Jump to content

Τραυματισμοί παικτών ⚕️


Guest Saxon21
 Share

Recommended Posts

Ας ξεχάσουμε τον φερνάντες για τη σεζόν 2023-2024 που στη καλύτερη θα είναι είναι έτοιμος προς το τέλος του πρωταθλήματος  . 

Είναι σαν να μην υπάρχει και έτσι θα πρέπει να γίνει και ο ανάλογος προγραμματισμός .  

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, parakmiakos said:

Είναι σπανιος τραυματισμός για τη μπάλα ο αχίλλειος. Στο μπάσκετ το παθαίνουν με τα συνεχή άλματα και τα πισω βήματα. 

Όταν έκανα φυσιοθεραπεία για το χιαστό, είχα ρωτήσει το φυσιοθεραπευτη τι είναι χειρότερο απ τα δύο και μου χε πει ο χιαστος, αν κάτι λέει αυτό. Γενικά έχει προχωρησει πολυ η ιατρική, δε νομίζω ότι κόβονται καριέρες όπως παλιά. 

Παρόλα αυτα αδυνατώ να καταλάβω πως διάολο το παθε στο γυμναστήριο. 

απο υπερκταση σε καμια ασκηση με βαρη για γαμπες η ποδια γενικα, ετσι οπως στα ειπε ειναι πολυ πιο δυσκολος ο χιαστος για τους ποδοσφαιριστες

ο γαλανοπουλος ειχε χονροπαθεια οτι χειροτερο και πραγματικα δυσκολο να γυρισεις 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά τις ευχές μου στο παιδί για καλή αποθεραπεία και γρήγορη επάνοδο!!!

Δεν θα συμμεριστω μερίδα του κόσμου που εμπνεύστηκε από τις δηλώσεις κεφτέ και γκρινιάζουν χρεώνοντας του αντιεπαγγελματισμο . Ναι ρε μάγκες χτύπησε εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων.... Ναι έπρεπε να προσέχει, ωστόσο το ότι στις διακοπές του, αντί να φιδιαζει όπως άλλοι σε ξαπλώστρες επέλεξε να προσλάβει γυμναστή και να διατηρήσει αθλητική φόρμα, αυτό μου λέει πολλά για την αθλητική του διάθεση!!!

Όσο κιαν φανεί κάπως, προσωπικά πιστεύω ότι η ΑΕΚ κερδισμένη θα βγεί από αυτό... Έτσι και αλλιώς δεν προοριζόταν για βασικός ( τουλάχιστον όχι ακόμα) και ταυτόχρονα θα αποκτηθεί στην θέση του παίχτης καλός... Με αποτέλεσμα όταν με το καλό επιστρέψει ο μικρός θα έχουμε υπεροπλία ολκής στα φτερά!!!

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επαγγελματίας αθλητής επιπέδου που στην off season απλά κάθεται. Να πάει να γαμηθει ο κεφτές και ο κάθε κεφτές. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, amd said:

απο υπερκταση σε καμια ασκηση με βαρη για γαμπες η ποδια γενικα, ετσι οπως στα ειπε ειναι πολυ πιο δυσκολος ο χιαστος για τους ποδοσφαιριστες

ο γαλανοπουλος ειχε χονροπαθεια οτι χειροτερο και πραγματικα δυσκολο να γυρισεις 

Μητσάρα για να συμβεί αυτό θα πρεπει ταυτόχρονα να γλίστρησε έχοντας το πόδι κολλημένο στο έδαφος και να του γυρισε. Όπως και να έγινε μιλάμε για τρελή γκαντεμιά. 

Τώρα αυτά που λέει ο Κεφτές για αντιεπαγγελματισμο είναι μαλακίες. Το σενάριο να έχουν παρει οι παίκτες συγκεκριμένο προπονητικο πλανο για ένα μήνα δεν παιζει δλδ? Ή ακόμα και να μην πήραν, είναι δυνατόν να μην κάνουν έστω μια συντήρηση? Αστειοτητες. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Perparim56 said:

Δεν υπάρχει επαγγελματίας αθλητής επιπέδου που στην off season απλά κάθεται. Να πάει να γαμηθει ο κεφτές και ο κάθε κεφτές. 

Να πώ κάτι και εγώ σχετικά με αυτό . Απο οτι άκουσα είχαν πρόγραμμα προπονήσεων όλοι οι ποδοσφαιριστές ώστε να έρθουν <<έτοιμοι>> στη προετοιμασία και να μην χάσουν διακοπές και χρόνο στην Αθήνα . Θα μπορούσαμε να τους φέρουμε πιο νωρίς χωρίς καμιά προετοιμασία και να είναι σαν το παλάσιο άλλα θα είχαμε άλλα προβλήματα στη σεζόν . 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ευθύνη πρέπει να έχει και ο γυμναστής του εκεί. Θα μου πεις κατόπιν εορτής όλοι τα ξέρουμε πως γίνονται καλύτερα.

Πάντως κι εγώ προτιμώ πού γυμνάζονται σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν που ανέβαζαν φώτο με μοχιτο απ την Σαντορίνη και μετά χάναμε από καμιά Βελεζ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερουμε αν φταιει το παιδι, αν ηταν ατυχος, αν ειναι γενικα επιρρεπης κλπ, αλλα προφανως ειναι ο πρωτος που δεν ηθελε να συμβει κατι τετοιο.

 

περαστικα να ειναι και μακαρι να επιστρεψει οπως ηταν.

 

απο εκει και περα ομως ειναι τοσο σοβαρος ο τραυματισμος που τουλαχιστον για πολυ καιρο πρεπει να ξεχασουμε οτι υπαρχει στο ροστερ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Navas said:

Δυστυχώς game over.

Πως επανέρχεσαι σε τοπ επίπεδο μετά από αχίλλειο; Δεν θυμάμαι κάποια χαρακτηριστική περίπτωση.

Hudson-Odoi και Loftus-Cheek και οι δύο της Τσέλσι με διαφορά ένα μήνα το 2019. Δεν τους έχω παρακολουθήσει βέβαια σε τι επίπεδο είναι αλλά παίζουν ακόμα σε Πρέμιερ και Μπουντεσλίγκα.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Skepastos said:

Και ο Κομπι δεν το έπαθε αυτό στα 30κατι;

Ντα

Link to comment
Share on other sites

απ τα μερικα που ξερω περι αθλητισμου, θεωρω οτι δεν παιζει να εκανε το κρακ στα βαρη σε ασκηση πχ κλπ, θα μου πεις δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες αλλα αν τον εσκισε επι τοπου θα τον ειχε ακουσει ολη η γειτονια οχι θα παραπονιοταν πονο κ αδυναμια στηριξης. μπορει να υπηρχε φθορα στο σημειο χρονια και να το γαμησε σε καποια ασκηση

περαστικα στο παλικαρι

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι κάπου ζορίστηκε και ο ίδιος γιατί ενώ είναι παικταράς έχει αδυναμία στην ένταση μέσα στο παιχνιδι και πιθανών να ήθελε με την έξτρα δουλειά να πάει τούρμπο στη προετοιμασία. Κάθε σώμα έχει κάποιες αντοχές και χρειάζεται και μετρό  και ανθρώπους με επιστημονικό τρόπο να βλέπουν τα όρια του καθενός ώστε να μην τα ξεπερνάνε . Κάπως έτσι την είχε πατήσει ο γαλανο και ο φόρτουνης και τόσοι άλλοι. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Από περίπτωση κολλητού μου, όπως του είπαν μετά από έντονη καταπόνηση ο αχίλλειος αρχίζει να χάνει την ελαστικότητα του. Παρότι αρκετά αθλητικός τύπος ο φίλος το έπαθε πάνω σε τρέξιμο όσο και αν φαίνεται απίθανο. Οκ εδώ μιλάμε για επαγγελματία αθλητή, αλλά φάνηκε ότι μέσα στη σεζόν πιέστηκε πολύ να έρθει στα επίπεδα Αλμειδα. Δεν θα ξεχάσω κάτι βιντεάκια από Ολλανδία νομίζω στη δεύτερη προετοιμασία που τους έκανε κάτι απαιτητικές ασκήσεις «κορόιδου», που ο Φερνάντες μετά τα σετ λύγιζε στα δυο. Τελως πάντων καλά να είναι το παιδί, να επανέλθει σύντομα και δυνατός γιατί είναι αλήθεια παιχταράς και τον πίστευα πολύ φέτος. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Skepastos said:

Και ο Κομπι δεν το έπαθε αυτό στα 30κατι;

 

6 hours ago, Éric Rabé said:

Hudson-Odoi και Loftus-Cheek και οι δύο της Τσέλσι με διαφορά ένα μήνα το 2019. Δεν τους έχω παρακολουθήσει βέβαια σε τι επίπεδο είναι αλλά παίζουν ακόμα σε Πρέμιερ και Μπουντεσλίγκα.

 

8 hours ago, vamos bien said:

Ο Ντουράντ αν θυμάμαι καλά είχε ρήξη αχιλλείου …. Άργησε αλλά επανήλθε πλήρως.

Δεν είχα δώσει προσοχή στο τι είχαν πάθει και προφανώς ξεχνάω κιόλας. 😄

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η δίωρη επέμβαση του Φερνάντες, ξεκινά αποθεραπεία!

Ολοκληρώθηε το χειρουργείο του Πάολο Φερνάντες!

Ιδιαίτερα άτυχος στάθηκε ο Ισπανός άσος ο οποίος κάνει τις διακοπές του στην πατρίδα του και κατά η διάρκεια μιας ατομικής προπόνησης τραυματίστηκε σοβαρά. Οι πρώτες εκτιμήσεις δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν και σήμερα το πρωί έγινε γνωστό πως υπέστη ολική ρήξη αχιλλείου τένοντα.

Δίχως να χαθεί χρόνο, σήμερα κιόλας το απόγευμα πέρασε την πόρτα του χειρουργείου ώστε να αντιμετωπιστεί ο τραυματισμός του. Χειρουργήθηκε σε δικό του γιατρό στη Βαρκελώνη, η επέμβασή του διήρκησε δύο ώρες και λίγο νωρίτερα ο αθλητής της ΑΕΚ ξύπνησε και από τη νάρκωση.

Φυσικά ο γιατρός του Δικεφάλου Χάρης Λάλος επικοινώνησε τόσο με τον Ισπανό γιατρό που χειρούργησε τον Πάολο Φερνάντες, όσο και με τον ίδιο τον παίκτη για να ενημερωθεί για τα απαραίτητα και να ευχηθεί τα καλύτερα στον 26χρονο εξτρέμ.

Πλέον ακολουθεί ένας μακρύς δρόμος για την αποθεραπεία του Πάολο καθώς θα μείνει στην Βαρκελώνη για τρεις εβδομάδες και στο τέλος της συγκεκριμένης περιόδου θα ξεκινήσει και η αποκατάστασή του. Οι γιατροί είναι απόλυτα ικανοποιημένοι από την επέμβαση και τώρα ο Φερνάντες θα πρέπει να περάσει τη μακρά διαδικασία της αποθεραπείας που αναμένεται να διαρκέσει έξι με επτά μήνες.

Τέλος αξίζει να αναφερθεί πως διαπιστώθηκε το μέγεθος του τραυματισμού και κατά τη διάρκεια της επέμβαση με τον τένοντά του να έχει κοπει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, amd said:

αρα επιστρεφει εκει στο τελος του πρωταθληματος πριν τα πλειοφ

6 μηνες ειναι αρχες Γεναρη. Αν παει 7 παμε για Φεβρουαριο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Araujo21 said:

6 μηνες ειναι αρχες Γεναρη. Αν παει 7 παμε για Φεβρουαριο 

θα παρει τον χρονο του δεν υπαρχει λογο να βιαστεις 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, amd said:

αρα επιστρεφει εκει στο τελος του πρωταθληματος πριν τα πλειοφ

Εκεί που πρέπει δηλαδή.😁

Link to comment
Share on other sites

 Αν η ΑΕΚ θέλει να έχει τον παίκτη κ να πάρει πράγματα από αυτόν θα τον βάλει ξανά στην επόμενη προετοιμασία. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για 3 εβδομάδες είναι κουτσός. Φθάνουμε δηλαδή μέσα Ιουλίου. Από εκεί και πέρα και εφόσον έχουν πάει καλά τα πράγματα, θέλει 6 μήνες προσεκτικής αποκατάστασης. Μέσα Ιανουαρίου ξεκινάει ατομικό για 2 εβδομάδες. Φεβρουάριο μπαίνει σταδιακά στις προπονήσεις και το Μάρτιο έχει φτάσει σε σημείο να τις βγάζει με φουλ ένταση. Κάπου εκεί, Μάρτιο ή Απρίλιο, αν πάνε καλά τα πράγματα, τον βλέπω να μπαίνει αλλαγή.

Κουράγιο ρε αγόρι μου 💛

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Neofermenos said:

Για 3 εβδομάδες είναι κουτσός. Φθάνουμε δηλαδή μέσα Ιουλίου. Από εκεί και πέρα και εφόσον έχουν πάει καλά τα πράγματα, θέλει 6 μήνες προσεκτικής αποκατάστασης. Μέσα Ιανουαρίου ξεκινάει ατομικό για 2 εβδομάδες. Φεβρουάριο μπαίνει σταδιακά στις προπονήσεις και το Μάρτιο έχει φτάσει σε σημείο να τις βγάζει με φουλ ένταση. Κάπου εκεί, Μάρτιο ή Απρίλιο, αν πάνε καλά τα πράγματα, τον βλέπω να μπαίνει αλλαγή.

Κουράγιο ρε αγόρι μου 💛

Παλι στον τελικο θα ριξει πουτσα

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/16/2023 at 2:56 PM, Skepastos said:

Από περίπτωση κολλητού μου, όπως του είπαν μετά από έντονη καταπόνηση ο αχίλλειος αρχίζει να χάνει την ελαστικότητα του. Παρότι αρκετά αθλητικός τύπος ο φίλος το έπαθε πάνω σε τρέξιμο όσο και αν φαίνεται απίθανο. Οκ εδώ μιλάμε για επαγγελματία αθλητή, αλλά φάνηκε ότι μέσα στη σεζόν πιέστηκε πολύ να έρθει στα επίπεδα Αλμειδα. Δεν θα ξεχάσω κάτι βιντεάκια από Ολλανδία νομίζω στη δεύτερη προετοιμασία που τους έκανε κάτι απαιτητικές ασκήσεις «κορόιδου», που ο Φερνάντες μετά τα σετ λύγιζε στα δυο. Τελως πάντων καλά να είναι το παιδί, να επανέλθει σύντομα και δυνατός γιατί είναι αλήθεια παιχταράς και τον πίστευα πολύ φέτος. 

Μια ερώτηση, γιατί απίθανο; Συνήθως πάνω σε τρέξιμο σπάει ο αχίλλειος, πάτημα, άλμα.
Μάλλον η πίεση της σεζόν, κλασσικός τραυματισμός κόπωσης (και κατάγματα υπάρχουν τέτοια), πιθανόν να το πάθαινε πλέον κάνοντας και βόλτα στη πλατεία. 
Απ' έξω δεν μπορούμε να ξέρουμε, μπορεί να ήθελε αποκατάσταση, καλύτερο πρόγραμμα διατάσεων, μπορεί απλά να ευπαθής στον αχίλλειο και να ήταν θέμα χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×