Jump to content

Αγαπημένο σύνθημα


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Ανοίγω νέο γιατί το τοπικ με τα ρετρό δεν συμπεριλαμβάνει τα mainstream συνθήματα μας.

Έχετε δικαίωμα να επιλέξετε ένα (καλά και δύο αν γράψετε δεν θα σας γαμησουμε κιόλας, αλλά η φάση είναι ένα).

Γίνεσαι για μια μέρα οργανωτής της εξέδρας μας, ποιο σύνθημα δίνεις πρώτο;

Δεν κάνω πολ γιατί είναι ατελείωτα και θα ξεχαστούν πολλά 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικα λιώνω για τα αγαπησιάρικα. Για πάρτη σου χιλιόμετρα μετρώ, μονάχα αυτή η ομάδα μου ομορφαίνει τη ζωη.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Περνώντας μεγάλα διαστήματα εκτός Ελλάδας (και δυστυχώς μακριά από την ΑΕΚ), θα βάλω το "για πάρτη σου θα μπω τρελοκομείο" επειδή είναι πάντα αυτό που σκέφτομαι τριγυρνώντας σε κάποιο δρόμο. Όπως λέει κι ο @Atlas21 από πάνω, είναι τα αγαπησιαρικα που με συνδέουν όταν με χωρίζει η απόσταση.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δικεφαλε σε αγαπω οπου κι αν παιζεις παντα θα σ ακολουθω. Με αυτο μεγαλωσα, με αυτο ανοιγαμε εκτος εντος στα ακυρα παντου...

Σε γενικες γραμμες περα απο 3 4 συνθηματα με πρεζορυθμους, εχουμε τα πιο φλωρικα συνθηματα 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με @enck1και θεωρώ ότι αυτό θα πρέπει να είναι πάντα το πρώτο σύνθημα που ακούγεται όταν ξεκινάει ένας αγώνας. Αυτό ακριβώς το σύνθημα είμαστε εμείς. Και αν το καλοσκεφτείς, είναι σύνθημα που κατά βάση πλέον ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΜΕ.

Βασικά, αν εξαιρέσουμε κάποια περσινά σκηνικά στην Αγιά Σοφιά που ήταν ανεπανάληπτα, το συγκεκριμένο σύνθημα μου έχει χαρίσει την πιο καυλωτική στιγμή σε εξέδρα.

Ήταν μαζί μου και οι @Sepultura21, @SpiRos. Ξάνθη, τέλη Αυγούστου 2015, την ώρα που έμπαινε η ομάδα στο γήπεδο. Είχε συντονιστεί άψογα όλο το (μεγάλο εκείνο) πέταλο μαζί με τα τύμπανα. Δεν ξέρω αν ήταν οι συχνότητες που εναρμονιστηκαν πλήρως ή οι μπύρες, αλλά ήταν φασαρα.

ΥΓ: Η γαμάτη εκείνη στιγμή, κόπηκε για να πουμε το Άρη πουστη μαλακα. Δηλαδή είναι σα να τον έχει πάρει στο στόμα της μια μερακλου κι εκεί που έχει ρουφήξει και την ψυχή σου κι ετοιμάζεσαι να φύγεις στο διάστημα, να κόβει απότομα για να βάλει πυξ λαξ στο κινητό της. Τέτοιο ξενερωμα

  • Hahaha 4
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι πααααααρα πολύ δύσκολο να διαλέξω μόνο ένα σύνθημα , αλλά ένα που,για μένα, πρέπει να το λέμε ΠΑΝΤΑ και να γίνεται το σώσε : Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΌ 

Link to comment
Share on other sites

Το σύνθημα αυτό (Δικεφαλε σε αγαπω οπου κι αν παιζεις παντα θα σ’ακολουθω) 

το άκουσα πρώτη φορά εντος γηπεδου το 89, σε ένα εκτος εδρας ματς στο ΟΑΚΑ με τον βαζελο (0-0), ήταν μαλιστα το πρώτο ματς του Βαζέχα εκείνο το παιχνίδι. Μου έχει μείνει το ματς επισης γιατί ένας ξάδερφος μου πήγε να φάει ξυλο από τους βαζελους γιατί κυκλοφόρησε ανάμεσα τους με κασκόλ, τεσπα, αλλες εποχές.

Δεν θυμαμαι αν βγήκε ακριβως εκεινη την μερα, αλλά οπως εκείνη την μερα συμπέρανα ότι ο Βαζέχα είναι πολύ καλος παίκτης, συμπέρανα ταυτοχρονα ότι το σύνθημα αυτό είναι απιστευτο και θα μείνει, όπως κι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Yossarian said:

Περνώντας μεγάλα διαστήματα εκτός Ελλάδας (και δυστυχώς μακριά από την ΑΕΚ), θα βάλω το "για πάρτη σου θα μπω τρελοκομείο" επειδή είναι πάντα αυτό που σκέφτομαι τριγυρνώντας σε κάποιο δρόμο. Όπως λέει κι ο @Atlas21 από πάνω, είναι τα αγαπησιαρικα που με συνδέουν όταν με χωρίζει η απόσταση.

Αυτό όταν το λέμε και σωστά , δηλαδή 3 φορές χωρίς τύμπανο και το τύμπανο μπαίνει στο τρίτο ΑΕΚ ολεο ολεο ,γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ. Εγώ το έχω συνδυάσει απόλυτα και με το πρωτάθλημα του 18 και του έχω αδυναμία.

Link to comment
Share on other sites

Για σένα το μυαλό μου το διαλύω

Για πάρτη σου θα μπω τρελοκομείο

Και όλους τους γιατρούς θα τους τρελάνω

Παλαβωσα δεν ξέρω τι να κάνω

Δεν έψαξα να βρω τη γιατρειά σου 

Γουστάρω μονάχα να 'μαι κοντά σου

Κι αν έψαχνα δεν θα 'βρισκα ποτέ μου

Αρρώστια μου Δικεφαλε Αετε μου.

 

Συνθηματαρα

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Tsosmi said:

γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ

 

3 minutes ago, stavros 9-11 said:

Συνθηματαρα

Δεν έχω άλλες μπομπιτσες παιδιά, τα είπατε όλα.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stavros 9-11 said:

Για σένα το μυαλό μου το διαλύω

Για πάρτη σου θα μπω τρελοκομείο

Και όλους τους γιατρούς θα τους τρελάνω

Παλαβωσα δεν ξέρω τι να κάνω

Δεν έψαξα να βρω τη γιατρειά σου 

Γουστάρω μονάχα να 'μαι κοντά σου

Κι αν έψαχνα δεν θα 'βρισκα ποτέ μου

Αρρώστια μου Δικεφαλε Αετε μου.

 

Συνθηματαρα

Στο γουστάρω μονάχα να 'μαι κοντά σου, σχηματίζεται πάντα ένα πηγαίο χαμόγελο στα χείλη μου.

  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα τελευταία χρόνια και ιδίως μετά από πολύ ζορικες προσωπικές καταστάσεις, είμαι καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής μου στο γήπεδο με χαμόγελο. Επίσης, από όταν μπήκαμε στην Αγιά Σοφιά, έχω σταματήσει να βρίζω στο γήπεδο. Δεν ξέρω, δεν μου βγαίνει για κάποιο λογο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα καινούρια συνθήματα που νιώθω ότι δεν έχει πάρει την πρέπουσα σημασία και προσωπικά μου αρέσει πολύ είναι το "μια ιστορία από την πόλη". Έχω δει ένα αντίστοιχο από κάτι Τυνήσιους που έχει φοβερό παλμό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, To Kitrino Tsakali said:

Ένα από τα καινούρια συνθήματα που νιώθω ότι δεν έχει πάρει την πρέπουσα σημασία και προσωπικά μου αρέσει πολύ είναι το "μια ιστορία από την πόλη". Έχω δει ένα αντίστοιχο από κάτι Τυνήσιους που έχει φοβερό παλμό.

Διαφωνώ και δεν το έχω τραγουδήσει ποτέ.

Το σύνθημα αυτό ενώ έχει μια καλή βάση και λέει μια ωραία ιστορία έχει 2 σημεία που με ενοχλούν αφάνταστα. "Στου Βοσπόρου τα στενά". Ο Βόσπορος είναι πορθμός, δεν μπορεί να έχει στενά. Επίσης η λέξη "μοναδικιά" μου ματώνει την καρδούλα κάθε φορά που ακούγεται.

 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, stavros 9-11 said:

έχω σταματήσει να βρίζω στο γήπεδο. Δεν ξέρω, δεν μου βγαίνει για κάποιο λογο

Προσωπικά με έχει κουράσει ότι τα περισσότερα συνθήματα που ακούγονται είναι για να βρίσουμε τον αντίπαλο παρά να φωνάξουμε για την ΑΕΚ.

Χρειάζονται συνθήματα που θα τα φωνάζει όλο το γήπεδο, μεγάλοι/μικροί/γυναίκες/άντρες. Ακόμα και το φορτσα ΑΕΚαρα που είναι καταπληκτικό, την στιγμή που φτάνει στο "ρεφρέν" χάνεται ο παλμός λόγω των στίχων. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, stavros 9-11 said:

. Επίσης η λέξη "μοναδικιά" μου ματώνει την καρδούλα κάθε φορά που ακούγεται.

 

χαχα. 100% σωστός!

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, nikos said:

Το σύνθημα αυτό (Δικεφαλε σε αγαπω οπου κι αν παιζεις παντα θα σ’ακολουθω) 

το άκουσα πρώτη φορά εντος γηπεδου το 89, σε ένα εκτος εδρας ματς στο ΟΑΚΑ με τον βαζελο (0-0), ήταν μαλιστα το πρώτο ματς του Βαζέχα εκείνο το παιχνίδι. Μου έχει μείνει το ματς επισης γιατί ένας ξάδερφος μου πήγε να φάει ξυλο από τους βαζελους γιατί κυκλοφόρησε ανάμεσα τους με κασκόλ, τεσπα, αλλες εποχές.

Δεν θυμαμαι αν βγήκε ακριβως εκεινη την μερα, αλλά οπως εκείνη την μερα συμπέρανα ότι ο Βαζέχα είναι πολύ καλος παίκτης, συμπέρανα ταυτοχρονα ότι το σύνθημα αυτό είναι απιστευτο και θα μείνει, όπως κι έγινε.

Λοιπόν το "Δικεφαλε σε αγαπώ" , δεν ξέρω πότε ακριβώς βγήκε αλλά το φώναξε  η Σκεπαστή πρώτη φορά μια βδομάδα πριν από το εκτός έδρας με τον βαζελο, στο 8-0 με την Ξάνθη. Μάλιστα θυμάμαι που σκεφτόμουν καθώς το πρώτο άκουγα στην διαδρομή από το τότε σπίτι μου στο γήπεδο "για φαντάσου να γίνει κλασικό" και τελικά έγινε σήμα κατατεθέν της εξέδρας μας για χρόνια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, To Kitrino Tsakali said:

Προσωπικά με έχει κουράσει ότι τα περισσότερα συνθήματα που ακούγονται είναι για να βρίσουμε τον αντίπαλο παρά να φωνάξουμε για την ΑΕΚ.

Χρειάζονται συνθήματα που θα τα φωνάζει όλο το γήπεδο, μεγάλοι/μικροί/γυναίκες/άντρες. Ακόμα και το φορτσα ΑΕΚαρα που είναι καταπληκτικό, την στιγμή που φτάνει στο "ρεφρέν" χάνεται ο παλμός λόγω των στίχων. 

 

Υπάρχει μια αλλαγή πάντως εδώ και 2-3 χρόνια και πλέον είναι εμφανής. Δηλαδή αν θυμηθείς χρονιές 2011 πχ που η λέξη ΑΕΚ ακουγόταν μόνο στο "οποίος σας γαμάει" κι όλα τα άλλα ήταν για αντιπάλους, έχει βελτιωθεί πάρα πάρα πολύ η φαση. Μιλάμε για φεγγάρια που στο πέταλο έβλεπες μόνο Λιβόρνο, σύμβολα της ΑΕΚ έφεραν ελάχιστοι γραφικοί. Υπήρχαν και κλαμπ που είχαν καταργήσει το κίτρινο χρώμα στις μπλούζες τότε 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Παραδοσιακά αγαπημένο σύνθημα: Για σένα ζω, για σένα τραγουδώ, ΑΕΚ σ' αγαπώ, ΑΕΚ σ' αγαπώ

Σύνθημα που ανατριχιάζω πάντα επειδή η παιδική μου ηλικία ήταν η ΑΕΚ στα δύσκολα χρόνια κάτι τέτοια μας κρατούσαν: Γαμήστε τον πούστη τον Ολυμπιακό

Αγαπημένο σύνθημα που ακούστηκε συγκεκριμένη φορά: εκείνο το ΑΕΚ-ΑΕΚ-ΑΕΚ στα εγκαίνια

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Λοιπόν το "Δικεφαλε σε αγαπώ" , δεν ξέρω πότε ακριβώς βγήκε αλλά το φώναξε  η Σκεπαστή πρώτη φορά μια βδομάδα πριν από το εκτός έδρας με τον βαζελο, στο 8-0 με την Ξάνθη. Μάλιστα θυμάμαι που σκεφτόμουν καθώς το πρώτο άκουγα στην διαδρομή από το τότε σπίτι μου στο γήπεδο "για φαντάσου να γίνει κλασικό" και τελικά έγινε σήμα κατατεθέν της εξέδρας μας για χρόνια. 

Ωραίος. Άρα καλά θυμαμαι, αφού πράγματι τα 2 ματς ειχαν μια βδομάδα διαφορα http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/24/aek-1989-1990/, απλά στο ΟΑΚΑ ημουν μέσα και το άκουσα εγώ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos said:

Ωραίος. Άρα καλά θυμαμαι, αφού πράγματι τα 2 ματς ειχαν μια βδομάδα διαφορα http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/24/aek-1989-1990/, απλά στο ΟΑΚΑ ημουν μέσα και το άκουσα εγώ.

Με την Ξάνθη ακουγόταν αλλά όχι πολύ δυνατά, δεν το είχαν μάθει όλοι. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το “freed from desire”

Είναι πόρωση,  αλλά έχει 2 πολύ σοβαρά ελαττώματα:

1) το τραγούδι έχει χρησιμοποιηθεί άπειρες φορες παγκοσμίως σε συνθήματα ομάδων  2) ο στίχος είναι τουλαχιστον για τον πουτσο κατα την γνώμη μου 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Παλιό αγαπημένο...

 

Σαν βρεθείς στης Φιλαδέλφειας τα μέρη

και αντικρύσεις κιτρινόμαυρη φανέλα,

θα σε πιάσει αμέσως τρέλα απ' το μεθύσι της χαράς

και θα λες, όπου βρεθείς και όπου και αν πας:

ΑΕΚάρα αγάπη μου γλυκιά,

με Original για πάντα στην καρδιά,

μια ζωή θα σε αγαπώ και παντού σε ακολουθώ

και για πάρτη σου μονάχα τραγουδώ...

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αγαπημένο πάντα ήταν το <<Δεν θέλω τζάκι δεν θέλω σόμπα θέλω μοναχα της R τη Μπομπ ... >> άλλο που μου αρέσει κυρίως για τη χορογραφία του είναι << Στη σκεπαστή μπροστά θα φιαξουμε πατσά ... >>  η κίνηση σαν να ανακατεύεις σκουκαλι μου έφτιαχνε τη διάθεση . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×