Jump to content

Super League Greece 🇬🇷


Sepultura21
 Share

Recommended Posts

...Συν οτι υπαρχει ολοκληρη αγορα καφετεριων και βαλε που ζουνε απο την αναμεταδοση κ παει λεγοντας.

 

Ε οκ εδώ έχουμε σύγκρουση συμφερόντων είναι γεγονός. Είναι όμως προτιμότερο να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση. Εξάλλου, ουκ ολίγες φορές υπάρχει κόσμος που δε μπορεί να δει την ομάδα του. Τι εννοώ... Έχει τύχει αρκετές φορές να πάω σε καφέ να δω την ΑΕΚ που παίζει μη εμπορικό ματς και απέναντι να παίζει κάποια ομάδα της πόλης. Σε μια τέτοια περίπτωση, είτε πάπαλα η ΑΕΚ, είτε σε καμία γωνία και χωρίς ήχο. Το ίδιο ξέρω γω αντιμετωπίζει ένας μπούλγκαρ στην Αθήνα ή ένα τυρί στην Πάτρα. Ε σάλτα γαμήσου καφετέρια, αν θες πελάτες κέρδισέ τους αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Το καναλι που θα πληρωνεται απο διαφημισεις ισως;

 

Και αυτό το κόλπο πως δεν το έχει σκαρφιστεί κάποιος άλλος μέχρι τώρα στον υπόλοιπο νορμάλ κόσμο και θα το κάνουμε μόνο εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε μια 5ετια και αναδιοργανωση των ερασιτεχνικων κατηγοριων μπορουν πιστευω να γινουν πολλα. Πως ξεπεταχτηκε ο Αστερας; Ε καπως ετσι. Στο τελος μιας δεκαετιας ας εχεις 18 ομαδες πρωταθλημα με 4 Αθηναικες, 2 Θεσσαλονικιες και απο κει και περα αλλες 12 στην υπολοιπη Ελλαδα (κατα προσεγγιση 6 βορεια και 6 νοτια Ελλαδα). Πως θα γινει αυτο; Φτιαχνοντας τις ερασιτεχνικες κατηγοριες και τους ομιλους χωρις να τους αλλαζεις καθε χρονο και δινοντας σε ΣΟΒΑΡΟΥΣ επιχειρηματιες που ειναι ΟΚ οικονομικα τοσα χρονια, φοροαπαλαγες αν πιασουν ερασιτεχνικα σωματεια τις οποιες καινθα διατηρησουν αν γινουν επαγγελματικα.

 

Ασ' το το θέμα "ερασιτεχνικά". Δε φτιάχνει και δεν στρώνει με τίποτα.

Οικονομικός αιμοδότης σημαίνει ότι καραγκιοζιλίκι μπορείς να φανταστείς και ακόμα παραπέρα και αυτάρκεια σημαίνει λίγες και μικρές δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κόλπο, τρόπος να αναβαθμίσεις το προϊόν σου είναι. Και δεν με απασχολεί τι κάνει ο υπόλοιπος κόσμος στο βαθμό που ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει σαρρήδες και γκαγκάτσηδες στις ομοσπονδίες του.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ πάλι έχω ξαναπεί. Το παιδάκι σου, το σκυλάκι σου και τον Έλληνα όπως τα μάθεις κάνουν. Καθότι κουραδόμαγκας ο Έλληνας αν πέσει καρπαζιά (δηλαδή απαγόρευση εισόδου στα γήπεδα και υποχρεωτική παρουσίαση στο αστυνομικό τμήμα για μια πενταετία όποτε θα παίζει η ομάδα του, δηλαδή καμια 80αριά φορές σε πέντε χρόνια θα κανει χειραψίες με αστυνομικους) μια χαρά στρώνει. Επίσης όπως είπε ο Κώστας αν στο πρώτο νταβαντούρι σου αφαιρεί τα ευρωπαικά έσοδα της επόμενης χρονιάς, στο δεύτερο το δικαίωμα μεταγραφών και στο τρίτο υποβιβάζεσαι ενώ παράλληλα εγώ λέω σου αφαιρούνται 3, 6 και 12 βαθμοί αντίστοιχα, τότε ο κάθε λαμογοπρόεδρος θα την δει αλλιώς την φάση.

 

Γι αυτό λέω πως θεωρώ απαραίτητη μια πενταετία μεταβατική όπου θα γίνει σφαγή. Μια πενταετία όπου από τις τιμωρίες ομάδων μεγάλων λόγω των χουλιγκάνων τους ίσως δούμε τον ΠΑΟΚ στην Β και πρωταθλητή κανέναν άκυρο. Παράλληλα δεν θα ήταν κακό το να πέσει και ένας αποκλεισμός από Ευρώπη μέχρι να γίνουμε άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κόλπο, τρόπος να αναβαθμίσεις το προϊόν σου είναι. Και δεν με απασχολεί τι κάνει ο υπόλοιπος κόσμος στο βαθμό που ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει σαρρήδες και γκαγκάτσηδες στις ομοσπονδίες του.

 

Όπως και να έχει κανείς δεν το έχει καταφέρει αυτό.

Και είναι νόμος όσο πιο ακριβά αγοράσεις το προϊόν ως τηλεοπτικός φορέας (ιδιωτικός ή δημόσιος) τόσο πιο ακριβά θα κοστολογήσεις το διαφημιστικό χρόνο και όσο πιο φθηνά πετύχεις να το αγοράσεις τόσο πιο φθηνά θα σε κοστολογήσει η αγορά της διαφήμισης.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ πάλι έχω ξαναπεί. Το παιδάκι σου, το σκυλάκι σου και τον Έλληνα όπως τα μάθεις κάνουν. Καθότι κουραδόμαγκας ο Έλληνας αν πέσει καρπαζιά (δηλαδή απαγόρευση εισόδου στα γήπεδα και υποχρεωτική παρουσίαση στο αστυνομικό τμήμα για μια πενταετία όποτε θα παίζει η ομάδα του, δηλαδή καμια 80αριά φορές σε πέντε χρόνια θα κανει χειραψίες με αστυνομικους) μια χαρά στρώνει. Επίσης όπως είπε ο Κώστας αν στο πρώτο νταβαντούρι σου αφαιρεί τα ευρωπαικά έσοδα της επόμενης χρονιάς, στο δεύτερο το δικαίωμα μεταγραφών και στο τρίτο υποβιβάζεσαι ενώ παράλληλα εγώ λέω σου αφαιρούνται 3, 6 και 12 βαθμοί αντίστοιχα, τότε ο κάθε λαμογοπρόεδρος θα την δει αλλιώς την φάση.

 

Γι αυτό λέω πως θεωρώ απαραίτητη μια πενταετία μεταβατική όπου θα γίνει σφαγή. Μια πενταετία όπου από τις τιμωρίες ομάδων μεγάλων λόγω των χουλιγκάνων τους ίσως δούμε τον ΠΑΟΚ στην Β και πρωταθλητή κανέναν άκυρο. Παράλληλα δεν θα ήταν κακό το να πέσει και ένας αποκλεισμός από Ευρώπη μέχρι να γίνουμε άνθρωποι.

 

Αμα μας τα κάνει όμως αυτά η τρόικα στα οικονομικά και στα θεσμικά, κάνουμε σαν τις στραβογαμημένες κορασίδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόνανε που θα τιμωρείται με τις ποινές που προτείνετε, στην τελική εκδίκαση στη Δευτεροβάθμια της ΕΠΟ ΠΟΙΟΣ δικαιώρος θα τον υπερασπίζεται ? Έχετε προτάσεις για ονόματα ???

:bye:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί η τρόικα να σε κάνει σοβαρό κράτος θέλει και όλες οι παρεμβάσεις της είναι για το καλό της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Αμα μας τα κάνει όμως αυτά η τρόικα στα οικονομικά και στα θεσμικά, κάνουμε σαν τις στραβογαμημένες κορασίδες.

 

Ε καλά όχι όλοι. Επίσης δεν θα χε νομίζω κανείς πρόβλημα αν η τρόικα έσκιζε τους μεγαλοοφειλέτες. Το θέμα με την τρόικα είναι πως έγινε προσπάθεια σε 5 χρόνια να αλλάξουν ποράγματα που κανονικά ήθελαν μια 20ετία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόνανε που θα τιμωρείται με τις ποινές που προτείνετε' date=' στην τελική εκδίκαση στη Δευτεροβάθμια της ΕΠΟ ΠΟΙΟΣ δικαιώρος θα τον υπερασπίζεται ? Έχετε προτάσεις για ονόματα ???[/size']

:bye:

 

Δεν θα έχει τέτοια. Δευτεροβάθμιες και μαλακίες. Πούτσα και καράτε. Οι Δημοκρατίες εντός γηπέδου τελείωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι πρέπει να τιμωρείται μια ομάδα επειδή 1-2-100 καθυστέρες μπουκάρουν. Δηλ σκέψου τώρα να παίζει η ΑΕΚ και να αποκλείεται από την Ευρώπη επειδή μπούκαραν μέσα 20 ξυλούρηδες. Δεν το δέχομαι ρε παιδί μου, τον παππού που θα πονέσει η καρδιά του από αυτό δε μπορείς να του στερήσεις την ομάδα. Μου χει μείνει αυτό από τη νύχτα με τον πανθρακικό με έναν φουκαρά παππού που τα είχε χάσει κι αυτός μαζί μας και μονολογούσε...

 

Μια χαρά μπορεί να σταματήσει η βία χωρίς να ξεκληριστεί μια ολόκληρη ομάδα για 25 καγκουράκια. Αν και στο σημείο αυτό οφείλουμε να πούμε πως τίποτε δεν είναι αυθύπαρκτο. Λέμε δηλ για πρωτοφανή επεισόδια που χαρακτηρίζονται κυρίως από βλακεία τα τελευταία χρόνια. Αυτό έχει να κάνει και με του τι είδους ποδόσφαιρο έχεις. Δηλαδή είναι φυσιολογικό στο ποδόσφαιρο των Μπέων και των Θεοδωρίδηδων να κυριαρχεί η βλαχιά και η καγκουριά στις εξέδρες. Όταν ο πρωταθλητής είναι βέβαιος πριν καν τελειώσει το προηγούμενο πρωτάθλημα, προφανώς δεν μιλάμε για φυσιολογικά πράγματα και είναι επόμενο να υπάρχει παρακμή στα γήπεδα.

 

Θέλω να πιστεύω (νομίζω βάσιμα) ότι αν το ποδόσφαιρό μας αναβαθμιστεί, αναγκαστικά θα υπάρξει και μια ανθρωποποίηση των οπαδών. Είναι πάντως επιτακτικό για κάθε μπούκα στον αγωνιστικό χώρο να υπάρχουν και από 10 ανοιγμένα κεφάλια. Μλκ ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα βγάλει ανακοίνωση γι αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο κι εγώ έκλαιγα με την μπούκα εκείνο το βράδυ. Θα αναγκαστούν όμως οι πρόεδροι να ρίξουν πόρτα στους κάφρους ενώ θα τους απομονώσουν οι υπόλοιποι οπαδοί. Ξέρεις πως η πολιτική μου θεώρηση είναι άλλης φύσης. Στο συγκεκριμένο θέμα όμως χρειάζεται σοκ και δέος.

Link to comment
Share on other sites

Οι Δημοκρατίες εντός γηπέδου τελείωσαν.

 

Γιατί, "εκτός" ζουν ακόμη ???

 

μην το γυρισουμε σε πολιτικη xD

:popcorn2: xD

Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ΠΑΕ και οι τρόποι αντιμετώπισής τους, ήταν το βασικότερο από τα θέματα που συζητήθηκαν στο Δ.Σ. της Super League την Τετάρτη 3/9. Το θέμα αφορά 3-4 ΠΑΕ, αλλά κυρίως τον ΟΦΗ και τον Πανιώνιο που έχουν προσφύγει στα πολιτικά δικαστήρια προκειμένου να υπαχθούν στις διατάξεις του πτωχευτικού κώδικα.

Οι Κρητικοί και οι Νεοσμυρνιώτες, έχουν μάλιστα εξασφαλίσει και προσωρινή διαταγή, βάσει της οποίας «παγώνει» κάθε οφειλή! Ο ΟΦΗ πήρε την προσωρινή διαταγή παραμονές της 1ης αγωνιστικής και ο Πανιώνιος την Τρίτη 2/9, παίρνοντας μάλιστα δικάσιμο για το αίτημα υπαγωγής στο πτωχευτικό κώδικα για τις... 11/2/2015!

Το θέμα που τίθεται είναι ότι αν στην αίτησή της μια ΠΑΕ έχει συμπεριλάβει και τις οφειλές προς παίκτες, προπονητές και μάνατζερ (δηλαδή σχετιζόμενους με το ποδόσφαιρο) για τους οποίους υπάρχουν τελεσίδικες αποφάσεις από τα αρμόδια όργανα της ΕΠΟ, τότε υπάρχει σαφής παραβίαση του άρθρου 35 του ΚΑΠ που απαγορεύει την προσφυγή και προβλέπει «αποκλεισμό από τους υπόλοιπους αγώνες με απόφαση του Δ.Σ. της διοργανώτριας ή της ΕΠΟ, από την ημέρα της άσκησης της προσφυγής και για όσο συνεχίζεται η παράβαση».

Στο σημείο αυτό αξίζει να επισημάνουμε πως το ίδιο είχε κάνει πέρυσι και ο Άρης, αλλά ούτε η λίγκα ούτε -πολύ περισσότερο- η ΕΠΟ τόλμησαν να του επιβάλλουν κυρώσεις.

"Να ψηφίσουμε για να αποβληθούν"!

Στο ξεκίνημα της συζήτησης για το συγκεκριμένο θέμα, τον λόγο πήρε αρχικά η νομική σύμβουλος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Αθηνά Μπαλωμένου, η οποία έκανε πολλές και πιεστικές ερωτήσεις προς τους εκπροσώπους του ΟΦΗ και του Πανιωνίου, σχετικά με το πότε και το πώς πήραν φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα και σχετικά με το ποιους έχουν συμπεριλάβει στην αίτησή τους για υπαγωγή στον πτωχευτικό κώδικα.

Μαζί με την κα. Μπαλωμένου, στο ίδιο πλαίσιο κινήθηκε και ο μεγαλομέτοχος του Λεβαδειακού, Γιάννης Κομπότης, ενώ έβρισκαν συμπαράσταση και από εκπροσώπους άλλων ΠΑΕ. Ο διάλογος μάλιστα, γινόταν σε ιδιαίτερα υψηλούς τόνους!

Η νομική σύμβουλος του Παναθηναϊκού πρότεινε στο σημείο εκείνο να μπει το θέμα σε ψηφοφορία για αποβολή του ΟΦΗ και του Πανιωνίου από τη συνέχεια του πρωταθλήματος, μέχρι να αποσύρουν την προσφυγή τους, κατ' εφαρμογή του άρθρου 35 του ΚΑΠ.

Κάποιοι είπαν πως το συμβούλιο δεν έχει τέτοιο θέμα, ενώ καθοριστικής σημασίας ήταν η παρέμβαση του εκπροσώπου του Ατρομήτου, Βαγγέλη Μπαταγιάννη: «Εγώ δεν είμαι έτοιμος για μια τέτοια διαδικασία, άλλωστε δεν είναι και στην ημερήσια διάταξη. Επίσης πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι το τηλεοπτικό συμβόλαιο που έχουμε περιλαμβάνει ρήτρες. Αν κάποιο παιχνίδι δεν οριστεί, τότε την πληρώνουμε όλοι, όχι μόνο οι υπαίτιες ομάδες».

Ο Γιάννης Κομπότης πήρε πάλι το λόγο και είπε «να το βάλουμε τώρα το θέμα, αν συμφωνούν όλοι. Δεν γίνεται να παίζουμε επί ίσοις όροις με αυτούς που χρωστάνε». Οι ομάδες που έχουν το πρόβλημα φυσικά δεν συμφώνησαν.

Αυτό που τελικά αποφασίστηκε είναι να πραγματοποιηθεί ένα έκτακτο Δ.Σ., πιθανόν την επόμενη εβδομάδα, κατά το οποίο θα συζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα και θα είναι όλοι προετοιμασμένοι. Πάντως αξίζει να σημειωθεί, ότι ορισμένοι παράγοντες τόνιζαν μετά το Δ.Σ., ότι ο Παναθηναϊκός και ο Λεβαδειακός είχαν στο συγκεκριμένο θέμα την πλειοψηφία με το μέρος τους και αν έμπαινε σε ψηφοφορία, ο ΟΦΗ και ο Πανιώνιος θα βρίσκονταν σε τρομερά δυσάρεστη θέση...

aek365

 

 

συμφωνω με τον φιλο μου τον Κομποτη οτι κατι τετοιες ομαδες πρεπει να αποβαλλονται πλεον.

btw πώς τα φερνει ο καιρος. ο βαζελος να ζηταει την αποβολη του ΟΦΗ..

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα πει επ αφορμη της περιπτωσης Κουρμπελη οτι ο Μπακος το γυρισε το φυλλο και (ξανα)αλλαξε στρατοπεδο. Περιπου "super partes" το παιζει και ο Σπανος. Μονο σταθερο εχεις το Σεριφη. Κι αν το καλοσκεφτεις, ποιος την τρωει στο λοκο αν κανει ο Μελισσαν το περιβοητο "3/3/3/1"; Ο Αστερας και ο Σπανος που θα βλεπουν Ευρωπη με το κυαλι. Ενω τωρα ειναι στον αφρο...

 

Ο Τίγρης προς το παρόν απέχει μακράν από τα να θεωρηθεί σταθερά στο ελληνικό ποδοσφαιρικό στερέωμα και επίσης δεν έχει ακουμπήσει ευρώ τσακιστό στα ταμεία της Τρίπολης και του Περιστερίου όπως έκανε με τον Σερίφη για το Μάνταλο.

Αγοράζοντας τον κάθε Κουρμπέλη, δεν κάνεις απλά μια μεταγραφή αλλά επισφραγίζεις συμμαχίες και χτίζεις στρατόπεδα.

Ο Τίγρης τους έχει ένα χρόνο τους Τριπολιτσιώτες στη νηστεία και στο παζάρι για τον Κουρμπέλη για ποσό αστείο για τα νέα δεδομένα της ομάδας και επίσης εκεί κάτω την έχουν ακούσει τελείως ως δύναμη στο ελληνικό ποδόσφαιρο και συνεπώς η προσέγγιση πρέπει να είναι ανάλογη όχι γιατί εσύ δεν είσαι λογικός, αλλά γιατί ξεμωράθηκαν οι άλλοι.

Με το τσάμπα δε γάμησε κανείς και ο Σερίφης αν είχε να σπρώξει και κανα-δυο παίκτες ακόμα και του τσίμπαγε κανένα ο Πόλντο με το ανάλογο αντίτιμο... άνετα πήδαγε και αυτός από το καραβάκι.

Edited by MITSAKLAS
Link to comment
Share on other sites

Αν γινουν αυτα που πρεπει,δεν θα χρειαζεται να αγοραζεις κανενα παικτη για pr.

 

Το ζητημα ειναι η μοιρασια στους απο πανω οπως λεει ο Ζαστρο.Αν γινει αυτο,ειλικρινα ποιος χεστηκε για τους αλλους;;Θα τους πιεζεις και οικονομικα και μονο απο αυτο θα ειναι σουζα.

Σε μια τετραδα με ΑΕΚ,βαζελο,γαυρο,μπαοκ ποιο χωριο θα πει οτι ''πουτανα κενωνια,εγω επρεπε να ειμαι εκει αναμεσα'';;

 

Αν ξεκινησουν πατεντες Βαγγελη με δανεικους κλπ,τοτε για καθε εναν Πλατανια που θα κερδιζεις θα χανεις εναν Παναθηναικο απο το παιχνιδι της μοιρασιας με τις σακκουλες.

Και δεν ειναι οτι πιο εξυπνο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις, αυτος ο Κουρμπελης επειδη δεν τον εχω παρακολουθησει, μηπως βγει η φαση Ανακογλου-Σερρες-Θεοδωριδης ?

Link to comment
Share on other sites

Αν γινουν αυτα που πρεπει,δεν θα χρειαζεται να αγοραζεις κανενα παικτη για pr.

 

Το ζητημα ειναι η μοιρασια στους απο πανω οπως λεει ο Ζαστρο.Αν γινει αυτο,ειλικρινα ποιος χεστηκε για τους αλλους;;Θα τους πιεζεις και οικονομικα και μονο απο αυτο θα ειναι σουζα.

Σε μια τετραδα με ΑΕΚ,βαζελο,γαυρο,μπαοκ ποιο χωριο θα πει οτι ''πουτανα κενωνια,εγω επρεπε να ειμαι εκει αναμεσα'';;

 

Αν ξεκινησουν πατεντες Βαγγελη με δανεικους κλπ,τοτε για καθε εναν Πλατανια που θα κερδιζεις θα χανεις εναν Παναθηναικο απο το παιχνιδι της μοιρασιας με τις σακκουλες.

Και δεν ειναι οτι πιο εξυπνο αυτο.

 

Επί του παρόντος όμως, το παιχνίδι παίζεται με τις παλιές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Επί του παρόντος όμως, το παιχνίδι παίζεται με τις παλιές οδηγίες.

 

Όπως βλεπεις ομως,το παλιο παιχνιδι παιζει τα χασομερια του.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×