Jump to content

Αγαπημένο σύνθημα


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

On 10/29/2023 at 7:07 PM, BillR21 said:

Αγαπημένα συνθήματα δεν μπορώ να διαλέξω. Μου αρέσουν όλα των παιδικών - εφηβικών χρόνων.

Μια από τα ίδια.

Απο τα "φρέσκα", εμένα μου έχει κολλήσει μόνο το "Να παίζει η Α.Ε.Κ.άρα στα Φιλαδέλφεια..."

Link to comment
Share on other sites

Ένας στίχος που για κάποιο λόγο μέσα στην απλότητα του μου βγάζει όλη την αγάπη του κόσμου είναι το σημείο που λέει "να 'ξερες το πόσο σ' αγαπώ, μάθε το και παίξε για αυτό".

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2023 at 3:23 PM, stavros 9-11 said:

Εδώ είναι το βίντεο από Ξάνθη που λέω, δυστυχώς κόβεται όταν αρχίσει το μακελειό τη στιγμή που μπαίνουν οι ομάδες.

 

ΚΟΥΙΖ: Πόσα μέλη του ΚΜ ταξίδεψαν στην Ξάνθη εκείνη τη μέρα και διακρίνονται στο βίντεο;

 

https://youtu.be/VU4FSEx2Zec?si=0Cp3_Xns1lMyWJ9y

Ήμουν στο ματς αυτό ,δε θυμάμαι αν είσασταν όλοι από Σαλονίκη στο ίδιο πούλμαν

 

Ή με τον Πανθρακικό;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το αγαπημένο είναι το ΑΕΚαρα σταθερά κι αμείωτα

Θυμάμαι αγώνες που το λέγαμε κάνα δεκάλεπτο σερί 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mike said:

Ήμουν στο ματς αυτό ,δε θυμάμαι αν είσασταν όλοι από Σαλονίκη στο ίδιο πούλμαν

 

Ή με τον Πανθρακικό;

Στο συγκεκριμένο ματς είχα παραλάβει Σπύρο από ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης και με άλλους 2 πήγαμε αμαξατοι. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavros 9-11 said:

Στο συγκεκριμένο ματς είχα παραλάβει Σπύρο από ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης και με άλλους 2 πήγαμε αμαξατοι. 

Υπάρχει ματς που έχετε μπει στο πούλμαν μας εσύ  και σεπ,μπορεί και σμογκ

 

Δεν θυμάμαι αν ήταν Ξάνθη, Πανθρακικό ή καμία καμενια χάντμπολ στις Σέρρες ή το άλλο χάντμπολ κάπου στην Κερκίνη που είχε μείνει το ένα πούλμαν.

 

Πάντως Ξάνθη έχω πάει σε όλα , καλύτερο με διαφορά το τελευταίο της Ξάνθης στον Δημόκριτο πριν μετακομίσει στη καινούρια μαλακια που μας τρώγαν τα κουνούπια

Πρέπει να ήταν τελευταία αγωνιστική, κερδίζαμε χαλαρά και παίζαμε Μπουγελα από το ημίχρονο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mike said:

Υπάρχει ματς που έχετε μπει στο πούλμαν μας εσύ  και σεπ,μπορεί και σμογκ

 

Δεν θυμάμαι αν ήταν Ξάνθη, Πανθρακικό ή καμία καμενια χάντμπολ στις Σέρρες ή το άλλο χάντμπολ κάπου στην Κερκίνη που είχε μείνει το ένα πούλμαν.

 

Πάντως Ξάνθη έχω πάει σε όλα , καλύτερο με διαφορά το τελευταίο της Ξάνθης στον Δημόκριτο πριν μετακομίσει στη καινούρια μαλακια που μας τρώγαν τα κουνούπια

Πρέπει να ήταν τελευταία αγωνιστική, κερδίζαμε χαλαρά και παίζαμε Μπουγελα από το ημίχρονο 

Ημιτελικός χάντμπολ στο Σκουτάρι Σερρών, Πανσερραϊκός-ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Και χειρότερο στη Ξάνθη αυτό που ακούστηκε το κρακ από το πόδι του Τζωρτζοπουλου στην εξέδρα

 

Πω ρε Μλκες ,ακόμα ανατριχιαζω 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Mike said:

Πάντως Ξάνθη έχω πάει σε όλα , καλύτερο με διαφορά το τελευταίο της Ξάνθης στον Δημόκριτο πριν μετακομίσει στη καινούρια μαλακια που μας τρώγαν τα κουνούπια

Πρέπει να ήταν τελευταία αγωνιστική, κερδίζαμε χαλαρά και παίζαμε Μπουγελα από το ημίχρονο 

Το ματς στο οποίο αναφέρομαι στο πρώτο ποστ στα καλτ/ρετρό είναι αυτό.

Έχω επικές ιστορίες από εκείνη τη μέρα με Πίπη από Λάρισα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, stavros 9-11 said:

Το ματς στο οποίο αναφέρομαι στο πρώτο ποστ είναι αυτό.

Έχω επικές ιστορίες από εκείνη τη μέρα με Πίπη από Λάρισα 

Πες μου ότι ήσουνα κάνα τρίωρο πριν τον αγώνα που έχουμε μπλέξει σε μια λαϊκή και παίζουμε ξύλο με καφάσια με κάτι μπαλαμους 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mike said:

Πες μου ότι ήσουνα κάνα τρίωρο πριν τον αγώνα που έχουμε μπλέξει σε μια λαϊκή και παίζουμε ξύλο με καφάσια με κάτι μπαλαμους 

Όχι, μας είχε χαλάσει το πούλμαν και περιμέναμε άλλο και μετά ήθελε ο συγχωρεμενος ο Πίπης να περάσουμε από κάτι χωριά πριν την Ξάνθη γιατί είχε σκουλήκια. Τελικά είχε μόνο κάτι κοτες. Ε με όλα τα παραπάνω αργήσαμε 

Link to comment
Share on other sites

Ένα πάρα πολύ ωραίο σύνθημα ήταν το "ΑΕΚ, αγάπη μου γλυκιά" που ξεκινούσε με το σφύριγμα στο ρυθμό του τραγουδιού από τη γέφυρα του ποταμού Κβαι (ταινία).

Αν δεν κάνω λάθος είχε πρωτακουστει τη σεζόν 1991-1992 στον επαναληπτικό με την Αλβανική Βλανζια, τότε που έκλεισε και το επάνω μέρος της Σκεπαστής κι έγινε κλουβί.

Πρωταθληματικη σεζόν τότε, η πρώτη από τα τρία σερί.

  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, να 'ναι καλά το μούσι με τ' άλλα μπαρμπαδια στη 40 που μας θυμίζουν ότι κάποτε είχαμε πολύ ωραία συνθήματα και πολλά απ' αυτά χωρίς μπινελικι.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο πάντως είναι 

Την ΑΕΚαρα στη καρδιά την έχω από παιδί

 

Αλλά δεν βγαίνει ωραία στο γήπεδο

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MITSAKLAS said:

Γενικά, να 'ναι καλά το μούσι με τ' άλλα μπαρμπαδια στη 40 που μας θυμίζουν ότι κάποτε είχαμε πολύ ωραία συνθήματα και πολλά απ' αυτά χωρίς μπινελικι.

Από κελαηδονη μέχρι Μαρινέλλα τα είχε κάνει σύνθημα όλα αρχές 90'ς

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mike said:

Από κελαηδονη μέχρι Μαρινέλλα τα είχε κάνει σύνθημα όλα αρχές 90'ς

Όντως.

Επίσης τέλειο ήταν και τα χέρια και τραγουδούσαμε το "λαλαλαλα ΑΕΚ" στο ρυθμο του θέματος της Γιουροβίζιον.

Το ζήλευαν και πολλοί αλλοθρησκοι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MITSAKLAS said:

Όντως.

Επίσης τέλειο ήταν και τα χέρια και τραγουδούσαμε το "λαλαλαλα ΑΕΚ" στο ρυθμο του θέματος της Γιουροβίζιον.

Το ζήλευαν και πολλοί αλλοθρησκοι.

Ρε συ μόλις το έβαλα αυτό στο άλλο (Καλτ/ρετρό συνθήματα)

 

*σόρυ @stavros 9-11, @MITSAKLAS, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα 2 τόπικ

Edited by Rory 21
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.instagram.com/p/CzJHdo4MYA5/

Νομίζω ταιριάζει στη θεματική.

Και δείχνει ότι αυτό που πολλοί νιώθουμε, την σημασία του "ΑΕΚ θυμήσου, ήρθε η Original και είναι εδώ μαζί σου" όταν παίζεις εκτός έδρας. Θα προσθέσω σε αυτό και το "στη Φιλαδέλφεια παίζουμε ακόμα μια φορά".

Δεν θα ήταν γαμάτο να ακουστεί ξανά, τώρα στο νέο γήπεδο, εκείνο το "Γή-πεδο στη Νέα Φιλαδέλ-φειά";

Βλέποντας επίσης τον κοντό στο βιντεάκι, συνειδητοποιήσα πώς νιώθουν οι γκόμενες που βρίσκονται σε τοξική σχέση, βρίζουν τον μαλάκα, αλλά στο τέλος πάντα επιστρέφουν. Θέλω να πω, ξέρω τι έκανε, και ο ντεμισμός είναι η παιδική αρρώστια των ΑΕΚτζήδων, αλλά όταν τον βλέπεις να μιλάει για τα παλιά, να μιλάει για την ΑΕΚ, ε χαμογελάς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Aggelos Komvolidis said:

Δεν θα ήταν γαμάτο να ακουστεί ξανά, τώρα στο νέο γήπεδο, εκείνο το "Γή-πεδο στη Νέα Φιλαδέλ-φειά";

Εννοείται

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε μου κι ένα άλλο μωρε, πηγαινε:

Μόνη ξανά δε θα σ αφήσω, να μη μ αφησεις μόνο ποτε

Κάπως ετσι

  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Α.Ε.Κ. ολέ ολέ ολέ Α.Ε.Κ.

εμπρός δικέφαλε αετέ Α.Ε.Κ.

Α.Ε.Κ. ολέ ολέ

ORIGINAL ολέ

δε σταματώ να τραγουδώ ποτέέέ

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2023 at 7:48 PM, MITSAKLAS said:

Ένα πάρα πολύ ωραίο σύνθημα ήταν το "ΑΕΚ, αγάπη μου γλυκιά" που ξεκινούσε με το σφύριγμα στο ρυθμό του τραγουδιού από τη γέφυρα του ποταμού Κβαι (ταινία).

Αν δεν κάνω λάθος είχε πρωτακουστει τη σεζόν 1991-1992 στον επαναληπτικό με την Αλβανική Βλανζια, τότε που έκλεισε και το επάνω μέρος της Σκεπαστής κι έγινε κλουβί.

Πρωταθληματικη σεζόν τότε, η πρώτη από τα τρία σερί.

Οχι ρε. Αυτό πρωτακουστηκε το 87-88. Θυμάμαι που πηγαίναμε να πάρουμε τον ηλεκτρικό από περισσό αρχές Γενάρη, σε εκείνο το 1-1 με τον βαζελο που σκόραρε ο Κουτουλας και μας το μάθαινε ένα μεγαλύτερο παιδί, που πήγαινε και Σκεπαστή και τα μάθαινε νωρίτερα από μας. Κάπου Δεκέμβρη  87 πρέπει να βγήκε και μέσα στον Γενάρη το χαμε μάθει όλοι. Το τραγούδαγαμε και στο σχολείο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×