Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

Guest MARILLION

Εμένα με νοιάζει να υποφέρουν οι αλλόθρησκοι που θα έρχονται. 17 χρόνια είναι πολλά. Ξεχάσανε τα βάσανά τους στη Φιλαδέλφεια. 33άρι και σφυριές στ’αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαύροι ακόμα θυμούνται τις λάσπες που πατουσαν πριν μπουν στο πέταλο, όλως τυχαίως πάντα έβρεχε πριν .. :)

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kostas21 said:

Δείτε ώρα ποστ. Μιλάμε πιο προβλεψιμοι κ από ηλιοβασίλεμα οι μανταλομπακακηδες. 

Ε στην νέα γηπεδαρα δεν θα κάνουν τέτοια λολ

Link to comment
Share on other sites

Guest MARILLION

Τι δουλειά έχει η χωρητικότητα για την οποία λέγαμε, με τους μπακακομάνταλους ?
Σαφώς και πρέπει να μπεις με περισσότερους ποιοτικούς παίκτες.

Το γήπεδο θα σου δίνει και κάποιους βαθμούς όμως, που 17 χρόνια τους έχεις ξεχάσει, ακόμα κι αν έχεις Πεπέ, Πολύβιο Χατζόπουλο, Μπακάκη ή δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Δέσιμο με την ομάδα προσφέρει η έδρα για αυτό είναι σημαντική, απομακρυνθηκε το δεσιμο του κόσμου με την ομάδα με το ΟΑΚΑ. Αυτό βέβαια είναι παρα πολύ σημαντικό.

Αγωνιστικα δεν αλλάζουν και παρα πολλά μια χρονια που άξιζες να το παρεις στο ΟΑΚΑ το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Guest MARILLION

Δεν χρειάζεται να γράψω τις δυναμικές που έχουμε χάσει χωρίς το γήπεδο. Θα τελειώσω το 15άυγουστο και δεν έχω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσουμε καπου εδώ ότι Ιούνιο περιμένουνε να ξεκινήσει η ΤΟΜΗ τα έργα μέσα. Δεν πρέπει να χαθεί άλλος χρόνος αν θελουμε να προλάβουμε να μπουμε για το 2021/22.

Link to comment
Share on other sites

Ο δασκαλος ειπε οτι τον επομενο Ιουλιο θα ειναι ετοιμο. Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπαντήσει παντως ότι ο δάσκαλος μεταφέρει αυτά που λέει ο Μητσος και ΔΕΝ είναι στο χερι του Μητσου το ποτε θα τελειώσει. 
Αν ξεκινήσουν Ιούνιο-Ιούλιο οριακα τελειώνουν Αύγουστο ‘21 αν πάνε βάσει σύμβασης.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nikos said:

Να θυμίσουμε καπου εδώ ότι Ιούνιο περιμένουνε να ξεκινήσει η ΤΟΜΗ τα έργα μέσα. Δεν πρέπει να χαθεί άλλος χρόνος αν θελουμε να προλάβουμε να μπουμε για το 2021/22.

Τελικά τι γίνεται με αυτό; τον Ιούνη είπανε και κοντεύει Ιούλιος. Θα επαναληφθεί για πολλοστή φορά  το σενάριο να ξεκινάει ένα δημόσιο έργο αργότερα από ότι είχε προαναγγελθει; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τελικά τι γίνεται με αυτό; τον Ιούνη είπανε και κοντεύει Ιούλιος. Θα επαναληφθεί για πολλοστή φορά  το σενάριο να ξεκινάει ένα δημόσιο έργο αργότερα από ότι είχε προαναγγελθει; 

Έτσι φαίνεται. Αν και θεωρητικα αν ο Πατουλης πραγματι έκανε γραφειοκρατικά τους μίνιμουμ χρόνους, δεν θα έπρεπε να καθυστερήσει. Περιμένουμε ενημέρωση, τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, George_D said:

@Skepastos εχεις καποια ενημερωση για το πιο πανω θεμα?

Όχι Τζορτζ. Δεν ξέρω. Ιδωμεν

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, goku21 said:

γιατί θα έχουμε + 10 μυρια έσοδα από το γηπεδο; 

- σημερα η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ πληρωνει 250.000 ευρω τον χρονο ενοικιο για το γηπεδο + 50.000 ευρω για καποιους εξτρα χωρους 

- σημερα η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ πληρωνει 1500 ευρω τον αγωνα την καθε θυρα που ανοιγει τα λεφτα πανε στο ΟΑΚΑ και δεν ειναι αυτα που πληρωνει η ΑΕΚ στην εταιρια σεκιουριτι

- δεν εχει καμια εμπορικη χρηση (0 εκτος του VIP Members που τα παντα ειναι δωρεαν), δεν εκμεταλλευεται καμια αλλη εμπορικη χρηση του ΟΑΚΑ

- η ΑΕΚ πληρωνει σταθερα εδω και 3-4 χρονια την ετησια ανακατασκευη του χορτου (φετος συνεβαλε και η βαζελα ενα 30%)

- η ΑΕΚ ας πουμε μεσοσταθμικα οτι πουλαει 12.000 διαρκειας με μια μεση τιμη 300 ευρω αρα χοντρικα 3,5Μ

- η ΑΕΚ φετος ειχε 15,800 εισητηρια μεσο ορο ας πουμε οτι 8000 διαρκειας πηγαν στο γηπεδο και τα υπολοιπα 7800 ειναι απλα εισιτήρια με μια μεση τιμη 15 ευρω για 15 αγωνες μας κανει 1.700.000

- συνεπως ας πουμε οτι δινει 15 αγωνες εχει λειτουργικα εξοδα στο ΟΑΚΑ (χωρις σεκιουριτι κτλπ) κοντα στις 700.000 ευρω 

- Αρα φετος η ΑΕΚ χοντρικα εσοδα απο την εδρα της ειχε 4Μ ας πουμε (χοντρικα τωρα 200 πανω -200 κατω διαφορα δεν εχει)

 

Παμε τωρα στην Αγια Σοφια

Συμφωνα με τις μελετες που εχουν γινει το λειτουργικο κοστος του γηπεδου για ολο τον χρονο υπολογιζεται στα 2Μ, αυτα η μελετη που εχει γινει υπολογιζει να τα βγαλει απο εσοδα του μουσειου προσφυγικου ελληνισμου - συναυλιες που θα γινονται το καλοκαιρι - ενοικιο εθνικης ομαδας (απο 250 μεχρι 400 χιλιαδες αναλογα την χρηση) - λοιπες εκδηλωσεις σε οσιο λουκα (μην γελατε ο λογος που το εκκλησακι ερχεται στον χωρο των μουσειων ειναι για να μπορει να κανει γαμους βαπτισεις ολο τον χρονο) - λοιπες εμπορικες χρησεις (χαμαμ, καφενεδες κτλπ). Αρα αφηνουμε στην ακρη το λειτουργικο κοστος του γηπεδου

 

- η ΑΕΚ παντα συμφωνα με τι εκτιμουν οτι θα ερθουν σαν εσοδα, θεωρει οτι θα λαμβανει 1Μ περιπου τον χρονο για μια 10ετια για την ονοματοδοσια του γηπεδου

- Ας πουμε οτι η ΑΕΚ θα πουλησει 20.000 διαρκειας στην Αγια Σοφια με μια μεση τιμη τα 400 ευρω αρα γυρω στα 8Μ (θεωρω το νουμερο λογικο ειδικα τις πρωτες χρονιες)

- Ας θεωρησουμε οτι θα εχει ενα μεσο ορο 25000 θεατων που τα 8.000 θα ειναι απλα εισητηρια με μια μεση τιμη 15 ευρω για 15 αγωνες δηλαδη 1.800.000

- Απο τις εμπορικες χρησεις υπολογιζεται οτι θα εχει εσοδα κοντα στα 2Μ (καφε - εστιατορια - μουσειο ΑΕΚ (ξεχωριστο απο το αλλο μουσειο) - στεγασμενη μπουτικ στο γηπεδο.

- Δεν βαζω καθολου μεσα λοιπες χορηγικες συμφωνιες (που απο οτι λεει ο μουσατος διευθυντης μαρκετινγκ θα ειναι αρκετες) - σημειωση σημερα στο ΟΑΚΑ απαγορευεται βαση συμβασης να κανεις αλλες χορηγικες τοποθετησεις.

η Σουμα ειναι κοντα στα 13Μ χωρις να υπολογιζουμε αλλες χορηγιες εκτος του ονοματος

13Μ στην Αγια Σοφια - 4,5Μ στο ΟΑΚΑ και νομιζω οτι ειναι εγκρατεις στις προβλεψεις τους.

 

Απο αυτα τα 10Μ περιπου εσοδα λοιπον παραπανω η ποδοσφαιρικη ΑΕΚ θα παρει το 70% (το αγωνιστικο τμημα δηλαδη), οι ακαδημιες της ΑΕΚ θα παρουν το 10% και η επεκταση και συνεχομενη αναβαθμιση των Σπατων αλλο ενα 10% και ενα 10% υπολογιζεται να μενει στην ΠΑΕ σαν κουμπαρας αυτα τωρα χοντρικα και μπακαλικα.

 

συνεπως αν η ΑΕΚ το 2019 -2020 ειχε εσοδα πανω κατω 14Μ (αφου στην ευρωπη ειχε τα μινιμουμ εσοδα λογω αποκλεισμου απο τα πλειοφ) τοτε μια ιδια χρονια στην Αγια Σοφια θα μιλαμε για 20Μ+

η Τωρινη ομαδα της ΑΕΚ κοστιζει 10,5Μ καθαρα λεφτα το ροστερ + κοντα στο 1Μ για προπονητικα τιμ (καρντοσου και καρερα)(χωρις εφοριες, ΙΚΑ) και αλλα 7-8Μ ειναι τα λειτουργικα εξοδα που ξερουμε χωρις να υπολογιζουμε εξτρα εξοδα (επεκτασεις σπατων κτλπ)

Αρα η ιδια χρονια αν γινοταν στην Αγια Σοφια (χωρις ευρωπη) θα ησουν θετικος αρα θα μπορουσες να εχεις ανεβασει το μπατζετ σου και αλλο.

Να θυμισω οτι τα τωρινα μπατετ των 3 σε καθαρα λεφτα (χωρις εφοριες) ειναι

Μπουγατσα 15.5Μ

Γαυρος 13.3Μ

ΑΕΚ 10.5Μ

 

αν θελει καποιος μοντ το μεταφερει οπου νομιζει

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, αν και μπορείς να πεις κάνα 5αρι μύρια ως υπεραισιοδοξα. Μην έχοντας ΤΔ από τα Φιλιατρά (αν καταφέρουμε μακροχρόνια) το ρεφάρει. 

Link to comment
Share on other sites

μεταφερθηκε εδω.

 

 

Μητσο σεβομαι τον κοπο σου και ειναι κατανοητα αυτα που γραφεις (μπορει να ειναι πιο αισιοδοξα ή πιο απαισιοδοξα απο οσο πρεπει, αλλα δεν εχει σημασια).

 

αλλα εχω 2 ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αποριες

1) αυτα ποιος τα λεει? υπαρχει καποιο λινκ, καποια συνεντευξη που να τα εξηγει καποιος? ή μιλαμε για off the record μελετες που ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει?

2) δεν υπαρχει συμβαση οτι θα το εκμεταλλευεται για 49 χρονια η Δικεφαλος? εμεις λεμε/πιστευουμε δηλαδη οτι καποιοι (με πρωτο τον Μελισσανιδη) τελικα θα βαλουν καΝια 20αρια εκατομμυρια ως δωρεα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

μεταφερθηκε εδω.

 

 

Μητσο σεβομαι τον κοπο σου και ειναι κατανοητα αυτα που γραφεις (μπορει να ειναι πιο αισιοδοξα ή πιο απαισιοδοξα απο οσο πρεπει, αλλα δεν εχει σημασια).

 

αλλα εχω 2 ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αποριες

1) αυτα ποιος τα λεει? υπαρχει καποιο λινκ, καποια συνεντευξη που να τα εξηγει καποιος? ή μιλαμε για off the record μελετες που ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει?

2) δεν υπαρχει συμβαση οτι θα το εκμεταλλευεται για 49 χρονια η Δικεφαλος? εμεις λεμε/πιστευουμε δηλαδη οτι καποιοι (με πρωτο τον Μελισσανιδη) τελικα θα βαλουν καΝια 20αρια εκατομμυρια ως δωρεα?

 

1) αυτα τα λενε αυτοι που χειροζονται τα εμπορικα του γηπεδου (οσον αφορα τα εμπορικα εσοδα), ο καραουζας σε προσφατη συνεντευξη στο Podcast του 365 ειχε αναφερει μεσες ακρες τα αυξημενα εσοδα και off the record υπολογιζουν πολλα παραπανω απο οτι εβαλα εγω.

2) τα διαρκειας ειναι απλη αναλογικη δεν πιστευω να θεωρει καποιος οτι η Αγια Σοφια θα εχει λιγοτερα διαρκειας η ποσο μαλλον φτηνοτερα διαρκειας απο το ΟΑΚΑ οι τιμες που εβαλα ειναι πολυ μικρες και απαισιοδοξες θεωρω οτι θα ειναι ακομα μεγαλυτερα εσοδα.

3) υπαρχουν μελετες στις αρχικες παρουσιασεις που παρουσιαζουν  τις επισκεψιμοτητες και στα 2 μουσεια και γενικα στους εμπορικους χωρους του γηπεδου Νικο.

 

οχι η δικεφαλος δεν θα παιρνει εσοδα απο το γηπεδο σε αυτο εχει δεσμευτει ο Μελισσανιδης τωρα αν ξερει καποιος κατι αλλο πολυ ευχαριστως να μας ενημερωσει

 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει συμβαση που λεει οτι θα το εκμεταλλευεται για 49 χρονια. με σφραγιδες και υπογραφες.

Αν λυθηκε, αλλαξε κλπ ΟΤΑΝ και ΑΝ δουμε κανα επισημο εγγραφο να το δεχτουμε. μεχρι τοτε εγω ξερω οτι εχω δει αυτην την συμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

υπαρχει συμβαση που λεει οτι θα το εκμεταλλευεται για 49 χρονια. με σφραγιδες και υπογραφες.

Αν λυθηκε, αλλαξε κλπ ΟΤΑΝ και ΑΝ δουμε κανα επισημο εγγραφο να το δεχτουμε. μεχρι τοτε εγω ξερω οτι εχω δει αυτην την συμβαση.

φυσικα και υπαρχει συμβαση γιατι δεν υπηρχε τροπος να εκμεταλλευτει αλλιως η ερασιτεχνικη το γηπεδο στην συμβαση δεν αναφερει πουθενα κανενα τιμημα η κερδος η ποσοστο η οτιδηποτε απο οσο ξερω και εχω διαβασει προς την δικεφαλος, ουτε τιμημα συμβασης της ΠΑΕ προς την Δικεφαλος αναφέρεται.

απο εκει και περα ο ιδιος ο μελισσανιδης εχει δεσμευτει δημοσια οτι η Δικεφαλος δεν θα εχει κανενα κερδος φυσικα και απο τα εσοδα του γηπεδου θα πληρωνονται τα λειτουργικα του. Συμφωνα με την αρχικη μελετη αυτα θα ειναι περιπου 2Μ τον χρονο. 

ολοι οι μετοχοι της Δικεφαλος εχουν γνωση των παραπανω συμβασεων και δεσμευσεων 

απο εκει και περα ο καθενας πιστευει οτι θελει 

Link to comment
Share on other sites

η συμβαση του 2015 => http://www.eksegersi.gr/ckeditor_assets/attachments/704/symvasi.pdf

λεει οτι θα το εκμεταλλευεται η Δικεφαλος για 49 χρονια. δηλαδη θα πλερωνει τα εξοδα και θα εισπραττει τα εσοδα.

εγω ΑΠΛΑ πιστευω ο,τι διαβαζω. χωρις συμπαθειες ή εμπαθειες.

 

αν διαβασω κατι αλλο επισημο (αλλαγες στους ορους της συμβασης, λυση της συμβασης κλπ), θα πιστεψω πλεον  το νεοτερο που διαβασα. μπορει και ηδη να υπαρχει κατι και να μην το εχω βρει ετσι?

 

fair enough πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα οτι η συμβαση αυτη ειναι τυπικη και δεν οριζει τιποτα για τις συμβαλλομενες πλευρες απο εκει και περι ορεξεως του καθενος η πιτα ολοκληρη

Link to comment
Share on other sites

Για την Δικέφαλος ΑΕ υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση  ή έστω  ανεπίσημη πληροφόρηση για το μετοχικό της κεφάλαιο; Ποιοι έχουν μετοχές, πόσο ποσοστό μετοχών έχει ο καθένας από τους κατόχους μετοχών, πλην των μικρομετόχων φυσικά κτλ.; 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Για την Δικέφαλος ΑΕ υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση  ή έστω  ανεπίσημη πληροφόρηση για το μετοχικό της κεφάλαιο; Ποιοι έχουν μετοχές, πόσο ποσοστό μετοχών έχει ο καθένας από τους κατόχους μετοχών, πλην των μικρομετόχων φυσικά κτλ.; 

 

οχι δεν ξερω ακριβη ποσοστα ξερω οτι το αρχικο κεφαλαιο ηταν 1Μ και εχει καλυφθει μια ΑΜΚ 25Μ, αν τα εχει καποιος αλλος τα βαζει

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×