπη. Θέλει ο Πινέδας να παίξει 1-2 γρήγορα και έχεις τους κεντρικούς να ψάχνουν την παράλληλη μπαλιά προς τους αμυντικούς για να κάνουμε ξανά build up ή αλλαγή παιχνιδιού με αργό ρυθμό γιατί γρήγορα δεν θα πάει η μπάλα εκεί που θα θέλαμε. Τρατζικ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bad_habiT said:

Στο κυβερνητικό.... κριτική των παικτών...μανταλος 8🤡🤡🤡

Με την ευκαιρία, να διαβάζετε ΠΑΝΤΑ 365 για ΕΓΚΥΡΗ πλΕροφόρηση :

GGS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καποιος το εγραψε και εδω μεσα οτι τον ειπε Σουηδο στο ραδιο, Mandela effect στην δημιουργια βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εγώ θέλω να ξαναπώ ότι ειδικά σε συμβόλαια ΣΥΝΗΘΩΣ ο,τι πληρώνεις παίρνεις πάνω κάτω (Εννοειται πως θα υπάρξουν και εξαιρεσεις). Λέτε κάποιοι πχ για τον Ίβιτς κσι τον Σιμανσκι, οκ αλλά ο Ίβιτς είχε εντολή για συμβόλαιο μέχρι 400Κ βαρυα 500Κ μαξ. Ο Γιονσον παίρνει τα διπλα ομως. Για αυτό είναι και πολύ καλυτερος.

Γενικά περυσι και φετος που ανέβασες τα συμβόλαια παίρνεις πιο σοβαρους παικτες. Θα φέρεις και Λε Ταλεκ με 750, αλλα θα φέρεις και Αραουχο, Τσουμπερ, Γιονσον, Πινεδα, Βιντα, Γκατσινοβιτς. Ακόμα και ο Άμραμπατ κάνει ενέργειες διαφορας παρα την τρελα του.

Εχω γράψει περυσι και πρόπερσι ότι δεν νοείται πρωταθλητισμος χωρις 6-7-8 συμβόλαια τουλαχιστον κοντά στο εκατομμυριο.

Ξύπνησες λιγο, αλλά έχουν ξυπνησει κι άλλοι πλέον. Και οκ ο χοντρός δεν είναι κι εύκολος αντίπαλος.

Θες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 τέτοιους παικτες  ακόμα, θα πω εγώ. Ας είναι σε οποιες θεσεις βρουν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ίδια βαθμολογία Γιονσον και Μανταλος; πόσο προκλητικός μπορείς να γίνεις ρε κεφτέ; 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×