Jump to content

ΑΕΚΑΡΑ - ολυμπιακάκι (4η αγ.): 17/09/23, 21:30, Cosmote


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

63 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
    • Μοχαμάντι
      0
    • Σιμάνσκι
    • Ελίασον
    • Γιόνσον
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
    • Πόνσε
      0
    • Πινέδα
    • Μήτογλου
      0
    • Γαλανόπουλος
    • Ζίνι
    • Άμραμπατ
      0
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

    • Καλό
    • Μέτριο
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
    • Βίντα
    • Μουκουντί
    • Μοχαμάντι
    • Σιμάνσκι
    • Ελίασον
    • Γιόνσον
      0
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
      0
    • Πόνσε
    • Πινέδα
    • Μήτογλου
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Ζίνι
    • Άμραμπατ
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

5 minutes ago, agelos said:

Νόμιζε είναι σαφές αυτό που θέλει να πει ο Σέρτζιο.

Στην περσινή πολύ καλή χρονιά μας κι αντίστοιχα κακή χρονιά του γαυρου, το κοντέρ έγραψε 2 νίκες για τον καθένα κι από μια ισοπαλία.

το εγραψα παραπανω δεν ηταν ολα τα αποτελεσματα επιθυμητα ουτε ολες οι νικες ειναι ιδιες για να τα μετραμε σαν απλα στατιστικα 

στο κυπελλο ηταν ματς νοκ αουτ μετραγανε πολυ παραπανω απο οτι τα ματς ας πουμε στην κανονικη διαρκεια.

στα πλειοφ οταν ΕΠΡΕΠΕ να τον κερδισω εκει τον κερδισα και στην εδρα μας επρεπε να κερδισουμε αλλα δεν ειμασταν τοσο καλοι.

στην συνολικη εικονα θα επρεπε να εχουμε παραπανω νικες αλλα εγω ειμαι οκ με τον τροπο που τους αντιμετωπιζουμε πλεον ειτε εντος ειτε εκτος 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, amd said:

 

στην συνολικη εικονα θα επρεπε να εχουμε παραπανω νικες αλλα εγω ειμαι οκ με τον τροπο που τους αντιμετωπιζουμε πλεον ειτε εντος ειτε εκτος 

OK νομίζω αυτό είναι το ζουμί για όλους μας. 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν στη Φιλαδέλφεια και για μισό ημίχρονο σε είχαν ψιλοκλεισει και ήταν θέμα χρόνου να το φας, όπως και έγινε.

Επίσης ο γαύρος δεν είχε την ίδια ανάγκη να κερδίσει όπως εσύ που το μαλακισες με τον Πανσερραϊκό.

Τα παραπάνω έρχονται να επιβεβαιώσουν ότι:

1.Τελικά τα τσιμέντα δεν παίζουν μπάλα, εξάλλου νίκη δεν έχεις σταυρώσει φέτος εντός έδρας ακόμα.

2. Η ΑΕΚ φέτος υστερεί σε θέσεις έναντι των αντιπάλων της. Είναι εμφανές ότι στη θέση του τερματοφύλακα η ΑΕΚ σίγουρα εχει από τους χειρότερους στην κατηγορία, αν όχι τους χειρότερους και επίσης στο κέντρο, ο γαύρος εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε δυνατότερος.

 

Κάπου διάβασα ότι ο Στάνκοβιτς ήταν καλός κλπ. ΑΡΧΙΔΙΑ ήταν. Αν ήταν καλός, θα σου έσωζε ένα σίγουρο γκολ και αυτό ήταν στη φάση που το έφαγες. Οι απαιτήσεις για έναν τερματοφύλακα πρωταθλητισμού είναι ακριβώς αυτές. Ο Πασχαλακης στην κεφάλια του Μοχαμαντι ποιος ήταν εκεί, έσωσε ένα σίγουρο γκολ. Εκεί είναι η κλάση, εκεί είναι ο πρωταθληματικος τερματοφύλακας. Όχι αυτός που δεν θα σε φρικαρει τρώγοντας ένα εύκολο γκολ. Αυτά τα κάνουν και τερματοφύλακες που παίζουν Β εθνική.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nf28 said:

Βλέποντας τις φωνές και την ένταση του Αλμέιδα κάποιες στιγμές σε εκείνο το εικοσάλεπτο μέσα στο γήπεδο αλλά και στην παρακάμερα θεωρώ ότι δεν ήταν εντολή του, ή έστω δεν εφαρμόστηκε όπως το ήθελε.

Συμφωνώ, αλλά έχει διαφορά το ένα από το άλλο. Θέλω να πω, άλλο το κρατήστε μπάλα σε πιο χαμηλά μέτρα, άλλο το δώστε χώρο, άλλο να μην υπήρξε καμία εντολή. Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν φαινόταν ικανοποιημένος και έκανε κινήσεις με τα χέρια για να τους δείξει ότι θέλει να βγουν μπροστά, όπως και κινήσεις με τα χέρια για γρήγορες εναλλαγές πλευράς, που σπάνια έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos unpinned this topic
4 hours ago, aris2168 said:

Χωρις να αλλάξει τίποτα αλλο απ την εικονα του παιχνιδιου, με τα ιδια ακριβως λαθη, με τον  ιδιο ακριβως τροπο παιχνιδιου, αλλα παιρνοντας το ενα πεναλντι και πηγαινοντας 10 ποντους πιο δεξια η μπαλα στο κοντρολ του πινεδα, τωρα θα αποθεωναμε (ξανα και σωστα) τον αλμειδα και την ομαδα. Πως ανεβασε ενταση, πως την εριξε και το φαγαμε αλλα οκ θα βαλουμε κι αλλο. 

Η κερκιδα, μετα τη δολοφονια, δεν ηταν ποτε ξανα η ιδια. Και βεβαια πολυ μακρια απο περυσι. 

Νομιζω οτι μετα το περσινο, ανεβασαμε υπερολικα τις προσδοκιες και δε μας αρκει μια παρα πολυ καλη ομαδα. Θελουμε να μη μας βλεπουν στην Ελλαδα και να κανουμε εντυπωσιακες πορειες στας ευρωπας. Μπορει να γινουν κι αυτα, δεν τα βλεπω απιθανα. Αλλα προς το παρον, ειμαστε πολυ καλη ομαδα, και με φοντα να γινουμε ακομα καλυτεροι.

Δράττομαι της ευκαιρίας εμένα με προβληματίζει ότι δεχτηκαμε πάλι γκολ κ θα το έλεγα είτε έτσι είτε αλλιώς. Αυτό δεν σημαίνει προφανώς ούτε γκρίνια ούτε ότι θέλω να φύγει κανείς ούτε ότι πιστεύω ότι έπρεπε να ρίξουμε αλλά δέκα εκατομμύρια για μεταγραφές. Προβληματισμός για την αμυντική λειτουργία που πέρσι "δεν την πιστεύανε" .  Προφανώς επίσης προβληματίζει πιο πολύ αυτούς που ξέρουν καλύτερα. Τέλος εγώ θα είμαι ευχαριστημένος αν ξανακάνουμε πρωταθληματισμο . 

Link to comment
Share on other sites

Στις θεσεις του τερματοφύλακα, των πλάγιων μπακ, των αναπληρωματικών στοπερ και του 3ου εξαριου (δεν είναι λεπτομέρεια γιατί συχνά παίζουμε με 2) δεν νομιζω ότι  έχει να μας ζηλέψει και κανένας, εμεις έχουμε να ζηλέψουμε σε καποιες από αυτες καποιους.

Οταν λέμε ότι ο Στάνκοβιτς ήταν καλος, κάποιοι τουλαχιστον, εννοούμε για τα δεδομένα του και σε σύγκριση και με τον Αθανασιαδη.

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, amd said:

ποια η διαφορα αυτου που εφαγε ο πασχαλακης με αυτο που εφαγε ο στανκοβιτς ? 

Οτι ο πασχαλακης το ρουφηξε δυο φορες και τη μια απλα δε μετρησε

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, amd said:

και εγω χτιζω σερι εκει για το πρωταθλημα ενα 0-0 αντι για 0-5 και ενα 1-3 με ψωλοχυμα και μπαλες μεσα 

αυτα τα χτιζω σερι πλεον δεν υπαρχουν με τον γαυρο παιξαμε περσι και φετος 7 ματς ουτε σε ενα ματς δεν εμφανως καλυτερος και η καλυτερη του εμφανιση οχι αποτελεσμα ηταν στο 2-1 στο κυπελλο που κατεβηκαμε σβηστοι για να κλειδωσουμε την προκριση χαλαρα.

σε κανενα αλλο ματς δεν τελειωσε το 90 λεπτο και εκατσες να πεις σημερα ειμαι τυχερος που κερδισα η που εφυγα με Χ

Νταξει για να τα λεμε ολα καμια σχεση αυτο που καναμε εμεις περσι με αυτο που μας εχει κανει τα τελευταια χρονια ο γαυρος.

Ειχε βγαλει νομιζω η στοιχημαν τα τελευταια ματς 6-7 πρωταθληματος με γηπεδουχο την ΑΕΚ και εβλεπες μονο διπλα και 1-2 "χ". Μαλιστα καποια διπλα ηταν και πολυ βαρια θυμηθηκα πχ και την 5αρα που μας σβησανε πριν 3 χρονια. Ε αυτα στο πρεστιζ της ομαδας και την περηφανια του οπαδου πονανε και πρεπει επειγοντως να γυρισει το πραγμα.

Επισης συμφωνω οτι στα περισσοτερα, αν οχι σε ολα τα ματς ειμαστε πολυ καλυτεροι, αλλα ταυτοχρονα εμενα με προβληματιζει που ενω συμβαινει κατι τετοιο το ρεκορ στα 7 τελευταια παιχνιδια ειναι 2-3-2. Ισορροπια δηλαδη. Πρεπει την ανωτεροτητα μας να την αξιοποιουμε και σε νικες και βαθμους.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαμε για προ αλμειδα εποχη τοτε οι 2 ομαδες ειχαν 2 σκαλες διαφορα 

μιλαμε για τα 7 τελευταια που η εικονα μας ειναι καλυτερη αλλα οπως ειπα θα επρεπε να ειχαμε παρει περισσοτερα ματς

δηλαδη αντικειμενικα ενα 4-2-1 θα ηταν πιο δικαιο 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, amd said:

δεν μιλαμε για προ αλμειδα εποχη τοτε οι 2 ομαδες ειχαν 2 σκαλες διαφορα 

μιλαμε για τα 7 τελευταια που η εικονα μας ειναι καλυτερη αλλα οπως ειπα θα επρεπε να ειχαμε παρει περισσοτερα ματς

δηλαδη αντικειμενικα ενα 4-2-1 θα ηταν πιο δικαιο 

 Τη κυριακη επρεπε να ειχαμε κερδισει ,τωρα θα αναλυσουμε και τα πλαγια

 

 ξαναειδα τη φαση του πασχαλακη μολις , μισο μετρο διπλα του παει η μπαλα ,και τον εχουμε κανει Κασιγιας 

Link to comment
Share on other sites

Μισο μετρο πολυ δυνατη κεφαλια και απο κοντα. Ηταν τρομερα τα ρεφλεξ του

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mike said:

 Τη κυριακη επρεπε να ειχαμε κερδισει ,τωρα θα αναλυσουμε και τα πλαγια

 

 ξαναειδα τη φαση του πασχαλακη μολις , μισο μετρο διπλα του παει η μπαλα ,και τον εχουμε κανει Κασιγιας 

Ο Πασχαλακης δεν κανει γι αυτο το επιπεδο, τώρα καμία φορά στη μέρα του μπορεί να κρίνει ματς, σχετικά σπάνια αυτό, αλλά μέχρι εκεί, απλά οι δικοί μας είναι αχρωμοι και αοσμοι οπότε ο Πασχαλακης μας φαίνεται κάτι το τρομερό.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Man Of Faith said:

Ετσι ακριβώς, αυτό βέβαια εγώ το έπαθα και στο γκολ του Αραουχο, στο ξεκίνημα της φάσης είδα ότι μάλλον βρήκε χέρι και σκέφτομαι τώρα θα το βάλουμε και θα φάμε ξενέρωμα από το βαρ, όπως κι έγινε.

Δεν σηκώθηκα καν από τη θέση μου. Περίμενα στωικά την ακύρωση. Το χέρι έγινε ακριβώς μπροστά μου.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MITSAKLAS said:

Στη Φραιμπουργκ χθες το πατημα το εδωσε πεναλτι, την Κυριακή ηταν βραδακι...

Ναι ρε. Γαμοσπιτος διαμαντοπουλος

Link to comment
Share on other sites

Κωστας Νικολακόπουλος 18/9

 

Έχει ένα ενδιαφέρον να τσεκάρουμε τα στατιστικά δεδομένα των τεσσάρων περσινών ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα-δεν μπαίνω στη διαδικασία να βάλω «μέσα» και τα δύο ματς Κυπέλλου γιατί έγιναν με πολλούς αναπληρωματικούς.

 

Για πάμε (σε παρένθεση οι εντός εστίας τελικές)…

 

 

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0. Τελικές 8 (2)-13 (6). Κόρνερ 3-7. Κατοχή μπάλας 34-66%

 

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-3. Τελικές 14 (5)-6 (3). Κόρνερ 11-1. Κατοχή μπάλας 71-29%

 

 

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-3. Τελικές 4 (1)-16 (8). Κόρνερ 3-4. Κατοχή μπάλας 47-53%

 

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0. Τελικές 15 (5)-4 (2). Κόρνερ 11-1. Κατοχή μπάλας 70-30%

 

Σούμα:

 

Η ΑΕΚ στα τέσσερα παιχνίδια είχε 58 τελικές (24 εντός εστίας), 33 κόρνερ και κατοχή μπάλας 70 η, 71% στη Φιλαδέλφεια και 66 η, 53% στο Καραϊσκάκη. Άρα, κατά μέσο όρο είχε ανά ματς 14,5 τελικές (6 εντός εστίας), 8 plus κόρνερ και κατοχή μπάλας 65%.

 

 

Ο Ολυμπιακός στα τέσσερα παιχνίδια είχε 22 τελικές (8 εντός εστίας), 8 κόρνερ και κατοχή μπάλας 29 η, 30% στη Φιλαδέλφεια και 34 η, 47% στο Καραϊσκάκη. Άρα, κατά μέσο όρο είχε ανά ματς 5,5 τελικές (2 εντός εστίας), 2 κόρνερ και κατοχή μπάλας 35%.

 

Να το κάνω ακόμη πιο λιανά: ο μέσος όρος των στατιστικών δεδομένων κάθε περσινού ντέρμπι πρωταθλήματος ανάμεσα στην ΑΕΚ και στον Ολυμπιακό ήταν, τελικές 14,5 (6 εντός εστίας)-5,5 (2 εντός εστίας), κόρνερ 8-2 και κατοχή μπάλας 65-35%...Αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές, τα νούμερα είναι λίγο…τρομακτικά υπέρ της ΑΕΚ και εις βάρος του Ολυμπιακού! Μπορεί τα αποτελέσματα να ήταν πλήρως ισορροπημένα, με δύο 0-0 και την κάθε ομάδα να έχει από μία νίκη με σκορ 3-1, όμως τα στατιστικά δεδομένα δεν ήταν απλά υπέρ της ΑΕΚ, ήταν πρωτοφανή για δεδομένα ντέρμπι.

 

 

 

Από εκεί , δηλαδή, που πέρυσι σε όλα τα ντέρμπι η υπεροχή της ΑΕΚ στα δεδομένα των μεταξύ τους αγώνων ήταν όσο πιο ξεκάθαρη γίνεται,

 

Διότι, παραδεχόμαστε ότι είναι σημαντικό που της έλειψαν οι Λιβάι, Γκατσίνοβιτς, ακόμη κι ο Μάνταλος κι ότι έπαιξαν από μόνο ένα ημίχρονο οι Πινέδα και Βίντα, αλλά μην ξεχνάμε και την παράμετρο της έδρας, που μόνο ασήμαντη δεν την λες.

Link to comment
Share on other sites

On 9/18/2023 at 12:30 AM, Yossarian said:

 

Η ΑΕΚ στα σημεία ήταν καλύτερη και έδειξε ότι θα το χτυπούσε το ματς μέχρι τέλους. Θα μπορούσε και να το πάρει με το γκολ του Σέρχιο, και έχω ακόμα απορία γιατί δεν μέτρησε: η μπάλα πηγαίνει από το πόδι του Πινέδα στο χέρι του κι από πέρυσι ο κανονισμός λέει ότι δεν δίνεται χέρι.

Ετεροχρονισμένα, επειδή κάτι κοιτούσα. Υπάρχει απόσπασμα του κανονισμού; Βάζω στοίχημα ότι είχα βρει και μάλιστα και σε ελληνική εκδοχή, αλλά δεν το εντοπίζω τώρα. Θυμάμαι να λέει ότι αν αλλαχθούν μία-δύο πάσες μετά το χέρι, το γκολ θα μετρήσει.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bluesman said:

Ετεροχρονισμένα, επειδή κάτι κοιτούσα. Υπάρχει απόσπασμα του κανονισμού; Βάζω στοίχημα ότι είχα βρει και μάλιστα και σε ελληνική εκδοχή, αλλά δεν το εντοπίζω τώρα. Θυμάμαι να λέει ότι αν αλλαχθούν μία-δύο πάσες μετά το χέρι, το γκολ θα μετρήσει.

Έκατσα και το έψαξα λίγο, επειδή όντως είναι καλό να ξέρουμε τι γίνεται. Αυτό που βλέπω κοιτάζοντας τον κανονισμό των αγώνων είναι ότι αυτό που λέμε ότι αν πάει από το πόδι ή το κεφάλι στο χέρι δεν θεωρείται χέρι, ίσχυε σίγουρα μέχρι το 2020-21.

Φαίνεται από τον κανονισμό (θα βάλω από κάτω τα λινκ) ότι ο Κανόνας 12 έχει γίνει λάστιχο και είναι στην διακριτική ευχέρεια του διαιτητή να αποφασίσει. Ουσιαστικά, αυτό που λέμε ακούσιο χέρι είναι καθαρά απόφαση του διαιτητή, αρκεί το χέρι να μην είναι σε αφύσικη θέση.

Το 2021-22 ο κανονισμός έχει διόρθωση και έχει αφαιρέσει το κομμάτι που λέμε (δες στα μισά της σελίδας, τις 4 τελευταίες διαγραφές, πάνω από τη "νέα διατύπωση") :

Screenshot_20230930_032732_com.google.android_apps.docs_edit_4486290795870648.thumb.jpg.275f74314faee99fdf4f9e34962ef558.jpg

Το 2022-23, πέρυσι, υπήρξε νέα αλλαγή στον κανονισμό:

Screenshot_20230930_033410_com.google.android_apps.docs_edit_4486251420095133.thumb.jpg.8f2645ab09036fea963dccb79fe590a2.jpg

Με άλλα λόγια, από προπερσι έχει αφαιρεθεί το κομμάτι με το πόδι/κεφάλι και μετά χέρι. Από πέρυσι δε, αναφέρεται μόνο τι ΔΕΝ συνιστά παράπτωμα. Προφανώς είχαν υπάρξει πολλές παρερμηνείες και λάθος αποφάσεις. Χωρίς να παραγνωρίζουμε τι ρόλο έχουν παίξει κατά καιρούς οι διαιτητές, στο συγκεκριμένο κομμάτι τρώνε το ανάθεμα από ανακρίβεια στους κανονισμούς.

Παρόλα αυτά παραμένει η φράση "Δεν συνιστά παράβαση κάθε επαφή του χεριού/βραχίονα ενός παίκτη με την μπάλα". Άρα το ακούσιο εξακολουθεί να είναι μια σχετικά αφηρημένη έννοια σε πολλές περιπτώσεις.

Εδώ ο κανονισμός του 2021-22 σε pdf: Κανόνες του Παιχνιδιού - EPO https://www.epo.gr/media/files/KATASTATIKO_KANONISMOI/2021-2022/Laws_of_the_game_Digital_2021_2022.pdf

 

Κι εδώ ο κανονισμός του 2022-23: Κανόνες παιχνιδιού 2022-2023 - EPO https://www.epo.gr/media/files/KATASTATIKO_KANONISMOI/2022-2023/Laws_of_the_game.pdf

 

Δεν έχω βρει κάτι άλλο, αλλά αυτά είναι τα επίσημα οπότε μάλλον εδώ πρέπει να κοιτάξουμε. Αν έχεις βρει κάτι επιπλέον, βάλτο να το δούμε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

@Bluesman

Για να το φέρουμε στη φάση του Πινέδα και το γκολ του Σέρχιο, αντιγράφω τον κανονισμό του 2022-23 που έβαλα σε screenshot παραπάνω για να δούμε τι μπορεί να σφύριξε. Τα bold δικά μου.

"Πρόκειται για παράπτωμα εάν ο παίκτης:
• αγγίξει με πρόθεση την μπάλα με το χέρι/τον βραχίονα, για παράδειγμα κινεί το 
χέρι/βραχίονα προς την μπάλα. Δεν υπάρχει πρόθεση από τον Πινέδα, είναι άλλωστε εμφανές. Επομένως δεν έδωσε αυτό.
• αγγίζει την μπάλα με το χέρι/τον βραχίονά του κατά τρόπο που αυτό να καθιστά το 
σώμα του αφύσικα μεγαλύτερο. Πιστεύω ότι εδώ πάτησε για να το ακυρώσει. Θεώρησε λόγω της θέσης του χεριού, το σώμα του αφύσικα μεγαλύτερο. Γελοίο κατά τη γνώμη μου, με βάση την κίνηση του Πινέδα. Θεωρείται ότι ένας παίκτης έχει καταστήσει το σώμα 
του αφύσικα μεγαλύτερο, όταν η θέση του χεριού/βραχίονά του δεν προκύπτει ή δεν 
δικαιολογείται από την κίνηση του σώματος (δικαιολογείται από την κίνηση του σώματος του) του παίκτη κατά τη συγκεκριμένη φάση. 
Ο παίκτης, έχοντας το χέρι/τον βραχίονά του σε τέτοια θέση, διακινδυνεύει να 
ακουμπήσει η μπάλα το χέρι/τον βραχίονά του και να του καταλογιστεί παράβαση."

Ωστόσο, επειδή έχει παραμείνει το "κάθε χέρι δεν είναι παράβαση", έπρεπε να θεωρηθεί ακούσιο.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×