Jump to content

10/04/1996: Το έδωσε το σιχαμα;


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Όσοι δεν είστε "ανήλικα" προφανώς καταλάβατε που αναφέρομαι. Όσοι είστε, το ερώτημα αφορά τον αγώνα μεταξύ ΑΕΚ και βαζελας, εκτός έδρας για εμάς, που έγινε σαν σήμερα πριν 28 (!!!) χρόνια.

Ουσιαστικά έχασες το πρωτάθλημα εκείνη τη μέρα. Υπενθυμίζω ότι αυτή ήταν και η τελευταία χρονιά του Μπάγεβιτς στην ΑΕΚ, καθότι ως γνωστόν λίγους μήνες μετά για εμάς πέθανε.

Πολλά ακούγονται για εκείνη την περίοδο και το πιο άσχημο είναι ότι ο Μπάγεβιτς είχε ήδη συμφωνήσει με τον γαύρο και εκείνο το ματς η ΑΕΚ, βασικά ο βάτραχος το έχασε επίτηδες.

Να τονίσω επίσης ότι παρά το γεγονός ότι ο αγώνας ήταν εκτός έδρας, στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ είχε περισσότερο κοσμο από τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό στο ματς, κάτι που επαναλήφθηκε σε επίπεδα ξεφτιλισματος το 1999 όπου ήμασταν κυριολεκτικά τριπλάσιοι αν και "φιλοξενούμενοι".

Εγώ δεν μπορώ να έχω γνώμη, θυμαμαι τον αγώνα αλλά στα 12 που ήμουν τότε δεν μπορείς να αντιληφθείς αν το ματς είναι πειραγμένο ή όχι μέσα από την ίδια την ομάδα.

Για πείτε... Το έδωσε ο πουστης ή απλά χάσαμε;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stavros 9-11 said:

Όσοι δεν είστε "ανήλικα" προφανώς καταλάβατε που αναφέρομαι. Όσοι είστε, το ερώτημα αφορά τον αγώνα μεταξύ ΑΕΚ και βαζελας, εκτός έδρας για εμάς, που έγινε σαν σήμερα πριν 28 (!!!) χρόνια.

Ουσιαστικά έχασες το πρωτάθλημα εκείνη τη μέρα. Υπενθυμίζω ότι αυτή ήταν και η τελευταία χρονιά του Μπάγεβιτς στην ΑΕΚ, καθότι ως γνωστόν λίγους μήνες μετά για εμάς πέθανε.

Πολλά ακούγονται για εκείνη την περίοδο και το πιο άσχημο είναι ότι ο Μπάγεβιτς είχε ήδη συμφωνήσει με τον γαύρο και εκείνο το ματς η ΑΕΚ, βασικά ο βάτραχος το έχασε επίτηδες.

Να τονίσω επίσης ότι παρά το γεγονός ότι ο αγώνας ήταν εκτός έδρας, στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ είχε περισσότερο κοσμο από τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό στο ματς, κάτι που επαναλήφθηκε σε επίπεδα ξεφτιλισματος το 1999 όπου ήμασταν κυριολεκτικά τριπλάσιοι αν και "φιλοξενούμενοι".

Εγώ δεν μπορώ να έχω γνώμη, θυμαμαι τον αγώνα αλλά στα 12 που ήμουν τότε δεν μπορείς να αντιληφθείς αν το ματς είναι πειραγμένο ή όχι μέσα από την ίδια την ομάδα.

Για πείτε... Το έδωσε ο πουστης ή απλά χάσαμε;

Κοίτα ο βάτραχος ήταν ένας μέτριος προπονητής. Σε πολλά ματς έλεγες ότι θα μπορούσε η ΑΕΚ με σωστότερο coaching να κερδίσει ή να ξεφτιλησει τους άλλους και δεν το έκανε.

Εγώ το ματσάκι αυτό το εντασω σε αυτή την κατηγορία όπως και τον χαμένο τελικό από την Γαβριέλα που φάγαμε γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Βέβαια ο συγκεκριμένος ήταν πουληταρι, οπότε παίζει κι αυτό. Δίνω ένα 20% πιθανότητα, διότι αν ισχύει θα έπρεπε να είναι πιασμένοι και κάποιοι παίκτες κι εκεί η κουβέντα ανοίγει πολύ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αγώνας πουλήθηκε 

Όλα μελετημένα γιατί ένα πρωτάθλημα θα μας έφερνε άλλη δυναμική 

"Για το ταξίδι μέσα στο χρόνο 

Μια συμβουλή σου δίνω μόνο 

Να το θυμάσαι όπου κι αν πας 

Γαμιεται ο Ντούσαν και ο Πειραιάς,

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ημανε μεσα αυτή την άσχημη μερα.

Θυμαμαι είχε κάνει μια απιστευτη αλλαγή Βάιος αντί για Τσιάρτα αλλά θεωρω ότι το έκανε γιατί την είχε ψωνίσει (και καλά ψαγμένη αλλαγή για παιχνίδι από τα πλάγια).

Οχι, θεωρω πως δεν το έδωσε.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikos said:

Ημανε μεσα αυτή την άσχημη μερα.

Θυμαμαι είχε κάνει μια απιστευτη αλλαγή Βάιος αντί για Τσιάρτα αλλά θεωρω ότι το έκανε γιατί την είχε ψωνίσει (και καλά ψαγμένη αλλαγή για παιχνίδι από τα πλάγια).

Οχι, θεωρω πως δεν το έδωσε.

 

Ήμουνα μέσα κι εγώ.

Τις συνήθιζε αυτές τις αλλαγές, ιδίως με τον Τσιάρτα. Θυμάμαι στην Τεργέστη με τη Μίλαν (ΤσΛ), προηγούμαστε με 1-0 (Σαβέφσκι), βάζει τις 2 κεφαλιές ο πουσταράς ο Πανούτσι και μερικά λεπτά μετά βγάζει τον Τσιάρτα για να βάλει τον... Αγορογιάννη.

Ούτε εγώ το πιστεύω. Το ότι είχε κλείσει πάντως στον γαύρο, σίγουρο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου χει μείνει από το παιχνίδι είναι η εξέδρα μας, με το πάνω διάζωμα να πηγαίνει πάνω κάτω από τον κόσμο μας που χοροπηδούσε και κάτι φωτοβολίδες που έφευγαν από την 2 όπου βρισκόταν η R και προσγειωνόντουσαν κάπου στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου. Την παραμονή ο βάζελος είχε παίξει ημιτελικό ευρωλίγκας στο μπάσκετ και την επόμενη θα σήκωνε το πρώτο του ευρωπαϊκό, οπότε κάποιοι βάζελοι έλλειπαν και για αυτό, αλλά ούτως ή άλλως τις περισσότερες τουλάχιστον  φορές τους παίρναμε την εξέδρα στο Στάδιο, ακόμα και σε παιχνίδια όπου  ήταν περισσότεροι. 'Οσο για την ερώτηση, έχω την εντύπωση ότι  ούτε οι παίκτες ούτε ο μπάγεβιτς ήταν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι.  Στο μυαλό του ντούσαν δεν ήμουν βέβαια οπότε δεν ξέρω αν ψιλό-αδιαφόρησε. 

Link to comment
Share on other sites

Και τον Σαβέφσκι είχε βγάλει με αδικαιολόγητη αλλαγή. Δεν το συνήθιζε.

Θεωρώ πως ναι, το έδωσε.

Θα έπαιρνε νταμπλ και θα έφευγε έτσι απλά; Δεν θα κόλλαγε πολύ μια φυγή μετά, ενώ με μια τέτοια εξέλιξη ήταν πιο ασφαλής. Επίσης η προσπάθεια του να πάρει Ντέμη, Τόνι, Σάμπα και άλλους παίχτες στον γαύρο δείχνει μια στάση. Τον Σάμπα τον κατάφερε, τους άλλους όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κλέισει στον γαύρο απο τον Μάρτιο. Υπήρχε βέβαια η αίρεση ότι αν ερχόταν κάποιος άλλος επενδυτής θα μπορούσε να υπαναχωρήσει, αλλά είναι αστείο να φανταστούμε τώρα ότι ο εθνικός εργολάβος θα άφηνε κάτι τέτοιο...

Ημουν τόσο ερωτευμένος που μου το είπε συμμαθητής μου, γνωστός πλέον παρουσιαστής, που δεν είχε λόγο να μου πει ψέμετα και μόνο που δεν τον έδειρα..

Δεν έδωσε το ματς, ήταν όμως το μυαλό του αλλού και όπως το ξέραμε αρκετοί, έτσι πρέπει να έπαιζε και στο μυαλό κάποιων παικτών.. αυτό ήταν αρκετό για να χάσεις απο έναν απο τους καλύτερους παο όλων των εποχών

 

EDIT: Ο Ιμπρεσάριος του Λασερντά το έδωσε αλλά αυτό είναι για άλλο τόπικ!!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται μεσα  μαλιστα πρωτη φορα κατω , στην 1 σε ντερμπυ οακα εκτος.

Σε καμια περιπτωση δεν ειχα αποψη την μερα του αγωνα αν το εδωσε ή οχι , μιλαμε για 25αρηδες τοτε σε ντερμπυ με κοσμο εκτος.

Φοβερο λαο ειχαμε κ πανω κ κατω.

Σιγουρα δεν νοιαστηκε και πολυ να το παρει,σιγα σιγα που σχολιαζονταν οι αλλαγες , και στην συνεχεια που βγηκε οτι απο μαρτη ειχε συμφωνησει και γνωστη η ποιοτητα του χαρακτηρα του καταληγαμε ολοι οτι ή το εδωσε ή το εγραψε σταρχιδια του. Θεωρω και τα 2.

Με τον τσαρτα παντως οσο τον επαιρνε εκανε τα νταηλικια του, ακομα παλιοτερα σ ενα εκτος ευρωπη ισως γερμανια τον ειχε παγκο μια ωρα αν τα θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πρεπει να ηταν το μεγαλυτερο παγωμα που ειχαμε φαει σε γκολ σε ντερμπυ μεχρι τοτε , οι περισσοτεροι νομιζω

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, SpiRos said:

Ήμουνα μέσα κι εγώ.

Τις συνήθιζε αυτές τις αλλαγές, ιδίως με τον Τσιάρτα. Θυμάμαι στην Τεργέστη με τη Μίλαν (ΤσΛ), προηγούμαστε με 1-0 (Σαβέφσκι), βάζει τις 2 κεφαλιές ο πουσταράς ο Πανούτσι και μερικά λεπτά μετά βγάζει τον Τσιάρτα για να βάλει τον... Αγορογιάννη.

Ούτε εγώ το πιστεύω. Το ότι είχε κλείσει πάντως στον γαύρο, σίγουρο.

Δεν τιθεται θέμα ότι είχε κλείσει στον γαυρο.

Θυμαμαι να διαβάζω τον «κυριο πρόεδρο» (στήλη που αρχικα το αποκάλυψε)  που είχε πέσει στα χέρια μου και μου είχε πέσει το σαγόνι γιατί εγραφε και λεπτομερειες. Από τοτε κάθε  φορά που τον ρωταγαν άρχισε να τα μασάει για πρώτη φορά.

Επισης ήξερα ποδοσφαιριστη του γαυρου που μου είχε πει ότι από την διοίκηση τους έλεγαν ότι έχει κλείσει νεος προπονητης αλλά δεν θέλουν να τους πουν το όνομα.

 

Τελικα ολα έδεσαν στο τελος.

Σερβοπανο από τα λίγα…

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρηματίστηκε αλλά μόνο το σούσουρο (πιθανόν και κανένα μισόλογο σε αυτούς που ήθελε μαζί του) την δουλειά την έκαναν.

Εχω πει πολλές φορές ότι -επαγγελματίας ήταν- δεν θα έλεγα κουβέντα επειδή έφυγε (αν και πονούσε), αλλά ποτέ δεν θα του συγχωρήσω το ΠΩΣ έφυγε και το δικό μας πρωτάθλημα που χάθηκε αποκλειστικά ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, felman said:

 

Τάκλιν Κοπιτσή. ❤️

Βλέποντας στιγμιότυπα μου ήρθαν στο μυαλό εικόνες από το ματς σα να τις βλέπω μπροστά μου, οσμές, αισθήσεις. Για μερικά δέκατα του δευτερολέπτου ήμουν ξανά εκεί. Δεν θα μπω στο τρυπάκι παλιά ήταν όλα αλλιώς, όλα καλύτερα, η κάθε γενιά το ίδιο λέει και έχει και δίκιο από την δικιά της οπτική γωνία. Δεν μπόρεσε το ποδόσφαιρο να μου δώσει κάτι καλύτερο από τότε όλα αυτά τα χρόνια. Αλλάζει η μπάλα, αλλάζουμε κι εμείς. Πλέον δεν χρειάζομαι και αλκοόλ για να γράψω τέτοιες μαλακίες, είμαι νηφάλιος στο γραφείο. :D 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Navas said:

Και τον Σαβέφσκι είχε βγάλει με αδικαιολόγητη αλλαγή. Δεν το συνήθιζε.

Θεωρώ πως ναι, το έδωσε.

Θα έπαιρνε νταμπλ και θα έφευγε έτσι απλά; Δεν θα κόλλαγε πολύ μια φυγή μετά, ενώ με μια τέτοια εξέλιξη ήταν πιο ασφαλής. Επίσης η προσπάθεια του να πάρει Ντέμη, Τόνι, Σάμπα και άλλους παίχτες στον γαύρο δείχνει μια στάση. Τον Σάμπα τον κατάφερε, τους άλλους όχι.

Τον θεωρω τρομερά εγωιστή για να αφησει κούπα. Επισης έπρεπε -οπως σωστα ειπώθηκε- να μπλέξει και παικτες.

Αλλη κουβέντα ότι το μυαλό του ήταν αλλου πλέον και ότι και οι παικτες είχαν επηρεαστεί, αυτά δεν τα συζηταμε καν..

Link to comment
Share on other sites

Για το ματς συμφωνω ότι ετσουξε υπερβολικα. Δλδ θεωρούσαμε ότι δεν τους βλεπαμε καν τους αντιπαλους  κι ότι εκείνο το ματς θα το σφράγιζε αυτό..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpiRos said:

Τάκλιν Κοπιτσή. ❤️

Βλέποντας στιγμιότυπα μου ήρθαν στο μυαλό εικόνες από το ματς σα να τις βλέπω μπροστά μου, οσμές, αισθήσεις. Για μερικά δέκατα του δευτερολέπτου ήμουν ξανά εκεί. Δεν θα μπω στο τρυπάκι παλιά ήταν όλα αλλιώς, όλα καλύτερα, η κάθε γενιά το ίδιο λέει και έχει και δίκιο από την δικιά της οπτική γωνία. Δεν μπόρεσε το ποδόσφαιρο να μου δώσει κάτι καλύτερο από τότε όλα αυτά τα χρόνια. Αλλάζει η μπάλα, αλλάζουμε κι εμείς. Πλέον δεν χρειάζομαι και αλκοόλ για να γράψω τέτοιες μαλακίες, είμαι νηφάλιος στο γραφείο. :D 

Μπα μην το λες. Εγώ πχ πρόλαβα το Ν. Γκούμας (πολύ λίγες φορές) αλλά οπαδικά ανδρώθηκα όσο η ΑΕΚ έπαιζε στο ΟΑΚΑ. Πρόλαβα για πολύ λίγα χρόνια και τις εκτός έδρας εκδρομές σε όλα τα αθλήματα, έζησα τον καιρό των πούλμαν (πλέον δεν μπαίνουν πούλμαν ούτε για τα εντός από επαρχία, εκτός δεν πάμε έτσι κι αλλιώς), γενικά πράγματα που πλέον είναι παρελθόν. Όμως, δεν θα αναδείξω εκείνη την εποχή ως καλύτερη, η ΑΕΚ σήμερα μου δίνει πολύ καλύτερα πράγματα από τότε. Τα εκτός έδρας πονάνε, οκ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stavros 9-11 said:

Μπα μην το λες. Εγώ πχ πρόλαβα το Ν. Γκούμας (πολύ λίγες φορές) αλλά οπαδικά ανδρώθηκα όσο η ΑΕΚ έπαιζε στο ΟΑΚΑ. Πρόλαβα για πολύ λίγα χρόνια και τις εκτός έδρας εκδρομές σε όλα τα αθλήματα, έζησα τον καιρό των πούλμαν (πλέον δεν μπαίνουν πούλμαν ούτε για τα εντός από επαρχία, εκτός δεν πάμε έτσι κι αλλιώς), γενικά πράγματα που πλέον είναι παρελθόν. Όμως, δεν θα αναδείξω εκείνη την εποχή ως καλύτερη, η ΑΕΚ σήμερα μου δίνει πολύ καλύτερα πράγματα από τότε. Τα εκτός έδρας πονάνε, οκ

Να ρε 'συ, υποκειμενικά είναι όλα αυτά, δεν λέω ότι έτσι είναι ντε και καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είχε σπείρει την διχόνοια ο Τροχανάς στην ΑΕΚ του 95-96, όπως εκείνος ο ρωμαίος στο γαλατικό χωριό, για όσους έχουν διαβάσει αυτό το τεύχος. Οπότε είχε χαθεί η εμπιστοσύνη μεταξύ παικτών καθώς και μεταξύ παικτών και μπάγεβιτς που υπήρχε τα προηγούμενα χρόνια. 

 

διχ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιέργος από το παιχνίδι θυμάμαι μόνο τον  Μπορέλι να σκοράρει μπροστά μας .

Παιχνίδι που έβαλε  το λιθαράκι του   στο ατσαλωμα στα της ΑΕΚ .

Ο αποθανών μπορείς να πεις πως έπαιζε θελκτικό ποδόσφαιρο για την ελληνική πραγματικότητα αλλά ήταν μεγάλος χέστης.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλάκας ήτανε, μωρέ, τι να δώσει ? Και να ήθελε, μπορούσε να "δώσει" ? Θα τον παίρνανε πρέφα και τα μαμούνια στο γκαζόν.

Η μεγάλη κουβεντα είναι αυτή που λέει ο Νεστορίδης :

1 hour ago, Nestoridis21 said:

αν ισχύει θα έπρεπε να είναι πιασμένοι και κάποιοι παίκτες κι εκεί η κουβέντα ανοίγει πολύ.

:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, nikos said:

Τον θεωρω τρομερά εγωιστή για να αφησει κούπα. Επισης έπρεπε -οπως σωστα ειπώθηκε- να μπλέξει και παικτες.

Αλλη κουβέντα ότι το μυαλό του ήταν αλλου πλέον και ότι και οι παικτες είχαν επηρεαστεί, αυτά δεν τα συζηταμε καν..

Ναι είναι πολύ εγωιστής. Έχει φανεί πολλές φορές σε διάφορα σκηνικά. Όμως τα να βγάζει ξαφνικά τις μονάδες που τραβάνε όλη την ομάδα, είναι λίγο περίεργο. Δεν το είχε ξανακάνει κιόλας να λέγαμε. Πάνω κάτω ξέραμε τι αλλαγές κάνει και σε ποιο λεπτό με ακρίβεια. Αυτά τα κουλά που έκανε εκείνη τη μέρα δεν μου κάθονται ότι ήταν τόσο αποτυχημένες εμπνεύσεις. Δεν νομίζω να ήταν οι παίχτες "πιασμένοι" αλλά μόνο αυτός απ' την πλευρά του, θεωρώ, ότι το έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×