Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ


Sepultura21
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Αναρωτηθήκαμε πού είναι σήμερα ο Ερίκ Ραμπεσαντρατανά! Ή ακόμα καλύτερα...πόσα κιλά είναι σήμερα ο θρύλος από τη Μαδαγασκάρη που κάποτε ...απολαύσαμε στην ΑΕΚ; Και τον βρήκαμε στο Μαϊάμι να κάνει καριέρα προπονητή. Και από κιλά; Πιο βαρύς από ποτέ!

 

Πώς είναι δυνατόν ένας παίκτης με μόλις τέσσερις συμμετοχές σε μεγάλη ομάδα να γίνεται... μύθος μετά την αποχώρησή του; Κι, όμως, είναι. Ακόμα και αν σε λένε... Ερίκ Ραμπεσαντρατανά. Ένα όνομα, πολλές ιστορίες. Κάποιες από αυτές πραγματικές. Κάποιες άλλες μπορεί και να ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας. Δεν έχει καμία σημασία. Έξι μήνες ήταν αρκετοί για τον ποδοσφαιριστή που ήρθε το καλοκαίρι του 2001 για να γίνει ο ηγέτης στη μεσοαμυντική γραμμή της ΑΕΚ και τελικά κατάφερε να γίνει σύμβολο στα σουβλατζίδικα, στα ουζερί, στα μεζεδοπωλεία της Νέας Φιλαδέλφειας και όχι μόνο.

 

 

 

Στην Ελλάδα ήρθε με παραπανίσια κιλα. Ο ίδιος υποσχέθηκε στο Μάκη Ψωμιάδη ότι θα κάνει προσπάθεια να τα χάσει. Και αντί να χάνει, έπαιρνε μέχρι που η ζυγαριά έδειξε τριψήφιο νούμερο. Στο πρωτάθλημα δεν αγωνίστηκε καθόλου, έπαιξε σε τρεις αγώνες Κυπέλλου και σε άλλον έναν του Κυπέλλου uefa. Και μετά, ο «Ράμπε»... τόλμησε να φιλήσει τη σύντροφό του αποχωρώντας από κάποιο από αυτά τα παιχνίδια, θέαμα που δεν άρεσε καθόλου στον Ψωμιάδη, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί επεισόδιο μεταξύ των δύο ανδρών.

 

 

 

Ο ίδιος ο Ραμπεσαντρατανά έχει περιγράψει σαν τραυματική την εμπειρία του στην «Ένωση». «Ήταν ίσως η χειρότερη απόφαση της ζωής μου και έχω μετανιώσει γι' αυτό. Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα επέλεγα κάτι άλλο» είχε πει χαρακτηριστικά συμπληρώνοντας: «Ο πρόεδρός μας ήταν κάπως… μαφιόζος! Μου έκανε εκβιασμούς. Για παράδειγμα, μου άλλαζε κλειδαριά σπίτι μου για να με αναγκάσει να φύγω! Δεν ήθελε να με πληρώνει και πολύ συχνά μου σκάρωνε μεγάλες φάρσες. Το χειρότερο είναι ότι όλοι ήταν μαζί του. Τελικά, αναγκαστικά, πέρασε το δικό του».

 

 

 

Σήμερα, ο «Ράμπε» είναι 42 ετών, ζει στις Ηνωμένες Πολιτείες και μόλις πριν από λίγες εβδομάδες άρχισε την προπονητική καριέρα του ως συνεργάτης του πρώην συμπαίκτη του, Βαγκνό Ελουά, στη Μαϊάμι Σίτι. Τα παραπανίσια κιλά παραμένουν σήμα κατατεθέν του, αλλά πια δεν δείχνει να τον ενδιαφέρει. Η Μαϊάμι Σίτι αγωνίζεται στην τέταρτη κατηγορία του αμερικανικού πρωταθλήματος και στόχος είναι να πετύχει σιγά σιγά την άνοδο στα μεγάλα... σαλόνια. Πληροφορίες που θέλουν βασικό στόχο του Ραμπεσαντρατανά να γυρίσει όλα τα χαμπουργκεράδικα και των 50 πολιτειών, απλά αποδίδονται σε κακοήθειες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Cm punk

Hetemaj παλι βασικος στην νικη της Κιεβο μεσα στην Τσεζενα και με καλη εμφανιση.

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρονια ειναι ο Χετεμαι στην Κιεβο ρε ? δεν εκανε το μεγαλο αλμα... πραγματικα τον εχω ικανο να κλεινει την καριερα του στην Ιταλια και στην Κιεβο

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρονια ειναι ο Χετεμαι στην Κιεβο ρε ? δεν εκανε το μεγαλο αλμα... πραγματικα τον εχω ικανο να κλεινει την καριερα του στην Ιταλια και στην Κιεβο

 

4 χρόνια. Ε για εκεί είναι, καλός παίχτης μεσαίας ομάδας Serie A.

Link to comment
Share on other sites

πως εγινε ετσι ο Νιλσεν ρε??

 

Ενώ εμείς γινόμαστε νεότεροι χρόνο με τον χρόνο, ε; :D

 

masgamawthnpsuxologia21

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

autos pou einai dipla sto mitsikosta o aspromalis, prepei na itan ypeuthynos tupou i kati tetoio , de me afise na mpo sto magazi tote:(

Link to comment
Share on other sites

autos pou einai dipla sto mitsikosta o aspromalis, prepei na itan ypeuthynos tupou i kati tetoio , de me afise na mpo sto magazi tote:(

 

Σε γείωσε ο Άλκης Πασαλίδης ρε??

 

μαλλον θα'σουν φλωράκος πιτσιρικάς ακόμα, δεν είχες γνωρίσει και ζιβάγκο να σε πάει πουλμανάτη εκδρομή στο μόσχος για να ξεψαρώσεις...

 

 

xD

Link to comment
Share on other sites

eixa paei me fly, doc martens kai malli mexri ton kolo.xD

meta pigame sto spider glyfada kai fonazame AEKxD

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×