Jump to content

Αγαπημένο σύνθημα


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Παλιά, όταν έπαιρναν συνέντευξη  για το εφημερίδακι, και αργότερα σε συνεντεύξεις για την ραδιοφωνική και την τηλεοπτική εκπομπή της Ορίτζιναλ, μια κλασσική   ερώτηση  ήταν "πιο είναι το αγαπημένο σου σύνθημα". Και ο Πέτρος ο Ραβουσης, ως βοηθός ακόμα, είχε απαντήσει σε συνέντευξη για το εφημερίδακι: "οποιοδήποτε, όταν κάνει διάλογο η Σκεπαστή με την 21". Και πράγματι, είναι πολύ ωραία όταν γίνεται "διάλογος" μεταξύ πετάλων. Πέρα από αυτό πάντως, όσον αφορά τα άλλα συνθηματα, δυσκολευομαι για αγαπημένο  μεταξύ του" ΑΕΚ αγάπη μου γλυκιά" και του" μια ομάδα στον κόσμο αγαπώ". 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την επικοινωνία των πετάλων είναι ένα θέμα. Κατ' αρχάς στην Αγιά Σοφιά, το "απέναντι πέταλο", από τη δεξιά του πλευρά όπως το κοιτάς είναι εντελώς ψοφιο. Μια φορά που έκατσα εκει, ο κόσμος ήταν τελείως αντιγηπεδικος και κουκουρούκου. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτό είδα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις συνθήματα που να ταιριάζουν για κάτι τέτοιο όπως το έχω στο μυαλό μου. Το για σένα ζω καλό είναι, αλλά είναι αργοσυρτο σύνθημα και πολύ σπάνια (1-2 φορές το χρόνο και αν) θα πιάσει καλή ένταση να πεις ότι σιεται το γήπεδο.

Μονή καλή επικοινωνία πετάλων που θυμάμαι ήταν πέρυσι με το σκουλίκι στην κανονική διάρκεια πριν μπει το γκολ με ΑΕΚαρα γερά και πρωτάθλημα... Και πανικό... Από την άλλη 

Χρειαζόμαστε ένα σύνθημα σαν το aux armes ή όπως γράφεται της Μαρσέιγ 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, AG21 said:

 << Στη σκεπαστή μπροστά θα φιαξουμε πατσά ... >>  η κίνηση σαν να ανακατεύεις σκουκαλι μου έφτιαχνε τη διάθεση . 

Αυτό το σύνθημα θα έχει πάντα ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου γιατί είναι η πρώτη μου γηπεδικη ανάμνηση,  όταν ανεβηκα Αθηνα και άρχισα να πηγαίνω γήπεδο.

Το άκουσα στο πρωτο ματς της ζωης μου με γαυρο ενώ ήμουν ακομα στον περιβάλλοντα χώρο του ΟΑΚΑ. Μπήκα και μου φαινοντουσαν μαγεία όλα, και δεν καταλάβαινα γιατί λέγαν ότι το ΟΑΚΑ δεν είναι έδρα. Τεσπα, το κατάλαβα αργότερα πολύ πολυ καλά κάτι βραδιά παγωμαρας με 8.000 -9.000 μέσα που λες ευτυχως που φύγαν και δεν θα ξανάρθουν.

Προσωπικό αγαπημένο συνθημα πάντως στα σοβαρά είναι το "Από μικρό παιδάκι εσενα αγαπω", αγαπησιαρικο, καψουρικο, φανταστικό. 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στο @stavros 9-11που το ανοιξε.

Καταρχας ειμαι της αποψης οτι ιστορικα σαν λαος στην Ελλαδα εχουμε τα καλυτερα συνθηματα. Και απο πλευρας στιχουργιας αλλα και απο πλευρας ρυθμου. Δεν ειναι τυχαιο που η Σκεπαστη αναγνωριζοταν απο ολους σαν σχολειο συνθηματων. Δυστυχως πλεον τα συνθηματα μας ειναι απο ολες τις αποψεις ΓΤΠ.

Η αληθεια ειναι οτι ενα συνθημα δεν το κανουν μονο ο στιχος και ο ρυθμος αλλα ο τροπος που τραγουδιεται. Αν θα διαλεξεις παυσεις και ποτε, παλαμακια και σε τι ρυθμο, καθισμα και πεταγμα στον αερα, κλπ. Εκει ειμασταν παντα σε μετρια φαση και πλεον τελειως ΓΤΠ.

Δεν ειναι τυχαιο οτι το πιο απλο μας συνθημα "Κιτρινη ΘΕΑ" οταν ειναι συντονισμενο σωστα ειναι ισως η μεγαλυτερη καβλα της υφηλιου. Δεν θα βαλω βιντεο απλα θα θυμησω οταν το καναμε στο Γκουμας εναλλαξ Σκεπαστη με Θ21.

Ενα αλλο κακο που εχουμε σαν λαος ειναι η κακη επιλογη συνθηματων σε ωρες αγωνα που χρειαζεται αλλο. Δεν γινεται να χρειαζεσαι να βαλεις γκολ και να θες να ανεβασεις ενταση και ντεσιμπελ και να φωναζεις "αρρωστησαμε δικεφαλε αετε και για παρτη σου κουμπωσαμε 2Ε". Εισαι καθυστερημενος απλα. Ενταξει @stavros 9-11?

Εχω να πω και αλλα αφου με εκανε οργανωτη ο Σταυρος αλλα δεν θα γκρινιαξω αλλο, οποτε παμε στα αγαπημενα που ειναι τρομερα δυσκολη επιλογη.

Θα πω και εγω το "και για παρτη σου χιλιομετρα μετρω" γιατι ειναι αγαπησιαρικο, ειναι αντιπροσωπευτικο της R, εχει ακουστει παντου και οταν φωναζεται σε καβλωμενες καταστασεις ειναι αρκετα δυναμικο που μπορει να ισοπεδωσει.

Σαν δευτερο θα πω "το δικεφαλε θα τρελαθω, ποτε μου δεν θα γιατρευτω" που ειναι κυριολεκτικα ενα συνθημα μπορεις να το πεις απο πολυ αργο τεμπο μεχρι τρομερα πιο γρηγορο και δυναμικο.

Θα προσθεσω και ενα τριτο το οποιο δυστυχως πλεον δεν ακουγεται, αλλα συμπεριλαμβανεται σε μια απο τις πιο εντονες συναισθηματικες μου στιγμες με την ΑΕΚ. Στο 6-1 του κυπελλου το 2000 με τους πουστηδες ηταν 500 ατομα στην κερκιδα που παραδωσανε μαθηματα οπαδικης αγαπης στις αδερφες του 6ου στολου. Κανεις απο αυτους που πηγαν δεν ηλπιζαν σε κατι. Δεν μας ενδιεφερε καν η ξεφτιλα στον αγωνιστικο χωρο. Απο το 35 περιπου που αυτοι κανανε το 3-1 βγηκαν οι μπλουζες, σηκωθηκαν τα κασκολ και για κανα μισαωρο (ισως και παραπανω) φωναζαμε το "ΑΕΚ, foooorza ΑΕΚ". Οι αλλοι (που δεν ηταν και πολλοι εκεινη την ημερα στο γηπεδο) χαζευανε στο σημειο που σταματησανε τα "πεστε κατω" κλπ.

Τελος, δεν μπορω να μην αναφερω το "ΑΕΚ ολεο ολεο, ΑΕΚαρα μακρια σου καταρρεω". Ενταξει, εχει να κανει με την φαση που ημουν εκεινη την εποχη αλλα και το συνθημα στα ντουζενια του γιατι κατα τα αλλα ουτε καβλωτικο ειναι, ουτε και ποδοσφαιρογηπεδικο. Περισσοτερο για μπασκετ ή ερασιτεχνικα εκτος εδρας ειναι.

Αν συνεχισω θα πω και αλλα, οπως το "σαν βρεθεις στης Φιλαδελφειας τα μερη" και το "ουσιες και οινοπνευματα" που σου φαιρνουν πισω τις μυρωδιες της Σκεπαστης κλπ  οποτε το σταματω εδω.

 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @panther-21-.

Διέπραξες όμως σοβαρότατο ατόπημα. Το "μακριά σου καταρρέω" το έφεραν στην Ελλάδα οι Πανιωνιοι που το πήρανε από κάτι Κύπριους. Ντροπή και μόνο που έχει ακουστεί αυτό το σύνθημα.

Πέρυσι μια παρέα σε ένα χάντμπολ πήγε να το ξεκινήσει και τους αρχίσαμε στις χριστοπαναγιες και έκοψαν.

Επίσης για το άλλο που λες, είναι ΛΑΘΟΣ ο οργανωτής να μη βλέπει το ματς. Πέραν του ταλέντου που απαιτείται για να κάνει κανείς κερκίδα, χρειάζεται άμεση επαφή με το χορτάρι.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Το Για σενα το μυαλο μου διαλυω αναφερομαι ρε μαλακα οχι το ΑΕΚ ολεολεο μακρια σου καταρρεω. Οπου και παλι ακομα και αυτο ή για καλυτερα τον ρυθμο του, το εχουν τραγουδησει οι παντες ρε μαλακα, οχι μονο οι Πανιωνιοι. Δεν υπαρχει παρθενογεννηση σχεδον σε τιποτα πλεον. Δεν ειμαστε στις εποχες που ο ΧΧ επαιρνε τον ρυθμο του η γεφυρα του ποταμου Κβαι και εβγαζε το "ΑΕΚ αγαπη μου γλυκια".

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε μλκ πιωμενος είσαι; άλλο σύνθημα λέω εγώ, άλλο εσύ.

Και είναι άλλο να κλέψεις μελωδία και άλλο να λες το ίδιο σύνθημα αλλάζοντας το πανιωναρα με το ΑΕΚαρα.

Οι βλάχοι οι λαρσινοι κάνουν τέτοιες καγκουριες και την έχουν δει οπαδοί ξέρω γω. Άμα είναι έτσι να πούμε και τον ύμνο της βαζελας και να λέμε "ζητω λένε ο δικέφαλος". Αν το -κε το τραβήξεις λίγο, κολλάει. Και το Παναθηναϊκέ το κάνουμε Δικεφαλε Αετε.

Αλλάζουμε και το δουν με το πιουν και είμαστε μπομπα

Link to comment
Share on other sites

Just now, panther-21- said:

Βρε μαλακα, αυτο λεω εγω

 

 

Αυτό ακριβώς είναι σύνθημα που με τους ίδιους ακριβώς στίχους έφεραν στην Ελλάδα οι Πανιωνιοι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stavros 9-11 said:

Αυτό ακριβώς είναι σύνθημα που με τους ίδιους ακριβώς στίχους έφεραν στην Ελλάδα οι Πανιωνιοι.

αυτο ειναι των Πανιωνιων.

Εγω σε αυτο αναφερομαι.

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΝΑΟ

ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΘΕΟ

ΤΟΝ ΔΙΚΕΦΑΛΟ

 

Απλο το ξερω αλλα τρελαινομαι καθε φορα που το λεμε εχοντας σηκωσει ολοι χερια

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panther-21- said:

αυτο ειναι των Πανιωνιων.

Εγω σε αυτο αναφερομαι.

 

Με κούρασες. Κοίτα να έρθεις στο γήπεδο αύριο τουλάχιστον, εν ανάγκη δήλωσε παραίτηση, πάνω απ' όλα η ΑΕΚ 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ερχομαι γηπεδο, παρε το διαρκειας ομως και αν θες για την δευτερα δωσε το σε καποιον.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, panther-21- said:

Δεν ειμαστε στις εποχες που ο ΧΧ επαιρνε τον ρυθμο του η γεφυρα του ποταμου Κβαι και εβγαζε το "ΑΕΚ αγαπη μου γλυκια".

+ Το ομαδικό σφύριγμα στην αρχή του συνθήματος. Εκεί ήταν όλο το "ζουμί".

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ακούσει εκατοντάδες συνθήματα εντός γηπέδου, σε αυτό το σύνθημα εκείνη την στιγμή των εγκαινίων, ανατρίχιασα.

2 hours ago, Aggelos Komvolidis said:

Αγαπημένο σύνθημα που ακούστηκε συγκεκριμένη φορά: εκείνο το ΑΕΚ-ΑΕΚ-ΑΕΚ στα εγκαίνια

Έφταιγε η μαζικότητα, έφταιγε η ακουστική της ΑγιαΣοφιάς που βίωνα -με για πρώτη φορά ? Δεν ξέρω .....

Τεσπα, για να απαντήσω και στο ζητούμενο του θρεντ, για πολύ ιδιαίτερους (προσωπικούς) λόγους, τελευταία με ... μαγεύει αφάνταστα ο στίχος από το γνωστό σύνθημα "κι απ' τον άλλο κόσμο θα σου τραγουδώ" .....

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα προσφατο παιχνίδι που ηταν ο ΧΧ με τους λοιπους στη 40 και σε ολο το ημιχρονο ακουγόταν "την ΑΕΚΑΡΑ την αγαπαω, οπου κι αν παίζει θα είμαι κι εγω μαζι.." ενιωσα πανεμορφα στο γηπεδο.

Επισης παντα ανατριχιάζα οταν παιζαμε εκτος εδρας και με το που φταναμε ακουγόταν ΑΕΚ θυμήσου ηρθε η Original και ειναι εδω μαζι σου.

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Για μένα όταν πάει να πει σύνθημα όλο το γήπεδο γμτ η φάση, μπαίνει διαφορά φάσης 3π/2.

Οπότε θα πάω με τα συνθήματα που ακούγονται εναλλάξ από τα πέταλα.

"ΑΕΚ όλε Αεκαρα όλε

Ενωσις όλε Ενωσις όλε Ενωσις ολε

Για σένα ζωωω

Για σένα τραγουδωωωω

ΑΕΚ σ' αγαπω ΑΕΚ σ' αγαπώ ΑΕΚ σ' αγαπώ"

Και

"εμπρός αετε

Δικέφαλε"

Τα "ε" κοφτά,σημαντικη λεπτομέρεια, κάνει τη διαφορά ηχητικά.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, agelos said:

Τα "ε" κοφτά,σημαντικη λεπτομέρεια, κάνει τη διαφορά ηχητικά.

 

Τεράστια διαφορά που την εντοπίζεις και στα συνθήματα σε πορείες.

Πχ έχεις το Εμπρός λαέ μη σκύβεις το κεφάλι.

Αν το λένε αριστεροί, από τη στιγμή που θα ξεκινήσει μέχρι να τελειώσει, προλαβαίνεις να κάνεις παιδί, να πάει στρατό, να γίνεις παππούς, να πεθάνεις και να σου κάνουν και εκταφή.

Αν το λένε αναρχικοί, το λένε σαν άνθρωποι 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το βίντεο από Ξάνθη που λέω, δυστυχώς κόβεται όταν αρχίσει το μακελειό τη στιγμή που μπαίνουν οι ομάδες.

 

ΚΟΥΙΖ: Πόσα μέλη του ΚΜ ταξίδεψαν στην Ξάνθη εκείνη τη μέρα και διακρίνονται στο βίντεο;

 

https://youtu.be/VU4FSEx2Zec?si=0Cp3_Xns1lMyWJ9y

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, agelos said:

...  μπαίνει διαφορά φάσης 3π/2.

 

Μίλα σαν άΘρωπος, να βγάΝωμε νόημα. :angry:

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stavros 9-11 said:

Πχ έχεις το Εμπρός λαέ μη σκύβεις το κεφάλι.

Αν το λένε αριστεροί, από τη στιγμή που θα ξεκινήσει μέχρι να τελειώσει, προλαβαίνεις να κάνεις παιδί, να πάει στρατό, να γίνεις παππούς, να πεθάνεις και να σου κάνουν και εκταφή.

Αν το λένε αναρχικοί, το λένε σαν άνθρωποι 

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει ... ενσυναίσθηση.

Στην δεύτερη είναι "οπαδικού τύπου".

:lol:

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Στο γήπεδο προτιμω πάντα μικρα συνθηματα, η ομαδα θελει φωνη, θελει παλμο, θελει συντονισμο. 

Ε δεν παρεχεις καποια σημαντικη βοηθεια στον Ελιασον που του βγαινει η ψυχη στο χορταρι οταν  τον ενημερωνεις για το τι εγινε στο Σαγγαριο. 

 

Εκτος 90λεπτου,παντα γαμει το Εσυ εσυ της μοιρας μου γραφτο. 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο Σταυρος και με κουρασε κολλησε ο Αντρεας ακουστηκε σ ενα φιλικο με μια ακυρη αγγλικη στο οακα, μετα κανα δυο φορες και κοπηκε και δεν ξανα ακουστηκε και καλα εγινε.

Το οπου κι αν παιζεις παντα θα σ ακολουθω ειναι συνθημα σταθμος νομιζω, οκ εχει ισως ξεπεραστει και το ακουσα πρωτη φορα ή πρωτη φορα μου εκανε εντυπωση ενα απ τα 2, σ ενα ματς μοσχος με βαζελο (νομιζω βαζελο).

παντα σ εκτος σε εισοδο με καβλωνε το ηρθε η R και ειναι εδω μαζι σου.

μην πω 10 αν ηταν να διαλεξω ενα, αυτο που μου ρθε και παντα γουσταρα ειναι το μελωδικοτατο ΑΕΚαρα γαμα τους το μουνι της μανας τους και πηδα τους την κωλοτρυπιδα τους , pardon my french

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Νονός said:

Μίλα σαν άΘρωπος, να βγάΝωμε νόημα. :angry:

Μια χαρα κατανοητα ειναι, τι τελετε κυριε

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×