Jump to content

Eurobasket 2022 🇨🇿 🇬🇪 🇮🇹 🇩🇪


George_D
 Share

Recommended Posts

Σε ένα τουρνουά που τα Γκαρντ κάνουν πάρτυ, έχουμε την τύχη να παίζουμε με καλαθη σλουκα και ντορσει. Τέτοια μεγέθη που τους έδινε την μπαλα ο Γιάννης κ έψαχναν να την δώσουν ξανά μην σκάσει στα χέρια τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas21 said:

με 31π κακος; δλδ ποσους πρεπει να βαζε; 50;

Μονο οι ποντοι μετρανε? Ολα τα υπολοιπα? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, yiannis_21 said:

Καθαρό σύστημα είναι Κώστα. 

Εγώ σε όσα ματς είδα την ομάδα, ΕΝΑ σύστημα είδα, αυτό που έγραψα παραπάνω :

9 minutes ago, Νονός said:

το ... άχαστο μοναδικής έμπνευσης σύστημα "Μπάλα στον Γιάννη - μπούκα - δεν κλείνουνε οι άλλοι ? πάρτο μόνος σου - κλείνουνε οι άλλοι ? σπλιτ άουτ και τρίποντο"

ΟΥΤΕ σε εφηβικό Α' ΕΣΚΑ. Ακόμη κι εκεί κάτι τραπεζοϋπάλληλοι που τα απογεύματα και τα ΣΚ κάνουνε τους προπονητές, έχουνε 3-4 εναλλακτικές.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas21 said:

δλδ ο Γκαλης τι εκανε; εριχνε ταπες;

Ο Γκαλης ηταν ο σκορερ. Απο τον Γιαννη περιμενεις και αλλα πραγματα. Οκ Κωστα ο Γιαννης ηταν σουπερ. Μονο αυτος δεν φταιει 

107 ποντους φαγαμε και στο β δεν υπηρχαμε 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Araujo21 said:

Μονο οι ποντοι μετρανε? Ολα τα υπολοιπα? 

Μια χαρά ήταν ο Γιάννης. Αυτός κ ο χαζός Λαρε. Χειρότερος όλων ο προπονητής. Ακόμα δεν έχει πάρει χαμπάρι τι έγινε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vagos21 said:

Μια χαρά ήταν ο Γιάννης. Αυτός κ ο χαζός Λαρε. Χειρότερος όλων ο προπονητής. Ακόμα δεν έχει πάρει χαμπάρι τι έγινε 

Ολοι κακοι ηταν > Σε κακη μερα θελεις να πεις? Με λαθος τακτικη , με λαθος νοοτροπια? Ολα λαθος πηγαν. Ουτε αμυνα παιξαμε 

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιάννης ήταν ο μόνος που μας κράτησε ένα ημίχρονο. Αν δεν υπήρχε θα ήμασταν πίσω με 20 από το πρώτο δεκάλεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Epitaph21 said:

Ο Γιάννης ήταν ο μόνος που μας κράτησε ένα ημίχρονο. Αν δεν υπήρχε θα ήμασταν πίσω με 20 από το πρώτο δεκάλεπτο.

Αν δεν υπήρχε, δε θα περνάγαμε καν τον όμιλο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MITSAKLAS said:

Αν δεν υπήρχε, δε θα περνάγαμε καν τον όμιλο.

Αυτο ειναι αληθεια. Και την Τσεχια γιαυτο την περασαμε 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, agelos said:

Από ποτέ γίνατε όλοι μπασκετικοι μπρε?

Ποιό "μπάσκετ" ρε Άγγελε ?

Από αυτό που βλέπω, πιο ... familiar μου φαίνονται το ... κρίκετ κι η άλλη η μαλακία -πως τη λένε- που τρίβουνε με τη σκούπα να προχωρήσει το τσαγιερό.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kostas21 said:

μπορει καποιος να μου πει, αν ειχαμε πχ Ζελικο στον παγκο, πως θα πηγαινε το ματς; απο περιεργεια. Γιατι δε μπορει να ειναι τοσο βλαξ ο ιτουδης.. η ειναι;

Καλά δεν υπάρχει σύγκριση τώρα. Δεν ξέρω αν θα νίκαγες, γιατί το πρόβλημα ποιότητας στα Γκαρντ είναι τεράστιο. Παίζεις με μανταλους σε αυτές τις θέσεις . Αλλά θα βλέπαμε μια προσαρμογή, κάτι. Σήμερα τρώγαμε ξύλο και ελπίζαμε να τους κερδίσει ο Γιάννης μόνος του

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas21 said:

ποσα αλλα ρε συ; εγω μπασκετικος δεν ειμαι, δε ξερω καν τακτικη μπασκετ. Αλλα ρε πστ μου δε γινεται να σε βομβαρδιζουν απο τη περιφερεια. 20 τριποντα φαγαμε, μου εξωπραγματικο για ομαδα με φιλοδοξια για ψηλα με εναν αν οχι τον καλυτερο παικτη του κοσμου.

Κωστα δεν βγηκαμε στο 2ο ημιχρονο. Μην ψαχνεις τιποτα αλλο. Δεν παιξαμε αμυνα, δεν καναμε καν μπλοκ αουτ στα ριμπαουντ . το β ηταν τραγωδια . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε παίκτες ρε παίδες. Έχουμε τον Γιάννη. Μετά έχουμε 6 παίκτες επιπέδου ευρωλίγκα που κανένας δεν είναι πλέον σούπερ σταρ στην ευρωλίγκα, δεύτεροι είναι. Ο Ντόρσει πχ δεν είναι Μίσιτς. Ο Παπαπέτρου δεν είναι Βέσελι, ούτε Πολονάρα. Τον Παπαγιάννη ας πούμε τον ξεφτιλίζουν οι καλοί σέντερ της ευρωλίγκα, ο Ταβάρες πχ. Ο Σλούκας δεν είναι Λάρκιν και μαζί με τον Παπανικολάου δεν είναι καν οι καλύτεροι παίκτες του Ολυμπιακού, ο Βεζένκοφ είναι. Δεν έχεις παίκτη που να είναι τοπ10-15-20 ευρωλίγκας για να πλαισιώσει τον Γιάννη με λίγα λόγια. Οι άλλοι 5 που μένουν και οι κομμένοι είναι επίπεδο γιούροκαπ και μπάσκετμπολ Τσάμπιονς Λιγκ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kostas21 said:

μπορει καποιος να μου πει, αν ειχαμε πχ Ζελικο στον παγκο, πως θα πηγαινε το ματς; απο περιεργεια. Γιατι δε μπορει να ειναι τοσο βλαξ ο ιτουδης.. η ειναι;

Όχι ΑΠΛΑ βλάκας, πανάξιο μέλος της κατηγορίας "Δέδας" είναι.

Κι η περιέργεια η δική μου (ω, ρε πστ μου, μαρτυράω ηλικία τώρα ....) είναι πως θα πήγαινε το ματς με Κρέζο Τσόσιτς στον πάγκο ...........

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Epitaph21 said:

Δεν έχουμε παίκτες ρε παίδες. Έχουμε τον Γιάννη. Μετά έχουμε 6 παίκτες επιπέδου ευρωλίγκα που κανένας δεν είναι πλέον σούπερ σταρ στην ευρωλίγκα, δεύτεροι είναι. Ο Ντόρσει πχ δεν είναι Μίσιτς. Ο Παπαπέτρου δεν είναι Βέσελι, ούτε Πολονάρα. Τον Παπαγιάννη ας πούμε τον ξεφτιλίζουν οι καλοί σέντερ της ευρωλίγκα, ο Ταβάρες πχ. Ο Σλούκας δεν είναι Λάρκιν και μαζί με τον Παπανικολάου δεν είναι καν οι καλύτεροι παίκτες του Ολυμπιακού, ο Βεζένκοφ είναι. Δεν έχεις παίκτη που να είναι τοπ10-15 ευρωλίγκας για να πλαισιώσει τον Γιάννη με λίγα λόγια. Οι άλλοι 5 που μένουν είναι επίπεδο γιούροκαπ και μπάσκετμπολ Τσάμπιονς Λιγκ.

Ακριβώς έτσι συν την τεχνική τους ανεπάρκεια.

Η εθνική του 2005 που προαναφέρθηκε, είχε 12ο παίκτη τον Σπανούλη!!!.

Όλοι ήταν πρωταγωνιστές στις ομάδες τους και έκριναν Ευρωλίγκες.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε το ελληνικό μπάσκετ ήταν to3

Και σε ομάδες και σε πρωτάθλημα 

Πλέον είναι μεταξύ 4 - 6 σε ομάδες και μόνο πιο κάτω θα πηγαίνει όσο άλλες χώρες δημιουργούν τεχνογνωσία και παράδοση 

Link to comment
Share on other sites

Just now, NIS 9-11 said:

Οι σερβοι που δεν ειναι σουτερ αποκλειστηκαν απο την ιταλια..

Συνεχιστε..

 

Οι Ιταλοί στο μεταξύ τους αποδείχτηκαν πιο σουτέρ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MITSAKLAS said:

Οι Ιταλοί στο μεταξύ τους αποδείχτηκαν πιο σουτέρ.

Το μπασκετ ειναο και θεμα ημερας αμα του αλλου του ανοιξει η κωλαρα και κλεισει η δικια σου πακετο.

Απο την αμυνα χασαμε παντως οχι απο την επιθεση.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NIS 9-11 said:

Το μπασκετ ειναο και θεμα ημερας αμα του αλλου του ανοιξει η κωλαρα και κλεισει η δικια σου πακετο.

Απο την αμυνα χασαμε παντως οχι απο την επιθεση.

Δεν υπάρχει κωλαρα Τζαννή, υπάρχει επάρκεια τεχνικής και προσωπικότητας.

Όταν μια ζωή έχεις μάθει να αποθεωνεσαι με τεχνική Βασίλη Λιπιριδη, στα δύσκολα θα φανεί η γύμνια σου.

Η άμυνα εκτός από το να παίζεται είναι και για να διασπάται από τον αντίπαλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Παίκτες και προπονητές ???

Πηγαίντε και δείτε ρόστερς και head coaches στα 80's και 90's και θα σας πιάσει μελαγχολία.

Από που να πιάσεις ? Γιούγκους ? Σοβιετικούς ? Ιταλούς ? Γάλλους ? Ισπανούς ?

Τώρα σε ολόκληρο Ευρωμπάσκετ, 5-6 ΝΒΑers κι από εκεί και πέρα ο Μπούλης, ο Σούλης και το "κορίτσι - λάστιχο".

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×