Jump to content

Το τοπικ του Σαββάτου: Αν είχες τη δύναμη να (ξανά)ζήσεις από κοντά μια σεζόν, ποια θα ήταν;


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Το τοπικ ανοίγει αποκλειστικά για γούρι διότι το προηγούμενο Σάββατο δεν άνοιξε και η ΑΕΚ μας υποχρέωσε και έχουμε μονο 15' πριν αλλάξει η μέρα.

Διαλεχτε τη σεζόν που θα θέλατε να ξαναζήσετε ή τη σεζόν που δεν ζήσατε αλλά θα θέλατε.

Νομίζω θα διάλεγα 95-96 για να θαυμάσω εκείνη την ομάδα.

(και για να σκοτώσω τον Μπάγεβιτς μετά τον τελικό κυπέλλου)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να διαλεξω ..σιγουρα στο παλιο γηπεδο ν.φ καποια

Link to comment
Share on other sites

Η περσινή ήταν κάτι μοναδικό όπως ήρθε αλλά έχω θα γουσταρα να ζήσω πάλι την χρονιά του 2003 με τις 6 ισοπαλίες στον όμιλο του CL και εκείνα τα δύο μαγικά ματς με την Ρεάλ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Agent HAF said:

Η περσινή ήταν κάτι μοναδικό όπως ήρθε αλλά έχω θα γουσταρα να ζήσω πάλι την χρονιά του 2003 με τις 6 ισοπαλίες στον όμιλο του CL και εκείνα τα δύο μαγικά ματς με την Ρεάλ.

Όχι ρε συ του 2003!

Απ' τις πιο ξενέρωτες με προδότη προπονητή που παρά του ότι παίρναμε Χ απ' τη Ρεάλ, με παίρνανε τηλέφωνο φίλοι διάφοροι και με κράζανε ότι ήμασταν μαλάκες που δεν θέλαμε τον ευθυτενή γιατί "κοίτα τι αποτέλεσμα έφερε!", ενώ όταν τρώγαμε 3ρες με Ακράτητο και ΟΦΗ μούγκα. Μέσα σε κείνη τη σαιζόν καταλαβαίνουμε ότι η ΑΕΚ διαλύεται οικονομικά και φεύγει ο Ψωμιάδης που τη ρήμαξε, βγαίνουμε τρίτοι, εκτός κυπέλλου, πέφτει το γήπεδο, μυθικές μορφές της ΑΕΚ (Νεστορίδης) μαζί με κάποιους αποτυχημένους ηθοποιούς τσακώνονται με την R για το πανό, συνεχώς πορείες κατά του προδότη εκτός γηπέδου και κερασάκι φεύγει ο Ντέμης για Ισπανία που όλοι τότε ήμασταν μαζί του.

 

Εγώ θετικά έχω αντίθετα το 2004-05, το 2001-02, το 1993-94, το 1995-96, προφανώς την περσινή, όμως ξεχωριστή που θα ήθελα να ζήσω γιατί ήμουν πολύ μικρός και δεν καταλάβαινα πολλά ήταν του 1988-89. Θα ήθελα να ήμουν στους αγώνες του τότε. Εντός, εκτός.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πιθανότατα το 1988-89 γιατί είναι η πρώτη χρονιά που καταλάβαινα και πέντε πράγματα όμως δεν την "συνειδητοποίησα" τόσο όσο θα ήθελα. 

Link to comment
Share on other sites

91-92. To πιο... ΑΕΚ πρωτάθλημα. Με τεράστιες δυσκολίες στην ομάδα, με καταστάσεις οριακές. Κόντρα σε Θεούς κ Δαίμονες κυριολεκτικά. Eκεί μπήκε οριστικά τέλος στα πέτρινα χρόνια χωρίς καμία αμφιβολία, καθώς μετά ήρθε κ το... δολλάριο.

Μια ΑΕΚ που απ το 87-88 έως το 96-97 έπρεπε να έχει 7 πρωταθλήματα αντί για 4. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το δίχως άλλο την περσινή!

Είναι κάτι μοναδικό για εμένα το νταμπλ τη χρονιά της επιστροφής μας στα Φιλαδέλφεια!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bladerunner21 said:

91-92. To πιο... ΑΕΚ πρωτάθλημα. Με τεράστιες δυσκολίες στην ομάδα, με καταστάσεις οριακές. Κόντρα σε Θεούς κ Δαίμονες κυριολεκτικά. Eκεί μπήκε οριστικά τέλος στα πέτρινα χρόνια χωρίς καμία αμφιβολία, καθώς μετά ήρθε κ το... δολλάριο.

Μια ΑΕΚ που απ το 87-88 έως το 96-97 έπρεπε να έχει 7 πρωταθλήματα αντί για 4. 

Το 91-92 κι εγώ, για καποιο λογο μου έχει μείνει σαν το πιο γλυκό πρωτάθλημα.Ειναι και η αρχή της κυριαρχίας.

Εναλλακτικά την σεζόν 89-90, μπαλαρα αλλα για καποιο μυστήριο λόγο δεν την θυμάμαι τόσο έντονα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη χρονιά με Ντεμη πρόεδρο,φυσικά. Τότε που συσπειρωθηκε ύστερα από πολλά χρόνια ο κόσμος μας, που απολαύσαμε ποδόσφαιρο στο ανακαινισμένο ΟΑΚΑ των τότε  πρόσφατων Ολυμπιακών Αγώνων  με την ολοκαίνουρια όσο και πανέμορφη καλατραβενια οροφή, που διδάξαμε ήθος αλλά και πολιτισμό παίζοντας για την χαρά που προσφέρει ο βασιλιάς των σπορ και όχι για το αποτέλεσμα, που φιλοξένησαμε σε κοινή εξέδρα εξέχοντες οπαδούς του τριφυλλιού. Δυστυχώς όμως, δεν πρόκειται να ξαναζησουμε τέτοια χρονιά. 

Link to comment
Share on other sites

Αργά το βράδυ δεν μπορώ να γράψω σοβαρά. Με πιο καθαρό μυαλό, θα διάλεγα προφανώς το 88-89. Επίσης αισθάνομαι μια νοσταλγία για τη σεζόν  84-85. Πήγαινα ακόμα  δημοτικό αλλά επειδή μέναμε πολύ κοντά στο γήπεδο ήταν η χρονιά που ξεκίνησα ουσιαστικά να πηγαίνω σε αγώνες, είτε με φίλους μου είτε μόνος μου, χωρίς συνοδεία ενήλικου. Ίσως τα παιδιά τότε να ήταν και πιο ελεύθερα από τώρα, δεν ξέρω. Και μου χει μείνει εκείνο το τρίο Μαύρου-Σαντμπεργκ-Εστερχαζυ και τον πρώτο να διεκδικεί ένα ευρωπαϊκό παπούτσι, αν και στο τέλος έχασε το χάλκινο για ένα μόλις γκολ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το 91-92, την πρώτη χρονιά από τις 3, μέσα στο Νίκος Γκούμας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτες που εχω ζησει, την περσινη

Απο αυτες που δεν εχω ζησει το 88-89

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Την πρώτη χρονιά με Ντεμη πρόεδρο,φυσικά. Τότε που συσπειρωθηκε ύστερα από πολλά χρόνια ο κόσμος μας, που απολαύσαμε ποδόσφαιρο στο ανακαινισμένο ΟΑΚΑ των τότε  πρόσφατων Ολυμπιακών Αγώνων  με την ολοκαίνουρια όσο και πανέμορφη καλατραβενια οροφή, που διδάξαμε ήθος αλλά και πολιτισμό παίζοντας για την χαρά που προσφέρει ο βασιλιάς των σπορ και όχι για το αποτέλεσμα, που φιλοξένησαμε σε κοινή εξέδρα εξέχοντες οπαδούς του τριφυλλιού. Δυστυχώς όμως, δεν πρόκειται να ξαναζησουμε τέτοια χρονιά. 

ποσο στεναχωριεμαι που δεν εχω μπλουζακι "δεν παμε για πρωταθλημα" δε λεγετε 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Savvas 21R said:

ποσο στεναχωριεμαι που δεν εχω μπλουζακι "δεν παμε για πρωταθλημα" δε λεγετε 

Πάσα, ασίστ Τσάρτα ή και Τσιάρτα είναι το σχόλιο, αλλά δεν κάνει τέτοιες μέρες να προσθέτουμε αρνητικό τσι.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως γνωρίζετε ότι στη διεύθυνση www.aekpedia.com μπορείτε να διαβάσετε ανασκοπήσεις για όλες αυτές τις χρονιές, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×