Jump to content

Recommended Posts

Ο. Μανολο της καRδιάς μας. Σας να μην έφυγε μια μέρα ( δεν έφυγε) η ανδαλουσιανη αλεπου. Έτοιμος με τη μασκουλα του με το δικέφαλο αετό μπράβο. Καλή επιτυχία και αυτή τη φορα να τον στηρίξουν πραγματικά και ας τον αφησουν πάνω από 1 1,τχρονο και να μην του σκάβουν το λακο οι αρδ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, enck1 said:

Ποσο αστειο κλαμπ ρε δε το πιστευω. Αποπατος ξεφτιλα

Προσπαθουσε να μας πεισει ολος ο οργανισμος πριν 3 χρονια οτι ο μανολο δε παιζει επιθετικα, δε βλεπομαστε, ειναι ψυχο και τρεχουμε καθε τρεις στα σπατα κτλ. Ο ιδιος οργανισμος μετα απο 3 χρονια προσπαθει να μας πεισει για το αντιθετο και χοροπηδαμε σα τελεταμπιζ. 

 

Ε, αφού αυτος που βαράει το ντέφι είναι αστείος και άλλος να το βαρέσει δεν υπάρχει.

Το τελευταιο κάτι δειχνει δυστυχως για το κλαμπ απο την στιγμή που εξελίχθηκε  σε μόνιμο φαινόμενο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Duck_Season said:

Το κουστούμι της σοβαρότητας είναι πάντοτε ακριβό. Την ώρα που ο γαύρος ετοιμάζεται για τον αγώνα εναντίον μας, ο οργανισμός για μια ακόμα φορά διαπραγματεύεται θέματα ηθικής (είναι ηθικό οι ανθοί του ρόστερ μας να παίζουν με τον Μανόλη και να τον παίζουν με όποιον δεν γουστάρουν) και υπαρξιακών ζητημάτων που αναδύονται κάθε φορά που η ομάδα καλείται να πάρει μια απόφαση. Τι σημαίνει ΑΕΚ; Επίθεση ή άμυνα; Είναι ευκολότερο να φιλοσοφείς, παρά να πράττεις. Η γελοιότητα της ενασχόλησης υπαρξιακών ζητημάτων, παραμονές σημαντικών αγώνων θα περνούσε μάλλον απαρατήρητη άνευ ορατών αποτελεσμάτων. Δυστυχώς τα αποτελέσματα είναι παρόντα με με διαχρονικά αρνητικό πρόσημο και αποτελούν το ΠΟΠ προϊον μας, της σύμπραξης των υπαρξιακών και ηθικής μας. Μεταξύ μας δεν θα είναι τελευταία φορά θα είναι που θα κάνει πρεμιέρα το έργο 'Η τελευταία ευκαιρία των ΜανταλοΜπακάκηδων", παραμονές ντέρμπι.  Οι ΜανταλοΜπακάκηδες δεν είναι ο πυρήνας των υπαρξιακών μας είναι η κινούμενη άμμος που όσο προσπαθείς να περπατήσεις πάνω από αυτήν, τόσο θα βουλιάζεις περισσότερο μέσα. Θα βάλουν μπρος τον κωλοπαιδισμό τους να αποδείξουν στους ευρωλιγούρηδες ότι εδώ είναι Βαλκάνια;  Θα συνθέσει ο πονόματος την αμυντική συμφωνία για να την πει και στον Μεγάλο που δεν έχει κάνει delete τον Ουζουδινισμό από το μυαλό του; Ο επόμενος αγώνας δεν είναι εναντίον του Ολυμπιακού. Δεν είναι αυτός ο αντίπαλος μας. Αντίπαλοι μας είναι ο Καρέρα, το θεαματικό, ότι και να σημαίνει αυτό, ποδόσφαιρο, οι αχάριστοι οπαδοί. Ας μη γελιόμαστε! 

Μου αρέσει να σε διαβάζω. Το απολαμβάνω.

Απλά.

Για εμένα αντίπαλος είναι ο Ολυμπιακός. Κανένας Καρέρα. Κανένας Μελισσανίδης. Κανένα πρόσωπο. Κανένα θεαματικό ποδόσφαιρο. Μακάρι να πήγαινε καλά ο Ιταλός. Μακάρι να πάει καλά τώρα ο Ισπανός. Μακάρι να πάει καλά η ΑΕΚ. Και καλά πάει, όταν νικάει. 

 

Και επειδή έγραψες για αχάριστους οπαδούς, προφανώς θα πρέπει να βάλουμε στην συζήτηση και την στάση που κρατάΜε ως οπαδοί απέναντι στον προπονητή που σήκωσε πρωτάθλημα με την ομάδα πριν δύο χρόνια ακριβώς. Το πρώτο του κλαμπ μετά το 1994.

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά του δεν μπορώ να καταλάβω καλά αλλά ίσως είναι ο μπασκον πάντως αναμένουμε και το Καλντερόν που ήταν ξανά στην ΑΕΚ εκτός τη πρώτη φορά το πρώτο 6μηνο της δεύτερης χρόνια ( όχι το πρωτάθλημα) και είναι ως γνωστόν το αλτερ εγκο του μανολο. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ξεχασει οτι ο προπονητης που το πηρε πριν 2 χρονια οπως λες , εχει ξαναγυρισει ηδη ; καποιοι εχουμε ξαναζησει το ιδιο στορυ με το μανολο που θα γυρισει κ θα σωσει το λαθος του καλοκαιριου. Καποιοι ζουμε τη μερα της μαρμοτας ηδη 

Αλλα οχι πρεπει ολοι να παριστανουμε οτι αυτη τη φορα θα ειναι διαφορετικα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παριστάνω κάτι διαφορετικό. Απλά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αν χάσουμε στο Καραϊσκάκη να κερδίσει ο Καρέρα.

Το γεγονός μιας επιστροφής από μόνη της για εμένα δεν είναι εκ προοιμίου ωδή στην αποτυχία. Όλα θα τα κρίνουν τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Μανολο. Εννοείται σε στηρίζουμε. Προκαταβολικά γανιουνται αρδακια και παετζηδες που θα σε κοντράρουν από την πρώτη στιγμή 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μανολο και τις 2 φορές επέστρεψε στα μέσα σεζον.

Την πρώτη σε άγγιξε από την πρώτη στιγμή με μαγικό ραβδάκι. Δεν ήταν δλδ μονο η επόμενη που το πήρες, από την αρχη σε άλλαξε. Και συνεχίστηκε την επόμενη. 
 

Την δεύτερη απετυχε, καμια σχέση με την πρώτη.

 

Τι έγινε, ήταν καλος και χαλασε; Ήταν τυχερός την πρώτη; 
Τιποτε από αυτά. Ήταν ο κατάλληλος προπονητης στο κατάλληλο timing με τους κατάλληλους παικτες.


 

Δυσκολο να το ξανα πετύχεις αυτό. 
Το χειρότερο ομως είναι ότι ακόμα και να το ξανα πετύχεις, έστω κι εν μέρει, μπορεί να χωρίσουν και πάλι οι δρόμοι μας  γιατί έτσι.

 

Αρα τι αναλύσεις να κατσεις πλέον να κανεις σε αυτό το «μαγαζι»; 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε τεχνικός διευθυντής στην ομάδα μέχρι προχθές. Δεν είχε κάνει καμία προετοιμασία για νέο τεχνικό. Το πήρε πάνω του ο μεγάλος. Εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι. Γαμιέται ξεγαμιέται αυτός είναι ο Μελ. Προσωπικά θα προτιμούσα ένα φρέσκο όνομα με ένα καλύτερο βιογραφικό από τον Καρέρα. Αλλά αυτό κοστίζει. Αν δεν μας κάνει ο Μελ, να φύγει να έρθει ο επόμενος. Μέχρι τότε το μπάτζετ θα είναι εκεί στα 10M. Και θα καλεί πάντα κάποιον να το διαχειριστεί όσο καλύτερα μπορεί. That's all.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mobster21 said:

Δεν νομίζω ότι παριστάνω κάτι διαφορετικό. Απλά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αν χάσουμε στο Καραϊσκάκη να κερδίσει ο Καρέρα.

Το γεγονός μιας επιστροφής από μόνη της για εμένα δεν είναι εκ προοιμίου ωδή στην αποτυχία. Όλα θα τα κρίνουν τα αποτελέσματα.

Αυτό είναι αδύνατον.

Αν κερδίσουμε (ΜΑΚΑΡΙ) κερδίζει ο Μανόλο, αν χάσουμε (ΜΑΚΑΡΙ ΟΧΙ) "χάνει" η "καμμένη γη" του Καρέρα.

Αυτό έχει διάρκεια ζωής μέχρι τον Μάϊο, αν "δουλευτεί" καλά από ΠΑΕ, ΑΡΔ, Λιβαγιομανταλομπακάκηδες.

Από Ιούνιο, βλέπουμε ... Τα γνωστά ... "Μητέρα Μανόλο", "Πονόματος", "ΑΕΚ σημαίνει επίθεση" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tan21 said:

κάποιος απ' τους γνώστες να μιλήσει λίγο στυλιστικά για κονέ, συγκεκριμένα ποιο είναι το μπουφαν, το ζιβάγκο κι αν τα φοράει με κοστουμοπαντέλονο κ σκαρπινι ή έχει άσπρο αθλητικό στα πόδια;

τους τελευταίους 3 μήνες που δεν υπάρχει ανάγκη να φοράς ρούχα, έχω κάνει κάτι απόπειρες να δω πως μου κάθονται κάτι αλβανο-βοσνιο-ντοϊτς προσεγγίσεις κι αν μη τι άλλο φαίνομαι πιο γελοίος από ότι με συμβατικό ρουχισμό. Ο κονέ όμως φαίνεται να τα φοράει κ να μην τον φοράνε, γι' αυτό ρωτάω.

 

Φίλε Ταν, είναι combat look.

Μίξη Top Gun και Mission Impossible.

Καθόλου τυχαίο -όπως άλλωστε όλα στην ΠΑΕ- και μήνυμα πολύ προσεγμένο -όπως άλλωστε όλα στην ΠΑΕ-.

Αντιδιαστολή. Έφυγε ο τρέντυ κυριλέ κοστουμάτος Ίλια και φορέσαμε "στολή μάχης". "Με το μαχαίρι στα δόντια", "(Ξανα)ΕρχόμαCτε", "Χαρακίρι όλοι, πρώτος ΕΓΩ" και άλλα blockbuster για να περάσετε απολαυστικές Γιορτές στο σπίτι με την καραντίνα .....

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Νονός said:

Αυτό είναι αδύνατον.

Αν κερδίσουμε (ΜΑΚΑΡΙ) κερδίζει ο Μανόλο, αν χάσουμε (ΜΑΚΑΡΙ ΟΧΙ) "χάνει" η "καμμένη γη" του Καρέρα.

Αυτό έχει διάρκεια ζωής μέχρι τον Μάϊο, αν "δουλευτεί" καλά από ΠΑΕ, ΑΡΔ, Λιβαγιομανταλομπακάκηδες.

Από Ιούνιο, βλέπουμε ... Τα γνωστά ... "Μητέρα Μανόλο", "Πονόματος", "ΑΕΚ σημαίνει επίθεση" κλπ.

Εγώ γιατί νομίζω ότι πολλοί θα χαρούν με ήττα?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mobster21 said:

Εγώ γιατί νομίζω ότι πολλοί θα χαρούν με ήττα?

Μπα, δεν είναι "πολλοί" Μομπ.

Λίγοι "ανώμαλοι" υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα.

Όπως υπήρχαν και επί Καρέρα που παρακαλούσαν να τρώμε πούτσες για να ξεφορτωθούμε τον Ιταλό.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, nikos said:

Ο Μανολο και τις 2 φορές επέστρεψε στα μέσα σεζον.

Όλες ήρθε στα μέσα σεζον. 

1η 7/10/10 μετά από φτουσαν 50ματς 1.66 κύπελο και έφυγε σαν παπατζης αποτιχιμενεθ. Τον αντικαταστήσε κωστενογλου βλάχος Λίνεν 

2η 19/1/17 μετά από κεσπαγια μοραες βγήκε 2ος πρωτάθλημα 2 χαμένοι τελικοι 79 ματς 2.05 έφυγε επειδή ήθελαν να φέρουν ουζουνιδη

3η 6/2/18 μετά από ουζουνιδη 16ματς 2.00  έφυγε του πλήρωσαν και το προβλεπόμενο μικρό ποσό για σπάσιμο συμβόλαιο για να φέρουν Καρντόσο και μετά κωστενογλου καρρερα 

4η 27/12/20

145 ματς ο δεύτερος σε ματς τεχνικός στην πρόσφατη ιστορία της ΑΕΚ. 1ος φτουσαν (468 ματς 3 θητείες 2.02, 1.93, 1.67) ματς 3ος σαντος (135 ματς 2 θητείες 2.32 1.94), 4ος Φερέρ ( 70ματς 1.80) 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νονός said:

Μπα, δεν είναι "πολλοί" Μομπ.

Λίγοι "ανώμαλοι" υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα.

Όπως υπήρχαν και επί Καρέρα που παρακαλούσαν να τρώμε πούτσες για να ξεφορτωθούμε τον Ιταλό.

Για εμένα λες προφανώς.

Ήμουν μία φορά ανώμαλος επί θητείας Ντούσκο, άλλη δεν μου έβγαινε.

Απεναντίας. Προσπαθούσα να βρω λόγο να με διαψεύσω με τον Ιταλό.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Νονός said:

Φίλε Ταν, είναι combat look.

Μίξη Top Gun και Mission Impossible.

Καθόλου τυχαίο -όπως άλλωστε όλα στην ΠΑΕ- και μήνυμα πολύ προσεγμένο -όπως άλλωστε όλα στην ΠΑΕ-.

Αντιδιαστολή. Έφυγε ο τρέντυ κυριλέ κοστουμάτος Ίλια και φορέσαμε "στολή μάχης". "Με το μαχαίρι στα δόντια", "(Ξανα)ΕρχόμαCτε", "Χαρακίρι όλοι, πρώτος ΕΓΩ" και άλλα blockbuster για να περάσετε απολαυστικές Γιορτές στο σπίτι με την καραντίνα .....

Επίσης έφυγε  ο υπεροπτικός  στιλάτος βορειο-ιταλός  Μάσιμο και πήρε την θέση του ο αυθεντικά λαϊκός  Μανόλο με το μαχαίρι  στα δόντια,  από ένα φτωχικό ανδαλουσιανό χωριό στα πέριξ της Σεβίλλης. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί που θα ήθελαν να δουν μια συντριβή στις 3 του Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νονός said:

Τώρα που είδα το βίντεο ναι μαζί με μανολο ήρθε μπασκον που φαίνεται στις φώτο μαζί του και λίγο πιο πίσω Καλντερόν που έφυγε από φώτο κάμερες. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mobster21 said:

Για εμένα λες προφανώς.

Ήμουν μία φορά ανώμαλος επί θητείας Ντούσκο, άλλη δεν μου έβγαινε.

Απεναντίας. Προσπαθούσα να βρω λόγο να με διαψεύσω με τον Ιταλό.

Και βέβαια ΟΧΙ.

Δεν θεώρησα ότι έπρεπε να το διευκρινίσω.

Δεν νομίζω ότι ΑΕΚτζής με την αρρώστια τη δική μας (και -αν το θες- μετά τα όσα βιώσαμε επί Μπινέ) "παρακαλάει" ήττες ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ.

ΛΥΠΑΜΑΙ που δεν μπορώ να πω το ίδιο για ΠΑΙΚΤΕΣ της ομάδας ..........

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Jesús Calderón Malagón 3η θητεία στην ΑΕΚ 

1η 9/10/10 - 6/10/11

2η 19/11/17 - 30/6/17 το πρώτο εξάμηνο της δεύτερης θητειας

Το παράδοξο με τον Καλντερόν είναι ότι έφυγε το καλοκαίρι πριν το πρωτάθλημα χωρίς να έχει εξασφαλίσει δουλειά και δεν ξαναδουλεψε μέχρι που πήγαν μαζί στη λα Πάλμα ούτε δεν ξανά ήρθε μαζί με το μανολο. Προφανώς υπήρχε θέμα που έχει λυθει ( με το κλαμπ? Άγνωστο). 

Λέει δεν θα πάει στα γραφεία για το τελετουργικό της υπογραφής ( θα πέσουν υπογραφές στα Σπάτα) γιατί θα ήταν γελοίο κιόλας να το ξανά έκαναν. 

Link to comment
Share on other sites

Τις 3 προηγούμενες φορές η πρεμιέρα του ήταν πάντα νικηφόρα και με 0 στην άμυνα. 

1η ιστορική νίκη στο Χαρίλαου 0-4 με όργια σκοκο 

2η ξεκίνησε 2-0 εντός έδρας που ξεκίνησε μετά τη λαίλαπα μοραες ένα μεγάλο αήττητο σερί 13 αγώνων με νίκες με γαυρο μπαοκ εντός ατρόμητο εκτός 

3η ξεκίνησε με νίκη 0-1 ατρόμητο εκτός που σε 16 αγώνες που έμεινε τον κέρδισε 3 φορές αλλά δεν πήρε ντερμπι 

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος το πιο εντυπωσιακό σημειολογικο.

Στη πρώτη του θητεία ήρθε αρχές Οκτωβρίου 2010 και μετά από 2 μήνες το Δεκέμβρη μπήκαμε στα ολοκαίνουρια Σπάτα ( πρόλαβε για λίγο θρακομακεδονες) ήταν δλδ ο προπονητής που εγκαινίασε τα Σπάτα

Οι νέες εγκαταστάσεις των ακαδημιών στα Σπάτα εγκαινιαστηκαν το Νοέμβριο του 2017 δλδ πάλι Μάνολο στο τιμόνι της πρώτης ομάδας

και τέλος από ότι φαίνεται -  αν δεν αλλάξει κάτι - θα είναι ο προπονητής που θα μπει είναι και στη 3η τελική φάση στα Σπάτα αλλά και το πιο σημαντικό θα μπει σαν πρώτος προπονητής στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. 

Είναι εντυπωσιακό ότι οπότε έγιναν εγκαίνια σε νέα υποδομή στη ΠΑΕ ΑΕΚ μανολο είναι προπονητής. 

Υγ 🤞

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΕ ΑΕΚ: Ο Μανόλο Χιμένεθ επέστρεψε σπίτι του, έως το καλοκαίρι του 2022!

Διαβάστε την επίσημη ανακοίνωση της ΠΑΕ στο site της για τον γυρισμό του Ισπανού τεχνικού

Η ανακοίνωση της ΑΕΚ για την επιστροφή του Χιμένεθ αναφέρει: 

Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει τη συμφωνία της με τον Μανόλο Χιμένεθ για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της ομάδας μας. Ο Ισπανός τεχνικός υπέγραψε συμβόλαιο έως το καλοκαίρι του 2022.

Ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκινά την τέταρτη θητεία του στον πάγκο της ΑΕΚ, την οποία οδήγησε στην κατάκτηση του Κυπέλλου το 2011 και του πρωταθλήματος το 2018, όντας ο τρίτος σε συμμετοχές προπονητής στην ιστορία της.

Είναι γεννημένος στις 26 Ιανουαρίου 1964 στην πόλη Αραάλ της Ανδαλουσίας και έκανε μεγάλη ποδοσφαιρική καριέρα ως αριστερός οπισθοφύλακας στην ομάδα της Σεβίλλης (1984-97), αλλά και στην Εθνική Ισπανίας με 15 συμμετοχές τη διετία 1988-90 (με δύο αγώνες στο Μουντιάλ του 1990).

Ως προπονητής εργάστηκε αρχικά για μια επταετία (2000-07) στην δεύτερη ομάδα της Σεβίλλης (Sevilla Atletico) και τον Οκτώβριο του 2007 ανέλαβε την πρώτη ομάδα στη θέση του Χουάντε Ράμος. Την οδήγησε στη φάση των 16 του Champions League 2009-10, αλλά τον Μάρτιο του 2010 η συνεργασία των δύο πλευρών ολοκληρώθηκε.

Ακολούθησε η θητεία του στην ΑΕΚ για σχεδόν έναν χρόνο (Οκτώβριος 2010 - Οκτώβριος 2011), όταν και οδήγησε την Ένωση στην κατάκτηση του Κυπέλλου της σεζόν 2010-11, με νίκη 3-0 επί του Ατρόμητου στον τελικό. Στη συνέχεια επέστρεψε στην Primera Division και την Ρεάλ Σαραγόσα για ενάμιση χρόνο και ακολούθως εργάστηκε στην Αλ Ραγιάν του Κατάρ.

Στην ΑΕΚ επέστρεψε τον Ιανουάριο του 2017, αντικαθιστώντας τον Ζοζέ Μοράις και ήταν ο προπονητής της στην κατάκτηση του πρωταθλήματος την σεζόν 2017-18, του πρώτου για την Ένωση έπειτα από 24 χρόνια!

Πριν από αυτό το επίτευγμα, είχε καταφέρει να την οδηγήσει στην πρωτιά των Play Offs της σεζόν 2016-17, ενώ μαζί του η ΑΕΚ επέστρεψε στους ομίλους του Europa League το 2017-18 και έφτασε μέχρι τη φάση των 32 με ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί δέκα αγώνων. Επίσης, επί των ημερών του οι Κιτρινόμαυροι έπαιξαν σε δύο τελικούς Κυπέλλου Ελλάδας το 2017 και το 2018.

Το καλοκαίρι του 2018 επέστρεψε εν νέου στην Ισπανία για να αναλάβει τη Λας Πάλμας, ωστόσο τον Φεβρουάριο του 2019 ανέλαβε για ακόμη μια φορά την τεχνική ηγεσία της ΑΕΚ, στην οποία παρέμεινε μέχρι το καλοκαίρι. Τη σεζόν 2019-20 εργάστηκε στην Αλ Ουάχντα του Άμπου Ντάμπι.

Μανόλο, καλωσόρισες σπίτι σου!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana

Μουαχαχαχχ

. ".  το καλοκαίρι του 2018 επέστρεψε στην Ισπανία για να αναλάβει την Λας Πάλμας...

Λος νεφρός.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×