Jump to content

Α.Ε.Κ. - ΠΑΣ Γιάννενα (1η Αγ.): 25/08, 21:30, Novasports 2


Macross
 Share

mvp-κοουτσινγκ-βραβειο σοιλεδη   

33 members have voted

  1. 1. M.V.P.

    • Μπάρκας
      0
    • Λόπες
      0
    • Μπακάκης
      0
    • Λαμπρόπουλος
      0
    • Τσόσιτς
      1
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Άλεφ
      3
    • Γκάλο
      0
    • Μπακασέτας
      0
    • Λιβάγια
      28
    • Πόνσε
      1
    • Μάνταλος
      0
    • Γιακουμάκης
      0
    • Κλωναρίδης
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Ουζουνίδη

    • Καλό
      14
    • Μέτριο
      3
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
      16
  3. 3. Βραβείο Άρη Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Μπάρκας
      0
    • Λόπες
      0
    • Μπακάκης
      0
    • Λαμπρόπουλος
      8
    • Τσόσιτς
      0
    • Γαλανόπουλος
      4
    • Άλεφ
      0
    • Γκάλο
      0
    • Μπακασέτας
      11
    • Λιβάγια
      0
    • Πόνσε
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Γιακουμάκης
      10
    • Κλωναρίδης
      0


Recommended Posts

Κανουμε ενα λαθος οι περισσοτεροι και εχω βρει και εγω τον εαυτο μου να το κανει. Συγκρινουμε αρκετα την περσινη με τη φετινη ΑΕΚ. Και σε τροπο παιχνιδιου και σε ροστερ/παιχτες. Και αυτα τα 2 δενουν μεταξυ τους μεσω του προπονητη.

 

Σε ολους μας λειπει πχ ο Ουχος. Αυτο το ξεπεταγμα στο χωρο, το κοντρολ με τον ωμο, η τριμπλα και το εντυπωσιακο γκολ. Αυτο φετος δεν θα το δουμε. Σε καποιους λειπουν οι μπουκες του Λαζαρου που 8 στις 10 εβρισκαν αντιπαλο, αλλα οι αλλες 2 στις 10 ηταν σχεδον σιγουρο γκολ. Ουτε αυτο θα δουμε.

 

Εδω εχει να κανει το τροπο παιχνιδου ή επιθετικης αναπτυξης που σωστα εθεσε ο Ματζισιαν. Η ΑΕΚ θα βασιστει περισσοτερο φετος στα ακρα της. Τα μπακ θα κανουν το οβερλαπινγκ πιο συχνα, οι 2 στα ακρα θα συγκλινουν απο πιο χαμηλα στο κεντρο για να τραβηξουν παιχτη πανω τους και δημιουργησουν το απαραιτητο κενο στο πλαι για το οβερλαπινγκ, η μπαλα θα παει στο μπακ και απο εκει κοψιμο στο υψος του πεναλντι. Συρτη και χαμηλη κατα προτιμηση. Οπως στο σημερινο γκολ. Οπως και με την Βιντι.

 

Η φετινη ΑΕΚ λοιπον δεν θα βασιζεται τοσο στο κουβαλημα της μπαλας στο κεντρο που περσι εκανε ο Μανταλος, αλλα ουτε στην ψηλη μπαλια απο την αμυνα, υποδοχη στο κεντρο απο τον επιθετικο (Λιβαγια-Αραουχος) και 1-2 μεχρι το γκολ. Γιατι πολυ απλα ο Πονσε δεν ειναι για να παιζει εξω απο την περιοχη οπως ο Ουχος. Ο Πονσε ειναι ενας συγχρονος Βασιλομπιλαρος. Φορ περιοχης. Η δουλεια του ειναι μεσα στην περιοχη αντε και στα ορια αυτης.

 

Οπως σωστα ειπε ο Μαγιστρος θες Μπογιε και Ναρσινγκ για αυτο. Απο την αλλη δεν χρειαζεσαι πολυ επιθετικο χαφ στο κεντρο. Θες τρεχαλαντζηδες που καλυπτουν χωρο και σπανε γρηγορα και σωστα την μπαλα, πιεζουν ψηλα για το λαθος της αντιπαλης αμυνας. Ο Ραντο ειναι η ονειρικη συμπληρωση του Σιμοε για τον Ουζουνιδη. Ο Αλεφ θα παιζει απεναντι σε πιο κλειστες αμυνες στην θεση ενος εκ των δυο και ο Γαλανο θα κανει τα ρεπα. Κονε για μενα δεν χρειαζεται αν και δεν θα με χαλουσε να υπαρχει ως λυση απο τον παγκο, κυριως γιατι εχει σουτ για να απειλησει απο μακρια και αυτο ανοιγει αμυνες ειδικα τις κλειστες.

 

Συμπερασματικα, μην κανετε συγκρισεις με περσι. Αλλο ηθελε ο Χιμενεθ, αλλο ο Ουζουνιδης και ειναι ξεκαθαρο οτι ο ανθρωπος δεν εχει τις λυσεις για αυτο που θελει να κανει ακομα οποτε και συμβιβαζεται. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να εχεις ενα ενδιαμεσο υβριδιο περσινης και φετινης ΑΕΚ που ακομα δεν ειναι σιγουρη τι θελει να κανει στο γηπεδο.

 

Τωρα αν δεν σας αρεσει αυτο που θελει ο Ουζουνιδης ειναι αλλο θεμα. Καλα θα κανετε να συμβιβαστειτε ομως οτι απο την στιγμη που αυτος ειναι ο προπονητης αυτος ΘΑ ειναι ο τροπος παιχνιδου και αναπτυξης της ομαδας. Στην τελικη ας περιμενουμε κανα μηνα να κλεισουν οι μεταγγραφες και να ενσωματωθουν και κρινουμε εκ νεου. Μπορει να λεω και παπαριες και ο ανθρωπος να ειναι παπατζης ή απλα να μην του βγει αυτο που εχει στο μυαλο του, οι παιχτες να μην το αφομοιωσουν.

 

Το θετικο ειναι οτι η ΑΕΚ εστω και ετσι, κερδιζει. Κερδιζει σημαντικα παιχνιδια και δειχνει ομαδα, οχι συφερτο.

Edited by panther-21-
  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά επαιξε η ομάδα σήμερα, με βάση το πρόγραμμα που έχει και με βάση τους διαθέσιμους. αυτό πιστώνεται στον προπονητή. για μένα το κοουτσαρισμά του είναι από φυσιολογικό εώς εξαιρετικό, γιατί εξαρτάται από το πως το σκεφτηκε και όχι από το αποτέλεσμα. Αν είπε ότι εγώ θέλω να παίξω έτσι και κερδισε, του βάζω φυσιολογικό, γιατί έκανε και καλή διαχείρηση δυναμεων ενόψει Βίντι, αλλιώς μέτριο.

 

Αν όμως η σκέψη του είναι να βάλει 4-4-2 και να αφήσει Λιβάγια να οργανώσει από πιο ψηλά γιατί ο Μανταλος θα χανόταν στα τσεκούρια του κέντρου του ΠΑΣ, παίζει με long balls γιατί έχει δει τι ταγάρια είναι οι Γιαννιώτες και μπορούν να τους γαμήσουν οι μπροστινοί μας, τότε είναι πολύ καλό κοουτσάρισμα γιατί έκατσε ο ανθρωπος και είδε πως θα πάρει τους βαθμούς έχοντας την μικρότερη δυνατή απώλεια ενεργειας. Ξαναλέω, υποθετικά είναι αυτά, θα φανεί στη διαρκεια της χρονιάς πως σκέφτεται και τι θέλει. Δεν θα τον κρεμάσω τον ανθρωπο που θέλει να παίζει έτσι, εγώ δεν θα παιζα έτσι αλλα δεν είμαι προπονητής της ΑΕΚ. Αλλα αν αυτός παίζει έτσι γιατί έτσι σκεφτηκε ότι θα κερδίσει, και κερδίζει, για μενα αξίζει κρεντιτ. Ας μας δώσει επιτυχίες και γω ευχαριστημένος θα είμαι, και ας είμαι δυσπιστος για τις ικανότητες του και κυρίως για την προσαρμοστικότητα του

 

Βέβαια δεν θα πάω και στο αλλο ακρο. Τζόγκο μπονίτο και υπερθεαματική ΑΕΚ δεν θα υπαρξει με αυτήν την τακτική. Σορυ Μαγε, αλλά αυτα τα του λείπουν ένας υπερπαικταρας στο κέντρο και δυο παικταραδες πλάγιοι για να παίξει αυτό που θέλει, και αυτό ΜΟΝΟ αν πιάσει ο Πόνσε και 2 -3 αλλες συνθήκες που βαζεις και δεν τις θυμαμαι μου φαίνονται λίγο μαλακιες. με την ίδια λογική και μένα μου λείπουν 100 εκατομύρια για να γίνω πολυεκατομμυριούχος. με τους παίκτες που του λείπουν κατ εσε και ο συμπαθής παππούς Γιαννης Πετράκης θα μπορουσε να πετάει φωτιές, αλλα δεν τον έχεις στην υπογραφή σου. Αμα πάρει Ραντόγια και Ναρσινγκ η ομάδα θα πετάει φωτιές, αλλα όχι επειδή θα είναι κανενός είδους ποδοσφαιρική τομή του γκουρού του παγκου, απλά επειδή θα έχει παρα πολύ καλό υλικό. Μπραβο του παντως για τις μεταγραφές, ωραίος το πε ο Νίκος ο Κομπότης λίγο πιο πίσω.

 

Επίσης, το πα και προηγουμένως, δεν μαρεσε η Σοφτεξ προσέγγιση και τα χαιδολογήματα. Θα φανει στην πορεία, αλλά μαλλον δεν θα χουμε την ιδια σκληράδα με περσι. Θα γλυτώσουμε πολλές καρτες, αλλά μαζί με την σκληράδα παει και η αυταπάρνηση και η απατσι λογική και οι ανατροπές στο σκορ. 

 

Για τον Αλεφ που λεγαμε, που τον εβαλα ΜΒΠ και ας ήταν πίσω από Λιβαγια, το παιδί έκανε ένα παρα πολύ καλό και ολοκληρωμένο παιχνίδι. παίζεις 4-4-2, με 2 χαφ, ο ένας (Γαλανο) είναι μηχανάκι που τρέχει, δεκάρι δεν παίζει η ομάδα, ο Λιβάγια είναι φορ (παιδια επειδή το βλέπω και το ξαναβλέπω, όχι φορ, σεντερφοράκλα είναι, απλά αλλης πάστας φορ από ότι είθισται) και θα κατέβει να παρει μπαλα αλλα θα κατέβει λιγότερες φορες, και έχεις και τον Αλεφ. Οποιος θέλει μπορεί να κατσει να μετρήσει τα κοψίματα που δεν έκανε, αλλος θα κατσει να βρει τις λαθος πάσες που έκανε, ενας τρίτος θα κατσει να δει τα σουτακια που εκανε και ο τελευταίος θα παρατηρήσει το συντηριτικό τζόκινγκ που έκανε. όλοι οι προαναφερθεντες θα χάσουν την ουσία. Ο τύπος από τον τηλεοπτικό δεκτη φαινόνταν παντου, έκανε αισθητή την παρουσία του στους αντιπάλους, κινούνταν έτσι ώστε να μπορούν όλοι να τον δουν(ισως βοηθαει ότι είναι και ψηλος), είτε τρεχοντας είτε περπατώντας ο τύπος ήταν παντα στο σωστό σημειο να υποδεχτει την μπάλα, σήκωνε το κεφάλι και έψαχνε την γρήγορη μεταβίβαση, είτε μπροστά, είτε παραλληλα είτε πίσω είτε στο πλαι. Την έδινε γρήγορα την μπάλα, δεν κρυβότανε, και όταν του την πέφτανε δυο και τρείς, τους ρεζίλευε, την υποδεχότανε με το αριστερό, την κατέβαζε με το δεξί και με την πούτσα του την μοίραζε στο συμπαίκτη του. Αν εσάς αυτα τα πράγματα σας φαίνονται σιγά τα ωα, και θέλατε να δείτε δίπλα στο γαλανόπουλο κανα καμικάζι τίμιο να τρέχει, γούστο σας και καπέλο σας, την μπάλα ποιος θα κρατούσε ή θα κυκλοφορούσε δεν ξέρω.αν πάλι ο Μαρίνος δεν μπορεί να διδάξει την ποδοσφαιρική του ιδιοφυία στον Αλεφ και θέλει τον Ραντόγια να μαγέψει τα πλήθη, τότε σίγουρα στην πρώτη στραβή θα πεί και τον Ραντόγια κια τον Λιβαγια και όλους λίγους. ή αυτός ή οι απολογητές του. 

 

Και τέλος, εκατσα και ξαναείδα τα ποστ, και για να το κλείνουμε, δεν προσέβαλα κανεναν. Οταν γραφεις μια αποψη καπου παραέξωω από το προσωπικό σου ημερολόγιο, ε θα σχολιαστει η αποψη σου είτε θετικά είτε αρνητικα. το να πω εγώ οτι ο Μπουκοφσκι γραφει μαλακίες και πούτσες μπλε(που ούτε καν έτσι εκφράστηκα, ε), δεν προσβάλω τον Μπουκοφσκι σαν ανθρωπο, αλλα σχολιάζω, λοιδωρώ αν θελεις, μια άποψή του. Έχει διαφορά μεγάλη και καλό είναι να το έχετε υποψιν πριν να πείτε για προσβολές και δεν μιλατε σαν ανθρωποι κτλ κτλ. Στην τελική, το πιο προσβλητικό που γράφτηκε εδω μέσα, ήταν αυτό που έγραψε ο Κοστας21 ότι τόσα και τόσα κόρνερ πήγαν στον βρόντο, όταν το πρώτο κόρνερ που κερδίσαμε ήταν στο 75 και σε όλο το ματς βαρέσαμε 2. μπορεί καποιος να το εκλάβει και προσβολή της νοημοσύνης μας, εγώ απλά θα το θεωρήσω ατυχές σχόλιο.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Εκατσα και το είδα επανάληψη και τολμώ να πω πως σε σύγκριση με την αντίστοιχη περσινή περίοδο είμαστε σε καλυτερη κατάσταση και χωρίς το παζλ να έχει ολοκληρωθεί ακόμα με τα βαριά του κομμάτια.Επίσης ο τρόπος που πανηγυρίζουν λιβάγια-πόνσε κάτι δείχνει για τον αργεντίνο ε?Σίγουρα δεν φαίνεται να είναι ξενερωμένος ή γουατέβερ έχει γραφτεί εδώ μέσα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα καλός μου φάνηκε ο Άλεφ. Αδύναμος ο αντίπαλος, αλλά ο παίκτης κυριάρχησε στο κέντρο και δεν έκανε κάποιο λάθος. Δεν ξέρω αν μπορεί να σου αλλάξει επίπεδο, στο Τσάμπιονς Λιγκ δεν νομίζω να εκτεθεί γιατί θα παίζουμε πίσω και δεν θα φανεί η έλλειψη της ταχύτητας, για 3ο χαφ φαίνεται να μου κάνει. Είναι και μικρός ακόμα, μπορεί να βελτιωθεί τακτικά.

Επίσης μου άρεσε ο Πόνσε. Περίμενα κάτι τραγικό, αλλά φαίνεται σέντερ φορ που ξέρει την θέση. Μένει τώρα να ενσωματωθεί πλήρως στην ομάδα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα δείχνει πολύ καλά σημάδια .

Με ελλείψεις και το σχετικό ροτέισον

και παλι έδειξε πως αρχίζει να 'βρίσκεται '

και να το τσουλαει ωραία .

 

Ο Μάρκο πρεπει να μείνει για πάντα

κοντά μας

σε αρρωσταίνει το παλικάρι μας.

 

Συγκινητικό που η ΠΑΕ έκανε όλο αυτό για τον

Ανέστη ..πρώτη φορά τόσο σεβασμό απέναντι

στην κερκίδα μας απο τον οργανισμό .

Το πέταλο χθες ρεσιτάλ

έβγαλε τρομερή φωνη .

 

Λυπηρό που είχε 10 χιλιαδες κοσμο μονο μέσα.

Η ομάδα παει αήττητη για ομίλους

το κλιμα είναι πιο υγιές απο ποτέ

και ο ΑΕΚτζης ο μιρλας κάθεται να σχολιάζει

την ωρα του αγώνα στα σοσιαλ μίντια.

 

Τριτη με Βιντεότον όλοι κοντά της

 

ΑΕΚ σ αγαπώ

  • Δικεφαλάκι 8
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με την ίδια λογική αν δεν ήταν ο Τσοσιτς να κόψει θα είχανε δεχτεί το γκολ , αν δεν ήταν ο Πόνσε στην θέση που πρεπει δεν θα είχαμε ανοίξει το σκορ Κοκ... πολυ νωρίς για συμπεράσματα για μια ομάδα που θελεις απο κεκτημένη ταχύτητα , θελεις απο τύχη θελεις απο ικανότητα βρίσκεται μια ανάσα απο βασικό στόχο και πήρε και σημαντικές νίκες αρχή της χρονιάς χωρίς να εχει κλείσει το ρόστερ και χωρίς να εχουν παίξει όλες οι μεταγραφές. Υπομονή κύριοι και λιγο πίστη . Θελουμε ή όχι μεχρι τωρα τα δείγματα είναι θετικά

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στην παε στην R και σε ολο το γηπεδο γι αυτο που εγινε χτες για τον Ανεστη.

Δεν το ηξερα το παιδι μακαρι να το ειδε απο καπου καλη δυναμη στους δικους του.

Συνεχιζουμε..

 

ΑΕΚ ΓΑΜΑ ΤΗ ΒΙΝΤΙ ΤΗ ΠΟΥΤΑΝΑ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπούμε ομίλους η ομάδα ήδη έχει κάνει υπέρβαση και ας μην το σηκώσει. Μπαλαρα δεν ξέρουμε αν θα παίξει. Είναι νωρίς να το πούμε αυτό. Πρώτο ματς που κέρδισες σβηστά χωρίς να ανησυχήσεις λεπτό και μιζεριάζουμε. Καλό είναι να έχουμε απαιτήσεις αλλά νομίζω καταντάει υπερβολικό. Επίσης κρίνουμε Αλεφ και Πόνσε τη στιγμή που έχουν περίπου 1 μήνα με την ομάδα. Να θυμίσω πέρσι τι γραφόταν για τον Λιβαγια? Που να μην έπαιζαν και καλά δηλαδή.

 

Γράφουμε για τον Μπάρμπα Μπιλ τον Λαμπρόπουλο λες και δεν γνωρίζουμε ότι παίρνει τρεις και εξήντα. Έχουμε απαιτήσεις ανάλογα με τις απολαβές και τις περγαμηνές τους. Οι παίκτες μας κάνουν σταθερά εμφανίσεις που αντιστοιχούν σε αυτές. Οπότε το πρόσημο είναι θετικό. Ας χαλαρώσουμε λίγο τα βυζάκια μας και να το δούμε λίγο πιο μακροσκοπικά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι η πρωταθλήτρια Ελλάδας, έχεις χάσει 3 βασικότατους παιχταράδες και τον γκαβλοπροπονητη σου, ο Μπακασετας από #nbavote μοιάζει παλτό χουνταλα, από μεταγραφές έχεις φέρει απλά δύο τρεις δανεικούς και τα κλειδιά στον Μαρίνο φακεν Ουζουνιδη, και όμως δεν έχεις χάσει ματς σο φαρ και είσαι 90' από τους ομίλους του Τσ. Λ.

 

Κάτι παει πολύ καλά. Τολμώ να σκεφτώ ότι το ατσαλωτικο "ΑΕΚ είσαι" πλησιάζει να σημαίνει "πρωταθλήτρια είσαι, τους έχεις". Οκ με τον ΠΑΣ έπαιζες αλλά δεδομένων των παραπάνω, βλέπω Αλεφ και Πονσε να ξέρουν μπάλα και χυνω.

 

Ειδικά επειδή το ίδιο αήττητοι και τίμιοι σε Ευρώπη φαίνονται και οι δύο ανταγωνιστές σου, ακόμα πιο σημαντικό το ότι δεν συζητάμε τις Δευτέρες "νεότερα από το γήπεδο".

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Η ομαδα μας ειναι ΟΜΑΔΑ και ολος ο οργανισμος βγαζει ΥΓΕΙΑ.

Για μενα αυτα ειναι τα 2 βασικα.

Ολα τα υπολοιπα γινονται θα γινουν.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ υπερβαση ειναι για τον μπαουγκ. Για εμας δεν ειναι υπερβαση να μπουμε στους ομιλους, ετσι οπως ηρθε ειναι υποχρεωση. Η Σελτικ ηταν κατωτερη απο αυτο νομιζε ο μεσος Ελληνας, ενω η Βιντι ειναι μια ομαδα που αν την ειχαμε στον ομιλο του Γιουροπα θα λεγαμε νικη μεσα-εξω γιατι ετσι.

Κανεις δεν μιλαει για μπαλαρα. Το προβλημα μας δεν ειναι το θεαμα (το οποιο αν αλλαξεις τροπο παιχνιδιου θα καλυτερεψει ΟΥΤΩΣ η ΑΛΛΩΣ). Ειναι ο τροπος παιχνιδιου κ αναπτυξης του συνολου. Θα μ πεις, καλα εσυ περιμενεις απο τον Ουζουνιδη να φτιαξει συνολο με αναπτυξη γρηγορη απο τον αξονα. Ε ναι αυτο περιμενω. Αλλοιως τι ηρθε να κανει στην ΑΕΚ?

Καμια μιζερια δεν ειναι να εχεις ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ απο την ομαδα. ΚΑΜΙΑ. Μιζερια ειναι να θεωρεις κατορθωμα οτι δε σκονταψες με τον ΠΑΣ ή οτι δεν κινδυνεψες με αγχος.

Δε ξερω τι γραφοταν για τον Λιβαγια περσι, εγω ξερω οτι ο Μαρκο οταν μπηκε απο day one, εδειχνε διαφορα κλασης. Δεν εχω θεμα με τον Πονσε, ουτε με τον Αλεφ. Μια χαρα μεταγραφες ειναι. Το θεμα ειναι η εκμεταλλευση τους κ αν μας βοηθησουν. Και ας ερθουν κ απο την Σαλαμανδρα ΕφΣι .

Επισης δεν εχει σημασια τι συμβολαιο εχει ο Λαμπροπουλος. Ειτε παιρνει 3.60 ειτε 1.2 εκ, κρινουμε τι βλεπουμε στο χορταρι. Αν δεν μας κανει, τοτε να παρει τις 3.60 κ τις περγαμηνες του, κ να παει στην Γρια.

 

Με τη Σελτικ εκανε πολυ καλα παιχνιδια ο Λαμπροπουλος με μονο 1-2 λαθη και εδωσε και παρε βαλε στο Λιβαγια.Απο στημενη φαση που αξιοποιηθηκε βεβαιως βεβαιως.Τιμιο τριτοτεταρτο δυναμικο στοπερ που λογω τραυματισμων/μαλακυνσης της διοικησης τον βλεπουμε μπετον βασικο.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, με την Σέλτικ ήσουν ο αδύναμος του ζευγαριού. Πέρασες, στάθηκες τυχερός να κληρωθείς με την Βίντι που είναι αντικειμενικά χειρότερη σου και αν περάσεις θα έχεις κάνει την υπέρβαση. Γιατί? Γιατί απλά η Σέλτικ ήταν δύσκολο εμπόδιο: το φαβορί. Δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρηθεί δεδομένο ότι η ΑΕΚ με το 1/3 του μπάτζετ της Σέλτικ θα περνούσε. Τώρα έγινε υποχρέωση, συνολικα είναι υπέρβαση.

 

Η ομάδα ήδη έχει προσθέσει επιθετικά κάποια στοιχεία όπως το γύρισμα χαμηλά στο πέναλτι από τα μπακ. Το πρόβλημα για μένα είναι οι αποστάσεις στις γραμμές που όσο περνάει η ώρα του παιχνιδιού γίνεται εντονότερο. Είναι νωρίς στη σεζόν όμως και μπορεί να φτιάξει. Δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις να παίζουν στα κόκκινα από τώρα. Και ο Ουζουνίδης τρεις μήνες είναι, δεν έχει κάνα ραβδί. Σιγά σιγά. Ελπίζουμε ότι θα μας βγει. Δείχνει ότι δουλεύει. Και εγώ δεν τον συμπαθώ αλλά λίγη υπομονή. Δεν δείχνει Τραγανός Δέλλας. Ακόμα και το γεγονός ότι κόβει παίχτες αβερτα που προτείνονται δείχνει ότι δεν είναι μυρωδιάς.

 

Ο Λαμπρόπουλος είναι ο τέταρτος στόπερ σου. Δεν έχεις την δυνατότητα οικονομικά να έχεις 4 στόπερ ισαξιας ικανότητας του Τσιγκρινσκι. Το επιχείρημα με τον Ηρακλή είναι φθηνό. Όπως και ο Λαμπρόπουλος. Εκτός αν απαιτεις από ένα Ζάσταβα να ανταγωνιστεί μια BMW. Ο,τι δίνεις παίρνεις, και στην ΑΕΚ του Μελισσανίδη με εξαίρεση 5 παίχτες (Αλμέιδα, Μοράν, Αινταρεβιτς, Πατιτο, Μπουανανοτε) ισχύει 100%. Αυτό είναι και το μυστικό της επιτυχίας του.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μίλησα για τον Αλεφ...

 

Να γράψω σήμερα που είμαι περισσότερο νηφάλιος...

 

Προσωπικά δεν μου άρεσε... Και δεν μου άρεσε σε σχέση με το αμυντικό χαφ κελεπούρι που έχει παρουσιαστεί...

 

Δεν θυμάμαι να είδα μια φορά να κόβει επίθεση των άλλων...

 

Τον θυμάμαι δύο τρεις φορές που είναι μπροστά και δεν ξέρει τί να κάνει την μπάλα...

 

Έχει όμορφο στυλ, δύσκολα κάνει λάθος πάσα αφού δίνει στον ακριβώς επόμενο ελεύθερο συμπαίχτη του και για μένα το σημαντικότερο είναι ότι δεν είχε ουσία...

 

Πάντα σε σχέση με αυτό που έχει παρουσιαστεί... Ως ο επόμενος Τουρέ που θα δώσουμε δύο μύρια και θα κλέψουμε τους Κυπρίους όπως κάναμε με τον Μάρκο...

 

Για τα ρεπά του Σιμόες, είμαι οκ αλλά θέλω μεγαλύτερο δείγμα και κάτω από πίεση...

 

Αν δηλαδή είχε χθες το κέντρο του ΠΑΟΚ για αντίπαλο εγώ λέω ότι θα ήταν κακός...

 

Μακάρι το παλληκάρι να δουλέψει και να με εκθέσει...

 

Τα ίδια έγραφα και πέρυσι για τον Γιακουμάκη όμως και πολλοί ήταν αυτοί που τον υπερασπίστηκαν...

 

Οκ... Ούτε το αλάθητο του πάπα έχω, ούτε κάποιο όφελος αν δεν παίξει... Απεναντίας...

 

Την άποψή μας λέμε και καλό είναι να αρχίσουμε να σεβόμαστε την διαφορετική γνώμη...

 

Και όχι... Κοιμήθηκα χθες... Δεν τρέχει τίποτα...

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι να μην μπορώ να συζητήσω ώριμα...

 

Αυτό με χαλάει...

 

Και ειδικά όταν η επιχειρηματολογία μας ακουμπά σε επίπεδο την πέμπτη δημοτικού...

 

Βάζω το 'μας' για να μην εξαιρεθώ...

 

Ούτε μαγκιά είναι να μειώνουμε τον άλλον χωρίς να τον γνωρίζουμε, ούτε κάτι ιδιαίτερο συμβαίνει αν βγει ή δεν βγει ο Άλεφ ή ο Πόνσε...

 

Μόνο ΑΕΚ... Και το εννοώ...

 

Αντε λέμε καλημέρα...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε πουθενά σου λέω.

Μέχρι και ο κεφτές το αναφέρει στην τελευταία σειρά λές και κάνει αγγαρεία.

Μην ξεκινάς μια μάχη αν δεν έχεις πιθανότητες να την κερδίσεις.

Μου φαίνεται οτι το έχει πει ο ΣουνΤζούΚι Σμυρνέϊκο Πικάντικο ...

Link to comment
Share on other sites

Στους πόντους, στα μπάτζετ, στην εμπειρία από προκριματικά ΤσουΛου, σε ετοιμότητα αγωνιστικά, σε έδρα, σε συνολικό όνομα ως club (που μπορεί να μετράει σε διαιτητικές αποφάσεις). Όπως υπέρβαση ήταν και η Rangers τότε. Δεν ξέρω πόσοι παίχτες της σημερινής ΑΕΚ θα έπαιζαν βασικοί στην Σέλτικ.

 

Ο Δέλλας μια χαρά στήριξη είχε από τους ΑΡΔ και θα έτριβε τα χέρια του με τους Ερνάνιδες και τους Μπιφουμάδες που πρότεινε ο Λυμπερόπουλος. Τουλάχιστον αυτός ασκεί βέτο και απαιτεί να έρθουν παίχτες που θα προσφέρουν κάτι διαφορετικό. Οι μεταγραφές σου ως τώρα είναι εξαιρετικές ως προοπτική. Καλύτερες από κάθε άλλη χρονιά και ειδικά αν κλείσουν και οι δύο που ακούγονται.

 

Όπως δεν έχουμε πολυτέλειες για τέτοια σόου από τον Λαμπρόπουλο, δεν έχουμε όμως πολυτέλειες και για 4xΓκαμάρες ή έστω Βρανιες. Και προφανώς παίζει βασικός γιατί ταλαιπωρήθηκες από τραυματισμούς. Άλλωστε παίχτες σαν τον Τσιγκρι, τον Βρανιες ακόμα και τον Τσοσιτς σιγά μην έπαιζαν στην ΑΕΚ αν δεν ήταν ελαττωματικοί. Παίρνεις το ρίσκο γιατί πολύ απλά πας σφιχτά οικονομικά. Τις δύο τελευταίες φορές που ήσουν απλας μπήκες στο άρθρο 44 και μετά έπεσες στην Γ. Οπότε Λαμπροπουλοι και Κλωναρίδηδες είναι μέσα στο πρόγραμμα δυστυχώς ή ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, κάποιος Ζαστρίσιαν αυτού του κόζμου ας ανοίξει τη ρεβάνς με Βίντι. Εγώ είμαι καθοδόν για Ελλάδα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο κοψε το κωλο σου βρες τροπο και ανοιξε το εσυ.

Μην μας κανεις τετοια λαχταρα στο πιο σημαντικο ματς της χρονιας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μίλησα για τον Αλεφ...

 

Να γράψω σήμερα που είμαι περισσότερο νηφάλιος...

 

Προσωπικά δεν μου άρεσε... Και δεν μου άρεσε σε σχέση με το αμυντικό χαφ κελεπούρι που έχει παρουσιαστεί...

 

Δεν θυμάμαι να είδα μια φορά να κόβει επίθεση των άλλων...

 

Τον θυμάμαι δύο τρεις φορές που είναι μπροστά και δεν ξέρει τί να κάνει την μπάλα...

 

Έχει όμορφο στυλ, δύσκολα κάνει λάθος πάσα αφού δίνει στον ακριβώς επόμενο ελεύθερο συμπαίχτη του και για μένα το σημαντικότερο είναι ότι δεν είχε ουσία...

 

Πάντα σε σχέση με αυτό που έχει παρουσιαστεί... Ως ο επόμενος Τουρέ που θα δώσουμε δύο μύρια και θα κλέψουμε τους Κυπρίους όπως κάναμε με τον Μάρκο...

 

Για τα ρεπά του Σιμόες, είμαι οκ αλλά θέλω μεγαλύτερο δείγμα και κάτω από πίεση...

 

Αν δηλαδή είχε χθες το κέντρο του ΠΑΟΚ για αντίπαλο εγώ λέω ότι θα ήταν κακός...

 

Μακάρι το παλληκάρι να δουλέψει και να με εκθέσει...

 

Τα ίδια έγραφα και πέρυσι για τον Γιακουμάκη όμως και πολλοί ήταν αυτοί που τον υπερασπίστηκαν...

 

Οκ... Ούτε το αλάθητο του πάπα έχω, ούτε κάποιο όφελος αν δεν παίξει... Απεναντίας...

 

Την άποψή μας λέμε και καλό είναι να αρχίσουμε να σεβόμαστε την διαφορετική γνώμη...

 

Και όχι... Κοιμήθηκα χθες... Δεν τρέχει τίποτα...

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι να μην μπορώ να συζητήσω ώριμα...

 

Αυτό με χαλάει...

 

Και ειδικά όταν η επιχειρηματολογία μας ακουμπά σε επίπεδο την πέμπτη δημοτικού...

 

Βάζω το 'μας' για να μην εξαιρεθώ...

 

Ούτε μαγκιά είναι να μειώνουμε τον άλλον χωρίς να τον γνωρίζουμε, ούτε κάτι ιδιαίτερο συμβαίνει αν βγει ή δεν βγει ο Άλεφ ή ο Πόνσε...

 

Μόνο ΑΕΚ... Και το εννοώ...

 

Αντε λέμε καλημέρα...

 

και εμένα με στεναχωρεί το γεγονός ότι κάποιος δεν μπορεί να κριτικάρει με επιχειρήματα χωρίς να γίνει στόχος. Η μόνη διαφορά ενός φόρουμ με ένα γκρουπ στο Facebook, είναι θεωρητικά ότι εδώ μπορούν να γίνουν εκτενείς συζητήσεις με κάποια στοιχειώδη δομή. Και ο μόνος τρόπος να επιτευχθεί αυτό είναι να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις...Μπορεί να είναι θέμα καλοκαιριού και υψηλών θερμοκρασιών ακόμα, αλλά σίγουρα αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί για καιρό. Αν δεν μπορούμε να μιλήσουμε σαν άνθρωποι δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο κοψε το κωλο σου βρες τροπο και ανοιξε το εσυ.

Μην μας κανεις τετοια λαχταρα στο πιο σημαντικο ματς της χρονιας.

Οκ. Το ανοίγω τώρα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο κοψε το κωλο σου βρες τροπο και ανοιξε το εσυ.

Μην μας κανεις τετοια λαχταρα στο πιο σημαντικο ματς της χρονιας.

Μπορω να το κανω πουστικα και να φαινεται ο Σπυρακος τοπικ σταρτερ.

 

* ειδα ότι ειπε θα το ανοιξει οποτε ΟΚ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, απαντάς στην ερώτηση με ερώτηση. Θα πέσω στην παγίδα σου και θα σου πω 6 που θα ήταν άνετα βασικοί: Boyata, Tierney, Brown (και στα 35), Ntcham, Forrest και Dembele. Παίχτες που θα έκαναν πλάκα. Αντίθετα, από εμάς μόνο ο Λιβαγια αν έπαιζε, ο Τσιγκρι αν δεν ήταν τραυματίας και κανας Μπακάκης επειδή ο Lustig είναι βαρύς. Υποβαθμίζουμε το επίτευγμα της ομάδας χωρίς λόγο. Ήσουν ο αδύναμος του ζευγαριού και στοιχηματικά να το δεις.

 

Υποθέτω από τις διαπλεκόμενες ομάδες ξέχασες ακούσια τον Ατρόμητο που ο Τραγανός πέρασε και δεν ακούμπησε. Όχι πως ο Ουζουνίδης δεν είναι Αρδ-κατασκευασμα. Ισα ίσα. Δεν διαφωνούμε. Δεν νομίζω όμως ότι του έχουν επιβάλει κανέναν παίχτη ως τώρα αλλά αντίθετα ότι έχει σημαντική συμμετοχή στις επιλογές μεταγραφικά.

 

Ο οργανισμός ΠΑΟΚ δεν χτίζει γήπεδο, συμμετέχει σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις τα τελευταία 6-8 χρόνια σχεδόν σταθερά (εγγυημένα έσοδα), τη στιγμή που εμείς είναι η 2η χρονιά μόλις, και τελος κάνει ανοίγματα τα οποία όταν με το καλό σκάσει η φούσκα θα τρέχει η τότε κυβέρνηση για να μην πέσει στην Γ ή θα βολοδερνει σαν τον Παναθηναϊκό ζητιανεύοντας παίχτες από τον Ολυμπιακό. Οπότε ναι, Κλωναρίδηδες και Λαμπροπουλοι μέχρι νεωτέρας και όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν (γήπεδο, καλή ευρωπαϊκή βαθμολογία, σταθερές συμμετοχές στην Ευρώπη, πωλήσεις παιχτών κλπ) για λελογισμένα ανοίγματα. Δεν είμαστε μακριά.

 

Και στο κάτω κάτω καλύτερα Λαμπρόπουλος με 3+60 πάρα Κρέσπο και Χασεριδης με διπλάσιες έως και πενταπλάσιες απολαβές με δυσανάλογη προσφορά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×