Jump to content

Recommended Posts

On 3/20/2024 at 2:08 AM, Rayo Vallecano 21 said:

"Εεεε, εδώ  ο μόνος που μιλάει  είμαι εγώ. Βουλωστε το λίγο. Εμένα ακούτε. Οταν λέμε ότι πρέπει να παλέψουμε, τότε γαμω την πουτανα μου. Λίγο ακόμα και θα παίξουμε διπλούς αγώνες, τι στο πούτσο θέλουμε να κάνουμε; Ενα παιχνίδι για να λήξει 3-0, και όχι με την ψυχή στο στόμα. Αυτό δείχνει τις μεγάλες ομάδες παιδιά, αυτό είναι που τις δείχνει. Δεν μπορούμε να τελειώνουμε με ένα λιγότερο. Το κέντρο μου, το κέντρο μου, έλεγα στον Ορμπελιν και στον Μάικλ, εκεί οι δύο σας, εκεί. Που πάτε; Τι ανάγκη υπάρχει να πάτε μπροστά; Κρατήστε την μπάλα, αρκεί να κάνετε τρεις πάσες. Βγαίνει ο τερματοφυλακας, βγαίνει ο μέσος (ή αποβάλλεται) , ηρεμία, κανείς δεν μας πιέζει, έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας, αντιμετωπίστε κάθε δυσκολία. Δεν χρειάζεται όμως  να τελειώνουμε ετσι το παιχνίδι. Τώρα μας χρησιμεύει σαν μάθημα Νικήσαμε; Τώρα ναι. Αλλα αν ερχόταν ισοπαλία, τι θα γινόταν; Αν ερχόταν ισοπαλία, τότε θα ήμασταν για σκότωμα, γαμω την πουτανα μου. Για αυτο, πιο σοβαρά, την επόμενη πιο σοβαρά. "

Panserraikos, OFI, Kifissia, Panetolikos and Aris like this post

  • Hahaha 8
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νονός said:

Panserraikos, OFI, Kifissia, Panetolikos and Aris like this post

Μεταφραστικες δυσκολίες βέβαια. Το nadie nos apura στα Αργεντίνικα, στην κυριολεξία μπορεί να α σημαίνει "κανείς δεν μας αναγκάζει να βιαστούμε" ενώ στα καστιγιανικα της Ισπανίας μπορεί να σημαίνει πολλά και διάφορα όπως "κανείς δεν μας πιέζει μέχρι... εξαντλήσεως". Το "κανείς δεν μας πιέζει" ηταν το πιο απλό, για να μην μπω σε λεπτομέρειες, αν και πιο ελεύθερα θα μπορούσε να είναι και " κανείς δεν μας τρέχει" :)

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Μεταφραστικες δυσκολίες βέβαια. Το nadie nos apura στα Αργεντίνικα, στην κυριολεξία μπορεί να α σημαίνει "κανείς δεν μας αναγκάζει να βιαστούμε" ενώ στα καστιγιανικα της Ισπανίας μπορεί να σημαίνει πολλά και διάφορα όπως "κανείς δεν μας πιέζει μέχρι... εξαντλήσεως". Το "κανείς δεν μας πιέζει" ηταν το πιο απλό, για να μην μπω σε λεπτομέρειες, αν και πιο ελεύθερα θα μπορούσε να είναι και " κανείς δεν μας τρέχει" :)

 

Το "τρανκίλο" που λέει, εν τω μεταξύ, το καταλάβαμε και οι μη γνώστες της γλώσσας. :lol:

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλακες μου.. όταν θα φύγει θα πέσουμε σε κατάθλιψη.

  • Δικεφαλάκι 17
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη φύγει αυτός ποτέ, αυτός είναι σε φάση που τώρα μαθαίνει την ΑΕΚ και κολλάει, δηλαδή ο,τι περάσαμε οι περισσότεροι 20+ χρόνια πριν 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Θα γινει ο μεγαλυτερος προπονητης της ιστοριας της ΑΕΚ. Αγαπαμε Ματιας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gybe21 said:

Μαλακές μου.. όταν θα φύγει θα πέσουμε σε κατάθλιψη.

Θα πέσουμε στα ναρκωτικά και στα ψυχοφάρμακα. Ματιας μεινε μεχρι τα 100 σου

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κάποιος κάτι παρόμοιο ?

Ματίας θα λατρευτείς σαν Θεός γιατί είσαι αληθινός.

Αν μου επιτρέπεται σε προσωπικό επίπεδο, οι καταγωγές μου είναι 2 :

Η 1η είναι ΝΙΚΗ ή ΘΑΝΑΤΟΣ

Η 2η είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Και τις 2 τις έχει αγγίξει αυτή η τυπάρα από την Αργεντινή.

Αυτά και .... μπούκωσα ρε Ματίας όπως έγραψε κι ένας φίλος πιο πάνω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αλμέιδα: «Είχα προτάσεις από συλλόγους που έπαιξα, αλλά είμαι καλά εδώ - Το απολαμβάνω στην ΑΕΚ» (vid)

  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, VaGucci21 said:

Αλμέιδα: «Είχα προτάσεις από συλλόγους που έπαιξα, αλλά είμαι καλά εδώ - Το απολαμβάνω στην ΑΕΚ» (vid)

Παιδιά αυτό είναι τεράστιο πράγμα για έναν τέτοιο αισθηματία.

Link to comment
Share on other sites

Ο Εσεκιέλ τα πηγαίνει εξαιρετικά, σκοράρει και θυμίζει... "Βάρβαρο"".

Na kati tetoia leei k ta pairnoun oi alloi.....

Link to comment
Share on other sites

20240324_131816.thumb.jpg.491490ae25a5810f50f631ec6e96674e.jpg

Κάθε μέρα που ξυπνάω είναι το πρώτο πράμα που βλέπω στα τριάντα τετραγωνικά που αποκαλώ σπίτι. 

Βλέποντας το κλιπακι του γκαζετα χθες ανατρίχιασα. Το βράδυ στη δουλειά σε άσχετη στιγμή κι αφού είχε ηρεμήσει το μπαρ, άρχισα να σκέφτομαι πως θα είναι όταν φύγει. Ήπια πέντε σφηνάκια σερί. 

  • Δικεφαλάκι 14
  • Μπομπίτσα 7
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος εδώ να "απομαγνητοφωνήσει" το κλιπάκι αυτό του Αλμέιδα (στη γλώσσα του, όχι τη μετάφραση);

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεκινήσεις βασικό τον Πέτρο Μάνταλο 

Dont start basic Petros Mantalos 

No empieces con lo basico Petros Mantalos 

  • Hahaha 12
Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση της τακτικής από τον Ματίας.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Μας έχει αλλάξει επιπέδο εντελώς… μεγάλη καψούρα 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και ενώ όλα πάνε καλά στην ποδοσφαιρική ΑΕΚ, μια είδηση από την Αργεντινή έρχεται να ταράξει την γαλήνη των οπαδών της Ενωσης. Σύμφωνα με την γνωστή  αθλητική εφημερίδα της Αργεντινής  diario olé, ο προπονητής της "αλμπισελεστε" Λιονελ Σκαλονι, σκέφτεται να αποχωρήσει το καλοκαίρι μετά την ολοκλήρωση της Κοπα Αμέρικα και να κάνει το βήμα, υπογράφοντας σε μεγάλο ευρωπαϊκό κλαμπ. Το ρεπορτάζ της diario olé, αποκαλύπτει ότι η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Αργεντινής ετοιμάζεται να καταθέσει πρόταση στον Ματίας Αλμέυδα, ο οποίος επιλέχτηκε ως ο πλέον ανερχόμενος από μια λίστα αρκετών τεχνικών. Ο ίδιος ο Πελάδο από την πλευρά του, έχει ξεκαθαρίσει πρόσφατα  στον Δημήτρη Μελισσανιδη ότι δεν θα αποχωρήσει από τον πάγκο του Δικεφάλου πάρα μόνο αν δεχτεί πρόταση από την Εθνική της χώρας του. 

Link to comment
Share on other sites

Να βγει και να δηλώσει ότι αν πάρουμε το πρωτάθλημα θα μείνει

  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

Να του παρουμε 3 βοηθούς ακόμα και να μεινει και εδω και να έχει την εθνική.

Τοσα μουντιαλ εχω σηκώσει στο μανατζερ ετσι

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάει ο Σιμεονε στην Αργεντινή, τόσα χρόνια στην Ευρώπη ο,τι έκανε έκανε. Αντε μπράβο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αριστερά ο Ελιασον στην πρώτη προπόνηση με την ΑΕΚ. Δεξιά χτες, μετά από 1,5 χρόνο προπόνηση με Αλμειδα. Και αυτό συμβαίνει με όλους τους παίχτες. Ο τύπος με τον γυμναστή του δημιουργούν αθλητές. Όχι μόνο ποδοσφαιριστές. Και πολλοί από αυτους θα χρωστάνε πολλά στον Αλμειδα στα χρόνια που έρχονται. Είτε μείνουν στην ομάδα είτε συνεχίσουν κάπου αλλου

IMG_6516.png

  • Δικεφαλάκι 21
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×