Jump to content

George_D
 Share

Recommended Posts

Εδω δειτε, παμε για νεα φαπα

 

Την περίπτωση του Φρανσίσκο Ζεράλδες σε πιθανό deal ανάμεσα σε Σπόρτινγκ – Μπράγκα, για την αγορά του Παουλίνιο, βλέπουν και βάζουν στο τραπέζι οι Πορτογάλοι. Συγκεκριμένα, η ιστοσελίδα noticiasaominuto τονίζει πως τα Λιοντάρια της Λισσαβόνας επιθυμούν την απόκτηση του 26χρονου σέντερ φορ Παουλίνιο και έχουν ξεκινήσει ήδη επίσημες επαφές. Το πρόβλημα είναι οι απαιτήσεις της Μπράγκα, η οποία ζητά ένα ποσό περίπου στα 10 εκατομμύρια ευρώ για να πει το ναι. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ των Πορτογάλων, στην Σπόρτινγκ σκέφτονται να ρίξουν το συγκεκριμένο ποσό προσφέροντας έμψυχα ανταλλάγματα και στο κάδρο υπάρχουν τα ονόματα των Τζέφερσον, Μπαλντέ και Φρανσίσκο Ζεράλδες. Ο τελευταίως βεβαίως, αποτελεί μεταγραφικό στόχο της ΑΕΚ και του Μιγκέλ Καρντόσο…

 

μιζερια 

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει για τον Παουλίνιο κάποιος που τον έχει δει αρκετά χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι έχει το αλάθητο:

 

«Είναι παίκτης που παίζει πολύ με το πάθος του, είναι σκληρός. Εχει ποιότητα με την μπάλα στα πόδια και ξέρει να την χειρίζεται. Πάντα ήταν βασικός στην Τσάβες».

«Σκληρός αμυντικά»

Αναλύοντας περισσότερο την ποδοσφαιρική εικόνα του Παουλίνιο και τα χαρακτηριστικά του ο διευθυντής του site «Maisfutebol» σχολίασε «Είναι σκληρός παίκτης αμυντικά και έχει την ενέργεια να ανεβαίνει ψηλά με μεγάλη ταχύτητα. Το κάνει πολλές φορές στο παιχνίδι. Μειονέκτημα του πάντως είναι ότι δεν έχει υψηλό επίπεδο τεχνικής».

Ο Πέδρο Κούνια πάντως έκανε και μια σύγκριση με τον Ροντρίγκο Σοάρες, ο οποίος τελικά οδεύει στον ΠΑΟΚ και είχε συζητηθεί στην ΑΕΚ. Και γνωρίζοντας τον Παουλίνιο από την Τσάβες και τον Ροντρίγκο από την Αβες, δύο ομάδες που πάλεψαν πέρυσι για την παραμονή στην κατηγορία και είχαν μόλις 4 βαθμούς διαφορά, τόνισε «Ο Ροντρίγκο είναι πιο επιθετικός και τεχνίτης αμυντικός. Ο Παουλίνιο έχει άλλα χαρακτηριστικά, πιο δυνατά. Είναι διαφορετικοί παίκτες. Αλλο στυλ ο ένας, άλλο στυλ ο άλλος».

https://www.enwsi.gr/?post_type=post&p=797990

Το πιθανότερο από αυτά και όλα τα συμφραζόμενα δεν είναι αν είναι ισάξιοι παίκτες αλλά ότι έχουν διαφορετικά στοιχεία. Πιθανώς ο Παουλίνιο να είναι ένας βελτιωμένος Μπακάκης, λίγο πιο...μπαλάτος καθώς έχει καλύτερο χειρισμό της μπάλας(μέχρι εκεί), αλλά όχι τόσο μπαλάτος όσο ο Γκάλο. Από την άλλη ο Ροντρίγκο να το πούμε απλοϊκά θα ήταν ο νέος και ηλικιακώς Γκάλο.

Σε κάθε περίπτωση θα τον δούμε αλλα ακόμα και αν αποδειχθει αξιοπρεπής επιθετικά, θα λείψούν οι στημένες μπάλες και οι σέντρες του Γκάλο.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το δεξι μπακ της Μπενφικα πρεπει να ειναι ο δευτερος καλυτερος

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bluesman said:

Τι λέει για τον Παουλίνιο κάποιος που τον έχει δει αρκετά χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι έχει το αλάθητο:

 

«Είναι παίκτης που παίζει πολύ με το πάθος του, είναι σκληρός. Εχει ποιότητα με την μπάλα στα πόδια και ξέρει να την χειρίζεται. Πάντα ήταν βασικός στην Τσάβες».

«Σκληρός αμυντικά»

Αναλύοντας περισσότερο την ποδοσφαιρική εικόνα του Παουλίνιο και τα χαρακτηριστικά του ο διευθυντής του site «Maisfutebol» σχολίασε «Είναι σκληρός παίκτης αμυντικά και έχει την ενέργεια να ανεβαίνει ψηλά με μεγάλη ταχύτητα. Το κάνει πολλές φορές στο παιχνίδι. Μειονέκτημα του πάντως είναι ότι δεν έχει υψηλό επίπεδο τεχνικής».

Ο Πέδρο Κούνια πάντως έκανε και μια σύγκριση με τον Ροντρίγκο Σοάρες, ο οποίος τελικά οδεύει στον ΠΑΟΚ και είχε συζητηθεί στην ΑΕΚ. Και γνωρίζοντας τον Παουλίνιο από την Τσάβες και τον Ροντρίγκο από την Αβες, δύο ομάδες που πάλεψαν πέρυσι για την παραμονή στην κατηγορία και είχαν μόλις 4 βαθμούς διαφορά, τόνισε «Ο Ροντρίγκο είναι πιο επιθετικός και τεχνίτης αμυντικός. Ο Παουλίνιο έχει άλλα χαρακτηριστικά, πιο δυνατά. Είναι διαφορετικοί παίκτες. Αλλο στυλ ο ένας, άλλο στυλ ο άλλος».

https://www.enwsi.gr/?post_type=post&p=797990

Το πιθανότερο από αυτά και όλα τα συμφραζόμενα δεν είναι αν είναι ισάξιοι παίκτες αλλά ότι έχουν διαφορετικά στοιχεία. Πιθανώς ο Παουλίνιο να είναι ένας βελτιωμένος Μπακάκης, λίγο πιο...μπαλάτος καθώς έχει καλύτερο χειρισμό της μπάλας(μέχρι εκεί), αλλά όχι τόσο μπαλάτος όσο ο Γκάλο. Από την άλλη ο Ροντρίγκο να το πούμε απλοϊκά θα ήταν ο νέος και ηλικιακώς Γκάλο.

Σε κάθε περίπτωση θα τον δούμε αλλα ακόμα και αν αποδειχθει αξιοπρεπής επιθετικά, θα λείψούν οι στημένες μπάλες και οι σέντρες του Γκάλο.

 

Το βασικο προβλημα ειναι οτι συγκρινουμε αναπληρωματικο Σαββιδη με βασικο Μελισσανιδη

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikos said:

Το βασικο προβλημα ειναι οτι συγκρινουμε αναπληρωματικο Σαββιδη με βασικο Μελισσανιδη

Μπορεί και ο Ροντρίγκο να είναι βασικός εν τέλει στον μπαοκ. Δε βλέπω να αντέχει ο Μάτος 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hades said:

Μπορεί και ο Ροντρίγκο να είναι βασικός εν τέλει στον μπαοκ. Δε βλέπω να αντέχει ο Μάτος 

Και τα μισα ματς να παιξει παντως, ειναι καλυτερος απο τους αλλους 3 των 2 ομαδων.

Εγω εξακολουθω να μην καταλαβαινω ποσο δυσκολο ηταν να κρατησεις τον Γκαλο, απο την στιγμη που με την διοικηση που εχεις δεν μπορεις να φερεις καλυτερο και το παιδι προσφερε στην ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nikos said:

Το βασικο προβλημα ειναι οτι συγκρινουμε αναπληρωματικο Σαββιδη με βασικο Μελισσανιδη

Καλα ας ξεκινησει η σεζον και βλεπουμε τους βασικους και τους αναπληρωματικους

Link to comment
Share on other sites

Παικτης που περισυ επαιξε 45 ματς, λογικα φετος θα αντεξει καμια 30αρια.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Και τα μισα ματς να παιξει παντως, ειναι καλυτερος απο τους αλλους 3 των 2 ομαδων.

Εγω εξακολουθω να μην καταλαβαινω ποσο δυσκολο ηταν να κρατησεις τον Γκαλο, απο την στιγμη που με την διοικηση που εχεις δεν μπορεις να φερεις καλυτερο και το παιδι προσφερε στην ΑΕΚ.

Οπως λεγαμε γιατι δεν κραταει Σιμοες, Μπακασετα και τωρα λεμε πως παιζει και να καναμε μαλακια.

Σιγα τον παιχτη τον Γκαλο ρε σεις ελεος, επειδη ειναι βασικος εκτελεστης στημενων ο Μανταλος φαινοταν Ζουνινιο Μπερναμπουκανο.

Επι της ουσιας αναπληρωματικος του Μπακακη ηταν.

Αν ο νεος ειναι καλος αμυντικα, μια χαρα θα τον ξεχασουμε τον Γκαλο.

Μονο μην ειναι κανα σουρωτηρι.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Οπως λεγαμε γιατι δεν κραταει Σιμοες, Μπακασετα και τωρα λεμε πως παιζει και να καναμε μαλακια.

Σιγα τον παιχτη τον Γκαλο ρε σεις ελεος, επειδη ειναι βασικος εκτελεστης στημενων ο Μανταλος φαινοταν Ζουνινιο Μπερναμπουκανο.

Επι της ουσιας αναπληρωματικος του Μπακακη ηταν.

Αν ο νεος ειναι καλος αμυντικα, μια χαρα θα τον ξεχασουμε τον Γκαλο.

Μονο μην ειναι κανα σουρωτηρι.

Τωρα τι συμψηφισμος ηταν αυτος? Εμενα μια χαρα μου αρεσε ο Γκαλο παντως. Για μπατζετ ΑΕΚ παντα.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, nikos said:

Το βασικο προβλημα ειναι οτι συγκρινουμε αναπληρωματικο Σαββιδη με βασικο Μελισσανιδη

Εμένα δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου, αλλά τα χαρακτηριστικά. 

Την ποιότητα του καθενός θα την δούμε στο χόρτο, αλλά αν φέρανε ως αντικαστάτη του επιθετικογενούς και τεχνίτη Γκάλο, έναν αμυντικογενή και σκληρό μπακ τότε οι υπεύθυνοι είναι για κλωτσιές.

 

Όχι ότι θα μου κάνει εντύπωση βέβαια. Τα ίδια δεν έγιναν πέρσι με τον Βράνιες και τον Οικονόμου; 

Link to comment
Share on other sites

Τον Γκαλο τον εκτιμουσα κι εγω πολυ αλλα πραγματικα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το θεμα ηταν αμιγως οικονομικο.

Δλδ ποσα θα ζητουσε ο Γκαλο ρε παιδια, κανα πεντακοσαρικο? Ο ιδιος ειπε οτι η ΑΕΚ ηθελε ενα χρονο κι αυτος δυο. 

Link to comment
Share on other sites

Ε, επιθετικογενη ειχε 1ον στην λιστα ο Καρντοσο, τον πηρε αλλος, πηγε σε επομενη λυση.

Επιθετικογενεις που να αμειβονται με φακες και να ειναι αξιοπιστοι λιγο δυσκολο να βρεις. Ποσο μαλλον να εχει βρει αυτο το γιδι  ο Λυμπεροπουλος.

Γενικα μιζερια και μπακαλικο η φαση.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos said:

Τωρα τι συμψηφισμος ηταν αυτος? Εμενα μια χαρα μου αρεσε ο Γκαλο παντως. Για μπατζετ ΑΕΚ παντα.

Και εγω μεταξυ Μπακακη και Γκαλο, Γκαλο θα κρατουσα αν ηταν στην ιδια ηλικια.

Ομως εχω ξαναπει πως απο τους αμυντικους θελω πρωτα απο ολα να ξερουν αμυνα και μετα ολα τα αλλα.

Γι αυτο αν ο νεος ειναι σταθερος αμυντικα, μια χαρα θα τα παει και θα ξεχασουμε τον Γκαλο.

0Τωρα αν μου ελεγες τι μπακ θα προτιμουσα θα σου ελεγα εναν Αραουχο αφου εχω και Μπακακη, η εναν Ντιντακ αν κρατουσα Γκαλο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AlexKR21 said:

Εμένα δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου, αλλά τα χαρακτηριστικά. 

Την ποιότητα του καθενός θα την δούμε στο χόρτο, αλλά αν φέρανε ως αντικαστάτη του επιθετικογενούς και τεχνίτη Γκάλο, έναν αμυντικογενή και σκληρό μπακ τότε οι υπεύθυνοι είναι για κλωτσιές.

 

Όχι ότι θα μου κάνει εντύπωση βέβαια. Τα ίδια δεν έγιναν πέρσι με τον Βράνιες και τον Οικονόμου; 

Κατα πασα πιθανοτητα πανικοβληθηκαν που ο τσετσενος εκλεισε τον αλλον και επεσε επικοινωνιακη φαπα,δεν θα ειχαν και πολλες εναλακτικες και ετρεξαν μη χασουν το κελεπουρι.Γιατι αν εκλεινε και αυτος πουθενα αλλου η επομενη λυση θα ηταν ο Βασιλαντωνοπουλος.Σιγα μην κοιταξαν χαρακτηριστικα και αλλες τετοιες μαλακιες.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Αραουχο ηταν καλος παικτης, τι συζητας τωρα. Πού να φερουν αυτοι τετοιον. Βεβαια ηταν μισοτρελος κι αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Ε, επιθετικογενη ειχε 1ον στην λιστα ο Καρντοσο, τον πηρε αλλος, πηγε σε επομενη λυση.

Επιθετικογενεις που να αμειβονται με φακες και να ειναι αξιοπιστοι λιγο δυσκολο να βρεις. Ποσο μαλλον να εχει βρει αυτο το γιδι  ο Λυμπεροπουλος.

Γενικα μιζερια και μπακαλικο η φαση.

Η λογική λέει πάντως ότι και όταν πας στον 2ο και τον 3ο παίκτη της λίστας σου τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις μένουν ίδια. Ναι, μπορεί να πέσεις λίγο σε ποιότητα, αλλά τα χαρακτηριστικά είναι αυτά που ψάχνεις και κανονικά θεωρούνται αδιαπραγμάτευτα. Βέβαια το χουμε δει πολλές φορές η ΑΕΚ να παίρνει παίκτη απλά για να πάρει και όχι με βάση τις ανάγκες του ρόστερ της.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ας πουμε ο Μπακακης ειναι ΟΚ αμυντικα κοντρα σε ισχυρους αντιπαλους οποτε ενταξει θελουμε εναν καλλιτεχνη δεξιο μπακ για να ξεκλειδωνουμε αμυνες. Γιατι εγω για τον πουτσο αμυντικους θεωρω και τον Μπακακη και τον Γκαλο και τον Χουλτ και τον Λοπεζ και θα ηθελα να πωληθει ο Χουλτ και να ερθουν δυο σοβαροι αμυντικοι δεξια και αριστερα

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Κατα πασα πιθανοτητα πανικοβληθηκαν που ο τσετσενος εκλεισε τον αλλον και επεσε επικοινωνιακη φαπα,δεν θα ειχαν και πολλες εναλακτικες και ετρεξαν μη χασουν το κελεπουρι.Γιατι αν εκλεινε και αυτος πουθενα αλλου η επομενη λυση θα ηταν ο Βασιλαντωνοπουλος.Σιγα μην κοιταξαν χαρακτηριστικα και αλλες τετοιες μαλακιες.

Ακριβως. Μετα απο λιγη ωρα αφου εκλεισαν οι βου τον αλλον βγηκε η ειδηση.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω δεν την παλεύετε καθόλου, ε; Βασικά ούτε κι εγώ που διάβασα τι γράφετε 6-7 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Ακριβως. Μετα απο λιγη ωρα αφου εκλεισαν οι βογ τον αλλον βγηκε η ειδηση.

Καλα αυτα υποθεσεις ειναι, το πιθανοτερο ειναι να δουλευαν και τις δυο περιπτωσεις με περισσοτερη εμφαση σε αυτον που πηραμε αντι για τον αλλο που ηθελε και αγορα. Απλα κακως εδωσαν το ονομα Ροντριγκο στην δημοσιοτητα, προφανως ηταν μαλακες και δεν υπολογισαν πως θα τον τσιμπαγε ο ΠΑΟΚ για να ρεφαρει ο μανατζερ του Βαρελα την μη μεταγραφη του. Γενικα την πατησαμε γιατι ο Λυμπε φαινεται ανιδεος μανατζερικα ΞΑΝΑ και σε επιπεδο επικοινωνιας ειμαστε κωμικοι οτι "ταχα μου παλευουμε με Πορτο για μπακ" και τον εκλεισε ο Ιβαν σε 5'.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Εντάξει, ο Καρντόσο θέλει τα εξτρέμ να συγκλίνουν, με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν τα μπακς ψηλά για να βγάλουν μια άλφα σέντρα κι εσύ πας και φέρνεις κάποιον που επιθετικά είναι φάση Μπακάκης. Αυτό τα λέει όλα. Ας είναι καλύτερος αμυντικά, λες και θα παίζουμε με τις υπερομάδες της σουπερ λίγκας ξέρω γω. Κι ενώ είχες παίκτη που μπορεί να το κάνει αυτό καλύτερα κι από τον αρχηγό σου, αλλά τον έστειλες. ΑΕΚ και τα μυαλά στα μίξερ

Link to comment
Share on other sites

Guest Tasos
5 minutes ago, nikos said:

Ακριβως. Μετα απο λιγη ωρα αφου εκλεισαν οι βου τον αλλον βγηκε η ειδηση.

Εγω νομίζω ότι απλά ο τύπος επέλεξε cL από Europa ... και είναι και λογικό. Αυτό του τάξανε οι άλλοι και χάρηκε  

Και από κει και πέρα πήγαν οι δικοί μας και κλείσανε τον 2ο στη σειρά όντως με τον επικοινωνιακό φόβο αλλά και να περιμένανε και 2-3 βδομαδες ακόμα δεν θα έχανε η Βενετία βελόνι  

Εγω αυτό που ΔΕΝ καταλαβαίνω είναι - με βάση το ότι είναι διαφορετικοί παίκτες με διαφορετικά προτερήματα - πως οι δικοί μας είχαν 2 διαφορετικών χαρακτηριστικών παίκτες στην ίδια επιλογή. 

Δηλαδή... εντάξει ... εγώ σου λέω ότι κλείσαμε τον καλύτερο ... ρε γαμωτο δεν βγάζει μια ποδοσφαιρική λογική η λίστα επιλογών. 

Link to comment
Share on other sites

@Tasos για να μην πορωνεσαι...

Ο ΠΑΟΚ δεν ειναι ομαδα CL (δεν εχει παιξει ποτε και ουτε θα παιξει) ενω στο EL ειναι το πουτανακι της Βιντι.

Ο παιχτης πηγε στον ΠΑΟΚ γιατι εχει ιδιο μανατζερ με τον Βαρελα.

Αφου ο Βαρελα δεν πηρε μεταγραφη και αρα ο μανατζερ ειχε χασουρα, ο ΠΑΟΚ του την ισοφαρισε την χασουρα με το ντηλ του Ροντριγκο.

Ουτε CL, ουτε EL ουτε ευρωπαικα οραματα λοιπον.

Καθαρη χαρη στον μανατζερ του Βαρελα ηταν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης μια χαρα λογικη εχει η σειρα Ροντριγκο - Παουλινιο στην (οποια) λιστα.

Ιδιο στυλ παιχτες ειναι απλα ο πρωτος εχει καλυτερη τεχνικη αλλα εντελως ασταθεις χρονιες και ο δευτερος σταθερα γεματες σεζον.

Κατα τα αλλα γιουργια μπροστα ειναι και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×