Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. IX


Araujo21
 Share

Recommended Posts

Ευχαριστούμε περιφέρεια . Όλα αυτά είναι μέρος του τρίτου και τελευταίου διαγωνισμού της περιφέρειας. 

Τελευταίο βήμα; Ο χλοοτάπητας!

Στο τελικό στάδιο κατασκευής του βρίσκεται το γήπεδό μας στη Νέα Φιλαδέλφεια και στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα ξεκινά η κατασκευή του χλοοτάπητα!

Ο αγωνιστικός χώρος θα είναι ένας από τους πιο σύγχρονους στην Ευρώπη, με υβριδικό χλοοτάπητα σε πλήρως αμμώδες υπόστρωμα, σύμφωνα με τις πιο αυστηρές διεθνείς προδιαγραφές. 

Για πρώτη φορά σε ελληνικό γήπεδο θα τοποθετηθούν φωτιστικά σώματα LED που θα υποβοηθούν την ανάπτυξη του χλοοτάπητα και θα τον θερμαίνουν με υπέρυθρες ακτινοβολίες, ενώ ειδικοί ανεμιστήρες θα δροσίζουν τον αγωνιστικό χώρο τους θερμούς μήνες.

Εκτός της πρωτοποριακής τεχνολογίας στις υποδομές του χλοοτάπητα, υπάρχει σαφής κατεύθυνση ώστε ο αγωνιστικός χώρος να έχει το μικρότερο δυνατό ανθρακικό και υδατικό αποτύπωμα. Έτσι μεταξύ άλλων θα εγκατασταθεί σύγχρονο σύστημα καταγραφής αγροτομετεωρολογικών δεδομένων που θα βασίζεται στην καταγραφή δεδομένων από πλέγμα αισθητήρων που θα καταγράφουν εδαφική υγρασία, ηλιακή ακτινοβολία, υγρασία φύλλων, ταχύτητα ανέμου, βροχόπτωση και ατμοσφαιρική υγρασία. Η ακριβής καταγραφή των θερμοκρασιών θα βοηθήσει στην καταγραφή ημεροβαθμών για την πρόβλεψη ασθενειών ώστε η αντιμετώπιση να γίνεται με τον πιο φυσικό τρόπο.

Η άρδευση θα γίνεται μέσω μια γιγάντιας δεξαμενής που θα συσσωρεύει βρόχινο και αποστραγγιστικό νερό το οποίο κατόπιν φίλτρανσης θα συμπληρώνει την βασική άρδευση σε ποσοστό περίπου 30% ετησίως.

Ο σχεδιασμός ήταν πολύμηνος, λεπτομερής και δύσκολος αλλά είναι πια έτοιμο το κάθε βήμα. μέχρι την τελική παράδοση του έργου!
#aekfc #OpapArena #ourhome #ourstadium #ourcity #neafiladelfia

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τιγρη μου τα αγροτομετεωρολογικα σου δεδομένα τελειωμό δεν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Man Of Faith said:

Τιγρη μου τα αγροτομετεωρολογικα σου δεδομένα τελειωμό δεν εχουν.

Επιτέλους για να δούμε και τον αληθινό Μανταλο.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AG21 said:

Η άρδευση θα γίνεται μέσω μια γιγάντιας δεξαμενής 

Γιγάντιο χυσοδοχείο με ΆΡΔευση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως πεταει ο Αετος δεν τον εκπαιδεύουμε να αρπαζει και τα Μανταλοειδη  στην προθερμανση  να γλιτωνουμε? Ολοκληρο βοδι σηκωνει ... εναν Μανταλο να μην μπορει ?

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει τι γίνεται? Θα παιζοθμε εκεί του χρόνου? Αν το τρέξουν πιστευω προλαβαινουν... 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αποστάσεις απο κερκίδες κ αγωνιστικό χώρο σε οάκα και αγ. σοφιά αντίστοιχα ? Θυμάμαι για το καινούργιο είχε γραφτεί 12μέτρα απο τα τέρματα και 6 μέτρα στα πλάγια, ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, enck1 said:

Γνωρίζει κανείς αποστάσεις απο κερκίδες κ αγωνιστικό χώρο σε οάκα και αγ. σοφιά αντίστοιχα ? Θυμάμαι για το καινούργιο είχε γραφτεί 12μέτρα απο τα τέρματα και 6 μέτρα στα πλάγια, ισχύει ?

Νομίζω ναι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nestoridis21 said:

Νομίζω ναι ισχύει.

Στο οάκα πόσο είναι όμως ? ας πουμε απο το πέταλο που αν έχεις μυωπία πας απλά για τη φάση

Link to comment
Share on other sites

Στο οακα στο κάτω διάζωμα ο κόσμος κάθεται από τη 15 σειρά και πάνω ενώ η νφ έχει 20 σειρές όλες και όλες. Εξτος αυτού η κερκίδα είναι σχεδόν στο ίδιο ύψος με το γήπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, AG21 said:

Στο οακα στο κάτω διάζωμα ο κόσμος κάθεται από τη 15 σειρά και πάνω ενώ η νφ έχει 20 σειρές όλες και όλες. Εξτος αυτού η κερκίδα είναι σχεδόν στο ίδιο ύψος με το γήπεδο. 

Νομίζω ρωτάει πόση απόσταση έχει το τέρμα από την κάτω ακρη του πετάλου.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nestoridis21 said:

Νομίζω ρωτάει πόση απόσταση έχει το τέρμα από την κάτω ακρη του πετάλου.

Ναι το ξέρω απαντήθηκε απλά το προσθέσα για το πόσο κοντά είναι ο κόσμος σε σχέση με το οακα

Link to comment
Share on other sites

Στο ΟΑΚΑ και στο κεντρο να εισαι βλεπεις το γηπεδο στραβα και μακρια. Νομιζω οτι στο θεμα οπτικης θα παθουμε σοκ οταν μπουμε σε κανονικο γηπεδο.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, enck1 said:

Στο οάκα πόσο είναι όμως ? ας πουμε απο το πέταλο που αν έχεις μυωπία πας απλά για τη φάση

Όπου και να είσαι με λιγη παραπανω μυωπία δεν βλέπεις 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, moukie said:

Στο ΟΑΚΑ και στο κεντρο να εισαι βλεπεις το γηπεδο στραβα και μακρια. Νομιζω οτι στο θεμα οπτικης θα παθουμε σοκ οταν μπουμε σε κανονικο γηπεδο.

Όπως το έπαθα εγώ το "σοκ" στη Ριζούπολη στο ματς με την απονομή του πρωταθλήματος.

Μετά από τόσα χρόνια ΟΑΚΑ είχα ... ξεχάσει πως είναι το κανονικό γήπεδο και πως είναι να βλέπεις τη φάτσα του παίκτη.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Νονός said:

Όπως το έπαθα εγώ το "σοκ" στη Ριζούπολη στο ματς με την απονομή του πρωταθλήματος.

Μετά από τόσα χρόνια ΟΑΚΑ είχα ... ξεχάσει πως είναι το κανονικό γήπεδο και πως είναι να βλέπεις τη φάτσα του παίκτη.

Φάτσα βλέπεις με την προϋπόθεση να μην έχεις πιει 1 κυβικό μέτρο μπύρα πριν. 😅

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Νονός said:

Όπως το έπαθα εγώ το "σοκ" στη Ριζούπολη στο ματς με την απονομή του πρωταθλήματος.

Μετά από τόσα χρόνια ΟΑΚΑ είχα ... ξεχάσει πως είναι το κανονικό γήπεδο και πως είναι να βλέπεις τη φάτσα του παίκτη.

Αμα είναι η φάτσα του Μάνταλου προτιμώ ΟΑΚΑ

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο του ιωνικού κέντρου θα το χρησιμοποιούμε για στάθμευση τις ημέρες των αγώνων 

https://anazitisinews.gr/2022/03/18/oloklirothike-to-parking-ston-perisso-se-exelixi-ta-loipa-ktiria-tou-ionikou-kentrou-tis-mitropolis-ifich/?fbclid=IwAR0TC3k4loMeacWFwQT3XXA2qC1GooJ7k0JCxbeShmdasGgvhjgvk65w99w

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

f27a5d84e146bda211cc8fa2217aee11_847613.jpg

Μπηκε η φυσουνα κυριοι. Χορτο δεν εχουμε ακομα αλλα φυσουνα ειμαστε κομπλε

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×