Jump to content

Στα τούνελ της Χαμάς vol. XΧ (Μεταγραφές Kαλοκαίρι 2018)


Guest amd
 Share

Recommended Posts

Eγω λογω της στασης του να μη θελει καν να ακουσει κουβεντα για ΑΕΚ

τον σιχαθηκα και ηθελα να φυγει αλλα ως μοναδα ειναι τρανός

και προσδιδει σιγουριά κουμπώνοντας

διπλα στον επικό Σιμόε .

 

Μακαρι να τα βρουν .

Edited by Stylianopoulos
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Περνάς ένα μήνυμα αν κάτσει τελικά ο Μπο, πως γράψτε με στα παπάρια σας, βγείτε στη γύρα και αν δεν βρείτε τίποτα ελάτε ξανά στην αγκαλιά μου. 

Και αγωνιστικά ίσως να μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο. 

Το μόνο θετικό αν μείνει, πως είναι κουμπωμένος στο σύνολο και ο μηδενικός χρόνος προσαρμογής.

Edited by MITSAKLAS
Link to comment
Share on other sites

Θα το κρατούσα με τους ορους μας σαν μονάδα και θα εψαχνα για βασικό 8αρι .

Link to comment
Share on other sites

Εγω αμα ηταν με τους ορους μας θα τον κραταγα με χαρά. Πολυ χρησιμος παικτης και η απουσια του φανηκε πολυ περισσότερο από τον Μανταλο. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα τον ήθελα τον Γιόχανσον αλλά εάν εν τέλει ανανεώσει και κρατήσεις και κονε, δεν θα φέρεις χαφ με διαφορετικά χαρακτηριστικά που θα σε ανεβάσει επίπεδο, γιατί δεν νομίζω οτι χωράει άλλος με σιμοες,κονε, Γιάκομπ, Γαλανοπούλο και Μοράν.

Πάντως δεν ακούγεται και άσχημο το κέντρο με αυτούς υγιείς

Link to comment
Share on other sites

Αν μεινει ο γιοχανσον πρεπει καποιος να φυγει σε αυτες τις θεσεις. Δεν γινετσι να ειμαστε με 8σρι τον κονε μονο. Προχτες που ελειπε ημασταν κομμενοι στον αξονα

Link to comment
Share on other sites

βρισκεις ευκολα γιοχανσον με 600-700 χιλιαρικα το θεμα ειναι να βρεις ιδιο δεσιμο με τον γιοχανσον που αυτο δεν ειναι ευκολο.

 

ο γιοχανσον κανει πολλα πραγματα αλλα κατα βαση ειναι ενα 6αρι οποτε πηγε στο 8 ειχε προβλημα ειτε αυτος ειτε η ΑΕΚ 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μπο είναι τόσο 8αρι, όσο είναι και ο Γαλανόπουλος. 

Δεν είναι 8αρι. 

Γενικά θες και επιλογές να έχουν το κοντρόλ και τη ρουφιάνα την πάσα και το κουβάλημα της μπάλας, αυτό που σου πρόσφερε αρκετά φέτος ο Κονέ, αυτό που έκανε κάποτε ο Μίτσελ. 

Προχθές ο Σιμόες και ο Γαλανό θέλανε μισό στρέμμα να την κοντρολάρουν. 

Ο Αψβούργος που ερωτευτήκαμε πολλοί εδώ μέσα, είναι μεν αργός, αλλά θα ήταν αυτό που σου λείπει εκεί, ένας παίκτης που μπορεί να την περάσει γρήγορα, να την κρατήσει, να κοντρολάρει στο χιλιοστό και να σου ελέγξει το ρυθμό. Αυτό που φάνηκε στην αρχή ότι μπορεί να κάνει ο Μοράν, αλλά τελικά δεν είχε διάρκεια. 

Αν επιμείνεις σε Γλανό-Μπο-Σιμόες ναι μεν φτιάχνεις ένα κέντρο μπετόν, όμως τότε θες σούπερ φτερά για να μην υποφέρει να πάει η μπάλα μπροστά. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Μπο είναι πιο έμπειρος από τον μικρό γιαυτό και μπορεί να ανταποκριθεί σε έναν ρόλο (8αρι) πού ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος είναι τέτοιοι.

Να θυμίσουμε κάπου εδώ ότι Μπο και Σιμόες ήταν επιλογές από εποχή Δέλλα που παίζαμε καθαρά Σαντικό-πορτογαλικό 4-2-3-1 που οι 2 6αρηδες απλά τρέχανε και πιέζανε.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 8αρι με  τίποτα. Απλά συμπλήρωνε τα κενά του Σιμοες, έδινε ύψος στο κέντρο και πάταγε καλύτερα περιοχή στην επιθεση σε στημένα κλπ. Φυσικα και θέλω να μεινει καθως είναι παικτης που θα στα φερει τα λεφτα πίσω και ξερεις τι να περιμένεις κυριως σε παιχνιδια που σε νοιάζει να κλειδωσεις αμυντικα το κεντρο.   

Link to comment
Share on other sites

Με Σιμόες-Γιόχανσον-Γαλανόπουλο στο 6 έχεις κλείσει.

Έχεις Κονέ-Μοράν στο 8 οπότε θες έναν πραγματικά παιχταρά εκεί για βασικό.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω καιρό.

Πούτσα μου ο Λάζαρος.

Ο Σουηδός όμως πρέπει να μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Ε όλοι με το που είδαμε τον αυστριακό στα μεταξύ μας ματς σκεφτήκαμε ότι είναι αυτό που λείπει από το κέντρο της ομάδας.

 

Ειδικά στο ελληνικό πρωτάθλημα που σε παίζουν όλοι σχεδόν κλεισμένοι πισω, αν είναι αντιπροσωπευτικό αυτό που έδειξε ο χολτζχαουζερ, με τα στημένα του και γενικά την οργανωτική του ικανότητα θα είναι υπερπολύτιμος.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το ιδανικό θα ήταν να είχες στο 6 Σιμόες-Γιοχανσον-Γαλανόπουλο και στο 8 Χολτσχάουζερ-Ζουκουλίνι-Κονέ.

Παίχτες με διαφορετικά στοιχεία που θα σου έδιναν ευελιξία να παίξεις διάφορες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να έχουμε τόσους παίκτες στο 6-8 εγώ υπερκαλύπτομαι και με σιμοες γαλανο Γιόχανσον κονε μεταγραφη .

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σνομπάρισμα Ράγιο μου !

Απλά όποιος έχει παίξει έστω και πεντόβολα στο πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι του "καταλαβαίνει" την ΑΕΚ του Σαββάτου και την εμφάνιση της.

Μια ομάδα που έχει μασήσει σίδερα όλη τη χρονιά κόντρα σε ατυχίες, τραυματισμούς, στησίματα με οριοθετημένο μπάτζετ εξ' αρχής από το αφεντικό φτάνει στο ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ κάνοντας χιλιάδες λαού να εκσπερματώνουν ασταμάτητα μετά από 24 χρόνια.

Το προπερασμένο Σάββατο στη ΝΦ έγιναν πράγματα πρωτόγνωρα.

Ούτε ρομπότ είναι οι παίκτες ούτε Μπαρτσελόνα να αρκούν 2-3 για να τραβήξουνε το κάρο.

Χάσανε το Κύπελλο. Σο γουάτ.

Όταν παίρναμε Κύπελλα, λέγαμε "ναι μεν αλλά, θέλουμε Πρωτάθλημα". Τώρα που πήραμε Πρωτάθλημα λέμε "ναι μεν αλλά θέλαμε Νταμπλ". Άμα παίρναμε το Νταμπλ είμαι σίγουρος ότι θα υπήρχαν αυτοί που θα βγαίνανε να πούνε "ναι μεν αλλά, ήταν ευκαιρία να περάσουμε το Κίεβο και να προχωρήσουμε στην Ευρώπη".

Αυτή η ιστορία δεν έχει ούτε άκρη ούτε μέση ούτε λογική.

 

 

 

Για αυτο δηλωσε ο Μανολο οτι προτιμοτερο να γινεται ο τελικος πριν τελειωσει η χρονια.

Οσο για νταμπλ, ειναι κατι που προσωπικα δεν εχω ζησει, εχω δει γαυρο βαζελο να το παιρνουν αλλά ποτέ την ΑΕΚ.

Φανταζομαι θα ερθει και αυτο τα επομενα χρονια, με δεδομενο οτι καθε χρονο προοδευουμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που πε ο Μανολιος, το πε κ ο κυρ Σαββας το 2015.

Δεν ειναι δικαιολογιες αυτες.

Απλά θυμηθηκα τον ΠΑΟΚ το μακρινο 1985 που μετα την φιεστα για το πρωταθλημα πηγε και επαιξε τελικο με Λαρισα και αρπαξε 4, την Ατλετικο το 2014 που μια βδομαδα μετα την φιεστα για το πρωταθλημα ισπανιας μετα απο 18 χρονια, (ενω ειχε περασει και αυτη υποβιβασμο κτλ), δεν αντεξε τελικα στον τελικο τσου λου με Ρεαλ.  Την Ρεαλ το 2010 που λιγες μερες μετα απο πανηγυρι για το κυπελλο κοντρα στην Μπαρσα, ξαναπαιξε με τους καταλανους στο τσο λου στο μπερναμπεου και πηρε τα κοχόνες μου.

 

Γενικα λιγο μετα απο φιεστα ειναι δυσκολο να διεκδικησεις αλλο τιτλο, ποσο μαλλον για την φετινη ΑΕΚ που ηταν πιο κουρασμενη απο τον ΠΑΟΚ ολη τη χρονια και που για τους περισσοτερους  παικτες της ηταν η πρωτη τους φορά.

Link to comment
Share on other sites

Θελετε να πουμε μια αληθεια; Εαν η ΑΕΚ θελει οντως να αναδειξει το Μανταλο ως ηγετη, τοτε η παραμονη του Σουηδου ειναι προαπαιτουμενο. Η δικη μου αποψη ειναι οτι μονο με Μπο και Σιμοε πισω του μπορει να λειτουργησει το πραγμα στη μεσαια γραμμη. Και αναφερομαι στα παιχνιδια που μετρανε και οχι στους Λεβαδειακους και τους Πλατανιαδες. Ο αξονας ειναι το πολυ δυνατο σημειο μας, ας τελειοποιησουμε τον αξονα κι ας παει να γαμηθει το πλαι που μασκαρευεται με τις προωθησεις Λοπες και Γκαλο. Κανε αξονα με Σιμοε-Μπο-Πετρο και μπροστα τους Λιβαγια Αραουχο κι ας ερθει ο Σαββιδης να στο παρει.

 

Μπαρκας

Μπακακης - Τσιγκρινσκι - Τσοτσιτς

Γκαλο - Σιμοες - Γιοχανσον - Λοπες

Μανταλος

Λιβαγια - Αραουχο

 

Σας κανει αυτη η ομαδα; Εμενα προσωπικα μου κανει και μου παρακανει. Και δεν εχει μεσα ουτε ενα νεο προσωπο. Ειναι ηδη ετοιμη. Πινελιες για αλλα σχηματα χρειαζεσαι, πιο πολυ για τα ευκολα παιχνιδια της θεαρεστης ελληνικης λιγκας. Μακαρι να μεινει ο Τσινο, μακαρι να ερθει ο Χολτζχαουζερ που μαζι με Γαλανοπουλο και Κονε κανουν μια πολυ ισχυρη μεσια γραμμη και μετα ειναι θεμα τυχης αν θα σου βγουν οι πλαγιοι. Αλμπανης ΟΚ, Πασσαλιδης ΟΚ, εμενα η ομαδα μ αρεσει. Αλλα εχουμε το θεμα να μεινουν Μπο-Λιβαγια και κυριως ο Τσινο που χωρις αυτον νομιζω οτι πρεπει να ψαχτουμε τρομερα για παικτη να κουμπωσει τοσο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ομαδα μπορει να το σηκωσει οπως και φετος .Το μονο που θα θελα ειναι και βρανιες εδω γιατι τετοιο στοπερ δεν βρισκεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

αν μεινει ο Χιμενεθ ο μανταλος θα παιζει αμυντικα στην πτερυγα και επιθετικα θα εχει εναν εντελως ελευθερο ρολο 

 

δυστυχως το πειραμμα με μανταλο και λαζαρο και λιβαγια δεν πετυχε φετος γιατι ναι μεν επιθετικα εγιναν παπαδες αλλα αμυντικα ειχες πολυ σοβαρα θεματα και δεν εφτανε μονο ο γιοχανσον και ο σιμοες 

 

εγω βγαζω τον Λαζαρο και βαζω ενα φτερο που ειναι ιδιας φιλοσοφιας παλι δεν θα πετυχει γιατι καθε ομαα που θα σε χτυπαει με γρηγορα φτερα και κλεψιμο στο κεντρο θα σου βγαζει γκολ 

 

να θυμισω οτι ειδαμε φετος την 4αδα απο την αρχη σε ενα ματς σημαντικο - δεν βαζω το 2ο ημιχρονο με γαυρο που το ματς ειχε γινει ροντεο ειναι το ματς με την Αουστρια βιεννης 

 

θυμαστε ποσες φασεις εκανες και ποσες ευκαιριες δημιουργησες αλλα και ποσο εκτεθιμενος ησουν πισω.

 

για μενα ο μανταλος χρειαζεται αλλα δεν ειναι πανακεια σε ολα τα ματς αφου δεν μπορει να γινει 8αρι αρα On / off ο μανταλος στην 11αδα αναλογα με το τι θες να πετυχεις

Link to comment
Share on other sites

Ετσι Μητσο τον απο-ηγετοποιεις ομως. Εγω λεω τι κανουμε σε περιπτωση που θελουμε να αναδειξουμε το παιδι. Με την Αουστρια η ομαδα ηταν κατι παραπανω απο χορταστικη. Ειναι το ματς που μου εμεινε φετος απ οσα ειδα απο κοντα, ειναι η καλυτερη ΑΕΚ που θυμαμαι τη φετινη σεζον σε επιθετικο παιχνιδι. Κατι θα χασεις, κατι θα κερδισεις αν ρισκαρεις. Με τις περισσοτερες ομαδες στην Ελλαδα εγω πιστευω οτι ετσι πρεπει να κατεβαινω και θα πεταω 4 και 5. Ας στραβωσουν και 2-3 ματς, δεν τρεχει μια. Δεν υπαρχει πια ο γαυρος του 28-1-1 να πρεπει να κανω 29 νικες ξερω γω. Η μαγιά υπαρχει, η ομαδα θελει λιγες κινησεις και μια χαρα παραμενει οχι απλως ανταγωνιστικη, αλλα φαβορι γιατι οι βορειοι ειναι ικανοι να χασουν 10 βαθμους αβατζο ξερω γω μεσα σε 5 αγωνιστικες. 

 

Το πιο δυσκολο απ ολα ειναι ο Τσινο. Εκει ειναι το θεμα μου εμενα και αυτο καιει. Μακαρι να κατσει αυτη η ιστορια και να ησυχασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που γουστάρω Αραούχο, λέω ότι με τα ποσά που ακούγονται, μπορείς να φέρεις καλύτερο φορ. Και να είναι φορ γιατί ο Αραούχο παίζει περισσότερο μακριά από την περιοχή παρά εντός. Μπαίνει το ταγάρι ο Γιακουμάκης και αντιλαμβάνεσαι ότι έχεις φορ, ασχέτως αν δεν προσφέρει τίποτε. Με τον Αραούχο δεν είναι ξεκάθαρο ποιος είναι ο επιθετικός σου και συνήθως δεν είναι κανένας.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ποιος ειπε οτι ο μανταλος ειναι ηγετης 

 

οχι φυσικα ουτε ηγετης ειναι ουτε σαπακι και αθεσος και για πεταμα, ειναι ενα χαφ με πολλα καλα και μερικα αρνητικα που φτιαχνονται δυσκολα πλεον, ομως δεν παυει να ειναι ενας παιχτης συνολου και οχι εξαιρετικη μοναδα.

 

Ο μανταλος σε μια ΑΕΚ καλοκουρδισμενη με ανασες και ρυθμο κανει εξαιρετικα πραγματα αν ομως περιμενεις απο τον μανταλο να σου εκκινησει την υπολοιπη ομαδα δεν γινεται.

 

Καμια ελληνικη ομαδα δεν εχει τετοιον παιχτη που να μπορει με την παρουσια του να αφυπνισει ολη την αλλη ομαδα τετοιους θυμαμαι λιγους στην Ελλαδα με πιο προσφατους τους σισε και ζιλμπερτο ας πουμε

Edited by amd
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×