Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ


Sepultura21
 Share

Recommended Posts

Δεν καταλαβαινω γιατι κραζουν το γεα,ο γεας παντα ηταν τιμιος,φιλοτιμος και δεν ξεπουληθηκε,στα ευκολα και στα δυσκολα μαζι.Αντιθετα κατι προδοτες πηραν προεδρικες θεσεις ως ανταμοιβη,ΟΥΣΤ.

Link to comment
Share on other sites

Λες και αν δεν εβαζαν τον Φουλη θα εφερνε ο πολυνικης καναν Ολλανδο απο τις ακαδημιες του Αγιαξ xD

Link to comment
Share on other sites

Το "συντονιστης" εχει διαφορες ερμηνιες,πως θα συντονιζει τοσους παικτες,με τα απταιστα αγγλικα,γερμανικα,ισπανικα του,μηπως θα στρωνει το τραπεζομαντηλο στο break για να παρουν τα αμουστακα κολατσο ενα κρουασαν mr grand και ενα χυμο αμιτα?

Link to comment
Share on other sites

Σας γαμαει ο Γεας ΚΜιτες! Μπραβο ρε Φουλη, σου ευχομαι και Γενικος Αρχηγος Ακαδημιων. Το αξιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Κουιζ.

 

60 δεν εχει ουτε η Μπαρτσελονα.

80 ποιος εχει;;

 

Τι να πεις και τι να ασχοληθεις πλεον.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟΣ...κι επειδη το 80 παραπεμπει σε ποντους

γινεται ακομη πιο πικαντικο το σεφερλιδικο αστειο μου..

 

Νομιζεις οτι ειρωνευτηκες τωρα;;

 

Σε πληροφορω οτι η νεα παρασταση του Σεφερλη ειναι το πολιτιστικο talk of the town στην μνημονιακη πρωτευουσα.

 

Παμε παλι πισω στο κουιζ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις και τι να ασχοληθεις πλεον.

 

Ειχε τρελαθει τοτε ο ανθρωπος με αυτα που ειχε ακουσει Νικο.

 

60 ατομα στα γραφεια που εμποδιζαν τον Ντρογκμπα να ερθει να παιξει για την ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε τρελαθει τοτε ο ανθρωπος με αυτα που ειχε ακουσει Νικο.

 

60 ατομα στα γραφεια που εμποδιζαν τον Ντρογκμπα να ερθει να παιξει για την ΑΕΚ.

 

Αυτοαναιρεση που η λεξη "κωλοτουμπα" ειναι πολυ λιγη για να την εκφρασει πλεον...

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟΣ...κι επειδη το 80 παραπεμπει σε ποντους

γινεται ακομη πιο πικαντικο το σεφερλιδικο αστειο μου..

 

Οοοοουυυυυ χιτσκοκικη γκρανκινιολικη απαντηση απο τον Ολλανδο σποτ σουτερ!

Link to comment
Share on other sites

Ως ποτε αυτο το σωματειο θα δινει δουλειες ανευ αντικειμενου σε αχρηστους? Ε κοτακι μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

  ? εριπέτεια υγείας περνά ο Γιώργος Καραφέσκος. Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ υπέστη τα ξημερώματα καρδιακό επεισόδιο και χρειάστηκε να διακομιστεί επειγόντως στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

2 θεματα κραταω:

1) Ξερει ποσο γραφικοι ειμαστε κι ελπιζει οτι θα τον μαζεψουμε, ή το πιστευει το οπαδιλικι που πουλαει?

2) Η διοικηση Θανοπουλου τα τσεπωσε τοτε, το μαθαμε κι επισημα πλεον. Εκτος αν το διαψευσει καποιος.

 

 

 

 

 

Οπαδός της ΑΕΚ και δημόσια δήλωσε πως είναι ο Κώστας Κατσουράνης. Σε μία μεγάλη του συνέντευξη στον Σ? ΟΡ ΦΜ ο Κατσουράνης ρωτήθηκε ποια ομάδα, απ’ όσες αγωνίστηκε, αγάπησε περισσότερο με τον ίδιο να λέει:

 

«Η ΑΕΚ ήταν η πρώτη μου μεγάλη μου ομάδα και τώρα που είμαι απ’ έξω και που τη βλέπω, νιώθω πράγματα. Θεωρώ πως ο κόσμος της είναι λίγο διαφορετικός, από των άλλων ομάδων… Είναι πιο προσιτός», τόνισε ο Κατσουράνης ενώ στην αμέσως επόμενη ερώτηση σε ποιας ομάδας, απ’ όσες αγωνίστηκε, το γήπεδο θα πήγαινε τόνισε: «? αντού θα πήγαινα, αλλά είμαι οπαδός της ΑΕΚ. Θέλω να πηγαίνει καλά».

 

Αναφορικά με το αν ήθελε να κλείσει την καριέρα του στην ΑΕΚ υπογράμμισε: «Τελείωσα την καριέρα μου όπως ήθελα. Σε ένα μικρό κλαμπ στην Αυστραλία, που φορούσε… κιτρινόμαυρα! Το ήθελε ο Θεός, ίσως, αυτό! Δεν το ήξερα ότι φορούσαν κιτρινόμαυρα. Τελείωσα όπως ήθελα. Ούτε παρακάλεσα κανέναν, δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω, όσοι με ξέρουν καλά. Τελείωσα χορτάτος από ποδόσφαιρο. Δεν είχα τραυματισμούς, έκανα σχετικά καλή ζωή. Έναν τραυματισμό είχα λίγο πριν το Μουντιάλ. Κατά τα άλλα καλά…»

 

Επίσης, σε ερώτηση για το ποια ομάδα, πιστεύει ο ίδιος, πως τον αγάπησαν περισσότερο, είπε:

 

«Δεν ξέρω! Δεν έκατσα και πολύ χρόνο σε ομάδες. Στην Μπενφίκα και την ΑΕΚ με αγάπησαν. Ελπίζω και στον ? αναθηναϊκό και τον ? ΑΟΚ και στον Ατρόμητο. Στην Ινδία σίγουρα με αγάπησαν».

 

Όσο για το ποιος ήταν ο καλύτερος συμπαίκτης που είχε ποτέ;

 

«Ο Νίκος Λυμπερόπουλος. Αυτός ήταν ο καλύτερος συμπαίκτης».

 

Για το πώς μπορεί να είναι μικρός ? αναθηναϊκός και μετά να γίνει ΑΕΚ;

 

«Είναι πολύ εύκολο… Άλλο νιώθεις στην 6η δημοτικού και άλλο να είσαι μέσα στα πράγματα, να βάζεις γκολ με την ΑΕΚ, να πανηγυρίζεις με τους συμπαίκτες σου, τον κόσμο, να φωνάζουν το όνομά σου, να σε σέβονται. Ήμουν ΑΕΚ και όταν πήγα στον ? αναθηναϊκό. Ήμουν όμως επαγγελματίας. Στον ? αναθηναϊκό έδωσα ό,τι είχα και δεν είχα. Άλλοι το σεβάστηκαν άλλοι όχι. Βοήθησα την ομάδα να πάρει ένα νταμπλ».

 

Για τη μεταγραφή του από την ? αναχαϊκή στην ΑΕΚ:

 

«Με τον Ολυμπιακό είχα συμφωνήσει εκείνο το καλοκαίρι, αλλά δεν με φώναξαν να υπογράψω. Μετά στην πορεία του καλοκαιριού με πήρε ο μάνατζέρ μου και μου είπε ότι ο Ολυμπιακός… εξαφανίστηκα. Μετά μίλησα με τον ? αναθηναϊκό και την ΑΕΚ. Η προσφορά της ΑΕΚ ήταν καλύτερη από του ? αναθηναϊκού. Το μυαλό μου άρχισε να λειτουργεί επαγγελματικά από την ? αναχαϊκή. Είχα καταλάβει τι συμβαίνει στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Οπότε διάλεξα να πάω στην ΑΕΚ».

 

Για τον Ντέμη Νικολαϊδη και την πορεία της ΑΕΚ τότε:

 

«Εγω στην αρχή τον γνώρισα ως συμπαίκτη. Είναι φίλος, με βοήθησε στην ΑΕΚ στο ξεκίνημα της καριέρα μας. Είχε όνειρα για την ΑΕΚ, αλλά δεν τα πέτυχε. Ήρθε σε ρήξη με τον κόσμο και του στοίχισε. Η ομάδα έπρεπε να συνεχίσει όπως ξεκίνησε το 2004-05. Έπρεπε να συνεχίσουμε με νέα παιδιά. Έρπεπε να τους δώσεις και τη δεύτερη χρονιά την ευκαιρία. Ο Κρασσάς για παράδειγμα είχε παίξει 30 ματς. Ξεγελάστηκε η ομάδα όταν πήγαμε να πάρουμε το πρωτάθλημα. Εμείς είμασταν παραπάνω καλοί από το υλικό που ειχαμε, ενώ ο Ολυμπιακός και ο ? αναθηναϊκός δεν ήταν τόσο καλοί. Θυμάμαι στην προετοιμασία και τα φιλικά έλεγαν ότι η ομάδα πάει να πέσει. Τον Γενάρη έγιναν καλές μεταγραφές, όπως του Βλάνταν Ίβιτς και του Σέζαρ. Νομίζω ότι έπρεπε να συνεχίσουμε έτσι. Τότε ήταν και το ματς με τον Ιωνικό. Θα μας μείνει για πάντα στη μνήμη αυτό το ματς, γιατί χάσαμε το πρωτάθλημα απ’ αυτό το παιχνίδι. Όμως μέσα στο γήπεδο γίνονται κι αυτά».

 

Το 2008 είναι κομβική χρονιά για την ΑΕΚ και το πρωτάθλημα Βάλνερ;

 

«Ήταν ένα πρωτάθλημα που άξιζε και πήρε στο γήπεδο. Θα άλλαζε την ιστορία της. Νομίζω, από τη στιγμή που χάνεις ένα ματς στο γήπεδο δεν γίνεται να το πάρεις στα χαρτιά. Από ηθική άποψη το λέω. Μετά απ’ αυτό έγιναν πολλά λάθη και φτάσαμε στο τέλος για να πέσει η ομάδα κατηγορία».

 

Αν ήθελε να πάει στον ? αναθηναίκό όπως και πήγε;

 

«? ρώτα μίλησα με την ΑΕΚ. Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα της καρδιάς μου και σε αυτή ήθελα να γυρίσω στην Ελλάδα. Την ομάδα «έτρεχε» ο Θανόπουλος, δεν υπήρχε σημείο επαφής, η ομάδα ήταν σε πολύ δύσκολη στιγμή. Μου τονίστηκε πως υπήρχε μία ρήτρα και θα έπαιρνε κάποια χρήματα η ΑΕΚ. Αν ήθελε η ΑΕΚ εγω δεν θα έπαιζα στον ? αναθηναϊκό. Η ΑΕΚ πήρε χρήματα, 1 εκατ. ευρω και εγω πήγα στον ? αναθηναϊκό».

 

Για τη θέση που είχε πάρει πριν από ένα ματς της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό ότι είπε πως πάμε για πρωτάθλημα: «Το πρωτοσέλιδο που είχε βγει τότε για το ματς της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό ήταν προκλητικό. Έλεγαν ότι μάζεψα τους παίκτες και τους μίλησα και ότι δεν σεβάστηκα τον αντίπαλο. Δεν συμβάδιζαν αυτά που έλεγα με τον χαρακτήρα μου. Ήμουν μικρός και έκανα αυτό που έκρινα σωστό. Τις επόμενες φορές δεν το έπραξα που συνέβη κάτι παρόμοιο».

 

Για το πρωτάθλημα;

 

«Η ΑΕΚ του χρόνου θα είναι πολύ πιο έτοιμη να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Φέτος δε νομίζω ότι μπορεί. Ο Ολυμπιακός είναι το αδιοφηλονίκητο φαβορί. Έχει και καλή ομάδα φέτος, εν αντιθέσει με πέρυσι».

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενης της καταστασης στην Εθνικη,η συνεχεια επαγγελματικα για τον Κατσουρανη ειναι η ΑΕΚ,οποτε η πορτα πρεπει να μεινει ανοιχτη.

Link to comment
Share on other sites

Η διοικηση Θανοπουλου τα τσεπωσε τοτε, το μαθαμε κι επισημα πλεον. Εκτος αν το διαψευσει καποιος.

Απο τοτε το ξεραμε επισημως. Το ειχε πει ο ιδιος ο Αλιαγας οτι για να μην τραβιεται στα δικαστηρια για να αποδειξει αν ισχυε ή οχι η ρητρα Ντεμη, ειχε αρπαξει 900 χιλιαρικα απο τον ? ατερα και εκλεισε το ζητημα. Αν το κυνηγουσε ισως επαιρνε 2μισι ισως τιποτα. Και προτιμησε τα 9 κατοσταρικα για να παρει στο βατραχο το Λεοναρντο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το εχει θεμα και η ψωρα σημερα.

 

Δεν ειναι οτι δεν το ειχε πει. Ειναι οτι τοτε παρουσιαστηκε η φαση ως αναγκαιο κακο, ενω αποδεικνυεται και με βουλα οτι ηταν και ξεκαθαρη θεληση των ψωμολυσσαρηδων της ? ΑΕ.

 

Γιατι εγω οπως τα χωνω στον Μελισσανιδη τωρα, τα εχωνα και στον Νοτια τοτε (για εμμεση μεταγραφη και ξεφτιλικια στην συγκεκριμενη περιπτωση). Και ακουγα απο μερικους οτι τον αδικω, οτι δεν εχει αναγκη να κανει τετοια (οκ ειδαμε το μπατζετ στην συνεχεια) κι αλλα πολλα.

 

Υγ. Το οτι ο Νικαιωτης αποδεικνυεται ξεφτιλας δεν αλλαζει την ανεπαρκεια προηγουμενων διοικησεων.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αν ο Κατσουράνης είναι οπαδός της ΑΕΚ. Δεν μου φαίνεται περίεργο να είναι. Βέβαια εμείς εδώ ακούμε οπαδός και σκεφτόμαστε έναν άνθρωπο που ζεί και αναπνέει για την ΑΕΚ και αυτή αποτελεί σημαντικό μέρος της καθημερινότητάς του. Τέτοιος δεν θα είναι ο Κατσουράνης σίγουρα, αλλά σκεφτείτε τα εξής: η ΑΕΚ του έδωσε τη δυνατότητα να παίξει στην εθνική (και βασικός) το 2004, αδιαμφισβήτητα η κορυφαία στιγμή της καριέρας του. Η καλύτερη σεζόν της καριέρας του, βάση κλίματος και αναμνήσεων, θα πρέπει να είναι η σεζόν 2004-05. Βάλτε και ότι η ΑΕΚ του έδωσε τη δυνατότητα να παίξει στο εξωτερικό. Από ποια ομάδα να έχει καλύτερες αναμνήσεις? Ίσως στην Μπενφίκα, αλλά δεν γίνεται να έχεις δέσιμο με ομάδα του εξωτερικού που έπαιξες 2-3 χρόνια. Οι γαύροι τον σιχαίνονται και από παναθηναικό-παοκ δεν έφυγε και με τον καλύτερο τρόπο. ? ραγματικά με τον κόσμο της ΑΕΚ, άντε να έχει πρόβλημα μόνο με τους φανατικούς εχθρούς της διοίκησης Νικολαίδη (επειδή είναι εξαιρετικός φίλος του Ντέμη) οι οποίοι πόσοι να είναι πλέον, ελάχιστοι. 

Link to comment
Share on other sites

Νικο δεν ισχυει.

Απλα ο Κατσουρανης ειπε την εκδοχη "ηθελα ΑΕΚ , δε με θελανε και πηραν την ρητρα".

 

α) Η ρητρα ηταν 2.5 εκ. Οχι 900κ

β) Η μεταγραφη πηγε να γινει με παρακαμψη της ρητρας μετα απο συμβουλη του Ακη Ζηκου που βρεθηκε μαζι με τον ? ατερα. Η ρητρα θα ισχυε οπως αυτη του Νικολαιδη. "οσο ειναι προεδρος ο Ντεμης" οπως με ? απασταθοπουλο (που ετρεξε να τον πουλησει την χρονια που ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΘΑ ? ΑΡΑΙΤΗΘΕΙ για να μη φυγει ο παικτης με 1 εκ clause - ηταν 4 εκ το clause με Ντεμη). Τετοιες ρητρες εβαζε η προεδραρα. Αυτο δεν το ηξερε ο Βαζελος ομως.

γ) Η ΑΕΚ δε μπορουσε να ξοδεψει 2.5 εκ για την αγορα Κατσουρανη. Ο Κατσουρανης αγοραστηκε, δεν πηγε ελευθερος.

 

Αυτοι ηταν οι παραγοντες διαφορας τοτε με τον Κατσουρανη.

Αυτα ακριβως. Υπηρχε η ρητρα "Ντεμη" ισως δεν εγινε κατανοητο οταν το γραψα και πανω. Και οντως το σφυριξε ο Ακης στο κοτερο. Θα μπορουσε να το κυνηγησει ο Θανοπουλος, ισχυει. Θα πηγαινε δικαστικα και μπορει να επαιρνε ολο το ποσό, μπορει ομως και τιποτα αφ ης στιγμης ? ροεδρος ηταν αυτος και οχι ο Νικολαΐδης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω οπως τα χωνω στον Μελισσανιδη τωρα, τα εχωνα και στον Νοτια τοτε (για εμμεση μεταγραφη και ξεφτιλικια στην συγκεκριμενη περιπτωση). Και ακουγα απο μερικους οτι τον αδικω, οτι δεν εχει αναγκη να κανει τετοια (οκ ειδαμε το μπατζετ στην συνεχεια) κι αλλα πολλα.

 

Υγ. Το οτι ο Νικαιωτης αποδεικνυεται ξεφτιλας δεν αλλαζει την ανεπαρκεια προηγουμενων διοικησεων.

Καλα κανεις και τα χωνεις, δεν τιθεται θεμα επ αυτου. Αδικεις διοτι το πας με γαλατσεια λογικη, οτι σωνει και ντε επρεπε να παει να δωσει 1,2 (αν υποθεσουμε οτι μπορουσε να δωσει τοτε τοσα η ΑΕΚ) στον Κατσουρανη και ενα δυομισαρι στους ? ορτογαλους. Δηλαδη να φυγουν 2μισι και 3,6 για τριετες για εναν παικτη που τον εδωσες 2,2 και επαιρνε το 1/3 σε σχεση με οσα ζητουσε μετα. Τελος παντων.

 

Οι προηγουμενοι δεν ηταν απλως ανεπαρκεις, ηταν ασχετοι. Γι αυτο και τους φαγανε τα λεφτα διαφοροι. 

Link to comment
Share on other sites

? άντα μου άρεσε και πάντα τον ήθελα στην ΑΕΚ. Δεν το κρύβω.

Όχι βέβαια τις τελευταίες φορές που ακούστηκε για ΑΕΚ.

Αλλά πάντα ήταν ο τύπος χαφ που ήθελα.

Για το τι είχε γίνει στο παρελθόν με Αλιάγα Ντέμη κλπ έχω σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ποδοσφαιρικό μυαλό με αρκετά ποιοτικά χαρακτηριστικά,ικανός να ανταπεξέλθει αγωνιζόμενος σε αρκετές θέσεις.

 

? αραθέτω και την άποψη του Γιώργου Κιντή:

 

Κατσουράνης
Αναρτήθηκε στις 30 Σεπτεμβρίου 2015 από Γιώργος Κιντής, Σχόλια: 12

? ραγματικά, μεγάλος παίκτης.  Κι όχι μόνο αυτό—και ιδιαίτερα έξυπνος ποδοσφαιρικά, που είναι ακόμη πιο σπάνιο. ? αρότι βάζελος όταν ήρθε, αγάπησε την ΑΕΚ—το νούμερο του ήταν το 21, όπως ίσως θυμάστε.

Ξέρω τι θα πείτε: ανακατωσούρας στα αποδυτήρια, σχέσεις με δημοσιογράφους κ.λπ.  Θα μου επιτρέψετε να πω κι εγώ κάτι όμως, που δεν αμφισβητείται: το 2004, και μέχρι να αναλάβει ο Ντέμης, μπορούσε με μια προσφυγή να μείνει ελεύθερος—όντας βέβαια απλήρωτος. Να θυμίσω ότι ήταν τότε πρωταθλητής Ευρώπης και μόλις 25 ετών.

Το φοβόμουν πολύ αυτό, γιατί η ΑΕΚ είχε ήδη χάσει ένα άλλο περιουσιακό της στοιχείο λόγω προσφυγής (ας μην το ανοίξουμε το θέμα).  Θυμάμαι ρώτησε τον Κατσουράνη ο Ντέμης τι σκοπεύει να κάνει κι η απάντηση ήταν, θέλω η ΑΕΚ να βγάλει λεφτά από μένα. Εξυπακούεται ότι τα χρήματα που θα έβγαζε η ΑΕΚ θα έφευγαν επί της ουσίας  από τη δική του τσέπη: την οποιαδήποτε νέα ομάδα του Κατσουράνη την ένοιαζε το συνολικό κόστος του παίκτη (μεταγραφή συν συμβόλαιο). Αν το κόστος της μεταγραφής ήταν μηδέν, τότε η ομάδα θα μπορούσε να διαθέσει μεγαλύτερο ποσό για το συμβόλαιο του. Δεν ξέρω πολλούς παίκτες που θα λειτουργούσαν έτσι. Έτσι εξηγείται κι η δήλωση του Ντέμη τότε, ότι ο Κατσουράνης κάνει χάρη που παίζει στην ΑΕΚ.

Ίσως στο τέλος προσπάθησε να συμβιβαστεί με την ελληνική πραγματικότητα κι εκεί να οφείλονται όσα του καταμαρτυρούν. ? άντως, κερδισμένος απ’ αυτό το συμβιβασμό δε βγήκε, το αντίθετο μάλιστα.

Δεν παύει να είναι ένας από τους μεγαλύτερους παίκτες που φόρεσαν ποτέ τη φανέλα της ομάδας. Φοβάμαι ότι δε θα υπάρξουν στο μέλλον πολλοί παίκτες της ΑΕΚ που θα είναι ταυτόχρονα και  πρωταθλητές Ευρώπης. Η ΑΕΚ του οφείλει ένα αποχαιρετιστήριο φιλικό.

? ολύ περισσότερο βέβαια, η ΑΕΚ οφείλει ένα αποχαιρετιστήριο ματς στον Ντέμη—στο μεγάλο ποδοσφαιριστή Ντέμη, ανεξαρτήτως της άποψης που μπορεί να έχει ο καθένας για την προεδρία του. Ο ίδιος δεν μπορούσε να οργανώσει το αποχαιρετιστήριο ματς του ως πρόεδρος κι έχουν περάσει πια κι επτά χρόνια από τότε, επαρκή ίσως να καταλαγιάσουν τα πάθη.

Αυτά κάνουν τις ομάδες μεγάλες και συσπειρώνουν τον κόσμο: οι μεγάλοι παίκτες που ταυτίστηκαν με το σύλλογο, η ιστορική συνέχεια. Το να πας το παιδί σου να δει τον Κατσουράνη στο τελευταίο του ματς και να του εξηγήσεις ότι η ΑΕΚ έδινε κάποτε παίκτες σε μια εθνική ομάδα, η οποία όχι μόνο κέρδιζε τα Φερόε, αλλά κατακτούσε και το Euro. Να τρέξει μετά ο μικρός στο youtube και να δει κάποια από τα απίστευτα γκολ του Ντέμη.

Ίσως η ΑΕΚ θα μπορούσε το καλοκαίρι να διοργανώσει ένα τουρνουά με Μπενφίκα, Ατλέτικο και ? αναθηναϊκό—ομάδες που έπαιξαν Ντέμης και Κατσουράνης. Κύριε Σπύρο ? άντο, αυτά να διαβάζεις.

 

http://dailytripes.gr/blog/2015/09/30/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοείχε έρθει στην ΑΕΚ από ? αναχαίκή έτριβα τα μάτια μου...  Κεντρικό χαφ που ήξερε μπάλα, έκοβε, έπαιζε με το κεφάλι ψηλά, έβαζε γκολ με σουτ, με κεφαλιές, με στημένα... Τζέραρντ των φτωχών... ο "box-to-box" ποδοσφαιριστής, πολυ πριν γίνει μόδα ο όρος... θυμάμαι ήμουν φοιτητής Θεσσαλονίκη εκείνη την εποχή κι έπαιζα στα μουντιαλίτα με φανέλα που έιχε στάμπα "ΚΑΤΣΟΥΡΑΝΗΣ" στην πλάτη... λατρεία...

 

Μετά τη μεγάλη δόξα του '04 και τα χρόνια στη Μπενφίκα άρχισε (πολύ πρώιμα για τα χρόνια του) η παρακμή...  ντολτσε βίτα... σώμα που έπαψε να θυμίζει εν ενεργεία ποδοσφαοριστή... δημοσιεύματα για κλίκες και πατροναρίσματα... και συμμετοχή στο παιχνίδι πιο πολύ με το στόμα παρά με τα πόδια... πλέον καριέρα με εκλάμψεις και αναλαμπές...

 

στα τελειώματα έπαιζε μόνο η (όποια) κλάση του... μιας και, έχοντας πλέον φτιάξει έναν κώλο σαν πιθάρι, αδυνατούσε να ακολουθήσει ρυθμό ποδοσφαίρου...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×