Jump to content

Προπονητολογία Vol.IIΙ


MITSAKLAS
 Share

Recommended Posts

καλως να ερθει

περιοδο χαριτος δεν μπορω να δωσω σε κανεναν αυτη την στιγμη

στοχος το πρωταθλημα

Link to comment
Share on other sites

Περα απο βιογραφικα, καριερες κτλπ για μενα ειναι αυτοκτονια να πας να παιξεις επιθετικα με τετοιο ροστερ. Και δεν ειναι θεμα μπατζετ, αλλα χαρακτηριστικων των παικτων σου. Εχεις χαφ που δεν μπορουν να τη φερουν απ το δεξι στο αριστερο, το δεξι σου μπακ δεν μπορει να βγαλει μια σεντρα της προκοπης και εξτρεμ δεν εχεις ουτε για δειγμα με αποτελεσμα να χρησιμοποιεις παικτες που δεν περνανε ουτε κωνο. Δηλαδη πως περιμενεις να παιξεις επιθετικα με αυτους τους παικτες και να μην φας τα μουτρα σου;

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, MikrosKaiAtropos said:

Αυτος δεν ειχε σωσει τη Σαντερλαντ απο βεβαιο υποβιβασμο και του παιρναν τσιμπουκια;

Και την επόμενη σεζόν έφαγε 9 νομίζω για να φύγει και τον κυνηγούσαν οι οπαδοί.

Ενώ από όλες τις ομάδες (Αγγλία δις, Ισπανία, Γαλλία, Ελλάδα έφυγε κακήν κακώς).

Δεν λέω πως Καρντόζο > Πογιέτ λέω πως αν σήμερα ερχόταν ο Πογιέτ θα διαβάζαμε τα ίδια και χειρότερα που διαβάζουμε και για τον Πορτογάλο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ μεγαλο ρολο θα παιξουν και οι μεταγραφες που θα γινουν και οι πωλησεις που ελπιζουμε να δουμε

ειναι Μαιος ακομα

το μπατζετ το γνωριζει, την κατασταση την εμαθε, τον Τιγρη τον γνωρισε

προετοιμασια θα κανει αυτος

μεταγραφες θα εχει λογο

πρωταθλημα καραφλα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Και την επόμενη σεζόν έφαγε 9 νομίζω για να φύγει και τον κυνηγούσαν οι οπαδοί.

Ενώ από όλες τις ομάδες (Αγγλία δις, Ισπανία, Γαλλία, Ελλάδα έφυγε κακήν κακώς).

Δεν λέω πως Καρντόζο > Πογιέτ λέω πως αν σήμερα ερχόταν ο Πογιέτ θα διαβάζαμε τα ίδια και χειρότερα που διαβάζουμε και για τον Πορτογάλο.

Ναι ασε την επομενη σαιζον.Κατι ειχε δειξει ομως,και σε κορυφαιο πρωταθλημα.Παραμονη στην πρεμιερ λιγκ απο το πουθενα=2-3 πρωταθληματα σουπερ λιγδας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, AlexKR21 said:

Περα απο βιογραφικα, καριερες κτλπ για μενα ειναι αυτοκτονια να πας να παιξεις επιθετικα με τετοιο ροστερ. Και δεν ειναι θεμα μπατζετ, αλλα χαρακτηριστικων των παικτων σου. Εχεις χαφ που δεν μπορουν να τη φερουν απ το δεξι στο αριστερο, το δεξι σου μπακ δεν μπορει να βγαλει μια σεντρα της προκοπης και εξτρεμ δεν εχεις ουτε για δειγμα με αποτελεσμα να χρησιμοποιεις παικτες που δεν περνανε ουτε κωνο. Δηλαδη πως περιμενεις να παιξεις επιθετικα με αυτους τους παικτες και να μην φας τα μουτρα σου;

Καλά δεν παίζει επιθετικά ο συγκεκριμένος μην τρελαθούμε κιόλας, άσχετα τί γράφουν οι ΑΡΔ μας που δίνουν τρύπα για μισό σουβλάκι.

4-2-3-1 παίζει, 3-5-2 και 5-3-2 απλά δίνει έμφαση στην κατοχή μπάλας, την φυσική κατάσταση, τα στημένα και την δύναμη (δεν έχουμε τίποτα από όλα αυτά στο μεταξύ λολ).

Link to comment
Share on other sites

Πογιετ αγαπαμε 

ηταν ο μοναδικος που εβαλε Μανταλο εκει που επρεπε να παιζει

Link to comment
Share on other sites

Just now, mobster21 said:

πολυ μεγαλο ρολο θα παιξουν και οι μεταγραφες που θα γινουν και οι πωλησεις που ελπιζουμε να δουμε

ειναι Μαιος ακομα

το μπατζετ το γνωριζει, την κατασταση την εμαθε, τον Τιγρη τον γνωρισε

προετοιμασια θα κανει αυτος

μεταγραφες θα εχει λογο

πρωταθλημα καραφλα

Θα δούμε τί θα πει στην παρουσίαση.

Αν δεν μιλήσει για πρωτάθλημα εγώ θα το εκλάβω ως δείγμα σοβαρότητας δεδομένων των συνθηκών.

Αν πει πως πάει για πρωτάθλημα, ε ας πρόσεχε.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MikrosKaiAtropos said:

Ναι ασε την επομενη σαιζον.Κατι ειχε δειξει ομως,και σε κορυφαιο πρωταθλημα.Παραμονη στην πρεμιερ λιγκ απο το πουθενα=2-3 πρωταθληματα σουπερ λιγδας.

Η μία ανάγνωση είναι αυτή (με την οποία να ξεκαθαρίσω πως ΣΥΜΦΩΝΩ).

Η άλλη είναι πως όποτε ανέλαβε να χτίσει ο ίδιος ομάδα καλοκαίρι τα σκάτωσε (με εξαίρεση την Μπράιτον).

Βασικά εγώ τον Πογιέτ τον αξιολογώ θετικά λόγω του έργου του στην Μπράιτον κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τύπος προπονητή που όταν στραβωσει το παιχνίδι έχει την ικανότητα να παρέμβει κ να διορθώσει, μου κάνει.

Αν είναι τύπος Μαρίνου ξεροκέφαλος και ύπνος θα έχουμε πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Έχω θετικό ένστικτο για τον συγκεκριμένο. Δε θα βγει Μοραις. Μακάρι στην χειρότερη να βγει μανολο 

Αφήστε τον να δουλέψει και να τον στηρίξει η διοίκηση στα θέλω του, όσο είναι εφικτό 

Link to comment
Share on other sites

Δυο καλα εχει σιγουρα:

  • Ειναι ενα νεο ονομα και οχι ενα ξαναζεσταμενο φαγητο
  • Ο κωλος του εχει κατσει σε παγκο της Primera και του Championnat
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Bukowski said:

Καλά δεν παίζει επιθετικά ο συγκεκριμένος μην τρελαθούμε κιόλας, άσχετα τί γράφουν οι ΑΡΔ μας που δίνουν τρύπα για μισό σουβλάκι.

4-2-3-1 παίζει, 3-5-2 και 5-3-2 απλά δίνει έμφαση στην κατοχή μπάλας, την φυσική κατάσταση, τα στημένα και την δύναμη (δεν έχουμε τίποτα από όλα αυτά στο μεταξύ λολ).

Το ιδιο πραγμα με μενα λες, οτι προσπαθουμε να παιξουμε ενα στυλ ποδοσφαιρου που οι παικτες μας δεν μπορουν να υποστηριξουν

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hades said:

Έχω θετικό ένστικτο για τον συγκεκριμένο. Δε θα βγει Μοραις. Μακάρι στην χειρότερη να βγει μανολο 

Αφήστε τον να δουλέψει και να τον στηρίξει η διοίκηση στα θέλω του, όσο είναι εφικτό 

ΩΧ... ?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Bukowski said:

Η μία ανάγνωση είναι αυτή (με την οποία να ξεκαθαρίσω πως ΣΥΜΦΩΝΩ).

Η άλλη είναι πως όποτε ανέλαβε να χτίσει ο ίδιος ομάδα καλοκαίρι τα σκάτωσε (με εξαίρεση την Μπράιτον).

Βασικά εγώ τον Πογιέτ τον αξιολογώ θετικά λόγω του έργου του στην Μπράιτον κυρίως.

Τεσπα μικρη σημασια εχουν αυτα.Η ομαδα δεν υστερει στη θεση του προπονητη απο τον ανταγωνισμο,ακομα και με Καρντοσο.Απλα εκμηδενιζονται οι πιθανοτητες για κανα θαυμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον @gybe21

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή αναλυτικά την σεζόν του (μόλις ανακοινωθεί η πρόσληψή του) στην Ρϊο Άβε.

Αρκετά γκολ από κεφαλιές και αρκετό σκοράρισμα στα β' ημίχρονα.

Γενικά κλειστά σκορ με βαρύτερη ήττα το 5-1 από την Πόρτο εκτός.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
57 minutes ago, Vargas21 said:

Παιρνουμε Νταμπό δανεικο με οψιον 8Μ ?

ΝΑΙ ! Πακετο με το ποντικακι.

%25CE%259D%25CF%2584%25CE%25AC%25CE%25BC

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Bukowski said:

Σωστά.

Όταν όμως σε παρεμφερή χρονική περίοδο, ο ένας κόουτς σε σοβαρή αγορά βρίσκει πρόταση στην πρώτη κατηγορία και ο άλλος στην δεύτερη, όσο να ναι κάτι λέει.

Γιατί τέλος πάντων η αγορά καθορίζει τα πάντα.

Εγώ πχ προτιμώ Κριστιανσεν αλλά η αγορά έχει αποφασίσει πως ο συγκεκριμένος κάνει για Κύπρο και Β' Αγγλίας ενώ ο Καρντόζο για Α' Πορτογαλίας, Γαλλίας και Ισπανίας.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τί θέλω να πω.

Και επειδή διαβάζω για νέο Μοράις ή Κετσπάγια, εμένα το βιογραφικό του περισσότερο σε Πογιέτ μου κάνει.

Ο οποίος Πογιέτ αν ερχόταν σήμερα, τί καλύτερο έχει στο βιογραφικό του σε σχέση με τον Καρντόζο ας πούμε;

εγώ είπα ότι θα έχει την κατάληξη του κετσπαγια, του πογετ και του μοραις.....όχι ότι είναι ίσης αξίας. μπορεί να είναι καλός....ε αν είναι καλός δεν κάνει για αυτό το μπουρδέλο

Link to comment
Share on other sites

Κακή επιλογή θα έλεγα, βάσει βιογραφικού.

Ένας επιτυχημένος χρόνος στην Ρίο Άβε και 5η θέση στο πορτογαλικό πρωτάθλημα που πάντως πλην των 3 μεγάλων δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και απορώ με την αποθέωση του πορτογαλικού πρωταθλήματος από Μπουκόφσκι, δηλαδή ok σε καμία περίπτωση δεν είναι κορυφαίο πρωτάθλημα.

Στη Νάντ δεν έκανε παρέλαση, 6 πόντοι σε 8 αγώνες, έφυγε λόγω "εκκεντρικού προέδρου" κατά τα άλλα αγωνιστικά μιά χαρά, ας προσποιηθούμε τους αφελείς ότι το πιστέψαμε αυτό.

Την Θέλτα την παρέλαβε 14η την παρέδωσε 17η για υποβιβασμό, δεν ξέρω τί είδαν και τον διάλεξαν. Θα υπέθετα ότι πάνω στον πανικό βρήκαν έναν πρόχειρο για υπηρεσιακό και μόλις είδαν τα πραγματικά ζόρια τον κυνήγησαν για να μη συναντήσουν την μαγευτική Λας Πάλμας.

Δεν είμαι σίγουρος ότι πρεσβεύει το επιθετικό ποδόσφαιρο κυριαρχίας που ζητά ο διοικητικός ηγέτης.

Δηλαδή και φυσιογνωμικά δεν τον βλέπω να μακροημερεύει.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Σε αφιερώματα στην Ισπανία και τη Γαλλία μιλάνε για προπονητή που του αρέσει το επιθετικό ποδόσφαιρο αλλά η άμυνα στις ομάδες τους είναι μια από χόρτα. Χωρίς να έχω εικόνα για τον άνθρωπο από αυτά που διαβάζω πρέπει να είναι ο προπονητής-σκιάχτρο και προβλέπω να αποτυγχάνει παταγωδώς. Προσωπική μου άποψη στο DNA της ΑΕΚ δεν στεριώνουν τέτοιου τύπου προπονητές αλλά με άλλου είδους τρέλα που ακουμπει στο συναίσθημα. Αυταρχισμοι κλπ με λίγα λόγια βλέπω να τον οδηγούν σε έξοδο το Γενάρη και εμάς με σπασμένα νεύρα. Ακόμα και αυτό με το επιτελείο του το βλέπω αστείο από την άποψη ότι σιγά μη δεχτεί 5 βοηθούς ο άλλος 

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να δω θετικα εναν προπονητή που δεν ξέρω, θα κοιταξω αρχικά δύο πράγματα:

1. Πρωτα πρεπει να ρωτήσει ποιοι ειναι οι στοχοι της ομαδας και για ποιο λογο τον θελουν....θέλετε πρωταθλημα;, θέλετε καλη μπάλα;, θέλετε και τα δύο;, δε θέλετε τιποτα; τι ζητάτε από εμένα; 

Είναι απαραίτητο να αποσαφηνιστούν οι στόχοι από την αρχή. Γιατί ετσι θα μπορει να κανει το δεύτερο:

2. Για αυτους τους στοχους που μου θέσατε εγω χρειάζομαι αυτους τους παιχτες και ενα μπατζετ της ταξεως π.χ. 12 μυρια. Αυτο το επιτελείο και αυτες τις εγκαταστάσεις.Μπορείτε να μου τα παρέχετε;

Τα παραπανω τα θεωρώ απαραίτητα για να εχουμε να περιμένουμε κατι. Αν δε γινονται αυτα, μιλαμε μονο για ευχολόγια και ο καθενας απο εμας μπορει να βγαλει ενα λαπτοπ μπροστα στο Τζαμπατζη και να του δείχνει πως ονειρεύεται το παιχνιδι της ομαδας.

Ειναι οπως σε καθε συνέντευξη εργασίας. Τι θέλετε, τι δίνετε-μπορω δε μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος πως βρήκαμε τον προπονητή που θα εμπνεύσει τον σύλλογο,ευελπιστώ μόνο να του πάρουν 5 παίκτες και να τερματίσει αξιοπρεπώς τρίτος.

Link to comment
Share on other sites

Guest AEK Goa
1 hour ago, Bukowski said:

1546903325_072367_1546903372_noticia_nor

 

:D

Τώρα που τον βλέπω από άλλη γωνία φέρνει λίγο και σε Τάκη Γκωνια ο οποίος έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο με τον Εργοτέλη 

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΕΚ η διοίκησή μας αλλάζει προπονητή, όχι για να βελτιωθεί η ομάδα αγωνιστικά, αλλά για να κερδίσουν χρόνο για κανα οκτάμηνο και να μεταφέρουν τις ευθύνες αλλού.....Τώρα θα περιμένουμε τον καινούριο προπονητή να αποδώσει ή να δούμε αν είναι άχρηστος και φταίει για την κακή εικόνα. Παλι ο ΤΔ και ο αρχηγός στο απυρόβλητο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×