Jump to content

Antwerpen - ΑΕΚΑΡΑ (Champions League, playoff, 1ο ματς): 22/8/23, 22:00


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

70 members have voted

  1. 1. mvp

    • Αθανασιάδης
      0
    • Σιντιμπέ
      0
    • Βίντα
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
    • Τσούμπερ
    • Γκαρσία
    • Πόνσε
      0
    • Γιόνσον
    • Ελίασον
      0
    • Αραούχο
      0
    • Μάνταλος
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Αθανασιάδης
    • Σιντιμπέ
    • Βίντα
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
    • Γιόνσον
      0
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Τσούμπερ
    • Γκαρσία
    • Πόνσε
      0
    • Γιόνσον
      0
    • Ελίασον
      0
    • Αραούχο
      0
    • Μάνταλος
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Just now, amd said:

ναι και με αυτο το στυλ παιχνδιου εχεις βρεθει σε 5 πολυ καλες φασεις για να τους κανεις γκολ, εγω αν ημουν ΑΕΚ και ερχοταν η Αντβερπ στην εδρα μου και στα πρωτα 50 λεπτα κερδιζα 1-0 και ειχα φαει τοσες φασεις θα ανησυχουσα τα μαλλα και σημερα το πρωι θα αναβα και ενα κερακι στον οσιο Λουκα που κερδισα 1-0 ενω κανονικα επρεπε να χασω.

η ΑΕΚ βγηκε να παιξει μπαλα παιιζει επιθετικα βγαζει παιχτες μπροστα θα αφησει κενα πισω το εχουμε δει και περσι αυτο χθες ομως στα πρωτα 50 λεπτα γιατι μετα δεν υπαρχει ματς αμυντικα εφαγες 3 κατεβασιες ε συγνωμη αλλα αυτο δεν μου βγαζει κανενα προβλημα αξονα η μπακ η οτι αλλο θελει ο καθενας.

τερματοφυλακα ναι θα επρεπε να το πιασει δεν ειναι δυσκολο πλασε διπλα στο χερι του περναει 

ναι δε διαφωνώ, τους έχουμε στη ρεβάνς, λέω απλά πως δεν περιμένω να μας παίξουν με το ταμπούρι του βάζελου για να μας κλέψουν το 0-0

Το θέμα είναι να μη φάμε κανα γκολ από γκάφα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, krokosmios said:

ναι δε διαφωνώ, τους έχουμε στη ρεβάνς, λέω απλά πως δεν περιμένω να μας παίξουν με το ταμπούρι του βάζελου για να μας κλέψουν το 0-0

Το θέμα είναι να μη φάμε κανα γκολ από γκάφα

και γκολ να φας απο την στιγμη που δεν μετραει το εκτος εδρας θες μια απλη νικη να πας παραταση η ΑΕΚ θα τους γαμησει αν εχει 3 πολυ βασικα πραγματα

1. καθαρο μυαλο

2. υπομονη (διαφωνω καθετα οτι αν δεν βρεις γρηγορο γκολ θα σχολασει ο γαμος)

3. καλες εκτελεσεις 

αν εχει αυτα τα 3 δεν υπαρχει περιπτωση να μην περασει εκτος αν γινει τιποτα αναπαντεχο καμια κοκκινη δλδ τιποτα τετοιο.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, MITSAKLAS said:

Ο Σιντιμπε είναι κλάση, ποιότητα. 

Έχει ένα αρχικό δεκάλεπτο που μπαίνει χαλαρός, αλλά μετά είναι ποιότητα.

ρε φιλε εκτος απ το κυπελλο μεσα 3-0 το γαυρο δεν εχω δει ενα ματς του καλο. ειναι πολυ βαρυ το παλικαρι. οκ θα σε βρει κακη μερα να χασει 1-2-5 κοντρολ ξερωγω αλλα ωρες ωρες ειναι σαν να βαζεις στοπερ στα πλαγια.

τελοςπαντων θα φανε 5 γκολ εδω μεσα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, amd said:

στο ματς εχεις δικαιωμα να διακοψεις το παιχνιδι 3 φορες η ΑΕΚ το διεκοψε 2 για να κανει αλλαγες η αλλαγη στο ημιχρονο δεν πιανει για διακοπη παιχνιδιου γιατι δεν ειναι ζωντανο το παιχνιδι 

εκανε 1 αλλαγη του γκαρσια - διεκοψε το ματς 

αλλαγη στο ημιχρονο δεν πιανει για διακοπη

3 αλλαγες μαζι - διεκοψε το ματς 

μα δεν υπηρχε προβληαμ χθες στον αξονα οποτε η κουβεντα για χθες ειναι ακυρη ειχες κενο με την διναμο επειδη ο πετκοβιτς εκανε τις κινησεις που εκανε και οι γυρω του ειχαν καθετες κινησεις, χθες δεν υπηρχε κανενα προβλημα στον αξονα στα 50 λεπτα που ειδαμε 11 με 11 

Νομίζω ότι του ημιχρόνου δεν μετράει μόνο στην Πρέμιερ γιατί το έχουν συμφωνήσει οι ομάδες, αλλά δεν επιμένω.

Φυσικά και υπήρχε προβλημα στον άξονα χθες.. δεν ήταν σαν του Σαββάτου γιατί είναι χειρότερη ομάδα, αλλά εσύ με τόση ποιότητα δεν μπορούσες να φέρεις την μπάλα μπροστά απο την δική τους περιοχή... Το πρόβλημα υπάρχει γιατί οι ποιοτικές ομάδες σε τρυπάνε και εσύ δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο με τις χειρότερες σου. Τα δικά μας τα χαφ δεν μπορούν να φέρουν την μπαλα εξω απο την περιοχή του αντιπάλου, ουτε το 6ρι ουτε το 8ρι σου μπορεί, ακόμα και με τον Πινέδα, πάμε μόνο απο το πλάι.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Kami said:

Πως να σπάσει τις αλλαγές?? Κάνει στο πρώτο αναγκαστική και μένουν 2, αλλάζει στο ημίχρονο Σιμανσκι γιατί είναι κακός+κιτρινισμένος και σκοπεύει να παίξει ακόμα πιο επιθετικά αφου είμαστε πίσω και του μένει μόνο μια αλλαγή. Εκεί λοιπόν δεν μπορεί να δοκιμάσει να βάλει σταδιακά παίκτες. Οτι κάνει είναι μια κ έξω.

Η αλλαγή στο ημίχρονο δεν θεωρείται διακοπή. Είχε άλλη μια αλλαγή να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kami said:

Νομίζω ότι του ημιχρόνου δεν μετράει μόνο στην Πρέμιερ γιατί το έχουν συμφωνήσει οι ομάδες, αλλά δεν επιμένω.

Φυσικά και υπήρχε προβλημα στον άξονα χθες.. δεν ήταν σαν του Σαββάτου γιατί είναι χειρότερη ομάδα, αλλά εσύ με τόση ποιότητα δεν μπορούσες να φέρεις την μπάλα μπροστά απο την δική τους περιοχή... Το πρόβλημα υπάρχει γιατί οι ποιοτικές ομάδες σε τρυπάνε και εσύ δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο με τις χειρότερες σου. Τα δικά μας τα χαφ δεν μπορούν να φέρουν την μπαλα εξω απο την περιοχή του αντιπάλου, ουτε το 6ρι ουτε το 8ρι σου μπορεί, ακόμα και με τον Πινέδα, πάμε μόνο απο το πλάι.

του ημιχρονο δεν μετραει  παντου

διαφωνουμε με το προβλημα αλλα δεν βαριεσε αποψεις ειναι αυτες αφου δεν μπορει ο πινεδα παω πασο 

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάμε εύκολα και γρήγορα.

Ο πινεδα απέδειξε πέρσι ότι μπορεί να παίξει κάθετα και να ανοίξει χώρους.

Προς το παρόν είναι απλά ντεφορμε.

Μην τα μηδενιζουμε όλα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, krokosmios said:

Δεν έπιασε τέτοια ένταση ο βάζελος ποτέ, κι ούτε έχει τόσο ταχυδύναμες μονάδες όσο ο Κειτά και ο Κουλιμπαλί πχ

Μην κρίνετε την Αντβέρπ απ' το πως έπαιξε μετά την αποβολή, ήταν ειδική συνθήκη

Το λέω ως προς τον πλάνο παιχνιδιού. Σφιχτή ομάδα με την καλύτερη άμυνα και 4η καλύτερη επίθεση

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, amd said:

του ημιχρονο δεν μετραει  παντου

διαφωνουμε με το προβλημα αλλα δεν βαριεσε αποψεις ειναι αυτες αφου δεν μπορει ο πινεδα παω πασο 

Μα και το γκόλ απο τον άξονα το τρωμε😉 ασε την ασίστ στο πλάι, ερχονται απο τον άξονα, το τρώς με την πρωτη και κλείνονται αλλά ζέλα.

Στα 50λ 11 με 11 δεν εχεις κανει φαση απο τον άξονα και μετά 10 με 11 πάλι δεν κανεις 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, To Kitrino Tsakali said:

Η αλλαγή στο ημίχρονο δεν θεωρείται διακοπή. Είχε άλλη μια αλλαγή να κάνει.

Ε τοτε μπορούμε να τον κριτικάρουμε ως ανυπόμονο.. αλλά απο την στιγμή που αφαιρέθηκε ο Φαν Βεερτ απο τη λίστα, δεν υπήρχε κάτι διαφορετικό να κάνει...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kami said:

Μα και το γκόλ απο τον άξονα το τρωμε😉 ασε την ασίστ στο πλάι, ερχονται απο τον άξονα, το τρώς με την πρωτη και κλείνονται αλλά ζέλα.

Στα 50λ 11 με 11 δεν εχεις κανει φαση απο τον άξονα και μετά 10 με 11 πάλι δεν κανεις 

μα η φαση του χατζισαφι απο τον αξονα εχει ξεκινησει η μπαλα παει πονσε αυτος την δινει στον χατζισαφι στο 11 με 11 ειναι

και μια χαρα εχει τσουλησει η μπαλα 

απλα στο 11 με 10 δεν ειχες ταχυτητα και σουτ να τους ανοιξεις 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Bukowski said:

Δεν πειραζει. Θα σημαίνει πως δεν είμαστε ακόμα για εκει.

Στωικός και γαλήνιος Μπουκόφσκης.

Ένας "Μαχάτμα Γκάντι" στο ΚουΜου ....

Ένας "Παρασκευάς Αυγερινός" 12 το βράδυ νύχτα εκλογών ....

Έλεος πΧια με το εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ ....

Που είναι ο Μπουκόφσκης που όλοι αγαπήσαμε, με γκοθούδες νύχτα σε ερειπωμένα ξωκλήσια, με αλλοδαπές δεμένες στα σώματα καλοριφέρ, με ΕΝΤΑΣΗ και ζωή στα "κόκκινα" ????

  • Δικεφαλάκι 3
  • Hahaha 6
Link to comment
Share on other sites

Πηγες εκτος εδρας σε ματς πλει οφ ΤΣΛ απεναντι σε σοβαρη ομαδα και ειχες τις διπλασιες(τουλαχιστον) ευκαιριες.Αυτο σημαινει οτι τοσο ο προπονητης οσο και η ομαδα εκαναν καλα τη δουλεια τους.

Υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ φασεις που δεν εγιναν ευκαιριες απο κακη τελικη πασα,κοντρα σε σωματα κτλ.Αυτες οι φασεις ευκολα γινονται γκολ.Ειχαν τυχη οι βελγοι σε ολες αυτες τις φασεις.

Πηρες οτι αποτελεσμα και ο βαζελος στο βελοντρομ.Πηρες χειροτερο αποτελεσμα απο οσφπ σε γκενκ και παοκ σε χαιντουκ που δεν βλεπονταν.

Δεν πρεπει να γινουν δραματικες αλλαγες στο πλανο,ας κανουμε παλι διπλασιες ευκαιριες και αν δεν μας κατσει παμε EL.Χρειαζεται και τυχη,τοσο απλα.

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, amd said:

και γκολ να φας απο την στιγμη που δεν μετραει το εκτος εδρας θες μια απλη νικη να πας παραταση η ΑΕΚ θα τους γαμησει αν εχει 3 πολυ βασικα πραγματα

1. καθαρο μυαλο

2. υπομονη (διαφωνω καθετα οτι αν δεν βρεις γρηγορο γκολ θα σχολασει ο γαμος)

3. καλες εκτελεσεις 

αν εχει αυτα τα 3 δεν υπαρχει περιπτωση να μην περασει εκτος αν γινει τιποτα αναπαντεχο καμια κοκκινη δλδ τιποτα τετοιο.

Το 1 δεν ειχες χτες. Τα 2 και 3 ειναι (και) αποτελεσμα του 1. Εκει βγηκε η κουραση απο τα κοντινα παιχνιδια, τις ειδικες συνθήκες, τα ταξίδια μεσα σε μια εβδομαδα.  

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ ένας σουβλακοφάγος να ρωτήσει τον Ματίας αν το ότι ξεκίνησε με ένα 6αρι ήταν τακτική προσέγγιση ή ήταν λόγω κούρασης των παικτών. Αν ισχύει το πρώτο είναι θέμα οπτικής του  προπονητή κ ότι κ να πούμε εμείς είναι αδιάφορο. Αν ισχύει όμως το δεύτερο η ομάδα θα πρέπει να φέρει χαφ. Περιμένω Γαλανόπουλο βασικό στο πρωτάθλημα για να κλείσει εν μέρει στο δικό μου μυαλό το συγκεκριμένο θέμα.

Για τα υπόλοιπα είναι πολύ νωρίς μέσα στη σαιζόν κ θα υπάρξουν κ πάνω κ κάτω. Αν κάναμε ότι κάναμε τον χειμώνα μέσα στο κατακαλόκαιρο θα υπήρχε πρόβλημα νομίζω. Και οι ήττες κ οι ατυχίες είναι μέσα στο ποδόσφαιρο εκτός κ αν είσαι ο Σωκράτης Κόκκαλης. Μην ξεχνάμε ότι παίζαμε με μια καλή ομάδα που έχει αγωνιστικό ρυθμό. Η ομάδα θα ανακτήσει δυνάμεις, κυρίως πνευματικά  κ την Τετάρτη θα γίνει μεγάλη μάχη στα πάτρια. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δούμε ματσάρα την Τετάρτη. ΜΟΝΟ ΑΕΚ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά στη Νέα Φιλαδελφεια έχω την αισθηση ότι θα βογγηξουμε και θα τρώμε τα νύχια μας μέχρι το 90. Σκατα να φάω, εμένα οι Βέλγοι μου φάνηκαν κωλοπετσωμενοι. Το παν είναι ένα γκολ στο 10λεπτο 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Skepastos said:

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά στη Νέα Φιλαδελφεια έχω την αισθηση ότι θα βογγηξουμε και θα τρώμε τα νύχια μας μέχρι το 90. Σκατα να φάω, εμένα οι Βέλγοι μου φάνηκαν κωλοπετσωμενοι. Το παν είναι ένα γκολ στο 10λεπτο 

+1

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, amd said:

μα η φαση του χατζισαφι απο τον αξονα εχει ξεκινησει η μπαλα παει πονσε αυτος την δινει στον χατζισαφι στο 11 με 11 ειναι

και μια χαρα εχει τσουλησει η μπαλα 

απλα στο 11 με 10 δεν ειχες ταχυτητα και σουτ να τους ανοιξεις 

Οχι ρε συ.. Απο τον Αμραμπατ απο το πλάι ξεκινάει η φάση και την γυρίζει προς το ημικύκλιο στον Πόνσε που την βγαζει απ την άλλη! Δεν κάνουμε φάσεις απο τον άξονα γιατί δεν έχουμε τους παίκτες να τις κάνουν. Αυτός είναι και ο λόγος της μεταγραφής Πισάρο που κατα τα άλλα είναι ίδιο στύλ με Μάνταλο

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Skepastos said:

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά στη Νέα Φιλαδελφεια έχω την αισθηση ότι θα βογγηξουμε και θα τρώμε τα νύχια μας μέχρι το 90. Σκατα να φάω, εμένα οι Βέλγοι μου φάνηκαν κωλοπετσωμενοι. Το παν είναι ένα γκολ στο 10λεπτο 

Αν μπεί στο 10λεπτο θα βγείς ψεύτης!! Για καλό και για κακό αφηνε νυχάκι..

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kami said:

Οχι ρε συ.. Απο τον Αμραμπατ απο το πλάι ξεκινάει η φάση και την γυρίζει προς το ημικύκλιο στον Πόνσε που την βγαζει απ την άλλη! Δεν κάνουμε φάσεις απο τον άξονα γιατί δεν έχουμε τους παίκτες να τις κάνουν. Αυτός είναι και ο λόγος της μεταγραφής Πισάρο που κατα τα άλλα είναι ίδιο στύλ με Μάνταλο

ρε αδερφε μου στον αξονα παει η μπαλααπο τον πονσε και τον χατζισαφι δηλαδη η μπαλα απο καπου φτανει και το 2ο γκολ της δυναμο απο τα πλαγια ερχεται η μπαλα στον πετκοβιτς και σε σπαει καθετα ετσι ειναι και του χατζισαφι ερχεται η μπαλα απο το πλαι στον αξονα στον πονσε και ο πονσε σπαει την αμυνα καθετα για τον χατζισαφι.

ειναι απιθανο να βρεις μπαλα εντελως καθετα πρεπει να γινει μεγαλο λαθος οπως εκανε η ΑΕΚ μια φορα με την διναμο στο 1ο ημιχρονο προς το τελος που πλασαρε αουτ

ο πισαρο προοριζεται για πλαι οχι για αξονα εκει εχει παιξει και σαν αλλαγη με την διναμο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να θυμίσω ότι η ΑΕΚ τόσο με την Μπριζ όσο και με την Σέλτικ, στην δεύτερη περίπτωση και αποδυναμωμένη, έπαιξε σχεδόν ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες αλλά δεν δέχθηκε μεγάλη πίεση και φάσεις.
Δεν είναι δύσκολο στα προκριματικά του Αυγούστου να παίξει ομάδα μαζική άμυνα με δέκα παίκτες για σαράντα λεπτά, ούτε εύκολο να διασπαστεί η άμυνα αυτή εύκολα.
Η Σέλτικ είχε προπονητή τον Μπρένταν Ρότζερς για χρόνια, ποιότητα και αυτοματισμούς, δεν μπόρεσε όμως να βγάλει ιδιαίτερες φάσεις.
Ενώ η Μπριζ, με τον Χριστοδουλόπουλο στην κορυφή της επίθεσης της ΑΕΚ, δέχθηκε και κανα-δύο φάσεις, όπως έγινε αντίστοιχα χθες με την Αντβερπ εκεί που δεν βγήκε(;) ο Αθανασιάδης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυβιάβασα τα προηγούμενα να πώ την αλήθεια αλλα στο δικό μου μυαλό και κάτα τη διάρκειας του αγώνα και τώρα μου φαίνεται δύσκολη ( αλλα εφικτή φυσικά) η πρόκριση γιατι έχουμε να κάνουμε με μια σφικτή ταχυδύναμη ομάδα που ψάχνει την αντεπίθεση και αν τη βρεί μπορεί να σκοράρει και θέλει ειδική διαχείρηση το ματς στη νέα φιλαδέλφεια ώστε να το ανοίξουμε απο την αρχή με ενα γκόλ αλλα χωρίς να κινδυνέψουμε γιατι οκ ενα γκόλ μπορεί να το βρούμε αλλα τα 2 με αυτή την ομάδα φαίνεται πολλή δύσκολο να έρθουν σε ενα ημίχρονο . 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο πλανο παντως, σε ταμπούρι αμυνα η μπαλα στον Αμραμπατ για να κανει 90’ σεντρες. ενας δεν βρέθηκε να του πει μετα την 5η 6η σταματα ρε μαλακα 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι το ματς θα είναι δύσκολο και στην Αθήνα. Θέλει υπομονή από ομάδα και κόσμο. Πιστεύω πως είμαστε καλύτεροι και θα περάσουμε εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βάζετε με το πόνσε μπήκε κρύος μέσα και εκτός λειτουργίας ομάδας ακόμα αλλα έτσι και αλλιώς ειναι παίκτης που πρέπει να τον τροφοδοτήσεις και οχι να δημιουργήσει μόνος όπως ο Γκαρσία . Όσες καλές πάσες πήρε κάτι πήγε να κάνει . 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×