Jump to content

Βραβεία mvp - βραβεία Μάνταλου ΚΜ 2023/24


nikos
 Share

Recommended Posts

12 hours ago, nikos said:

Νταξ διαφωνώ φουλ εγώ. Κι όπως φαίνεται πολλοι.

Δεν θέλω να τον συγκρινω με τον Ρότα τώρα (που έχει άλλα πολλά), απλά μιλάω καθαρα για τον Σιντιμπε.

1) είναι πολύ αργος και σε κίνηση και σε σκέψη 

2) πολλες φορες κάνει λάθη που δεν επιτρέπονται, ακόμα και σε απλά κοντρόλ 

3) πολλες φορές μαρκάρει σε λαθος χώρο κι ανοίγει ξαφνικα αεροδιάδρομος στην πλευρά του 

4) όταν παίρνει την μπάλα, με την αντίπαλη ομάδα σε θέση αμυνας, κοιτάει πώς να την ξεφορτωθεί αρον αρον ακόμα και με ρίσκο. Δεν  μπορεί καν να κάνει κάτι απλο, που κάνει ακόμα κι ο Ρότα, να την κουβαλήσει  κάποια μέτρα σε έναν κενό χώρο που θα βρει (πχ στο πλαι, διαγώνια μπροστά/πισω, πίσω) ώστε να βρει καλύτερες προϋποθέσεις για το τι να κάνει.

 

Προχθες (πού είδες ότι φάνηκε παιδάκι ο Ποντενσε btw, εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο)  χωρίς να έχει την δικαιολογια που είχε ο Ρότα (ότι επαιζε σε θέση που δεν ξέρει, γιατί αυτό συνέβη με τον Ροτα), έκανε μετριότατη εμφανιση, με λιγο από ολα τα παραπανω, και προσωπικά στο τελος εμένα μου τσάκισε τα νεύρα και στο σουτ στα περιστέρια και ακόμα περισσότερο στο κόρνερ που πήγε για καθυστέρηση και την έχασε σε 1 δευτερολεπτο. Μιλαμε τώρα για φάση που έμπειροι παικτες οπως τίποτε Τζαβελλες (δεν λεω καν μεγαλους σοβαρους παικτες) θα είχαν καταπιεί την μπάλα.

Ε, δεν κάνει. Προφανως δεν το λεω μονο εγώ όπως  φαίνεται, αλλά οι περισσότεροι. 

Στο κόρνερ ειναι αποθέωση γιατι παει με ύφος "κοιταξτε πως γινεται η δουλεια παιδια" και με το που την ακουμπαει κανει μαλακια σαν χαλβας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ τον θεωρώ χάλια και δεν συμφωνώ με πολλά από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ψηφίζω στα poll για διάφορους λόγους, αλλά με ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα που βγάζετε. Νομίζω πάντως ότι πρέπει να κρατιέται μία πισινή κατά την ανάγνωση τους, γιατί σε τέτοιες φάσεις δημιουργείται τρελό echo chamber (υπάρχει στο φόρουμ γενικότερα και σε μεγάλο βαθμό, αλλά νομίζω εδώ αντικατοπτρίζεται και με αριθμούς). Απλά το αφήνω εδώ, δεν το αναλύω περαιτέρω για να μην φανεί ως απαξίωση της δουλειάς που γίνεται ή των απόψεων που γράφονται, αφού ειλικρινά δεν έχω τέτοια πρόθεση. Απλά αστερίσκος.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Σιντιμπέ σε κάθε  ματς που έχω δει στο γήπεδο του φωνάζουν οι συμπαίχτες του, πότε ο αμραμπατ, πότε ο γκατσινοβιτς ή ο βίντα να πάει στη θέση του.

Ο τύπος είναι μια περιπλανώμενη κατάρα την ώρα του αγώνα, υπερβολικά κακός τακτικά . Αυτό φαίνεται περισσότερο από το γήπεδο μέσα. Μπορεί να τον δεις να κυνηγάει αντίπαλο στην επίθεση αριστερά ανάποδα απο τη θέση του, να τρέχει να πιέσει στο κέντρο ξαφνικά σε σετ άμυνα. Οτι να ναι με λίγα λόγια.

Γενικά για 800κ που λέγεται οτι παίρνει δεν κάνει ούτε το 1/3. Ενώ πέρισυ έλεγες "Καλά αυτός αν κάνει προετοιμασία με Ματίας θα τα γαμήσει όλα" , τελικά έκανε και τα γάμησε με την αρνητική έννοια. Άντε να τελειώνει αυτός να τελειώνουμε και εμείς.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλές πτήσεις η ομάδα, χαμηλη συμμετοχή και στο poll (49 συμμετοχές).

MVP ο Γιόνσον, δεύτερος ο ΚΑΝΕΝΑΣ και τρίτος ο Μήτογλου. Νομίζω ότι το ΚΜ δυσκολεύτηκε να βρει MVP χθες.

Το βραβείο ΠΜ ήταν μια μονομαχία μεταξύ Πισάρο και Πόνσε. Νικητής ο Μεξικάνος.

Πινέδα και Γιόνσον κέρδισαν μια θέση στην κατάταξη.

image.jpeg.d001e50907181614beaa1bfeb83feaa5.jpeg

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dali 21R said:

Σιντιμπέ σε κάθε  ματς που έχω δει στο γήπεδο του φωνάζουν οι συμπαίχτες του, πότε ο αμραμπατ, πότε ο γκατσινοβιτς ή ο βίντα να πάει στη θέση του.

Ο τύπος είναι μια περιπλανώμενη κατάρα την ώρα του αγώνα, υπερβολικά κακός τακτικά . Αυτό φαίνεται περισσότερο από το γήπεδο μέσα. Μπορεί να τον δεις να κυνηγάει αντίπαλο στην επίθεση αριστερά ανάποδα απο τη θέση του, να τρέχει να πιέσει στο κέντρο ξαφνικά σε σετ άμυνα. Οτι να ναι με λίγα λόγια.

Γενικά για 800κ που λέγεται οτι παίρνει δεν κάνει ούτε το 1/3. Ενώ πέρισυ έλεγες "Καλά αυτός αν κάνει προετοιμασία με Ματίας θα τα γαμήσει όλα" , τελικά έκανε και τα γάμησε με την αρνητική έννοια. Άντε να τελειώνει αυτός να τελειώνουμε και εμείς.

Πεστα Χρυσοστομε. Απο την tv δεν φαινεται καλα η ανυπαρξια του γιατι ειναι μονίμως εκτός πλάνου. Ειναι ταμαμ για φιλικο αγώνα παλαιμάχων. 

Ναι ειναι ποιοτικος και όταν θέλει ή μπορει κανει καλα ματς ή καλες στιγμές στα ματς, αλλα η φάση είναι σαν τον ροναλντίνιο στα τελειώματά του. Και όχι, στο ποδοσφαιρο του 2023 ακόμα και στην Ελλαδα ο Ροναλντίνιο στα τελειωματα του θα ήταν αρνητικος. Ποσο μαλλον ενας μπακ.

Άμα είχε όρεξη θα το χε γυρίσει στόπερ ήδη ο ανθρωπος, αφου έχει και τον σωματοτυπο. Δεν είναι για μπαλα. Δεν ξερω αν ειναι καλος στην παρέα ή glue guy στα αποδυτήρια, μπορει, αλλα μπροστά του καλο είναι να υπαρχει ο Ροτα και πιο μπροστα ενας καλύτερος για να μην υποφέρουμε.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Τρίτη φορά MVP ο Λιβάι (στα τελευταία 4 ματς) και άνοδος στη 3η θέση της κατάταξης. Η επίδοση του (85% σε ψήφους) είναι η δεύτερη καλύτερη της χρονιάς. 

Τέταρτη φορά ΠΜ ο Γκατσίνοβιτς - με καθαρή πλειοψηφία (62%). Την τριάδα συμπλήρωσαν ο Κάλενς με το Άμραμπατ.

55 συμμετοχές.

image.jpeg.8266e9f0a6663f464faa6a9428f87159.jpeg

  • Δικεφαλάκι 8
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

  • nikos unpinned this topic

Τριακοστό παιγνίδι της σεζόν και ο Βίντα MVP για 6η φορά φετός.

Βραβείο ΠΜ ο Πόνσε με μια ψήφο διαφορά από το Ρότα. Ο Αθανασιάδης τρίτος.

47 συμμετοχές στο poll.

image.jpeg.342f45f2238a38ece148197598d2f5aa.jpeg

 

  • Δικεφαλάκι 12
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ισως στα χρονικά που παίκτης που αστόχησε σε πεναλτυ και αποκλείστηκες, ψηφίζεται τόσο πολύ ως mvp.

Μεγάλος Ντομαγκοι, ειδικά εδώ κι 1 χρόνο περίπου.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, nikos said:

Πρώτη φορά ισως στα χρονικά που παίκτης που αστόχησε σε πεναλτυ και αποκλείστηκες, ψηφίζεται τόσο πολύ ως mvp.

Μεγάλος Ντομαγκοι, ειδικά εδώ κι 1 χρόνο περίπου.

Πραγματικά παιχνίδι της μοίρας. Πιάνει απόδοση του 10, που να μέτραγε ή έβαζε άλλο γκολ που είχε ευκαιρία (πάλι από πολύ καλή δική του προσπάθεια) και το χάνει στα πέναλτι. Είμαι σίγουρος ότι είναι σκασμένος (οχι με την έννοια κουρασμένος :) )

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη νίκη και μεγάλη συμμετοχή στο poll χθες (74 ψήφοι).

Ο Πόνσε MVP με χατρίκ (τρεις μέρες μετά το βραβείο ΠΜ που πήρε), ο Γιόνσον άξια δεύτερος και ο Γκάτσι τρίτος (επτά μέρες μετά το δικό του βραβείο ΠΜ). Εύφημος μνεία στον Πήλιο.

Βραβείο ΠΜ δεν απονέμεται. 59 μέλη ψήφισαν ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ και μόνο 15 είχαν καθαρό μυαλό για να επιλέξουν χειρότερο στο χθεσινό ματς. Ψηφίστικαν ο Νόρντιν, ο Πινέδα και ο συνήθης Ρότα.

image.thumb.jpeg.bd20cdbe859ca5539d533f5a8fab782c.jpeg

Αν το να επιλέγει το ΚΜ ότι δεν υστέρησε κάνενας δείχνει τα καλά παιγνίδια της ομάδας, τότε το χθεσινό ήταν το δεύτερο καλύτερο της σεζόν. Να η σχετική λίστα με τα 7 φετινά ματς που δεν δόθηκε βραβείο ΠΜ (και από κάτω τα δυο παιγνίδια που το ΚΜ αρνήθηκε να επιλέξει MVP):

image.jpeg.dadab94c009707f4dfd985e7672780d0.jpeg

   

  • Δικεφαλάκι 8
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο γκολ ο Πόνσε και για 2ο συνεχόμενο ματς MVP με μεγάλη διαφορά και άνοδος τρεις θέσεις στην κατατάξη. Δεύτερος ο Γιόνσον, τρίτος ο Τσούμπερ.

Επίσης για δεύτερο συνεχόμενο παιγνίδι δεν απονέμεται βραβείο ΠΜ (το μισό ΚΜ ψήφισε ότι δεν υστέρησε κανένας). Δεύτερος ο Άμραμπατ, τρίτος ο Ραντόνια (στην πρώτη του συμμετοχή φέτος). 

54 συμμετοχές στο poll.

image.thumb.jpeg.68a3dfa8ef6a7ae1631d1a102264b56c.jpeg

ΥΓ: Το ποστ αυτό ανεμένεται ότι θα διαβαστεί από μαξ 1-2 άτομα γιατί όλοι είμαστε στο τοπίκιο των μεταγραφών και πατάμε refresh... 🤪 

  • Δικεφαλάκι 14
Link to comment
Share on other sites

MVP ο Ελίασον με δεύτερο τον Πόνσε. Ο Ελίασον είναι για τέταρτη φορά MVP φέτος - αλλά όχι με μεγάλα ποσοστά για αυτό δεν έχει υψηλότερη θέση στην γενική κατάταξη. Ο Πόνσε παραλίγο θα ήταν MVP σε τρίτο συνεχόμενο παιγνίδι.

Ραντόνια και Φερνάντες μάλλον πληρώνουν τη συμπεριφορά τους στο δεύτερο γκολ του Αστέρα. Το βράβειο ΠΜ πήγε τελικά στον Ραντόνια.

54 συμμετοχές στο poll. Μέχρι σήμερα στα 33 polls της σεζόν το ΚΜ έχει δώσει 2000 ψήφους ακριβώς!

image.thumb.jpeg.7c587667b34d68f11574ef1631a2b3e4.jpeg

Να και ένα συγκεντρωτικό για τον κόουτς:

image.jpeg.26a26181529c7b896544b2f9c7d49ee1.jpeg

  • Δικεφαλάκι 7
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Πινέδα MVP μετά από καιρό και άνοδος στην τρίτη θέση της κατάταξης. Γιόνσον δευτερος - σταθερή αξία ο Δανός τον τελευταίο καιρό. Τρίτος ο Πήλιος.

Βραβείο ΠΜ ο Ζίνι. Ακολούθησαν Κάλενς και οι συνήθεις Ρότα και Γκάτσι. 

Ο Αραούχο έκανε 24 συμμετοχές για να του δώσει το ΚΜ τις πρώτες 3 ψήφους για το βραβείο του φίλου του.

68 οι συμμετοχές στο poll.

image.thumb.jpeg.ac8a332d15a6145a3e59c0922e7f7732.jpeg

  • Δικεφαλάκι 10
  • Μπομπίτσα 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά ωστόσο ποιο είναι το βραβείο ΠΜ; Πριζουνικ Μαρινοπουλος; 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mporat said:

Πολύ καλή δουλειά ωστόσο ποιο είναι το βραβείο ΠΜ; Πριζουνικ Μαρινοπουλος; 

Υπάρχει και σύνθημα. Δίνω στοιχεία: είναι ονοματεπώνυμο, σύνολο πέντε συλλαβές, τονίζεται στην προπαραλήγουσα, αλλά σε σύνθημα βγαίνει στη λήγουσα.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mporat said:

Πολύ καλή δουλειά ωστόσο ποιο είναι το βραβείο ΠΜ; Πριζουνικ Μαρινοπουλος; 

Θα μπορούσε να είναι κι αυτό. Είναι καλύτερο από το ονοματεπώνυμο που αποφεύγω να γράφω. 🙂

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Γεμάτο γήπεδο + Απολαυστική απόδοση = Τέλειος συνδυασμός χθες!

Δέκα ποδοσφαιριστές ψηφίστηκαν για MVP. Πρώτος τελικά ο Λιβάι (τέταρτη φορά MVP φέτος και άνοδος στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης). Δεύτερος ο Ελίασον (για μένα θα μπορούσε να είναι MVP μόνο για ότι έκανε στο πρώτο γκολ). Τρίτος ο Πήλιος (μπήκε στη πρώτη δεκάδα της γενικής). Εύφημος μνεία στον Τσούμπερ, κι ας έπεσε στην τρίτη θέση μετά από πολύ καιρό.

Με συντριπτικό ποσοστό 70%, το ΚΜ ψήφισε ότι δεν υστέρησε ΚΑΝΕΝΑΣ. Από τις υπόλοιπες λίγες ψήφους για βραβείο ΠΜ, τις περισσότερες πήραν ο Σιντιμπέ και ο Πισάρο.

77 συμμετοχές στο poll.

image.thumb.jpeg.7aa6eda993a72e2112d03d0031a651fd.jpeg

ΥΓ: Κράτησα τις ιδέες του @Yossarian που έγραψε χθες στο τοπικ του ματς, όπως έχω κρατήσει και κάποιες παλιότερες ιδέες του @Geologos. Θα χαρώ να μαζέψουμε κι άλλες. Μετά το τέλος της σεζόν να κάνουμε μια συζήτηση εδώ για το πώς μπορούμε να βελτιώσουμε το πινακάκι, τον υπολογισμό της κατάταξης ή ακόμα και το ίδιο το poll. Λέω "μετά το τέλος της σεζόν" γιατί πλέον το excel μου είναι ένα συνοθύλευμα από φόρμουλες που δουλεύουν, αλλά φοβάμαι να τις πειράξω...

  • Δικεφαλάκι 7
  • Μπομπίτσα 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos42 said:

Μετά το τέλος της σεζόν να κάνουμε μια συζήτηση εδώ

Υπέρ του δόγματος "ό,τι λειτουργεί δεν το πειράζουμε". Μετά χαράς να κάνουμε συζήτηση μετά το τέλος της σεζόν. Η δουλειά είναι καταπληκτική, γίνεται με μεράκι, και δεν τη βρίσκεις ούτε σε μεγάλα σάιτ. Συγχαρητήρια και πάλι -και τώρα επικεντρωνόμαστε στο πρωταθλημα. 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Ο Ντομαγκόι Βίντα MVP για 7η φορά φέτος! Στην κατάταξη έχει απομακρυνθεί σημαντικά από τον δεύτερο. Δεύτερος ο Άμραμπατ (πήρε ψήφους μετά από πολύ καιρό) και τρίτος ο Ελίασον (με συνεχείς καλές εμφανίσεις).

Βραβείο ΠΜ κανονικά δεν έπρεπε να δοθεί, καθώς το ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ πήρε 17 ψήφους, αλλά τελικά ήταν δεύτερη επιλογή. Έτσι, μάλλον από συνήθεια, το ΚΜ αποφάσισε να το δώσει στον ποδοσφαίριστη που έχει δώσει το ονοματεπώνυμό του στο βραβείο. Τρίτος ο συνήθης ύποπτος Σιντιμπέ.

64 συμμετοχές στο poll.

image.thumb.jpeg.779cb2359cc049d31124872878ab5bbf.jpeg

  • Δικεφαλάκι 10
Link to comment
Share on other sites

Με καθυστέρηση το πινακάκι για το ματς με τον ΠΑΣ.

Δυο γκολ ο Έκι, δυο ασίστ ο Μάνταλος και ένα γκολ ο Λιούμπισιτς έφτιαξαν τη σειρά για MVP. Τρίτη φορά βραβείο ο Πόνσε.

Βραβείο ΠΜ ο Σιντιμπέ με ευρεία πλειοψηφία.

67 συμμετοχές στο poll.

image.thumb.jpeg.e3fee03050443bbd509474ac8b7f19b5.jpeg

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×