Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. V


Bukowski
 Share

Recommended Posts

παω στη θυρα 7 της νεας φιλαδελφειας που εχω κατι φιλαρακια ...... 2 στενα μετα τους underground13 ειναι

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα ΒΠ ρε μλκ Τόλη.

Δεν είναι εκάλη αλλά δεν είναι και κολωνός.

Και δεν είναι το θέμα τι λέω εγώ αλλά τι λένε οι αντικειμενικές αξίες των ακινήτων και τα ενοίκια.

Link to comment
Share on other sites

παω στη θυρα 7 της νεας φιλαδελφειας που εχω κατι φιλαρακια ...... 2 στενα μετα τους underground13 ειναι

Αν δεν είχες τους παραδίπλα αεκτζήδες θα το ζούσες κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω από κινητό.

Με παραδείγματα.

Κρίνος:

α)ΠΑΟΚ-ΑΕΚ κοσμοσυρροή, έβαλαν ήχο

β)ΠΑΟΚ-Ολυμπιακος λίγοι για τον αγώνα και δεν έβαλε ήχο

γ) Αιώνιοι στην Λεωφόρο, κάπως καλύτερα αλλά μέχρι εκεί.

Τα ίδια περίπου σε άλλα μαγαζιά με αγώνες.

Ακόμα και με τον τελικό Ευρωλίγκα έδειχναν ΑΕΚ στα πλέι ωχ.

 

Αρκετοί ολυμπιακοί εμφανίστηκαν με Παρτιζαν.

Βέβαια και αρκετοί ΑΕΚτζηδες εμφανίστηκαν σε Παλαιό Φαληρο, Μοσχάτο κλπ.

Τεσπα,ή περιοχή έχει και αρκετούς Ολυμπιακούς για διάφορους λόγους και μάλλον λίγους Παναθηναϊκούς.

 

Να καλησπερίσω και να κάνω μια επισήμανση. Η περιοχή του Παλαιού Φαλήρου δεν ανήκει στον Πειραιά, ίσως συγχέεται με την περιοχή των καμινίων-μοσχάτου που λέγεται "νέο φάληρο". Στο Π.Φάληρο, Καλαμάκι, 'Αγιο Δημήτριο (και ευρύτερα στα νότια λόγω της ύπαρξης πολλών κατοίκων με ρίζες από την Πόλη που δεν αφομοιώθηκαν) έχουμε πολύ μεγάλα ποσοστά σε δικούς μας αναλογικά με τους απαταιώνιους. Κατά τα άλλα στην περιοχή της Νέας Χαλκηδόνας και στη Νέα Ιωνία ακόμη περισσότερο η συσπείρωση και τα ποσοστά μας είναι ακόμη πιο διευρυμένα από τους υπόλοιπους σε σύγκριση με το "κομμάτι" της Νέας Φιλαδέλφειας. Πάντως οι αλλόχρωμοι ούτε άνοιξαν ούτε θα ανοίξουν ποτέ κάτι στη Ν.Φ. (εννοώ σύνδεσμο και όχι το να μαζεύονται σε καφέ γαύρου ή βαζέλα).

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε την ευρύτερη περιοχή από άνω πατήσια μέχρι λαμπρινή οι αλλόθησκοι την ονόμαζαν μικρή τουρκία με ό,τι αυτό σημαίνει για όσους καταλαβαίνουν.Μαζί με ν.ιωνία και μενίδι ήταν οι πιο αεκτζήδικες γειτονιές της αττικής και παραμένουν έτσι.Η ν.φ ποτέ δεν ήταν έτσι,ακόμα και συνδεσμιακά να το πάμε το κλαμπ της R στην δεκελείας δεν το θεωρούσες και σούπερ γαμάτο,όσο για τα παραδείγματα με τις καφετέριες και τον κόσμο που μαζεύουν μη ξεχνάτε ότι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ δικοί μας έρχονται από άλλες γειτονιές.

Εντάξει ερχόμαστε και από άλλες περιοχές αλλά παρά πολλοί είναι γηγενείς.

Άλλωστε υπάρχουν πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα προσωπικό και καμία ειρωνία.

Μπορεί να μεγάλωσες στην Φιλαδέλφεια και να πήγες σχολείο εκεί, αλλά μόνος σου το λες οτι μιλάς για τις δεκαετίες '80 και '90.

Δηλαδή για 30-40 χρόνια πριν.

Και ζώντας στην Ισπανία, δεν μπορεί να ξέρεις καλύτερα από εμάς εδώ, το τί παίζει.

Δεν σου κάνω επίθεση, την πραγματικότητα σου λέω.

 

Λόγω του οτι 2 εκ των κολλητών μου είναι...μαύρα πρόβατα για τις περιοχές τους (γαύρος Νεοφιλαδελφειώτης και Α.Ε.Κ.τζής Πειραιώτης), και επειδή όπως γνωρίζεις δεν πάω γήπεδο, τα παιχνίδια της Α.Ε.Κ. αλλά και των άλλων ομάδων, τα βλέπω είτε στη Νέα Φιλαδέλφεια είτε στον Πειραιά λόγω παρέας.

 

Και στις δύο περιοχές, ισχύει αυτό που έγραψε ο Bluesman.

Όταν παίζει η ομάδα της πόλης, πολύς λαός, τηλεοράσεις στο φουλ και πανηγυρισμοί/συνθήματα.

Όταν παίζουν οι άλλες μεγάλες ομάδες μεταξύ τους, ναι μεν έχει κόσμο και τηλεοράσεις στο φουλ, αλλά είναι και λίγο χεσμεντεν η φάση του στυλ "μην προκαλέσουμε και τις αρπάξουμε φεύγοντας". Στον Μπέκα π.χ. στη Νέα Φιλαδέλφεια, έχω τύχει μπροστά σε σκηνικό "μπλόκου".

Όταν δε παίζουν οι άλλες ομάδες με μικρότερες, το δείχνουν στο βουβό και αν παίζει κανένα μεγάλο παιχνίδι από Αγγλία, Ισπανία κ.τ.λ., παίζει και να μην τις δείχνουν καν.

 

Δεν ξέρω αν οι γαύροι στη Νέα Φιλαδέλφεια είναι...503 και οι Α.Ε.Κ.τζήδες του Πειραιά είναι 468, αλλά η αναλογία είναι πάνω-κάτω η ίδια.

Ο κοινός παρονομαστής και των δύο περιοχών, είναι οτι οι βάζελοι είναι...τρίτο κόμμα.

Μπορει καποιος να μενει Αθηνα και παλι να μην "εχει επαφη" με καποια πραγματα.  Εγω δεν εχω ριξει και μαυρη πετρα, εχω επαφες με Ελλάδα, εχω μεινει σχετικα προσφατα,  καποια πραγματα ειναι γνωστά.Αν μου ελεγε καποιος πχ οτι ο ΠΑΟΚ  εχει κοσμο μονο στη Θεσσαλονικη και οχι σε αλλες πολεις της μακεδονιας θα ημουν σε θεση να κρινω αν υπερβαλει. Οσο για ΝΦ, μια περιοχη ειναι τελειως διαφορετικο να την  εχεις ζησει απο το να την επισκεπτεσαι εστω και συχνά. Μπορει να ηταν παλια, αλλά σε 4 σχολεια ημουν, Δημοτικο, Γυμνασιο και 2 Λυκεια το δευτερο στη χαλκηδονα, και στη μεν φιλαδελφεια κυριολεκτικα ημασταν μοιρασμενοι με τους γαυρους (κυριως) και βαζελους (πολυ λιγοτεροι) και στη χαλκηδονα στο "κουκλάκι" αν ξερεις κοντα στους αγιους, λιγοτεροι και απο τους μισούς. Αν και η αληθεια ειναι οτι σε γυμνασιο και λυκειο οσοι ηταν ΑΕΚ ηταν σχεδν ολοι ενεργοι και τρεχαν στα γηπεδα ενω οι οι περισσοτεροι βαζελογαυροι οχι.

Η πλακα  παντως ηταν οτι γαυροι και βαζελοι ειχαν αμοιβαια συμπαθεια, αφου στη ΝΦ ηταν και ειναι υποθετω αντιΑΕΚτζηδες αμφότεροι. 

Link to comment
Share on other sites

Πειτε ρε παιδια δυο λογια και για τον κοσμο του ΑΡΗ στην Αθηνα. Τζαμπα SUPER 3 Αθηνων ανοιξαμε;

Link to comment
Share on other sites

Πειτε ρε παιδια δυο λογια και για τον κοσμο του ΑΡΗ στην Αθηνα. Τζαμπα SUPER 3 Αθηνων ανοιξαμε;

Δεν ειχε συνδεσμο ο Ηρακλης και αμεσως αλλαξοπιστησες;;

Link to comment
Share on other sites

Παντως για Νεα Φιλαδεφεια οπως εγραψα, οι μη ΑΕΚτζηδες ηταν αρκετοι, οκ οχι πανω απο τους μισους,  αλλά δεν ασχολιοντουσαν   ενεργά οι περισσοτεροι.

Αν εξακολουθει να ισχυει αυτο, εξηγειται πως απο τη μια κανουμε κουμαντο οπαδικα και συνδεσμιακά και απο την αλλη στις εκλογες θα δυσκολευομασταν να βγαλουμε δικο μας δημαρχο. Υπαρχει μια σιωπηλη μαζα, ειτε γαυρωβαζελων, ειτε που δεν ασχολιουνται με το ποδοσφαιρο, αν προσθεσεις και καποιους δικους μας που δεν νοιαζονται τοσο για ΑΕΚ, λογικό ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχουμε εικόνα από μπουλντόζες, χώμα, φορτηγά, σπαστήρες κλπ Μόλις αρχίσει να πέφτει μπετό και σηκώνονται τα τείχη θα σας πω εγώ αρρώστια που θα φάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε συνδεσμο ο Ηρακλης και αμεσως αλλαξοπιστησες;;

Εννοειται δεν αλλαξοπιστω. Αλλα ξερω οτι ειναι εντονο το αρειανο στοιχειο στην περιοχη, γι αυτο το λεω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το κομμάτι που είναι ζωγραφισμένος ο Δικέφαλος, επιβεβαιώθηκε ότι θα στολίζει κάποιο σημείο του νέου γηπέδου. Έχει βρεθεί και χώρος φύλαξης απ'ότι λένε, μέχρι να ολοκληρωθεί το έργο.

Link to comment
Share on other sites

Τιτανας Γεωργιος_Ντι με καθημερινα βιντεΑ καλυτερα απο ολα τα πορνχαμπ αυτου του ρουμπαμπα.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποδείχτηκαν οι πραγματικοι σκοποι του ηγετη.

Το μηχανημα που φορτωνει η μπολντοζα ειναι ειδικο μηχανημα διαλογης χωματος απο βαρεα μεταλα οπως ο... χρυσος (οντως).

Συνεπως βρηκαμε χρυσο στο οικοπεδο και ο ηγετης θα το εξορυξει με σκοπο να αγορασει το αλσος απο το κρατος και αφου το εξορυξει ολο, τοτε να χτισει μεγαλυτερο γηπεδο.

Συνεπως αποδειχθηκε πως τελικα ειχαν δικιο οι αριστεροι του κωλου για τα επιχειρηματικα συμφεροντα που εχουν ως στοχο τον πλουτο απο το... αλσος.

Edited by panther-21-
  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Τα χωματουργικά μόνο.. αυτα που βλεπουμε δηλαδή

αυτην την περιοδο..κοστίζουν στο σύνολο τους

1 εκ. 892.000 ευρώ.

 

Για να βγει αυτή η φάση του έργου

πριν λιγες μέρες ο ίδιος ο Μελισσανίδης

έβαλε

1εκ .ευρώ μέσω αύξησης κεφαλαίου

στη Δικέφαλος ΑΕ

  • Δικεφαλάκι 11
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο δεν μπορει να βαλει επομενως περισσοτερα για μεταγραφες. Και τον ειχαμε παρεξηγησει. Τιγρη συγγνωμη αν παρακολουθεις το ΚΜ

  • Δικεφαλάκι 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×