Jump to content

Bem-vindo Miguel Cardoso


George_D
 Share

Recommended Posts

40 minutes ago, Bukowski said:

@ΧΑΜΠΟΣ νομιζω τον αδικεις λιγο τον νεο κοουτς. Μετριος μπορει οντως να ειναι αλλα "yesman" αν κρινουμε απο το περασμα του στην Γαλλια οπου ξεκατινιαστηκε με τον προεδρο της Ναντ δημοσιως δεν τον λες. Θελω να πω αν δεν υπηρξε "yesman" εκει που ηταν στην βιτρινα, στα παπαρια του εδω στην Ελλαδα. Εγω ειδα χτυπημα και ο Κεφτε και απο Καζα σημερα για το γεγονος οτι δεν θα ναι ΑΡΔ στην προετοιμασια. 

Θα συμφωνουσα, αλλα -οσον αφορα καθαρα τα μεταγραφικα-κοουτς με αποψη μας το επαιζε και το Ζουζουνι περισυ και τελικα γιεσμαν ηταν στην ουσια.

Επομενως ολα θα φανουν στην πραξη.

Αυτο με την προετοιμασια το ευχαριστηθηκα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να γραψω καπου εδω, οτι προσωπικα τα κριτηρια μου για μια μεταγραφη ξενου παικτη που δεν γνωριζω -περαν του οικονομικου που παντα κατι δειχνει- ειναι η αναγνωση διαφορων στοιχειων απο πηγες οπως transfermarkt, rating παιχνιδιων (fifa-pes , αν μπει και καρτελα μανατζερ εδω μεσα που θεωρειται πιο σωστο ακομα καλυτερα), βιντεο, βιογραφικο, αποψεις για τον παικτη κλπ.

 Ολα τα παραπανω φυσικα ειναι ενδεικτικα, αφου το θεμα τελικα ειναι το χορταρι.

Αυτα τα γραφω γιατι οταν τις προηγουμενες χρονιες βλεπαμε οτι διαφοροι που παιρναμε φαινοντουσαν χειροτεροι απο αλλους που επαιρναν οι 2 γαυροι, διαβαζαμε οτι ολοι τα εχουν λαθος εναντιον μας για καποιον περιεργο λογο, ή τα αναλυουμε εμεις λαθος. Τεσπα.

Θελω να καταληξω οτι για 2 ονοματα που βγηκαν σημερα οτι θελει ο νυν κοουτς (Ζεραλδες και Ροντριγκο) τα πραγματα μου φαινονται καλα και το ερωτημα ειναι αν η διοικηση μπορει να ανταποκριθει σε τετοιους παικτες ή αν αρχισουν να πεφτουν οι απαιτησεις του φαλακρου αν δει οτι δεν γινεται να παρεις ουτε καν τετοιους παικτες.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 hour ago, Bukowski said:

@ΧΑΜΠΟΣ νομιζω τον αδικεις λιγο τον νεο κοουτς. Μετριος μπορει οντως να ειναι αλλα "yesman" αν κρινουμε απο το περασμα του στην Γαλλια οπου ξεκατινιαστηκε με τον προεδρο της Ναντ δημοσιως δεν τον λες. Θελω να πω αν δεν υπηρξε "yesman" εκει που ηταν στην βιτρινα, στα παπαρια του εδω στην Ελλαδα. Εγω ειδα χτυπημα και ο Κεφτε και απο Καζα σημερα για το γεγονος οτι δεν θα ναι ΑΡΔ στην προετοιμασια. 

Μα αυτο ειναι το θεμα οτι αυτος νομιζει οτι μπορει να απαιτει αλλα θα δει συντομα οτι αλλος κανει κουμαντο μεχρι και στην λαδοκολλα απο το σουβλακι του Γεωργεα. Οταν παρει γραμμη θα φας στην μαπα τους ΑΡΔ γιατι αυτοι προασπιζοντε τα συμφεροντα μας γραφοντας μαλακιες και παραμυθια τοτε νομιζω θα προτιμησει να κρατησει την δουλιτσα του. Αυτο που αλλαξε ξαφνικα την αποψη οτι χρειαζομαστε εξτρεμ πως το εξηγεις ρε συ?

Αν τελικα παντως τα καταφερει και δεν υπαρχουν τα εμισθα γλυφτρακια στην προετοιμασια θα παρει μπονους απο μενα πολλα και θα ειναι καλο σημαδι. Θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

@nikos αν οι πρωτες προτασεις του Καρντοσο ειναι Ροντριγκο και Ζεραλδες εγω στην θεση των Μπακακη και Μανταλου θα αγχωνομουν.

@ΧΑΜΠΟΣ δυο εξτρεμ ζητησε μετα τον τελικο ο Μανολο. Ο Καρντοσο επειδη ανεβαζει τα μπακ παιζει με παιχτες που συγκλινουν στον αξονα. Γενικα παιχτες που παιζουν πανω στην γραμμη (Γκογκς ποιντ) πλεον δεν πολυυπαρχουν και απλα ειναι αλλη μια μαλακια ολο αυτο που εχει κολλησει στο κεφαλι του ΑΕΚτζη λογω ΑΕΚ 90s και "μπαλαρας απο τα ακρα". Ολες οι ομαδες σημερα παιζουν με παιχτες που μπορουν να συγκλινουν, να σουταρουν, να πασαρουν, να κανουν το 1-2 κτλ. Το οτι λοιπον δεν θελει εξτρεμ μαλλον λογικο ειναι (τα γραφει και ο εγγλεζος) το προβλημα θα ειναι αν βολευτει με Μπακασετες εκει που ουτε εκρηξη εχουν, ουτε ντριπλα, ουτε δημιουργια, ουτε εκτελεση. Για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα επειδη σε αυτην την ΑΕΚ συνηθως δεν λειτουργει σχεδον τιποτα σωστα, δεν γνωριζω αν ο τυπος ηρθε γνωριζοντας τον κοφτη στο μπατζετ, ή του ειπε ο μεγαλος φερτε μου προτασεις και βλεπουμε.

Γιατι και η ποσοτητα παικτων και τα ονοματα που γραφονται δεν συμβαδιζουν και πολυ με αυτα που μπορεις να κανεις με το μπατζετ σου.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Bukowski said:

@nikos αν οι πρωτες προτασεις του Καρντοσο ειναι Ροντριγκο και Ζεραλδες εγω στην θεση των Μπακακη και Μανταλου θα αγχωνομουν.

@ΧΑΜΠΟΣ δυο εξτρεμ ζητησε μετα τον τελικο ο Μανολο. Ο Καρντοσο επειδη ανεβαζει τα μπακ παιζει με παιχτες που συγκλινουν στον αξονα. Γενικα παιχτες που παιζουν πανω στην γραμμη (Γκογκς ποιντ) πλεον δεν πολυυπαρχουν και απλα ειναι αλλη μια μαλακια ολο αυτο που εχει κολλησει στο κεφαλι του ΑΕΚτζη λογω ΑΕΚ 90s και "μπαλαρας απο τα ακρα". Ολες οι ομαδες σημερα παιζουν με παιχτες που μπορουν να συγκλινουν, να σουταρουν, να πασαρουν, να κανουν το 1-2 κτλ. Το οτι λοιπον δεν θελει εξτρεμ μαλλον λογικο ειναι (τα γραφει και ο εγγλεζος) το προβλημα θα ειναι αν βολευτει με Μπακασετες εκει που ουτε εκρηξη εχουν, ουτε ντριπλα, ουτε δημιουργια, ουτε εκτελεση. Για να δουμε.

Οτι τα μπακ ας πουμε οβερλαπ δεν μπορουν να κανουν αν δεν κοψουν προς τα μέσα οι πλάγιοι.

Οτι δεν υπάρχουν παικτες wingers πια

Οτι δεν είναι σημαντικό να δώσεις πλάτος στα πλάγια για να ανοίξει μια άμυνα.

Οτι έπαιζε η ΑΕΚ στα 90ς 4 2 3 1 

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για μεταγραφές είχε και ο Χιμένεθ, και ο Πογιέτ (:wub: btw), μέχρι και ο Ζούζου, αλλά... πήραν τα αρχίδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, SpiRos said:

Προτάσεις για μεταγραφές είχε και ο Χιμένεθ, και ο Πογιέτ (:wub: btw), μέχρι και ο Ζούζου, αλλά... πήραν τα αρχίδια μου.

Αυτο ακριβως

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bukowski said:

 Το οτι λοιπον δεν θελει εξτρεμ μαλλον λογικο ειναι (τα γραφει και ο εγγλεζος χρόνια τώρα

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τσατάλης

• Μια που λέμε για τα στόπερ, οι τελευταίες πληροφορίες λένε πως τα πράγματα δεν είναι πολύ εύκολα για τον Τσόσιτς και με την αλλαγή προπονητή.

• Υπάρχει προβληματισμός από τον Καρντόσο για την περίπτωση του Σέρβου στόπερ. Κι αν σκεφτεί κανείς πως η σεζόν έκλεισε με προβληματισμό κι από πλευράς Χιμένεθ, που τον ήξερε και καλύτερα, το μέλλον φαντάζει δυσοίωνο.

 

• Δεν είναι καθόλου βέβαιο όμως πως στην ομάδα που θέλει να φτιάξει ο Καρντόσο, ακόμη και σε ότι έχει να κάνει με τις συγκεκριμένες θέσεις, θέλει τον τύπο των παικτών που σκεφτόμαστε οι περισσότεροι ως τώρα.

• Και γι' αυτό ακόμη κι από την Πορτογαλία, έχουν ακουστεί περιπτώσεις παικτών που παίζουν και στον άξονα και στα άκρα. Δεν είναι η κύρια θέση τους εξτρέμ. Ζεράλδες για παράδειγμα ή Ριμπέιρο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Απορριπτει ετοιμες λυσεις. Κατι που εκανε και ο Ουζουνιδης περσι και τελικα εμεινε με το Γιαννιωτα.

Βεβαια φετος η συζητηση εχει ξεκινησει νωρις και οχι Ιουλιο μηνα, οποτε υπαρχει περιθωριο να μαζευτεις στο τελος.

Η αποψη μου ειναι οτι θα παμε με Μπακασετα-Πετρο στο πλαι.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως -για να τα λεμε ολα- τον βλεπω ορεξατο, με αποψη, με προτασεις αξιοπρεπων ποδοσφαιριστων κι ενω ειμαστε ακομα αρχες καλοκαιριου.

Το αν θα του περασουν πραγματα ή αν θα τον γειωσουν συντομα θα το δουμε. Και σε περιπτωση που τον γειωσουν θα κριθει και απο την αντιδραση του.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι έχουμε άλλη μία διεκπεραιωτικη χρονιά με άλλον ένα διεκπεραιωτικο προπονητή. Τωρα τι ακούγεται, τι προτείνεται, με αφήνει αδιάφορο...αυτα ισχυουν για τις ομάδες και εμεις ειμαστε πλεον εργοληπτικη εταιρεία. Ατσαλωθειτε.

Υγεία πάνω απ'όλα

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, The Magician said:

Απορριπτει ετοιμες λυσεις. Κατι που εκανε και ο Ουζουνιδης περσι και τελικα εμεινε με το Γιαννιωτα.

Βεβαια φετος η συζητηση εχει ξεκινησει νωρις και οχι Ιουλιο μηνα, οποτε υπαρχει περιθωριο να μαζευτεις στο τελος.

Η αποψη μου ειναι οτι θα παμε με Μπακασετα-Πετρο στο πλαι.

Αρα απ οτι καταλαβαινω τα λαθη τα εκανε περυσι ο Ουζουνιδης που απερριπτε τους παικτες που του προτειναν και ουσιαστικα δικαιωθηκε μονο με τον Πονσε για τον οποιο επεμεινε.

Λες να επαναλαβει τα ιδια λαθη και ο Καρντοσο ή θεωρεις οτι ειναι καλυτερος προπονητης και θα το μαζεψει το πραγμα;

Αν και απ' οτι καταλαβαινω απο αυτο που θελει να παιξει αν μεινουμε με Τασο και Πετρο στο πλαι θα ριξουμε μαυρο δακρυ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ο Μελισσανίδης θα στηρίξει τον Καρντόσο γιατί του σφύριξαν πως οι Πορτογάλοι προπονητές είναι στα μέσα και στα έξω μανατζερικά, έχουν πιάσει όλα τα πόστα και μάλλον είναι απαραίτητοι αν θες να κινήσεις μεταγραφικά χρήμα. Θυμίζω πως πέρσι είχε κάνει επαφές με τους αδερφούς Λέμιτς και άρα ψάχνεται. Ο Βαγγέλης πχ το χει πιάσει το νόημα χρόνια τώρα. Αυτό που δεν ξέρω αν έχει αντιληφθεί ο Μελισσανίδης είναι πως για να κυνηγήσεις πωλήσεις... περήφανες πρέπει να ακουμπήσεις στο τραπέζι και ένα ποσό της τάξης των 7-10m. Γιατί αν θεωρεί πως φέρνοντας ελεύθερους θα του γίνουν χάρες, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσει αφού το πολύ εκεί που δίνει δανεικούς σε κωλοομάδες της ελληνικής επικράτειας να αρχίσει να δίνει σε κωλοομάδες της Ιβηρικής επικράτειας. Σπρώξε εκεί που πρέπει Μελισσανίδη το χρήμα και θα ρθουν και οι προτάσεις για Μπάρκα, Γαλανόπουλο και Livaja.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nikos said:

Εγω παντως -για να τα λεμε ολα- τον βλεπω ορεξατο, με αποψη, με προτασεις αξιοπρεπων ποδοσφαιριστων κι ενω ειμαστε ακομα αρχες καλοκαιριου.

Το αν θα του περασουν πραγματα ή αν θα τον γειωσουν συντομα θα το δουμε. Και σε περιπτωση που τον γειωσουν θα κριθει και απο την αντιδραση του.

Με βάση το ακριβώς προηγούμενο ποστ μου, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις μήπως αποφάσισε επιτέλους να σπρώξει λίγο χαρτί μπας και του ανοίξουν οι Ιβηρικές μανατζερικές πόρτες. Και αυτό γιατί τα ονόματα που ακούγονται είναι όντως πολύ παραπάνω από το επίπεδο που μας έχουν συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Bukowski said:

Με βάση το ακριβώς προηγούμενο ποστ μου, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις μήπως αποφάσισε επιτέλους να σπρώξει λίγο χαρτί μπας και του ανοίξουν οι Ιβηρικές μανατζερικές πόρτες. Και αυτό γιατί τα ονόματα που ακούγονται είναι όντως πολύ παραπάνω από το επίπεδο που μας έχουν συνηθίσει.

Το πολυ 2-3 μυρια που ισως περισσεψουν απο το σεντονι και αυτα εκτιμω πολυ δυσκολα, γιατι θα κραταει καβατζα για τρυπες.

Αλλα χρηματα δεν υπαρχουν, ειδικα απο την τσεπη του εχει καταστει σαφες οτι δεν βαζει ευρω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Το πολυ 2-3 μυρια που ισως περισσεψουν απο το σεντονι και αυτα εκτιμω πολυ δυσκολα, γιατι θα κραταει καβατζα για τρυπες.

Αλλα χρηματα δεν υπαρχουν, ειδικα απο την τσεπη του εχει καταστει σαφες οτι δεν βαζει ευρω.

Ε ας βάλει έστω αυτά είναι μια αρχή μπας και κινηθεί η μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Για τον εξυπνακια ισχυει οτι: "αγάπη είναι να παίρνεις και όχι να δινεις"

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bukowski said:

Με βάση το ακριβώς προηγούμενο ποστ μου, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις μήπως αποφάσισε επιτέλους να σπρώξει λίγο χαρτί μπας και του ανοίξουν οι Ιβηρικές μανατζερικές πόρτες. Και αυτό γιατί τα ονόματα που ακούγονται είναι όντως πολύ παραπάνω από το επίπεδο που μας έχουν συνηθίσει.

 

Ξερω οτι η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια αλλα πλεον ο ανθρωπος δεν κανει τον κοπο ουτε να κοροιδεψει.Το ειπε ξεκαθαρα,δεν θα υπονομευσουμε το μελλον τη ομαδας με σπαταλες.Εξαλλου τα μαντατζεροκολπα γινονται για να ξεπλυνεις χρημα ο δικος μας δεν κανει τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Ο προπονητης θα φανει απο τα χαφ και τα εξτρεμ που θα φερει,αν φερει σαπακες,τοτε σαπακας ειναι και αυτος,ας ψαξει να βρει σε δευτερες κατηγοριες πορτογαλιας,ισπανιας,ιταλιας.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, nikos said:

Εγω παντως -για να τα λεμε ολα- τον βλεπω ορεξατο, με αποψη, με προτασεις αξιοπρεπων ποδοσφαιριστων κι ενω ειμαστε ακομα αρχες καλοκαιριου.

Το αν θα του περασουν πραγματα ή αν θα τον γειωσουν συντομα θα το δουμε. Και σε περιπτωση που τον γειωσουν θα κριθει και απο την αντιδραση του.

Η πιο σωστη αναλυση αυτη τη στιγμη. Προσθετω μονο οτι παρουσιαζεται πολυ οργανωτικος και εχει συναισθηση πως ειναι μικροτερο μεγεθος απο την ομαδα.

6 hours ago, Man Of Faith said:

Αρα απ οτι καταλαβαινω τα λαθη τα εκανε περυσι ο Ουζουνιδης που απερριπτε τους παικτες που του προτειναν και ουσιαστικα δικαιωθηκε μονο με τον Πονσε για τον οποιο επεμεινε.

Λες να επαναλαβει τα ιδια λαθη και ο Καρντοσο ή θεωρεις οτι ειναι καλυτερος προπονητης και θα το μαζεψει το πραγμα;

Αν και απ' οτι καταλαβαινω απο αυτο που θελει να παιξει αν μεινουμε με Τασο και Πετρο στο πλαι θα ριξουμε μαυρο δακρυ.

Πρεπει να προσαρμοστει το συντομοτερο δυνατο στα οικονομικα δεδομενα του κλαμπ. Οι πρωτες διαρροες δεν κανουν καλο διοτι ο κοσμος σχηματιζει μια λαθος εικονα για τους στοχους που θα κυνηγησει η ΑΕΚ. Ειναι συγκεκριμενες οι δυνατοτητες.

5 hours ago, Bukowski said:

Με βάση το ακριβώς προηγούμενο ποστ μου, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις μήπως αποφάσισε επιτέλους να σπρώξει λίγο χαρτί μπας και του ανοίξουν οι Ιβηρικές μανατζερικές πόρτες. Και αυτό γιατί τα ονόματα που ακούγονται είναι όντως πολύ παραπάνω από το επίπεδο που μας έχουν συνηθίσει.

Δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο, βγαλε απο το μυαλο σου τετοια σεναρια, μιλαμε για ανθρωπο που δεν σκεφτεται ουτε θα σκεφτει ετσι. Δυστυχως γινεται και παλι το aiming high της ομαδας με στοχους που ειναι εκτος οικονομικων δυνατοτητων. Θα ερθει ενας στοπερ οχι με τα χαρακτηριστικα του Σουηδου, θα γινει πολυ σοβαρη προσπαθεια να πωληθει ο Μπακακης, θα αξιολογηθουν οι χαφ για να καταληξουμε αν θα παμε σε ποδοσφαιριστη και εκει και το σχεδιο του προπονητη θα εξαρτηθει μεσες ακρες απο τις επιλογες του ενος ακραιου και του επιθετικου. Εχει μια αποψη να παει και με το Λιβαγια στην κορυφη, θα δουμε, ειναι νωρις.

Αν καταφερει η ομαδα και πουλησει παικτη θα λυθει το προβλημα. Η συνυπαρξη Λιβαγια-Μανταλου-Μπακασετα (3 πολυ μεγαλα συμβολαια) ειναι πολυ δυσκολη και ενα σου μεινουν αμανατι μονο ο Μπακασετας μπορει να γινει παικτης ροτεησον. Οι αλλοι θεωρουν εαυτους βασικους και αναντικαταστατους με αποτελεσμα να εισαι αναγκασμενος να πας σε συγκεκριμενα σχηματα. Εαν λοιπον παει με Λιβαγια κορυφη, Μανταλο στο μεσον του "3" πισω του, τοτε τα δυο ακρα πρεπει να ειναι ποδοσφαιριστες και με ποιοτητα και με πλεονεκτημα στο 1με1 και με σκορ. Αυτοι οι παικτες ειναι πανακριβοι ομως και εκτος δυνατοτητων της ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D featured this topic
  • George_D unfeatured this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×