Jump to content

Προετοιμασία - Φιλικά 2022


AG21
 Share

Recommended Posts

Παράξενα πραγματα παντως. 
 

Αν έχει εντονα στο μυαλό του ένα 3-1-4-2 (αν ξαναλέω και δεν είναι απλά μια δοκιμή της πλακας βάσει διαθεσιμων παικτων) ανατρέπονται πολλά από όσα υπολογίζαμε τόσον καιρό.

Δλδ (πχ) θα χρειαστείς 3 στοπερ ή ένας εκ των Τζαβελλινιο-Μητογλου-Σιμανσκι(!!) θα παει για βασικος στοπερ.

Και άλλα πολλά βέβαια.

Μου αρέσει που ψάχνεται βέβαια, το έχω γράψει ότι μου έχουν λείψει τετοιοι προπονητες, αλλά θα χρειαστεί παρα πολλή δουλειά, όπου και να καταλήξει.

 

Link to comment
Share on other sites

Φωναζει οτι θελει στοπερ ο Αλμειντα. Τι αλλο να κανει δηλαδη; Να βαλει τον Μανταλο πισω;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nikos said:

Δεν βλέπω να βαριόμαστε με αυτόν, το μονο σίγουρο 

 

 

To πρώτο της φιλικό παιχνίδι δίνει το Σάββατο η ΑΕΚ (17:00) με αντίπαλο την Γκενκ. Σήμερα ο Ματίας Αλμέιδα έκανε τις πρώτες του δοκιμές σε αγώνα 11 εναντίον 11.

Η μια ομάδα (με τα λευκά διακριτικά) αγωνίστηκε σε σχηματισμό 3-5-2 και τους Αθανασιάδη, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλα-Μισελέν, Γκατσίνοβιτς, Σιμάνσκι, Μουστακόπουλο, Μάνταλο-Τσούμπερ, Λιβάι. Η αντίπαλη ομάδα (με τα γαλάζια διακριτικά) παρατάχθηκε με 4-4-3 και τους: Χατζηεμμανουήλ-Ραντόνια, Κορνέζο, Λάτσι, Μιτάι -Μοχαμάντι, Μαχαίρα, Γιούση, Μπότο-Κοσίδη, Τζούντα Γκαρσία. Εκτός ήταν οι Γιόνσον,  Αλμπάνης, Χατζισαφί, Στάνκοβιτς και Θεοχάρης.

Ο Αλμέιδα ζητούσε πίεση και σίγουρες πάσες. Ήθελε να τα χαφ του να αλλάζουν την μπάλα χωρίς πολλές επαφές. Το γήπεδο είχε χωριστεί με ταινία σε τρεις περιοχές (άμυνα, κέντρο, επίθεση). Οι παίκτες της κάθε γραμμής μπορούσαν να κινηθούν μόνο στον δικό τους χώρο και επιτρεπόταν μόνο σε έναν μέσο να ανέβει στην περιοχή της επίθεσης και να βοηθήσει τους δύο φορ. Στόχος ήταν να κρατηθούν οι θέσεις και να συνεργαστούν οι παίκτες της κάθε γραμμής.

Η ομάδα των «βασικών» κυριάρχησε απόλυτα επικρατώντας τελικά με 8-3. Ο Λιβάι πέτυχε εντυπωσιακά τέρματα ενώ σκόραραν επίσης και οι Τσοιύμπερ, Γκατσίνοβιτς, Μισελέν. Για την αντίπαλη ομάδα σκόραρε ο Γιούσης και δύο τέρματα πέτυχε ο Μαχαίρας. Αλλαγή μπήκε στην ομάδα των βασικών ο Σέρχιο Αραούχο.

Ο Αλμέιδα δοκίμασε επιθετικό δίδυμο τον Τσίνο με τον Λιβάι ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι δοκίμασε τον Σιμάνσκι στη θέση του στόπερ και τον Μήτογλου αμυντικό χαφ.

Ο πετρος? Δν ακοραρε? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CHⓇIS said:

Κανονικες η "αερινες"? 

Όπως τις βλέπουν οι αρδ μετά από κάθε ματς, γνήσιες R

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται πάμε για ντεζαβου χρονιάς 2017 ως προς το ενδιαφέρον. Στο στόμα τον έφτυσε ο Μανολο μια κρύα νύχτα στη Σεβιλλη. Τουλάχιστον να το σηκώσουμε στο τέλος 

«Συγκεκριμένα, ο 48χρονος προπονητής επέλεξε εκ νέου για τους «βασικούς» το 3-5-2, τοποθετώντας τον Αθανασιάδη στην εστία. Η έκπληξη έγινε με τη χρησιμοποίηση του Σιμάνσκι σε ρόλο κεντρικού στόπερ, έχοντας δεξιά του τον Μήτογλου και αριστερά του τον Τζαβέλλα. Σε ρόλο «κόφτη» μπροστά τους μπήκε ο Γιόνσον, ο οποίος ξεπέρασε τον μυϊκό σπασμό που αντιμετώπιζε στον αυχένα. Όλη τη δεξιά πλευρά είχε ο Ρότα, ενώ την αριστερή ο Τσούμπερ, σε έναν ρόλο-έκπληξη σε ό, τι αφορά την παρουσία του στην ΑΕΚ (εάν και τον έχει υπηρετήσει πολλάκις στην καριέρα του). Ως εσωτερικοί μέσοι άρχισαν οι Μάνταλος και Γκατσίνοβιτς (αριστερά και δεξιά, αντίστοιχα), με το επιθετικό δίδυμο να συνθέτουν οι Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία. Μάλιστα, ο Αργεντινός φορ είχε περιφερειακό ρόλο, ενώ ο άσος από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο ήταν ο φουνταριστός»

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Skepastos said:

Από ότι φαίνεται πάμε για ντεζαβου χρονιάς 2017 ως προς το ενδιαφέρον. Στο στόμα τον έφτυσε ο Μανολο μια κρύα νύχτα στη Σεβιλλη. Τουλάχιστον να το σηκώσουμε στο τέλος 

«Συγκεκριμένα, ο 48χρονος προπονητής επέλεξε εκ νέου για τους «βασικούς» το 3-5-2, τοποθετώντας τον Αθανασιάδη στην εστία. Η έκπληξη έγινε με τη χρησιμοποίηση του Σιμάνσκι σε ρόλο κεντρικού στόπερ, έχοντας δεξιά του τον Μήτογλου και αριστερά του τον Τζαβέλλα. Σε ρόλο «κόφτη» μπροστά τους μπήκε ο Γιόνσον, ο οποίος ξεπέρασε τον μυϊκό σπασμό που αντιμετώπιζε στον αυχένα. Όλη τη δεξιά πλευρά είχε ο Ρότα, ενώ την αριστερή ο Τσούμπερ, σε έναν ρόλο-έκπληξη σε ό, τι αφορά την παρουσία του στην ΑΕΚ (εάν και τον έχει υπηρετήσει πολλάκις στην καριέρα του). Ως εσωτερικοί μέσοι άρχισαν οι Μάνταλος και Γκατσίνοβιτς (αριστερά και δεξιά, αντίστοιχα), με το επιθετικό δίδυμο να συνθέτουν οι Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία. Μάλιστα, ο Αργεντινός φορ είχε περιφερειακό ρόλο, ενώ ο άσος από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο ήταν ο φουνταριστός»

Μια χαρα αν βλεπει μανολο

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι στο παραπανω σύστημα ο Λιβαι Γκαρσια είτε παίζει σεντερ φορ, είτε μένει παγκο. Ειναι σύστημα χωρίς wingers.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikos said:

Να συμπληρώσω ότι στο παραπανω σύστημα ο Λιβαι Γκαρσια είτε παίζει σεντερ φορ, είτε μένει παγκο. Ειναι σύστημα χωρίς wingers.

Ε ας μεινει και παγκο καποιες φορες και μπαινει αν χρειαστει να αλλαξουμε συστημα στην διαρκεια του αγωνα. Btw η ιδεα του Σιμανσκι σε ρολο CB εχει ενα καποιο ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, CHⓇIS said:

Μια χαρα αν βλεπει μανολο

Συμπαιχτες στην Σεβιλλη κιολας.1444237935_extras_noticia_foton_7_1.jpg.efde822d3abf1bef29f8b146497728b6.jpg

  • Δικεφαλάκι 9
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Btw η ιδεα του Σιμανσκι σε ρολο CB εχει ενα καποιο ενδιαφερον.

Ναι. Δν θελουμε αλλο στοπερ..... 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bukowski said:

Συμπαιχτες στην Σεβιλλη κιολας.

Νομιζα εκανες πλακα ρε μλκ

Κ πετρος μαρινακης🤣

96 97

Link to comment
Share on other sites

Just now, CHⓇIS said:

Νομιζα εκανες πλακα ρε μλκ

Κ πετρος μαρινακης🤣

Οχι ρε, γι αυτο εβαλα και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ένα από τα χαρακτηριστικά του, στις αναλύσεις που έκαναν στη Λατινική Αμερική, ήταν και η τοποθέτηση παιχτών σε διαφορετικες θέσεις. Όταν έφυγε από το Σαν Χοσε πάντως τον έκραζαν που ειχε κάνει κάτι ανάλογο με την μετάθεση κάποιου χαφ στα στόπερ. 

Link to comment
Share on other sites

Παντως περιμενω πως κ πως να δω το ματς. 

Σαν να ναι ευρωπαικο..... 😡

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Skepastos said:

Η αλήθεια είναι ότι ένα από τα χαρακτηριστικά του, στις αναλύσεις που έκαναν στη Λατινική Αμερική, ήταν και η τοποθέτηση παιχτών σε διαφορετικες θέσεις. Όταν έφυγε από το Σαν Χοσε πάντως τον έκραζαν που ειχε κάνει κάτι ανάλογο με την μετάθεση κάποιου χαφ στα στόπερ. 

Αυτά τρέμω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, The Magician said:

Αυτά τρέμω.

Τα έχω πει από την αρχή. Κάτι αυτά κάτι τα μαν του μαν σε όλο το γήπεδο κλπ. Το σταυρο μας και βλέπουμε 

Link to comment
Share on other sites

Από τα όσα είπε ο Καπετανακος του Enwsi.gr στο λίγο που έχω ακούσει:

-  Ο Τζαβέλας έλεγε στον Τσουμπερ  "Τσουμπυ προχώρα ελεύθερα μπροστά   μην ανησυχείς εγώ είμαι πισω😀

- Ο Μανταλος είχε λιγότερες επαφές και κράτημα μπάλας από Ο,τι συνηθίζει

- Ο Γκαρσία προσπαθούσε να προσαρμοστεί ως επιθετικός κορυφής 

- Ο Γκατσινοβιτς έδειξε πολύ καλά στοιχεία μοιράζοντας το παιχνίδι και παίζοντας καλά με τις πλευρές

- Ο Αραουχο έμπαινε δυνατά στις φάσεις όσο έπαιξε, δεν έδειχνε κάποια ενόχληση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bluesman said:

Ο Τζαβέλας έλεγε στον Τσουμπερ  "Τσουμπυ προχώρα ελεύθερα μπροστά   μην ανησυχείς εγώ είμαι πισω😀

🤡

Link to comment
Share on other sites

Προετοιμασία είναι δοκιμές κάνει αλλά δεν δίνω καμία πιθανότητα σε τέτοιο σύστημα και με τις θέσεις που έβαλε τους παίκτες να δουλέψει. 

Link to comment
Share on other sites

Το enwsi.gr είναι το μόνο ΜΜΕ που βρίσκεται δίπλα στην ΑΕΚ στο Αλκμάαρ (από την πρώτη μέρα) και μίλησε με τον Ματίας Αλμέιδα για την μεταγραφή Πινέδα.

Μόλις τον ρωτήσαμε για το αν είναι χαρούμενος για την ολοκλήρωση της συμφωνίας ο «Μάτι» χαμογέλασε φαρδιά πλατιά και έσφιξε την γροθιά του, δείγμα του πόσο πολύ το ήθελε.

«Είμαι πολύ χαρούμενος που καταφέραμε να τον αποκτήσουμε. Είναι πολύ σημαντικό για εμένα να τον έχω εδώ. Τον ξέρω καλά και με ξέρει» είπε αρχικά ο Αλμέιδα και εν συνεχεία αναφέρθηκε στην θέση που αγωνίζεται ο Μεξικανός «Είναι επιθετικό χαφ που μπορεί να παίξει στο 8 και στο 10 με την ίδια ευκολία. Στην Σίβας Γκουανταλαχάρα έπαιζε περισσότερο στο 10. Είναι παίκτης που μπορεί να κάνει πολλά. Εδώ θα δούμε που θα παίξει, ανάλογα και τον αγώνα θα προσαρμόζουμε τι θέλουμε. Έχω στο μυαλό μου κάποια πράγματα. Θα μας βοηθήσει πολύ στο σχέδιο που έχουμε και για αυτό είμαι τόσο χαρούμενος».

Αλμέιδα: «Δεν μου λέει κάτι το φιλικό με την Γκενκ – Η προπόνηση με ενδιαφέρει»

Αύριο Σάββατο στις 16:00 (ώρα Βελγίου) η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την Γκενκ στην έδρα της, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της, ενώ για την αντίπαλο της είναι το τελευταίο πριν αρχίσει επίσημα το πρωτάθλημα της. Η ΑΕΚ έχει απουσίες με τραυματισμούς και κενά, ενώ βρίσκεται στις πρώτες ημέρες μίας πολύ δυνατής προετοιμασίας με τους παίκτες της να προσπαθούν να ανταποκριθούν στην υψηλή ένταση.

Οπότε αναμενόμενα ότι και να γίνει στο φιλικό, η ΑΕΚ δεν είναι έτοιμη και θα είναι μακριά από αυτό που θέλει ο Αλμέιδα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2022 at 10:33 PM, Bukowski said:

6a7c78dcf45ea53660b4c8a9b7db9059_870123.thumb.jpg.50f36549666866c08794634bedecbf30.jpg

Θα πει κανενας γ αυτη τη θεραπεια ρε? 

Κανει δουλεια γ μεσες ποδια ισχυαλγιες? 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bluesman said:

-  Ο Τζαβέλας έλεγε στον Τσουμπερ  "Τσουμπυ προχώρα ελεύθερα μπροστά   μην ανησυχείς εγώ είμαι πισω😀

Φταίνε οι μπύρες αλλά στο μυαλό μου ήρθε σκηνικό εκπαίδευσηγς στρατού ΚΙΤΣΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΜΑ 30 ΜΕΤΡΩΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ? ΦΥΓΕ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΩ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×