Jump to content

Antwerpen - ΑΕΚΑΡΑ (Champions League, playoff, 1ο ματς): 22/8/23, 22:00


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

70 members have voted

  1. 1. mvp

    • Αθανασιάδης
      0
    • Σιντιμπέ
      0
    • Βίντα
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
    • Τσούμπερ
    • Γκαρσία
    • Πόνσε
      0
    • Γιόνσον
    • Ελίασον
      0
    • Αραούχο
      0
    • Μάνταλος
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Αθανασιάδης
    • Σιντιμπέ
    • Βίντα
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
    • Γιόνσον
      0
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Τσούμπερ
    • Γκαρσία
    • Πόνσε
      0
    • Γιόνσον
      0
    • Ελίασον
      0
    • Αραούχο
      0
    • Μάνταλος
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Η ομάδα χθες παρουσίασε το "γνωστό" από πέρσι σύνδρομο των "χαμένων ευκαιριών". Θέλουμε 15 τελικές για να βγάλουμε ένα γκολ. Αν ήμασταν ελάχιστα πιο αποτελεσματικοί πολλά θα ήταν διαφορετικά.

Στα ταμπούρια βραχυκυκλώνουμε. Κι άμα το ταμπούρι το στήνει ο Παναιτωλικός, πάει στο διάολο, κουτσά στραβά βρίσκεις την άκρη. Άμα το στήνει η νταμπλούχος Βελγίου, έ εκεί ζορίζει το πράγμα.

Αν με ρωτούσε το ... τζίνι (Α, ΡΕ ΖΙΝΝΗ !!!) να μου πραγματοποιήσει ΜΙΑ επιθυμία στην ομάδα, θα ζήταγα να ξαναγίνει ο Μουκουντής ο "γνωστός" περσινός Μουκουντής. Δεν ξέρω τι τρέχει αλλά ο άνθρωπος από "όλα τα σφάζω" πέρσι, είναι "φέρτε πίσω Σβάρνα" εφέτος. Πέρσι τον έβλεπες στο γήπεδο και "κοιμόσουν ήσυχος" και φέτος αργός, με κακές τοποθετήσεις, ακόμα και οι πάσες του που με είχαν εντυπωσιάσει είναι πλέον 1/4 όπως πρέπει.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Vagos21 said:

Επίσης οι Βέλγοι δεν έκαναν ούτε ένα λάθος. Ούτε ένα τσαφ απομάκρυνση. Ακόμα κ με 10, έβρισκαν κ τον παίχτη στην επίθεση όταν έδιωχναν. Καλά στημένοι στην άμυνα, πίεση ψηλά και στα χάφ μας. Μας διάβασε ο προπονητής τους καλά 

έκανε το λάθος γύρισμα ο Κειτά που οδήγησε στην κόκκινη

κατά τ' άλλα ήταν άψογοι στην άμυνα

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια παραμετρος που ξεχναμε. Βαρια κορμια θελουν περισσοτερο χρονο να συνελθουν απο προετοιμασια. 

Link to comment
Share on other sites

Στη ρεβάνς θα παίξουν με κείνον τον Αμερικάνο αριστερό μπακ λογικά

πρέπει να χτυπήσουμε εκεί

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο Αλμειδα δεν θυσιασε την προετοιμασία για Ευρωπη απ ότι φαίνεται. Η ομαδα ειναι βαρια.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Τους εχουμε χαλαρά κιολας

Ξεκάθαρα. Από εμάς κρίνεται η πρόκριση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε νοκ αουτ παιχνίδια, απο την στιγμη που εχει ακυρωθεί το εκτος έδρας γκολ και ειδικά αν εχω ρεβανς εντος έδρας, ηττα με ένα γκολ διαφορά την αγοράζω ευκολα πριν το ματς.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Νονός said:

Στα ταμπούρια βραχυκυκλώνουμε. Κι άμα το ταμπούρι το στήνει ο Παναιτωλικός, πάει στο διάολο, κουτσά στραβά βρίσκεις την άκρη. Άμα το στήνει η νταμπλούχος Βελγίου, έ εκεί ζορίζει το πράγμα.

Αντβερμπ = Βαζέλα του Βελγίου.

Όλοι θυμόμαστε τα περσινά παιχνίδια στη ΝΦ πως εξελίχθηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vagos21 said:

Εγώ βλέπω αποκλεισμό πάντως 

Δεν πειραζει. Θα σημαίνει πως δεν είμαστε ακόμα για εκει.

Link to comment
Share on other sites

Είμασταν καλύτεροι, αλλά στο 2ο ημίχρονο σε αντίθεση με το 1ο δεν βγάλαμε κλασσικη φάση παρόλο που τους είχαμε κλείσει μέσα στην περιοχή τους. Είμασταν φλυαροι γύρω απο την περιοχή και οι ελάχιστες φάσεις που κάναμε γρήγορους συνδυασμούς για να σπάσουμε την τριπλή γραμμή αμυνασ δεν οδήγησαν σε κάποια αξιόλογη τελική.

Λογικά δεν θα αλλάξει πολύ η τακτική των Βέλγων στον επαναληπτικό, και είμαι σίγουρος ο Ματίας θα δουλέψει τρόπους να σπάσουμε την άμυνα τους και θα το βρούμε το γκολ. Απλά εύχομαι να το βρούμε νωρίς για να ανοιχτούνε και να μπορέσουμε να βρούμε και 2ο άνετα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, amd said:

δεν ισχυει αυτο η αλλαγη γιονσον ειναι στο ημιχρονο δεν πιανει για διακοπη παιχνιδιου μπορουσε αν ηθελε να τις σπασει τις αλλαγες 

 

Πως να σπάσει τις αλλαγές?? Κάνει στο πρώτο αναγκαστική και μένουν 2, αλλάζει στο ημίχρονο Σιμανσκι γιατί είναι κακός+κιτρινισμένος και σκοπεύει να παίξει ακόμα πιο επιθετικά αφου είμαστε πίσω και του μένει μόνο μια αλλαγή. Εκεί λοιπόν δεν μπορεί να δοκιμάσει να βάλει σταδιακά παίκτες. Οτι κάνει είναι μια κ έξω.

2 minutes ago, amd said:

 

απο εκει και περα εγω δεν ειδα κανενα κενο χθες γιατι πολυ απλα ο αντιπαλος δεν επιτεθηκε απο σχεδιο απο τακτικη απο ανικανοτητα ομως δεν επιτεθηκε σε 50 λεπτα εκανε 1 ευκαιρια και 2 ακομα καλες κατεβασιες αυτα τιποτα αλλο

 

 

 

Δεν έγραψα για κενό χθες, αλλά το Σάββατο ως συνέχεια στο χθες που ηταν κακός πάλι ο Σιμάνσκι. Θεωρώ ότι με τα ρίσκα που παίρνει ο Αλμέιδα στο επιθετικότατο ποδόσφαιρο που παίζουμε, χρειάζεται ένα πολύ ποιοτικότερο 6ρι για να κρατά τα κενά που αφήνουν οι πολλές προωθήσεις μας.

Νομίζω ότι πάσχουμε το ίδιο στα 6ρια και το τέρμα έχουμε 2 καλούς αλλά όχι αρκετούς για το επίπεδο που θέλουμε να φτάσουμε!

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Παντως ο Αλμειδα δεν θυσιασε την προετοιμασία για Ευρωπη απ ότι φαίνεται. Η ομαδα ειναι βαρια.

βαρια ειναι γιατι εδωσε 3 ματς στα κοκκινα σε 7 μερες και αυτα μαλιστα ειναι τα 3 πρωτα ματς της χρονιας δεν ειναι το ιδιο να δωσεις 3 τετοια ματς τον Οκτωβριο η το Νοεμβριο

το λαθος ειναι της ΑΕΚ που δεχτηκε να παιξει Τριτη οχι την αντβερπ μια οποιαδηποτε ομαδα να ειχες απεναντι σου θα ειχες ακριβως τα ιδια θεματα ελλειψης ενεργειας του εκατσε και στραβη με τον τραυματισμο του γκαρσια και μπηκε ο πονσε που φανερα δεν εχει βρεθει με τους αλλους και λογικο ειναι αφου ηταν το 1ο του ματς και μπηκε αναγκαστικα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kami said:

Πως να σπάσει τις αλλαγές?? Κάνει στο πρώτο αναγκαστική και μένουν 2, αλλάζει στο ημίχρονο Σιμανσκι γιατί είναι κακός+κιτρινισμένος και σκοπεύει να παίξει ακόμα πιο επιθετικά αφου είμαστε πίσω και του μένει μόνο μια αλλαγή. Εκεί λοιπόν δεν μπορεί να δοκιμάσει να βάλει σταδιακά παίκτες. Οτι κάνει είναι μια κ έξω.

 

Δεν έγραψα για κενό χθες, αλλά το Σάββατο ως συνέχεια στο χθες που ηταν κακός πάλι ο Σιμάνσκι. Θεωρώ ότι με τα ρίσκα που παίρνει ο Αλμέιδα στο επιθετικότατο ποδόσφαιρο που παίζουμε, χρειάζεται ένα πολύ ποιοτικότερο 6ρι για να κρατά τα κενά που αφήνουν οι πολλές προωθήσεις μας.

Νομίζω ότι πάσχουμε το ίδιο στα 6ρια και το τέρμα έχουμε 2 καλούς αλλά όχι αρκετούς για το επίπεδο που θέλουμε να φτάσουμε!

 

στο ματς εχεις δικαιωμα να διακοψεις το παιχνιδι 3 φορες η ΑΕΚ το διεκοψε 2 για να κανει αλλαγες η αλλαγη στο ημιχρονο δεν πιανει για διακοπη παιχνιδιου γιατι δεν ειναι ζωντανο το παιχνιδι 

εκανε 1 αλλαγη του γκαρσια - διεκοψε το ματς 

αλλαγη στο ημιχρονο δεν πιανει για διακοπη

3 αλλαγες μαζι - διεκοψε το ματς 

μα δεν υπηρχε προβληαμ χθες στον αξονα οποτε η κουβεντα για χθες ειναι ακυρη ειχες κενο με την διναμο επειδη ο πετκοβιτς εκανε τις κινησεις που εκανε και οι γυρω του ειχαν καθετες κινησεις, χθες δεν υπηρχε κανενα προβλημα στον αξονα στα 50 λεπτα που ειδαμε 11 με 11 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, To Kitrino Tsakali said:

Αντβερμπ = Βαζέλα του Βελγίου.

Όλοι θυμόμαστε τα περσινά παιχνίδια στη ΝΦ πως εξελίχθηκαν. 

Δεν έπιασε τέτοια ένταση ο βάζελος ποτέ, κι ούτε έχει τόσο ταχυδύναμες μονάδες όσο ο Κειτά και ο Κουλιμπαλί πχ

Μην κρίνετε την Αντβέρπ απ' το πως έπαιξε μετά την αποβολή, ήταν ειδική συνθήκη

Link to comment
Share on other sites

Just now, krokosmios said:

Δεν έπιασε τέτοια ένταση ο βάζελος ποτέ, κι ούτε έχει τόσο ταχυδύναμες μονάδες όσο ο Κειτά και ο Κουλιμπαλί πχ

Μην κρίνετε την Αντβέρπ απ' το πως έπαιξε μετά την αποβολή, ήταν ειδική συνθήκη

γιατι πριν την αποβολη τι εκανε ?

οι τυποι εχουν κανει 3 κατεβασιες σοβαρες με αξιωσεις 

η 1η στο 1ο λεπτο απο τα δεξια μας που κοβει μεσα στην περιοχη ο πινεδα

η 2η ειναι το γκολ

και η 3η ειναι ενα σουτ που γινεται απεξω σε πλαγιοκοπηση, περασε ο γιανσεν τον σιμανσκι στην γωνια της περιοχης και την γυρισε δεν την βρηκε κανεις εγινε ενα σουτ 10 μετρα εκτος περιοχης και το εκοψε με το κεφαλι ο μουκουντι

εγω δεν θυμαμαι αλλη σοβαρη κατεβασια που οχι να εγινε ευκαιρια αλλα να ειχαμε ρε παιδι μου την προυποθεση φασης 

Link to comment
Share on other sites

Just now, amd said:

γιατι πριν την αποβολη τι εκανε ?

οι τυποι εχουν κανει 3 κατεβασιες σοβαρες με αξιωσεις 

η 1η στο 1ο λεπτο απο τα δεξια μας που κοβει μεσα στην περιοχη ο πινεδα

η 2η ειναι το γκολ

και η 3η ειναι ενα σουτ που γινεται απεξω σε πλαγιοκοπηση, περασε ο γιανσεν τον σιμανσκι στην γωνια της περιοχης και την γυρισε δεν την βρηκε κανεις εγινε ενα σουτ 10 μετρα εκτος περιοχης και το εκοψε με το κεφαλι ο μουκουντι

εγω δεν θυμαμαι αλλη σοβαρη κατεβασια που οχι να εγινε ευκαιρια αλλα να ειχαμε ρε παιδι μου την προυποθεση φασης 

Δεν παίζαν καλά επιθετικά, αλλά κρατούσαν τις γραμμές και την πίεση ψηλά και μπαίναν στις φάσεις με ένταση, κι είχαν και κάποιες μονάδες που μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα με τη δύναμή τους

Δεν είναι αυτό το στυλ παιχνιδιού του βάζελου

Link to comment
Share on other sites

Πινέδα-Σιμάνσκι-Γιόνσον είναι σε κακό φεγγάρι και το κέντρο μας είναι αεροδρόμιο (όχι συνέχεια, αλλά σε κάποιες φάσεις) και στα 3 ματς. 

Link to comment
Share on other sites

Άντε και περνάμε την Τετάρτη, μετά τι;;; που θα πάμε χωρίς ενίσχυση στην άμυνα; Και δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει ο γέρος ή ο πελάδοΣ που τα βλέπει όλα καλά στην άμυνα...

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ την αναδειξαμε την Αντβερπ ως πανεπιστήμιο ποδοσφαίρου και πολύ τη σεβάστηκαν οι παίχτες μας. 3-0 από ημίχρονο στα Φιλαδέλφεια, με τον ατρόμητο του Βελγίου παίζαμε εχθές, παίρνανε πλάγιο και πανηγύριζαν παίχτες - οπαδοί. Άιντε βρε τώρα βρε

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναφερθώ άλλο στο τεχνικό θέμα,τα έχετε πει πάνω κάτω όλα,εκτός από το ότι αυτού του τύπου οι ομάδες, διαχρονικά μας κάνουν κηδείες..Δεν ξέρω,μου έχει μείνει μια πολύ άσχημη αίσθηση από χθες,με αυτή την κωλοομαδα που παίζει τόσο οργανωμένα πίσω..

Αυτό που από χθες το πρωί με προβλημάτιζε,ήταν αυτό το "άδειασμα" που ένιωθα μετά τα ματς με τους Κροάτες..Σε αυτά τα ματς,ήμουν στα κάγκελα όλη την εβδομάδα,το μίσος ξεχείλιζε και προσευχόμουν σε ο,τι έχω και δεν έχω,χωρίς να πιστεύω,να τους περάσουμε..

Βοήθησε και ο τρόπος που πήραμε την πρόκριση και πραγματικά σαν να άδειασα..Το χθεσινό σίγουρα το περίμενα, σίγουρα ήθελα πολύ ένα θετικό αποτέλεσμα,αλλά πραγματικά έλειπε αυτή η λύσσα,των δύο προηγούμενων..

Ίσως ένιωθε και νιώθει έτσι και λίγο η ομαδα..Μπορεί και εύχομαι να κάνω λάθος ή αν έχω δίκιο,να αρκέσει η ποιότητα και η δύναμη της έδρας και να τους πατήσουμε, αλλά δε γυαλίζει πλέον το μάτι τους,όπως με τη Ντιναμό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hades said:

Σαν πολύ την αναδειξαμε την Αντβερπ ως πανεπιστήμιο ποδοσφαίρου και πολύ τη σεβάστηκαν οι παίχτες μας. 3-0 από ημίχρονο στα Φιλαδέλφεια, με τον ατρόμητο του Βελγίου παίζαμε εχθές, παίρνανε πλάγιο και πανηγύριζαν παίχτες - οπαδοί. Άιντε βρε τώρα βρε

ΑΕΚ-Χαρτς θα ναι η ρεβανς 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

ΑΕΚ-Χαρτς θα ναι η ρεβανς 

Κατι Γιάνσεν και λοιπά ταγάρια πρέπει να καταλάβουν από το 5λεπτο ότι για 90 τουλάχιστον λεπτά θα γαμηθουν. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, krokosmios said:

Δεν παίζαν καλά επιθετικά, αλλά κρατούσαν τις γραμμές και την πίεση ψηλά και μπαίναν στις φάσεις με ένταση, κι είχαν και κάποιες μονάδες που μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα με τη δύναμή τους

Δεν είναι αυτό το στυλ παιχνιδιού του βάζελου

ναι και με αυτο το στυλ παιχνδιου εχεις βρεθει σε 5 πολυ καλες φασεις για να τους κανεις γκολ, εγω αν ημουν ΑΕΚ και ερχοταν η Αντβερπ στην εδρα μου και στα πρωτα 50 λεπτα κερδιζα 1-0 και ειχα φαει τοσες φασεις θα ανησυχουσα τα μαλλα και σημερα το πρωι θα αναβα και ενα κερακι στον οσιο Λουκα που κερδισα 1-0 ενω κανονικα επρεπε να χασω.

η ΑΕΚ βγηκε να παιξει μπαλα παιιζει επιθετικα βγαζει παιχτες μπροστα θα αφησει κενα πισω το εχουμε δει και περσι αυτο χθες ομως στα πρωτα 50 λεπτα γιατι μετα δεν υπαρχει ματς αμυντικα εφαγες 3 κατεβασιες ε συγνωμη αλλα αυτο δεν μου βγαζει κανενα προβλημα αξονα η μπακ η οτι αλλο θελει ο καθενας.

τερματοφυλακα ναι θα επρεπε να το πιασει δεν ειναι δυσκολο πλασε διπλα στο χερι του περναει 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×