Jump to content

Προπονητολογία Vol.IIΙ


MITSAKLAS
 Share

Recommended Posts

Το build up από πίσω με πολλές πάσες, η γρήγορη κυκλοφορία, το παιχνίδι από τα άκρα. Στόχος του είναι να βασίζεται σε παίκτες με καλό επίπεδο τεχνικής κατάρτισης έτσι ώστε να εξυπηρετούν και αυτό το μοντέλο παιχνιδιού. Παράλληλα όμως απαιτεί και την πίεση ψηλά, με στόχο εκεί που χάνεται η μπάλα να ξανακερδίζεται όσο πιο άμεσα.

Με Οικονομου θα ξεκιναει το build up απο πισω με πολλες γιομες 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Vargas21 said:

Το εξαιρετικό του έργο οδήγησε τη Σαχτάρ να του προσφέρει το 2016 τη θέση του βοηθού προπονητή στο πλευρό του Φονσέκα. Εκείνη τη χρονιά η Σαχτάρ κατέκτησε το νταμπλ.

Ετσι χτιζονται τα ωραια και ελκυστικα προφιλ. 

Τοσες σεζον στη Σαχταρ, διαλεξαμε μονο την τελευταια που δεν ηταν ο Μιρτσεα και πηγε ο Φονσεκα ?

Και τί να γραψεις θα μου πεις; Οτι πηρες το Χαρη Κοπιτση της Σαχταρ; Δεν γινεται. Οποτε κουμπωνεις με το 16 που ηταν ο Φονσεκα και καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, The Magician said:

Τοσες σεζον στη Σαχταρ, διαλεξαμε μονο την τελευταια που δεν ηταν ο Μιρτσεα και πηγε ο Φονσεκα ?

Και τί να γραψεις θα μου πεις; Οτι πηρες το Χαρη Κοπιτση της Σαχταρ; Δεν γινεται. Οποτε κουμπωνεις με το 16 που ηταν ο Φονσεκα και καθαρισες.

Ε πως ανεδειξε τοσυς νεαρους ουκρανους παικτες. U21 . Αυριο θα μας γραψουν οτι θα εχει και την επιβλεψη των μικρων για να φτιαχτουμε.

Γιουσης και Φοιβος Μποτος Like This

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις "πέντε εντολές" του Καρντόζο στο 365.

Μιλάμε για επικό άρθρο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Διαβάζω τις "πέντε εντολές" του Καρντόζο στο 365.

Μιλάμε για επικό άρθρο..

Ειπα να μην το βαλω εδω αλλα στο τοπικ του καλως ηρθες Μιγκελ. Για να μην χαθει τετοιο πονημα

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, The Magician said:

Τοσες σεζον στη Σαχταρ, διαλεξαμε μονο την τελευταια που δεν ηταν ο Μιρτσεα και πηγε ο Φονσεκα ?

Και τί να γραψεις θα μου πεις; Οτι πηρες το Χαρη Κοπιτση της Σαχταρ; Δεν γινεται. Οποτε κουμπωνεις με το 16 που ηταν ο Φονσεκα και καθαρισες.

Τώρα ρε συ Μάγε sorry κιόλας αλλά με διαολίζεις.

Έχεις έναν κόουτς που μπορείς να σχολιάσεις (την ελάχιστη) προπονητική του καριέρα και μου επιλέγεις να μου σχολιάσεις ξέρω 'γω το που ήταν πριν ξεκινήσει να προπονεί.

Να κρίνουμε τότε και τον... Μουρίνιο με βάση το που δούλευε πριν αναλάβει την Μπενφίκα το 2000.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vargas21 said:

Ειπα να μην το βαλω εδω αλλα στο τοπικ του καλως ηρθες Μιγκελ. Για να μην χαθει τετοιο πονημα

«Πρέπει να ξέρουμε που βαδίζουμε. Αν ο πιλότος δεν γνωρίζει τον προορισμό, δεν είναι δυνατόν να πετύχει»

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΕΜΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΤΣΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΣ, ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΕΡΓΟ

Link to comment
Share on other sites

Καθολου μη διαολιζεσαι @Bukowski. Την πιο μακροχρονια παρουσια προπονητικα την εχει σαν βοηθος στη Σαχταρ. Σαν πρωτος η καλυτερη του στιγμη ηταν στη Ριο Αβε το 17-18 που την εβγαλε 5η. 

Κασκαντερ πηγε στη Θελτα και απολυθηκε γιατι τα εκανε μουνί και πιο πριν τα ειχε κανει ακομα πιο μουνι στη Ναντ με 1 νικη σε 8 ματς.

Πρωτος προπονητης απο το 2017 ειναι ο ανθρωπος. Βοηθος ητανε με σημαντικοτερα περασματα απο Σαχταρ και Μπραγκα (η μονη που τον ξαναεμπιστευτηκε στο τιμ). 

Τα εχω γραψει στο Ραγιο οταν οι υπολοιποι πανηγυριζανε για το ποσο καλα πηγε το ραντεβου με το Χιμενεθ και τι ωραια που ξεκινησε ο σχεδιασμος και προτεινει παικτες. Τα ξερει και ο Νικος με ποια μεθοδο κατεληξαν στον συγκεκριμενο. Φτηνος, εξελιξιμος, φιλοδοξος. Αυτο ηταν το προφιλ που ζητησες.

Θα φλομωσετε στο παραλληλο ποδοσφαιρο, τις πασιτσες και το χασμουρητο. Αν τον πανε τα αποτελεσματα στην αρχη θα αντεξει. Αλλιως θα φυγει την ανοιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνώ ότι δεν θα δούμε καμιά μπαλάρα (λολ) αλλά νομίζω πως μπορεί να κριθεί από τα όσα έχει δείξει ως προπονητής. Απλά δεν τον πήραμε ενώ μέχρι χτες ήταν βοηθός. Έχει κάτσει σε τρεις πάγκους και μπορεί να κριθεί πλέον (έστω και αν το δείγμα είναι ελάχιστο). Πάντως την μία φορά που προετοίμασε ομάδα ο ίδιος καλά πήγε η ομάδα (για τα δεδομένα της).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bukowski said:

Το ότι βγήκε και ζήτησε εξτρέμ μετά από αγώνα που οι αναπληρωματικοί χαφ του αντιπάλου τον κατάπιαν αγωνιστικά είναι πάντως όντως λόγος αποπομπής.

Γνώμη μου έτσι;

Κανενα χαφ του παοκ δεν καταπιε τα δικα σου ισα ισα το αντιθετο εγινε .ο σακοφ και ο κανιας δεν καναν απολυτως τιποτα στο παιχνιδι του παοκ και ο κριστισιτς με τον σιμοες κλεψαν και μπαλα .το πριβλημα στον τελικο ηταν οτι δεν ειχες δυο εξτρεμ να βαλεις να πιεσεις τον αχρηστο αμυντικα γιανουλη του παοκ και τον ματος που τρωει ευκολα τριπλες....αν ειχες δυο σοβαρα εξτρεμ λογικα θα κερδιζες τον τελικο οσες μαλακιες και να κανε ο χουλτ...βεβαια δεν σου δωθηκαν και 3 πεναλντι αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα...

Οπως και να το δεις τα χαφ του παοκ σε κεινο το παιχνιδι δεν καταπιαν κανεναν

Link to comment
Share on other sites

Just now, goku21 said:

Κανενα χαφ του παοκ δεν καταπιε τα δικα σου ισα ισα το αντιθετο εγινε .ο σακοφ και ο κανιας δεν καναν απολυτως τιποτα στο παιχνιδι του παοκ και ο κριστισιτς με τον σιμοες κλεψαν και μπαλα .το πριβλημα στον τελικο ηταν οτι δεν ειχες δυο εξτρεμ να βαλεις να πιεσεις τον αχρηστο αμυντικα γιανουλη του παοκ και τον ματος που τρωει ευκολα τριπλες....αν ειχες δυο σοβαρα εξτρεμ λογικα θα κερδιζες τον τελικο οσες μαλακιες και να κανε ο χουλτ...βεβαια δεν σου δωθηκαν και 3 πεναλντι αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα...

Οπως και να το δεις τα χαφ του παοκ σε κεινο το παιχνιδι δεν καταπιαν κανεναν

Ρε συ μισή κεφαλιά στα χαφ δεν πήρες, τρεις σερί πάσες στα χαφ δεν άλλαξες, σε τρύπησε ο Πέλκας με ατομική ενέργεια από τον άξονα :D 

Στο ρελαντί σε πήρε ο ΠΑΟΚ και όχι από τα άκρα.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, The Magician said:


@Bukowski

Θα φλομωσετε στο παραλληλο ποδοσφαιρο, τις πασιτσες και το χασμουρητο

Νομιζεις.Δεν θα βλεπουμε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

λεω οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση

ο ανθρωπος εχει κλασει σε παγκο Ισπανιας και Γαλλιας

σε Ναντ και Θελτα

δεν γινεται να φερεις καλυτερο ονομα με μπατζετ 8 που ο Μαγος επιμενει για λιγοτερα

Χιμενεθ σηκωσε πρωταθλημα, εφαγε 4 στο Καραισκακη αλλη μια φορα, εχασε τριτο σερι τελικο απο τον παοκ

προσωπικα θα ρισκαρα να του δωσω τα κλειδια αλλα με την προυποθεση οτι θα γαμουσε κατι παιδακια του στυλ μανταλου και θα εβαζα εγω αρχηγο τον Ιησου απο την αρχη

απο την στιγμη που αποφασισε (σωστα ή λαθος θα δειξει) ο αλλος οτι δεν εμπιστευεται τον Μανολο, καλα εκανε να παει παρακατω

καλυτερο βιογραφικο για ομαδα στην ελλαδα με μπατζετ οσο μια μεταγραφη σε οποιοδηποτε κλαμπ των καλυτερων πρωταθληματων της ευρωπης, δεν παιζει

και ο κλοπ οταν ξεκινησε την μαιντζ ανελαβε δηλαδη, οκ

φαινεται φιλοδοξος και με ορεξη να αναλαβει ομαδα απο μεγαλο πρωταθλημα

αν αποτυχει ΚΑΙ στην ελλαδα θα ειναι δυσκολο να φτιαξει ξανα ονομα

θα περιμενω τις μεταγραφες, τα πρωτα δειγματα γραφης και μετα θα εκφερω αποψη για τον νεο προπονητη

καθε τετοια φορα ελπιζω να ειναι ο ανθρωπος που θα μας κανει να πεταξουμε παλι στα ουρανια, οπως μας εκανε ο Μανολο

Μανολο καλη τυχη

Μιγκελ καλως ηρθες ρε πουστη καραφλα

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bukowski said:

Ρε συ μισή κεφαλιά στα χαφ δεν πήρες, τρεις σερί πάσες στα χαφ δεν άλλαξες, σε τρύπησε ο Πέλκας με ατομική ενέργεια από τον άξονα :D 

Στο ρελαντί σε πήρε ο ΠΑΟΚ και όχι από τα άκρα.

Ποιον αξονα σε τρυπησε ο πελκας που αντι ο χουλτ να μαρκαρει κοιταγε και του λεγε περνα ....

Στο ρελαντι δεν σε πηρε ο παοκ κακιστος ηταν και νικησε πρωτιστος λογω διαιτητη και μετα λογω χουλτ που σε δυο τελικους ειναι αγνωριστις .τα χαφ σου κερδισαν οσες μονομαχιες κερδισαν και τα χαφ του παοκ μην σου πω και περισσοτερες το προβλημα σου σε αυτο το ματς ηταν ο μπακασετας ο μανταλος  και ο πονσε που εχασε δυο αχαστα....και επειδη δεν θυμαμαι την καθετη στον πονσε στο τετ α τετ  την εκανε ο κριστισιτς η ο μανταλος ? 

Και ο χουλτ που παραπεε...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μ Π Α Λ Α Ρ Α (δίνουμε έμφαση στις αντιδράσεις της ομάδας στα στημένα)

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως και το βιογραφικο του ψιλοτραγικο ειναι .σαν να περνες τον καναντι περιπου. 

Χιλιες φιρες να περναν τον μιλογιεβιτς θα λεγα εγω αλλα φανταζομαι θα ταν ακριβος

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως καλυτερος του ουζουνιδη τουλαχιστον ειναι επαγγελματιας αλλα ρε πουστη μου μια φιρα κρατησες κοουτς για πανω απο μια σεζον και πηρες πρωταθληνα ας κοψουν πια τις αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, goku21 said:

Παντως και το βιογραφικο του ψιλοτραγικο ειναι .σαν να περνες τον καναντι περιπου. 

Χιλιες φιρες να περναν τον μιλογιεβιτς θα λεγα εγω αλλα φανταζομαι θα ταν ακριβος

Ναι αλλά καλύτερα να πάρεις τον Κάναντι της Πορτογαλίας από τον Κάναντι της Ελλάδας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Bukowski said:

Μ Π Α Λ Α Ρ Α

 

1ο γκολ θα το βγαζε ο Μπαρκας

2ο και 3ο γκολ θα καθαριζε ο Οικονομου

στο 2:35 θα γινοταν το 0-1 απο Μανταλο με τη μπαλα στο αριστερο γαμα

μεχρι εκει ειδα,το υπολοιπο δεν χρειαζεται θα ειχαμε αλλο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Ναι αλλά καλύτερα να πάρεις τον Κάναντι της Πορτογαλίας από τον Κάναντι της Ελλάδας.

Λογικα ναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ποιοτητα εχουν απο το 4 και κατω και κει δεν το παρακολουθω καθολου το πορτογαλικο

Link to comment
Share on other sites

Δίνουμε έμφαση στο.... "build up από πίσω" που λέει και ο Κεφτές λες και υπήρχε περίπτωση να βρούμε κόουτς που να κάνει "build up από μπροστά"

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, goku21 said:

Λογικα ναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ποιοτητα εχουν απο το 4 και κατω και κει δεν το παρακολουθω καθολου το πορτογαλικο

Κοίτα μεταξύ μας τώρα, αν ο Ατρόμητος δεν ήταν παράρτημα του ΠΑΟΚ και ο Πανιώνιος του Ολυμπιακού, θα σου 'λεγα τί θα έκαναν οι Καναντι και Μιλόγεβιτς :D

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×