Jump to content

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ OPAP ARENA ​⚽


George_D
 Share

Recommended Posts

9 minutes ago, AG21 said:

Παιζει το μηνιάτικο του αετού να είναι ίδιο με το μηνιάτικο του Ροτα / φρανσον η κάποιου άλλο.  Χαχαχα 

Δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να το κάνουν εθελοντικά τόσα άτομα άλλωστε έχουν προσωπικά έξοδα και ο αετός το ίδιο.  

Όταν σου έγραψα παραπάνω, "δώστου τέτοια και παρ' του την ψυχή", ξέρω τι σου λέω.

Πιστεύω ότι και οι μπλούζες "team" φάση, Οδυσσέας 21 κλπ. μπορεί να είναι και δική του ιδέα.

Μην του πεις για αριστερό μπακ, ας πούμε. Εκεί θα τα χαλάσετε ....

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πρέπει να σταματήσει αυτό με τον αετό. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνεχιστεί. Στα ΠΑΠΑΡΙΑ μου τί κάνει η Μπενφίκα και η Λάτσιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει όταν η ομάδα πηγαίνει καλά κι ασχολούμαστε με αετούς και βρακια.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Προχθές είχε 2 ερήμους μπάτσους που στέκονταν έξω από τα οπτικά Γκεσουρα, δόλωμα ήταν; Άγνωστο. 

Όσο για τον αετό, στο πρώτο ματς πήρε μόνο τη μπάλα, πλέον απλά πετάει. Ο βασανισμός δεν ξέρω πού υπάρχει. Ναι σίγουρα όλοι θα θέλαμε να πετάει περήφανος στις βουνοκορφές της πατρίδας μας, αλλά κι εγώ θα ήθελα να περπατάω στα δάση και τα βουνά, ωστόσο το αφεντικό με θέλει σε ένα γραφείο 5 φορές την εβδομάδα. Ας πετάξει, δε θα πάθει τίποτα. Μάθαμε τώρα στην καλή ζωή. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα ας τον βαζανε στο πρώτο ματς της σεζόν να πετάει, σε καμία φιέστα η και κανένα σημαντικό ματς. Τώρα σε κάθε αγώνα να γίνεται το συγκεκριμένο σόου μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. 

Βέβαια όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω τα πιτσιρίκια με κάτι τέτοια τρελαίνονται οπότε οκ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Skepastos said:

Μακάρι να φτάσει ο αετός να παίρνει πιο πολλά από Μανταλο

Άμα τον αρπάζει κιόλας έτσι όπως κατεβαίνει πριν το παιχνίδι και τόνε πηγαίνει στη σπηλιά του Νταβέλη, να του εκανουνε και το μεγαλύτερο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτές οι αμαζόνες θα ήταν καλό να δίνουν παράσταση σε κάποια εντός έδρας παιχνίδια.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν πετάει πάνω από τις κερκίδες κανά δυο βόλτες πριν τους αγώνες είναι μια χαρά. Πολύ σημαντικό ότι είναι κίνητρο για τα μικρά παιδιά να πάνε στο γήπεδο και να δουν τον αετό 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Bluesman said:

Πάντως αυτές οι αμαζόνες θα ήταν καλό να δίνουν παράσταση σε κάποια εντός έδρας παιχνίδια.

 

Για να βγάλουμε όλο το σεξισμό μας.  Χαχαχα 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2022 at 10:44 AM, Νονός said:

Όταν σου έγραψα παραπάνω, "δώστου τέτοια και παρ' του την ψυχή", ξέρω τι σου λέω.

Πιστεύω ότι και οι μπλούζες "team" φάση, Οδυσσέας 21 κλπ. μπορεί να είναι και δική του ιδέα.

Μην του πεις για αριστερό μπακ, ας πούμε. Εκεί θα τα χαλάσετε ....

Δες του και κίτρινα τουβλάκια και τοιχογραφίες επίσης 

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2022 at 11:58 AM, agelos said:

Πολύ μου αρέσει όταν η ομάδα πηγαίνει καλά κι ασχολούμαστε με αετούς και βρακια.

Ειμεθα περφεξιονιστες

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να είχε  live cam το γήπεδο σε κάθε πυλώνα που να δείχνουν τριγύρο έτσι για να καυλαντίζουμε λίγο . Θέλουμε να πέρνουμε την ημερήσια πρέζα μας τώρα που τελειώσαν τα έργα και τα βιντεάκια . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω μαθαμε σημερα οτι στην Καππαδοκίας βρήκε και θα βάλει κίτρινα δέντρα....απίστευτος

 

Link to comment
Share on other sites

Ο υπεύθυνος αποπεράτωσης του Ναού Κώστας Μανωλάς είχε καθημερινή επαφή με τον Δημήτρη Μελισσανίδη. Οι σχέσεις τους είχαν στιγμές έντασης καθώς και οι δύο είχαν πάθος με το έργο. Μπορώ να σας πω ιστορίες με πολλά «μπιπ» μας είπε γελώντας. Μιλώντας όμως πολύ σοβαρά τόνισε ότι χωρίς τον Μελισσανίδη θα ήταν αδύνατο να υλοποιηθεί από το εκπληκτικό έργο. Επιπλέον στάθηκε στη σημασία στην κάθε λεπτομέρεια που έδινε και δίνει ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ και το γεγονός ότι γνωρίζει το έργο καλύτερα και από μηχανικούς.  

 

-Ισχύει αυτό που υποστηρίζουν οι περισσότεροι πως αν δεν υπήρχε ο Δημήτρης Μελισσανίδης δεν θα μπορούσε να γίνει γήπεδο στον συγκεκριμένο χώρο;

«Ισχύει απολύτως. Ούτε περίπτερο δεν θα γινόταν. Εγώ είχα εκρηκτικές στιγμές με τον πρόεδρο αλλά σας λέω ότι αν δεν υπήρχε ο Μελισσανίδης ούτε εκσκαφή δεν θα γινόταν εδώ πέρα».

-Έρχεστε τις πρώτες ημέρες των χωματουργικών έργων. Οικόπεδο τότε. Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεστε; Ότι πώς μπορεί να γίνει γήπεδο εδώ;

«Βλέπαμε από την αρχή ότι υπήρχαν εμπόδια και σοβαρά προβλήματα. Και συνεπώς, το έβλεπα και εγώ δύσκολο ότι μπορεί να σηκωθεί γήπεδο σε αυτόν τον χώρο. Πρέπει να σας πω κάτι, ο Μελισσανίδης ξέρει το έργο καλύτερα από πάρα πολλούς μηχανικούς που δούλεψαν. Ξέρει κάθε γωνιά, κάθε βίδα. Το κάθε τι, το ξέρει σαν την παλάμη του. Γιατί το έχει ζήσει. Ήταν εδώ ανά 15 ημέρες. Και δεν ήταν εδώ για μισή και μια ώρα. Ερχόταν και καθόταν 7 με 10 ώρες την φορά. Κάθε μέρα μιλούσα μαζί του. Συντόνιζε τα πάντα, κάθε λεπτομέρεια. Με ρωτούσε, πήρες εκεί; Μίλησες με τον τάδε; Επικοινώνησες με την Περιφέρεια, τον Δήμο; Κάτσε να πάρω να λύσω αυτό το θέμα. Ασχολούνταν μέρα νύχτα με τα πάντα. Αν δεν ήταν ο Μελισσανίδης, τίποτα δεν θα γινόταν. Το γήπεδο έχει παντού το αποτύπωμα του. Έχει επιλέξει τα πάντα από τους μεντεσέδες στα ντουλάπια μέχρι τις λεκάνες και τα μαύρα κουμπιά στην πόρτα του VIP Lounge. Με έπαιρνε Σάββατο στις 11 το βράδυ για να μου μιλήσει για το γήπεδο. Είναι τόσο παθιασμένος που πολλές φορές η σχέση μας έφτασε στα άκρα. Αν σας πως ιστορίες θα πρέπει να βάζετε συνέχεια μπιπ (γέλια)».

-Τώρα όμως που τελείωσαν όλα;

«Πλέον όλοι έχουμε ηρεμήσει. Ο πρόεδρος βέβαια ασχολείται ακόμα με κάθε λεπτομέρεια αλλά είναι φανερό ότι είναι πλέον πιο ήρεμος».

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχε που χε τον Μελισσανιδη ο δολιος, ειχε και τον πριξαρχιδα τον πυροσβεστη που εψαχνε το drone.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μην σου τύχει είναι αυτό που πέρασε ο άνθρωπος.  Οσες φακές και να του έδινε τις άξιζε και με το παραπάνω.  

Link to comment
Share on other sites

Συνέντευξη στους Ηλία Τομαρά, Νίκο Τζαλίδη apo aek365

Διαβάστε τη συγκλονιστική συνέντευξη του Κώστα Μανωλά:

-Να ξεκινήσουμε με τις συστάσεις.

«Ναι φυσικά. Ονομάζομαι Κώστας Μανωλάς. Ήμουν υπεύθυνος για την κατασκευή του γηπέδου μέσω της συνεργασίας με την Δικέφαλος και πρώην υπεύθυνος εκ μέρους της DIMAND για τα ηλεκτρομηχανολογικά. Από την 1η Ιανουαρίου 2022 ανέλαβα τα πάντα στην Αγια Σοφια/ΟΠΑΠ Αρένα εκπροσωπώντας την Δικέφαλος, μέσω συνεργασίας με την DIMAND. Είμαι ουσιαστικά ο υπεύθυνος για την αποπεράτωση του έργου στο οποίο δουλεύω από την πρώτη στιγμή».

-Αρχικά, θέλουμε να μας πείτε, τις δυσκολίες που αντιμετωπίσατε κατά την ανέγερση του γηπέδου και αν υπάρχουν κάποια πράγματα που σας τρόμαξαν;

«Κοιτάξτε, το πιο δύσκολο στο έργο αυτό, ήταν ότι υπήρχαν πολλές εργολαβίες. Περιφέρειας, δικές μας, του Δήμου. Όλα αυτά έπρεπε να συνδεθούν. Να προχωρούν και να μην αφήνουμε κενά. Αυτό ήταν το πιο δύσκολο. Δεν έπρεπε αυτές οι εργολαβίες να είναι αντικρουόμενες. Έπρεπε να συντονίζεις όλα τα συνεργεία. Να υπάρξει συνεργασία και συνεννόηση σωστή για το βέλτιστο αποτέλεσμα. Έπρεπε στα συνεργεία να λες μέχρι εδώ. Να κατευθύνεις και να βγαίνει το αποτέλεσμα που πρέπει….»

-Μέχρι πόσα συνεργία δούλεψαν ταυτόχρονα, το μέγιστο, θυμάστε;

«Από άτομα, γύρω στα 150 με 200 άτομα. Συνεργεία, τι να σας πω, πάρα πολλά. Μια περίοδο προς το τέλος, είχαμε εδώ τέσσερα διαφορετικά συνεργεία από ηλεκτρολόγους για να προλάβουμε και να είναι όλα έτοιμα»

-Τα εμπόδια που μπήκαν; Πως τα βιώσατε;

«Από το 2013 τα εμπόδια πολλά. Με τον Δήμο τα ξέρετε τι είχε γίνει με την προηγούμενη δημοτική αρχή μην τα επαναλάβουμε. Από εκεί και πέρα, προχώρησε πολύ γρήγορα το έργο και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Μιλάμε για ένα γήπεδο όλο μπετό. Δεν είναι προκάτ».

-Άρα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης στην κατασκευή και με άλλη γήπεδα, όπως για παράδειγμα το Γ. Καραϊσκάκης…

«Είναι κάτι τελείως διαφορετικός Καμιά σχέση το ένα με το άλλο. Δεν είναι προκάτ ή σιδηρο-κατασκευή η Αγιά Σοφιά/ΟΠΑΠ Αρένα. Εδώ μιλάμε για μπετό. Μόνο μπετό. Καλουπώθηκε όλο το γήπεδο κανονικά. Ο ένας πυλώνας να σας δώσω παράδειγμα παίρνει 2.700 κυβικά μπετό. Για να έχετε μια εικόνα, μια βαρέλα, είναι 9 κυβικά! Μπορείτε να αντιληφθείτε πόσες βαρέλες χρειάστηκαν όχι για τον έναν ή τους τέσσερις πυλώνες αλλά για όλο αυτό το έργο συνολικά; Πόσα καλώδια; Υπολόγιζα τις προηγούμενες ημέρες και μου βγήκε ότι χρειαστήκαμε 1.200 χιλιόμετρα καλώδια. Και ακόμα βάζουμε…»

-Αναφερθήκατε στον τρόπο κατασκευής τον πυλώνων που έχει γίνει και αντικείμενο συζήτησης εντυπωσιασμού από σχολές αρχιτεκτονικής. Ήταν ο μοναδικός τρόπος αυτός, να χωνευτούν οι πυλώνες μέσα στις εξέδρες για να γίνει το γήπεδο, σωστά;

«Ακριβώς. Είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο. Είναι πολύ κλειστός ο χώρος και έτσι υπήρχε μόνο ένας τρόπος για να φτάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα. Δεν μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό. Να σας πω όμως και κάτι άλλο, μιας και είπαμε για το μπετό που έπεσε. Μπορούσε πράγματι να γίνει σιδηροκατασκευή. Εδώ όμως, από την πρώτη στιγμή, ο πρόεδρος ήθελε μόνον μπετό. Τίποτα προκάτ. Αυτό που είχε πει και σε εμάς, είναι πως “θέλω να φτιάξω ένα φρούριο”. Και σας εσάς το είχε πει. Δεν θέλει να ξαναπέσουν ποτέ αυτά τα τείχη».

-Σε τι ποσοστό ολοκλήρωσης έχει φτάσει το γήπεδο;

«Κοιτάξτε. Για να μπει η ομάδα μέσα στο γήπεδο και να παίξει αγώνα είμαστε απόλυτα έτοιμοι. Και με τα εγκαίνια και με τον Ιωνικό αν εξαιρέσουμε κάποια μικρά προβλήματα δεν είχαμε θέματα. Με τον Ατρόμητο πήγαμε ακόμα καλύτερα. Από εκεί και πέρα είναι άλλη κουβέντα αναφορικά με την τελική του ολοκλήρωση το γήπεδο, αφού εκκρεμεί να γίνουν τα γραφεία της ΠΑΕ που δεν παίζουν ρόλο όμως στη διεξαγωγή των αγώνων και φυσικά τα μουσεία, του Προσφυγικού Ελληνισμού και της ΑΕΚ, τα οποία θα φτιαχτούν. Επίσης υπάρχουν και κάποια άλλα πράγματα, όπως οι μεγάλες οθόνες που θα μπουν στο Νότιο τμήμα εξωτερικά του γηπέδου, κάποιες διαφημιστικές ταμπέλες στο άνω διάζωμα ενώ έχουμε και τα μερεμέτια που τώρα χωρίς άγχος και πίεση τα διορθώνουμε όλα. Νομίζω είμαστε στο 95%, θα προχωρήσουν και οι υπόλοιπες εγκαταστάσεις, αναφορικά με τα μουσεία ίσως τον Γενάρη θα μπορούμε να είμαστε έτοιμοι».

-Η ΑΕΚ κατάφερε να φτιάξει ένα γήπεδο που να μην χρωστάει πουθενά. Πόσο σημαντικό είναι αυτό;

«Το πιο σημαντικό. Στο Καραϊσκάκης και στον Ολυμπιακό, ακόμα ψάχνονται με τα δάνεια. Αυτό που κατάφερε και πέτυχε ο Δημήτρης Μελισσανίδης είναι σπουδαίο. Εμένα σαν κατασκευαστή με κούρασε και δεν ήταν εύκολο να το φτιάξουμε όλο αυτό. Αλλά το πέτυχε. Τα κατάφερε και είναι σημαντικό. Μπαίνουν λεφτά πλέον απευθείας στο ταμείο χάρη στην επιμονή του Μελισσανίδη. Πίεσε καταστάσεις, πάλεψε για κάθε κατασκευή και είναι δικό του επίτευγμα το ότι η ΑΕΚ μπαίνει σε ένα γήπεδο καινούργιο, δεν χρωστά πουθενά και την ίδια ώρα τα έσοδα έρχονται αμέσως στον κουμπαρά αφού δεν έχει να χρωστάει σεντς πουθενά!».

«ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΣΟΥΣ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ»

-Από την κατασκευή στη λειτουργία. Πόσο ήταν το άγχος στην τελική ευθεία για τα εγκαίνια;

«Μεγάλο άγχος. Πίεση. Δύο μήνες δεν πήγαμε διακοπές. Και τα παιδιά που δούλεψαν εδώ όλοι έκαναν αγώνα. Τους πιέσαμε. Θέλω σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω προσωπικά όλους όσους δούλεψαν και έδωσαν την ψυχή τους. Αφήσαμε τις οικογένειες μας, δεν πήγαμε διακοπές και ήμασταν εδώ για να ανοίξουμε τον Σεπτέμβριο όπως είπαμε πει και τα καταφέραμε όλοι μαζί. Έβαλαν όλα τα συνεργεία πλάτη. Κουραστήκαμε, το πίστεψε και ο πρόεδρος και το ανοίξαμε το γήπεδο. Από το αποτέλεσμα δικαιώθηκα και δικαιωθήκαμε. Για να φτάσουμε εδώ βέβαια καθημερινά υπήρχαν διαδικασίες και συνεχή τεστ για να είναι όλα έτοιμα. Ό,τι τελείωνε το δοκιμάζαμε άμεσα. Πολλές ήταν οι φορές που ερχόμουν στις 6 το πρωί και έφευγα στις 1 με 2 το βράδυ. Δεν είχαμε βάλει ακόμα ζεστό νερό αλλιώς θα έμενα στο γήπεδο (γέλια)».

-Ήσασταν παρών και στους ελέγχους της UEFA, τι σας έλεγαν από την ευρωπαϊκή ομοσπονδία; Λίγο πριν φτάσουμε στην ημέρα που άνοιξε το γήπεδο η UEFA ήταν εδώ;

«Τους άρεσε καταρχήν η μορφή του γηπέδου συνολικά. Η ακουστική του, κατάλαβαν ότι αυτό το γήπεδο θα έχει τρομερή ακουστική. Επίσης τους έκανε μεγάλη εντύπωση και κάτι άλλο, το ότι τα αποδυτήρια των φιλοξενούμενων είναι ακριβώς ίδια και παρέχουν ακριβώς τις ίδιες ανέσεις με αυτά των γηπεδούχων, δηλαδή αυτά που χρησιμοποιεί σε κάθε ματς η ΑΕΚ. Αυτό πραγματικά τους εντυπωσίασε και μας είπαν ότι δεν είναι σύνηθες. Από εκεί και πέρα εμένα προσωπικά ένα στέλεχος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, αν δεν κάνω λάθος Γερμανός, μου είπε όταν είχε έρθει για τον έλεγχο, πως τώρα εξαρτάται από εσάς πόσο γρήγορα θα τρέξετε κάποιες τελευταίες λεπτομέρειες και εργασίες γιατί το γήπεδο είναι σχεδόν έτοιμο. Αυτό μου είχε δώσει μεγάλο κουράγιο τότε».

-Αναφέρθηκαν και στην ακουστική;

«Έχει τρομερή ακουστική το γήπεδο. Μου το είπαν από την αρχή και από την UEFA. Αυτό το γήπεδο είναι έτσι κατασκευασμένο που μοιάζει σαν ένα μεγάλο ηχείο που μαζί με την μεμβράνη κάνει αντίλαλο και μεγεθύνει τον ήχο. Η αλήθεια είναι απ’ όταν σχεδιάστηκε το περιμέναμε, ότι θα είναι ένα γήπεδο διαφορετικό όσον αφορά την ακουστική. Αλλά στην πράξη ήταν ακόμα καλύτερο. Για παράδειγμα πριν μπουν τα καθίσματα ακόμα, είχαν μπει στο γήπεδο περίπου 300-400 φίλοι της ORIGINAL και κάθισαν στο πέταλο. Άρχισαν να φωνάζουν. Εγώ ήμουν στο γραφείο μου και τρόμαξα. Πετάχτηκα από την θέση μου. Και λέω, ακούγεται έτσι με 300 άτομα; Εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα τη δύναμη της ακουστικής που θα έχει αυτό το γήπεδο και τι θα δώσει στην ΑΕΚ. Εκπληκτικό είναι και το ηχοσύστημα που διαθέτει το γήπεδο. Μπορεί να γίνει συναυλία μέσω αυτού χωρίς να χρειαστεί επιπλέον εξοπλισμός. Φανταστείτε ότι στα εγκαίνια δουλέψαμε στο 70% και να ξέρετε ότι για παράδειγμα διαφορά του 70 με το 72% είναι πολύ μεγάλη».

-Είναι ένα γήπεδο όμως που και συναισθηματικά εσείς, έχετε ένα μεγάλο δέσιμο γιατί υπάρχει και μια ιστορία από πίσω, αυτή με τον αδικοχαμένο αδερφό σας. Θέλετε να μας μιλήσετε γι’ αυτό;

«Ο λόγος που ήρθα να δουλέψω εδώ ήταν ο αδερφός μου ο συγχωρεμένος, ο Δημήτρης (στο κέντρο της φωτό, δεξιά ο Κώστας και αριστερά ο μικρότερος αδελφός). Αυτός με πίεσε. Ήξερε ότι ήμουν καλός στην κατασκευή και μου λέει “πήγαινε στην ΑΕΚ”. Όταν πήγα στην DIMAND, το πρώτο πράγμα που τους είπα είναι, θέλω να πάω στην ΑΕΚ, να δουλέψω στο νέο γήπεδο. Ο αδερφός μου ο Δημήτρης, ήταν φανατικός ΑΕΚτζής. Έβλεπε τα πάντα. Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, χάντμπολ. Ότι αφορούσε την ΑΕΚ, τα πάντα! Ήταν στην ΕΡΤ Γενικός Διευθυντής και λόγω της θέσης του και των γνώσεων του, με βοήθησε σε πολλά πράγματα που δεν ήξερα, αναφορικά με τα σκόρμπορντς, τις αντιθέσεις φωτισμού, τις κινούμενες κεφαλές, τα πάντα που αφορούσαν το πεδίο του. Καθόμασταν ώρες μαζί και μου εξηγούσε γιατί είχε εξειδίκευση σε αυτό το αντικείμενο και με βοήθησε πολύ στο γήπεδο της ΑΕΚ πάνω σε αυτό το κομμάτι. Όταν πέθανε, δύο τρεις ημέρες πριν πεθάνει δηλαδή, με έπιασε. Και μου είπε: “Κώστα, θέλω να μου δώσεις μια υπόσχεση. Ότι θα τελειώσει το γήπεδο. Θέλω να το τελειώσεις”. Μονίμως αυτό σκεπτόταν. Όταν λοιπόν το γήπεδο τελείωσε και άνοιξε, αυτό σε’ μένα έσκασε. Ήταν λύτρωση. Η υπόσχεση που του είχα δώσει πραγματοποιήθηκε. Τα καταφέραμε. Αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα δεν ξέρω αν θα μπορούσα να δώσω τόσα πολλά. Όταν κουραζόμουν, σκεφτόμουν τον αδερφό μου και συνέχιζα. Θυμάμαι, όταν ήταν καλά, είχαμε βάλει κάτι κάμερες live και τις κοιτούσε από τη δουλειά μου. Με έλεγχε. Όταν έφευγα από το γήπεδο για να πάω κάπου, με έβλεπε από τις κάμερες και με έπαιρνε τηλέφωνο και μου έκανε παρατήρηση. Που πας; Γύρνα πίσω!

Στα πρώτα μπετά είχε έρθει. Ήταν εδώ, τα είχε δει. Η μάχη όταν αρρώστησε ήταν εξάμηνη. Θέλω να ευχαριστήσω όλη την οικογένεια της ΑΕΚ γιατί μου συμπαραστάθηκε. Άνοιξαν την αγκαλιά τους για εμάς.

Στα τελευταία του ο Δημήτρης μου είχε πει, Κώστα δυστυχώς δεν θα το προλάβω. Το είχε καταλάβει. Στα εγκαίνια θυμάμαι, ήρθε η ΕΡΤ. Ήταν οι συνεργάτες του, οι εργαζόμενοι του, τον γνώριζαν. Όταν τους είπα ποιος είμαι, δεν το πίστευαν. Ότι ο αδερφός του Δημήτρη, δουλεύει για το γήπεδο της ΑΕΚ. Έκλαιγαν, έπαθαν σοκ. Ο Δημήτρης ήταν 50 χρονών όταν έφυγε πριν από ενάμιση χρόνο, αλλά σίγουρα θα μας βλέπει υπερήφανος από εκεί ψηλά. Δυστυχώς έφυγε πολύς κόσμος. Θυμάμαι τον Στέλιο Σεραφείδη να έρχεται και να μας λέει: Παιδιά βιαστείτε δεν με προλαβαίνετε».

«ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΝΑΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΕΒΟΜΒΑΣΤΕ ΩΣ ΝΑΟ»

-Έγιναν τα εγκαίνια, έγιναν τα πρώτα παιχνίδια, ποιες είναι οι πρώτες αλλαγές που θα κάνετε στη λειτουργία του γηπέδου;

«Κοιτάξτε είναι κάποια πράγματα που διορθώθηκαν και άλλα που θα διορθωθούν. Δουλεύουμε πάνω εκεί. Υπάρχουν πράγματα, υπάρχουν καλωδιώσεις που ακόμα τώρα τις φτιάχνουμε, τα ηχεία στο κάτω διάζωμα θα φτιαχτούν. Όλα διορθώνονται. Εγώ θέλω να στείλω και ένα μήνυμα, ανεξάρτητα από τα προβλήματα που υπήρξαν. Αυτό το γήπεδο, ο Ναός μας δηλαδή, πρέπει να είναι Ναός και να το εννοούμε. Πρέπει να το σεβόμαστε αυτό το γήπεδο. Να το σεβόμαστε όχι ως γήπεδο, αλλά ως Ναό».

-Σε τι φάση είναι η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου με δεδομένο πως ταλαιπωρήθηκε;

«Σίγουρα ταλαιπωρήθηκε. Σκεφτείτε, δοκιμές, μηχανήματα δικά μας να μπαίνουν στο γήπεδο, πρόβες εν όψει εγκαινίων. Στα καπάκια, εγκαίνια, μετά παιχνίδια. Πάτησαν πολλά πόδια πάνω και είναι λογικό να έχει κάποια ζητήματα. Τώρα πάει να στρώσει. Δεν είχαμε κάποιο κενό για να δέσει όπως έπρεπε. Με τον ΠΑΟΚ θα είναι ακόμα καλύτερο, σε σχέση με τον Ατρόμητο και όταν κλείσει για το Μουντιάλ, μετά την επανέναρξη, ο αγωνιστικός χώρος θα είναι ένα πραγματικό χαλί. Θέλει να ξεκουραστεί το γήπεδο. Το περιμέναμε ότι θα έχουμε αυτά τα μικρά προβλήματα».

-Όσον αφορά τα συνοδά έργα που αφορούν τον Δήμο, πεζοδρομήσεις, αναβαθμούς κλπ, που βρισκόμαστε; Επίσης, τα περίφημα κίτρινα δέντρα, θα μπουν;

«Έχουν ξεκινήσει οι εργασίες και προχωράνε. Όλα θα γίνουν. Φυσικά και τα κίτρινα δέντρα θα μπουν. Ο πρόεδρος τα ήθελε και τα βρήκε και ο Δήμος το έχει αναλάβει!. Δεν τα έχουμε ξεχάσει είστε σίγουροι. Όταν μου το είπε πρόεδρος δεν το πίστευα και όμως τα βρήκε».

-Άλλο ένα ερώτημα, αφορά τον πεζόδρομο που θα έρχεται από τον Περισσό…

«Ναι, την Οδό Μνήμης. Θα φεύγει από τον ηλεκτρικό, από το Ιωνικό Κέντρο. Ένας πεζόδρομος που θα συνδέει το Ιωνικό Κέντρο με το γήπεδο. Είναι στα σχέδια να γίνει, θα περνά μπροστά από τα πευκάκια».

«ΠΑΝΤΟΥ ΕΒΡΙΣΚΑ ΕΝΑΝ ΑΕΚΤΖΗ!»

-Πώς ήταν η συνεργασία που είχατε με τις δημόσιες υπηρεσίες;

«Είμαι 22 χρόνια στην κατασκευή. Και στην ΔΕΔΗΕ και στην ΕΥΔΑΠ και παντού, στις δημόσιες υπηρεσίες, θέλω να σας πω, ότι πάντοτε έβρισκα κάποιον ΑΕΚτζή! Μου έκανε εντύπωση. Βοήθησαν οι δημόσιες υπηρεσίες σημαντικά. Όπως και οι άνθρωποι της Περιφέρειας. Όλοι δούλεψαν σκληρά και μας βοήθησαν, αλλά και η Δημοτική Αρχή βεβαίως που έτρεξε τα πάντα, όλα τα ζητήματα για να προχωρήσει κάθε τι που απαιτούνταν με γρήγορη διαδικασία. Ειδικά στη ΔΕΔΗΕ υπήρχε ένας άνθρωπος, Κώστας το όνομα του, που όταν πήγα μου λέει άσε τα χαρτιά και άντε να μου πάρεις έναν καφέ. Στην αρχή παραξενεύτηκα αλλά όταν επέστρεψα είχε τα πάντα έτοιμα. Μου λέει: Πήγα παντού και τους ζητούσα να υπογράψουν. Πάρε τα χαρτιά. Υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις. Ένας άλλος κύριος από την ΕΥΔΑΠ ο οποίος έχει φύγει από τη ζωή μας βοήθησε πάρα πολύ. Φανατικός οπαδός της ΑΕΚ. Βέβαια μας βοήθησαν ακόμα και άτομα που δεν ήταν φίλοι της ΑΕΚ».

-Η επίσημη χωρητικότητα του γηπέδου, όσον αφορά τα καρεκλάκια είναι 31.100.

«Ναι. 32.000 φτάνουμε με τις σουίτες και τα υπόλοιπα. Εκεί φτάνει η χωρητικότητα».

-Αυτό το πρώτο διάστημα πώς πήγαν τα καταστήματα του γηπέδου;

«Ρώτησα και όλοι που είπαν: Πετάμε! Έχει γίνει πλέον προορισμός. Είναι πολύ σημαντικό για την περιοχή. Έρχονται από νωρίς άνθρωποι από κάθε μέρος της Αθήνας και όχι μόνο. Μόνοι τους, με τη σύντροφο τους ή με την οικογένεια τους. Είναι μια συνολική εμπειρία, πάνε βόλτα στο Άλσος, πίνουν τον καφέ τους έξω από το γήπεδο, τρώνε και μετά βλέπουν το παιχνίδι. Έρχονται ακόμα και ανεξάρτητα ομάδας». 

«ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΉΡΕ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ»

-Νιώθετε και εσείς μια δικαίωση, μια λύτρωση, μετά την ολοκλήρωση του έργου;

«Κοιτάξτε, από τη στιγμή που με πήρε ο πατέρας μου, παλιός ΑΕΚτζής φανατικός, από τη Νάξο, και έκλαιγε την ημέρα των εγκαινίων, ναι. Ήταν μια επιβεβαίωση και επιβράβευση και για μένα. Δεν χρειαζόμουν κάτι άλλο. Επίσης επιβράβευση είναι ότι έρχονται στο γήπεδο οπαδοί άλλων ομάδων, του Ολυμπιακού του Παναθηναϊκού, και μας λένε “πωπω ρε παιδιά τι γηπεδάρα είναι αυτή;”. Σημαντικό και αυτό».

-Πολύ σημαντικό ρόλο στην ολοκλήρωση του έργου έπαιξε και η DIMAND…

«Εμένα αρχικά η DIMAND μου έδωσε το δικαίωμα να έρθω εδώ. Μου έδωσε το ελεύθερο και η DIMAND και ο κύριος Ανδριόπουλος σαν εργοδότης μου. Από εκεί και πέρα η DIMAND λειτουργεί σαν οικογένεια. Όλοι είμαστε δεμένοι μεταξύ μας. Και ο κύριος Ανδριόπουλος, έχει ένα χάρισμα που δεν το εχω δει σε άλλον άνθρωπο. Τα εξηγεί τόσο απλά που και εμένα με αφήνει έκπληκτο. Μπορεί να εξηγήσει πράγματα σύνθετα έτσι ώστε να τα καταλάβει ο επιστήμονας αλλά και ένας απλός άνθρωπος. Επίσης είναι τρομερός στο επικοινωνιακό κομμάτι και φυσικά έχει μια μεγάλη εταιρία την DIMAND που έχει κατασκευάσει μεγάλα έργα».

-Τέλος, να μιλήσουμε και για το ενεργειακό αποτύπωμα που αφήνει το γήπεδο που είναι ελάχιστο μπροστά στο μέγεθος της κατασκευής;

«Ναι πράγματι είναι πολύ σημαντικό αυτό, το ενεργειακό αποτύπωμα του γηπέδου είναι μηδαμινό. Καταρχήν να πούμε ότι όλα τα φώτα του αγωνιστικού χώρου είναι λεντ. Δεν χαλάμε εκεί ενέργεια. Ο Ολυμπιακός μου ζήτησε τις προδιαγραφές, τρελάθηκαν με τον φωτισμό του αγωνιστικού χώρου και θέλουν να το υιοθετήσουν και εκείνοι. Τα ίδια θέλουν να βάλουν και στον Παναθηναϊκό. Φανταστείτε ότι σε κάθε δωμάτιο του γηπέδου τα φώτα ανοίγουν και κλείνουν με την κίνηση. Δεν γίνεται να ξεχάσει κάποιος τα φώτα αναμμένα. Το γήπεδο συνολικά έχει ελάχιστη ενεργειακή κατανάλωση. Είχε κάνει και στην UEFA εντύπωση αυτό και μας είχαν συγχαρεί. Τέλος θέλω να αναφερθώ και στον φωτισμό. Ακόμα δεν έχετε δει τίποτα για τις δυνατότητες του..».

*Ως aek365 θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον Κώστα Μανωλά για τη φιλοξενία στην Αγια Σοφιά/ΟΠΑΠ Αρένα αλλά κυρίως για το γεγονός ότι μοιράστηκε μαζί μας αυτή την τόσο προσωπική ιστορία. Ο Δημήτρης θα είναι σίγουρα περήφανος για τον εκπληκτικό από κάθε άποψη Ναό της ΑΕΚ και τον αδελφό του.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Araujo21 said:

 

-Έρχεστε τις πρώτες ημέρες των χωματουργικών έργων. Οικόπεδο τότε. Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεστε; 

Τι ωραία χώματα, ας τα πάμε πέρα δώθε

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, baRon21 said:

Να σημειωθεί ότι μπήκε πλεξιγκλάς ΚΑΙ στο πέταλο της παλιάς σκεπαστης…

Μας γαμησε ο ποποτας.  Αυτή ήταν μάλλον η υπόσχεση που έδωσε ο Μελ ενώ το καραισκακη κσι κάθε κολογηπεδο δεν έχει τπτ στο άλλο πεταλο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα Περιφέρειας. Οι όροι ασφαλείας κατασκευής νέων γηπέδων που έχει ανακοινώσει δημοσίως η ΓΓΑ προβλέπουν ύπαρξη τάφρου ή πλέξιγκλας, περιμετρικά σε κάθε νεόδμητο γήπεδο. 

Για  παράδειγμα, η μελέτη του Παναθηναϊκού προβλέπει μικρή τάφρο, τόσο για καλύτερη θέαση όσο για ζητήματα ασφαλείας. Εφόσον δεν αλλάξει κάτι, η τάφρος, που δεν έχει προβλεφθεί για ολόκληρο το γήπεδο, θα είναι έτσι κατασκευασμένη ώστε να μπορεί να κλείσει και να υπάρχει πλέξιγκλας, όπως ισχύει στην Λεωφόρο.

Εν ολίγοις, το ζήτημα δεν είναι καφενειακό, ότι ο Χ ή ο Υ, ένας Πόποτας ή κάποιος άλλος είχε ένα βίτσιο ή έκανε τα δικά του. Αλλά είναι ζήτημα του κράτους και της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού που έχει θέσει συγκεκριμένους όρους ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Στο πεταλο που μπήκε το γκολ προχτες στη Λεωφόρο, είδα που κοπανουσανε κάτι πλεξιγκλας τα βαζελια και ήταν αρκετά ψηλά. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, AG21 said:

Φανταστείτε ότι σε κάθε δωμάτιο του γηπέδου τα φώτα ανοίγουν και κλείνουν με την κίνηση. Δεν γίνεται να ξεχάσει κάποιος τα φώτα αναμμένα. Το γήπεδο συνολικά έχει ελάχιστη ενεργειακή κατανάλωση. Είχε κάνει και στην UEFA εντύπωση αυτό και μας είχαν συγχαρεί.

Αποκλειστικό βίνΔεο από την παρέμβαση Μελισσανίδη στην DIMAND για το θέμα :

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bluesman said:

Δεν ειναι θέμα Περιφέρειας. Οι όροι ασφαλείας κατασκευής νέων γηπέδων που έχει ανακοινώσει δημοσίως η ΓΓΑ προβλέπουν ύπαρξη τάφρου ή πλέξιγκλας, περιμετρικά σε κάθε νεόδμητο γήπεδο. 

Για  παράδειγμα, η μελέτη του Παναθηναϊκού προβλέπει μικρή τάφρο, τόσο για καλύτερη θέαση όσο για ζητήματα ασφαλείας. Εφόσον δεν αλλάξει κάτι, η τάφρος, που δεν έχει προβλεφθεί για ολόκληρο το γήπεδο, θα είναι έτσι κατασκευασμένη ώστε να μπορεί να κλείσει και να υπάρχει πλέξιγκλας, όπως ισχύει στην Λεωφόρο.

Εν ολίγοις, το ζήτημα δεν είναι καφενειακό, ότι ο Χ ή ο Υ, ένας Πόποτας ή κάποιος άλλος είχε ένα βίτσιο ή έκανε τα δικά του. Αλλά είναι ζήτημα του κράτους και της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού που έχει θέσει συγκεκριμένους όρους ασφαλείας.

Απο Epo https://www.epo.gr/media/files/KATASTATIKO_KANONISMOI/2019_2020/Kanonismos_Gipedon_Asfaleias_Prostasias_2019.pdf

Προστασία του αγωνιστικού χώρου

11. Η γηπεδούχος ομάδα οφείλει να διασφαλίζει ότι οι ποδοσφαιριστές και οι αξιωματούχοι του αγώνα προστατεύονται από εισβολή θεατών στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με διάφορους τρόπους, συμπεριλαμβανομένης για παράδειγμα της χρήσης ενός ή περισσοτέρων από τα παρακάτω μέτρα, ανάλογα με τις ειδικότερες περιστάσεις:

α) την παρουσία προσωπικού ασφαλείας μέσα ή κοντά στον αγωνιστικό χώρο,

β) διευθέτηση θέσεων η οποία τοποθετεί τους θεατές των μπροστινών καθισμάτων σε ύψος πάνω από τον αγωνιστικό χώρο, ώστε να καθίσταται αν όχι αδύνατη, τουλάχιστον απίθανη η εισβολή μέσα στον αγωνιστικό χώρο,

γ) ανυπέρβλητα διάφανα πετάσματα ή κιγκλιδώματα τα οποία μπορούν είτε να είναι μόνιμα είτε να εδράζονται με τρόπο ώστε να μπορούν να απομακρυνθούν όποτε υπάρχει αίσθηση ότι η χρήση τους δεν είναι αναγκαία για έναν συγκεκριμένο αγώνα.

12. Όποια μορφή προστασίας και να χρησιμοποιείται κατά της εισβολής, θα πρέπει να ενσωματώνει επαρκή μέτρα για τους θεατές ώστε να μπορούν να διαφύγουν προς τον αγωνιστικό χώρο σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης, εκτός εάν κατά την πιστοποιημένη γνώμη του Σχεδίου Εκκένωσης του Γηπέδου, υφίστανται επαρκή μέτρα εκκένωσης εκτάκτου ανάγκης προς τα πίσω ή τα πλάγια των θέσεων που θα καθιστούσαν την χρήση του αγωνιστικού χώρου μη απαραίτητη για τον σκοπό αυτό.

13. Ο τύπος της προστασίας που υιοθετείται κατά της εισβολής πρέπει να εγκρίνεται από τις δημόσιες αρχές και δεν πρέπει να παρουσιάζει κίνδυνο για τους θεατές σε περίπτωση πανικού ή εκκένωσης εκτάκτου ανάγκης.

14. Σε περίπτωση μαζικής εισβολής στον αγωνιστικό χώρο, όλοι οι φροντιστές ασφαλείας που βρίσκονται στην περίμετρο του αγωνιστικού χώρου θα καταβάλουν κάθε προσπάθεια να περιορίσουν τον αριθμό των θεατών που θα έχουν εισέλθει παράνομα στον αγωνιστικό χώρο. Ο επικεφαλής φροντιστής ασφαλείας θα κατευθύνει όλους τους 4 διαθέσιμους φροντιστές ασφαλείας στην περίμετρο του αγωνιστικού χώρου για να ελεγχθεί η κατάσταση και θα διασφαλίσει την ασφαλή και ταχύτατη διέλευση του διαιτητή, των εποπτών και των ποδοσφαιριστών προς τα αποδυτήρια. Όταν η περίμετρος του αγωνιστικού χώρου θα έχει τεθεί υπό έλεγχο, οι φροντιστές ασφαλείας θα βοηθήσουν την αστυνομία στον καθαρισμό του αγωνιστικού χώρου και στον διασκορπισμό των εισβολέων.

15. Σε μια τέτοια περίπτωση, η ομάδα εκτάκτου ανάγκης θα διαβουλευθεί για την συνέχιση ή μη του αγώνα. Τελική αποφασιστική γνώμη θα έχει ο διαιτητής του αγώνα.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×