Jump to content

ΑΕΚΑΡΑ - ολυμπιακάκι (26η αγ.): 12/3, 19:00, Cosmote Sport 2


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

59 members have voted

  1. 1. mvp

    • Αθανασιάδης
      0
    • Ρότα
      0
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
    • Γιόνσον
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Πινέδα
    • Αραούχο
      0
    • Τσούμπερ
    • Ελίασον
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Φερνάντες
      0
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Αθανασιάδης
    • Ρότα
    • Βίντα
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Γιόνσον
    • Γκατσίνοβιτς
    • Πινέδα
      0
    • Αραούχο
    • Τσούμπερ
      0
    • Ελίασον
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Φερνάντες
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Δυστυχώς έγινε αυτό που δεν ήθελε κανείς, πρώτο διπλό στο νέο γήπεδο από τον γαύρο. Πέρα από αυτό, δεν αλλάζει κάτι πρακτικά, στα πλέι-οφ κρίνονται όλα και είναι στο χέρι της ομάδας και του οργανισμού να γίνει πράξη το σύνθημα και σε 5-6 εβδομάδες να είμαστε λιώμα από τις μπύρες και να χαζεύουμε το ανοιχτό διώροφο.

ΑΛΛΑ

- ο Αραούχο δεν πρέπει να ξεκινήσει ξανά ως φορ. Για κάποιο λόγο, ίσως και μη ποδοσφαιρικό, δεν κάνει τα τελειώματα που έκανε πχ πέρσυ. Δείτε το κακό κοντρόλ στην πρώτη ευκαιρία και το κακό τελείωμα στη δεύτερη, και κάντε συγκρίσεις στα δύο γκολ που έβαλε πέρσυ στον γαύρο, στο 2-3. Άλλος παίχτης. Προσωπικά, μου αρέσει στη θέση που του έφτιαξε ο Αλμέιδα, αλλά έπαιξε πολύ καλά στην ίδια θέση και ο Πινέδα σήμερα.

- Βίντα τραγωδία, τις περισσότερες φορές το σώζει με την εμπειρία αλλά σήμερα ήταν αισθητά επικίνδυνος. Νομίζω μένει με κάρτα εκτός πρώτη αγωνιστική, ίσως πρέπει να πάρει ανάσες. Αθανασιάδης βιδωμένος στο τέρμα, αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες ότι ο Στάνκο είναι καλύτερος. Στα πλέι-οφ πρέπει να γίνει βασικός ο Σιντιμπέ, ο Ρότα έχει χτυπήσει ταβάνι.

- Αν βάζαμε πρώτοι γκολ, δεν γύριζε το ματς. Άλλα θα λέγαμε τότε, άλλα λέμε τότε. Πουτάνα μπάλα, δεν μας έκανες το χατίρι σήμερα. Μας χρωστάς.

- Έχουν υπάρξει κι άλλες φορές που η ΑΕΚ έχει κενά διαστήματα και διαμορφώνεται σκορ που δεν γυρίζει. Στο παρελθόν, μας πατούσε ο αντίπαλος και χάναμε το κέντρο. Σήμερα, μετά το κωλόφαρδο 0-1, δεν εξαφανιστήκαμε αλλά αντιθέτως, με νοοτροπία αλάνας και ρομαντική διάθεση όσα φάμε κι όσα βάλουμε, βγήκαμε να πιέσουμε στην αντίπαλη περιοχή. Σε ματς που σε βολεύει το Χ, αυτό είναι αυτοκτονικό. Όπως είναι αυτοκτονικό να μην αφήνεις παίχτη στην σέντρα στα στημένα (σε κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν όλοι στην περιοχή του γαύρου, ευτυχώς δεν βγήκε αντεπίθεση).

- Λάθος νοοτροπία σήμερα. Όταν παίζεις την πρώτη θέση, σκοτώνεις τον αντίπαλο, δεν του χαρίζεις ευκαιρίες ούτε κάνεις πασούλες στη μεγάλη περιοχή. Η ΑΕΚ δεν είναι κυνική κι αυτό της κοστίζει σε όλα τα ντέρμπι φέτος. Πχ είχες την ευκαιρία να τελειώσεις τους γαύρους και σήμερα και στον πρώτο γύρο και τους άφησες να επιβιώσουν. Ελπίζω να γίνει μάθημα στον Αλμέιδα για την συνέχεια, και η ομάδα να μπει με το μαχαίρι στα δόντια στο Καραϊσκάκη. Φάνηκε ότι το 3-0 του πρώτου ματς δεν είναι αρκετό.

- Τέλος, απροετοίμαστη εξέδρα. Προσωπικά, αυτό με ενοχλεί περισσότερο απ' όλα. Κάθε φορά που έχουμε αέρα πριν από ένα ντέρμπι, ακούμε διάφορα σε φάση θα το πάρει η εξέδρα/το γήπεδο/από δεκελείεας κλπ. Σήμερα, το γήπεδο είχε φασαίους φιεστάκηδες που ήρθαν για τα στοριζ και τις φωτογραφίες, κι από το δεύτερο ημίχρονο και μετά έπεσε σιωπητήριο. Προφανώς, γήπεδο καμίνι που λιώνει τους αντιπάλους δεν χρειάζεται με τον παναιτωλικό και τη λαμία, υπό κανονικές συνθήκες (όχι πέρσι) αυτούς τους κερδίζεις και στο οακα. Αν χάνεις από τον γαύρο 0-3 και το μόνο που σε νοιάζει είναι να καθίσει εγκαίρως ο μπροστινός σου ή κάνεις μανούρα επειδή κάποιος πάτησε στη θέση σου, έχω να προτείνω εξαιρετικές θεατρικές παραστάσεις για τη φετινή σεζόν. Και το πέταλο κακό, κλασικά στο γκολ με τα καπνογόνα κόβει την ροή του παιχνιδιού και η ομάδα χάνει τον βηματισμό της.

 

My two cents, προφανώς δεν γελάμε, αλλά δεν κλαίμε κιόλας- γύρισες από το -9, μπορείς να γυρίσεις από το -2. Λιγότερη ρομαντική αφέλεια, μεγαλύτερη προσήλωση στο δικό μας παιχνίδι, και πίστη. 

Θέλω πρώτο ματς Τούμπα.

  • Δικεφαλάκι 4
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Skepastos said:

Όχι ότι παίζει και κανένα ρόλο το τι γράφεται σε ένα φόρουμ, το τι λέμε με τους φίλους μας και το τι νιώθουμε σήμερα, αλλά ας προσπαθήσουμε να μείνουμε κοντά στην ομάδα με θετική ενέργεια μέχρι το τέλος που θα γίνει το ταμείο. Είναι μια καλή χρόνια που μπορεί να γίνει μαγική ακόμα και με δυο τίτλους. 
 

Προσωπικα σιχαίνομαι την αποθέωση χωρίς λόγο, όπως σιχαίνομαι και την ισοπέδωση επίσης χωρίς λόγο. Όπως δεν συμμεριζόμουν τη σιγουριά για άνετη επικράτηση πριν το ματς έτσι και τώρα στέκομαι στη μεγάλη εικόνα που έχει περισσότερα θετικά. 
 

Τα ντέρμπι είναι ντέρμπι και θα είναι για όλους το ίδιο. Και όπως είδαμε σήμερα στα ντέρμπι γίνονται και εκπλήξεις. 
 

Ας δώσουμε τη θετική μας ενέργεια στο γήπεδο από το αμέσως επόμενο παιχνίδι. Μια καλή κουβέντα από κάποιους με μια παρουσία στην προπόνηση, μια επιβράβευση, πολλές φορές μετράνε πολύ περισσότερο από ότι πιστεύουμε. 

Με τον Αλμέιδα κράζετε για τους παίκτες έχετε άποψη…  Ντεφορμάρισμα του 12ου πάικτη δεν βλέπει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hades said:

Το να βάλεις Σιντιμπέ Μοχαμαντι Στάνκοβιτς πάντως δεν είναι και downgrade σε σχέση με τους τωρινούς. 

Σε 'μενα το λες;

Εγώ βγάζω 11αδα;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mobster21 said:

Ναι βρε θα ηρεμήσεις @Bukowski

Κοιτα @mobster21 πολλες φορες μπαινεις μετα απο ηττες εκνευρισμενος (λογικο), γραφεις ακραία (θεμιτο), αντιδρούν καποιοι (αναμενομενο), αρχίζεις τους χαρακτηρισμους (τραγικο), αντιδρούν καποιοι (φυσιολογικο) και μετα αρχίζεις τα "μπουχουχου" και τα "δεν ξαναγραφω" (κωμικο). Θες να γραφεις; Γραφε. Δεν θες; Μην γραφεις. Αλλα αμα επιλέγεις να γράφεις έντονα να περιμένεις και έντονες απαντησεις. Κατα τα αλλα, ετσι πληροφοριακά, να σου πω πως κανεις δεν πολυενδιαφερεται ποιος θα ξαναγραψει και ποιος όχι εδω μεσα. Αυτα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Βιντα έχει την προσωπικότητα πάντως να επανέλθει στις σοβαρές εμφανίσεις. Μουκουντι μοιραίος σήμερα, με το γκολ θα μπορούσε πάντως να μας ξαναβάλει στο παιχνίδι. Από κει και πέρα, αν συνεχίζει με Ροτα ε είναι άξιος της μοίρας του ο Αλμευδα. 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είναι τακτικό αποψε το θέμα.

Δεν γίνεται με 73% κατοχή, 11-1 κόρνερ κλπ, πολύ περισσότερες τελικές κλπ να κατηγορήσεις την ποιότητα της ομαδας. Για αυτό τα λέμε τα στατιστικα όχι για να δείξουμε ότι τους γσμησαμε στον πίνακα στατιστικών.


Αλλα ρε φίλε παίξε λιγη τακτική στα ντερμπυ, βρες μια ισορροπία τελος πάντων. 
 

Εγω έχω παρατηρήσει ότι είτε κατεβαίνεις  σαν χεστης (συχνά σε ντερμπυ εκτός), είτε λες και είσαι η Μπαρτσα (εντος πλην βαζελου οπου θεωρω ότι ισως ήσουν και λιγο στο άλλο ακρο).

Ε, βρες το λιγο έστω τώρα στα πλευ οφ. 
 

Ολα τα ντερμπυ είναι 1-Χ-2 ξεκινα από αυτήν την λογική και προσαρμόσου, δεν υπαρχει είμαστε καλυτεροι ας προσαρμοστεί ο άλλος. Ούτε υπαρχει φάγαμε γκολ τελειώσαμε. Το έχουν κουράσει με αυτά τα θέματα.

Και δεν το γράφω μονο για τον Αλμειδα. Και οι παικτες. Λιγη ισορροπία μωρε μλκς έλεος. Που παιζεις 50 λεπτα με τον γαυρο λες και παίζει με τον Λεβαδειακο και μόλις τρως το πρώτο ακόμα χειρότερα λες και το έφαγες από τον Ποσειδωνα Μηχανιώνας.

Κι από την αλλη πας στην Τούμπα απροετοίμαστος για τι θα αντιμετωπίσεις.

ΙΣΩΣ κάνει και κάποιο καλο το σημερινό. 

Παντως προς το παρον τα παραπανω μας κυνηγάνε όλη την χρονια: ανισορροπία πλήρης. Έχεις ομάδα αλλά δεν μπορεις να το διαχειριστείς τακτικα και ψυχολογικά το πραγμα. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MITSAKLAS said:

Σε 'μενα το λες;

Εγώ βγάζω 11αδα;

Δεν τον έχω για χαζό τον Πελαδο και η ενδεκάδα του σήμερα ήταν καλή, με μόνη δική μου ένσταση τον Ροτα 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kami said:

Με για τον Αλμέιδα κράζετε για τους παίκτες έχετε άποψη…  Ντεφορμάρισμα του 12ου πάικτη δεν βλέπει κανείς??

Δεν εκραξα κάποιον εγώ. Την τύχη μας και το ριζικό μας ίσως 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hades said:

Ο Βιντα έχει την προσωπικότητα πάντως να επανέλθει στις σοβαρές εμφανίσεις. Μουκουντι μοιραίος σήμερα, με το γκολ θα μπορούσε πάντως να μας ξαναβάλει στο παιχνίδι. Από κει και πέρα, αν συνεχίζει με Ροτα ε είναι άξιος της μοίρας του ο Αλμευδα. 

Τώρα που λες για Μουκουντι, ευθύνεται και στο 2ο γκολ σήμερα.

Αν ήταν στην ίδια ευθεία με Βιντα θα έβγαινε οφσαιντ ο Μακαμπου.

Σε κάκιστη μέρα όλη η άμυνα, πλην του Ιρανού.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hades said:

Δεν τον έχω για χαζό τον Πελαδο και η ενδεκάδα του σήμερα ήταν καλή, με μόνη δική μου ένσταση τον Ροτα 

 

Όχι δεν ήταν καλή η 11αδα του.

Και προς το παρόν δείχνει τρομερά κολλημένος με κάποια πρόσωπα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Skepastos said:

Δεν εκραξα κάποιον εγώ. Την τύχη μας και το ριζικό μας ίσως 

Ρε ‘σύ κατά λάθος σε quotara! Sorry! Γενικό ήταν το σχόλιο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, agelos said:

Τώρα που λες για Μουκουντι, ευθύνεται και στο 2ο γκολ σήμερα.

Αν ήταν στην ίδια ευθεία με Βιντα θα έβγαινε οφσαιντ ο Μακαμπου.

Σε κάκιστη μέρα όλη η άμυνα, πλην του Ιρανού.

Οκ, άτυχος στο πρώτο γκολ, για το 2ο είναι θέμα εκατοστών δευτερολεπτου, δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις. Έπρεπε όμως να σκοράρει και θα παίζαμε τα ρέστα μας 

Ο Χατζησαφι είναι αξιοπρεπεστατος για αυτά που μπορεί και προσφέρει. Παίζει συνεχώς, δεν τον πήρες για βασικό αλλά δεν είναι τσίρκο. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, agelos said:

Τώρα που λες για Μουκουντι, ευθύνεται και στο 2ο γκολ σήμερα.

Αν ήταν στην ίδια ευθεία με Βιντα θα έβγαινε οφσαιντ ο Μακαμπου.

Σε κάκιστη μέρα όλη η άμυνα, πλην του Ιρανού.

Καλά ειναι και λιγο θέμα τύχης αυτά. Για μένα πιο πολύ ευθύνεται ο Αθανασιαδης  σε αυτο το γκολ, αν έβγαινε να κλείσει πιο κοντά πιστευω θα ήταν καλύτερα και το έφαγε και κάτω από τα πόδια.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bukowski said:

Κοιτα @mobster21 πολλες φορες μπαινεις μετα απο ηττες εκνευρισμενος (λογικο), γραφεις ακραία (θεμιτο), αντιδρούν καποιοι (αναμενομενο), αρχίζεις τους χαρακτηρισμους (τραγικο), αντιδρούν καποιοι (φυσιολογικο) και μετα αρχίζεις τα "μπουχουχου" και τα "δεν ξαναγραφω" (κωμικο). Θες να γραφεις; Γραφε. Δεν θες; Μην γραφεις. Αλλα αμα επιλέγεις να γράφεις έντονα να περιμένεις και έντονες απαντησεις. Κατα τα αλλα, ετσι πληροφοριακά, να σου πω πως κανεις δεν πολυενδιαφερεται ποιος θα ξαναγραψει και ποιος όχι εδω μεσα. Αυτα.

Θα ηρεμήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kami said:

Με τον Αλμέιδα κράζετε για τους παίκτες έχετε άποψη…  Ντεφορμάρισμα του 12ου πάικτη δεν βλέπει κανείς??

Πολύ ντεφορμέ.....Κάποτε έτρωγες γκολ και όλο το γήπεδο φώναζε περισσότερο. Τώρα πλέον όχι, υπάρχει ένα μούδιασμα. Ας φωνάξουν το ΧΧ στα play offs να συντονίζει την εξέδρα. Και δεν αστειέυομαι σε αυτό..

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, agelos said:

Τώρα που λες για Μουκουντι, ευθύνεται και στο 2ο γκολ σήμερα.

Αν ήταν στην ίδια ευθεία με Βιντα θα έβγαινε οφσαιντ ο Μακαμπου.

Σε κάκιστη μέρα όλη η άμυνα, πλην του Ιρανού.

Σωστό.

Ο Μπακαμπού κάνει κίνηση ανάμεσα σε Μουκουντί-Βίντα, ο Βίντα κάνει δύο βήματα μπροστά για να τον βγάλει οφσάιντ, ο Μουκουντί δεν το καταλαβαίνει και δεν ακολουθεί, ο Μπακαμπού καλύπτεται και φεύγει μπροστά, με τα δύο βήματα προβάδισμα από τον Βίντα δεν τον προλαβαίνει κανένας από τους δύο.

Δεν ξέρω τι οδηγία έχουν από Αλμέιδα, αλλά δεν ήταν και πολύ man-to-man η κίνηση του Βίντα για το τεχνητό οφσάιντ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hades said:

Οκ, άτυχος στο πρώτο γκολ, για το 2ο είναι θέμα εκατοστών δευτερολεπτου, δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις. Έπρεπε όμως να σκοράρει και θα παίζαμε τα ρέστα μας 

Ο Χατζησαφι είναι αξιοπρεπεστατος για αυτά που μπορεί και προσφέρει. Παίζει συνεχώς, δεν τον πήρες για βασικό αλλά δεν είναι τσίρκο. 

Αν σκόραρε θα το γυρνάγαμε 3-3, το πιστεύω.

Δεν είναι επιθετικός αλλα βάλτο ρε μεγαλε μονος σου είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Όπως έγραψα και σε σχόλιο τις προάλλες, κατά τη γνώμη μου κάποια στιγμή θα έρθει και ένα κάπως βαρύ σκόρ, περισσότερο ίσως εντός έδρας και όχι απαραίτητα σε ντέρμπι.

 

Κατά 70% έπεσα μέσα στην εκτίμηση του Οκτωβρίου. Γιατί; Διότι τα πάντα εκτιμώνται ποδοσφαιρικά. Σήμερα ίσα-ίσα θεωρώ πως με την εικόνα της ΑΕΚ αλλά συγχρόνως με το κακό δεκάλεπτο, συν το ότι ο Αραούχο δεν απέδωσε στην κορυφή της επίθεσης κλπ. παρέχονται διδάγματα αλλά ταυτόχρονα και πίστη στην ομάδα.

΄Πάντα σε αυτά να βλέπετε τι γράφει ο αντίπαλος ή τι λέει, εμείς τον είδαμε σε καφετέρια με οπαδούς και των δύο ομάδων.

Πέρυσι λοιπόν στο 2-3, η εικόνα της ΑΕΚ ήταν πολύ  πιο κακή.

Επιπλέον, την ρέντα δεν μπορεί να την ελέγξει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Καλά ειναι και λιγο θέμα τύχης αυτά. Για μένα πιο πολύ ευθύνεται ο Αθανασιαδης  σε αυτο το γκολ, αν έβγαινε να κλείσει πιο κοντά πιστευω θα ήταν καλύτερα και το έφαγε και κάτω από τα πόδια.

Ο Αθανασιάδης αργεί χαρακτηριστικά να βγει και σε αυτή τη φάση.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Παίδες είναι τακτικό αποψε το θέμα.

 

 

Ας υποθέσουμε ότι είναι. Πρέπει να το χωρίσουμε σε δυο μέρη. Στο παιχνίδι μέχρι το αυτογκόλ και στο μετά. Μέχρι το αυτογκόλ δεν έχεις φάει αντεπιθέσεις. Δεν προβληματίζει η ομάδα τακτικά, τους έχεις πνίξει αλλά δεν είσαι αποτελεσματικός. Έχουμε κλασικές ευκαιρίες, γκολ που ακυρώνεται, νεύρα κ προκλήσεις από τους γαύρους. Σημεία προβληματισμού οι ατομικές γκέλες των αμυντικών. 
 

μετα το αυτογκόλ χάνεις λίγο το μυαλό σου κ τρως καπάκι δεύτερο γκολ. Νοοτροπία θα έλεγα κ κακη προετοιμασία σε τέτοιες καταστάσεις. Ίσως κ απειρία. 
 

αν στην αρχή παίζαμε συντηρητικά όπως πχ στην τουμπα, θα λέγαμε ότι αλλάζουμε τονπλανο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, 1989 generation said:

Πολύ ντεφορμέ.....Κάποτε έτρωγες γκολ και όλο το γήπεδο φώναζε περισσότερο. Τώρα πλέον όχι, υπάρχει ένα μούδιασμα. Ας φωνάξουν το ΧΧ στα play offs να συντονίζει την εξέδρα. Και δεν αστειέυομαι σε αυτό..

Μήπως έχει να κάνει και με τις τιμές αυτό; Στο Μέγαρο μουσικής πιο φθηνά παίζει να είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Αν σκόραρε θα το γυρνάγαμε 3-3, το πιστεύω.

Δεν είναι επιθετικός αλλα βάλτο ρε μεγαλε μονος σου είσαι.

Εγω και στο 0-3 πίστευα ότι δεν θα χάναμε και σε κανένα λεπτό δεν έχασα την πίστη μου πάντως, χωρίς να είμαι υπεραισιοδοξος

Απλά πιστεύω ότι οποιος έχει πλανο, δικαιώνεται. Ποδοσφαιρικά δεν έχουμε δικαιωθεί φέτος στα ντέρμπι, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει στα πλευοφφ και να το παρουμε εμφατικά 

Ειναι τόσο εύθραυστη η κατάσταση που ο γαυρος εκεί που ήταν κωλοχανειο σήμερα είναι Μπαρτσελονα. Από το ναδίρ στο ζενίθ και αντίστροφα. Υπομονή και πίστη 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ματς του κυπέλου, η κερκιδα ήταν πολύ πιο ζωντανή.

Γενικά πέρα από το πέταλο, δεν...

Αυτό με τα καπνογόνα που κόβουν το ρυθμό της ομάδος μετα από γκολ, θα σταματήσει κάποια στιγμή?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×