Jump to content

10/04/1996: Το έδωσε το σιχαμα;


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Thn efkairia tou Tsarta na dei kaneis. Exei 3 paiktes sta deksia tou se kenh estia kai thelei na to valei aftos. Den ftaiei o Bajevic ekei.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέσα ήμουν, κι έκτοτε δεν θέλω να παίζει η ΑΕΚ Μεγάλη Τετάρτη. Ούτε εγώ πιστεύω ότι το δώσε (δεν τον δικαιολογώ, ίσα ίσα που έκοψα μαχαίρι το γήπεδο όταν γύρισε). Χάλια ματς ήταν, ο Μπορέλι ήταν να βγει αλλαγή και τον άφησε μια φάση ακόμα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Thymame entona otan phra to 64 to vrady meta ton agona foithths akoma sthn Agglia kai to shkose o aeimnistos pateras tou XX. 23 xronon eimouna.

Mhn stenaxoriese paidi mou eipe. Derby htan kai to xasame. O Dimitris einai poly stenaxorhmenos. Tha valei mynima argotera.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, stavros 9-11 said:

Όσοι δεν είστε "ανήλικα" προφανώς καταλάβατε που αναφέρομαι. Όσοι είστε, το ερώτημα αφορά τον αγώνα μεταξύ ΑΕΚ και βαζελας, εκτός έδρας για εμάς, που έγινε σαν σήμερα πριν 28 (!!!) χρόνια.

Ουσιαστικά έχασες το πρωτάθλημα εκείνη τη μέρα. Υπενθυμίζω ότι αυτή ήταν και η τελευταία χρονιά του Μπάγεβιτς στην ΑΕΚ, καθότι ως γνωστόν λίγους μήνες μετά για εμάς πέθανε.

Πολλά ακούγονται για εκείνη την περίοδο και το πιο άσχημο είναι ότι ο Μπάγεβιτς είχε ήδη συμφωνήσει με τον γαύρο και εκείνο το ματς η ΑΕΚ, βασικά ο βάτραχος το έχασε επίτηδες.

Να τονίσω επίσης ότι παρά το γεγονός ότι ο αγώνας ήταν εκτός έδρας, στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ είχε περισσότερο κοσμο από τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό στο ματς, κάτι που επαναλήφθηκε σε επίπεδα ξεφτιλισματος το 1999 όπου ήμασταν κυριολεκτικά τριπλάσιοι αν και "φιλοξενούμενοι".

Εγώ δεν μπορώ να έχω γνώμη, θυμαμαι τον αγώνα αλλά στα 12 που ήμουν τότε δεν μπορείς να αντιληφθείς αν το ματς είναι πειραγμένο ή όχι μέσα από την ίδια την ομάδα.

Για πείτε... Το έδωσε ο πουστης ή απλά χάσαμε;

το εδωσε στεγνα ημουνα μεσα και το εδωσε ασαλιωτα ειδικα με τις αλλαγες που εκανε 

Link to comment
Share on other sites

Με χ ημασταν απο πανω η θελαμε μονο 2 για το πρωταθλημα;

Link to comment
Share on other sites

Η σύμπραξη γαύρων κ ναζέλας είναι παρομοιώδης εκείνη την περίοδο. Δεν είναι μόνο το σκηνικό που στήνουν οι γαύροι στο Καραϊσκάκης με τα τσιμέντα που έπεφταν βροχή με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φέρει ισοπαλία πρός όφελος της ναζέλας, αλλά κ το 1-0 του ΟΑΚΑ με το φάουλ που δίνεται υπέρ των γαύρων, το εκτελούν οι ναζέλες κ γίνεται το 1-0. Δεν ακούστηκε κιχ. Υποθέτω ότι έπρεπε η ΑΕΚ να μην πάρει το πρωτάθλημα με κάθε κόστος για να μην χαλάσει η βατραχοσυμφωνία.

Link to comment
Share on other sites


Οι περισσότεροι έχετε εικόνα μιας συνδιαλλαγής στο ουζερί "Ο Θεολογης", όπου μεταξύ των κατεψυγμένου χταποδιού,  σάπιας σαλάτας, φουμαρισματος και ντεκαντανς Γιαννάκη Παριου ,ο έτσι συνεννοειται με τον αλλιώς πως θα γίνει η κέντα.  Οχι , οτι δεν τον έχω ικανό, however κόκκινος Ντούσαν είχε ξεκινήσει να εργάζεται για τα συμφέροντα του αντιπάλου αρκετά νωρίτερα. Αυτό από μόνο του είναι πούλημα, γιατί δεν πήγαινε να αναλάβει την θέση του κηπουρού ή του σεφ,  έτσι? Η τοτε  ομάδα ήταν συμπαντικη και στην φόρμα που είχε εκεινη την περίοδο μόνο με έξωθεν  παρέμβαση μπορούσε να ανατραπεί η φορά της. Η ομάδα ήταν μια Μπαλαρίνα  του Ντεγκα που το γαμησε η Λινα Μενδωνη με κασμα για να αρέσει στους Τουρίστες. Οσο  δουλεύει η Κυρά Λινα για τον πολιτισμό, αλλά τόσο δουλευε ο Σέρβος για την ΑΕΚ εκεινη τηνν περιοδο   Αυτό δείχνει πρόθεση δεν είναι θέμα αισθητικής η άποψης. Ο κόκκινος Σέρβος,  να το ξαναγράψω,  ζούσε και ανέπνεε ενάντια στα συμφέροντα μας, απλά ήταν τέτοια η διαφορά με τους υπόλοιπους που δεν μπορούσε να χάσει το πρωτάθλημα από τις αρχές του έτους, οταν και  συμφώνησε.Σαφεστα  δεν ήθελε να πάρει η ΑΕΚ το πρωτάθλημα και αρκετές φορές μετράει και το τι ΔΕΝ κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τον θεωρώ πολύ εγωιστή για να άφηνε να του ξεφύγει ένα νταμπλ οπότε δεν πιστεύω ότι το έδωσε.Και στο φινάλε έχουμε χάσει από άθλιες ομάδες του βαζελου δεν ήταν απίθανο να χάσουμε από τον συγκεκριμένο βαζελο εκτος εδρας.Πιστευω πως το κλίμα είχε βαρύνει οπότε η ομάδα αποπροσανατολιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, AlexKR21 said:

Με χ ημασταν απο πανω η θελαμε μονο 2 για το πρωταθλημα;

Αν θυμάμαι καλά και το Χ καλό ηταν

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι ο,τι και να πιστεύει ο καθενας, μετά από αυτό το ματς είχε αλλες 6 αγωνιστικες κι εμεις  φεραμε δυο χ εκτός με ΟΦΗ και Ξάνθη. Αν τα είχαμε κερδίσει θα το παίρναμε.
 

Δεν θυμαμαι τα κριτήρια ισοβαθμίας αλλά νομιζω ότι θα το παίρναμε κι αν είχαμε κερδίσει το ένα από τα δυο (ίδια σκορ μεταξύ μας, ιδιες αμυνες αλλα καλύτερη επίθεση και άρα καλύτερη διαφορα τερμάτων εμεις)

 

https://www.aekpedia.com/2015/05/22/aek-1995-1996/

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AlexKR21 said:

Με χ ημασταν απο πανω η θελαμε μονο 2 για το πρωταθλημα;

Τρεις μέρες πριν είχε χάσει αναπάντεχα ο βαζελος στην Νίκαια, λίγες μέρες μετά την νίκη του στο Άμστερνταμ, και είχαμε περάσει στην πρώτη θέση με δύο βαθμούς διαφορά. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πέστε εδώ ότι εχετε να πείτε και ξεκαβλώστε, γιατί όταν θα είμαι τιμητική φρουρά δίπλα στη σορό, στο Δημοτικό Κοιμητήριο Διονύσου δεν θα ανεχτώ κουβέντα !

Σιωπή, θΟΥλίΠΣη και χαμηλωμένα βλέμματα γιατί σας πήρε και σας σήκωσε !

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2024 at 10:34 PM, felman said:

Thn efkairia tou Tsarta na dei kaneis. Exei 3 paiktes sta deksia tou se kenh estia kai thelei na to valei aftos. Den ftaiei o Bajevic ekei.

 

Μλκ τι είδαμε εκεί να πούμε, με σπριντ να κάνει τον αμυντικό Ρικάρντο Ζόντα, από τα δεξιά ο Τσάρτας από τα αριστερά η μπάλα, wtf... Εννοείται μετά από αυτό ήθελε να το καρφώσει.

Tunnel vision. Χειρότερο ήτανε του άλλου στο τσλ επί Ουζουνίδη, αλλά και πάλι κατανοητό σε αυτό το επίπεδο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2024 at 8:34 PM, felman said:

Thn efkairia tou Tsarta na dei kaneis. Exei 3 paiktes sta deksia tou se kenh estia kai thelei na to valei aftos. Den ftaiei o Bajevic ekei.

 

Και μετά τον έβγαλε...:D

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×