Jump to content

Recommended Posts

11 minutes ago, MITSAKLAS said:

Δεν υπάρχουν αυτά. 

Με Μπακάκη θα πάει μπετόν. 

Γύλο τον είχε χεσμένο. 

Σε τριαδα πίσω κάποιον πρέπει να βάλει μπακ χαφ

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Bukowski said:

Παιζει και ο Βρανιες δεξι μπακ αν χρειαστει.

 

8 minutes ago, Hoffman21 said:

Το καλο ειναι οτι ειχε και Σβαρνα χεσμενο ο Μανολο, 

αρα με αυτη τη λογικη ισως τελειωσει και αυτο το ανεκδοτο επιτελους απο την ΑΕΚ.

 

7 minutes ago, Bukowski said:

Καλα τον Σβαρνα ο Μανολο τον εχει σαν τον Βασιλαντωνοπουλο. Επισης δεν φανταζομαι να περιμενει κανεις Μαχαιρες και Μιταιδες με Μανολο. Ινσουα θα παιξει φουλ αριστερα που τον ηθελε και Λοπες. Γενικα μετρημενα κουκια ειναι τα πραγματα με Μανολο ειδικα μολις ερθουν Βρανιες-Αραουχο.

 

7 minutes ago, Vargas21 said:

Κριμα για Μαχαιρα και Μιται. Γιατι νομιζω ειναι καλυτεροι απο τους αλλους

Με το Μανολο θα γλιτώσουμε Σβαρνα αλλά δυστυχώς θα ξεχάσουμε και Μιται-Μαχαιρα. Είναι προπονητής που πάει στα σίγουρα. Τον Ινσουα τον πάει από πέρυσι που ήθελε να τον φέρει. Έχω μια αισθηση ότι σε τριαδα θα κάνει τον Ινσουα αριστερό στόπερ που έχει πίνει και ατο βαζελο και θα βάλει μπροστά του Μιται όπως έβαζε το Λόπες. Το έχει ο πιτσιρικάς εκεί από εξτρέμ ξεκίνησε 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Skepastos said:

Σε τριαδα πίσω κάποιον πρέπει να βάλει μπακ χαφ

Δε θα πάει με τρεις πίσω. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MITSAKLAS said:

Δε θα πάει με τρεις πίσω. 

 

Μμμμ...δεν ξέρω. Για Μανολο μιλάμε 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana

Ο Νεάντερταλ τρώει κάρτα κάθε δεύτερο παιχνίδι και ο Λόπεζ εκτός του ότι είναι στοκος είναι και επιρρεπή ς στους τραυματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Geologos said:

Μακαρι ρομβο με Λιβαι φορ θα πω εγω

Μια φορά να δω το ρομβο και τι στον κόσμο 

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλει κανείς ότι αν δεν πάρει το Κύπελλο, για πρωτάθλημα δεν συζητάω καν, θα χαιρετήσει το καλοκαίρι; Άσε που και να το παρει μπορεί να ξανά αρρωστήσει η μάνα του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Αμφιβάλλει κανείς ότι αν δεν πάρει το Κύπελλο, για πρωτάθλημα δεν συζητάω καν, θα χαιρετήσει το καλοκαίρι; Άσε που και να το παρει μπορεί να ξανά αρρωστήσει η μάνα του. 

Ναι εγω. Δεν θα φυγει το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Ναι εγω. Δεν θα φυγει το καλοκαιρι.

Ανεξάρτητα από την πορεία της ομάδας; 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ανεξάρτητα από την πορεία της ομάδας; 

Ε καλα αμα βγει 5ος και φαει πενταροεξαρες θα φυγει. Αλλα τοτε δεν θα χουν δικαιολογια και οι παιχτες ε. Τους εδωσαν ολα τα sites οτι αυτοι τον ηθελαν. 

Link to comment
Share on other sites

Από την τελευταία συνέντευξη του Χιμένεθ:

 

πάρχει κάποιο πρόσωπο που έχετε ξεχωρίσει;

«Υπάρχουν παίκτες που ξεχώρισα από την πρώτη φορά που τους είδα και αποτελούν ακόμη ηγέτες της ΑΕΚ! Ο Τσιγκρίνσκι, ο Σιμόες, ο Μάνταλος, ο Λιβάια! Αυτοί οι τέσσερις είναι οι ηγέτες της ΑΕΚ. Τρομεροί χαρακτήρες και πολύ μεγάλοι παίκτες, ο καθένας στο δικό του κομμάτι μέσα στο γήπεδο».

 
 

Από τους παίκτες που αποκτήθηκαν φέτος, ποιος σας έχει κάνει εντύπωση;

«Ο Τάνκοβιτς! Νομίζω είναι ο παίκτης που έλειπε από την ΑΕΚ. Ένας εξτρέμ με ποιότητα, ταχύτητα και έφεση στο σκοράρισμα. Είναι τέτοια τα αγωνιστικά στοιχεία του που τον έκαναν άμεσα να εξχωρίσει αλλά και να αποκτήσει χημεία με τους συμπαίκτες του. Μου αρέσει πολύ».

Αναφερθήκατε στον Λιβάγια. Έχετε συνεργαστεί μαζί του με πολύ μεγάλη επιτυχία. Πως θα τον χαρακτηρίζατε ως παίκτη αλλά και ως προσωπικότητα;

«Ο Μάρκο είναι ο κορυφαίος παίκτης του ελληνικού πρωταθλήματος! Το λέω αυτό με σιγουριά. Είναι τρομερή η αντίληψη που έχει στο γήπεδο, αλλά και τεχνική του. Είναι από τους πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές που έχω συνεργαστεί. Όσο για τον χαρακτήρα του, θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερος. Όχι, όμως, κακός. Είναι πολύ ανταγωνιστικός, θέλει να κερδίζει και να νιώθει ότι έχει τον ρόλο που του αξίζει στην ομάδα. Αυτό είναι το ζητημα με τον Μάρκο: είναι παρεξηγημένος. Με μένα δεν είχε προκύψει ποτέ κανένα πρόβλημα».

Το τελευταίο διάστημα βρέθηκε στο επίκεντρο της κριτικής, λόγω μιας έντασης που είχε με τον Μάσιμο Καρέρα…

«Νομίζω ότι κάποια πράγματα παρουσιάζονται διαφορετικά από ό,τι είναι. Ο Λιβάια είναι ένας έντονος χαρακτήρας, ενώ ισχυρός χαρακτήρας φαίνεται ότι είναι ο προπονητής. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο να διαχειριστείς τον Μάρκο. Είναι μεγάλος παίκτης και σίγουρα αυτό το γνωρίζει και ο προπονητής του. Πέρυσι οι δύο τους έδειξαν να έχουν εξαιρετική συνεργασία, οπότε δεν πιστεύω ότι τώρα υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα».

 

 

https://www.enwsi.gr/916546/aek/aek-podosfairo/chimeneth-i-aek-echei-ena-roster-ikano-na-diekdikisei-to-protathlima-kai-na-prochorisei-stin-eyropi.html

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vargas21 said:

Διπλωματης Χιμενεθ   ξερει πλεον. Παλι καλα που δεν ειπε Μπακακης 

Αυτα τα ειπε πριν καιρο, αλλα ανεβηκε τωρα το αρθρο επειδη πλησιαζει Γεναρης.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bukowski said:

Αυτα τα ειπε πριν καιρο, αλλα ανεβηκε τωρα το αρθρο επειδη πλησιαζει Γεναρης.

Αυτα τα ειπε Οκτωβριο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vargas21 said:

Αυτα τα ειπε Οκτωβριο 

Ναι και ειπαν εντελωα τυχαια να μας τα θυμισουν Δεκεμβρη οι σουβλακοφαγοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Ναι και ειπαν εντελωα τυχαια να μας τα θυμισουν Δεκεμβρη οι σουβλακοφαγοι μας.

Προφανως για να δωσουν και στοιχεια οτι ΕΚΤΙΜΑΕΙ 2 συγκεκριμενους , Ολο το αρθρο εκει αποσκοπει 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vargas21 said:

Προφανως για να δωσουν και στοιχεια οτι ΕΚΤΙΜΑΕΙ 2 συγκεκριμενους , Ολο το αρθρο εκει αποσκοπει 

Βασικα οτι εχουμε πρωταθληματικο ροστερ ειναι το κλου και δεν χρειαζομαστε παιχτες.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Βασικα οτι εχουμε πρωταθληματικο ροστερ ειναι το κλου και δεν χρειαζομαστε παιχτες.

θελουμε ΑΜΥΝΑ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Ενα αρχιδι θα τους δωσεις.

Θα δειξει συντομα.Και αν ερθει θα ερθει τελος Γεναρη . Μεχρι τοτε βοηθα Παναγια θα ειμαστε  παλι 

Link to comment
Share on other sites

Μανόλο

με διπλό σε Καραϊσκάκη Χαριλάου διεκδικείς κούπα ως το τέλος 

Good luck 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον το παρακάτω που γράφει ο Τσάρλυ και αφορά ενημέρωση από ποδοσφαιριστές. Το ένα σκηνικό το είχε ξαναγράψει.

 

 

ΤΗΝ ΕΦΘΑΣΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

Στην ΑΕΚ, λοιπόν, δεν κατάλαβαν πόσο σημαντικό ήταν αυτό που είχαν πετύχει την σεζόν 2017-18. Σε πόσο υψηλό επίπεδο είχε φθάσει η ομάδα τους, που κατάφερε να αποκλείσει εμφατικά την Μπριζ, να δώσει μάχη και να φέρει δύο λευκές ισοπαλίες με την Μίλαν και να αποδειχτεί στο γήπεδο ανώτερη από την Ντιναμό Κιέβου. Να πετύχει όλα αυτά και ταυτόχρονα να κάνει και πρωταθλητισμό. Ασφαλώς και το συγκεκριμένο πρωτάθλημα κρίθηκε σε λίγους βαθμούς, κάτι που ευνόησε την ΑΕΚ και το κατέκτησε, ήταν όμως εκεί, έφθασε στο επίπεδο που θα πρέπει να αναζητεί μία ελληνική ομάδα.

Δεν έγινε όμως κατανοητό, ούτε στον ίδιο τον σύλλογο το πόσο σημαντική ήταν η συγκεκριμένη επιτυχία και πως η προσπάθεια χρειαζόταν στήριξη, προκειμένου ν α σταθεροποιηθεί σε αυτό το επίπεδο. Δεν χρειάζεται και δεν γίνεται κάθε χρόνο να παίρνει η ΑΕΚ το πρωτάθλημα, είναι σημαντικό όμως να βρει τον τρόπο, το σχέδιο ώστε να μην τελειώνουν οι στόχοι της από τον Νοέμβριο και να αποκτήσει ένα ξεκάθαρο μέγεθος στην Ευρώπη. Φέτος ξεκίνησε πιο αργά το πρωτάθλημα και έφθασε μέχρι τις γιορτές.

ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΟΡΑΜΑΤΟΣ

Να επιστρέψουμε όμως στον Χιμένεθ. Ασφαλώς και η περίπτωση του δεν έχει μόνο θετικά. Ξεκάθαρα το πιο αρνητικό είναι πως αποτελεί την εύκολη λύση. Επίσης υπάρχει μία ποδοσφαιρική πραγματικότητα. Η ΑΕΚ μοιάζει σαν οργανισμός, να έχει ανάγκη να ξεφύγει από την λογική της προσαρμογής στα μεγάλα παιχνίδια. Κάπου κουράστηκαν και οι οπαδοί να βλέπουν μόνιμα την ομάδα τους, σε δεύτερο ρόλο στα λεγόμενα ντέρμπι. Δηλαδή να προσπαθεί μέσα από συντηρητική λογική, να είναι συμπαγής και να κλέψει το αποτέλεσμα.

Σε μεγάλο βαθμό, αυτήν την νοοτροπία την έβαλε στην ομάδα ο Πογιέτ, όταν χρειαζόταν να μπει την πρώτη χρονιά στην επιστροφή της σκληράδα, ο Χιμένεθ την καθιέρωσε και πέτυχε μαζί της. Στα δύσκολα, ακόμα και όταν δεν έχει επιστρέψει ο Χιμένεθ, η ΑΕΚ ψάχνει για αυτήν την συνταγή, δηλαδή ο Μανόλο υπάρχει στην ομάδα, ακόμα και όταν δεν είναι αυτός προπονητής.

Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την πραγματικότητα πως θέλει την διοίκηση της ΑΕΚ να μην τον βλέπει σαν μία μακροπρόθεσμη λύση, αλλά σαν εύκολη λύση, δημιουργεί μία έλλειψη οράματος. Η εικόνα της ΑΕΚ στα εγχώρια ντέρμπι, αλλά κυρίως με την απογοητευτική παρουσία της στον όμιλο, δείχνει πως πρέπει να προσπαθήσει να ανέβει επίπεδο. Επίπεδο όμως ανεβαίνεις με ένα σωστό σχέδιο και μέσα από δουλειά σε διάρκεια. Κάτι που πέτυχε ο Ολυμπιακός με τον Μαρτίνς και απολαμβάνει τα οφέλη, ο ΠΑΟΚ με τον Λουτσέσκου και φυσικά η ΑΕΚ στον ενάμιση χρόνο με τον Χιμένεθ.

Υπήρχαν άλλωστε εκείνη την εποχή, συνθήκες που έδειχναν μία ομάδα που εξελίσσεται σε διάρκεια. Η κατάκτηση του πρωταθλήματος, δεν αξιοποιήθηκε όπως θα έπρεπε το καλοκαίρι του 2018 και από τότε, δεν έχει καταφέρει η ΑΕΚ, να βρει μία ιδέα και να χτίσει πάνω σε αυτήν. Δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να την προσφέρει η παρουσία του Χιμένεθ.

"ΤΡΕΛΟΣ" ΑΛΛΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Υπάρχουν πάντως πράγματα, που δεν μπορώ να αγνοήσω και να βγάλω από το μυαλό μου. Το κυριότερο είναι συζητήσεις με ποδοσφαιριστές που συνεργάστηκαν εκείνη την περίοδο μαζί του. Θυμάμαι την περίοδο που έψαχνε προπονητή η Εθνική ομάδα, διεθνή να μου λέει πως είναι με διαφορά η καλύτερη λύση. "Είναι τρελός, ιδιόρρυθμος", όμως ξέρει να φτιάχνει τον Έλληνα ποδοσφαιριστή. Έχει τον τρόπο του, να σε κάνει να παίζεις και για αυτόν. Θυμάμαι και μία ιστορία που μου είχε αναφέρει, και την παραθέτω αυτούσια χωρίς ονόματα, δεν χρειάζονται.

Ήταν στις αρχές του 2018, η ΑΕΚ είχε φέρει 0-0 στην Λάρισα. Ο Χιμένεθ εμφανίστηκε ήταν έξαλλος στην προπόνηση. Το ίδιο απόγευμα πήρε τον ποδοσφαιριστή του τηλέφωνο και του ζήτησε να συναντηθούν σε μία καφετέρια. Με το που τον συνάντησε, ήταν πυρ και μανία καθώς του είχε μεταφερθεί ψευδός, πως ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής, είχε πει σε άνθρωπο της διοίκησης της ΑΕΚ, να μην ανανεώσει τον Χιμένεθ, γιατί είναι τρελός.

Ο ποδοσφαιριστής του απάντησε, πως είπε ακριβώς το αντίθετο. Μετά από τις φωνές του στην προπόνηση, αυτό που είπε, ήταν "πως είναι κανονικός τρελός, αλλά ο καλύτερος για την ΑΕΚ, μην κάνετε κανένα λάθος και δεν τον κρατήσετε". Αυτή είναι η πραγματικότητα, γιατί αυτό μου μετέφερε και σε μένα ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής, ο Χιμένεθ όμως εκείνη την στιγμή δεν μαλάκωσε, σηκώθηκε και άρχιζε να ουρλιάζει και να απειλή, πως μαζί του έχει τελειώσει. Τρεις ημέρες αργότερα, ήταν βασικός και η συμπεριφορά του Χιμένεθ, από την επόμενη κιόλας προπόνηση, ήταν σαν να μην είχε συμβεί ποτέ κανένα επεισόδιο.

ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ

Άλλη μαρτυρία που έχω, για την επιρροή του στα αποδυτήρια, ήταν την εποχή του Ουζουνίδη. Σε συζήτηση που είχα με Έλληνα ποδοσφαιριστή, σχετικά με το πιο είναι το πρόβλημα και η ομάδα έχει χάσει τον χαρακτήρα της, μου απάντησε δεν είναι το πρόβλημα ο Ουζουνίδης, είναι καλός προπονητής, όμως είναι δύσκολο για οποιονδήποτε έρθει αυτήν την στιγμή στην ΑΕΚ και να αντικαταστήσει στα αποδυτήρια την ψυχή του Χιμένεθ. Την ώρα που μας μιλάει, όταν έχουμε πρόβλημα εμείς σκεφτόμαστε, πως ο Χιμένεθ θα φερόταν διαφορετικά, θα μας κέρδιζε με άλλον τρόπο. Λογικό και ανθρώπινό καθώς μαζί του, είχαν πετύχει τεράστιες επιτυχίες την προηγούμενη σεζόν.

 

 

https://www.sport24.gr/opinions/o-tsarly/chimeneth-o-monos-poy-petyche.9090425.html

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×