Jump to content

Recommended Posts

8 minutes ago, trip said:

Αφηστε τις ιστοριες, φρεσκα κουλουρια φωναζει ο κουλουρας. Και η Σαντερλαντ εχει 6 πρωταθληματα οσα και η Τσελσι. Το ιδιο ειναι? Και ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ ειναι ιστορικα μεγαλες ομαδες λογω κοσμου.

Οσο για τα πρωταθληματα του αρη, κατι τουρνουα με φυλακισμενους ηταν στο γεντι-κουλε. Μη γινετσε σαν αυτους, γελανε και οι πετρες μαζι τους.

Σιγουρα ο κοσμος ειναι το ενα απο τα τρια βασικα κριτηρια για να θεωρειται μια ομαδα μεγαλη.Το δευτερο ειναι οι τιτλοι και το τριτο η συνεπεια - διαχρονικοτητα.Το τριτο παιζει να ειναι και το σημαντικοτερο.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Man Of Faith said:

Σιγουρα ο κοσμος ειναι το ενα απο τα τρια βασικα κριτηρια για να θεωρειται μια ομαδα μεγαλη.Το δευτερο ειναι οι τιτλοι και το τριτο η συνεπεια - διαχρονικοτητα.Το τριτο παιζει να ειναι και το σημαντικοτερο.

Σωστον. Μια ομαδα με κοσμο δεν θα πεθανει, και κριση να περασει θα επανελθει. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, trip said:

Αφηστε τις ιστοριες, φρεσκα κουλουρια φωναζει ο κουλουρας. Και η Σαντερλαντ εχει 6 πρωταθληματα οσα και η Τσελσι. Το ιδιο ειναι? Και ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ ειναι ιστορικα μεγαλες ομαδες λογω κοσμου.

Οσο για τα πρωταθληματα του αρη, κατι τουρνουα με φυλακισμενους ηταν στο γεντι-κουλε. Μη γινετσε σαν αυτους, γελανε και οι πετρες μαζι τους.

Επισης φιλε μου κανενας δεν αμφισβητησε οτι ο ΠΑΟΚ εχει κοσμο ουτε οτι οντως ειναι μια μεγαλη ομαδα.Επειδη ομως διαβαζεις το φορουμ απ οτι καταλαβα θα διαπιστωσες οτι αμφισβητει αυτα που γραφονται περι big 4.

Η ομαδα σου δεν εχει κανει πρωταθλητισμο επι χρονια για να θεωρειται διεκδικητης του τιτλου και να κατατασεται σε ενα γκρουπ διαχρονικα μεγαλων ομαδων.Εδω εμεις ειμαστε σκασμενοι σαν οπαδοι οχι γιατι δεν παιρνουμε το πρωταθλημα αλλα γιατι δεν καναμε πρωταθλητισμο.Γι αυτο λεμε οτι η δεκαετια η τελευταια της ΑΕΚ ειναι η χειροτερη (εννοειται και για την πεσαδα) αλλα γιατι ελειψε η διεκδικηση του τιτλου.

Καλως ορισες στο φορουμ παντως και δεν εχω κανενα προβλημα που εισαι ΠΑΟΚτσης.Χαβαλες να γινεται και οταν μιλαω με σενα θα γραφω ΠΑΟΚ με τους συνοπαδους μου ομως ποακ μπαοκ και τα σχετικα

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Man Of Faith said:

Επισης φιλε μου κανενας δεν αμφισβητησε οτι ο ΠΑΟΚ εχει κοσμο ουτε οτι οντως ειναι μια μεγαλη ομαδα.Επειδη ομως διαβαζεις το φορουμ απ οτι καταλαβα θα διαπιστωσες οτι αμφισβητει αυτα που γραφονται περι big 4.

Η ομαδα σου δεν εχει κανει πρωταθλητισμο επι χρονια για να θεωρειται διεκδικητης του τιτλου και να κατατασεται σε ενα γκρουπ διαχρονικα μεγαλων ομαδων.Εδω εμεις ειμαστε σκασμενοι σαν οπαδοι οχι γιατι δεν παιρνουμε το πρωταθλημα αλλα γιατι δεν καναμε πρωταθλητισμο.Γι αυτο λεμε οτι η δεκαετια η τελευταια της ΑΕΚ ειναι η χειροτερη (εννοειται και για την πεσαδα) αλλα γιατι ελειψε η διεκδικηση του τιτλου.

Καλως ορισες στο φορουμ παντως και δεν εχω κανενα προβλημα που εισαι ΠΑΟΚτσης.Χαβαλες να γινεται και οταν μιλαω με σενα θα γραφω ΠΑΟΚ με τους συνοπαδους μου ομως ποακ μπαοκ και τα σχετικα

Καταλαβαινω τι λες. Οντως δεν καναμε πρωταθλητισμο εκτος καποιων περιοδων, δηλ. ομαδα Κουδα κλπ. και τωρα. Οι αιτιες ειναι διαφορες αλλα κυριως η βρωμια στο Ελληνικο ποδοσφαιρο διαχρονικα. Ειμαι 58 και βλεπω μπαλλα απο τα 12. Εχω δει πραγματα που δεν φανταζεστε. Τελος παντων δεν θα κατσω να σκασω κιολας, οπως λες πλακα κανουμε, αν και αρρωσταινουμε οταν η ομαδα δεν παει καλα. Αλλα σκεψου οτι με μη πρωταθλητισμο κρατησαμε τετοια μαζα οπαδων.  Αν μεινει ο τσετσενος θα κανουμε πλεον, ασχετως του αποτελεσματος.

Και εσεις περασατε περιοδους που δεν ησασταν στα φαβορι. Απο δω και περα και για αγνωστο διαστημα, στην Ελλαδα δεν θα ξεκιναει η σαιζον με φαβορι, θα ειναι πιο ρευστα τα πραγματα. Ειμαστε σε φαση ζυμωσεων νομιζω. Δεν υπαρχει και η σιγουρη 20αρα του ΤΛ, ο τσετσενος θα σταματησει να χωνει ανεξελεγκτα, θα υπαρχει σχετικα περισσοτερη ισσοροπια. Ο δικος σας ο Μελ ειναι περιεργη φαση. Προφανως κατι ξερει παρασκηνιακα που δεν ξερουμε εμεις. 

ΥΓ. Και βου και μπαοκ να λετε δεν με χαλαει, πλακα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, trip said:

Καταλαβαινω τι λες. Οντως δεν καναμε πρωταθλητισμο εκτος καποιων περιοδων, δηλ. ομαδα Κουδα κλπ. και τωρα. Οι αιτιες ειναι διαφορες αλλα κυριως η βρωμια στο Ελληνικο ποδοσφαιρο διαχρονικα. Ειμαι 58 και βλεπω μπαλλα απο τα 12. Εχω δει πραγματα που δεν φανταζεστε. Τελος παντων δεν θα κατσω να σκασω κιολας, οπως λες πλακα κανουμε, αν και αρρωσταινουμε οταν η ομαδα δεν παει καλα. Αλλα σκεψου οτι με μη πρωταθλητισμο κρατησαμε τετοια μαζα οπαδων.  Αν μεινει ο τσετσενος θα κανουμε πλεον, ασχετως του αποτελεσματος.

 Και εσεις περασατε περιοδους που δεν ησασταν στα φαβορι. Απο δω και περα και για αγνωστο διαστημα, στην Ελλαδα δεν θα ξεκιναει η σαιζον με φαβορι, θα ειναι πιο ρευστα τα πραγματα. Ειμαστε σε φαση ζυμωσεων νομιζω. Δεν υπαρχει και η σιγουρη 20αρα του ΤΛ, ο τσετσενος θα σταματησει να χωνει ανεξελεγκτα, θα υπαρχει σχετικα περισσοτερη ισσοροπια. Ο δικος σας ο Μελ ειναι περιεργη φαση. Προφανως κατι ξερει παρασκηνιακα που δεν ξερουμε εμεις. 

 ΥΓ. Και βου και μπαοκ να λετε δεν με χαλαει, πλακα κανουμε

Φίλε αν είσαι όντως ΠΑΟΚ και γράφεις τον Ιβαν τσετσένο και τον Κάνιας Κλάνιας, έχεις το respect μου για τον αυτοσαρκασμό. Αν είσαι όμως τρολ και το παίζεις ΠΑΟΚ ενώ δεν είσαι, έχεις 2πλο respect για το σετάρισμα :P 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, firebird said:

Φίλε αν είσαι όντως ΠΑΟΚ και γράφεις τον Ιβαν τσετσένο και τον Κάνιας Κλάνιας, έχεις το respect μου για τον αυτοσαρκασμό. Αν είσαι όμως τρολ και το παίζεις ΠΑΟΚ ενώ δεν είσαι, έχεις 2πλο respect για το σετάρισμα :P 

οχι ρε συ ΠΑΟΚι ειμαι, εμεις τον βγαλαμε τσετσενο, ποδαριλα, πατερουλη, κλπ. κραζουμε μαουριτσιο για λιγοψυχο, πασχαλακη κλοουν, κλανιας, σαπιος, μαροκινη παπια, λημνιος αμπαλο γιδι, και πολλα αλλα. Μονον εσεις ειστε αυτοκαταστροφικοι νομιζεις?

ΥΓ. για παραδειγμα αν μου ελεγες να παρω 1 παικτη απο ΑΕΚ θα επαιρνα χωρις σκεψη Μανταλο!!! Ναι αυτον που βριζετε πατοκορφα. Εχει μεγαλη διαφορα οταν τα βλεπεις απο εξω.

Link to comment
Share on other sites

Για να γυρισουμε λιγο στο θεμα των ομαδων ανα πολη, μια και το σκεφτομουν, νομιζω οι αιτιες δεν εχουν παντα να κανουν με αναλογια πληθυσμου σε σχεση με αυτον της χωρας. Καμια φορα εχει να κανει και με την ποδοσφαιρικη-οπαδικη κουλτουρα για να το πουμε ετσι, καθε χωρας.

Χαρακτηριστικη η διαφορα σε αυτο αναμεσα σε αγγλια και γαλλια. στην πρωτη ολες οι πολεις ειναι χωρισμενες στα δυο, με δυο δημοφιλεις ομαδες ενω στο λονδινο εχει ακομα περισσοτερες και στην δευτερη καθε πολη εχει παντα μια ομαδα που την εκπροσωπει.

Καποιος θα πει οτι αυτο οφειλεται στο οτι οι γαλλοι ενδιαφερονται λιγοτερο για το ποδοσφαιρο απο οτι οι αγγλοι ή οι βρετανοί, κατι που ειναι αληθεια,αλλά δεν ειναι μονο αυτο. Το παρισι εχει πανω απο 10 μυρια και ποτε δεν ειχε δυο σημαντικες ομαδες, ενω καποτε βρεθηκε με καμία, μεχρι που ιδρυθηκε η Παρι Σαιντ Ζερμαιν το 1970 και απο τοτε αυτη εκπροσωπει την πολη.

Θελω να πω οτι στην Γαλλια ο φιλαθλος-οπαδικος κοσμος μιας πολης ενωνεται παντα απο μια ομαδα, ανεξαρτητα ποια ειναι αυτη, ενω στην αγγλια χωριζεται σε αντιπαλες ομαδες. Και υπαρχουν χωρες που κυριαρχει κατι αναλογο με γαλλια, πχ η ολλανδια ή το βελγιο στις περισσοτερες πολεις, αλλες που μοιαζουν με αγγλια σε αυτο και καποιες που εξαρταται απο την περιοχή οπως η ισπανια που σε μαδριτη, βαρκελωνη και σεβιλλη εχει δυο ενω στις υπολοιπες μια, ακομα και σε μπιλμπαο, βαλενθια που ειναι μεγαλες πολεις. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ήμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα σαν οργανισμός 

 Εδώ κολλάει το << Μάθαν ότι γαμιόμαστε, πλακώσανε κι οι γύφτοι.>>

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες φιλε μας ΠΑΟΚτζη ετο Κιτρινομαυρο.

Ευχομαι να εχουμε παραγωγικες συζητησεις.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bukowski said:

Καλωσορισες φιλε μας ΠΑΟΚτζη ετο Κιτρινομαυρο.

Ευχομαι να εχουμε παραγωγικες συζητησεις.

Σε ευχαριστω. Εσενα σε διαβαζω ιδιαιτερα, γραφεις ωραια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε trip δεν πιστευω να εισαι απο τους ΠΑΟΚτσηδες που ακομα δεν πιστευουν οτι εχετε ηδη παρει το πρωταθλημα;Με οσους μιλαω (και μιλαω με αρκετους) ακομα φοβουνται οτι θα βρει τροπο ο γαυρος να σας το παρει.Ε καπου lol δηλαδη και στατιστικα να το παρεις δεν προκειται να κανεις 3 μαζεμενες ηττες με τους αγωνες και τις ομαδες που απομενουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγλια εχει αλλη ποδοσφαιρικη κουλτουρα, ειναι ετη φωτος μπροστα απο ολους. Βλεπεις χωριο με 20.000 κατοικους και κοβει 15.000 εισητηρια σε β και γ κατηγορια. Τους γουσταρω σε αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Δηλαδη θελετε να το ζησουμε (και) αυτο;

Νικο ευκαιρια να διαπιστωσεις αν και οι ιδιοι πιστευουν οτι εχουν ξεφυγει και θα κανουν δυναστεια ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Man Of Faith said:

Παντως φιλε trip δεν πιστευω να εισαι απο τους ΠΑΟΚτσηδες που ακομα δεν πιστευουν οτι εχετε ηδη παρει το πρωταθλημα;Με οσους μιλαω (και μιλαω με αρκετους) ακομα φοβουνται οτι θα βρει τροπο ο γαυρος να σας το παρει.Ε καπου lol δηλαδη και στατιστικα να το παρεις δεν προκειται να κανεις 3 μαζεμενες ηττες με τους αγωνες και τις ομαδες που απομενουν.

Οχι νομιζω εχει κλειδωσει απο καιρο. Οχι οτι δεν το αξιζαμε φετος αλλα προσεξε το παρασκηνιο ο τσετσενος. Νομιζω και σε συμφωνια με τιγρη.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Man Of Faith said:

Νικο ευκαιρια να διαπιστωσεις αν και οι ιδιοι πιστευουν οτι εχουν ξεφυγει και θα κανουν δυναστεια ?

Εμενα η αισθηση που εχω ειναι οτι θα παμε σε μοιρασμα τιτλων και εναλλαγες πρωταθλητων. Πανω απο 2 χρονια δεν θα το παιρνει κανεις. Δεν το στηριζω σε καποιες πληροφοριες αλλα φαφουτη και παπαριες, μια αισθηση που εχω ειναι καθως εποχες παντοδυναμιας στο παρασκηνιο δεν θα δουμε τουλαχιστον συντομα. Θα ειναι μοιρασμενη η μπαλλα και με εποχιακες συμμαχιες και πολιτικη κατασταση θα πηγαινει περα-δωθε. Ιδωμεν βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trip said:

Καταλαβαινω τι λες. Οντως δεν καναμε πρωταθλητισμο εκτος καποιων περιοδων, δηλ. ομαδα Κουδα κλπ. και τωρα. Οι αιτιες ειναι διαφορες αλλα κυριως η βρωμια στο Ελληνικο ποδοσφαιρο διαχρονικα. Ειμαι 58 και βλεπω μπαλλα απο τα 12. Εχω δει πραγματα που δεν φανταζεστε. Τελος παντων δεν θα κατσω να σκασω κιολας, οπως λες πλακα κανουμε, αν και αρρωσταινουμε οταν η ομαδα δεν παει καλα. Αλλα σκεψου οτι με μη πρωταθλητισμο κρατησαμε τετοια μαζα οπαδων.  Αν μεινει ο τσετσενος θα κανουμε πλεον, ασχετως του αποτελεσματος.

Και εσεις περασατε περιοδους που δεν ησασταν στα φαβορι. Απο δω και περα και για αγνωστο διαστημα, στην Ελλαδα δεν θα ξεκιναει η σαιζον με φαβορι, θα ειναι πιο ρευστα τα πραγματα. Ειμαστε σε φαση ζυμωσεων νομιζω. Δεν υπαρχει και η σιγουρη 20αρα του ΤΛ, ο τσετσενος θα σταματησει να χωνει ανεξελεγκτα, θα υπαρχει σχετικα περισσοτερη ισσοροπια. Ο δικος σας ο Μελ ειναι περιεργη φαση. Προφανως κατι ξερει παρασκηνιακα που δεν ξερουμε εμεις. 

ΥΓ. Και βου και μπαοκ να λετε δεν με χαλαει, πλακα κανουμε

Κρατησατε την μαζα των οπαδων σας αυτο ειναι αληθεια αλλα και απολυτα φυσιολογικο.Ο ΠΑΟΚ ειναι η ομαδα με την μεγαλυτερη εμβελεια στην Μακεδονια αλλα αυτο ειναι και το μοναδικο μερος που "παιζει" οπαδικα.Ειναι φυσιολογικο τα παιδια να ακολουθουν την ομαδα του πατερα τους αλλα και την ομαδα που υποστηριζει η πλειονοτητα σε ενα σχολειο.Απο την αλλη ουτε οι Αρειανοι εχουν χασει τιποτα τρομερα ποσοστα σε κοσμο παροτι εχουν 3 πεσαδες.

Πρεπει ομως να παραδεχτεις οτι υπαρχουν παρα πολλοι ΑΕΚτζηδες, γαυροι και βαζελοι στην Μακεδονια.Καλα για την Θρακη δεν το συζηταω καν.Οι 3 της Αθηνας ειναι ομαδες με πανελλαδικη εμβελεια.Τωρα αν συνεχισετε ετσι πιθανοτατα θα αυξησετε την οπαδικη σας βαση στην Μακεδονια κυριως, ισως εις βαρος του Αρη ή οποιας ομαδας της Αθηνας μεινει πισω.

Πρωταθλητισμο θυμαμαι τον ΠΑΟΚ να κανει περυσι, την χρονια του Σαντος που το πηρε ο βαζελος και το '87 που βγηκατε τριτοι πισω απο μας.Δεν θυμαμαι την διαφορα ηταν με συστημα 2-1-0 παντως θυμαμαι ησασταν κοντα στην κορυφη σε ολο το πρωταθλημα.Να βαλω και με Αναστασιαδη που βγηκατε πρωταθλητες χειμωνα.Αυτες ειναι ολες οι φορες απο το '86 που παρακολουθω συνειδητα το πρωταθλημα.Και δεν εφταιγε το ΠΟΚ γι αυτο.Επισης η παραγκα ειναι μια ιστορια που εβλαψε 2 ομαδες εμας και τον βαζελο.Το λεω γιατι υπαρχουν δημοσιογραφοι σας που την επικαλουνται σαν να ηταν μια υποθεση που εβλαψε τον ΠΑΟΚ.Οχι, το χερι του Τακολα για παραδειγμα εβλαψε εμας οχι εσας.Καταλαβαινεις προφανως τι εννοω.Πιστευω οτι τα παραπανω τα γνωριζεται και οι ιδιοι σας οπως και οτι ο Μαουριτσιο ηταν οφσαιντ και οτι ηταν μεγαλη μ...α αυτο που εγινε με το οπλο και αν ειχε γινει αντιστροφα θα το λεγατε για 100 χρονια.Οτι πηγε να αλλαξει αποτελεσμα μετα απο εμφανιση οπλου στον αγωνα.Οπως και οτι ακολουθησε απο τους δημοσιογραφους σας εδω και ενα χρονο ειναι στα ορια του ασυγχωρητου πλεον για να ειμαι επιεικης.

Κουβεντα κανουμε εννοειται χωρις διαθεση ειρωνιας ή διαξιφισμων.Πιστευω οτι υπαρχει η διαθεση σε αρκετους οπαδους του ΠΑΟΚ, ειδικοτερα μετα απο την κατακτηση καποιων τιτλων, να βλεπουν καθαροτερα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηρακλής εγώ ξέρω οτι οπαδικά ανεβαίνει στην πολη τα τελευταία δεκα χρόνια. Να βγει και ο μαγος που είναι και οργανωμένος να τα πει.

Ο παοκ δεν ειναι οτι έκανε τα τελευταία χρόνια την πόλη δικιά του, αλλα πήγε σε όλες τις επαρχιακές βορειου ελλαδας οργανωμένα και μεγάλωσε την υπάρχουσα οπαδική βάση.

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Ηρακλής είχε οργανωθεί στο οπαδικο κίνημα από την αθ10. Μιλάμε για πριν 5 χρόνια, πριν ξεκινήσουν όλα αυτά με β-γ εθνικές. Οκ κάπου και αυτοί ξενερώνουν με ολα α αυτά. Πλέον παίζουν μπροστά σε 1000 άτομα. Όλα είναι θέμα καλής πορείας. Και ο Άρης με Κοντη, Σκόρδα, Σαουριδη, Νέγρη "τα αφεντικά της πόλης είμαστε σε λέω" ήταν η φάση. Παίζει ρόλο και το ραδιόφωνο πολύ στην πόλη, πλέον παίζει παοκ 98% ενω πριν 5 χρόνια έσπαγε το μονοπώλιο 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλοί δηλώνουν παοκ γιατί έτσι, χωρίς να ξέρουν ούτε 3 παίχτες στο σύνολο και γιατί είναι μόδα εδώ πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hades said:

Ο Ηρακλής είχε οργανωθεί στο οπαδικο κίνημα από την αθ10. Μιλάμε για πριν 5 χρόνια, πριν ξεκινήσουν όλα αυτά με β-γ εθνικές. Οκ κάπου και αυτοί ξενερώνουν με ολα α αυτά. Πλέον παίζουν μπροστά σε 1000 άτομα. Όλα είναι θέμα καλής πορείας. Και ο Άρης με Κοντη, Σκόρδα, Σαουριδη, Νέγρη "τα αφεντικά της πόλης είμαστε σε λέω" ήταν η φάση. Παίζει ρόλο και το ραδιόφωνο πολύ στην πόλη, πλέον παίζει παοκ 98% ενω πριν 5 χρόνια έσπαγε το μονοπώλιο 

Καλα που υπαρχει και το ιντερνετ και μπορουν να καταλαβουν και οι οπαδοι μας σε ολη την επικρατεια τι παιζει απο ραδιοφωνο εδω πανω.Τρελο γελιο και καλτιλα αν μπορεις να ακουσεις πανω απο 5 λεπτα.Εννοειται και φουλ προπαγανδα.

Link to comment
Share on other sites

  • stavros 9-11 featured and unfeatured this topic
  • Papatsakalos21 locked this topic
  • stavros 9-11 unlocked this topic
  • stavros 9-11 locked and unlocked this topic
  • stavros 9-11 locked and unlocked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×