Jump to content

ΑΕΚΑΡΑ - Royal Antwerp FC (Champions League, playoff, ρεβάνς): 30/8/23, 22:00, MEGA


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

60 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
      0
    • Βίντα
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
      0
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Πόνσε
      0
    • Ελίασον
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Πισάρο
      0
    • Γιόνσον
      0
    • Αραούχο
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
    • Ρότα
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
      0
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
    • Τσούμπερ
    • Πόνσε
    • Ελίασον
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Πισάρο
      0
    • Γιόνσον
      0
    • Αραούχο
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Η ΑΕΚ στο πικ της μετρηθηκε και δυστυχως φανηκε οτι δεν ανηκει σε καμια περιπτωση σε αυτη τη διοργανωση.

Η Αντβερπ καλυτερη ομαδα απο μας και στα 2 παιχνιδια αλλα για επιπεδο Τσου Λου πολυ μικρη. Και ιστορικα εξαλλου, 1η φορα μπαινει ομιλους.

Αυτο με στεναχωρει εμενα. Οτι μετρηθηκαμε και δυστυχως βρεθηκαμε λιγοι.

Τουλαχιστον ας μας πεσει λιγο η μυτουλα μετα το σημερινο γιατι λιγο πολυ σχεδον ολοι μας (αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο) τον ειχαμε παρει πολυ υψηλα τον αμανε

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, agelos said:

Ε είμαι ρεαλιστής.

Θεωρείς δλδ ότι θα αγοράσουμε 5 παίκτες στις επόμενες ημέρες?

Μπορεί και κανέναν.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, amd said:

θα ερθουν του χρονου λοιπον σιγα σιγα θα δουμε την ΑΕΚ ψηλοτερα 

Γιατί νιώθω ότι σε μπακ και τέρμα είμαστε σαν δέσμιοι με τους σαπακλες που μπλέξαμε; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Μπα δεν το πιστεύω. Εντος συνορων η μέσο επιθετική σου γραμμη θα κανει την διαφορά. Παιχτες θες κυριως για ροτεισον επειδη θα χεις καμια 10αρια ματς μεγάλης έντασης επιπλεον

Μια χαρά ενίσχυση θες. Πάμε για πρωτάθλημα δυσκολότερο από πέρσι. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Araujo21 said:

Και ο Βου κανει κινησεις και δεν θα ειναι της πλακας με τον ρουμανο 

Δεν εχω παρακολουθησει γαυρο-παοκ και δεν εχω αποψη γι αυτο δεν τους ανεφερα

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωρημένος εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο Ματίας Αλμέιδα, εξηγώντας στις δηλώσεις του τι έφταιξε και τελικά η ΑΕΚ δεν συνεχίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ αναφέρθηκε και στην επόμενη ημέρα.

Αναλυτικά όσα είπε ο Αλμέιδα:

Τι έλλειψε στην ΑΕΚ να κρατήσει ζωντανό το όνειρο του Τσάμπιονς Λιγκ;

«Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλο. Τι μας έλλειψε; Κάτι πολύ σημαντικό στο ποδόσφαιρο. Τα πολύ μικρά λάθη κάνουν τη διαφορά. Σε αυτές τις διοργανώσεις κάνεις ένα λάθος και μένεις εκτός. Το εχουμε δει πολλές φορές. Η ομάδα σε γενικές γραμμές ήταν καλά. Έκανε αυτό που όφειλε να κάνει. Το γκολ που βάλαμε ήρθε αρκετά αργά, αλλά εκτιμώ πως έδωσαν την ψυχή τους οι παίκτες. Βοήθησε και ο κόσμος. Αυτή τη στιγμή χάθηκε ένα όνειρο, που δεν ξέρω αν ως προπονητής θα μπορέσω να το ξαναέχω».

Για τον υπολογισμό των δυο αγώνων κι αν το πρώτο ματς έπαιξε περισσότερο ρόλο; Αν θα μπορούσε εκεί η ΑΕΚ να πάρει κάτι περισσότερο;

«Τώρα πλέον είναι αργά. Στο πρώτο παιχνίδι κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο τα πήγαμε καλά, αλλά μας έλειψε το γκολ. Εμεις μπορέσαμε να είχαμε τον έλεγχο απέναντι σε έναν αντίπαλο που στο πρωτάθλημά του κάνει τη διαφορά, με το κράτημα της μπάλας. Έπρεπε να προσέξουμε απόψε τις μικρές λεπτομέρειες και το είχαμε συζητήσει. Το πρώτο γκολ που δεχόμαστε ήρθε από ένα πλάγιο. Οποιος θέλει να παίξει στο Τσάμπιονς Λιγκ, δεν επιτρέπεται να γίνονται τέτοια μικρά… μεγάλα λάθη. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και προσωπικότητα. Προσπάθησε από παντού, δεξιά, αριστερά και άξονα να κάνει φάσεις. Εχουν περάσει τέσσερις ημέρες από το ματς του πρωταθλήματος.  Αν μπορούμε να το συγκρίνουμε ήταν ιδιο: ένα λάθος, ένα γκολ. Εμεις πολλές ευκαιρίες και δεν καταφέραμε να σκοράρουμε».

Για την απουσία του Λιβάι Γκαρσία κι αν ήταν καθοριστική;

«Ο Λιβάι είναι ο σκόρερ μας. Τόσο στο αποψινο παιχνίδι ο Πόνσε, όσο και ο Φαν Βέερτ στο προηγούμενο παιχνίδι, προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο δυνατό, αλλά με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Η αλήθεια είναι πως ο Λιβάι είναι πραγματικά σημαντικός για εμάς»

Πώς ξεπερνάει η ομάδα αυτό το χαμένο όνειρο για να προχωρήσει μπροστά;

«Στο ποδόσφαιρο αυτό που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να συνεχίζει. Αν μας αφήσει να μας επηρεάσει η στεναχώρια θα μας πάει βήματα πίσω. Ολοι κάναμε μία μεγάλη προσπάθεια για να πάρουμε την πρόκριση. Δεν τα καταφέραμε, αλλά θα παίξουμε σε άλλη διοργάνωση πολύ σημαντική. Για κάποιο λόγο συμβαίνουν κάποια πράγματα, λέω εγώ… Οι ποδοσφαιριστές θα έχουν τη δυνατότητα κάποια άλλη στιγμή να είναι ανταγωνιστικοί και να βρεθούν στο Τσάμπιονς Λιγκ. Θα είναι πιο δύσκολο για μένα να συμβεί ως προπονητής! Γι’ αυτό ήθελα αυτό το στόχο. Εχουμε, βέβαια, τώρα το Europa League. Θα προσπαθήσουμε κάνουμε το καλύτερο δυνατό, όπως κάνουμε σε κάθε παιχνίδι. Θα προσπαθήσουμε στην Ευρώπη η ΑΕΚ να κερδίζει τον σεβασμό, όπως έκανε και σε αυτό το παιχνίδι».

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Tanilas said:

Καλά όλα τα άλλα, οι περυσινοί αυτοματισμοί που πήγανε;

Γιατί έπρεπε να κάνουν όλοι δύο κοντρόλ για δώσουν πάσα;

διοτι υπαρχαν αντιπαλοι με σωστες τοποθετησεις . και τοτε θες την γαμημενη την ντριπλα που ερχεται σπανιοτατα μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Αλμειδα ασε τα "δεν θα χεις ξανα ευκαιρία να παίξεις CL" και σοβαρέψου. Με την ΑΕΚ θα ξαναεχεις.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AlexKR21 said:

Ο βαζελος μια χαρα ενισχυση εκανε και βαθος απεκτησε. Δεν λεω οτι θα τα σαρωσει ολα απαραιτητα αλλα στα χαρτια μια χαρα κινησεις εκανε

Βρήκε ο Βαζελος κάτι αντίστοιχο σε Γκαρσία, τσουμπερ , Αμραμπατ, ελισασον, Αραούχο, Πιζάρο,?

 

Γιατί λίγο που τον είδα, ότι κάνει ο Φωταρας, το var και η σουφρα τού 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι γνωστό το δύσκολο είναι να διατηρηθείς στην κορυφή . Τότε είναι που πρέπει να ενισχυθεις ακόμη παραπάνω . Το ότι κρατήσαμε τον Πινεδα ήταν πράγματι η σημαντικότερη κίνηση του καλοκαιριού  . Ο Πιζάρο φαίνεται επίσης πως θα βοηθήσει . Ο Πόνσε είναι μια καλη εναλλακτική μπροστά , καλύτερη από Φαν Φερτ ας πούμε . Εχεις και τον Φερναντεζ να περιμενεις γενικά μπροστά είσαι καλά εως πολύ καλά . Πονας σε ποιοτικα χαφ , πλαγια μπακ , τέρμα. Φερε ενα από αυτά, ειναι κρίμα να μην χτίσεις πάνω στο μομεντουμ που έχεις.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Αλμειδα ασε τα "δεν θα χεις ξανα ευκαιρία να παίξεις CL" και σοβαρέψου. Με την ΑΕΚ θα ξαναεχεις.

Και εμενα δε μου αρεσε. Βεβαια μπορει να ηταν υπονοια οτι θα απολυθει καποια στιγμη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Αλμειδα ασε τα "δεν θα χεις ξανα ευκαιρία να παίξεις CL" και σοβαρέψου. Με την ΑΕΚ θα ξαναεχεις.

Εχει ήδη κλείσει σε άλλη ομάδα. Πρώτοι εδώ.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ψάξεις τώρα το να κάνεις το βήμα παραπάνω που έχεις βρει εναν πραγματικά καλό προπονητή, έχεις ήδη καλό υλικό, έχεις το γήπεδο και τον κόσμο να στηρίζει και ένα σκασμο έσοδα, ποτέ θα το κάνεις??? 

Δεν κάνουν κάποιοι παίκτες ξεκάθαρα, από πέρυσι το βλέπαμε και δεν είναι μόνο αυτοί που κάνει μπαμ οι ανεπάρκεια τους, αν θες πραγματικά να ξεφύγεις δεν συμβιβαζεσαι μόνο με τους ξανθούς και Γαλανόπουλο στα χαφ, θες έναν πραγματικο παικταρα στο 6 να σου αλλάξει επίπεδο όλη την ομάδα. Το ίδιο ακόμα και για την θέση του αμραμπατ - Ελιασον θεωρώ ότι αντί να κρατήσεις τον μαροκινό, που θα βοηθήσει φυσικά, μπορούσες να φέρεις έναν παικταρα και εκεί. Έτσι αλλάζεις επίπεδο.

Η ομάδα ποιοτικά δεν βελτιώθηκε η βασική 11αδα είναι ακριβώς ίδια με πέρυσι με τα καλά της και τα στραβά της.

Link to comment
Share on other sites

Ο Πισαρο μου αρεσει, αλλα με αγχώνει που μου αρέσει με εναν τροπο ιδιαιτερο, οπως μου αρεσε ξερω γω στις αρχες και ο Γκερειρο.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι το Γιουρόπα έχει πολλες ομαδες επιπέδου Τσου λου κι εμεις πάμε να κατέβουμε με κάτι Ρότα, Χατζισαφι βασικους,  Μητογλου στον παγκο κλπ 

Καλα θα παει αυτό.

Βεβαια η ίδια διοίκηση καποτε κατέβηκε με Κλωναρίδη, Γιαννιωτα και σια οποτε το λες και μεγσλη εξέλιξη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Παίξαμε γενναία και στα ίσα με μια καλύτερη ομάδα με εξαιρετικό προπονητή. Σίγουρα τα μπακ μας δεν είναι αστέρια του CL αλλά δεν μπορώ να τους κατηγορήσω. ΟΚ ο πολύ καλός μέχρι εκείνη την στιγμή Ρότα την πάτησε σε μια εξαιρετικά διορατική και έξυπνη εκτέλεση πλαγίου. Ο Χατζησαφί επιθετικά ήταν κακός. Το παιγνίδι χάθηκε όμως για μένα ξεκάθαρα στην δημιουργικότητα των πλαγίων επιθετικών κυρίως της αντιπάλου και την αδυναμία των δικών μας αντιστοίχων. Η αδυναμία των δικών μας σε 1 προς 1 ήταν φανερή σήμερα. Αντίθετα με τα δικά μας μπακ που έπαιζαν φουλ επίθεση τα δικά τους μπακ κρατούσαν τις αμυντικές θέσεις τους (βάσει του σχεδίου τους). Αν δεν μπόρεσαμε σήμερα να απειλήσουμε ήταν γιατί δεν μπορέσαμε να σπάσουμε την σφιχτή τους άμυνα. Και αν χάσαμε χάσαμε γιατί εκείνοι το έκαναν κάποιες φορές στο 1 εναντίον 1. Με την αβάντα του σκορ του Βελγίου ο Φαν Μπόμελ έφερε το παιγνίδι εκεί που ήθελε/έπρεπε. Ο Αλμέυδα δεν θέλει (ίσως και δεν μπορεί) να παίξει σαν την λαγογριά και καλά κάνει. Τον γουστάρουμε για αυτό που έχει χτίσει. Στηρίζουμε Αλμέυδα και ομάδα και πάμε παρακάτω. ΑΕΚΑΡΑ σ' αγαπώ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, agelos said:

Εχει ήδη κλείσει σε άλλη ομάδα. Πρώτοι εδώ.

Περισσότερο ανασφάλεια μου εβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Ο Πισαρο μου αρεσει, αλλα με αγχώνει που μου αρέσει με εναν τροπο ιδιαιτερο, οπως μου αρεσε ξερω γω στις αρχες και ο Γκερειρο.

Cc @TheNarrator

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Η πλάκα είναι ότι το Γιουρόπα έχει πολλες ομαδες επιπέδου Τσου λου κι εμεις πάμε να κατέβουμε με κάτι Ρότα, Χατζισαφι βασικους,  Μητογλου στον παγκο κλπ 

Καλα θα παει αυτό.

Βεβαια η ίδια διοίκηση καποτε κατέβηκε με Κλωναρίδη, Γιαννιωτα και σια οποτε το λες και μεγσλη εξέλιξη.

Αν κατεβεις με αυτη την αμυντικη 5αδα, και με δεδομενο οτι εισαι 4ο γκρουπ δυναμικοτητας, η 3η θεση ειναι υπερβαση.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Περισσότερο ανασφάλεια μου εβγαλε.

Ναι ρε προφανώς ανασφάλεια και ίσως μια βόλτα από τον γιατρό του να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο.

Ο Βιντα είναι ο mvp στα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Συνήθως, ο,τι πληρώνεις παίρνεις.

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×