Jump to content

AEK 2013-14


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Υπάρχει ένα άλλο ζήτημα βέβαια. Να ΘΕΛΕΙ ο γατούλης να πάρει την ΑΕΚ και να έχει σκοπό να βάλει από το πορτοφόλι του 1 (ΕΝΑ) ευρώ. Γιατί μέχρι τώρα, όλα στο τζάμπα είναι. Το ότι δεν υπάρχει επίσημη τοποθέτηση δεν μου λέει κάτι γιατί ακόμα η ΠΑΕ δεν έχει πτωχεύσει. Με προβληματίζει όμως που όλα ξεκίνησαν από ένα ΑΔΕΙΑΣΜΑ του Χ"ιωάννου στον γατούλη. Το οποίο τα αρδάκια το μετέφρασαν όπως βόλευε και είχαμε σώτο διαπλανητικό.

 

Σχετικά με τη στημένη πτώση της ΑΕΚ στη Β εθνική, δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένας ΑΕΚτζής που να πιστεύει ότι δεν ήταν στημένη. Το θλιβερό είναι ότι κάνουμε πως δεν το είδαμε.

Θα βάλει όσα έβαλαν όλοι οι "μεγάλοι πρόεδροι" του ελληνικού ποδοσφαίρου. Τίποτα.

Τη φήμη θα βάλει και τα κονέ του.

Τώρα για τις πτώσεις και τα σχετικά.

Για μένα η απόλυτη μαγκιά θα ήταν η σωτηρία και αμέσως η πτώχευση και Γ΄.

Δεν βγαίναμε οικονομικά όπως ήμασταν. Τέλος. Εδώ φτάσαμε να χρωστάμε ακόμα και στο φετινό ξεφτιλέ ρόστερ.

Link to comment
Share on other sites

 

Σχετικά με τη στημένη πτώση της ΑΕΚ στη Β εθνική, δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένας ΑΕΚτζής που να πιστεύει ότι δεν ήταν στημένη. Το θλιβερό είναι ότι κάνουμε πως δεν το είδαμε.

 

Ε, βασικα υπαρχουν και καποιοι που πιστευουν οτι μας εριξαν τα σκουλικια, ο Κομποτης, ο Βαγγελας και λοιπες σκοτεινες δυναμεις του ποδοσφαιρου.

Link to comment
Share on other sites

Ε, βασικα υπαρχουν και καποιοι που πιστευουν οτι μας εριξαν τα σκουλικια, ο Κομποτης, ο Βαγγελας και λοιπες σκοτεινες δυναμεις του ποδοσφαιρου.

Τυχαίως... είναι οι ίδιοι που περίμεναν σήμερα λεφτά από τον Μάκη.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΑΕΚ ειχε σωθει αγωνιστικα, δεν θα ειχα κανενα θεμα με την πτωχευση της ΑΕΚ εγω. Θα ηταν κατι εντελως διαφορετικο. Αυτο το καριολικι από τον Πλατανια και μετα, δεν επρεπε να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΑΕΚ ειχε σωθει αγωνιστικα, δεν θα ειχα κανενα θεμα με την πτωχευση της ΑΕΚ εγω. Θα ηταν κατι εντελως διαφορετικο. Αυτο το καριολικι από τον Πλατανια και μετα, δεν επρεπε να γινει.

 

Πάντως δεν ξέρω κανέναν τόσο αρχιδάτο που θα έλεγε εν ψυχρώ στον κόσμο είτε έτσι (σωτηρία), είτε αλλιώς (υποβιβασμός), ότι το μαγαζί πρέπει να πτωχεύσει για να ξαναγννηθεί, αλλιώς πάει μαθηματικά για γιουσουφάκι των λαμόγιων της Σούπερ Λίγκας.

Link to comment
Share on other sites

Αν η πτωχευση της ΑΕΚ συνδυαζονταν με ολο αυτο το σωτο που τρωμε εδω και 20 ημερες ολοι θα πανηγυριζαν οπως σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η πτωχευση της ΑΕΚ συνδυαζονταν με ολο αυτο το σωτο που τρωμε εδω και 20 ημερες ολοι θα πανηγυριζαν οπως σημερα.

 

Φαίνεται ότι η Γ' εθνική ήταν η μόνη ρεαλιστική λύση.

Τώρα, αν έγινε άκομψα ή κομψά, λίγη σημασία θα έχει αν ισχύσουν τα μισά από όσα ακούγονται και γράφονται.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, αν δεν γινόντουσαν και οι ομορφιές του ποδοσφαίρου τις τελευταίες 3 αγωνιστικές, παίζει και να μην πέφταμε (ακόμα και να θέλαμε-που θέλαμε).

 

Αλλά για πες μου, με ποιον/ποιους τρόπους πιστεύεις οτι εγινε αυτό?? Και απο ποιούς? (για την εκκούσια πτώση λεω)

 

Η καθε ομαδα στην Ελλαδα τις τελευταιες αγωνιστικες κανει τα κουμαντα της με οποιον τροπο νομιζει, Αγοραζει, πουλαει ματς, στηνει κορακια, οτιδηποτε.Ολοι οσοι κινδυνευαν με τον ενα ή με τον αλλο τροπο πηραν τους βαθμους που ηθελαν και σωθηκαν. Την ιδια ωρα η ΑΕκ εκανε ΠΕΝΤΕ βαθμους τις τελευταιες 10 αγωνιστικες.

 

Σε οτι αφορα τους τροπους με τους οποιους εγινε αυτο, θα περιοριστω στις ευθειες αναφορες Λινεν (ακομα και πριν απολυθει) για ...αδιαφορους παιχτες, στην απουσια της παραμικρης υπογειας εξωαγωνιστικης κινησης τις τελευταιες αγωνιστικες (και μη μου πει κανεις οτι η ΑΕΚ γενικα ή ανθρωποι τυπου Δημητρελου, Μπρουσιανου, Μελισσανιδη θα ειχαν ηθικο ζητημα με τετοια πραγματα) και στην τουλαχιστον υποπτη και κατωτερη των προσδοκιων σταση των οπαδων της ομαδας απεναντι σε ολο αυτο το καριολικι.

 

''Αν η ΑΕΚ διαλυθει θα τρομαξει ολη η γη'' ελεγε ενα απο τα δεκαδες τσιτατα που χρησιμοποιουμε εδω και χρονια. Τελικα η ΑΕΚ διαλυθηκε και δεν ανοιξε μυτη

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να γινουν ολα αυτα τα εκπληκτικα με τα οποια μας παραμυθιαζουν, φυσικα και διαλυθηκε. Θα ελεγα οτι η κηλιδα του υποβιβασμου ξεπλενεται μονο με ευρωπαικο τροποιο, αλλα ας πουμε οτι και ενα πρωταθλημα (πρωταθλημα ομως, δευτεροτριτοι και κυπελλουχοι ειμασταν μια χαρα και προπερσι και μαλιστα γκρινιαζαμε γι'αυτο) θα ηταν αρκετο για κατι τετοιο. Μεχρι να συμβουν ολα αυτα τα ωραια, ειμαστε μια πρωην μεγαλη ομαδα που επεσε αγωνιστικα στη Β'Εθνικη

Link to comment
Share on other sites

Στο αν διαλυθήκαμε ή όχι δεν νομίζω ότι κάποιος αυτή τη στιγμή μπορεί να δώσει κάποια ξεκάθαρη απάντηση. Στα επόμενα 2 χρόνια θα φανούν και οι δυνάμεις σου και η προοπτική σου και σαν κόσμος αλλά και σαν ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Στο αν διαλυθήκαμε ή όχι δεν νομίζω ότι κάποιος αυτή τη στιγμή μπορεί να δώσει κάποια ξεκάθαρη απάντηση. Στα επόμενα 2 χρόνια θα φανούν και οι δυνάμεις σου και η προοπτική σου και σαν κόσμος αλλά και σαν ομάδα.

 

Αυτό πιστεύω και εγώ.

Και γενικά κανείς δε φαίνεται εκτός ΑΕΚ να σε θωρεί διαλυμένη ομάδα.

Τώρα ότι η όλη πορεία της ανάκαμψης θα είναι ζόρικη και με παγίδες, είναι άλλη ιστορία που θα τη βλέπουμε τα επόμενα 2 χρόνια καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Στα επομενα 2 χρονια δε θα φανει τπτ, βασικα.

 

Πολλά μπορούν να φανούν.

Παίζεις πλέον υπό την αιγίδα της ΕΠΟ και το πως θα σε αντιμετωπίσει θα δείξει πολλά.

Μίλαγα με άνθρωπο που ξέρει καλά τα κόλπα της ΕΠΟ, παράγοντας της ΕΠΣΑ και μου έλεγε ότι μέχρι και όμιλο στα μέτρα της ΑΕΚ πιθανόν να της φτιάξουν για να μη μπλέκει με Ιωνικούς, Αιγάλεα, Βύρωνες κτλ.

Κάθε μέρα θα δείχνει κάτι.

Ακόμα και η σημερινή απέδειξε πόσο άτοπα ήταν τα όνειρα για λεφτά από το Μάκαρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Μητσάκλα πάνω-κάτω.

 

Προσωπικά είμαι αισιόδοξος, δεν γίνεται αλλιώς, πάμε γερά.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι τοση πικρα το βραδυ με τον πανθρακικο? Μηπως τελικα να πουμε και ευχαριστω στους πουτανας γιους που μπηκανε μεσα εκεινο το βραδυ?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι τοση πικρα το βραδυ με τον πανθρακικο? Μηπως τελικα να πουμε και ευχαριστω στους πουτανας γιους που μπηκανε μεσα εκεινο το βραδυ?

 

Το έγραψα παραπάνω, κανείς δεν είχε τα αρχίδια να πει ότι είτε μείνουμε, είτε πέσουμε η Γ΄ Εθνική είναι η επόμενη μέρα.

Από το να μείνουμε και να δηλώσουμε πτώχευση, θεωρήθηκε καλύτερο να πέσουμε και να δηλώσουμε πτώχευση.

Κάτι άλλο δε βλέπω. Θεώρησαν ότι θα έρθει πιο μαλακά στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εγραψα παραπανω οτι αν η ομαδα εσωζε την παραμονη, θα μπορουσαν να βγουν και να λενε: "μαγκες και του χρονου ετσι θα παει. Εκτος αν μας δινετε το οκ να πτωχευσουμε, ώστε να ερθει ο Τιγρης και να κανει γηπεδο στα ιερα χωματα και σε 3 χρονακια πρωταθλητες Α εθνικης από σεπτεμβρη". Αν σκεφτεις οτι επεσες αγωνιστικα και ολο αυτο εγινε ΓΙΟΡΤΗ, φαντασου μια πτωχευση με ολιγη από ηρωισμο πως θα ειχε περασει στον ΑΕΚτζη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εγραψα παραπανω οτι αν η ομαδα εσωζε την παραμονη, θα μπορουσαν να βγουν και να λενε: "μαγκες και του χρονου ετσι θα παει. Εκτος αν μας δινετε το οκ να πτωχευσουμε, ώστε να ερθει ο Τιγρης και να κανει γηπεδο στα ιερα χωματα και σε 3 χρονακια πρωταθλητες Α εθνικης από σεπτεμβρη". Αν σκεφτεις οτι επεσες αγωνιστικα και ολο αυτο εγινε ΓΙΟΡΤΗ, φαντασου μια πτωχευση με ολιγη από ηρωισμο πως θα ειχε περασει στον ΑΕΚτζη.

Τα είπαμε, θα ήταν η υπέρτατη μαγκιά.

Προφανώς θεώρησαν καλύτερο αυτό που έγινε.

Ίσως η "επόμενη μέρα" δε ρίσκαρε παραμονή... καιροφυλακτούσε κόσμος έστω και σε αυτή τη συφιλιασμένη κατάσταση.

Σκέψου π.χ. ότι αν έμενες αντί για γήπεδα και ολικές επαναφορές, σε τάιζαν με ελπίδες και προσδοκίες για τα λεφτά του Μάκη.

Το άσχημο είναι ότι ζητάμε απαντήσεις που θα πάρει χρόνια να τις "ακούσουμε" .

Edited by MITSAKLAS
Link to comment
Share on other sites

πουτσες...

 

καποιοι ειχαν παρει τις αποφασεις τους οταν εμεις πηγαιναμε να πεθανουμε...

Link to comment
Share on other sites

πουτσες...

 

καποιοι ειχαν παρει τις αποφασεις τους οταν εμεις πηγαιναμε να πεθανουμε...

Δε λέμε κάτι άλλο ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

Άτσα και εθνοπατέρας ο Τίγρης:

Ο Δημήτρης Μελισσανίδης, με αφορμή την τοποθέτηση της Μαρίας Ρεπούση για τη Γενοκτονία των Ποντίων, προγματοποίησε δήλωση στην ιστοσελίδα itabloid.gr σχετικά με το θέμα αυτό.

 

 

 

Αναλυτικά η δήλωση του Δ. Μελισσανίδη:

To 1994 και το 1998, η Βουλή των των Ελλήνων αναγνώρισε ομόφωνα τη γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου και της Μικράς Ασίας. Επίσης το 2007, η Διεθνής ΄Ενωση Επιστημόνων Μελέτης της Γενοκτονίας (IAGS, International Association of Genocide Scholars), μετά από ψηφοφορία μεταξύ των μελών του, αναγνώρισε την γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου και της Μικράς Ασίας.

 

Θεωρώ ότι ακόμα και εκείνοι που διατηρούσαν στο παρελθόν κάποιες επιφυλάξεις για το θέμα, ιδιαίτερα μετά την αναγνώριση από τη Διεθνή ΄Ενωση Επιστημόνων Μελέτης της Γενοκτονίας, πρέπει επιτέλους να σεβαστούν τα αποτελέσματα της επιστημονικής έρευνας, το ελληνικό κοινοβούλιο, τη συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων πολιτών και φυσικά την μνήμη εκατοντάδων χιλιάδων αδικοχαμένων νεκρών.

 

Ο σεβασμός στην ιστορία και στους νεκρούς μας, είναι προϋπόθεση για ένα ειρηνικό παρόν και για ένα ελπιδοφόρο μέλλον.

 

Αυτό είναι καθήκον όλων μας.

 

Δημήτρης Μελισσανίδης

Link to comment
Share on other sites

σεντονι mode on

 

εγω παιδες θελω να κανω μια συνολικη τοποθετηση επι του θεματος υποβιβασμος στην β'/ οικειοθελης υποβιβασμος στην γ'/Μελισσανιδης, εστω και αν θα βγει το πρωτο μου σεντονι. :D

 

καταρχην να ξεκαθαρισω οτι θεωρω δεδομενη την μεχρι τωρα τζαμπα μαγκια Μελισσανιδη. αν ηταν πραγματικος μαγκας θα ειχε βρει τροπο να σωσει την ΑΕΚ τοσα χρονια. και φυσικα θεωρω δεδομενη την υπερβολη των αρδ, αλλα οκ τους ξερουμε τοσα χρονια, εμποριο κανουν. αφηστε που το να κρατιεται και ψιλο-ενθουσιωδες (εστω και τεχνηεντως) το κλιμα, δεν ειναι τελικα απαραιτητα κακο, στην παρουσα τραγικη φαση.

απο την αλλη πιστευα-πιστευω-θα πιστευω παντα οτι ο Μελισσαν ειναι η μονη πραγματικα σοβαρη λυση για την ΑΕΚ, εστω και ξεκινωντας απο την γ'.

βεβαια εχω αμφιβολλιες οτι περαν του γηπεδου θελει να σηκωσει και κουπες οταν με το καλο ανεβεις στην α΄ εθνικη, πολυ φοβαμαι οτι θα μας ανεβασει και θα την κανει μετα (εχει παντα και την δικαιολογια του ΟΠΑΠ), αλλα οκ θα τα δουμε ολα αυτα στο μελλον.

 

διαφωνω 1000% με την αποψη οτι στηθηκαμε απο τον Μελ. Καταρχην αν ηθελε να μας στησει, δεν θα το ελεγε απο περισυ το καλοκαιρι, στα Ποσειδωνια, σε 3 δημοσιογραφους (περι "λευκης σελιδας"). ο τυπος ειναι γατονι, αν ηθελε να κανει κατι τετοιο θα το εκανε στην κουφη. επισης (παροτι τους αντιπαθω ολους) διαφωνω οτι στηθηκαμε απο μετοχους κλπ, γιατι δεν ειχαν τετοιο συμφερον. δεν μου στεκουν λογικα αυτα τα πραγματα. οτι ειχαν πει "αν πεσει πιθανως ασχολουμαστε" (ο Μελισσανιδης, πιθανως και ο Παππας), αλλο καπελο.

Τωρα αν οι παιχτες μας εριξαν γιατι επαιζαν στοιχηματα (καθολου δεν το αποκλειω), αλλο καπελο επισης. δειγμα της δεδομενης σηψης της ομαδας.

επισης γενικοτερα νομιζω οτι ο Μελισσανιδης ενδιαφερεται κυριως για το γηπεδο, απλα δεν ηθελε να ασχοληθει ξανα με αυτο το θεμα οσο υπηρχαν χρεη, γιατι θα του την επεφταν ολοι να πληρωσει και για την ομαδα, ενω τωρα ειναι πιο απλα τα πραγματα, τουλαχιστον τα πρωτα 2 χρονια.

 

τωρα για το τι θα γινει απο εδω και περα, εδω ειμαστε να τα σχολιαζουμε. παντως θεωρω οτι αυτη που δινεται ειναι η μονη λυση οπως ξαναειπα (αν θυμαστε εγω τα συζηταγα απο περισυ κατι τετοια, βεβαια με τις τοτε συνθηκες ηταν πολυ πιο τραβηγμενα να γινουν τοτε) για να υπαρχει η ΕΛΠΙΔΑ να ξαναδουμε την ΑΕΚ οπως την ειδαμε την δεκαετια του '90. βασικα πιστευω οτι αν ασχοληθει σοβαρα θα το κανει. επισης ειαι ο μονος που μπορει να φτιαξει γηπεδο.

τελος ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος που φευγουμε απο το ΟΑΚΑ, αυτο το γηπεδο ηταν ο εφιαλτης μου.

αυτο μαζι με τον Ντεμισμο και γενικα με τους πουθεναδες 2004, μου αλλαξαν ολη την διαθεση μου για την ΑΕΚ, η οποια αρχιζει να μου επανερχεται εστω και μεσω αυτης της τραγικης κατασταση που αναγκαστικα πρεπει να ζησουμε.

 

ΓΕΝΙΚΑ, εγω σαν nikos, νιωθω περισσοτερο ανακουφισμενος και κυριως για πρωτη φορα με σοβαρη ελπιδα για το μελλον. δεν οηγαινε πουθενα αυτο το πραγμα τοσα χρονια. μαλλον πηγαινε, σε αργο και βασανιστικο αφανισμο.

αυτα. ευχομαι/ελπιζω να μην διαψευστω.

 

σεντονι mode off.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, σαφώς και είναι απόφαση Μελ ο υποβιβασμός.

Και σαφώς η ομάδα από 5 βαθμούς από τα πλευ οφ, βρέθηκε 5 βαθμούς κάτω από τον Άρη, γιατί έπρεπε να πέσει, επειδή η "επόμενη μέρα" ήθελε.

Και σαφώς δεν είναι τυχαίες οι τροπολογίες για 3μηνη διαδικασία εκκαθάρισης από 30μηνη.

Μην κάνουμε πως δε βλέπουμε μπροστά τα μάτια μας τι γίνεται.

Αν έγινε καλώς ή κακώς δεν ξέρω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι η ψυχολογία μου απέναντι στην ΑΕΚ είναι σαφώς πολύ καλύτερη απ' ότι πέρσι τέτοια εποχή ή από ότι θα ήταν φέτος αν μέναμε και βλέπαμε το ίδιο παραμύθι.

Παίρνει και αυτός ρίσκο και ας βγάζει σιγουρίλα και λαρτζιλίκι προς τα έξω.

Αν όμως κάποια στιγμή σηκώσουμε κούπα στη Νέα Φιλαδέλφεια, τότε με συγχωρείς είναι να τον κάνουμε εικόνισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα Νικο δεν ειμαι καθολου ανακουφισμενος. Και αυτο γιατι τα 2 (τουλαχιστον) χρονια μακρυα απο την Α Εθνικη, θα ειναι το λιγοτερο τραγελαφος για την ομαδα και θα μεινουν ως η ΑΙΩΝΙΑ ξεφτυλα που για μενα προσωπικα δε θα ξεπλενετε με τιποτα...

 

Είμαι μπερδεμένος Κώτσο, αν ξεφτίλα είναι τα 2 χρόνια με τα χωριά ή τα γλέντια που μας έκαναν οι Μπέοι και οι Κομπότηδες της ΣουπερΛίγκας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×