Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VI


Skepastos
 Share

Recommended Posts

Ισως την πρωτη 3ετια. ΙΣΩΣ. ΤΟ νεο παντα τραβαει.

Η σταθεροποιηση ειναι η ερωτηση Μπουκο. Οχι τα εφημερα. Γιατι κ με Ντεμη για μια 3ετια πηγε κοσμος στο ΟΑΚΑ. 

Εδω εχουμε πρωταθληματικη ομαδα κ δε παταει ψυχη ρε συ. Και τα ριχνουν στις μεταγραφες κ το κακο μας ριζικο. Λες κ πρεπει να χει ριβαλντο η ΑΕΚ για να χει 30κ κοσμο.

 

Κώστα είμαστε η μόνη ομάδα στον πλανήτη που ο ιδιοκτήτης θα ξενέρωνε έτσι κόσμο το καλοκαίρι.

Έδιωξε πρωταθληματικό προπονητή για να φέρει τον mr Τραγωδία.

Ε ΟΚ.

Εντάξει να στηρίζει ο κόσμος αλλά μην το γαμάει και η διοίκηση.

Επίσης θεωρώ πως στο νέο γήπεδο δεν θα ναι για μια τριετία αλλά γενικά η ΑΕΚ θα σταθεροποιηθεί σε μο >20,000 ειδικά αν συνεχίσει να έχει ηρεμία.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις θα μπορούσε ιδανικά να γίνει για αυτό είπα σχεδόν. Νομικά και τεχνικά όμως θα ήταν ασύμφορο. Ευτυχώς η δυστυχώς το οικόπεδο «τερμάτισε».

Εσυ ελεγες παλιοτερα οτι "δεν γινεται" μεγαλυτερο  και οτι ηδη ειναι τεραστια επιτυχια οι 30 με 32 χιλιαδες χωρητικοτητα σε τοσα λιγα στρεμματα.

ο ανδριοπολουλος παλι το ξεκοψε λεγοντας οτι αν θελησει η ΑΕΚ μεγαλυτερη χωρητικοτητα θα πρεπει να χτισει αλλο γηπεδο, αλλου.

Link to comment
Share on other sites

 Μακαρι να αλλαζε ταχουμε ξαναπει Μαγυαρε αλλα στα ευχολογια θα μεινουμε ..

 ο ΑΕΚτζης ενω υπαρχει

 δεν παταει στο γηπεδο παρα μονο με αναλαμπες.

 Εδω πχ που δουλευω ειμαστε ο ενας στους 3 ΑΕΚτζηδες καλο ποσοστο

 και κυριως μεγαλυτερης

 ηλικιας αυτοι .. Ε περσι ηρθαν στη φιεστα με Λεβαδειακο

 και 2-3 στο φαιναλ φορ στο μπασκετ .

 

 Και μιλαμε για ατομα τωρα που ξεκιναει η μερα τους και διαβαζουν 365 .

 

 

ειναι φανερο πλεον. Δυστυχως. Ισως υποσυνειδητα το εβλεπα μετα την πεσαδα κ οτι επακολουθησε.

Μιλαμε για το κλαμπ που αρνειται να μεγαλωσει.

 

 

I know, I know... κι έχετε δίκιο, δεν το έγραψα καν σαν αντίθετη άποψη, πιο πολύ σαν υποταγή στην μοίρα. Γενικά από τον Ατρόμητο και μετά (όχι πως έχει καμιά σημασία ένα ματς με τον Ατρόμητο, απλά ήταν το trigger ίσως να ωριμάσουν κάποια πράματα μέσα μου) περνάω ΑΕΚτζήδικη κρίση. Κάποιο βράδυ, με ένα μπουκάλι ποτό παρέα θα ήθελα να κάνω την ψυχανάλυσή μου μοιραζόμενος με το ΚΜ τις σκέψεις μου. #upersentoni

Edited by SpiRos
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ελεγες παλιοτερα οτι "δεν γινεται" μεγαλυτερο  και οτι ηδη ειναι τεραστια επιτυχια οι 30 με 32 χιλιαδες χωριτικοτητα σε τοσα λιγα στρεμματα.

ο ανδριοπολουλος παλι το ξεκοψε λεγοντας οτι αν θελησει η ΑΕΚ μεγαλυτερη χωρητικοτητα θα πρεπει να χτισει αλλο γηπεδο, αλλου.

 

Καλά σε 25 χρόνια αν είναι μικρό πια το γήπεδο κάνουμε επέκταση αλα Anfield.

Γενικά θα βρεθεί η άκρη αν και εφόσον πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινεις τι λεω. Η ΑΕΚ ανεκαθεν εχει ενα ψυχολογικο οριο των 10-15κ τικετιων. Βρεξει χιονισει. Κανονας. Ειτε εχεις διοικηση που κανει μαλακιες, ειτε οχι. Εισαι εκει.

Αυτο το 10-15κ ταλαντευεται οπως γραφεις αναλογα των μεταγραφων. Ε αυτο πρεπει να το σπασεις. Αυτον τον ατυπο "τοιχο". Αλλοιως θεωρειται ταβανι.

 

Κώστα υπάρχουν επιστήμονες που μπορούν να ασχοληθούν με το θέμα και να αλλάξει αυτό.

Ας προσλάβει η ΠΑΕ τεχνοκράτες να ανατρέψουν αυτό το "ψυχολογικό όριο".

Δεν νομίζω να διαφωνείς σε αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε 25 χρόνια αν είναι μικρό πια το γήπεδο κάνουμε επέκταση αλα Anfield.

Γενικά θα βρεθεί η άκρη αν και εφόσον πιστεύω.

Οποτε λεει μαλακιες ο ανδριοποπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λεει μαλακιες ο ανδριοποπουλος.

 

Ο Ανδριόπουλος μιλάει με βάση τα σημερινά δεδομένα, με βάση το υπάρχον οικόπεδο (το οποίο επεκτάθηκε).

Τώρα αν αλλάξουν μελλοντικά τα δεδομένα (επεκταθεί και άλλο το οικόπεδο ας πούμε) βλέπουμε τί θα πει ο τότε Ανδριόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις ξαναρχισαμε με την χωρητικοτητα τωρα?

 

κυριοι τα πραγματα ειναι ΑΠΛΑ.

 

υπαρχουν 2 αποψεις

 

-η 1 αποψη ειναι οτι αυτο ειναι το μεγεθος της ΑΕΚ ιστορικα και αρκει τετοιο γηπεδο διαφορετικα να μεινουμε στο ΟΑΚΑ με αδεια καθισματα.

-η 2η αποψη ειναι οτι δεν μεγαλωνεις με 30αρι γηπεδο.

 

εγω ειμαι της 1ης, αλλα δεν εχει σημασια, ας πουμε οτι ειναι δεκτες και οι 2 αποψεις.

 

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΕΟ ΓΗΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ του Μελισσανιδη. οποτε τι ακριβως συζητατε? στο χερι μας ηταν?

 

οι δρομοι ηταν 2. ΟΑΚΑ για παντα ή Αγια Σοφια. τι σπεκουλαρετε λοιπον, στο χερι σας/μας ειναι? γενικα εχουμε καταλαβει οτι ο οπαδος αγεται και φερεται και ελαχιστο ρολο παιζει στα παντα ή μπα...?

Link to comment
Share on other sites

αμφιβαλλω καν οτι θα ασχοληθει σοβαρα καποιος μ αυτο.

 

Ναι όμως πρέπει να βάλουμε και αυτό στην συζήτηση.

Δηλαδή ΟΚ με μηδέν προώθηση, marketing, δουλειά κτλ πάνε 15,000 κόσμος στο γήπεδο σταθερά.

Εγώ λέω πως με σοβαρή επιστημονική δουλειά, μελέτες και πρόγραμμα, αυτοί γίνονται 25-30,000 σταθερά και σε βάθος χρόνου.

Λύσεις υπάρχουν προφανώς, προβλήματα όπως αυτό που συζητάμε (αν θα γεμίζουμε άνω του 50% του γηπέδου μας σταθερά) ειδικά για παραδοσιακά clubs είναι λυμένα χρόνια τώρα.

Ας απευθυνθούν σε ειδικούς.

Link to comment
Share on other sites

αν χρειαζεσαι ειδικους κ μαρκετινγκ για να στηριξεις μια ομαδα, το χασαμε το ματς πατριωτη.

 

Εντάξει εμένα η άποψή μου είναι πως γήπεδο ΣΤΑΘΕΡΑ στην Ελλάδα δεν γεμίζει μόνο με τα... αρρωστάκια.

Θες και λίγο πιο φλου κόσμο που θα πάει γήπεδο αντί να πάει cinema πχ.

Ξέρω ξενέρωτο αλλά έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε και τον ζμπάογκ σε βάθος δεκαετίας.

Τέλος πάντων να στο πω λίγο απλά.

Φέτος πήρα διαρκείας και καλό, καυλωμένος κιόλας με πρόθεση να πηγαίνω και ε sorry αλλά δεν πολυτραβιέμαι.

ΟΚ μαλακία μου; Μαλακία μου.

Έχω τουλάχιστον 4 ΑΕΚτζήδες στο στενό μου περιβάλλον που τους λέω να τους το δώσω να πάνε αυτοί όποτε θέλουν.

Ε από την αρχή της σεζόν ουδείς ενδιαφέρθηκε πλην ενός στο παιχνίδι με Bayern που χαίρω πολύ θα πήγαινα εγώ ας πούμε.

Και μιλάμε τώρα για κόσμο που ασχολείται με την ομάδα δεν είναι ξέρω γω σαν την... αδερφή μου.

Που ΟΚ και την αδερφή μου θες στο γήπεδο για να το πάμε παραπέρα.

Δεν γουστάρει ο κόσμος γενικά ούτε το ύφος ούτε το ήθος των ελληνικών γηπέδων.

Σιγά μην πάρει τώρα ο 18χρονος την γκόμενα να της πει "μωρό μου πάμε να δούμε ΑΕΚάρα/Παναθα/Θρυλάρα" την Κυριακή.

Στα σοβαρά παίζει να τον χωρίσει.

Γενικά στην Ελλάδα αν "τρέχεις στα γήπεδα" θεωρείσαι περίπου "καθυστερημένος" να ξέρεις.

Μπορεί και να είσαι κιόλας.

Δηλαδή θα βγεις με γνωστούς και φίλους και θα ανοίξεις κουβέντα για την ματσάρα με τον Ατρόμητο.

Μόνο παρακμιακοί (όχι οι χρήστες), λούμπεν, καθυστερημένοι, απόμαχοι της ζωής θεωρείται πως "τρέχουν στα γήπεδα".

Αυτό ζω τόσα χρόνια, αυτό σου λέω.

Στην Αγγλία που είσαι εσύ δεν νομίζω να είναι έτσι το κλίμα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Ανδριόπουλος μιλάει με βάση τα σημερινά δεδομένα, με βάση το υπάρχον οικόπεδο (το οποίο επεκτάθηκε).

Τώρα αν αλλάξουν μελλοντικά τα δεδομένα (επεκταθεί και άλλο το οικόπεδο ας πούμε) βλέπουμε τί θα πει ο τότε Ανδριόπουλος.

Και να επεκταθει θα ειναι προς την πλευρα του αλσους προς το βορειο πεταλο και την ανατολικη εξεδρα αφου προς την καπαδοκιας ή την φωκων δεν γινεται. Θα βγει περιεργο ενω θα ειναι  και δυσκολο να γινει επεκταση με ακομα ενα διαζωμα  μονο στο ενα πεταλο και στην μια πλαινη εξεδρα, ασε που θα πρεπει να φυγει το σκεπαστρο και να μπει καινουργιο. Εξωπραγματικα ολα αυτα.

Εκτος αν στο μελλον παιρναμε ξερω εγω τα διπλασια στρεμματα, γκρεμιζαμε την αγιασοφια και χτιζαμε ξερω εγω το..."Φαναρι" με 40 και πλεον χιλιαδες χωρητικοτητα. Και να γινει καποτε αυτο, μαλλον δεν θα το ζησουμε ή θα μαστε γεροντακια :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως προσωπικα το ΟΑΚΑ το σιχαινομαι.

Αν ειναι αρκετοι σαν κι εμενα, λογικα οταν φτιαχτει το γηπεδο αυτοματως θα εχουμε ανοδο των εισητηριων.

 

Αλλα αν δεν τραβηξει η ομαδα θα ξαναξεφουσκωσει η φαση μετα απο καποια χρονια.

 

Δλδ αλλο να πας σε γηπεδαρα να δεις τον Οκονσκι ή τον Τσιαρτα κι αλλο να δεις τον Πλατελλα και τον Μανταλο.

 

Ναι ξερω, δεν πρεπει θεωρητικα να ειναι οι φαν μιας ομαδας ετσι, αλλα καλως ή κακως ετσι ειναι οι πολλοι, τουλαχιστον στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξει το ύφος και το ήθος της ροχάλας, του "γαμώ την μάνα σου" και των μπάχαλων στα γήπεδα όλο και λιγότεροι θα πηγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παντως προσωπικα το ΟΑΚΑ το σιχαινομαι.

Αν ειναι αρκετοι σαν κι εμενα, λογικα οταν φτιαχτει το γηπεδο αυτοματως θα εχουμε ανοδο των εισητηριων.

 

Αλλα αν δεν τραβηξει η ομαδα θα ξαναξεφουσκωσει η φαση μετα απο καποια χρονια.

 

Δλδ αλλο να πας σε γηπεδαρα να δεις τον Οκονσκι και τον Τσιαρτα κι αλλο να δεις τον Πλατελλα και τον Μανταλο.

 

Ναι ξερω, δεν πρεπει θεωρητικα να ειναι οι φαν μιας ομαδας ετσι, αλλα καλως ή κακως ετσι ειναι οι πολλοι, τουλαχιστον στην Ελλαδα.

Η ΑΕΚ τους μεγαλυτερους ΜΟ εισιτηριων ιστορικα τους ειχε στο Ολυμπιακο Σταδιο και οχι στην ΝΦ.

Τωρα και γω πιστευω οτι η νεα υπερσυγχρονη αγιασοφια θα τραβηξει κοσμο τα πρωτα χρονια, το θεμα ειναι μακροχρονια τι θα γινει κατι που εξαρταται οχι μονο απο την πορεια της δικης μας ομαδας αλλα και απο την  γενικοτερη ταση του κοσμου να πηγαινει γηπεδο, αφου οταν η ΑΕΚ ειχε υψηλες προσελευσεις δεν ηταν σε πρωταθληματικες της χρονιες αλλα σε χρονιες που γενικα πηγαινε κοσμος στο γηπεδο στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξει το ύφος και το ήθος της ροχάλας, του "γαμώ την μάνα σου" και των μπάχαλων στα γήπεδα όλο και λιγότεροι θα πηγαίνουν.

 

Στο προηγούμενο συμφώνησα ότι μας θεωρούν καθυστερημένους και ίσως όντως είμαστε που τραβιώμαστε στα ελληνικά γήπεδα άλλα δεν νομίζω ότι απασχολεί ούτε έναν οι βρισιές και γενικά αυτα που γινονται εντός αγώνα . Αυτό που ενδιαφέρει το κόσμο είναι να πηγαίνει άνετα ( πάρκιγκ) να μπαίνει εύκολα και αν είναι δυνατόν να έχει μια ευχάριστη γηπεδική εμπειρία πριν κάτα τη διάρκεια και μέτα . Νομίζω ότι για τους περισσότερους στη γηπεδική εμπειρία είναι και η καφρίλα χωρίς όμως να του στερεί την άνεση και την ευχαρίστηση . Στη ΝΦ γι'αυτουν που έρχονται κυρίως με τα ΜΜΜ θα τρώνε/πείνουν καφέ απ'εξω με τη παρέα τους και θα χαζεύουν το κόσμο κάνοντας τη πλάκα τους , θα μπαίνουν άνετα μέσα με τον ανάλογο τσερτσελέ συνθήματα κτλ και τεράστια καύλα για τη γηπεδάρα και θα απολαμβάνει αγώνα με τις καλύτερες προυποθέσεις ( καλή οπτική , προφυλαγμένος απο βροχές ήλιος + ανέσεις ) και θα φεύγει γεμάτος και ευχαριστημένος και θα μετράει τις μέρες για να ξαναπάει .Έτσι θα έχουμε σταθερά 20.000+

Νομίζω θα αδιαφορήσει αν βρίσουν τον έναν ή τον άλλο και το πολλή πολλή να το δεί σαν ατραξιόν όπως βλέπουμε και κάποιους κουζουλούς στα γήπεδα. 

Θέλω άνεσεις να μην κινδυνεύω και να μην αναπνεύω μαλακίες και έτσι να περνάω καλά άλλα είμαι και εναντίων των γηπέδων θεάτρων . 

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρισιες και "καφριλα" υπαρχουν και αλλου. Πουθενα δεν ειναι "θεατρο" ή...όπερα το γηπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ τους μεγαλυτερους ΜΟ εισιτηριων ιστορικα τους ειχε στο Ολυμπιακο Σταδιο και οχι στην ΝΦ.

Τωρα και γω πιστευω οτι η νεα υπερσυγχρονη αγιασοφια θα τραβηξει κοσμο τα πρωτα χρονια, το θεμα ειναι μακροχρονια τι θα γινει κατι που εξαρταται οχι μονο απο την πορεια της δικης μας ομαδας αλλα και απο την  γενικοτερη ταση του κοσμου να πηγαινει γηπεδο, αφου οταν η ΑΕΚ ειχε υψηλες προσελευσεις δεν ηταν σε πρωταθληματικες της χρονιες αλλα σε χρονιες που γενικα πηγαινε κοσμος στο γηπεδο στην ελλαδα

Για τους μ.ο. το ξερω, αλλα φανταζομαι οτι επαιξαν ρολο οι εποχες. Και του ποδοσφαιρου και του ιδιου του οακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρισιες και "καφριλα" υπαρχουν και αλλου. Πουθενα δεν ειναι "θεατρο" ή...όπερα το γηπεδο.

 

Εδώ πάντως είναι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι επαιξαν ρολο και οι εποχες, πρωτη φορα στο υπερυγχρονο για την εποχη του ΟΑΚΑ, στα 80ς,

πρωτη φορα στο ανακαινισμενο οακα το 2004 και μετα απο κατακτηση ευρωπαικου απο την ελλαδα με αυξητικη γενικα ταση προσελευσης.

Για αυτο ειπα οτι η δικη μας προσελευση εξαρταται και απο την γενικοτερη προσελευση.

Βασικα τα στοιχεια το λενε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως είναι ο κανόνας.

Ουτε εξω ειναι η εξαιρεση. Γηπεδο ειναι.

Μιλαμε για βρισιες και "καφριλα" οχι απαραιτητα για επεισοδια.

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω ρε συ Rayo, πάντως σε 6 γήπεδα έξω που έχει τύχει να βρεθώ (ΟΚ δεν είναι ασφαλές το δείγμα προφανώς) δεν θυμάμαι να διαπίστωσα κάτι αντίστοιχο με αυτό που συμβαίνει αν πας σε 6 τυχαία ελληνικά γήπεδα. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια και να είναι έτσι και έξω.

Link to comment
Share on other sites

παντως ενα κλαμπ με 94 χρονια ιστοριας και με μ.ο. εισιτηριων μεταξυ 10 και 15 χιλιαδων δεν γινεται να ονειρευεται κατι πολυ μεγαλυτερο απο αυτα τα νουμερα.

 

 

αυτοι που στριμωχτηκαν ειναι οι γαυροι, αυτοι οκ και πανω απο 45αρι το σηκωναν, θα το γεμιζαν πολυ πιο συχνα απο μας.

 

γνωμη μου ε?

Link to comment
Share on other sites

παντως ενα κλαμπ με 94 χρονια ιστοριας και με μ.ο. εισιτηριων μεταξυ 10 και 15 χιλιαδων δεν γινεται να ονειρευεται κατι πολυ μεγαλυτερο απο αυτα τα νουμερα.

 

 

αυτοι που στριμωχτηκαν ειναι οι γαυροι, αυτοι οκ και πανω απο 45αρι το σηκωναν, θα το γεμιζαν πολυ πιο συχνα απο μας.

 

γνωμη μου ε?

Αν και πιστευω οτι αν ειχαν φτιαξει αυτοι 45αρι, οι υπολοιπες μεγαλες ομαδες για να μην μεινουν πισω θα εψαχναν χωρο για να φτιαξουν ξερω σαρανταρια ή εστω πανω απο 35 χιλιαδων.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιστευω οτι αν ειχαν φτιαξει αυτοι 45αρι και οι υπολοιπες μεγαλες ομαδες για να μην μεινον πισω θα εψαχναν χωρο για να φτιαξουν ξερω σαρανταρια ή εστω πανω απο 35 χιλιαδων.

λογικα ναι.

 

παντως δειτε μ.ο. περισυ ετσι?

 

πρωταθλητρια ΑΕΚ 15,6 χιλ.. οσα και να κρυβει ο αλλος, δεν θα ειναι και πολυ μεγαλυτερη η πραγματικη προσελευση απο αυτα.

 

μπαογκς 16,9 χιλ.

 

γκαιη 19,1 χιλ.

 

βαζελος 6,9 χιλ.

 

ολοι μαζι μεσο ορο 58,5 χιλιαδες εισιτηρια. Και οι 4 μαζι.

 

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να συζηταμε κατι αλλο για χωρητικοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×