Jump to content

Eurobasket 2022 🇨🇿 🇬🇪 🇮🇹 🇩🇪


George_D
 Share

Recommended Posts

12 hours ago, yiannis_21 said:

Από τα πότε απεχθανόμαστε τόσο πολύ τους Γερμανούς σε σημείο να υποστηρίζουμε τους Ισπανούς φλοπέρς;

Μακράν η πιο συμπαθητική ισπανική ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια περίπου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, SpiRos said:

Μακράν η πιο συμπαθητική ισπανική ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια περίπου.

Ακριβώς.

Ο Σκαριολο δε, πήρε το μάξιμουμ από τους παίκτες του, με καταπληκτική διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, yiannis_21 said:

Από τα πότε απεχθανόμαστε τόσο πολύ τους Γερμανούς σε σημείο να υποστηρίζουμε τους Ισπανούς φλοπέρς;

Απ' όταν μας ξεκώλιασαν. Ίδιον της ... φυλής. :lol: Έχει ξαναγίνει με Γιούγκους, Ισπανούς κ.α.

52 minutes ago, SpiRos said:

Αυτή η υπεράνω νοοτροπία μας έφαγε. Είμαστε καλύτερος μπασκετικός λαός από την Γερμανία και καλά.

Σε "γλώσσα ΑΕΚ" : "Υπερέχω παραγόντ ... μπασκετικά" :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Αυτή η υπεράνω νοοτροπία μας έφαγε. Είμαστε καλύτερος μπασκετικός λαός από την Γερμανία και καλά.

Ε, φυσικό δεν είναι τέτοια υπερδύναμη;

 

Link to comment
Share on other sites

Ισπανια απαλευτη μεχρι στιγμης... 16 ποντους μπροστα σταθερα με αμυνα ζωνης.

Link to comment
Share on other sites

88-76 τελικό. Η Ισπανία ακόμα ενα χρυσό.. Πρόσωπο της βραδιάς ο Χουάντσο Χερνανγκόμεθ με 27 πόντους και 7/9 τρ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρα από το τι μπάσκετ παράγεται στην Ελλάδα, μυστικό της επιτυχίας της Ισπανίας αλλά και της Γαλλίας είναι πως διαθέτουν εδώ και πολύ καιρό τους ίδιους προπονητές, δημιουργώντας έτσι σταθερές. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος προπονούσαν και στα περίφημα...παράθυρα.

Όχι όπως στην Ελλάδα που είχαμε μία παράξενη κατάσταση. Πρέπει να βρεθεί προπονητικό επιτελείο αποκλειστικής απασχόλησης και ικανό για αυτή τη θέση, όχι απλώς ένας πολύ καλός προπονητής που όμως θα πρέπει σύντομα να οργανώσει μία κατάσταση.

Ενδιαφέροντα τα όσα δήλωσε ο Σκαριόλο:

”Δεν κρίνω το συνολικό κόνσεπτ των παραθύρων. Υπάρχουν πολλές οπτικές, πολλές απόψεις, όλα σεβαστά. Απλά μιλάω με δεδομένα, τι κάναμε δηλαδή το 2017, καθώς είχαμε πολλούς παίκτες από το ΝΒΑ και την Ευρωλίγκα. Ξέραμε ότι δεν θα έχουμε διαθέσιμους τους 12-14 καλύτερους παίκτες μας για το τουρνουά, για τα προκριματικά, άρα έπρεπε να κάνουμε κάτι για να προετοιμαστούμε. Αυτό που κάναμε ήταν να ενώσουμε ένα γκρουπ παικτών, παρόλο που οι περισσότεροι δεν ήταν καν κοντά στο να συμμετάσχουν στο καμπ με την ομάδα, που κέρδισε το μετάλλιο το 2017.

Το κάναμε, είχαμε ένα 10ήμερο καμπ και μερικά επίσημα φιλικά. Δημιουργήσαμε μία ”ομάδα Β”. Αρχίσαμε την δουλειά με κάποια πράγματα, που δουλεύαμε με την U20 ομάδα. Με αυτή την ομάδα -ας πούμε- φέραμε την επανάσταση στις μικρές κατηγορίες. Οι παίκτες είχαν εμπειρία, αν και θεωρούνταν ”μεσαίας τάξης”, μιας και δεν είχαν παίξει σε ΝΒΑ ή Ευρωλίγκα. Θέλαμε να είμαστε αποτελεσματικοί. Δεν είχε να κάνει μόνο με το μπάσκετ, αλλά και τις αξίες και το φρόνημα της ομάδας. Τους είπαμε πως θα είναι η Ισπανία, θα φορέσουν τη φανέλα, που είναι μία από τις πιο αξιοθαύμαστες και ζηλευτές στον κόσμο. Είναι μία τιμή. Βασικά, τους κάναμε να αισθανθούν ότι είναι ΟΙ παίκτες, χωρίς να υποσχεθούν τίποτα για το τι θα γίνει στο τέλος. Είχε να κάνει με την συμμετοχή και την αξία αυτής.

Όλη η χώρα στάθηκε στο πλευρό της ομάδας, κερδίσαμε το Μαυροβούνιο, την Σλοβενία. Οι παίκτες κατάλαβαν ότι δεν χρειάζεται να σκέφτονται τι θα γίνει μετά. Επικεντρωθήκαμε στο τώρα. Πιθανότατα, δεν σκέφτηκαν ότι θα είχαν τόση προβολή και έκθεση ποτέ. Μερικοί κατέληξαν παγκόσμιοι πρωταθλητές. Τρεις παίκτες είχαν την ευκαιρία να πλαισιώσουν τους εννέα καλύτερους παίκτες μας στη Κίνα. Αυτό συνεχίστηκε με την επιτυχία μας στα παράθυρα. Μετά από λίγα χρόνια, είναι ακόμα εδώ και οι περισσότεροι φορούν ξανά την φανέλα της ομάδας σε μεγάλο τουρνουά. Παίζουν μαζί σαν ομάδα. Μετά από δυο χρόνια προπόνησης, βρήκαν περισσότερο χρόνο μαζί σε σχέση με το παρελθόν. Τότε, υπήρχε περισσότερο ταλέντο, αλλά τώρα τα παιδιά παίζουν πραγματικά, είναι έτοιμοι να δώσουν τα πάντα και αυτό είναι ωραίο να το βλέπεις.

Στην αρχή, ειλικρινά, πριν ξεκινήσουν όλα, φοβόμασταν, γιατί η ομάδα είχε χάσει τους περισσότερους παίκτες της, μαζί ίσως με τη Γαλλία. Ο φόβος μάς να είμαστε σε μεγαλύτερη εγρήγορση, να περιμένουμε τα πάντα. Αλλά μετά τα πρώτα παράθυρα, ήμασταν χαρούμενοι. Καμιά φορά, μου έλεγε η Ομοσπονδία ότι μπορεί κάποιος παίκτης από το ΝΒΑ ή την Ευρωλίγκα να είναι διαθέσιμος για ένα ματς. Τους απαντούσα πάντα πως είμαι μια χαρά, ότι είμαι χαρούμενος με τους παίκτες που έχω. Το άξιζαν, τουλάχιστον στα παράθυρα. Μακροπρόθεσμα, θέλαμε να είναι έτοιμοι, παρόλο που οι περισσότεροι δεν έπαιζαν στην Ευρωλίγκα. Ήταν, όμως, έτοιμοι να παίξουν και να φέρουν εις πέρας τον ρόλο τους στην ομάδα.

Ο Κίνο Κολόμ δεν είναι τώρα στην ομάδα, αλλά είναι η πραγματική ψυχή της ομάδας από την αρχή. Τα τελευταία χρόνια, είχαμε κάποια προβλήματα στη θέση του πόιντ γκαρντ, βγήκε μπροστά και ήταν πάντα διαθέσιμος. Ήταν ο πρώτος ηγέτης της ομάδας από το 2017. Ο Γκαρούμπα είναι άλλη υπόθεση, γιατί ήταν απασχολημένος με το ΝΒΑ και την Ρεάλ, αλλά οι Πραντίγια και Πάρα προσαρμόστηκαν εξαιρετικά. Σε σχεδόν έναν χρόνο, πήγαν από την U20 στην βασική ομάδα, μέσω των παραθύρων. Είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα παιδιών, που δούλεψαν στο πρόγραμμα νέων μας. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του να ξεκινάς από τα βαθιά στο σύστημα νέων.

Τα παράθυρα δεν είναι τέλεια από καμία άποψη και οφείλω να πω την αλήθεια, καθώς είμαι επίσης προπονητής της Βίρτους. Δεν είμαι χαρούμενος όταν βλέπω τους παίκτες μου να φεύγουν. Όχι γιατί δεν θέλω να παίζουν με τις Εθνικές ομάδες τους, αντιθέτως. Φοβάμαι, όμως το ρίσκο των τραυματισμών. Είχαμε μερικούς και καταλαβαίνω τις ομάδες. Ποια είναι η λύση; Να κάτσουμε στο ίδιο τραπέζι και να κάνουμε πιο αρμονικό το πρόγραμμα. Δείτε, για παράδειγμα, τα φιλικά με την Ελλάδα, είχαν από 15.000 κόσμο σε Μαδρίτη και Αθήνα. Ήταν φιλικά, όχι επίσημα ματς. Υπάρχουν πολλές οπτικές, όμως δεν πρέπει να σκεφτόμαστε πως όλα είναι τέλεια με τα παράθυρα. Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να κρατήσουμε τα καλά κομμάτια και να τα συγχωνεύσουμε μ την δραστηριότητα των ομάδων.

Ειλικρινά, είναι εύκολο για μένα τώρα να έχω μία ομάδα, που παίζει μαζί πολύ καιρό και έχει ρόλους. Έτσι μπορείς να αποκτήσεις ταυτότητα σαν ομάδα. Το δύσκολο είναι να κερδίζεις με ένα ρόστερ γεμάτο με αστέρια, τεράστιες προσωπικότητες, που δεν είχαν χρόνο να παίξουν μαζί και να συνυπάρξουν στην Εθνική ομάδα για πάνω από 10′ ανά ματς. Αυτό είναι πολύ, πολύ δύσκολο. Είμαι υπερήφανος, γιατί ξεκίνησα αυτό το πρόγραμμα πριν μερικά χρόνια και την ίδια στιγμή, ήμουν εγωιστής, γιατί πλέον έχω όφελος από αυτή την ομάδα και απολαμβάνω τους καρπούς που έσπειρα”

https://www.eurohoops.net/el/eurobasket-el/1392955/o-skariolo-exigise-pos-ta-parathira-tis-fiba-echtisan-tin-ananeomeni-ethniki-ispanias/

 

https://www.eurohoops.net/el/eurobasket-el/1392408/o-skariolo-anelise-to-programma-anaptixis-ton-pekton-tis-ispanias-apo-tin-k14-mechri-tin-ethniki-andron/

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/18/2022 at 11:50 PM, George_D said:

@Rayo Vallecano 21 μετέφερε μας το "κλίμα" από Ισπανία μετά τον τελικό..

Εχω φύγει από κει Γιώργο. 

Πάντως στην Ισπανία, οπως και στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης προφανώς, το ποδόσφαιρο είναι μακράν το δημοφιλεστερο ομαδικό άθλημα. Ακόμα και όταν πήραν το μουντο μπάσκετ το 2006, το πανηγύρι με 10 χιλιάδες κόσμο στο παλαθιο δε ντεπορτες όπου είχαν βάλει γιγαντοοθονες για τον τελικό και αυτό στις πλατείες των επαρχιακών πόλεων δεν συγκρινοταν με την υποδοχή από 2 και πλεον εκατομμύρια κόσμο στην Μαδρίτη, της Ρόχα, μια μέρα μετά τον τελικό του μουντιάλ ποδοσφαίρου το 2010. Βεβαια για να μην περνάμε στο άλλο άκρο και λέμε ατάκες  στυλ Γεωργίου όπως  "Το μπάσκετ στην Ευρώπη  δεν έχει σημασία", είναι αλήθεια ότι στην Ισπανία είναι το δεύτερο ομαδικό άθλημα και ότι όταν η μπασκετική Ρόχα, παίρνει διεθνείς κούπες γίνεται πρώτο θέμα ακομα και  σε πολιτικές  εφημερίδες και κανάλια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×