Jump to content

Το τοπικ του Σαββάτου: Το αγαπημένο σας εκτός έδρας


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Συνεχίζω.... η σκασιά στο σεφ χωρίς συνοδεία  και όλα ωπα από τις σκάλες του ηλεκτρικού μέχρι και έξω από το σεφ.

Φιέστα γαυρου στο Καραϊσκάκης και σκάσαμε σε αδιάφορο για εμάς και οεοε οεοε αρχιδια φιέστα κάνετε.

Καραισκακη παλιι ρεβάνς  κυπέλου με κλίμα τρομοκρατίας όλη την εβδομάδα με πεσιματα σε συνδεσμους μας και μην κατεβείτε θα έχουμε νεκρους και εμείς σλόγκαν ούτε ένα απόλυτο. Και δεν επιστρεψαμεουτε ένα. Η μεγαλύτερη πορεία εκεί κάτω με 4 τραίνα πίτα. 0-1

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Bukowski said:

Το πρώτο μου (εκτος εδρας) που θυμάμαι εντονα ηταν ευρωπαικο με Leverkusen (12 χρονων) και συνδυάστηκε με το οτι η μανα μου τοτε ολοκληρωνε εκει (Κολωνια) το μεταπτυχιακό της. Ειχα εντυπωσιαστει θυμαμαι αν και όπως έχω ξαναπεί, δεν ειχα κολλήσει ιδιαιτερα ακομα με την ΑΕΚ.

Ήμουν μέσα. Τότε ζούσα Γερμανία. Σειόταν το γήπεδο στο ΑΕΚ ΓΑΜΑ ΤΗΝ BAYER ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ!

Πρέπει τότε να είχε διάσπαρτους Έλληνες και σε άλλες θύρες, διότι όταν ξεκινούσε η Original από την γωνία του γηπέδου το σύνθημα αυτό, σηκώνονταν και από άλλες θύρες παρέες και το φώναζαν.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ, όταν πια βγήκα από το γήπεδο και πήρα το σαραβαλο που είχα για να γυρίσω Φρανκφούρτη, για μια ώρα τουλάχιστον σε δύο διαφορετικούς αυτοκινητόδρομους μέσα στην νύχτα να βλέπεις αμάξια που στα κλεισμένα παράθυρα είχαν γαντζωσει κιτρινόμαυρα κασκόλ της ΑΕΚΑΡΑΣ.

Το θυμάμαι και ανατριχιαζω. Η ΑΕΚ εκείνο το βράδυ έκανε κουμάντο στην περιοχή της Ρηνανίας Βεστφαλίας.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2024 at 9:54 PM, stavros 9-11 said:

Όσα περισσότερα θυμάστε από τη μέρα 

Το εννοείς; 😁

Link to comment
Share on other sites

Πιο αγαπημένο εκτός έδρας θα είναι πάντα το πρώτο ευρωπαϊκό, πιτσιρικάς στο 0-0 με την Παρί το '97, όπου πρέπει να είχαμε τουλάχιστον 6000 κόσμο. Κυριλέ η περιοχή του γηπέδου, φτάνοντας θυμάμαι κόσμο να περιμένει ουσιαστικά σε μια γειτονιά για πορεία κι έναν δικό μας σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο να πετάει πέτρες στους γύρω κήπους.

Μπήκα στο δεύτερο διάζωμα, και στάθηκα τέρμα στην άκρη. Το παλιό Παρκ ντε Πρενς είχε ασύμμετρες κερκίδες κι οι Γάλλοι είχαν την ιδέα να μας βάλουν δίπλα στο πέταλο των Παριζιάνων. Απ' το σημείο που ήμουν, μπορούσα να βλέπω το κάτω διάζωμα του πετάλου τους, όπως και κάποιοι δικοί μας, οι οποίοι προσπαθούσαν να ανοίξουν κουβέντα. Οι Γάλλοι είχαν τοποθετήσει το πιο πυκνό συρματόπλεγμα που έχω δει: ούτε μπουκάλι πέρναγε, ούτε αναπτήρας, ούτε κέρμα. Τελικά η λύση βρέθηκε με τα αποτσιγάρα, τα οποία χωρούσαν και προσγειωνόταν αναμμένα στα κεφάλια των Παριζιάνων. Ξαφνικά, η μάλλον χάλια θέση που είχα αποδείχθηκε προνομιούχα: μαζί με το ρεφρέν "φίλε σβήστο" πρέπει να πέρασαν απ' τα χέρια μου δεκάδες τσιγάρα όλων των ειδών και μεγεθών.

Φεύγοντας, ήμασταν στο τελευταίο πούλμαν -πρέπει να μέτρησα τουλάχιστον 90. Για κάποιον ηλίθιο λόγο γυρίσαμε από το δάσος της Βουλώνης, στο οποίο κυρίες όπως αυτές σε παραδίπλα τοπικ αυτοδιαφημίζονταν στα σκοτάδια. Ως τελευταίο πούλμαν, πρέπει να περισυλλεξαμε καμιά δεκαριά δικούς μας. Θυμάμαι οι πιο μεγάλοι έκαναν κάτι σαν πασιγιο σε όποιον έμπαινε στο πούλμαν και ζητούσαν λεπτομέρειες, αλλά παραδόξως κανείς δεν είχε όρεξη για κουβέντες. Ίσως να είχαν εξαντλήσει το μπάτζετ, ίσως βέβαια να έφταιγε κι ο Ν'Γκοτι που έκοψε την τελευταία στιγμή τον Ντέμη.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yossarian said:

Πιο αγαπημένο εκτός έδρας θα είναι πάντα το πρώτο ευρωπαϊκό, πιτσιρικάς στο 0-0 με την Παρί το '97, όπου πρέπει να είχαμε τουλάχιστον 6000 κόσμο. Κυριλέ η περιοχή του γηπέδου, φτάνοντας θυμάμαι κόσμο να περιμένει ουσιαστικά σε μια γειτονιά για πορεία κι έναν δικό μας σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο να πετάει πέτρες στους γύρω κήπους.

Μπήκα στο δεύτερο διάζωμα, και στάθηκα τέρμα στην άκρη. Το παλιό Παρκ ντε Πρενς είχε ασύμμετρες κερκίδες κι οι Γάλλοι είχαν την ιδέα να μας βάλουν δίπλα στο πέταλο των Παριζιάνων. Απ' το σημείο που ήμουν, μπορούσα να βλέπω το κάτω διάζωμα του πετάλου τους, όπως και κάποιοι δικοί μας, οι οποίοι προσπαθούσαν να ανοίξουν κουβέντα. Οι Γάλλοι είχαν τοποθετήσει το πιο πυκνό συρματόπλεγμα που έχω δει: ούτε μπουκάλι πέρναγε, ούτε αναπτήρας, ούτε κέρμα. Τελικά η λύση βρέθηκε με τα αποτσιγάρα, τα οποία χωρούσαν και προσγειωνόταν αναμμένα στα κεφάλια των Παριζιάνων. Ξαφνικά, η μάλλον χάλια θέση που είχα αποδείχθηκε προνομιούχα: μαζί με το ρεφρέν "φίλε σβήστο" πρέπει να πέρασαν απ' τα χέρια μου δεκάδες τσιγάρα όλων των ειδών και μεγεθών.

Φεύγοντας, ήμασταν στο τελευταίο πούλμαν -πρέπει να μέτρησα τουλάχιστον 90. Για κάποιον ηλίθιο λόγο γυρίσαμε από το δάσος της Βουλώνης, στο οποίο κυρίες όπως αυτές σε παραδίπλα τοπικ αυτοδιαφημίζονταν στα σκοτάδια. Ως τελευταίο πούλμαν, πρέπει να περισυλλεξαμε καμιά δεκαριά δικούς μας. Θυμάμαι οι πιο μεγάλοι έκαναν κάτι σαν πασιγιο σε όποιον έμπαινε στο πούλμαν και ζητούσαν λεπτομέρειες, αλλά παραδόξως κανείς δεν είχε όρεξη για κουβέντες. Ίσως να είχαν εξαντλήσει το μπάτζετ, ίσως βέβαια να έφταιγε κι ο Ν'Γκοτι που έκοψε την τελευταία στιγμή τον Ντέμη.

Ίσως να φταίει ότι οι πλειοψηφία των εκδιδόμενων γυναικών του δάσους της Βουλώνης έχουν ένα εξτραδάκι στον καβάλο τους.

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Θα διαλέξω δυο τρια αγαπημένα που τα θυμάμαι ευχάριστα, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι θυμάμαι καλά τις χρονιές και δεν τις βάζω (δεν τα παω καλά με αυτά) 

Πρώτο θα βάλω τη φιεστα του γαυρου στο Καραισκακι οπου παρα τις ιδιαιτερες συνθηες του αγωνα στην κερκιδα τους τη χαλασαμε (θυμαμαι ειχε κανει ενα δολοφονικο ο Γεωργατος στον Νικολαιδη εκείνο το παιχνιδι)

Μετά θα βάλω το παιχνιδι με την Ιντερ στο Μιλάνο που χάσαμε 3-1 με το γκολ του Ζαγορακη, απίστευτη κερκίδα, το εγραφαν και οι Ιταλικες εφημερίδες την επόμενη

Τελευταιο ενα παιχνιδι κυπελου εκτός με το γαυρο στο ΟΑΚΑ που ειχαμε 3-4 θυρες απο οτι θυμάμαι και ολοι μας ειχαν να χάσουμε ευκολα και ο Λακης εβαλε ενα γκολ ξεκινωντας απο την περιοχή μας

 

Επίσης έτσι για την αναφορά,

πρέπει να είμαι απο τους ελάχιστους που στην χρονια που νικήσαμε την Μιλαν στο ΟΑΚΑ ειχα παει στο εκτός που χάσαμε αλλά δεν πήγα στον εντός που κερδίσαμε 

πρώτο μου εκτός Αθηνων ηταν ενα στο Καυτατζογλιο που κερδισαμε η 0-4 η 1-4

το πιο ξενερωτο ηταν ενα 4-4 στην Τουμπα σε πρεμιερα γιατι μπηκαμε αφου ηταν ηδη 1-3

Link to comment
Share on other sites

Ένα άκυρο Σαββατομεσήμερο, μάλλον εν μέσω εξεταστικής, στο ΣΕΦ, το '92, το '93 θα σας γελάσω.

Μπήκαμε με έναν φίλο Κύπριο στους δικούς μας με επίδειξη φοιτητικού πασου και ΑΕΚτζηδικου μπρελόκ.

Τρέλα σε όλο το παιχνίδι.

Να ήμασταν καμία 300αρια; Μπορεί.

Και κάναμε σταματά για 3000.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Yossarian said:

Πιο αγαπημένο εκτός έδρας θα είναι πάντα το πρώτο ευρωπαϊκό, πιτσιρικάς στο 0-0 με την Παρί το '97, όπου πρέπει να είχαμε τουλάχιστον 6000 κόσμο. Κυριλέ η περιοχή του γηπέδου, φτάνοντας θυμάμαι κόσμο να περιμένει ουσιαστικά σε μια γειτονιά για πορεία κι έναν δικό μας σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο να πετάει πέτρες στους γύρω κήπους.

Μπήκα στο δεύτερο διάζωμα, και στάθηκα τέρμα στην άκρη. Το παλιό Παρκ ντε Πρενς είχε ασύμμετρες κερκίδες κι οι Γάλλοι είχαν την ιδέα να μας βάλουν δίπλα στο πέταλο των Παριζιάνων. Απ' το σημείο που ήμουν, μπορούσα να βλέπω το κάτω διάζωμα του πετάλου τους, όπως και κάποιοι δικοί μας, οι οποίοι προσπαθούσαν να ανοίξουν κουβέντα. Οι Γάλλοι είχαν τοποθετήσει το πιο πυκνό συρματόπλεγμα που έχω δει: ούτε μπουκάλι πέρναγε, ούτε αναπτήρας, ούτε κέρμα. Τελικά η λύση βρέθηκε με τα αποτσιγάρα, τα οποία χωρούσαν και προσγειωνόταν αναμμένα στα κεφάλια των Παριζιάνων. Ξαφνικά, η μάλλον χάλια θέση που είχα αποδείχθηκε προνομιούχα: μαζί με το ρεφρέν "φίλε σβήστο" πρέπει να πέρασαν απ' τα χέρια μου δεκάδες τσιγάρα όλων των ειδών και μεγεθών.

Φεύγοντας, ήμασταν στο τελευταίο πούλμαν -πρέπει να μέτρησα τουλάχιστον 90. Για κάποιον ηλίθιο λόγο γυρίσαμε από το δάσος της Βουλώνης, στο οποίο κυρίες όπως αυτές σε παραδίπλα τοπικ αυτοδιαφημίζονταν στα σκοτάδια. Ως τελευταίο πούλμαν, πρέπει να περισυλλεξαμε καμιά δεκαριά δικούς μας. Θυμάμαι οι πιο μεγάλοι έκαναν κάτι σαν πασιγιο σε όποιον έμπαινε στο πούλμαν και ζητούσαν λεπτομέρειες, αλλά παραδόξως κανείς δεν είχε όρεξη για κουβέντες. Ίσως να είχαν εξαντλήσει το μπάτζετ, ίσως βέβαια να έφταιγε κι ο Ν'Γκοτι που έκοψε την τελευταία στιγμή τον Ντέμη.

ο ηλιθιος λογος που λες, αν το λες γιαυτο ηταν επειδη εκει γινονταν κατα κορον ολα τα πεσιματα. και το περιμεναμε φουλ να γινει δεν θυμαμαι αν τους εκοψαν τους γαλλους και δεν εγινε. εμεις ειχαμε παει παρεα 5 μονοι μας γιατι ειχαμε διανυκτερευσει λιλ και ειχαμε κατεβει με αυτοκινητο. μπορει να μας μαζεψατε δλδ κι εσεις. καλο κοσμο ειχαμε και απο φωνη κλπ, μοναδικη αστοχια τα καραγκιοζιλικια του τροχανα στο τελος που πεταξε και το μπουφαν στην κερκιδα καποια παρακρουση πανω στην χαρα του θα ειχε παθει , εφαγε και κατι αδεια μπουκαλια

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, theo said:

ο ηλιθιος λογος που λες, αν το λες γιαυτο ηταν επειδη εκει γινονταν κατα κορον ολα τα πεσιματα. και το περιμεναμε φουλ να γινει δεν θυμαμαι αν τους εκοψαν τους γαλλους και δεν εγινε. εμεις ειχαμε παει παρεα 5 μονοι μας γιατι ειχαμε διανυκτερευσει λιλ και ειχαμε κατεβει με αυτοκινητο. μπορει να μας μαζεψατε δλδ κι εσεις. καλο κοσμο ειχαμε και απο φωνη κλπ, μοναδικη αστοχια τα καραγκιοζιλικια του τροχανα στο τελος που πεταξε και το μπουφαν στην κερκιδα καποια παρακρουση πανω στην χαρα του θα ειχε παθει , εφαγε και κατι αδεια μπουκαλια

Ακριβώς για αυτό το λέω. Μιλάμε για αχανή και θεοσκοτεινη περιοχή τη νύχτα. Δεν υπήρχε καμία λογική, ήταν σαν να ήθελαν να το προκαλέσουν. Ενώ στο πήγαινε δεν είχε κάνει αυτή τη διαδρομή, στην επιστροφή ήταν λες και μας πέρασαν από εκεί για να γίνει τυφλό πέσιμο. Δεν έγινε τίποτα τελικά.

Ο Τροχανάς πρέπει να ήταν σε ντελίριο, ήδη από την επόμενη μέρα έβγαζε ανακοινώσεις τύπου "ΑΕΚ υπέταξε τη φλογερή Παριζιάνα".

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Tsosmi said:

Ίσως να φταίει ότι οι πλειοψηφία των εκδιδόμενων γυναικών του δάσους της Βουλώνης έχουν ένα εξτραδάκι στον καβάλο τους.

Είχε ενημερώσει σχετικά με τους κινδύνους ο Έλληνας ξενοδόχος. Πιο πολύ 50-50 τη θυμάμαι την κατάσταση αλλά πάνε πολλά χρόνια.

Και μιας κι είπα για τον Έλληνα ξενοδόχο, θυμήθηκα ότι ήταν έξαλλος με τον σπορτκαστερ το βράδυ που γυρίσαμε. Έψαξα και βρήκα το ματς από τη γαλλική τηλεόραση, το σημείο είναι ανάμεσα στο 0:40-0:50. Δεν το αναπαράγω επειδή τα γαλλικά μου είναι μέτρια και δεν θέλω να γράψω καμιά χαζομάρα, αλλά πες μου αν το καταλαβαίνω σωστά. 

 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Μια και μοναδική φορά έως τώρα στο εξωτερικό REAL-AEK 2-2.Εχω ταξιδέψει μόνος μου, έχω ράψει μια σημαία της AEK με μια της Καταλονίας και έχουν μαζευτεί από κάτω μαδριλενοι και με βρίζουν 😂😂. Δεν θα ξεχάσω επίσης πότε την πρώτη μου εκδρομή εκτός Αττικής στη τούμπα... Μεγάλωσα δεν θυμάμαι χρόνια 😂

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, theo said:

βαλτε ν ακουσετε στο 1.53.30  χαχαχα

Το θυμόμουν στο ημίχρονο, αλλά όντως παίζει και στο τέλος... Οπότε αν δεν το χορτασες βαλ'το και στο 1:01:00 😁

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yossarian said:

Το θυμόμουν στο ημίχρονο, αλλά όντως παίζει και στο τέλος... Οπότε αν δεν το χορτασες βαλ'το και στο 1:01:00 😁

δεν το θυμομουν καν, περιεργο μου φανηκε κιολας , την ευκαιρια του κοντου εψαχνα

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, theo said:

δεν το θυμομουν καν, περιεργο μου φανηκε κιολας , την ευκαιρια του κοντου εψαχνα

Στο 1:33:10 είναι. Ο Ν'Γκοτι είχε σβήσει τον Μπατίστα, είχε κόψει και τον Ντέμη. Απίστευτος αμυντικός.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Vasilis21r said:

 😂😂. Μεγάλωσα δεν θυμάμαι χρόνια 😂

Εδώ ρε μλκ Σκαρο δεν θυμάσαι εμένα που μου έδινες λεφτά και  σε έχω σε λιστες ταμείων που βρήκα στο πατάρι πριν λίγο καιρό  ( τις τράβηξα foto για αποδεικτικά ) Πρέπει να το κοιταξεις λίγο ..

Υγ στη στέλνω σε πμ τη λίστα ... 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AG21 said:

Εδώ ρε μλκ Σκαρο δεν θυμάσαι εμένα που μου έδινες λεφτά και  σε έχω σε λιστες ταμείων που βρήκα στο πατάρι πριν λίγο καιρό  ( τις τράβηξα foto για αποδεικτικά ) Πρέπει να το κοιταξεις λίγο ..

Υγ στη στέλνω σε πμ τη λίστα ... 

λεφτά, λίστες ταμείων, κρύμμενοι σκελετοί στα πατάρια.

Που είναι το ΣΔΟΕ

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Macross said:

λεφτά, λίστες ταμείων, κρύμμενοι σκελετοί στα πατάρια.

Που είναι το ΣΔΟΕ

Σαν τα ιστορικά αρχεία του κράτους . Μετά από δεκαετίες ανοίγουν . 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, AG21 said:

Εδώ ρε μλκ Σκαρο δεν θυμάσαι εμένα που μου έδινες λεφτά και  σε έχω σε λιστες ταμείων που βρήκα στο πατάρι πριν λίγο καιρό  ( τις τράβηξα foto για αποδεικτικά ) Πρέπει να το κοιταξεις λίγο ..

Υγ στη στέλνω σε πμ τη λίστα ... 

Ανατριχιάζω όταν σκέφτομαι τι άλλο θα μπορούσε να υπάρχει σε αυτό το πατάρι ρε😂😂

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Yossarian said:

Είχε ενημερώσει σχετικά με τους κινδύνους ο Έλληνας ξενοδόχος. Πιο πολύ 50-50 τη θυμάμαι την κατάσταση αλλά πάνε πολλά χρόνια.

Και μιας κι είπα για τον Έλληνα ξενοδόχο, θυμήθηκα ότι ήταν έξαλλος με τον σπορτκαστερ το βράδυ που γυρίσαμε. Έψαξα και βρήκα το ματς από τη γαλλική τηλεόραση, το σημείο είναι ανάμεσα στο 0:40-0:50. Δεν το αναπαράγω επειδή τα γαλλικά μου είναι μέτρια και δεν θέλω να γράψω καμιά χαζομάρα, αλλά πες μου αν το καταλαβαίνω σωστά. 

 

Αν κατάλαβες ότι ο παρουσιαστής δε ξέρει τι του γίνεται κι ότι ιδρύθηκε η ΑΕΚ στην Αθήνα από Τούρκους πρόσφυγες ,τότε τα γαλλικά σου είναι μια χαρά.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2024 at 7:10 AM, Tsosmi said:

Αν κατάλαβες ότι ο παρουσιαστής δε ξέρει τι του γίνεται κι ότι ιδρύθηκε η ΑΕΚ στην Αθήνα από Τούρκους πρόσφυγες ,τότε τα γαλλικά σου είναι μια χαρά.

Τούρκοι μετανάστες είπε, για την ακρίβεια. Λίγα χρόνια πριν όταν παίξαμε με την Μονακό η γαλλική τηλεόραση μας αποκαλούσε "Athènes" και ένα γαλλικό περιοδικό για τους οπαδούς είχε κάνει ένα αφιέρωμα στην R, στο οποίο έγραφε ότι... όλα τα  μέλη της είναι από την Αθήνα. Το συγκεκριμένο τεύχος το είχα φέρει στον Χατζηχρήστο και είχε μπει το ένα μέρος του αφιερώματος μεταφρασμένο, δεν ξέρω από ποιον, σε κάποιο εφημερίδακι της χρονιάς 93-94.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

 η γαλλική τηλεόραση μας αποκαλούσε "Athènes" 

Όπως θα έχει παρατηρήσει φαντάζομαι, ως επί των πλείστων στην Ευρώπη αποκαλούν συνήθως τις ομάδες με την ονομασία της πόλης, η οποία συνήθως βρίσκεται στο όνομα της ομάδας. Έτσι εμείς είμαστε η Αθήνα, ο γαύρος ο Πειραιάς κτλ. Μου την σπάει και τους διορθώνω συνέχεια όταν μας αποκαλούν Αθήνα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, SpiRos said:

Όπως θα έχει παρατηρήσει φαντάζομαι, ως επί των πλείστων στην Ευρώπη αποκαλούν συνήθως τις ομάδες με την ονομασία της πόλης, η οποία συνήθως βρίσκεται στο όνομα της ομάδας. Έτσι εμείς είμαστε η Αθήνα, ο γαύρος ο Πειραιάς κτλ. Μου την σπάει και τους διορθώνω συνέχεια όταν μας αποκαλούν Αθήνα.

Σχετικό άσχετο. Μερικές φορές γίνεται και το αντίθετο. Στην ίδια την χώρα να επικρατεί το όνομα της πόλης και έξω αυτό της ομάδας. Πχ στην Ισπανία οι περισσότεροι λένε "Madrid" , και καμιά φορά "Real Madrid" , ενω στην Ευρώπη έχει επικρατήσει το "Real". Οσο για την ΑΕΚ ευτυχώς σε Γαλλία και Ισπανία τουλάχιστον λένε πια περισσότερο "AEK Athènes" και "AEK Atenas". 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Σχετικό άσχετο. Μερικές φορές γίνεται και το αντίθετο. Στην ίδια την χώρα να επικρατεί το όνομα της πόλης και έξω αυτό της ομάδας. Πχ στην Ισπανία οι περισσότεροι λένε "Madrid" , και καμιά φορά "Real Madrid" , ενω έξω λένε όλοι "Real". Οσο για την ΑΕΚ ευτυχώς σε Γαλλία και Ισπανία τουλάχιστον λένε πια περισσότερο "AEK Athènes" και "AEK Atenas". 

Έξω, πού; Κι εδώ περισσότερο Madrid είναι.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SpiRos said:

Έξω, πού; Κι εδώ περισσότερο Madrid είναι.

Στην Ουγγαρία; Σε όσες χώρες γνωρίζω Ρεαλ την λένε, αντε Ρεαλ Μαδρίτης οχι Μαδρίτη. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • stavros 9-11 changed the title to Το τοπικ του Σαββάτου: Το αγαπημένο σας εκτός έδρας

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×