Jump to content

Στα τούνελ της Χαμάς vol. XΧ (Μεταγραφές Kαλοκαίρι 2018)


Guest amd
 Share

Recommended Posts

Θα γελάνε στο Κίελτσε μαζί μας.

:)

 

Χαχα, μπορεί και να πάω, εκεί να δεις γέλια. 

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιος δυστυχως αφου δεν τον φεραμε φετος, τελειωσε. Πολλα τα χρηματα για ΑΕΚ.

Ενα νεο δεν ειναι δυσκολο, αλλα θες σκαουτ που θα ειναι στην Αργεντινη, οχι στα μπαρ της Γλυφαδας.

exo kanei voudou na xreokophsei h river...
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, μπορεί και να πάω, εκεί να δεις γέλια. 

Πες τους, πάντα σας πίστευα. 

 

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι στο μουντ του Γιάννη, θα ήθελα απλώς φέτος να είμαστε πιο υπομονετικοί στις κρίσεις μας και για τους παλιούς και για τους νέους που θα έρθουν, γιατί μπορεί να μας διαβάζουν στο λόμπυ κάποιου ξενοδοχείου στο Κίελτσε το καλοκαίρι ο Λιβάγια, ο Μπακασέτας και ο Μπακάκης και να πιάνουν την κοιλιά τους από τα γέλια κοιτώντας και κλείνοντας το μάτι στον Κλωναρίδη, τον Μοράν και τον Χολσχάουζερ.

 

Ανεστη Ιωαννη αν μας διαβαζεις ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΟ ΡΕ ΑΥΤΙΑΓΚΟΥΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Χτυπάει…μεγάλες πόρτες η ΑΕΚ!

Η ισπανική next generation και παίκτες - δανεικοί που τα δικαιώματά τους ανήκουν σε μεγάλα κλαμπ της χώρας, κεντρίζουν το ενδιαφέρον της ΑΕΚ κι αποτελούν πεδίο μελέτης εν όψει καλοκαιριού.

Η ισπανική αγορά ήταν και παραμένει στα (μεταγραφικά)… γούστα της ΑΕΚ. Η Ένωση συνηθίζει να κάνει shopping από την χώρα της Ιβηρικής Χερσονήσου, έχοντας χορέψει…φλαμένκο με τους Αραούχο, Λιβάγια, Λόπες (τρεις παίκτες που προέρχονται από την Λας Πάλμας) καθώς τον Μοράν (Λεγκανές) στα δύο τελευταία παζάρια.

Υπό αυτή την έννοια ασφαλώς και δεν αποτελεί είδηση το γεγονός πως οι «κιτρινόμαυροι» έχουν στραμμένες τις κεραίες τους και προς την Ισπανία το συγκεκριμένο τάιμινγκ.

Στο πλαίσιο του ανοιξιάτικου scouting report και της ενίσχυσης του ρόστερ εν όψει της νέας περιόδου. Οι «κιτρινόμαυροι» ρίχνουν επιλεγμένες ματιές σε συγκεκριμένες περιπτώσεις παικτών που κυκλοφορούν αυτή την περίοδο με τα εξάταπα στα ισπανικά γήπεδα και θα επιδιώξουν να κάνουν στοχευμένες κινήσεις.

Ποδοσφαιριστές που το όνομά του δεν έχει έρθει στο φως της δημοσιότητας, δεδομένου πως οι «κιτρινόμαυροι» κινούνται κάτω από απόλυτη μυστικότητα, προσέχοντας ως και την…σκιά τους στην προσπάθεια να μην αφήσουν οποιοδήποτε μεταγραφικό…αποτύπωμα.

Στο…μικροσκόπιο παίκτες 20 -22 ετών

Ο Νίκος Λυμπερόπουλος έχει στα υπ΄όψιν του και παρακολουθεί με ενδιαφέρον παίκτες νεαρής ηλικίας (μεταξύ 20 και 22 χρονών) οι οποίοι προέρχονται από τη «δεξαμενή» και τις ακαδημίες  μεγάλων ισπανικών κλαμπ κι αγωνίζονται ως δανεικοί σε άλλες ομάδες της Primera και Segunda Division.

Ταλαντούχοι και ποιοτικοί ποδοσφαιριστές που το προσεχές καλοκαίρι θα επανεκτιμηθεί η περίπτωσή τους από τις ομάδες στις οποίες ανήκουν τα δικαιώματά τους.

Ωστόσο επειδή στο σύνολό τους οι παίκτες από το συγκεκριμένο target group διανύουν πολύ καλή χρονιά στα ισπανικά γήπεδα, το σίγουρο είναι πως αποτελούν και δύσκολες περιπτώσεις.

Βλέπετε, ακόμα κι αν δεν επιστρέψουν στους (μεγάλους) συλλόγους όπου ανήκουν λόγω υψηλού συναγωνισμού, το σίγουρο είναι πως θα επιδιώξουν να εκμεταλλευτούν τις «υψηλές στροφές» και τις θετικές εμφανίσεις τους, μέσω ενός νέου δανεισμού ή ακόμα και πώλησης σε μια μεγαλύτερη ομάδα.

Πορτοφόλι και γνωριμίες

Στην ΑΕΚ ασφαλώς κι έχουν υπόψιν τους πως για να ψωνίσει κανείς από τα καλά ράφια στην αγορά της Ισπανίας (ακόμα κι αν πρόκειται για ποδοσφαιριστές μικρές ηλικίας) θα πρέπει πρώτα απ΄όλα να διαθέτει δυνατό πορτοφόλι, αν και στην προκειμένη περίπτωση είναι γνωστή η μέθοδος που ακολουθεί η Ένωση: δανεισμός με οψιόν αγοράς όπως έκανε στην περίπτωση του Μάρκο Λιβάγια τον οποίο μπορεί να «δέσει» στα Σπάτα έναντι 1,8 εκατ. ευρώ.

Παρεμπιπτόντως, εκτός από δυνατό πορτοφόλι για να κλείσουν συμφωνίες με παίκτες που ανήκουν σε μεγάλους συλλόγους της Λα Λίγκα, απαιτείται και κατάλληλο δίκτυο γνωριμιών.

Και στην ΑΕΚ, πρωτίστως η παρουσία του Μανόλο Χιμένεθ που κατά τα φαινόμενα θα παραμείνει αμετάθετος στον πάγκο της Ένωσης και την επόμενη σεζόν, δύναται να παίξει καταλυτικό ρόλο στην προσπάθεια να ανοίξουν μεγάλες (ισπανικές) πόρτες. 

«Ανεβάζει ψηλά τον πήχη»

«Οι παίκτες που κοιτάει αυτή την περίοδο η ΑΕΚ από την ισπανική αγορά, αποτελούν δύσκολες περιπτώσεις, που εκτός από πολλά χρήματα, προϋποθέτουν και καλή μεταγραφική – επικοινωνιακή πολιτική.

Ο πήχης ανεβαίνει ψηλά με δύσκολες περιπτώσεις ποδοσφαιριστών, όχι μόνο για την ΑΕΚ, αλλά για οποιαδήποτε ελληνική ομάδα». Μόλις διαβάσατε όσα μετέφεραν στην «ΩΡΑ» έγκυρες πηγές που είναι σε θέση να γνωρίζουν πολλά περισσότερα σχετικά με τους παίκτες από την ισπανική αγορά που η ΑΕΚ έχει στρέψει τις κεραίες πάνω τους.

Ποδοσφαιριστές που τα ετήσια συμβόλαιά τους κυμαίνονται την τρέχουν σεζόν μεταξύ 600-800.000 ευρώ κι αγωνίζονται ως δανεικοί με τα δικαιώματά τους να ανήκουν σε μεγάλα κλαμπ της Ισπανίας.

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε να γαμηθειτε, τα μεγάλα κλαμπ και τα πανεπιστήμια της λαλιγκα εμείς θέλουμε να τα αποκλείουμε σε ένα-δυο χρόνια. Ο Ρομπέρτο Κάρλος να τσιμπουκωνει Τσαρτα θέλουμε. Άντε φακ οφφ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώστες για σεντερμπακ θα κοιτάξουμε τίποτα για έξτρα λύση, με δεδομένα τα προβλήματα που έχουν οι υπαρχοντες, σωματικά και πνευματικα?

Link to comment
Share on other sites

Βούτυρο στο ψωμάκι του ηγέτη! Μόλις έγινε ο αγαπημένος του μεταγραφικός στόχος

 

Μανατζερικά...άστεγος ο Ρόμπιν Λουντ

 

Χωρίς μάνατζερ φέρεται να κυκλοφορεί αυτή την περίοδο ο Ρόμπιν Λουντ. Κι αυτό είναι κάτι που λέγεται στην πιάτσα των ατζέντηδων για τον Φινλανδό μέσο του Παναθηναϊκού. Κάτι που μάλλον διευκολύνει τα σχέδια των ομάδων που ενδιαφέρονται για την απόκτηση των δικαιωμάτων του, έπειτα από την λήξη του συμβολαίου του με το «τριφύλλι» το προσεχές καλοκαίρι και μία εξ αυτών είναι και η ΑΕΚ. Βλέπετε, εν έτει 2018 για τις ελληνικές ομάδες οι μανατζαρέοι δεν είναι και τόσο δημοφιλείς. 

 

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΚΩΣΤΑΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ – ΠΗΓΗ: «ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ»

Link to comment
Share on other sites

τους κρατας ολους. διωχνεις αιντα μασουντ. παλευεις παλι για αραουχο μπακαρντι κολα. ελπιζεις σε υγιη μανταλο.

 

και χτυπας 6αρι, 8αρι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο κεφάλαιο η ανανέωση Τσιγκρινσκι. Αντε ένας ένας να παίρνουν σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για Αλμπάνη λεει σημερα η Ωρα, προσωπική υπόθεση Μελισσανίδη κλπ. Μου αρέσει πολυ ο παίχτης. Δυστυχως όμως τον καλύτερο επιθετικο σε αυτες τις ηλικίες τον χάσαμε. Ο γαύρος έχει κλεισει εδώ και καιρό τον Μανό του ΟΦΗ ο οποίος ειναι παιχταράς. Δεν καταλαβαίνω ρε πούστη μου. Εισαι παιχτης, βλέπεις τι γίνεται στο γαυρο με τους Έλληνες και παρόλα αυτα τον επιλέγεις; Μόνο το οπαδικό δικαιολογώ αλλιως δεν βγάζει νόημα. Εκτός και αν τους χρυσώνει τόσο πολυ και πάνε και για την αρπαχτή.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν με ενθουσιαζει ο μανος οκ εχει κανα 2 καλα στοιχεια αλλα οχι τιποτα τρομερο, θεωρω τον γιακουμακη καλυτερο φορ απο τον μανο 

 

ο αλμπανης δεν ξερω εκει που παει να με πεισει τον βλεπω σε κανα 2 ματς και με ξενερωνει 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν με ενθουσιαζει ο μανος οκ εχει κανα 2 καλα στοιχεια αλλα οχι τιποτα τρομερο, θεωρω τον γιακουμακη καλυτερο φορ απο τον μανο 

 

ο αλμπανης δεν ξερω εκει που παει να με πεισει τον βλεπω σε κανα 2 ματς και με ξενερωνει 

 

Επειδη έχω αδελφικό φίλο ομιλίτη και με έψηνε ολη τη χρονιά έκατσα και τον είδα. Πολύ πιο τεχνίτης, πιο γρήγορος απο το Γιακουμάκη σίγουρα και όχι τόσο δυνατός αλλά οχι και φτερό στον άνεμο. Πολύ καλός Amd. Παιζει να μην το δουμε και ποτέ εκεί που πήγε αλλά έχει πολυ καλό πρόσπεκτ. Ο Αλμπάνης έχει αυτό που μου αρέσει, αυτό που θέλει το σύγχρονο ποδόσφαιρο. Ενας παίχτης που τα συνδυάζει όλα, ύψος, δύναμη, ταχύτητα, τεχνική αλλά είναι ακόμα άγουρος και θέλει δουλειά. Θα τον φτιάξει ο Μανόλο. Τον προτιμώ χίλιες φορές απο το ανέκδοτο Μασούρα

Link to comment
Share on other sites

Για Αλμπάνη λεει σημερα η Ωρα, προσωπική υπόθεση Μελισσανίδη κλπ. Μου αρέσει πολυ ο παίχτης. Δυστυχως όμως τον καλύτερο επιθετικο σε αυτες τις ηλικίες τον χάσαμε. Ο γαύρος έχει κλεισει εδώ και καιρό τον Μανό του ΟΦΗ ο οποίος ειναι παιχταράς. Δεν καταλαβαίνω ρε πούστη μου. Εισαι παιχτης, βλέπεις τι γίνεται στο γαυρο με τους Έλληνες και παρόλα αυτα τον επιλέγεις; Μόνο το οπαδικό δικαιολογώ αλλιως δεν βγάζει νόημα. Εκτός και αν τους χρυσώνει τόσο πολυ και πάνε και για την αρπαχτή.

 

Μην απορεις...το σιχαμερο σωματειο του οφη ειναι πουτανακι του γαυρου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη έχω αδελφικό φίλο ομιλίτη και με έψηνε ολη τη χρονιά έκατσα και τον είδα. Πολύ πιο τεχνίτης, πιο γρήγορος απο το Γιακουμάκη σίγουρα και όχι τόσο δυνατός αλλά οχι και φτερό στον άνεμο. Πολύ καλός Amd. Παιζει να μην το δουμε και ποτέ εκεί που πήγε αλλά έχει πολυ καλό πρόσπεκτ. Ο Αλμπάνης έχει αυτό που μου αρέσει, αυτό που θέλει το σύγχρονο ποδόσφαιρο. Ενας παίχτης που τα συνδυάζει όλα, ύψος, δύναμη, ταχύτητα, τεχνική αλλά είναι ακόμα άγουρος και θέλει δουλειά. Θα τον φτιάξει ο Μανόλο. Τον προτιμώ χίλιες φορές απο το ανέκδοτο Μασούρα

 

πραγματικα δεν μου εκανε τρελη αισθηση, οκ συμπαθης αλλα μεχρι εκει

 

δηλαδη οκ ειναι 24 χρονων και εχει βαλει 20 γκολ στην β εθνικη και ο φουρταδο εβαζε 20 και εκανε πλακα και μετα στην σουπερλιγκα γελουσαμε

 

ο γιακουμακης εβαζε 11 στην σουπερλιγκα με τον πλατανια ας πουμε.

Edited by amd
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν μου εκανε τρελη αισθηση, οκ συμπαθης αλλα μεχρι εκει

 

δηλαδη οκ ειναι 24 χρονων και εχει βαλει 20 γκολ στην β εθνικη και ο φουρταδο εβαζε 20 και εκανε πλακα και μετα στην σουπερλιγκα γελουσαμε

 

ο γιακουμακης εβαζε 11 στην σουπερλιγκα με τον πλατανια ας πουμε.

 

Ναι ναι, δίκιο έχεις, δεν είναι τόσο τα γκολ, είναι οι κινήσεις του και το πως τα βάζει, τα τελειώματα του. Εχει αυτό το κάτι. Θα φανεί, ούτως η άλλως είπαμε....εκεί που πάει...

Link to comment
Share on other sites

δεν παει ρε

 

δανεικος θα παει δεν προκειτε ο γαυρος να στηριχτει σε φορ ονοματος μανου 

Link to comment
Share on other sites

Όποιοι παίχτες μπαίνουν πλέον στην μηχανή "ΑΕΚ του Χιμένεθ" ειδικά οι Έλληνες για μένα θα χρειάζονται τουλάχιστον μια σεζόν προσαρμογής.

Αλμπάνης (που δεν με τρελαίνει), Μασούρας Πανιωνίου (που τον προτιμώ από Αλμπάνη) και Μάνος (έχω Γιακουμάκη) για μένα δεν παίζει να παίξουν ιδιαίτερα την σεζόν 2018-2019.

Καλώς να αποκτηθούν, να δουλέψουν και βλέπουμε.

Ο Μανόλο έχει αποδείξει πως ανεβάζει λέβελ μέτριους παίχτες (Μάκος, Καράμπελας, Μπακασέτας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος κτλ κτλ).

Του χρόνου λοιπόν πιστεύω θα ναι η σεζόν του Βίκτωρα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιοι παίχτες μπαίνουν πλέον στην μηχανή "ΑΕΚ του Χιμένεθ" ειδικά οι Έλληνες για μένα θα χρειάζονται τουλάχιστον μια σεζόν προσαρμογής.

Αλμπάνης (που δεν με τρελαίνει), Μασούρας Πανιωνίου (που τον προτιμώ από Αλμπάνη) και Μάνος (έχω Γιακουμάκη) για μένα δεν παίζει να παίξουν ιδιαίτερα την σεζόν 2018-2019.

Καλώς να αποκτηθούν, να δουλέψουν και βλέπουμε.

Ο Μανόλο έχει αποδείξει πως ανεβάζει λέβελ μέτριους παίχτες (Μάκος, Καράμπελας, Μπακασέτας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος κτλ κτλ).

Του χρόνου λοιπόν πιστεύω θα ναι η σεζόν του Βίκτωρα.

 

Συμφωνω σε όλα πλην του Μασούρα. Τον θεωρώ παραμύθι

 

δεν παει ρε

 

δανεικος θα παει δεν προκειτε ο γαυρος να στηριχτει σε φορ ονοματος μανου 

 

Αυτό λεω. Παει καπου που δεν προκειται να ασχοληθεί κανείς μαζί του. Στην ΑΕΚ πχ θα έπαιρεν ευκαιρείες, θα βελτιωνόταν....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε όλα πλην του Μασούρα. Τον θεωρώ παραμύθι

 

 

Αυτό λεω. Παει καπου που δεν προκειται να ασχοληθεί κανείς μαζί του. Στην ΑΕΚ πχ θα έπαιρεν ευκαιρείες, θα βελτιωνόταν....

 

πως ρε μπιλ? για να επερνε ευκαιριες θα επρεπε να θαψεις τον γιακουμακη αφου αυτην την στιγμη αυτος ειναι 3ο φορ εγω δεν θελω να θαψω τον γιακουμακη για τον μανο 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όπως και πέρσι, ακόμα περισσότερο φέτος οι μεταγραφές θα έχουν συγκεκριμένη λογική και οι παίκτες συγκεκριμένο προφίλ. 

Κατά κάποιο τρόπο ο Μελ κατάφερε και επέβαλε πάλι το μοντέλο του '90 σε αυτό το κομμάτι, όταν πέτυχε κόντρα σε μεγαλύτερα μπάτζετ. 

Η ομάδα είναι τόσο δουλεμένη που πολύ εύκολα ένας νέος παίκτης ή θα ενσωματωθεί ή θα αποτύχει. 

Edited by MITSAKLAS
  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

πως ρε μπιλ? για να επερνε ευκαιριες θα επρεπε να θαψεις τον γιακουμακη αφου αυτην την στιγμη αυτος ειναι 3ο φορ εγω δεν θελω να θαψω τον γιακουμακη για τον μανο 

 

Βρε συ υπήρξαν παιχνίδια μέσα στη χρονια που για πολλούς λόγους έγιναν αλχημείες στην επίθεση και αναγκάστηκες να μείνεις με 2 παιχτες. Εγώ δεν πιστεύω οτι είναι πολλοί 4 επιθετικοί σε μια ομάδα. Δηλαδή εφόσον Αραούχο και Λιβάγια παίζουν βασικοί, οι άλλοι 2 δεν μπορούν να πάρουν 10 παιχνίδια ο καθένας μινιμουμ; Σε κύπελλο και σε εύκολους αγώνες πρωταθλήματος; Πχ Αλμειδα, Τριστασον, Ροντρίγκες και Μασουντ πήραν σύνολο 1300 λεπτά και ο Γιακουμάκης 455. 1760 λεπτά περίπου δεν μπορούσαν να τα μοιραστούν 2 ελπιδοφόροι επιθετικοί με 750 λεπτά περίπου ο καθένας; Ο Μάνος παίζει και πλάγια πχ ή μπορεί να τον έφτιαχνε ο Μανόλο να παίξει.....Τι να πω; Πιστευω οτι επειδη υπάρχει ενδεια σε καλους Ελληνες μεσοεπιθετικούς η ΑΕΚ δεν πρέπει να χάνει κανέναν (τρόπος του λέγειν). 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×