Jump to content

Το τοπικ του Σαββάτου: Το αγαπημένο σας εκτός έδρας


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Αναφέρετε έναν αγώνα της ΑΕΚ σε αντίπαλη έδρα, στον οποίο ήσασταν παρόντες, αυτόν που ξεχωρίζετε πρώτο μέσα σας. Όσα περισσότερα θυμάστε από τη μέρα 

Link to comment
Share on other sites

Καυτατζόγλειο 2005

Η ΑΕΚ κάνει καλή πορεία και στα μέσα της σεζόν έρχεται το ματς στο Καυτανζόγλειο. Για κάποιο λόγο επικρατεί ενθουσιασμός, όλος ο κόσμος της ΑΕΚ θέλει να πάει στη Θεσσαλονίκη. Πούλμαν είχε ξεκινήσει ακόμα κι απ' την Καλαμάτα. Οι Θεσσαλονικείς σε παροξυσμό. Έρχεται η ομάδα στην πόλη. Οργανώνονται υποδοχή στο αεροδρόμιο, επίσκεψη στο ξενοδοχείο και τη μέρα του αγώνα μετάβαση μας στο γήπεδο μόνοι μας, χωρίς να μπλέξουμε με Αθηναίους και πούλμαν.

Έχουμε περίπου 5.000 κόσμου, αλλά η ομάδα χάνει 4-0. Λήξη του αγώνα, ένας ξεκινά να λέει τον ύμνο μας, ακολουθούμε όλοι. Η ΑΕΚ έχει υποστεί ντροπιαστική ήττα, κι όμως το Καυταντζόγλειο αντηχεί. Εμπρός της ΑΕΚ παλικάρια...

Εκείνες οι στιγμές που δεν είναι τίποτα, αλλά σε διαμορφώνουν. Με στιγμάτισε εκείνος ο αντίλαλος στα λόγια του ύμνου μας με την ομάδα να έχει μόλις φάει 4. Δεν ξέρω μόνο αν ήταν τύχη ή κατάρα 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Με δύο γκολ του Παναγιώτη Λαγού ρε μαλάκα, με κούρσες/ασίστ του Παντελή Καπετάνου, και άλλα σουρεαλιστικά... Με είχα για τον πλέον γκαντέμη αλλά το τερμάτισες. 

Μας φόρτωσες και τα παλτά. 

  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, stavros 9-11 said:

Καυτατζόγλειο 2005

Η ΑΕΚ κάνει καλή πορεία και στα μέσα της σεζόν έρχεται το ματς στο Καυτανζόγλειο. Για κάποιο λόγο επικρατεί ενθουσιασμός, όλος ο κόσμος της ΑΕΚ θέλει να πάει στη Θεσσαλονίκη. Πούλμαν είχε ξεκινήσει ακόμα κι απ' την Καλαμάτα. Οι Θεσσαλονικείς σε παροξυσμό. Έρχεται η ομάδα στην πόλη. Οργανώνονται υποδοχή στο αεροδρόμιο, επίσκεψη στο ξενοδοχείο και τη μέρα του αγώνα μετάβαση μας στο γήπεδο μόνοι μας, χωρίς να μπλέξουμε με Αθηναίους και πούλμαν.

Έχουμε περίπου 5.000 κόσμου, αλλά η ομάδα χάνει 4-0. Λήξη του αγώνα, ένας ξεκινά να λέει τον ύμνο μας, ακολουθούμε όλοι. Η ΑΕΚ έχει υποστεί ντροπιαστική ήττα, κι όμως το Καυταντζόγλειο αντηχεί. Εμπρός της ΑΕΚ παλικάρια...

Εκείνες οι στιγμές που δεν είναι τίποτα, αλλά σε διαμορφώνουν. Με στιγμάτισε εκείνος ο αντίλαλος στα λόγια του ύμνου μας με την ομάδα να έχει μόλις φάει 4. Δεν ξέρω μόνο αν ήταν τύχη ή κατάρα 

Κι εμένα. Πιτσιρικάς φουλ, είχα χαζέψει τελείως πρώτη φορά με "δικούς μας". Όπως τα λες στα του ματς και μπόνους η επιστροφή με το κασκολ στον καβάλο κρυμμένο μιας και έμενα 400μ από το γήπεδο. Νομίζω ήταν το ματς που κατάλαβα όντως τη δυναμική της ΑΕΚ.  Α, επίσης μπόνους ένας τύπος που στο 3 - 0 όταν είχαμε τη μπάλα φώναζε "βαρέστε τρίποντο". Γενικά παρότι το αποτέλεσμα ήταν γτπ το κλίμα ήταν γαμώ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καραϊσκάκη 1997 ρεβάνς κυπέλλου μετά από Φιλαδέλφεια.

Απειλές από γαύρους, μην κατέβετε, θα σας κανουμε, θα σας ράνουμε κλπ κλπ

Περίπου 8000 από Φιλαδέλφεια πορεία για Πειραιά.

Υποδοχή στο Φάληρο με ναυτικές φωτοβολίδες στον σταθμό του ΗΣΑΠ από τα γαβρακια.

Μπουκαρουμε στην 13-14. Γαμάτη εξέδρα. Κούρσα Κετσπαγια, γκολ Ντέμη μπροστά στην 7. Πρόκριση και παραμονή στο τηγάνι τραγουδώντας για αλλα 40 λεπτά στο άδειο Καραϊσκάκη. Ακουγομασταν από το Νέο Φάληρο και τα Καμίνια μέχρι το βοθρολιμανο. Να πάρετε του χρόνου τον Ραβουση. ..

Επιστροφή Φιλαδέλφεια με μια πουτσα να φτάνει μέχρι τα αυτιά!!

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 4
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου (εκτος εδρας) που θυμάμαι εντονα ηταν ευρωπαικο με Leverkusen (12 χρονων) και συνδυάστηκε με το οτι η μανα μου τοτε ολοκληρωνε εκει (Κολωνια) το μεταπτυχιακό της. Ειχα εντυπωσιαστει θυμαμαι αν και όπως έχω ξαναπεί, δεν ειχα κολλήσει ιδιαιτερα ακομα με την ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Bukowski said:

Το πρώτο μου (εκτος εδρας) που θυμάμαι εντονα ηταν ευρωπαικο με Leverkusen (12 χρονων) και συνδυάστηκε με το οτι η μανα μου τοτε ολοκληρωνε εκει (Κολωνια) το μεταπτυχιακό της. Ειχα εντυπωσιαστει θυμαμαι αν και όπως έχω ξαναπεί, δεν ειχα κολλήσει ιδιαιτερα ακομα με την ΑΕΚ.

3,500 kosmos eixame erthei me vanaki apo London me R club. Fantastikh eksedra kai mats. Klepsane thn isopalia sto 90fevga oi Germanoi.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, stavros 9-11 said:

Καυτατζόγλειο 2005

Η ΑΕΚ κάνει καλή πορεία και στα μέσα της σεζόν έρχεται το ματς στο Καυτανζόγλειο. Για κάποιο λόγο επικρατεί ενθουσιασμός, όλος ο κόσμος της ΑΕΚ θέλει να πάει στη Θεσσαλονίκη. Πούλμαν είχε ξεκινήσει ακόμα κι απ' την Καλαμάτα. Οι Θεσσαλονικείς σε παροξυσμό. Έρχεται η ομάδα στην πόλη. Οργανώνονται υποδοχή στο αεροδρόμιο, επίσκεψη στο ξενοδοχείο και τη μέρα του αγώνα μετάβαση μας στο γήπεδο μόνοι μας, χωρίς να μπλέξουμε με Αθηναίους και πούλμαν.

Έχουμε περίπου 5.000 κόσμου, αλλά η ομάδα χάνει 4-0. Λήξη του αγώνα, ένας ξεκινά να λέει τον ύμνο μας, ακολουθούμε όλοι. Η ΑΕΚ έχει υποστεί ντροπιαστική ήττα, κι όμως το Καυταντζόγλειο αντηχεί. Εμπρός της ΑΕΚ παλικάρια...

Εκείνες οι στιγμές που δεν είναι τίποτα, αλλά σε διαμορφώνουν. Με στιγμάτισε εκείνος ο αντίλαλος στα λόγια του ύμνου μας με την ομάδα να έχει μόλις φάει 4. Δεν ξέρω μόνο αν ήταν τύχη ή κατάρα 

image.thumb.png.a6b860c5d510b1cf976d1b30cf7b3b82.png

Προφανώς άκοπο το εισιτήριο για μια ακόμα φορά στη Θεσ/νίκη.

Έγιναν τα κλασικά με τα πούλμαν, που μας βάλανε 20-25 λεπτά αφότου άρχισε το ματς κι ενώ ήταν ήδη 2-0!! Ακούγαμε αυτά από έξω και παράλληλα να μη μας βάζουν, έγινε ένα καλό μπραφ με τους μπάτσους και η πρώτη φορά που διαπίστωσα ότι η R έπρεπε να δημιουργήσει ομάδα ράγκμπι.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο εκτός έδρας θα έλεγα ότι μάλλον ήταν στο Λόβετς το Δεκέμβρη του 2001 καθώς παρότι δεν ήταν κάποιο σούπερ ευρωπαϊκό παιχνίδι, ήταν η πρώτη μου εκδρομή στο εξωτερικό. Με πούλμαν της R Θεσ/νίκης μάλιστα. Η περιπέτεια μου ήταν ότι δεν είχα προετοιμαστεί να αλλάξω χρήματα σε λέβα που χρειαζόταν υποχρεωτικά τότε ή τουλάχιστον δολάρια κι έτσι με βοήθησαν τα παιδιά απ' το club σε όλα. Το γήπεδο μου θύμιζε πολύ κάποιο απ' τα επαρχιακά της Ελλάδας, με πολύ χιόνι και να τραγουδάμε συνεχώς παρόλο το ψύχος. Έληξε 1-1 με γκολ του Γκαμάρα στην αρχή.

image.thumb.jpeg.c82f85ff1f7dc1f375b85b9dae813118.jpeg

 

Υ.Γ. Ναι είμαι από αυτούς που κρατάω τα εισιτήρια! 😃

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, stavros 9-11 said:

Καυτατζόγλειο 2005

Η ΑΕΚ κάνει καλή πορεία και στα μέσα της σεζόν έρχεται το ματς στο Καυτανζόγλειο. Για κάποιο λόγο επικρατεί ενθουσιασμός, όλος ο κόσμος της ΑΕΚ θέλει να πάει στη Θεσσαλονίκη. Πούλμαν είχε ξεκινήσει ακόμα κι απ' την Καλαμάτα. Οι Θεσσαλονικείς σε παροξυσμό. Έρχεται η ομάδα στην πόλη. Οργανώνονται υποδοχή στο αεροδρόμιο, επίσκεψη στο ξενοδοχείο και τη μέρα του αγώνα μετάβαση μας στο γήπεδο μόνοι μας, χωρίς να μπλέξουμε με Αθηναίους και πούλμαν.

Έχουμε περίπου 5.000 κόσμου, αλλά η ομάδα χάνει 4-0. Λήξη του αγώνα, ένας ξεκινά να λέει τον ύμνο μας, ακολουθούμε όλοι. Η ΑΕΚ έχει υποστεί ντροπιαστική ήττα, κι όμως το Καυταντζόγλειο αντηχεί. Εμπρός της ΑΕΚ παλικάρια...

Εκείνες οι στιγμές που δεν είναι τίποτα, αλλά σε διαμορφώνουν. Με στιγμάτισε εκείνος ο αντίλαλος στα λόγια του ύμνου μας με την ομάδα να έχει μόλις φάει 4. Δεν ξέρω μόνο αν ήταν τύχη ή κατάρα 

Αν και μου ειναι δυσκολο να διαλεξω μοναχα ενα, αυτο το ματς ειναι σιγουρα ενα απο αυτα. Ημουν στο πουλμαν της Καλαματας. Συνεβησαν και αρκετα εξωγηπεδικα που δεν θα ηθελα να αναφερω. 😂 Το πουτσοκρυο που εφαγα βεβαια στην επιστροφη μιας και τα τζαμια στο πουλμαν σπασανε στα Μαλγαρα το θυμαμαι ακομα, γιατι επαθα πνευμονια μετα.

 

Επισης, το εχω αναφερει ξανα το 6-1 με τον γαυρο στον επαναληπτικο του κυπελλου. Ειμασταν ταλιμπαν στις εξεδρες χωρις σταματημο το τραγουδι μεχρι το τελος με πληρης αδιαφορια του τι γινεται στον αγωνιστικο χωρο. Εξαλλου οσοι ειχαμε παει, ειμασταν πληρως συνειδητοποιημενοι απο πριν. Δεν ξερω αν φταιει το οτι ημουν και τερμα μαστουρωμενος αλλα καπου προς το τελος που ειχαμε σηκωσει και τα κασκολ και φωναζαμε το forza AEK για περισσοτερο απο μισαωρο σερι, ειχα την πρωτη μου εμπειρια πραγματικης στυσης με την ΑΕΚ. Ειχα καβλωσει στην κυριολεξια και ημουν πολυ κοντα στο να χυσω.

 

Θα πω και αλλο ενα ακυρο, αλλα φοβερα εκδρομικο τοτε που ημουν στο νησι και γυρνουσαμε την Ευρωπη με R Λονδινου. Ελφσμπορκ - ΑΕΚ (1-1 αν θυμαμαι καλα). Οδικως με νοικιαρικο απο Γλασκωβη για Λονδινο. Μετα βανακι οδικως απο Λονδινο για Σουηδια. Μαζι μας και τα παιδια απο R Μελβουρνης. Μιλαμε για αξεχαστη και γνησια εμπειρια με τρομερη παρεα και απιθανες φασεις σε ολο το ταξιδι. Αποκορυφωμα το ξενοδοχειο που κοιμηθηκαμε εξω απο το Γκετεμπορκ το βραδυ της επιστροφης. Ειμασταν 15 ατομα και κοιμηθηκανε οι 10 σε 2 δικλινα και οι υπολοιποι 5 στο βανακι αγκαλια με -10 εξωτερικη θερμοκρασια. Ημουν στο βανακι. Δεν θυμαμαι ποιον ειχα αγκαλια ολο το βραδυ για να μην πεθανω απο το κρυο μιας και δεν δουλεψαμε και πολυ το μοτερ στο αμαξι γιατι δεν ειχαμε βενζινη.

 

Γενικα οι πιο ακυρες εκδρομες σε κωλοχωρια της Ευρωπης ειναι παντα μεσα στις τοπ εμπειριες εκτος εδρας και παλι καλα εχω ζησει αρκετες.

 

Η γενια μου θα πρεπει να αισθανεται η πιο τυχερη εβερ. Ζησαμε εκτος εδρας επαρχια παντου και σε ολα τα αθληματα. Μονο Λαρισα και Χαριλαου νομιζω δεν εχω παει απο τα εκτος εδρας που θα ηθελα να ειμαι και δεν τα καταφερα. Ζησαμε επισης πολλες αλλα και μεγαλες στιγμες της ποδοσφαιρικης και μπασκετικης ΑΕΚ στην Ευρωπη και ειδικα οσοι ειμασταν και ηδη εξωτερικο κολλησαμε αρκετα ενσημα και γεμισαμε πολλες αναμνησεις. Δυστυχως αυτα τα χρονια δεν θα ξαναρθουν ποτε πισω και εχω μια μελαγχολια για αυτο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεχωρίσω τπτ περίεργα επικίνδυνα η πουλμανατα που δεν έκανα και πολλά στη μπαλα αλλά στην πάντα αγαπημένη μου Κρήτη με τον ΟΦΗ νομίζω ο αγώνας που χάσαμε με το νουαφορ .  Τότε στα ΑΕΚτζιδικα φόρτε μου ειχα κάνει ολόκληρο σχέδιο για να είμαι . Είχα κανονίσει ειδικά  αυτή την εβδομάδα τις δουλειές μου σε όλη τη Κρήτη  ( τότε έκανα αρκετά ταξίδια ) και ήμουν ήδη από το Σάββατο Ηράκλειο . Κανόνισα και φάγαμε σε εστιατόρια τη προηγούμενη μέρα με παρέα ( ο ένας μετά ασχολήθηκε με την ΕΡΑ και το γυναικείο βόλλευ ) νομίζω πηηαμε και για ποτό μέντα και την επόμενη αγώνα δεν θυμάμαι πολλά πριν και πλέον είναι  σαν όνειρο στο μυαλό μου  λες και δεν τα έχω ζήσει πραγματικά αλλά νομίζω είχα πάει και στο κλαμπ του Ηρακλείου με Θέμη τότε ( λογικά από εκεί πήρα το εισιτήριο ... )  και πρέπει να ειχσ πάει στα λιοντάρια γεμάτο με ΑΕΚτζιδες φυσικά .  Τότε είχα κάποιες παρέες χατζιχρηστακια που βρισκόμασταν στα ερασιτεχνικά όπου τα συνάντησα και ήμουν παρέα στο πεταλο . 

Δεν θυμάμαι τι έκανα τις τσάντες βαλίτσες που κουβαλούσαν ούτε πως πέρασε το βράδυ στο πλοίο  ( Αλτσχάιμερ ) αλλά θυμάμαι ότι ο αγώνας τελείωνε κάπου στις 9και  και στις 10  έφευγε το τελευταίο πλοίο που είχα εισιτήριο και αυτό που θυμάμαι καλά είναι ότι έκανε ποδαρατα τη διαδρομή από το πανκρητιο στο λιμάνι μαζί με άλλους 2-3 και προλάβαμε κυριολεκτικά στο πάρα πέντε . Είχε πλάκα και τρέλα πραγματική που κάναμε από τη διαδρομή εντελώς χύμα προς το λιμάνι . 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το εκτόςε την Άντερλεχτ το 2-2 αλλά οκ δεν γράφεται σε δημόσιο φόρουμ το τι έγινε σε αυτή . Κλαμπ ορίτζιναλ 9 άτομα και κανονίσαμε εκδρομή εκτός ορίτζιναλ για να πάμε κυριλέ ( αφού δεν μας πήγαιναν βλ Λειβαδιά οι κυριλέ εκδρομές τι το προσπαθούσαμε ) και γίνεται η κέντα να παίζεται πρόκριση και είχαμε αεροπορικά χωρίς εισιτήρια αγώνα και τελικά καταλήγει στο ακριβώς το αντίθετο . Οκ θα το γράψω κάποια στιγμή αν έχω χρόνο γιατί θέλει κάνα 3ωρο γράψιμο  γιατί εμπλέκονται ΧΧ , ΠΑΕ , Βρυξέλλες, Άμστερνταμ , πουτανες και μάλιστα ομαδικό , ναρκωτικά , μανιτάρια παρεστησιογονα ,τρελό νοικιασμένο  βανακι , χαμένοι στους δρόμους μεταξύ Βρυξέλλες Άμστερνταμ, χοστελ με γκόθικ σκηνικό, τρέξιμο , μπλοκάρισμα στο αεροδρόμιο  , κλήρωση ποιοι θα μπουν , πέσιμο σε Βέλγους που πουλούσαν εισιτήρια μαύρη αγορά και άλλα πολλά . Τελικά όλοι τον είδαμε τον αγώνα από την αρχή αφού βρίσκαμε εισιτήρια μέχρι τελευταία στιγμή  , γυρίσαμε πίσω αρτιμελής και μέχρι τώρα λέμε τη γαμάτη εκδρομή ήταν .. σαν μια ταινία hangover που ζήσαμε . 

 

  • Δικεφαλάκι 5
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Nestoridis21 said:

Καραϊσκάκη 1997 ρεβάνς κυπέλλου μετά από Φιλαδέλφεια.

Απειλές από γαύρους, μην κατέβετε, θα σας κανουμε, θα σας ράνουμε κλπ κλπ

Περίπου 8000 από Φιλαδέλφεια πορεία για Πειραιά.

Υποδοχή στο Φάληρο με ναυτικές φωτοβολίδες στον σταθμό του ΗΣΑΠ από τα γαβρακια.

Μπουκαρουμε στην 13-14. Γαμάτη εξέδρα. Κούρσα Κετσπαγια, γκολ Ντέμη μπροστά στην 7. Πρόκριση και παραμονή στο τηγάνι τραγουδώντας για αλλα 40 λεπτά στο άδειο Καραϊσκάκη. Ακουγομασταν από το Νέο Φάληρο και τα Καμίνια μέχρι το βοθρολιμανο. Να πάρετε του χρόνου τον Ραβουση. ..

Επιστροφή Φιλαδέλφεια με μια πουτσα να φτάνει μέχρι τα αυτιά!!

Το αυτό. Επίσης κάπου στο 2000, μπάσκετ με βαζελο Θεσσαλονίκη κύπελλο που το σηκώσαμε είχαμε και «καλούδια» μετά. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panther-21- said:

Αν και μου ειναι δυσκολο να διαλεξω μοναχα ενα, αυτο το ματς ειναι σιγουρα ενα απο αυτα. Ημουν στο πουλμαν της Καλαματας. Συνεβησαν και αρκετα εξωγηπεδικα που δεν θα ηθελα να αναφερω. 😂 Το πουτσοκρυο που εφαγα βεβαια στην επιστροφη μιας και τα τζαμια στο πουλμαν σπασανε στα Μαλγαρα το θυμαμαι ακομα, γιατι επαθα πνευμονια μετα.

 

Επισης, το εχω αναφερει ξανα το 6-1 με τον γαυρο στον επαναληπτικο του κυπελλου. Ειμασταν ταλιμπαν στις εξεδρες χωρις σταματημο το τραγουδι μεχρι το τελος με πληρης αδιαφορια του τι γινεται στον αγωνιστικο χωρο. Εξαλλου οσοι ειχαμε παει, ειμασταν πληρως συνειδητοποιημενοι απο πριν. Δεν ξερω αν φταιει το οτι ημουν και τερμα μαστουρωμενος αλλα καπου προς το τελος που ειχαμε σηκωσει και τα κασκολ και φωναζαμε το forza AEK για περισσοτερο απο μισαωρο σερι, ειχα την πρωτη μου εμπειρια πραγματικης στυσης με την ΑΕΚ. Ειχα καβλωσει στην κυριολεξια και ημουν πολυ κοντα στο να χυσω.

 

Θα πω και αλλο ενα ακυρο, αλλα φοβερα εκδρομικο τοτε που ημουν στο νησι και γυρνουσαμε την Ευρωπη με R Λονδινου. Ελφσμπορκ - ΑΕΚ (1-1 αν θυμαμαι καλα). Οδικως με νοικιαρικο απο Γλασκωβη για Λονδινο. Μετα βανακι οδικως απο Λονδινο για Σουηδια. Μαζι μας και τα παιδια απο R Μελβουρνης. Μιλαμε για αξεχαστη και γνησια εμπειρια με τρομερη παρεα και απιθανες φασεις σε ολο το ταξιδι. Αποκορυφωμα το ξενοδοχειο που κοιμηθηκαμε εξω απο το Γκετεμπορκ το βραδυ της επιστροφης. Ειμασταν 15 ατομα και κοιμηθηκανε οι 10 σε 2 δικλινα και οι υπολοιποι 5 στο βανακι αγκαλια με -10 εξωτερικη θερμοκρασια. Ημουν στο βανακι. Δεν θυμαμαι ποιον ειχα αγκαλια ολο το βραδυ για να μην πεθανω απο το κρυο μιας και δεν δουλεψαμε και πολυ το μοτερ στο αμαξι γιατι δεν ειχαμε βενζινη.

 

Γενικα οι πιο ακυρες εκδρομες σε κωλοχωρια της Ευρωπης ειναι παντα μεσα στις τοπ εμπειριες εκτος εδρας και παλι καλα εχω ζησει αρκετες.

 

Η γενια μου θα πρεπει να αισθανεται η πιο τυχερη εβερ. Ζησαμε εκτος εδρας επαρχια παντου και σε ολα τα αθληματα. Μονο Λαρισα και Χαριλαου νομιζω δεν εχω παει απο τα εκτος εδρας που θα ηθελα να ειμαι και δεν τα καταφερα. Ζησαμε επισης πολλες αλλα και μεγαλες στιγμες της ποδοσφαιρικης και μπασκετικης ΑΕΚ στην Ευρωπη και ειδικα οσοι ειμασταν και ηδη εξωτερικο κολλησαμε αρκετα ενσημα και γεμισαμε πολλες αναμνησεις. Δυστυχως αυτα τα χρονια δεν θα ξαναρθουν ποτε πισω και εχω μια μελαγχολια για αυτο.

Tora mou thymises to Herfolge - A.E.K. to 2000 me R21 London. Henrik Nielsen 150 kila ekso apo to ghpedo na mas leei ti loukanika na fame.

Anoixto club se ekdromes gia foithtes. Zevgari apo Sunderland University. Hrthe periodos sthn gomena 5 ores prin ton agona kai o typos ekatse mazi ths sto ksenodoxeio gia sybarastash stous ponous periodou.

Apopsoula @stavros 9-11?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 ματς με το γαυρο γουσταρα πολυ, το 2πλο κυπελλο που λεει ο @Nestoridis21, το 0-1 με νικολαιδη με τις μαλακιες του τροχανα με τα  τικετς και του τακη του γαμια, ο καθενας μας μπορει να γραψει σεντονια 

διαλεγω ομως ενα ασχετο ,μου ρθε επειδη γραψατε πιο πανω για καλαματα κλπ

Παιζαμε μια δευτερα καλαματα τελη 90 αρχες 2000 δεν θυμαμαι κι εφυγε ενα πουλμαν μονο απο Δ και ουτε καν γεματο. Στο πουλμαν δεν ακουστηκε ουτε μισο συνθημα σ ολη τη δισδρομη, μας ταρακουνησαν οι φωνες των ματαδων για ψαξιμο καλαματα, ειδαν τι παιζει κ δεν ασχοληθηκαν για ψαξιματα ουτε οι μισοι δεν κατεβηκαν.

Θυμαμαι ψευτοφωναζαμε ολο το ματς

Δεν θυμαμαι σκορ .

αυτα. 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ηταν 1-2 χρονιες πριν απο ενα 3μπαλο που χαμε αρπαξει με παθιακακη , αυτο το θυμαμαι ειχαμε παει με αμαξι, παρκαρα 10 μετρα εξω απ την θυρα σ αυτο

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Navas said:

Το αγαπημένο εκτός έδρας θα έλεγα ότι μάλλον ήταν στο Λόβετς το Δεκέμβρη του 2001 καθώς παρότι δεν ήταν κάποιο σούπερ ευρωπαϊκό παιχνίδι, ήταν η πρώτη μου εκδρομή στο εξωτερικό. Με πούλμαν της R Θεσ/νίκης μάλιστα. Η περιπέτεια μου ήταν ότι δεν είχα προετοιμαστεί να αλλάξω χρήματα σε λέβα που χρειαζόταν υποχρεωτικά τότε ή τουλάχιστον δολάρια κι έτσι με βοήθησαν τα παιδιά απ' το club σε όλα. Το γήπεδο μου θύμιζε πολύ κάποιο απ' τα επαρχιακά της Ελλάδας, με πολύ χιόνι και να τραγουδάμε συνεχώς παρόλο το ψύχος. Έληξε 1-1 με γκολ του Γκαμάρα στην αρχή.

image.thumb.jpeg.c82f85ff1f7dc1f375b85b9dae813118.jpeg

 

Υ.Γ. Ναι είμαι από αυτούς που κρατάω τα εισιτήρια! 😃

Εκδρομές με Νέα Σμύρνη club  ( το ανάχωμα της R21 μας έλεγε στα 90s ο αρχηγός) και πάμπολλες σε κάθε απίθανο ευρωπαϊκό χωριό με R Europe(γουστάρω να ονειρεύομαι) από το 96-97 και μετά.

Λεπτομερειες και ιστορίες βγαλμένες άπτου κουτιού τα παραμύθια. Όλα για την ΑΕΚ. Ψυχή και σώμα δικά της.

 Σ'αυτήν στο Λόβετς Βουλγαρία όμως θα σταθώ μιας που αναφέρθηκες , θυμάσαι μήπως εσύ φίλε της ΑΕΚ αυτόν που έδινε τα εισιτήρια της R21 στα πούλμαν των δικών μας που έρχονταν γήπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πολλοι. Το προσφατο Αντβερπ - ΑΕΚ 1-0 ειναι η πιο φρεσκια μνημη, αλλά αν επρεπε να ξεχωρισω, ειναι το Ατρομητος - ΑΕΚ 1-1 το 2011 κοντά, που προηγουμαστε 0-1 στο 90' και το τρωμε στο 93'. Ηταν οι μερες που ημασταν πρωτοι και πηγαιναμε για πρωταθλημα δηθεν, πριν καταληξουμε 4ο-5οι.

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο εκτός έδρας ήταν Λάρισα με Βιενλινσκι 0-1,ήμουν φαντάρος σε άδεια…Γυρίζοντας η Εθνική Μπάσκετ έπαιρνε το Ευρωπαϊκό εναντίων της Γερμανίας…Στην Ευρώπη το πιο περίεργο(όχι αγαπημένο) ήταν στο Μινσκ με την Μπάτε Μπορισοφ και το πιο αγαπημένο αν και πιτσιρικάς λύκειο με τον θείο μου Ιταλία εναντίων της Ίντερ που χάσαμε 3-1…

Υ.Γ. Βαζελες πορνες δεν σας χάλασε 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stylianopoulos said:

 Σ'αυτήν στο Λόβετς Βουλγαρία όμως θα σταθώ μιας που αναφέρθηκες , θυμάσαι μήπως εσύ φίλε της ΑΕΚ αυτόν που έδινε τα εισιτήρια της R21 στα πούλμαν των δικών μας που έρχονταν γήπεδο;

Δεν θυμάμαι καθόλου!

Αλλά για να το αναφέρεις κάτι έχασα ε!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Navas said:

Δεν θυμάμαι καθόλου!

Αλλά για να το αναφέρεις κάτι έχασα ε!

Στυλιανοπουλο τον λένε και όλα τα παιδάκια κλαίνε

  • Hahaha 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πολύ αμυδρή εικόνα από το αχανές Καμπ Νου το 2001. Ήμουν μικρό παιδί, και τα μεγέθη φάνταζαν δυσθεώρητα πχ πόσο μακριά ήταν οι ΑΕΚτζήδες στην απέναντι εξέδρα, πόσες ώρες φωνάζαμε εμπρός αετέ/δικέφαλε, πόσα γκολ φάγαμε, πόσο καλά έπαιζε η Μπάρτσα κλπ.

Θυμάμαι επίσης πόσο σοκαριστικό ήταν να περπατάς σε μια ξένη πολή και να βλέπεις παντού δικούς σου οπαδούς, με τύμπανα, συνθήματα, σημαίνες.

Κυκλοφορούσα με τον αδερφό μου με ένα κιτρινόμαυρο καπέλα στυλ δεινόσαυρος και θυμάμαι να μη θέλω να το βγάλω από το κεφάλι μου με τίποτα, λες και θα ήταν προδοσία στο οπαδικό κίνημα.

Στα πρόσφατα, ξεχωρίζω τον Βόλο πέρσυ τον Δεκέμβρη, γιατί απλώς ξεκίνησα μόνος μου την ημέρα του αγώνα επειδή ένιωσα ότι δεν μπορώ να μείνω μακριά από την ομάδα. Σκαστός από τη δουλειά, κάνοντας ότι δουλεύω από το σπίτι, μπήκα στο γήπεδο δύο ώρες πριν το ματς και έφυγα όταν είχε αδειάσει, κοιμήθηκα σε ένα ξενοδοχείο απομεινάρι άλλων δεκαετιών στο κέντρο του Βόλου και την επόμενη μέρα επιστροφή με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά, τραγουδώντας συνθήματα στον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • stavros 9-11 changed the title to Το τοπικ του Σαββάτου: Το αγαπημένο σας εκτός έδρας

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×