Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. V


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Αν δει κάποιος Ν.Φιλαδέλφεια αγώνες από ντέρμπυ μέχρι Παναιτωλικο και σε αντιδιαστολή βάλει οπαδούς-αγωνες των δύο άλλων μεγαλων ομάδων ή διάφορα είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δει κάποιος Ν.Φιλαδέλφεια αγώνες από ντέρμπυ μέχρι Παναιτωλικο και σε αντιδιαστολή βάλει οπαδούς-αγωνες των δύο άλλων μεγαλων ομάδων ή διάφορα είναι τεράστια.

Δεν το πιασα. Ειναι και αργά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιασα. Ειναι και αργά.

 

Γράφω από κινητό.

Με παραδείγματα.

Κρίνος:

α)ΠΑΟΚ-ΑΕΚ κοσμοσυρροή, έβαλαν ήχο

β)ΠΑΟΚ-Ολυμπιακος λίγοι για τον αγώνα και δεν έβαλε ήχο

γ) Αιώνιοι στην Λεωφόρο, κάπως καλύτερα αλλά μέχρι εκεί.

Τα ίδια περίπου σε άλλα μαγαζιά με αγώνες.

Ακόμα και με τον τελικό Ευρωλίγκα έδειχναν ΑΕΚ στα πλέι ωχ.

 

Αρκετοί ολυμπιακοί εμφανίστηκαν με Παρτιζαν.

Βέβαια και αρκετοί ΑΕΚτζηδες εμφανίστηκαν σε Παλαιό Φαληρο, Μοσχάτο κλπ.

Τεσπα,ή περιοχή έχει και αρκετούς Ολυμπιακούς για διάφορους λόγους και μάλλον λίγους Παναθηναϊκούς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφω από κινητό.

Με παραδείγματα.

Κρίνος:

α)ΠΑΟΚ-ΑΕΚ κοσμοσυρροή, έβαλαν ήχο

β)ΠΑΟΚ-Ολυμπιακος λίγοι για τον αγώνα και δεν έβαλε ήχο

γ) Αιώνιοι στην Λεωφόρο, κάπως καλύτερα αλλά μέχρι εκεί.

Τα ίδια περίπου σε άλλα μαγαζιά με αγώνες.

Ακόμα και με τον τελικό Ευρωλίγκα έδειχναν ΑΕΚ στα πλέι ωχ.

 

Αρκετοί ολυμπιακοί εμφανίστηκαν με Παρτιζαν.

Βέβαια και αρκετοί ΑΕΚτζηδες εμφανίστηκαν σε Παλαιό Φαληρο, Μοσχάτο κλπ.

Τεσπα,ή περιοχή έχει και αρκετούς Ολυμπιακούς για διάφορους λόγους και μάλλον λίγους Παναθηναϊκούς.

Ναι,  ετσι την θυμαμαι την ΝΦ ειδικα στο σχολείο, με αρκετους ολυμπιακους και λιγους παναθηναικους, εκτος απο ΑΕΚτζηδες.

Αλλα ολυμπιακους ισως εχει παντου,  πχ αν πας ζωγραφου θα χει και αρκετους γαυρους εκτος απο βαζελους και λιγους ΑΕΚτζηδες.

Λεω για κοσμο γενικά, ασχετα με το αν συνδεσμιακά ΝΦ κανουμε κουμαντο εμεις και ζωγραφου οι βαζελοι.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι Ολυμπιακοί είναι στη Νέα Φιλαδέλφεια, είναι και οι Α.Ε.Κ.τζηδες στον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι Ολυμπιακοί είναι στη Νέα Φιλαδέλφεια, είναι και οι Α.Ε.Κ.τζηδες στον Πειραιά.

Υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα ξέρεις καλύτερα από την Ισπανία, το τι γίνεται στις ευρύτερες περιοχές της Αττικής.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα ξέρεις καλύτερα από την Ισπανία, το τι γίνεται στις ευρύτερες περιοχές της Αττικής.

Αμεσως να το πας στο προσωπικό και την ειρωνια χωρις λόγο. Στη Φιλαδελφεια εχω μεγαλωσει, εκει πηγα σχολειο, την γνωριζω τι να κανουμε;; Τον πειραια πάλι δεν νομιζω να τον γνωριζεις καλύτερα. Ειναι γνωστο οτι εχει ΑΕΚκτζηδες αλλα πόσοι να ειναι;; 5% ή 10% ;;

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει ένα σεβαστό ποσοστό γαύρων η Φιλαδέλφεια το έχω ακούσει και γω. Όπως έχω ακούσει από την άλλη ότι και μεις σε Πειραιά και γύρω περιοχές δεν είμαστε και αμελητέα ποσότητα.

 

Πάντως τα αποτελέσματα των εκλογών 2 πράγματα έδειξαν. Είτε ότι κοιμόμαστε όρθιοι και ο Βασιλόπουλος μας έπιασε στον ύπνο (λίγο δύσκολο, αφού όλα τα ΜΜΕ είχαν βουήξει για το τι θα γίνει), είτε το ποσοστό των ενεργών ΑΕΚτζήδων στην περιοχή είναι πολύ μικρότερο απ' ότι πιστεύαμε οι περισσότεροι. Ένα ακόμη κακό που έφερε η καταδάφιση του Νίκος Γκούμας.

Πάντως, το να μην καταφέρνεις να βγάλεις ένα ρημαδοδήμαρχο στην (θεωρητικά τουλάχιστον) περιοχή σου για μένα είναι ξεφτίλα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεκαετια του 80 και αρχές 90ς στο σχολείο μοιρασμένοι ημασταν ΑΕΚτζηδες και αντι-ΑΕΚτζηδες. Ειχε ηδη πολλους νεους κατοικους η ΝΦ, εκτος απο τους προσφυγικης καταγωγης, ηταν και τα πετρινα χρόνια στα 80ς οπότε αυτο ισως αφορουσε την γενιά μου, ξερω εγω;;   Ο Μητσακλας πάλι λεει οτι στο σχολειο των παιδιων του, αυτα και αν εχουν ζησει πετρινα χρονια, ειναι περισσοτεροι απο τους μισους οι ΑΕΚτζηδες.

Στον πειραια πάντως, να μας πει και κανενας πειραιωτης, δεν νομιζω να ειναι η να ηταν ποτέ μοιρασμένοι οι γαυροι με τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει ένα σεβαστό ποσοστό γαύρων η Φιλαδέλφεια το έχω ακούσει και γω. Όπως έχω ακούσει από την άλλη ότι και μεις σε Πειραιά και γύρω περιοχές δεν είμαστε και αμελητέα ποσότητα.

 

Πάντως τα αποτελέσματα των εκλογών 2 πράγματα έδειξαν. Είτε ότι κοιμόμαστε όρθιοι και ο Βασιλόπουλος μας έπιασε στον ύπνο (λίγο δύσκολο, αφού όλα τα ΜΜΕ είχαν βουήξει για το τι θα γίνει), είτε το ποσοστό των ενεργών ΑΕΚτζήδων στην περιοχή είναι πολύ μικρότερο απ' ότι πιστεύαμε οι περισσότεροι. Ένα ακόμη κακό που έφερε η καταδάφιση του Νίκος Γκούμας.

Πάντως, το να μην καταφέρνεις να βγάλεις ένα ρημαδοδήμαρχο στην (θεωρητικά τουλάχιστον) περιοχή σου για μένα είναι ξεφτίλα.

Λαθεμένα συμπερασματα για μένα όπως εκτιμώ έχοντας πάρει αρκετό άρωμα της πόλης.

 

Έπειτα ο Μιχαλολιακος στον Πειραια θεωρείτο Παναθηναϊκος και είχε αποδεχθεί δωρεά Μελισσανιδη.

Ηττήθηκε στον δεύτερο γύρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μιχαλολιακος δεν υποστηριζοταν απο πολιτικη παραταξη;; Ο Μωραλης βγηκε μονο με την υποστηριξη του ολυμπιακου, απο οτι ξερω.

Σαν να κατεβαζε υποψηφιο η ΑΕΚ στη ΝΦ και χωρις υποστηριξη απο καποιο κομμα  να νικαγε υποψήφιους κομματων  και παραταξεων

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι υπερ του γηπεδου παραταξης πηραν περισσοτερους ψηφους στον πρωτο γυρο.

Βεβαια πρεπει να υπολογισουμε οτι το 50% των κατοικων ειναι γυναικες(που μπορει ναναι ΑΕΚ αλλα οι πλειοψηφια τους δεν θα ψηφιζε με γνωμονα το γηπεδο η την ΑΕΚ).Επισης στην πολιτικη παραταξη του γεωργαμλη ξεσπασε καποιο σκανδαλο λιγο πριν της εκλογες(δεν καταλαβα ποτε γιατι κατεβασαν γεωργαμλη και δεν στηριξαν τον αλλον υποψηφιο).Και βεβαια ο συριζα κυνηγησε την νικη στην ν.φ. ενω στον πειραια ξερωντας οτι αν δεν εμπαινε ο μαρινακης θα χαναν το δημο απο νδ σχεδον τον στηριξαν τον μωραλη.Επισης τα ποσοστα στον δημο πειραια ηταν 55% μωραλης 45% ο αλλος.Δεν ειναι καμια γιγαντια διαφορα και κατεβηκε ο προεδρος του γαυρου εναντιον στο τσιρακι του μελ που επαιρνε χορηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Τα χουμε ξαναπει για τον Πειραια, τα 80-85-90% γαυρων τα λεει μονο ο Τσουκαλας. Ειδικα αν βαζετε μεσα και τη Β Πειραια το ποσοστο πεφτει πολυ περισσοτερο.

Απλα δεν μπορει να γινει συγκριση με τη Φιλαδελφεια γενικως αφου μιλαμε για τελειως ανομοια μεγεθη.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Αμεσως να το πας στο προσωπικό και την ειρωνια χωρις λόγο. Στη Φιλαδελφεια εχω μεγαλωσει, εκει πηγα σχολειο, την γνωριζω τι να κανουμε;; Τον πειραια πάλι δεν νομιζω να τον γνωριζεις καλύτερα. Ειναι γνωστο οτι εχει ΑΕΚκτζηδες αλλα πόσοι να ειναι;; 5% ή 10% ;;

Κανένα προσωπικό και καμία ειρωνία.

Μπορεί να μεγάλωσες στην Φιλαδέλφεια και να πήγες σχολείο εκεί, αλλά μόνος σου το λες οτι μιλάς για τις δεκαετίες '80 και '90.

Δηλαδή για 30-40 χρόνια πριν.

Και ζώντας στην Ισπανία, δεν μπορεί να ξέρεις καλύτερα από εμάς εδώ, το τί παίζει.

Δεν σου κάνω επίθεση, την πραγματικότητα σου λέω.

 

Λόγω του οτι 2 εκ των κολλητών μου είναι...μαύρα πρόβατα για τις περιοχές τους (γαύρος Νεοφιλαδελφειώτης και Α.Ε.Κ.τζής Πειραιώτης), και επειδή όπως γνωρίζεις δεν πάω γήπεδο, τα παιχνίδια της Α.Ε.Κ. αλλά και των άλλων ομάδων, τα βλέπω είτε στη Νέα Φιλαδέλφεια είτε στον Πειραιά λόγω παρέας.

 

Και στις δύο περιοχές, ισχύει αυτό που έγραψε ο Bluesman.

Όταν παίζει η ομάδα της πόλης, πολύς λαός, τηλεοράσεις στο φουλ και πανηγυρισμοί/συνθήματα.

Όταν παίζουν οι άλλες μεγάλες ομάδες μεταξύ τους, ναι μεν έχει κόσμο και τηλεοράσεις στο φουλ, αλλά είναι και λίγο χεσμεντεν η φάση του στυλ "μην προκαλέσουμε και τις αρπάξουμε φεύγοντας". Στον Μπέκα π.χ. στη Νέα Φιλαδέλφεια, έχω τύχει μπροστά σε σκηνικό "μπλόκου".

Όταν δε παίζουν οι άλλες ομάδες με μικρότερες, το δείχνουν στο βουβό και αν παίζει κανένα μεγάλο παιχνίδι από Αγγλία, Ισπανία κ.τ.λ., παίζει και να μην τις δείχνουν καν.

 

Δεν ξέρω αν οι γαύροι στη Νέα Φιλαδέλφεια είναι...503 και οι Α.Ε.Κ.τζήδες του Πειραιά είναι 468, αλλά η αναλογία είναι πάνω-κάτω η ίδια.

Ο κοινός παρονομαστής και των δύο περιοχών, είναι οτι οι βάζελοι είναι...τρίτο κόμμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το οτι οι Νεοφιλαδελφειώτες ΔΕΝ ψηφίζουν με πρώτο κριτήριο την Α.Ε.Κ. αλλά την πάρτη τους, σε αντίθεση με τους Πειραιώτες, δεν σημαίνει οτι στη Νέα Φιλαδέλφεια έχει χαθεί το Α.Ε.Κ.τζήδικο στοιχείο.

Εγώ το θεωρώ και λογικότατο κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,σκαβουν σημερα ή να φερουμε τους κροκοδειλους να τονωσουν το ηθικο των παιδιων;;

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω απ το σπιτι μου παντως και τον υμνο μας εχω ακουσει απο απεναντι πολυκατοικια και πανηγυρισμους σε γκολ με το γαυρο. Και δεν ηταν ο ιδιος που εκανε τα παραπανω.

Το Πριγκιπατο ειναι κιτρινομαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε την ευρύτερη περιοχή από άνω πατήσια μέχρι λαμπρινή οι αλλόθησκοι την ονόμαζαν μικρή τουρκία με ό,τι αυτό σημαίνει για όσους καταλαβαίνουν.Μαζί με ν.ιωνία και μενίδι ήταν οι πιο αεκτζήδικες γειτονιές της αττικής και παραμένουν έτσι.Η ν.φ ποτέ δεν ήταν έτσι,ακόμα και συνδεσμιακά να το πάμε το κλαμπ της R στην δεκελείας δεν το θεωρούσες και σούπερ γαμάτο,όσο για τα παραδείγματα με τις καφετέριες και τον κόσμο που μαζεύουν μη ξεχνάτε ότι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ δικοί μας έρχονται από άλλες γειτονιές.

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικά αστείο είναι ότι σε μεγάλα ματς στο ΟΑΚΑ κόβω τ' αρχίδια μου ότι στο γήπεδο έχει έρθει περισσότερος κόσμος από πόλεις όπως η Κατερίνη, η Θεσσαλονίκη κλπ σε σύγκριση με όσους έχουν έρθει από ΝΦ. Βασικά φέρτε έναν Φιλαδελφειώτη ΑΕΚτζή σε καμιά πόλη όπως η Κατερίνη να νιώσει πως είναι να ζει σε πόλη της ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μη πιάσουμε και τα εκτός γιατί θα κλάψουν μανούλες. Στο Μιλάνο ο Βάιος παίζει να κουβαλήσει 100 άτομα και ίσως λέω και πολύ λίγα. Από ΝΦ πόσοι θα πάνε στο Μιλάνο; Και δεν αναφέρομαι σε κλαμπ προφανώς, ούτε του Βάιου θα είναι όλοι από το κλαμπ. Πόσοι κάτοικοι ΝΦ θα τραβηχτούν ως το Μιλάνο ας πούμε; Η ερώτηση είναι σοβαρη. Δε θα μου κάνει εντύπωση ούτε το 500, ούτε το 10.

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικά αστείο είναι ότι σε μεγάλα ματς στο ΟΑΚΑ κόβω τ' αρχίδια μου ότι στο γήπεδο έχει έρθει περισσότερος κόσμος από πόλεις όπως η Κατερίνη, η Θεσσαλονίκη κλπ σε σύγκριση με όσους έχουν έρθει από ΝΦ. Βασικά φέρτε έναν Φιλαδελφειώτη ΑΕΚτζή σε καμιά πόλη όπως η Κατερίνη να νιώσει πως είναι να ζει σε πόλη της ΑΕΚ.

H ν.φ έχει πάψει εδώ και πολλά χρόνια να θεωρείται λαική γειτονιά με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την κουλτούρα και το ύφος του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×