Jump to content

Α.Ε.Κ. - Γιάννενα (3η αγ., 4/9 21:30)


SpiRos
 Share

mvp κόουτσινγκ βραβείο Μάνταλου   

42 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Βίντα
      0
    • Τζαβέλλας
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Γιόνσον
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Αραούχο
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Ελίασον
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Μοχαμάντι
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
    • Χατζισαφί
    • Βίντα
      0
    • Τζαβέλλας
      0
    • Σιμάνσκι
    • Γιόνσον
      0
    • Πινέδα
      0
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
    • Γκαρσία
      0
    • Ελίασον
      0
    • Μάνταλος
    • Άμραμπατ
      0
    • Μοχαμάντι
      0


Recommended Posts

22 hours ago, Skepastos said:

Νικο προτιμώ τον άνθρωπο που μαθαίνει απο τα λάθη του αλλά δουλεύει παρά τους κολλημένους Γιαννίκηδες με την άμυνα στη σέντρα. Τωρα μαθαίνει στο 100% το ροστερ. Αλλο να βλέπεις τα βιντεο και αλλο να ζεις τον παίχτη live. Προκύπτει και κουβέντα με τους παίχτες, μετρήσεις, στατιστική, όλα έχουν μπει στη ζωή μας πλέον. Αν ο άνθρωπος θεωρεί πχ οτι ο Τσουμπερ εγκλωβίζεται εύκολα στα άκρα επειδή δεν είναι τόσο γρήγορος, γουστάρω που τον φέρνει πιο κεντρικά γιατί το έχει το παιχνίδι στον άξονα. Και σουτ και κάθετη και συνδυασμό έχει και άμυνα θα σου παίξει.

Το ιδανικό θα ήταν να είχες αλλον έναν Ελίασον στα δεξιά να παίζουν με το κανονικό τους πόδι και να απεγκλώβιζες τον Γκατσίνοβιτς απο τα άκρα. Θα είχες τότε στον αξονα Γιονσον/Σιμανσκι, Γκατσίνοβιτς/Τσούμπερ/Πινέδα στο κεντρο για 3 θέσεις. Συν το Γαλανόπουλο αν και όταν και το ρετάλι το Μάνταλο. 

ok συμφωνώ αλλά εν μέρη. και εξηγώ:

-δεν γίνεται να έχεις κολλήσει σε ένα σύστημα επειδή πέρυσι είχες αμυντικό θέμα ενώ έχεις πάρει 5 παίχτες στον άξονα

-δεν γίνεται να θεωρείς τον Μάνταλο ικανό να παίξει ως δεύτερος επιθετικός. δεν γίνεται αυτό με καμία μέτρηση και στατιστικό να σου λέει ότι μπορεί

-δεν γίνεται η συζήτηση για επιθετικό να γίνεται τέλη Αυγούστου όταν είσαι εδώ από τον Μάιο

-δεν γίνεται να θεωρείς ότι ο Λιβάι θα γίνει killer

-δεν γίνεται να μην έχεις στο πλάνο σου βασικό δεξί μπακ όταν πάιζεις με 4άδα στην άμυνα

-δεν γίνεται να στηρίζεις το παιχνίδι σου στον Σιμάνσκι

 

στα θετικά:

-το ψάχνει

-σωστές οι αλλαγές στο ημίχρονο στην Ριζούπολη

-είναι προσωπικότητα ως παίχτης παγκόσμιας εμβέλειας

 

στην σούμα:

-δεν έχει ξεκινήσει καλά η χρονιά

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που βλέπουμε όλοι λίγο ή πολύ, πιστεύετε δεν τα έχει δει ο Ματίας? Δεν έχει μεταφέρει τις ελλείψεις του ρόστερ? Επιθετικό ψάχνουμε απ τον Μάη πχ. Απλά συζητάμε ότι μας μεταφέρουν οι αρδ οι οποίοι είναι επαγγελματίες ψεύτες. Για να το θέσω καλύτερα, μη μου συγχιστούν τα μπουμπούκια μου, οι αρδ επικοινωνούν τα θέλω της διοίκησης όχι του Ματίας. Και αν κρίνω απ τα ονόματα που είπε πρώτος ο δάσκαλος εδώ κ άρχισαν να μεταφέρουν κ οι αρδ σιγά-σιγά, επικοινωνούν τα θέλω του Γιαννάκη. Δεν το αναλύω πιο πολύ γιατί θα γίνεται όλο κ πιο άσχημο. Αναμένουμε τις κινήσεις.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mobster21 said:

ok συμφωνώ αλλά εν μέρη. και εξηγώ:

-δεν γίνεται να έχεις κολλήσει σε ένα σύστημα επειδή πέρυσι είχες αμυντικό θέμα ενώ έχεις πάρει 5 παίχτες στον άξονα

-δεν γίνεται να θεωρείς τον Μάνταλο ικανό να παίξει ως δεύτερος επιθετικός. δεν γίνεται αυτό με καμία μέτρηση και στατιστικό να σου λέει ότι μπορεί

-δεν γίνεται η συζήτηση για επιθετικό να γίνεται τέλη Αυγούστου όταν είσαι εδώ από τον Μάιο

-δεν γίνεται να θεωρείς ότι ο Λιβάι θα γίνει killer

-δεν γίνεται να μην έχεις στο πλάνο σου βασικό δεξί μπακ όταν πάιζεις με 4άδα στην άμυνα

-δεν γίνεται να στηρίζεις το παιχνίδι σου στον Σιμάνσκι

 

στα θετικά:

-το ψάχνει

-σωστές οι αλλαγές στο ημίχρονο στην Ριζούπολη

-είναι προσωπικότητα ως παίχτης παγκόσμιας εμβέλειας

 

στην σούμα:

-δεν έχει ξεκινήσει καλά η χρονιά

Τα βλέπω και εγώ Μόμπυ μου αυτά και μάλιστα αν ανατρέξεις στις κουβέντες όταν τον υπογράψαμε, αυτά τα είχα αναφέρει απο τότε. Είχα και έχω ενδοιασμούς για τις τακτικές του, αλλά δεν γίνεται να τα έβλεπα εγώ μόνο και όχι αυτοί που τον υπέγραφαν. Εγώ λοιπόν παρά τους προβληματισμούς μου, φέτος εχω διάθεση προσωπικά να τον στηρίξω, πρώτον γιατί βαρέθηκα αυτό το γαϊτανακι καθε χρόνο και δεύτερον γιατί του πιστώνω οτι δουλεύει. Είπα λοιπόν και προχθές. Προτιμώ να χαθεί ενας χρόνος και να κανω τον κασίδη για να μάθει στο κεφάλι μου ΑΝ δω οτι στο τέλος της χρονιάς θα έχει παρουσιάσει έστω ένα έργο, μια εξέλιξη, κάτι θελκτικό στο μάτι και στον ψυχισμό μου. Θα τον κράζω στις χοντράδες εννοείται αλλά αποχώρηση πριν βγάλει τη χρονιά δεν θα ζητήσω. 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Skepastos said:

Τα βλέπω και εγώ Μόμπυ μου αυτά και μάλιστα αν ανατρέξεις στις κουβέντες όταν τον υπογράψαμε, αυτά τα είχα αναφέρει απο τότε. Είχα και έχω ενδοιασμούς για τις τακτικές του, αλλά δεν γίνεται να τα έβλεπα εγώ μόνο και όχι αυτοί που τον υπέγραφαν. Εγώ λοιπόν παρά τους προβληματισμούς μου, φέτος εχω διάθεση προσωπικά να τον στηρίξω, πρώτον γιατί βαρέθηκα αυτό το γαϊτανακι καθε χρόνο και δεύτερον γιατί του πιστώνω οτι δουλεύει. Είπα λοιπόν και προχθές. Προτιμώ να χαθεί ενας χρόνος και να κανω τον κασίδη για να μάθει στο κεφάλι μου ΑΝ δω οτι στο τέλος της χρονιάς θα έχει παρουσιάσει έστω ένα έργο, μια εξέλιξη, κάτι θελκτικό στο μάτι και στον ψυχισμό μου. Θα τον κράζω στις χοντράδες εννοείται αλλά αποχώρηση πριν βγάλει τη χρονιά δεν θα ζητήσω. 

Σκεπαστέ μου δεν έχει καμία σημασία αν τον στηρίξει ή όχι ο καθένας από εμάς τον κάθε προπονητή από ένα φόρουμ ή από ένα κάθισμα στην OPAP Arena.

Ούτως ή άλλως αν τον Δεκέμβριο είναι 10-15 βαθμούς πίσω μικρή σημασία θα έχει να περιμένουμε μέχρι τον Μάιο.

Όλοι μας κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος. Και μέχρι τώρα είναι -3 βαθμούς,

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα να μην ξεκινησει ο Μουκουντι κι ας παει παλι με Βιντα, Χατζισαφι, Τζαβελλα πισω.

Επισης θα ηθελα ο προπονητης να προσαρμοσει τη διαταξη στο υλικο και οχι το υλικο στη διαταξη.

Και τελος θα ευχομουν ο ΠΑΣ να ειναι τοσο φλυαρος οσο στο Καραϊσκακη.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολο είναι τα παίξει 4 3 3 

Στάνκοβιτς 

Ρότα Μουκουντί Βίντα Μοχαμάντι 

Γιόνσον 

Πινέδα Γκατσίνοβιτς 

Γκαρσία Αραουχο Ελίασον  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mobster21 said:

Σκεπαστέ μου δεν έχει καμία σημασία αν τον στηρίξει ή όχι ο καθένας από εμάς τον κάθε προπονητή από ένα φόρουμ ή από ένα κάθισμα στην OPAP Arena.

Ούτως ή άλλως αν τον Δεκέμβριο είναι 10-15 βαθμούς πίσω μικρή σημασία θα έχει να περιμένουμε μέχρι τον Μάιο.

Όλοι μας κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος. Και μέχρι τώρα είναι -3 βαθμούς,

Καλά προφανώς και κουνιούνται τα αρχίδια της ΑΕΚ αν θα "στηρίξω" εγώ και ο καθένας μας τον πορπονητή. Απλά λέω, προσωπικά τι στάση θα κρατήσω. Εγώ Μόμπ και με 10-15 πίσω δεν θα ασχοληθώ φέτος. Εντάξει δεν ειπα να τρώει εξάμπαλα και να τον κοιτάμε προφανώς....Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να δείξεις υπομονή αν πιστεύεις κάποιον. Οχι εμείς. Αυτοί που τον διάλεξαν αν τον πιστεύουν πρέπει να τον στηρίξουν

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, The Magician said:

Θα προτιμουσα να μην ξεκινησει ο Μουκουντι κι ας παει παλι με Βιντα, Χατζισαφι, Τζαβελλα πισω.

Επισης θα ηθελα ο προπονητης να προσαρμοσει τη διαταξη στο υλικο και οχι το υλικο στη διαταξη.

Και τελος θα ευχομουν ο ΠΑΣ να ειναι τοσο φλυαρος οσο στο Καραϊσκακη.

Πιστεύω οτι προσπαθεί να κάνει το προπονητικό "τρικ" άλλων δεκαετιών. Δηλαδή, ποιοί είναι οι καλύτεροι 10-11 παίχτες που έχω; Αυτοί. Ωραία, πρέπει να βρώ έναν τρόπο να τους χωρέσω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kapetane21 said:

Τόσο δύσκολο είναι τα παίξει 4 3 3 

Στάνκοβιτς 

Ρότα Μουκουντί Βίντα Μοχαμάντι 

Γιόνσον 

Πινέδα Γκατσίνοβιτς 

Γκαρσία Αραουχο Ελίασον  

Ποιοι θα μαρκάρουν εδω απο τους 11;

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο παντως οτι 2η αγωνιστικη συζηταμε για προπονητη ηδη αν κανει, τι θα κανει κλπ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Bukowski said:

Απίστευτο παντως οτι 2η αγωνιστικη συζηταμε για προπονητη ηδη αν κανει, τι θα κανει κλπ.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά και συ τον Μιλόγεβιτς πέρσι τον είχες σταυρώσει απ' το πρώτο ματς επειδή είναι Σέρβος

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexKR21 said:

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά και συ τον Μιλόγεβιτς πέρσι τον είχες στραβώσει απ' το πρώτο ματς επειδή είναι Σέρβος

Και επειδη αποκλείστηκε απο Ευρωπη και επειδη στον Αστερα χαρισε μια ευρωπροκριση στην γαβριελα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AlexKR21 said:

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά και συ τον Μιλόγεβιτς πέρσι τον είχες στραβώσει απ' το πρώτο ματς επειδή είναι Σέρβος

 

 

5 minutes ago, Bukowski said:

Και επειδη αποκλείστηκε απο Ευρωπη και επειδη στον Αστερα χαρισε μια ευρωπροκριση στην γαβριελα.

Για να λεμε την αλήθεια τον είχε φόλα απο όταν είχε ακουστεί, λόγω γαύρου. Ελεγε οτι μας το έστειλε ο χοντρος να μας διαλύσει και ο κερατάς παραλίγο να μας κάνει να το πιστέψουμε. Παραλίγο γιατί τελικά διαλυόμαστε και μόνοι μας χωρίς βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Bukowski said:

Απίστευτο παντως οτι 2η αγωνιστικη συζηταμε για προπονητη ηδη αν κανει, τι θα κανει κλπ.

Από πριν τη 2η αγωνιστική.

Αλλά δεν μπορεί να φταίει όλη η Ελλάδα που βρίσκει παραδοξότητα στον τρόπο που παίζει η ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Skepastos said:

Πιστεύω οτι προσπαθεί να κάνει το προπονητικό "τρικ" άλλων δεκαετιών. Δηλαδή, ποιοί είναι οι καλύτεροι 10-11 παίχτες που έχω; Αυτοί. Ωραία, πρέπει να βρώ έναν τρόπο να τους χωρέσω. 

Αμα ηταν ετσι θα επαιζε το "τεμπελικο" 4-2-3-1 που ειναι ολοι ευχαριστημενοι. Ασε που το "Μουκουντι-καλυτερος" δεν προκυπτει απο τους ανθρωπους που τον εχουν παρακολουθησει στα Σπατα. Δεν συνεννοειται καν μεχρι στιγμης, υπαρχει θεμα με το Γαλλο και λεω καλυτερα να περιμενουμε.

Παμε ομως στον προπονητη και στη διαταξη. Εδω εχουμε μεχρι στιγμης 3-5-2 με inverted wingers που δεν ειναι full back, Πετρο SS, αριστερο μπακ που βγαινει αριστερος στοπερ, Τζαβελλα να παιρνει βαθος, Βιντα να παιζει ουσιαστικα δεξιος ακραιος πισω με ανεβασματα, Γιονσον στο MC ενω φωναζει το παιδι οτι ειναι DMC, Γκατσινοβιτς δεξια, Λιβάι φορ, Αραουχο απροσδιοριστο και παει λεγοντας. 

Ειναι νωρις; Ειναι. Εμενα η ενσταση μου εγκειται στο γεγονος οτι ειχε τοσο χρονο με την ομαδα, αξιολογησε το υλικο, υπεδειξε τους παραμενοντες και αυτος επελεξε εν τελει οτι γι αυτο το υλικο πρεπει να παει στο (δικο του εντελως) 3-5-2. 

Ε ολος ο κοσμος που παρακολουθει μπαλα βλεπει οτι το συγκεκριμενο υλικο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ γι αυτη διαταξη. Μερικοι δεν μπορουν καν να ανταπεξελθουν στα βασικα. Καποιοι λογω ποιοτητας ανταποκρινονται γιατι ειναι εμπειροι παικτες (πχ ο Βιντα), καποιοι επειδη ειναι καινουριοι και πειθαρχουν (πχ ο Γιονσον) και ουτω καθεξης.

Δουλευει, τον συμπαθω, εχω δειγμα οτι "βλεπει" γιατι το γυρισε σε τετραδα πισω στη Ριζουπολη οταν καταλαβε οτι δεν βγαζει τελικη. Δεν τον σταυρωνω. Δεν μπορω ομως να μεινω και στη μουγγα.

Ξερω, ξερεις, ξερουμε, οτι οι παικτες ειτε ειναι ο Σαλαχ ειτε ειναι ο Αραουχο, εμπιστευονται τον προπονητη και ακολουθουν το πλανο οταν βγαινουν αυτα που τους διδασκει/λεει στην προπονηση. Εαν ειναι παρατεταμενο το "δεν μας βγαινει", παμε σε καταστασεις δευτερης περιοδου Καρερα και δευτερου μηνα Γιαννικη. Ο καθενας ψωλαρει, δεν δινουν σημασια στις οδηγιες και γινεσαι ξανα μπουρδελο για πλακα.

Το ματς με τα Γιαννενα ας πουμε δεν το φοβαμαι. Μετα πας στη Λεωφορο. Πιο μετα εχεις το Αγρινιο με τον Αναστασιου που παιζει περιπου οπως ο Μπεος, μετα τον Ιωνικο εχεις το Χαριλαου. 

Ε με την εικονα της Ριζουπολης και του πρωτου ημιχρονου στη Λαμια, εγω δεν αποκλειω καθολου να εχει 3 ηττες σε 7 ματς η ΑΕΚ. 

Αυτα φοβαμαι και γι αυτα καθομαι και γραφω σεντονια πρωινιατικα.

  • Δικεφαλάκι 9
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και αλλού...

Τα 4 κακά χρόνια έχουν κάνει μεγάλη ζημιά στον ψυχισμό του οπαδού...

Η προσμονή για την ομαδάρα της Αγιά Σοφιάς ακόμη μεγαλύτερη...

Η ομάδα με το υλικό που είχε πέρσι έφτασε στην 5η θέση και εκτός Ευρώπης...

Και ενώ

ακόμη παίκτες πάνε και έρχονται,

στην προετοιμασία είχες από την αρχή 2 παίκτες (Γιονσον, Γκατσινοβιτς)

Τον Πινέδα στη μέση της προετοιμασίας

Τον Βίντα στην Αθήνα

Τον Μουκουντι στις 20 Αυγούστου

Τον Ελιασον μετά το ξεκίνημα του πρωταθλήματος

Ψάχνεις ακόμη 2-5 παίκτες (κάποιοι για βασικοί)

Κάνουμε κριτική για θέσεις-συστηματα-αποδοσεις...

Λέμε π.χ παίξε με 4 στην άμυνα... Λες και δεν ξέρουμε τις αδυναμίες του Ρότα και του Μοχάμαντι και δεν θα κράζουμε μετά...

Υπομονή στην κριτική... Αφήστε τον άνθρωπο να έχει τους παίκτες πρώτα... αφήστε τον να δούλεψει τακτική με τους παίκτες και μετά κρίνετε τον...

Το μόνο που βλέπω εγώ είναι μια ομάδα που βγάζει (μετρημένα) τη μεγαλύτερη ένταση, έχει τον υψηλότερο βαθμό ανάκτησης μπάλας στο πρωτάθλημα... Για τα υπόλοιπα θα δούμε...

Δεν είναι εύκολο από 5ος να γίνεις αήττητος 1ος σε ένα μήνα... Υπομονή...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, The Magician said:

Δεν συνεννοειται καν μεχρι στιγμης, υπαρχει θεμα με το Γαλλο και λεω καλυτερα να περιμενουμε.

Μυριζει χνιντοκατασταση Ζμάγε ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, The Magician said:

Αυτα φοβαμαι και γι αυτα καθομαι και γραφω σεντονια πρωινιατικα.

αισιόδοξο σε κόβω..

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2022 at 5:39 PM, Kapetane21 said:

Τόσο δύσκολο είναι τα παίξει 4 3 3 

Στάνκοβιτς 

Ρότα Μουκουντί Βίντα Μοχαμάντι 

Γιόνσον 

Πινέδα Γκατσίνοβιτς 

Γκαρσία Αραουχο Ελίασον  

Kαθόλου δύσκολο και αυτό θα σκέφτονταν πιθανώς όλοι οι οπαδοί, αναλυτές ενώ αυτό π.χ. θα έκανε και ο Οφρυδόπουλος. Ωστόσο ο Αλμέιδα δεν είναι θιασώτης του 3-5-2, καθώς έχει εφαρμόσει όλα τα συστήματα και σχηματισμούς στις ομάδες του. Άρα δεν επιχειρεί κάποια καινοτομία ούτε ακολουθεί κάποια δοξασία.

Έκρινε, ορθώς ή μη και για αυτό θα κριθεί και ο ίδιος, μετά από μελέτη του ελληνικού πρωταθλήματος πως με αυτό το σύστημα με βάση και τους παίκτες, μπορεί η ΑΕΚ να ανταποκριθεί καλύτερα στο ελληνικό πρωτάθλημα! Άλλωστε επειδή μέχρι τώρα δεν ήταν δογματικός, δεν νομίζω να επιμένει αν δεν προκύπτουν αυτά που θέλει, και άλλωστε ήδη με τον Βόλο το γύρισε το σύστημα σε τετράδα.

Υπάρχει κάτι άλλο όμως που ο Αλμέιδα εφαρμόζει σε όλες τις ομάδες του ή έτσι θυμάμαι να έχω διαβάσει:
Nα αλλάζει θέσεις στους παίκτες. Κάποιες φορές αυτό είναι παραγωγικό, επίσης στο σύγχρονο ποδόσφαιρο χρειάζεται. Ωστόσο ακόμα και αν ο Γκατσίνοβιτς διαπρέψει στα δεξιά, το να τον μεταθέτεις εκεί συνέχεια, αφήνεις στην άκρη έναν παίκτη που στον άξονα μπορεί να κάνει εξαιρετική δουλειά. Ναι, δεν βρισκόμαστε στο 1980. Μπορεί σε ένα παιχνίδι ο Γκατσίνοβιτς να αποδώσει καλύτερα στα δεξιά, σε ένα άλλο στον άξονα. Ανάλογα με το δυναμικό της ομάδας, το φορμάρισμα και τον αντίπαλο. Αλλά δεν πρέπει να οδηγηθεί αυτό σε ένα πράγμα στρεβλό. Θέλω να πιστεύω πως δεν θα γίνει.

Πάντως εικάζω πως όταν μίλησε με τους παίκτες και αυτούς που ήρθαν, θα τους είπε όλες τις εκδοχές. Στον Γιόνσον θα είπε ότι δεν θα παίζει μόνο εξάρι και πάει λέγοντας.

 

Αναντίρρητα πάντως η ΑΕΚ έδειξε καλά στοιχεία και με τον Βόλο.

https://www.aek365.org/a-878465/prwth-kai-sthn-amesh-anakthsh-th-katoxh-h-aek.htm

Τα παραπάνω στοιχεία τα δούλεψε ο Αλμέιδα από την αρχή.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά, όσα είπε ο Ματίας Αλμέιδα είπε τα εξής:

Για το παιχνίδι απέναντι στον Βόλο:

Η αλήθεια είναι ότι μετά από μια ήττα, πάντα κάνεις μια πιο βαθιά ανάλυση. Νομίζω ότι κάναμε λάθη κυρίως στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Μας έλειψε η υπομονή και χρειαζόμασταν περισσότερη κινητικότητα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και περισσότερη ακρίβεια στις τελικές προσπάθειες. Στα θετικά ήταν η ένταση που είχαν οι παίκτες, η αγωνιστική συμπεριφορά μέσα στο γήπεδο, ο τρόπος που κερδίζαμε τις διεκδικούμενες μπάλες. Αλλά, φυσικά, για να κερδίσεις ένα παιχνίδι, πρέπει να βάλεις γκολ. Κάναμε πολύ λίγα σουτ έξω από την περιοχή και όταν τα παιχνίδια έχουν αυτή τη μορφή, θα πρέπει να ψάχνεις περισσότερο να δημιουργήσεις γκολ με σουτ εκτός περιοχής. Και μπορώ να πω ότι μας έλειψε και η ακρίβεια στις σέντρες. Και φυσικά, έχοντας σεβασμό και στον αντίπαλο, έκανε τη δουλειά του και την έκανε πολύ καλά.

Για το γεγονός ότι η ΑΕΚ είναι πρώτη σε επιμέρους στατιστικές κατηγορίες απόδοσης, όπως η πίεση, η ένταση και η ανάκτηση της κατοχής της μπάλας, αλλά και το ποιο θα πρέπει να είναι το επόμενο «βήμα» της, ώστε να βρίσκει λύσεις απέναντι σε κλειστές άμυνες:

Σκεφτόμασταν, ότι ο Βόλος θα παίξει έτσι και ξέραμε ότι αν δεχόμασταν πρώτοι γκολ, ο αντίπαλος θα έστηνε την αμυντική του γραμμή πιο πίσω. Όμως, βρισκόμαστε μόλις στο δεύτερο παιχνίδι, είναι η πρώτη μας ήττα. Μια διαδικασία χρειάζεται χρόνο για να μπορέσεις να την αλλάξεις. Εγώ πιστεύω πολύ στη δουλειά που γίνεται εδώ. Πάντα σέβομαι τους αντιπάλους, αν και πάντα θέλω να κερδίζω. Φυσικά, δείχνουμε εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές, συνεχίζουμε να είμαστε στη διαδικασία αλλαγών. Και όπως όλοι γνωρίζουμε, τα θετικά αποτελέσματα πάντα δίνουν ηρεμία. Οπότε, εμείς θα ψάξουμε τα θετικά αποτελέσματα. Αλλά, ναι, είναι κάποια σημεία στα οποία η ομάδα έχει αλλάξει. Όμως, αυτό που πρέπει να κάνουμε, είναι τα νούμερα και τα στατιστικά να τα μετατρέψουμε σε νίκες.

Για την αλλαγή συστήματος στη διάρκεια του αγώνα με τον Βόλο κι αν είναι κάτι που μπορεί να το δούμε ξανά στη σεζόν, είτε στη ροή των αγώνων, είτε ως αρχική επιλογή:

Ποτέ δεν θέλω να «κλειδώνω» τον εαυτό μου σε ένα σύστημα. Όταν ήμουν στη Μπάνφιλντ, παίζαμε 3-3-1-3. Στη Ρίβερ, παίζαμε 4-4-2 και 4-4-1-1, στην Τσίβας παίζαμε 4-2-1-3 και κάποια στιγμή παίξαμε με 3-4-1-2-. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι όποιο σύστημα και να χρησιμοποιούμε, αυτό που δεν θέλω να αλλάζουμε είναι η ένταση στη διάρκεια του παιχνιδιού και τον στόχο που έχουμε για το παιχνίδι. Δεν είμαι ο τύπος του προπονητή, που θα συνεχίσει να δουλεύει μόνο με ένα σύστημα αν δει ότι δεν βγαίνει. Κι αν δω ότι δεν αισθάνονται άνετα οι ποδοσφαιριστές ή δεν καταφέρνουμε αυτό που έχουμε ως στόχο, τότε θα το αλλάξω. Το σημαντικό είναι ότι έχουμε το υλικό. Οπότε, υπάρχει η ηρεμία που δίνει ο υγιής ανταγωνισμός ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές.

Για τις εντυπώσεις του από την παρουσία του κόσμου στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν κι αν θεωρεί σημαντική τη στήριξή του στη συνέχεια:

Πραγματικά ήταν πολύ συγκινητικό. Όταν μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο και είδαμε τη στήριξη και το πώς φώναζε ο κόσμος, ήταν κάτι που σου έδινε όρεξη να μπεις να παίξεις. Φυσικά, θέλαμε να του δώσουμε τη νίκη, ήταν κάτι που χρειαζόταν και θέλαμε το γιορτάσουμε μαζί του. Τόσο εμάς, το προπονητικό τιμ, όσο και τους παίκτες, μας εντυπωσίασε ο κόσμος.Έχουμε φανταστικούς φιλάθλους, που όταν παίζεις στην έδρα σου, είναι σα να έχεις έναν επιπλέον παίκτη.

Για τις σκέψεις του για την τελική ευθεία της μεταγραφικής περιόδου κι αν θεωρεί ότι η ομάδα έχει ανάγκες:

«Η αλήθεια είναι ότι μιλώ πολύ με τη διοίκηση. Αλλά ό,τι λέμε, μένει μεταξύ μας!»

Link to comment
Share on other sites

Quote

Μια διαδικασία χρειάζεται χρόνο για να μπορέσεις να την αλλάξεις. Εγώ πιστεύω πολύ στη δουλειά που γίνεται εδώ.

Δεν είμαι ο τύπος του προπονητή, που θα συνεχίσει να δουλεύει μόνο με ένα σύστημα αν δει ότι δεν βγαίνει. Κι αν δω ότι δεν αισθάνονται άνετα οι ποδοσφαιριστές ή δεν καταφέρνουμε αυτό που έχουμε ως στόχο, τότε θα το αλλάξω. Το σημαντικό είναι ότι έχουμε το υλικό. Οπότε, υπάρχει η ηρεμία που δίνει ο υγιής ανταγωνισμός ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές.

Ποτέ δεν θέλω να «κλειδώνω» τον εαυτό μου σε ένα σύστημα. Όταν ήμουν στη Μπάνφιλντ, παίζαμε 3-3-1-3. Στη Ρίβερ, παίζαμε 4-4-2 και 4-4-1-1, στην Τσίβας παίζαμε 4-2-1-3 και κάποια στιγμή παίξαμε με 3-4-1-2-. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι όποιο σύστημα και να χρησιμοποιούμε, αυτό που δεν θέλω να αλλάζουμε είναι η ένταση στη διάρκεια του παιχνιδιού και τον στόχο που έχουμε για το παιχνίδι. 

Δεν τα λεμε μονο εμεις. Τα βλεπει κι αυτος οπως δηλωσε πριν λιγο στην CosmoteTV.

Ειπαμε, ο ανθρωπος δουλευει. Δεν ειναι κακο να υπαναχωρησει και να δει το προφανες.

Τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε. Ο ανθρωπος δεν ειχε ιδεα για το πρωταθλημα, τα πουλμαν, τις 728 διακοπες, την παντελη ελλειψη ρυθμου, τα κορακια που φυλανε τον κωλο τους και σφυρανε με το παραμικρο.

Επισης, αν εχει θεμα με τη διοικηση για τους ποδοσφαιριστες που εχει στη διαθεση του, να το επικοινωνησει. Διοτι "περνανε" επιλογες οπως του Ελιασον και του Μουκουντι σαν δικες του, ενω ειμαι πεπεισμενος οτι δεν ειναι. Απο τα λιγα που εχει πει, κραταω το "γραμματεας της γραμματεως του Διευθυντη" και αυτο το σημερινο με τη διαταξη.

Αυτα τα δυο πραγματα με κανουν αισιοδοξο οτι μπορει να δουμε κατι στα επομενα ματς. Και επειδη @No11 μου γράφεις για νικες, σε διαβεβαιω οτι το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι οι νικες με τα μισο-μηδεν και ολη αυτη η αρρωστη νοοτροπια. Αυτο που θελω εγω ειναι να παζει ξανα σωστα η ΑΕΚ, να βλεπεις κατι, να δημιουργειται μια ελπιδα οτι μπορει να στρωσεις μια ομαδα η οποια οταν βρει πατηματα θα παιξει και ωραια και θα παιρνει και νικες. 

Δεν με ενδιαφερουν νικες οπως στη Λαμια. Μονο στα ντερμπι μου κανουν οι "επαγγελματικες νικες" και οι λοιπες πιπες που λεμε και γραφουμε για να καμουφλαρουμε τις οικτρες εμφανισεις.

Η ΑΕΚ πρεπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να παιξει σωστα. Να αποκτησει μια φιλοσοφια, να ζεστανει τον κοσμο, να σταματησει το μαρτυριο με τα "τι φταιει, ποιος φταιει, γιατι φταιει". 

Νισαφι. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε τον κιοφτε.... 

Το κυριακάτικο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη, είναι επί της ουσίας το τελευταίο για την ΑΕΚ (ως γηπεδούχους) πριν μπει στην Αγιά Σοφιά – ΟΠΑΠ Arena! Επομένως, οποιοσδήποτε κίνδυνος τιμωρίας, συνδέεται με τη Νέα Φιλαδέλφεια και μια πιθανή «καμπάνα», θα αφορά το επόμενο παιχνίδι που θα είναι το πρώτο στο Ναό μας

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×