Jump to content

Aπόγονοι του στόλου ​🖕


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Ναι ρε συ, εδώ βγάλαμε ομαδάρα τη Μπριζ επειδή την είδαμε να παίζει με τους πάνω. Ε δεν είναι ομαδάρα, στο Βέλγιο 20 βαθμούς κάτω είναι από τον πρώτο. Για τα κυβικά του conference όμως είναι μια χαρά, γιατί την βλέπεις απέναντι σε ομάδες όπως ο poak και λές πω ρε μλκ σπέρνουν οι βέλγοι. Λίγο perspective θέλει η φάση.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Evolve said:

Ναι ρε συ, εδώ βγάλαμε ομαδάρα τη Μπριζ επειδή την είδαμε να παίζει με τους πάνω. Ε δεν είναι ομαδάρα, στο Βέλγιο 20 βαθμούς κάτω είναι από τον πρώτο. Για τα κυβικά του conference όμως είναι μια χαρά, γιατί την βλέπεις απέναντι σε ομάδες όπως ο poak και λές πω ρε μλκ σπέρνουν οι βέλγοι. Λίγο perspective θέλει η φάση.

Όχι δεν ισχύει αυτό.

Πολύ καλή ομάδα είναι η Μπριζ, όπως ήταν και η αντβερμπ, η οποία Btw είναι κάτω από τη Μπριζ.

Το πρωτάθλημα του Βελγίου είναι ανώτερο σε σχέση με το δικό μας, οπότε το οτι η Μπριζ είναι 3η αυτή τη στιγμή δε λέει κάτι.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ομαδάρες είναι αυτές που παίζουν δυο διοργανώσεις πιο πάνω. Οι Μπριζ αυτού του κόσμου είναι μια χαρά ομάδες, που εμείς τις βλέπουμε ομαδάρες όταν απέναντι είναι ο σαμάτα.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και η Ρομα του Μουρίνιο που το πήρε πρόπερσι 6η στην Ιταλία είχε τερματίσει, 23 πόντους διαφορα από την 1η Μίλαν. Και γενικά εκεί είναι το στάτους της τα τελευταια  χρονια: θεσεις 5-6 Ιταλίας.

Γενικα οκ αυτά τα «έγραψε η ιστορία» αλλά θέλει και λιγο παρακάτω η ανάλυση αν θες να μην είσαι εντελως αμπαλος δλδ.

Οι μεγαλες ευρωπαϊκές ομαδες δεν υπάρχουν καν στην διοργανωση. Και δεν μιλάω για τις πρώτες τριάδες τετράδες των σοβαρών πρωταθλημάτων, αλλά για πιο περα ακόμα. Η Αστον Βιλα πχ περυσι τερμάτισε 7η και η Φιορεντινα 8η.

Link to comment
Share on other sites

Guys το πόσο επιτυχία είναι κάτι κρίνεται σε βάθος χρόνου. Έστω ότι το παίρνουν οι σιχαμένοι. Υποθέτωντας ότι δεν αλλάζει κάτι πολύ σημαντικό, αν σε 5-10 χρόνια το έχουν πάρει άλλες 2-3 φορές ελληνικές ομάδες είναι εντελώς διαφορετικό από το αν δεν το ξαναπάρει ελληνική ομάδα για ξέρω γω 30 χρόνια.

Ο λόγος που έμεινε στην ιστορία η πορεία μας στο UEFA είναι γιατί κανείς δεν ξανάφτασε στους 4 και γιατί μόλις 1 φορά άλλη ελληνική ομάδα έφτασε στους 8. Σε 52-53 χρόνια ιστορίας (και μάλιστα με το UEFA/Europa από τα τέλη των 90s να είναι πολύ πιο αδύναμο αφού μαζεύτηκαν όλοι οι "μεγάλοι" στο CL).
Ο λόγος που οι βάζελοι μπορούν και λένε για τις πορείες τους στο Πρωταθλητριών/CL (ανεξαρτήτως background) είναι γιατί τελικό, ημιτελικό και στους 8 φτάσανε όλες οι ελληνικές ομάδες 7 φορές (granted οι περισσότερες σε πολύ ευκολότερες συνθήκες από το σημερινό αδύνατο μιας τέτοιας πορείας). Σε 67-68 χρόνια ιστορίας.
Προς το παρόν στο Conference έχουν πάει 3 φορές ομάδες στους 8 και η 1 πέρασε στους 4. Σε 3 χρόνια ιστορίας.

Ε οκ, καλύτερο από το να μην κάνεις καθόλου πορεία το να κάνεις στο Conference αλλά δεν συγκρίνεται με τα υπόλοιπα.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, agelos said:

Όχι δεν ισχύει αυτό.

Πολύ καλή ομάδα είναι η Μπριζ, όπως ήταν και η αντβερμπ, η οποία Btw είναι κάτω από τη Μπριζ.

Το πρωτάθλημα του Βελγίου είναι ανώτερο σε σχέση με το δικό μας, οπότε το οτι η Μπριζ είναι 3η αυτή τη στιγμή δε λέει κάτι.

Ούτε η Μπριζ ούτε η Αντβέρπ είναι κάτι το ιδιαίτερο .για αυτό ήταν και τεράστια αποτυχία το καλοκαίρι που έμεινες εκτός .και οι παίκτες το ξέρουν 

Το βελγικό πρωτάθλημα έχει πέσει πια αρκετά .

Γενικά ο γαύρος μέχρι τώρα έχει κάνει μια σοβαρή πρόκριση .η χθεσινή που πέρασε την Φενέρ .που γενικά οι ελληνικές ομάδες την νικάνε .

Μετά για να φτάσει εκεί έχει περάσει 

Τσβοντα τσομπολα(κάπως έτσι )

Φερεντσβάρος 

Μακάμπι ( ομάδα που γίνεται πόλεμος )

Και Φενέρμπαχτσε .

Οκ δεν το λες και κατι τρελό .εκτός τις Φενέρ στα άλλα ήταν μεγάλο φαβορί .

Στην Φενέρ ήταν οριακό αουτσάιντερ 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Το ψυχολογικό boost που παίρνουν είναι το θέμα, μήπως μετρήσει στο πρωτάθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχω μάθει από το ποδόσφαιρο και τη τύχη είναι ότι εκτός ότι την φτιάχνεις μόνο σου εάν μιλάμε για κωλοφαρδια έρχεται και φεύγει παντα με εξαίρεση το βαζελου που κάτι έχουν κάνει και την έχουν πάντα . 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα πριν 2 χρόνια ανέβαινε στο FB της AEKpedia :

278897583_1483179885410901_1270683890179

Με το "σχόλιο" : Για όποιον ενδιαφέρεται να ... μάθει πως είναι το "ΣΤΟΥΣ 4" 💛🖤

ΤΟΤΕ ... :(

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

27/4 πριν τον γαύρο, έχει Τσέλσι 

13/5 μετά τον γαύρο,έχει Λίβερπουλ 

δεν είναι καλά σημάδια αυτά..

(2/5 με Μπράιτον λογικά θα αναβληθεί)

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω τόσο θλίψη που ουτε να ασχοληθώ δεν μπορώ . 

Φανταστείτε πως ειναι να ζεις σε νησι που θα μπορούσε να αποκαλείτε πειραιας#2 οπου τουλαχιστον 85% του νησιού ειναι σκατογαυροι. 

Μεγάλη ήττα φάγαμε.

 

Ελπίζω πραγματικά να ξύπνησε το ανταγωνιστικό στοιχείο του Μελ και του χρόνου να μην γινει προετοιμασία για το Ελληνικό πρωτάθλημα αλλα για Ευρωπαϊκό τρόπαιο. 

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην έχω θλίψη επειδή τα σιχαματα πέρασαν την τοπολα και τη φερεντσβαρος. Θλιψη θα έχω αν δεν ξανασηκωσω το πρωτάθλημα, γιατί θα είναι το μεγαλύτερο χάρισμα που έχω κανει ποτέ, και δεν έχω πολυτέλεια για τέτοια 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tarasfw said:

Σιγά μην έχω θλίψη επειδή τα σιχαματα πέρασαν την τοπολα και τη φερεντσβαρος. Θλιψη θα έχω αν δεν ξανασηκωσω το πρωτάθλημα, γιατί θα είναι το μεγαλύτερο χάρισμα που έχω κανει ποτέ, και δεν έχω πολυτέλεια για τέτοια 

Την δεύτερη παράγραφο την διάβασες? Είμαι δηλωμένος ΑΕΚτζης σε νησι καφρων γαυρων. 

Τα ποσα "Καλα είμαστε?", τα πόσα "Αλλαξε ομάδα οσο προλαβαίνεις" και τα πόσα "Μια ειναι η ευρωπαϊκή ελληνική ομαδα" που εχω ακούσει στον δρόμο, που πριν απο χθες δεν εχω ξανα ανταλλάξει ΚΟΥΒΈΝΤΑ, δεν λέγεται. 

Μπορει Αθήνα και εξωτερικό να ειναι ωραία τα πράγματα αλλα εδω το ζεις στην καθημερινή σου μέρα. 

 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Καπου εδω να πω οτι δεν ξερω πως θα κερδίσει το αγγλικό χωριό την αρμάδα του ισπανου. Πολύ δύσκολα τα πράγματα. Τουλάχιστον νικη με μισο μηδέν Αγγλία και να καταφέρουν να βαρέσουν πρωτοι πεναλτι οι Αγγλοι στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Iniochos said:

Την δεύτερη παράγραφο την διάβασες? Είμαι δηλωμένος ΑΕΚτζης σε νησι καφρων γαυρων. 

Τα ποσα "Καλα είμαστε?", τα πόσα "Αλλαξε ομάδα οσο προλαβαίνεις" και τα πόσα "Μια ειναι η ευρωπαϊκή ελληνική ομαδα" που εχω ακούσει στον δρόμο, που πριν απο χθες δεν εχω ξανα ανταλλάξει ΚΟΥΒΈΝΤΑ, δεν λέγεται. 

Μπορει Αθήνα και εξωτερικό να ειναι ωραία τα πράγματα αλλα εδω το ζεις στην καθημερινή σου μέρα. 

 

Ναι αλλά καταλαβαίνεις ποια είναι η πραγματικότητα έτσι;

Δεν είναι η μικρογραφία του μέρους που ζει ο καθένας μας.

Αν θέλουμε να μιλάμε αντικειμενικά και σωστά.

Ξέρεις πόσες απαντήσεις έχω σκεφτεί σε 1' με αυτά που σου λένε;;!! Και σιγά τι σου λένε δλδ!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, MITSAKLAS said:

Ναι ρε Άλεξ μου, αλλά αν ήταν αλλού ο τελικός θα ήταν μικρότερο επίτευγμα για το γαύρο ή θα χαίρονταν λιγότερο;

 

Θα εξακολουθουσαν να χαιρονται πολυ αλλα το οτι ο τελικος ειναι στη Φιλαδελφεια, τους δινει και μια μεγαλυτερη δοση χαρας.

Εδω φωναζανε συνθημα με την Μακαμπι οτι ερχονται να το σηκωσουν στο γηπεδο μας...

Οπως αντιστοιχα και μενα θα μου δινε πικρα η φετινη τους πορεια καθε χρονο αλλα το γεγονος οτι ο τελικος ειναι στο γηπεδο μας το κανει ακομα χειροτερο

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bukowski said:

FB_IMG_1713596335510.thumb.jpg.81070884871dcc2f5d3847591af994b5.jpg

Βγαινει ο γαυρος 4ος, σηκωνει ομως το Κονφερενς και βγαινουν και οι 5 Ευρωπη 😉

Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2024 at 10:21 AM, amd said:

δεν κοροιδευει κανενας στα αρχιδια μου αν θα το σηκωσουν η δεν θα το σηκωσουν θα ασχοληθω 5 λεπτα και τελος η ΑΕΚ με νοιαζει μπραβο τους αν το σηκωσουν καλη καρδια παμε παρακατω δηλαδη αν καποτε η ΑΕΚ σηκωσει ευρωπαικο θα το πανηγυρισω λιγοτερο επειδη θα ειναι το 2ο η το 3ο ελληνικης ομαδας ? 

Η μπαλα δεν ειναι μπασκετ να σηκωνουμε ευρωπαικα ανα σχετικα τακτα χρονικα διαστηματα

Ειναι κατι το οποιο δεν εχει ξαναγινει και αν τυχον γινει το μοιραιο δεν ξερω αν και ποτε θα το ξανακαταφερει καποιος

Επισης ναι, παροτι δεν ειναι το κυριο πραγμα που με απασχολει ο 1ος γραφει ιστορια και ειναι κατι.

Εδω 55 χρονια μετα και εχοντας κατακτησει ενα σκασμο ευρωπαικα ακομα περηφανευομαστε οτι στο μπασκετ ειμαστε οι 1οι που το καταφερανε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Iniochos said:

Την δεύτερη παράγραφο την διάβασες? Είμαι δηλωμένος ΑΕΚτζης σε νησι καφρων γαυρων. 

Τα ποσα "Καλα είμαστε?", τα πόσα "Αλλαξε ομάδα οσο προλαβαίνεις" και τα πόσα "Μια ειναι η ευρωπαϊκή ελληνική ομαδα" που εχω ακούσει στον δρόμο, που πριν απο χθες δεν εχω ξανα ανταλλάξει ΚΟΥΒΈΝΤΑ, δεν λέγεται. 

Μπορει Αθήνα και εξωτερικό να ειναι ωραία τα πράγματα αλλα εδω το ζεις στην καθημερινή σου μέρα. 

Φαντασου να μην τους είχαμε κερδίσει πριν 15 μερες ξέρω γω, εμενα δεν ανοίγονται πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι σίγουρο ότι σε αυτή την διοργάνωση τα επόμενα χρόνια θα τυχουν και ελληνικές ομάδες μεταξυ τους, είναι Ταμάμ για το επίπεδο του Ελ. Ποδ. αυτός ο θεσμός. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, AlexKR21 said:

Βγαινει ο γαυρος 4ος, σηκωνει ομως το Κονφερενς και βγαινουν και οι 5 Ευρωπη 😉

Θα έλεγα τι θα σηκώσει ο γαυρος (και) φετος αλλα σας αφήνω να ξεσαλωσετε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και δεν υπαρχει σύγκριση μεταξύ της πορείας και του βαθμού δυσκολίας της ΑΕΚ το '77 με τη φετινή πορεία του γαυρου, μιας πορείας που έγινε με αποκλεισμούς πεντάρες τεσσαρες και συγκυρίας λόγω αλλαγής κανονισμών, αυτό έλειπε δηλαδή.Αλλα όπως και να το κάνουμε είναι μια πορεία ως τα ημιτελικά και εννοείται πως για να κάνεις μια τέτοια πορεία θα βρεις και αντιπάλους του χεριού σου, κυρίως τετοιους δηλαδή.Διαβαζω ότι κάποιοι θέλουν να κάνουμε πορείες στο τσαμπιονς λιγκ και τετοια, δηλαδή αποκλείοντας Μπαγερν Γιουβέντους Ατλετικο και Λίβερπουλ ξέρω γω.Μα τέτοια πορεία δεν έχει κάνει κανείς, κάποτε ο βαζελος ίδρωσε για να πετάξει έξω μια Λινφιλντ, την εξαφανισμένη εδώ και 25+ χρονια αλλά δυνατή τότε Γκέτεμποργκ και την Φεγενορντ που ένας νεότερος θα πει "ποια Φεγενορντ" για να φτασει στους 4 του Πρωταθλητριων.Θέλω να πω ότι πορεία με συνεχείς υπερβασεις είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει, στη Ευρώπη πρέπει να αποδείξεις την θέση σου και ότι είσαι ανώτερος από πολλές ομάδες και να τις αποκλεισεις και να κάνεις και φυσικά κάνα δυο υπερβασεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Navas said:

Ναι αλλά καταλαβαίνεις ποια είναι η πραγματικότητα έτσι;

Δεν είναι η μικρογραφία του μέρους που ζει ο καθένας μας.

Αν θέλουμε να μιλάμε αντικειμενικά και σωστά.

Ξέρεις πόσες απαντήσεις έχω σκεφτεί σε 1' με αυτά που σου λένε;;!! Και σιγά τι σου λένε δλδ!

Συμφωνούμε για την πραγματικότητα. 

Η θλίψη οτι ζω σε νησί με τους κάφρους παραμένει. 

Ταυτόχρονα η ξενέρα του ότι εμείς είμαστε καναπέ απο Δεκέμβρη παραμένει επίσης, ασχέτως της τύχης του βρωμόγαυρου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Iniochos said:

Την δεύτερη παράγραφο την διάβασες? Είμαι δηλωμένος ΑΕΚτζης σε νησι καφρων γαυρων. 

Τα ποσα "Καλα είμαστε?", τα πόσα "Αλλαξε ομάδα οσο προλαβαίνεις" και τα πόσα "Μια ειναι η ευρωπαϊκή ελληνική ομαδα" που εχω ακούσει στον δρόμο, που πριν απο χθες δεν εχω ξανα ανταλλάξει ΚΟΥΒΈΝΤΑ, δεν λέγεται. 

Μπορει Αθήνα και εξωτερικό να ειναι ωραία τα πράγματα αλλα εδω το ζεις στην καθημερινή σου μέρα. 

 

Και εγώ φίλε στα Χανιά είμαι που είναι αρκετά κόκκινα, και από χτες έχω ακούσει ένα σωρό μαλακες (γάβρους και μη) να μου λένε αυτά που σου λένε και εσένα.....Ε τους λέω ότι "και πόλεμο να είχα με τους Τούρκους σιχαματα σαν εσάς δε θα υποστήριζα ποτέ....για όσα έχετε κάνει και όσα προσπαθείτε να κάνετε ξανά"

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×