Jump to content

Στα τούνελ της Χαμάς σε έψαχνα.. - Μεταγραφές Νταμπλούχου Καλοκαίρι 23'


panther-21-
 Share

Recommended Posts

5 hours ago, Mike said:

δε ρωταμε τι κανει και ο Γιοχανσον ? Μηπως του λειπει κανα συνταξιμο

επιτελους καποιος το ειπε . οχι αλλο παρελθον στην ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bitter3011 said:

επιτελους καποιος το ειπε . οχι αλλο παρελθον στην ΑΕΚ

εκτος του ζουκουλινι 

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΑΚΤΟ Αλλού τα κακαρίσματα κι αλλού γεννούν οι κότες. Σύμφωνα με το φωτογραφικό ρεπορτάζ των Araujo21 και Karagimi στο Bienvenido Matias Almeyda πριν λίγο είδαμε αυτές τις εικόνες. Τα συμπεράσματα για το φετινό μεταγραφικό σχεδιασμό δικά σας (προσοχή ακολουθούν σκληρές εικόνες)

              image.thumb.png.c960d7229247f39a311fdce31aaf46c4.png

  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mike said:

ειχες κλασσικα φορ στο παγκο οπως ο βαν φεερτ 

δεν θα ειχες καθαρισει το πρωταθλημα χωρις Λιβαι , εντελως το αναποδο . Θα τον ειχες πιει 

ο λιβαι με τον αραουχο ανοιξαν το δρομο για να βαλει πολλα γκολ ο γκατσινοβιτς πχ και να κανουμε παρελαση στην αντιπαλη περιοχη γεμιζοντας την ακομα και με 6 παικτες . Με το ασφυκτικο πρεσσινγκ χαλαρωναν επισης το κεντρο και την αμυνα 

ο Λιβαι σε αυτη την ΑΕΚ με αυτο το αγωνιστηκο  πλανο και τον Αλμειδα προπονητη ,ειναι γραναζι που ΔΕΝ θα αντικατασταθει ευκολα εκτος αν θελετε και αλλαγη στο στυλ παιχνιδιου 

αν παρεις και το επομενο πρωταθλημα με τον Γκαρσια πρωτο σκορερ , τον δινεις και 30

Αυτό ακριβώς. Δεν είναι οτι ο Λιβάι είναι φορ ολκής. Αλλά κολλάει στο παζλ του πελάδο ακριβώς. Πιέζει σαν παλαβός, τρέχει ασταμάτητα και είναι οτι πιο αθλητικό έχουμε δει στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. 

Ναι οκ ΧΥΝ με Πόνσε κτλπ κτλπ αλλά θέλετε να μου πείτε οτι το πρεσινγκ της ομάδας που ξεκινάει απο τον Λιβάι και συνεχίζει με Αραούχο θα το κάνει το ίδιο εύκολα ο Πόνσε που είναι στο κουτί; 

Νομίζω όχι. Επίσης μην διαβάζω να πάει ο Λιβάι ξανά στα άκρα . Γελάω με αυτό. Μάλλον ξεχάσατε οτι τακτικά είναι αλλού γι αλλού. Ξεχνιέται, δε γυρνάει να μαρκάρει αρκετές φορές όχι γιατι βαριέται αλλά γιατί τακτικά είναι πολύ μέτριος και εκθέτει τα μπακ. 

Οι αλληλοκαλύψεις της ομάδας φέτος ήταν για σεμινάριο , γι αυτό κρύφτηκαν και τα πρώτα κενά που είχε δείξει η ομάδα απο αριστερά. Γιατί ο Γκάτσι τακτικά , αν και πολλές φορές με κακές επιλογές, αποδείχτηκε φοβερός.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο Λιβάι, αλλά ψάχνουμε κάποιον που να τα παστελώνει ευκολότερα, στην Ευρώπη δε μπορείς να χάνεις 5 για να βάλεις 1..... Το θέμα είναι ότι θες και κάποιον που να γνωρίζει λίγο και το πρωτάθλημα, να μη θέλει μεγάλη περίοδο προσαρμογής, να είναι και αθλητικός που θα κολλάει σε αυτό που θέλει ο κόουτς.......Όλο και κάποιον θα έχουν στοχεύσει και θα συζητάνε μαζί του..........

Ο Ιτούρμπε παρακολουθείται εδώ και ένα χρόνο, είχε προσεγγίσει ο ίδιος την ΑΕΚ, ο Αλμέιδα έχει δώσει το πράσινο φως....Αρέσει σε όλους ότι έχει αυτή την αλήτικη άγνοια κινδύνου........

  • Δικεφαλάκι 6
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, 1989 generation said:

Όλο και κάποιον θα έχουν στοχεύσει και θα συζητάνε μαζί του..........

 

Αυτον που εχουνε στοχευσει αμα αλλαξει ομαδα θα του σπασουνε το αμαξι το λιγοτερο

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, 1989 generation said:

Μια χαρά είναι ο Λιβάι, αλλά ψάχνουμε κάποιον που να τα παστελώνει ευκολότερα, στην Ευρώπη δε μπορείς να χάνεις 5 για να βάλεις 1..... Το θέμα είναι ότι θες και κάποιον που να γνωρίζει λίγο και το πρωτάθλημα, να μη θέλει μεγάλη περίοδο προσαρμογής, να είναι και αθλητικός που θα κολλάει σε αυτό που θέλει ο κόουτς.......Όλο και κάποιον θα έχουν στοχεύσει και θα συζητάνε μαζί του..........

Έχουμε συννενοηθει με τα γραπτά για ποιον λέμε. Νομίζω αυτός θα είναι η επιλογή. Φήμες λένε ότι τον είδαν και σε πολύ γνωστό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Μάκαρος said:

Με κουρμπέλη υπάρχουν ακόμα ελπίδες; Θα ταίριαζε σε αυτή την ΑΕΚ;

Μονο σαν στόπερ θα τον ήθελε η ΑΕΚ όπως βγαίνει από το ρεπορτάζ δεν ξέρω αν ο ίδιος θα το ήθελε να γυρίσει πάλι πίσω τώρα που καθιερώθηκε σαν χαφ. Σαν χαφ δεν πρόκειται να κινηθει. 

Link to comment
Share on other sites

1ον ποιος Κουρμπέλης.

2ον ο Λιβάι που λέτε, που οπως λέτε χάνει 5 για να βαλει 1, ευθύνεται κατα πολύ στο οτι υπαρχουν 5 ευκαιρίες αντί για 2. Αυτός τις φτιάχνει αυτός τις χανει. Έιναι πολύ διαφορετικο απο τα κλασικα φορ που είναι πρόβλημα να ειναι χασογκόληδες, που η μονη τους δουλεια είναι να παιρνουν θέση και να περιμενουν την ομαδα να τους δώσει γκόλ. Τα "αχαστα" του Λιβάι δεν ειναι να περιμενει 1 μετρο απο την εστια την μπαλα ναι να μην μπορει να την σπρωξει, αλλα κατι πουτσαραδικες ενεργειες οπως στο Χαριλαου που κανει πουτανα την αμυνα και το τέρμα του Αρη και μετα απλα την σπρώχνει τελειως αναιμικα και δεν φτανει ποτε στα διχτυα. Σε εκεινη την φάση, το "κανονικό φορ" δεν θα την εβαζε ποτε στα διχτυα, όχι γιατι δεν μπορει να κανει καλύτερο πλασε, αλλα γιατι πολυ απλα δεν θα δημιουργούσε καν τις προυποθέσεις ευκαιριας

3ον ο Λιβάι εκτός απο τον εαυτό του δημιουργεί για τους αλλους. Έχει γράψει ποσες ασιστ, έχει δημιουργήσει σε αλλους ποσες ευκαιρίες με τελικες πασες που χαθηκαν, εχει συμμετέχει στην δευτερευουσα και τριτευουσα ασιστ σε ποσα γκολ ή καθαρες ευκαιριες, και με την παρουσια του και μονο τραβώντας αμυνα πανω του ανοιγει χώρο για τους πίσω.

Αμα σας διαβασει κανεις θα νομιζει οτι ο Λιβαι ήταν η αιτία που δεν το σηκώσαμε απο Δεκεμβριο, ενώ ο τύπος είναι ένας απο τους βασικούς λογους που το πήραμε και που πάιξαμε μπαλαρα.

15-20 μύρια μόνο και μόνο επειδή δεν πουλάμε συχνά και δεν είμαστε καλά μπασμένοι στα κόλπα.

  • Δικεφαλάκι 11
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Geologos said:

1ον ποιος Κουρμπέλης.

2ον ο Λιβάι που λέτε, που οπως λέτε χάνει 5 για να βαλει 1, ευθύνεται κατα πολύ στο οτι υπαρχουν 5 ευκαιρίες αντί για 2. Αυτός τις φτιάχνει αυτός τις χανει. Έιναι πολύ διαφορετικο απο τα κλασικα φορ που είναι πρόβλημα να ειναι χασογκόληδες, που η μονη τους δουλεια είναι να παιρνουν θέση και να περιμενουν την ομαδα να τους δώσει γκόλ. Τα "αχαστα" του Λιβάι δεν ειναι να περιμενει 1 μετρο απο την εστια την μπαλα ναι να μην μπορει να την σπρωξει, αλλα κατι πουτσαραδικες ενεργειες οπως στο Χαριλαου που κανει πουτανα την αμυνα και το τέρμα του Αρη και μετα απλα την σπρώχνει τελειως αναιμικα και δεν φτανει ποτε στα διχτυα. Σε εκεινη την φάση, το "κανονικό φορ" δεν θα την εβαζε ποτε στα διχτυα, όχι γιατι δεν μπορει να κανει καλύτερο πλασε, αλλα γιατι πολυ απλα δεν θα δημιουργούσε καν τις προυποθέσεις ευκαιριας

3ον ο Λιβάι εκτός απο τον εαυτό του δημιουργεί για τους αλλους. Έχει γράψει ποσες ασιστ, έχει δημιουργήσει σε αλλους ποσες ευκαιρίες με τελικες πασες που χαθηκαν, εχει συμμετέχει στην δευτερευουσα και τριτευουσα ασιστ σε ποσα γκολ ή καθαρες ευκαιριες, και με την παρουσια του και μονο τραβώντας αμυνα πανω του ανοιγει χώρο για τους πίσω.

Αμα σας διαβασει κανεις θα νομιζει οτι ο Λιβαι ήταν η αιτία που δεν το σηκώσαμε απο Δεκεμβριο, ενώ ο τύπος είναι ένας απο τους βασικούς λογους που το πήραμε και που πάιξαμε μπαλαρα.

15-20 μύρια μόνο και μόνο επειδή δεν πουλάμε συχνά και δεν είμαστε καλά μπασμένοι στα κόλπα.

Υπαρχει η κλασική αμπαλοσυνη ότι οποιος χάνει τις ευκαιρίες είναι άχρηστος.

Οκ να τον βρίσεις σε ένα ματς το καταλαβαίνω, το έχω κάνει κι εγώ, αλλά η γενικότερη εικόνα είναι αυτά που γραφεις.
 

(Και για Κουρμπελη συμφωνώ, δεν υπαρχει κανένας λόγος να παρεις τον μετριο βουτηχτή του βαζελου).

 

υγ. Το πόσα πρέπει να ζητάμε, οκ σηκώνει κουβέντα, γιατί αν παρουμε αλλά παραδειγματα της αγορας τα 15-20 μπορεί να φαινονται και πολλά, αλλά και λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κ ο Νικωλακόπουλος προχτές το βράδυ σε μια ερώτηση που του έκαναν για Μακαπού κ ΑΕΚ προτίμησε την σιωπή.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, billy21 said:

Πάντως κ ο Νικωλακόπουλος προχτές το βράδυ σε μια ερώτηση που του έκαναν για Μακαπού κ ΑΕΚ προτίμησε την σιωπή.

ξεμεινε απο νον πεηπερ 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Geologos said:

1ον ποιος Κουρμπέλης.

2ον ο Λιβάι που λέτε, που οπως λέτε χάνει 5 για να βαλει 1, ευθύνεται κατα πολύ στο οτι υπαρχουν 5 ευκαιρίες αντί για 2. Αυτός τις φτιάχνει αυτός τις χανει. Έιναι πολύ διαφορετικο απο τα κλασικα φορ που είναι πρόβλημα να ειναι χασογκόληδες, που η μονη τους δουλεια είναι να παιρνουν θέση και να περιμενουν την ομαδα να τους δώσει γκόλ.

 

1. Αν πάρουν τον Κουρμπέλη, θα είναι επειδή ο Αλμέιδα θέλει κάποιον που μπορεί να παίξει και χαφ, αλλά και στόπερ. Ο παίκτης του αρέσει. Εμένα δε μου λέει κάτι, αλλά ο Αλμέιδα κάτι ξέρει παραπάνω από εμένα. Επιπλέον, θα είναι μια νίκη γοήτρου ακόμα κόντρα στο βάζελο, να παίρνεις εκτός από το πρωτάθλημα και τον αρχηγό του αντιπάλου σου. Παίζει ρόλο και αυτό.

2. Κανείς δε λέει ότι ο Λιβάι είναι κακός, ούτε ότι δεν ήταν σημαντικός για την ομάδα. Αυτό που λένε όμως όλοι, είναι ότι σε παιχνίδια που θα θες τη μία φάση να την κάνει γκολ, ε τί να κάνουμε δεν την έχει συνήθως. Αν την είχε, δε θα έπαιζε στην ΑΕΚ...Δεν μηδενίζουμε τον παίκτη, ήταν πάρα πολύ σημαντικός φέτος, αλλά πολλές φορές η αστοχία του παραλίγο να μας στοιχίσει. Αν μπορούν να βρουν κάποιον που θα είναι το ίδιο αθλητικός και θα σκοράρει πιο εύκολα, προφανώς και θα τον πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Λευτέρης Πέκινπας said:

ξεμεινε απο νον πεηπερ 

Μάλλον δεν περίμενε να τον ρωτήσουν. Σαν να ρωτάς πολιτικό σε συνέντευξη ερώτηση εκτός πλαισίου. Εγκεφαλικό.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 1989 generation said:

1. Αν πάρουν τον Κουρμπέλη, θα είναι επειδή ο Αλμέιδα θέλει κάποιον που μπορεί να παίξει και χαφ, αλλά και στόπερ. Ο παίκτης του αρέσει. Εμένα δε μου λέει κάτι, αλλά ο Αλμέιδα κάτι ξέρει παραπάνω από εμένα. Επιπλέον, θα είναι μια νίκη γοήτρου ακόμα κόντρα στο βάζελο, να παίρνεις εκτός από το πρωτάθλημα και τον αρχηγό του αντιπάλου σου. Παίζει ρόλο και αυτό.

2. Κανείς δε λέει ότι ο Λιβάι είναι κακός, ούτε ότι δεν ήταν σημαντικός για την ομάδα. Αυτό που λένε όμως όλοι, είναι ότι σε παιχνίδια που θα θες τη μία φάση να την κάνει γκολ, ε τί να κάνουμε δεν την έχει συνήθως. Αν την είχε, δε θα έπαιζε στην ΑΕΚ...Δεν μηδενίζουμε τον παίκτη, ήταν πάρα πολύ σημαντικός φέτος, αλλά πολλές φορές η αστοχία του παραλίγο να μας στοιχίσει. Αν μπορούν να βρουν κάποιον που θα είναι το ίδιο αθλητικός και θα σκοράρει πιο εύκολα, προφανώς και θα τον πάρουν.

Για τον Παλμα τι γνωμη εχει ο Αλμειδα?

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου ειναι,γιατι ξερω γω πρεπει να δωσεις τον Λιβάι για να παρεις πχ Πονσε ή Μπακαμπου ???

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, 1989 generation said:

1. Αν πάρουν τον Κουρμπέλη, θα είναι επειδή ο Αλμέιδα θέλει κάποιον που μπορεί να παίξει και χαφ, αλλά και στόπερ. Ο παίκτης του αρέσει. Εμένα δε μου λέει κάτι, αλλά ο Αλμέιδα κάτι ξέρει παραπάνω από εμένα. Επιπλέον, θα είναι μια νίκη γοήτρου ακόμα κόντρα στο βάζελο, να παίρνεις εκτός από το πρωτάθλημα και τον αρχηγό του αντιπάλου σου. Παίζει ρόλο και αυτό.

2. Κανείς δε λέει ότι ο Λιβάι είναι κακός, ούτε ότι δεν ήταν σημαντικός για την ομάδα. Αυτό που λένε όμως όλοι, είναι ότι σε παιχνίδια που θα θες τη μία φάση να την κάνει γκολ, ε τί να κάνουμε δεν την έχει συνήθως. Αν την είχε, δε θα έπαιζε στην ΑΕΚ...Δεν μηδενίζουμε τον παίκτη, ήταν πάρα πολύ σημαντικός φέτος, αλλά πολλές φορές η αστοχία του παραλίγο να μας στοιχίσει. Αν μπορούν να βρουν κάποιον που θα είναι το ίδιο αθλητικός και θα σκοράρει πιο εύκολα, προφανώς και θα τον πάρουν.

Οι Μπακαμπου και οι Πονσε δεν ειναι σε καμια περιπτωση καλύτεροι του Λιβαι. Και αν ανυικαταστήσουν τον Λιβαι μπορει να είναι ισως πιο αποτελεσματικοι στο τελείωμα, αλλα την ποσοτητα των ευκαιριων που βγάζουμε θα την χασουμε κσι θα πρεπει να την βρούμε απο αλλου.

Αν φύγει ο Λιβαι πρεπει να αντικατασταθει απο παικτη επιπεδου ΠΙΝΕΔΑ. Πονσε ή Μπακαμπου είναι τοπ προσθήκη στο παρον ρόστερ, όχι αναβαθμιση ή επαξια αντικατασταση του παικταρα.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gybe21 said:

Η ερωτηση μου ειναι,γιατι ξερω γω πρεπει να δωσεις τον Λιβάι για να παρεις πχ Πονσε ή Μπακαμπου ???

Για τον Πόνσε δεν έχω ακούσει κάτι, δεν ξέρω πως προέκυψε. Ούτε προκύπτει ότι θα φύγει ο Λιβάι, επειδή θα έρθει άλλος. Μπορεί να μείνει κανονικά και τη νέα χρονιά και απλά πλέον να έχει ανταγωνιστή για τη θέση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Λευτέρης Πέκινπας said:

Για τον Παλμα τι γνωμη εχει ο Αλμειδα?

Θετική, αλλά νομίζω ότι θα πάει στο βαζελο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, 1989 generation said:

Θετική, αλλά νομίζω ότι θα πάει στο βαζελο.

Δινει πιο πολλα απο την αεκ η ζελα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×