Jump to content

ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ & ΜΕΤΑΝΙΩΜΕΝΑ


Corart21
 Share

Recommended Posts

ΜΟΝΟ ΑΕΚ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ

Πείτε 3 ματς που έχετε απωθημένο επειδή δεν βρισκόσασταν κι εσείς &

3 ματς που το μετανιώσατε που είσασταν

(από οποιαδήποτε διοργάνωση)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ

ΜΑΔΡΑΙΚΟΣ-ΑΕΚ 1ο ματς στη Γ'

ΙΩΝΙΚΟΣ-ΑΕΚ σεζόν νταμπλ

ΑΕΚ-ΡΕΑΛ Ψωμιάδη λαμόγιο

 

ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ

ΑΕΚ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

και μυαλό δεν έβαλα....

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΕΚ η σφραγίδα της πτώσης

ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-3 σεζόν 82-83.

Link to comment
Share on other sites

Απωθημένα μόνο για γήπεδα που δεν πήγα γιατί μαλακιστηκα κ μετά κόπηκαν τα εκτός ή δεν μπόρεσα για διάφορους λογους.

Τούμπα, Αλκαζάρ κ γεντί κουλέ.

Σε αυτά που πήγα δεν έχω μετανιώσει κανένα κ ας φάγαμε πικρές, ματς που δεν πήγα λόγω αποχής κ πάλι δεν τα μετανιώνω, πάλι τα ίδια θα έκανα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Απωθημένα μόνο για Ευρωπαϊκά ματς .

Σε ματς που μετάνιωσα δεν έχω γιατί συνήθως τα αποφευγω αλλά μόνο ένα θα μπορούσα να πω άμεσα στο κύπελλο με το Χαϊδάρι στο γήπεδο του Αιγάλεω επί Φερέρ που αποκλείστηκαν. Προσπαθώ να το ξεχάσω φυσικά .

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχω πάει και στα τρία που λέει ο Αρχηγός.

Αλλά στα γήπεδα της Αθήνας δεν έχω πάει σχεδόν πουθενά. Βασικά πουθενά δεν έχω πάει, ούτε Καραϊσκάκη, ούτε Λεωφόρο, ούτε Περιστέρι, ούτε Νίκαια. Μόνο Ν. Σμύρνη όταν το είχαμε έδρα, δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχα πάει με γαύρο ή με βαζελο εκείνη τη χρονιά, αλλά κι αυτό ήταν εντός. Τώρα Ριζούπολη, Καισαριανή κλπ που έχει τύχει να παίξουμε τα τελευταία χρόνια που είμαι Αθήνα, οκ πολύ λίγα.

Από αγώνες τώρα μεγάλο απωθημένο ήταν τα ματς με τη Ρέιντζερς αλλά η απόσταση από Αθήνα και η ηλικία μου ήταν απαγορευτικά. Ακόμα χειρότερα τα ματς με τη Σπαρτάκ, μεγάλο απωθημένο το ότι ο @CHⓇISείδε ΑΕΚ στην πατρίδα Σοβιετική Ένωση κι εγώ όχι.

Σε πιο πρόσφατα δεν είναι απωθημένο, αλλά στενοχωρήθηκα πολύ που δεν ήμουν στο πρωτάθλημα του 2018, γιατί ήταν το πρώτο που πήραμε ενώ ήμουν ενήλικας, στο προηγούμενο ήμουν στην τέταρτη τάξη του δημοτικού. Βέβαια τα τρεχαματα με τον μικρό είχαν θέσει εκτός σκεψης οτιδήποτε σχετικό. Είχα συγκινηθεί όμως που με έπαιρναν τηλ παιδιά από εδώ να ακούσω τους πανηγυρισμούς όσο ήμουν στο νοσοκομείο και κρατούσα το χέρι του μικρού να μην πεθάνει.

 

Νιώθω ευγνωμοσύνη που μου έκοψε και αποφάσισα να μην κατέβω Αθήνα για το ματς με τον Πανθρακικό αφού ήξερα ότι η ομάδα θα πέσει και πιθανολογησα πως δεν θα το αντέξω.

Τίποτα δεν έχει σημασία βέβαια μπροστά στον πρώτο αγώνα στην Αγιά Σοφιά. Εκείνη τη μέρα ένιωσα ότι τα είχα όλα 

  • Δικεφαλάκι 4
  • Μπομπίτσα 9
Link to comment
Share on other sites

Ότι απωθημένα είχα, που δεν είχα, σβήστηκαν στο παιχνίδι με τον Ιωνικό πέρσι στην Αγιά Σοφιά.

Ότι έρθει ή δεν έρθει θα είναι απλό μπόνους.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ευρώπη πολλά απωθημένα αλλά δεν έπαιζε μια. Όσο ήμουνα ελλαδα πήγαινα μέσα-έξω οπότε δεν υπάρχουν και πολλά απωθημένα. Κάτι μαλακίες την περίοδο βατράχου που έμενα έξω όπως με Ρεάλ μόνο έχω μετανιώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Απωθημένα που δεν πήγα

1. Τούμπα στην φιέστα του πρωταθλήματος 90s

2. Με Μίλαν το 1-0

3. Βαζελα Λεωφόρο κύπελλο το 1-3

Μακάρι να ξεχνούσα:

1. Τελικός με βαζελα 3-3 στο ΟΑΚΑ που το χάσαμε στα πέναλτι

2. Στο ΟΑΚΑ με το άκυρο γκολ του Χαρα με τον γαύρο στον επαναληπτικό στο κύπελλο

3. ΑΕΚ Ιωνικός ΟΑΚΑ με γκολ Νατσούρα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μακρινό απωθημένο, από το... δημοτικό σχολείο, τότε έμενα στα 200 μέτρα από το γήπεδο μας, που δεν βρέθηκα ποτέ σε ντέρμπι με ολυμπιακό ή παναθηναϊκό στην ΝΦ μέχρι το 85 που μετακομισαμε πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ, έτσι για να έχω μια μακρινή ανάμνηση από την ατμόσφαιρα τότε σε τέτοια παιχνίδια πέρα από αυτήν  στους γύρω δρόμους, οπως ότι κανένας θείος μου, Νονός μου ή συγγενής μου δεν με πήγε στο παιχνίδι με την Ρεαλ το 85 στο Στάδιο. Τρίτο απωθημένο, σε ενήλικη ηλικία, που δεν βρέθηκα ποτέ στο Αλεξάνδρειο σε εποχές που πήγαινα σε αρκετά εκτός έδρας. 

Δεν υπάρχει κάποιο παιχνίδι της ΑΕΚ στο οποίο να βρέθηκα και να ήθελα να ξεχάσω. Και οι ήττες, ακόμα και οι χειρότερες, στο πρόγραμμα είναι. Γενικα πάντα στεναχωριομουν περισσότερο με ήττες, όταν τις ζούσα από μακριά. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, AlexKR21 said:

Με διαφορα το σημερινο

Αυτό ήθελα να γράψω.

 

Μετά ίσως ο τελικός κυπέλλου το 2002 με γαυρο μια βδομάδα μετά το χαμένο πρωτάθλημα που δεν είχα πάει λόγω μαλακιας μου (μην το εξηγώ τώρα).

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο ματς που να μπορούσα να πάω. Θα έλεγα και άλλα όπως πχ κπρ αλλά ήμουν αγέννητος ή Τορίνο που ήμουν μικρός.

 

Αν μετάνιωσα κάποιο νομίζω δεν έχω. Όπως είπε και ο Ραγιο πιο πάνω ήμουν πιο πολύ στενοχωρημένος όταν ήμουν μακριά. Σε όλα τα ματς ήθελα να βοηθήσω την ΑΕΚ με τη φωνή μου. Ήμουν πχ με Πανθρακικο ή με Γιάννενα το 2013 μια αγωνιστική πριν που φαινόταν που πάει το πράγμα ασχέτως αν δεν ήθελα να το δω αλλά δεν έχω μετανιώσει για κάποιο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο απωθημένο που μου έρχεται συνέχεια στο μυαλό  είναι το ότι και δεν πήγα στο εντός έδρα με Ντινάμο τον Αύγουστο επειδή δεν ήμουν Αθήνα. 

Πιο συγκινησιακά φορτισμένο ματς δεν πιστεύω ότι έχει παιχτεί στην Αγία Σοφία, εκτός ίσως από το πρώτο με Ιωνικό, αλλά με εντελώς κόντρα συναισθήματα εκεί.

Μετανιωμένα δεν έχω, πάντα η ξενέρα όταν βλέπω μάτς με ήττα από την τηλεόραση μου φαίνεται μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nf28 said:

Το πρώτο απωθημένο που μου έρχεται συνέχεια στο μυαλό  είναι το ότι και δεν πήγα στο εντός έδρα με Ντινάμο τον Αύγουστο επειδή δεν ήμουν Αθήνα. 

Πιο συγκινησιακά φορτισμένο ματς δεν πιστεύω ότι έχει παιχτεί στην Αγία Σοφία, εκτός ίσως από το πρώτο με Ιωνικό, αλλά με εντελώς κόντρα συναισθήματα εκεί.

Δεν ήταν καλά. Είχε όντως πολλή φόρτιση, αλλά δεν ήταν όμορφο το κλίμα, η θλίψη στην ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική. Θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει βάλει τα κλάματα τουλάχιστον 2 φορές εκείνο το βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, stavros 9-11 said:

Δεν ήταν καλά. Είχε όντως πολλή φόρτιση, αλλά δεν ήταν όμορφο το κλίμα, η θλίψη στην ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική. Θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει βάλει τα κλάματα τουλάχιστον 2 φορές εκείνο το βράδυ 

Το καταλαβαίνω. Εγώ έβαλα τα κλάματα στο πρώτο πρώτο που είδα εντός μετά τη δολοφονία, με Αμβέρσα, και είχα απίστευτο μούδιασμα - βούρκωμα και στο εντός με Πανσεραικό.

Είναι από τις δυνατές εμπειρίες, που τις θυμάσαι μια ζωή. Και για κάποιο λόγο, ένιωθα ότι ήθελα εκείνο το βράδυ να είμαι κοντά στην ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

3 ματς που δεν ήμουν και μετάνιωσα: 

ΑΕΚ Ρεάλ 3-3,

ΑΕΚ Μίλαν 1-0

Ριβάλντο Ολυμπιακός 4-0.

Στα 2/3 βέβαια ήταν θέμα δουλειάς καθώς δεν βρισκόμουν Αθήνα τότε αλλά δεν το ζορισα όπως έπρεπε.

 

3 ματς που ήμουν και μετάνιωσα:

ΑΕΚ ΠΑΟΚ 0-1 κύπελλο 23.4.2003 το προτελευταίο ματς στην Φιλαδέλφεια πριν πέσει γιατί είχα αδιαφορήσει για το αποτέλεσμα και περίμενα και εγώ πως θα φτιάξουμε άμεσα καινούργιο γήπεδο.

Ολυμπιακός ΑΕΚ 4-3 στο ΟΑΚΑ σε εκείνο το τρελό ματς που χάσαμε στην ουσία και το πρωτάθλημα.

ΑΕΚ Ιωνικός 0-1 με το γκολ του Νατσουρα όταν είχα πιστέψει ότι οι Μπουρμποκρασααδες μπορούν να πάρουν τον τίτλο.

Βασικά και στα 2 ερωτήματα είναι τόσα πολλά που μου έρχονται, έγραψα απλά αυτά που σκέφτηκα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2023 at 7:58 PM, AlexKR21 said:

Με διαφορα το σημερινο

Απίστευτα πράγματα. Πληρωμένα AIRBNB, βραχιολάκια για δωρεάν πιώματα και μάσες σε φαγάδικα και μπαράκια, βόλτες παντού, πορείες, Πολλοί παρέμειναν για Λυών 😎 και επιστρέφουν σήμερα οριακά για να πάνε Αγια-Σοφιά.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ασμοδαίος said:

Απίστευτα πράγματα. Πληρωμένα AIRBNB, βραχιολάκια για δωρεάν πιώματα και μάσες σε φαγάδικα και μπαράκια, βόλτες παντού, πορείες, Πολλοί παρέμειναν για Λυών 😎 και επιστρέφουν σήμερα οριακά για να πάνε Αγια-Σοφιά.

Με αεροπλάνα ταξίδεψαν αυτοί οι... πολλοί;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, SpiRos said:

Με αεροπλάνα ταξίδεψαν αυτοί οι... πολλοί;

ναι..πριν ενα μισαωρο γυρισα αθηνα προσωπικα λογω καθυστερησης ειμαι καθοδον για ν.φ δεν προλαβαινω ουτε μπανιο ουτε βαλιτσα να παω να αφησω

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Tsak said:

ναι..πριν ενα μισαωρο γυρισα αθηνα προσωπικα λογω καθυστερησης ειμαι καθοδον για ν.φ δεν προλαβαινω ουτε μπανιο ουτε βαλιτσα να παω να αφησω

Thanks, αν και ρωτούσα ειδικά τον Ασμοδαίο που άφησε να εννοηθεί ότι ήταν εκεί.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ασμοδαίος said:

Απίστευτα πράγματα. Πληρωμένα AIRBNB, βραχιολάκια για δωρεάν πιώματα και μάσες σε φαγάδικα και μπαράκια, βόλτες παντού, πορείες, Πολλοί παρέμειναν για Λυών 😎 και επιστρέφουν σήμερα οριακά για να πάνε Αγια-Σοφιά.

Χτυπα κι αλλο ρε 😜

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, SpiRos said:

Με αεροπλάνα ταξίδεψαν αυτοί οι... πολλοί;

Nαι. Και όχι δεν πήγα. Θα το μετανιώνω για πάντα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που  σας έβλεπα χτες στο γήπεδο να φοράτε μπλούζες Μασσαλίας προφανώς αγορασμένες την προηγούμενη βδομάδα από εκεί να ξέρετε σας φθονούσα βαθιά.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Απωθημένα έχω που δεν θα μπορέσω να πάω σε εκτός σε συγκεκριμένα γήπεδα (τούμπα, λεωφόρος, καραϊσκάκη, βικελίδης).

Μετανιωμένα, όπως το βλέπω τώρα, μάλλον όχι, κάπως όλα έπαιξαν/παίζουν τον ρόλο τους.

Πάντως σίγουρα κάτι ματς με Καβάλα στο κύπελλο την χρονιά της πεσάδας (0-1 και αποκλεισμός) ή με παοκ την ίδια χρονιά (0-0 μες στο χαλάζι) με έκαναν να αναρωτιέμαι για την ψυχική μου υγεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απωθημένο ζωής είναι η οπαδική ενασχόληση τη δεκαετία του 90. Με εκδρομές παντού. Κάνω εικόνα να περιμένεις στον Γαλλικό ποταμό, να φτανεις μέχρι την Ξάνθη, την Καλαμάτα, να σκας Πειραιά κλπ και η ΑΕΚ να κατεβαίνει με Κασάπη, Σαβέβσκι, Τσιάρτα, Κωστή, Ντέμη, Μανωλά, Μπορμπόκη, Κετσπάγια...

Μαλακες πως γίνεται να τα ζήσεις αυτά και να μην κολλήσεις με την ΑΕΚ χειρότερα κι απ' τη γυναίκα της ζωής σου. Δεν γίνεται

Θα ήθελα πολύ να ειχα γεννηθεί 10 χρόνια νωρίτερα 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2023 at 1:57 PM, BillR21 said:

Απωθημένα μόνο για γήπεδα που δεν πήγα γιατί μαλακιστηκα κ μετά κόπηκαν τα εκτός ή δεν μπόρεσα για διάφορους λογους.

Τούμπα, Αλκαζάρ κ γεντί κουλέ.

Σε αυτά που πήγα δεν έχω μετανιώσει κανένα κ ας φάγαμε πικρές, ματς που δεν πήγα λόγω αποχής κ πάλι δεν τα μετανιώνω, πάλι τα ίδια θα έκανα.

ΚΑΙ ΣΤΑ 3 ΟΒΕΡ 3 ΦΟΡΕΣ. ΤΟΥΜΠΑ 7 Η 8

 

ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ..... ΜΑΣΣΑΛΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×