Jump to content

Νέα Φιλαδέλφεια - Εκεί που χτυπάει η καρδιά της ΑΕΚ -


Recommended Posts

Ιδανικό κλειστό για χάντμπολ είναι αυτό του Γαλατσίου, με ελάττωμα βέβαια την μη σύνδεση με μέσο συγκοινωνίας με σταθερή τροχιά, το οποίο όμως αργά ή γρήγορα, οκ σίγουρα όχι νωρίτερα  από το 2030, θα λυθεί. Αλλα σίγουρο και ότι μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο τμήμα της γραμμής 4 του μετρό, με σταθμό έξω από το κλειστό Γαλατσίου, η κατασκευή κλειστου χάντμπολ στην ΝΦ θα παραμένει ουτοπία. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κλειστό Γαλατσίου εδώ και χρόνια . Έχει άλλη χρήση . Τα κλειστά γίνονται κυρίως με ευρωπαϊκή χρηματοδότηση και χρειάζεται κάποιος να τρέξει τις διαδικασίες . Τέτοια κλειστά χτίζονται χρόνια τώρα σε όλη την Ελλάδα . 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις εξαγγελίες για το λέει κάτι έχει υπόψιν του αλλά από να το λέει μέχρι να το κάνει έχει δρόμο . Τέλος πάντων αυτόν κάτι λέει για την ΑΕΚ γιατί οι άλλοι Μούγλα στη στρούγκα εκτός ότι η ΝΦ δεν είναι μόνο το γήπεδο ... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AG21 said:

Δεν υπάρχει κλειστό Γαλατσίου εδώ και χρόνια . Έχει άλλη χρήση . Τα κλειστά γίνονται κυρίως με ευρωπαϊκή χρηματοδότηση και χρειάζεται κάποιος να τρέξει τις διαδικασίες . Τέτοια κλειστά χτίζονται χρόνια τώρα σε όλη την Ελλάδα . 

Υπάρχει κλειστό Γαλατσίου, ασχετα αν έχει άλλη χρήση. Χρόνια τώρα χτίζονται σε πόλεις της Ελλάδος δημόσια κλειστά, κλειστό που να ανήκει στην ΑΕΚ δεν θυμάμαι να χτίστηκε. Τεσπα, ας κλείσουμε με την κλασσική ευχή, "ας ελπίσουμε να χτιστεί". 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Υπάρχει κλειστό Γαλατσίου, ασχετα αν έχει άλλη χρήση. Χρόνια τώρα χτίζονται σε πόλεις της Ελλάδος δημόσια κλειστά, κλειστό που να ανήκει στην ΑΕΚ δεν θυμάμαι να χτίστηκε. Τεσπα, ας κλείσουμε με την κλασσική ευχή, "ας ελπίσουμε να χτιστεί". 

Δεν θα είναι της ΑΕΚ όπως το καταλαβαίνω θα είναι δημοτικό με παραχώρηση στην ΑΕΚ . 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ιδανικό κλειστό για χάντμπολ είναι αυτό του Γαλατσίου, με ελάττωμα βέβαια την μη σύνδεση με μέσο συγκοινωνίας με σταθερή τροχιά, το οποίο όμως αργά ή γρήγορα, οκ σίγουρα όχι νωρίτερα  από το 2030, θα λυθεί. Αλλα σίγουρο και ότι μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο τμήμα της γραμμής 4 του μετρό, με σταθμό έξω από το κλειστό Γαλατσίου, η κατασκευή κλειστου χάντμπολ στην ΝΦ θα παραμένει ουτοπία. 

Το κλειστο του Γαλατσιου δεν παιζει για ΑΕΚ, δεν προκειται να το παρουμε ποτε, το καταλαβαμε και απ το μπασκετ, ας επικεντρωθουμε αλλου

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει ιδιαιτερα η διαιρεση των ΑΕΚτζηδικων συνδυασμων και το '14 τετοιες μαλακιες καναμε και το πληρωσαμε.

Οι μισοι να ψηφισουν Βουρο, οι αλλοι μισοι Γεωργαμλη μπορει να το εκνεταλλευτει καποιος που δεν ειναι κοντα στην ΑΕΚ και να ξεπεταχτει αυτος

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AlexKR21 said:

Δεν μου αρεσει ιδιαιτερα η διαιρεση των ΑΕΚτζηδικων συνδυασμων και το '14 τετοιες μαλακιες καναμε και το πληρωσαμε.

Οι μισοι να ψηφισουν Βουρο, οι αλλοι μισοι Γεωργαμλη μπορει να το εκνεταλλευτει καποιος που δεν ειναι κοντα στην ΑΕΚ και να ξεπεταχτει αυτος

Σωστά αλλά για μένα το λάθος είναι του Γεωργαμλή που έβαλε τον εαυτό του πάνω από την ΑΕΚ και εκμεταλλεύτηκε το ότι είναι παλαίμαχος της ΑΕΚ για να δείξει ότι και η ΑΕΚ είναι μαζί του .καλά τους τα έγραψε ο κύριος Μιχάλης ... 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, AG21 said:

Σωστά αλλά για μένα το λάθος είναι του Γεωργαμλή που έβαλε τον εαυτό του πάνω από την ΑΕΚ και εκμεταλλεύτηκε το ότι είναι παλαίμαχος της ΑΕΚ για να δείξει ότι και η ΑΕΚ είναι μαζί του .καλά τους τα έγραψε ο κύριος Μιχάλης ... 

Μου κανε εντύπωση που τον στηρίξαν οι παλαίμαχοι

Δεν θεωρώ ότι κάνουν το οτιδήποτε χωρίς την έγκριση του Μελισσανίδη

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AlexKR21 said:

Μου κανε εντύπωση που τον στηρίξαν οι παλαίμαχοι

Δεν θεωρώ ότι κάνουν το οτιδήποτε χωρίς την έγκριση του Μελισσανίδη

Τα τσουγκρησε ο Γεωργαμλής με το Βούρο και πήρε μαζί του τους φίλους του  όπως Καραγκιοζοπουλος και κάπως έτσι έτσι θέλω βγήκε και η στήριξη  . Κάπως έτσι έγινε . Σίγουρα έχει ενοχληθεί και ο Μελ με αυτή τη κατάσταση . 

Ας πάει ο ενας από τους δύο στο δεύτερο γύρο( ο Βούρος φαβορί λόγο δημαρχίας ) η ιδανικά και η δύο και δεν θα υπάρχει ζημιά ... δεν δείχνουν και οι άλλοι ότι έχουν δυναμική κιόλας αλλά ο ποδηλάτης έχει χρήμα να σπρώξει και ίσως κάνει την έκπληξη . 

Link to comment
Share on other sites

Στο δια ταυτα δεν φτάνει μόνο να είσαι φιλικός σε μια ομάδα αλλά πρέπει να κάνεις και έργο . Δείτε το Πειραιά που ο Μωραλης μαζί με τον Αδριανοπουλο που εφιαξε την Αγία Σοφία φτιάχνουν το city της Ελλάδας στη περιοχή του Αγίου Διονύση στο λιμάνι . Αυτή τη στιγμή τρέχουν πρότζεκτ δις ευρώ και είναι η πιο hot ,περιοχή με ίδιο ώφελος του χοντρού και των δικών του. . Η diamant του Ανδριανόπουλου μπήκε χρηματιστήριο και έχει αγοράσει οικόπεδα εκεί που ήδη φτιάχνει διάφορες εγκαταστάσεις πέριξ του mega project του Παπαστράτου και του άλλου που πήρε τα νέα δικαστήρια + το πύργο φυσικά . 

Ένα τέτοιο σχέδιο πρέπει να τρέξει και στη Νέα Φιλαδέλφεια με επίκεντρο το Άλσος και με στόχευση στην εστίαση με πεζόδρομους κτλ 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AlexKR21 said:

Το κλειστο του Γαλατσιου δεν παιζει για ΑΕΚ, δεν προκειται να το παρουμε ποτε, το καταλαβαμε και απ το μπασκετ, ας επικεντρωθουμε αλλου

Ποτέ μην πεις ποτέ. Η ΑΕΚ κάποτε έπαιξε σε αυτό, ενώ το κλειστό υπάρχει από το 2004. Σε κάθε περίπτωση παραπάνω έγραψα ότι θα ήταν ιδανική λύση, το αν είναι και εφικτή είναι άλλο θέμα. Προσωπικά πάντως βρίσκω πιο εφικτό μια μέρα να παίξουμε σε αυτό,  από το να χτιστεί κάποτε κλειστό χάντμπολ στην ΝΦ. Ωραία τα λέμε, αλλά το που θα επικεντρωθεί η διοίκηση,  δεν εξαρτάται από τις συζητήσεις μας. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AG21 said:

Στο δια ταυτα δεν φτάνει μόνο να είσαι φιλικός σε μια ομάδα αλλά πρέπει να κάνεις και έργο . Δείτε το Πειραιά που ο Μωραλης μαζί με τον Αδριανοπουλο που εφιαξε την Αγία Σοφία φτιάχνουν το city της Ελλάδας στη περιοχή του Αγίου Διονύση στο λιμάνι . Αυτή τη στιγμή τρέχουν πρότζεκτ δις ευρώ και είναι η πιο hot ,περιοχή με ίδιο ώφελος του χοντρού και των δικών του. . Η diamant του Ανδριανόπουλου μπήκε χρηματιστήριο και έχει αγοράσει οικόπεδα εκεί που ήδη φτιάχνει διάφορες εγκαταστάσεις πέριξ του mega project του Παπαστράτου και του άλλου που πήρε τα νέα δικαστήρια + το πύργο φυσικά . 

Ένα τέτοιο σχέδιο πρέπει να τρέξει και στη Νέα Φιλαδέλφεια με επίκεντρο το Άλσος και με στόχευση στην εστίαση με πεζόδρομους κτλ 

Ανδριόπουλος.

Πρόσεχε, μη λές "Ανδριανόπουλος" όταν αναφέρεσαι στον Πειραιά. Μας γυρνάνε τα μυαλά ......

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, AlexKR21 said:

Δεν μου αρεσει ιδιαιτερα η διαιρεση των ΑΕΚτζηδικων συνδυασμων και το '14 τετοιες μαλακιες καναμε και το πληρωσαμε.

Οι μισοι να ψηφισουν Βουρο, οι αλλοι μισοι Γεωργαμλη μπορει να το εκνεταλλευτει καποιος που δεν ειναι κοντα στην ΑΕΚ και να ξεπεταχτει αυτος

Αυτά ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που χτίστηκε το γήπεδο, για την ΑΕΚ έχει λιγότερη σημασία ποιος θα βγει. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τώρα που χτίστηκε το γήπεδο, για την ΑΕΚ έχει λιγότερη σημασία ποιος θα βγει. 

Για το γήπεδο ναι αλλά για τα περιξ και την ερασιτεχνική που έχει πρόβλημα στέγασης έχει μεγάλη σημασία . 

Link to comment
Share on other sites

Σταθμός μετρό της γραμμής 4 ούτως ή άλλως θα γίνει, στην δεύτερη φάση του έργου, δηλαδή μεταξύ 2030 και 2040, ανεξάρτητα από δήμαρχο. Τα υπόλοιπα  περιξ ποια είναι; Καμία γέφυρα πάνω από τον γιουμπαρλα; Όσο για την ερασιτεχνική οκ, ο οργανισμός ΑΕΚ και κατ επέκταση η πλειοψηφία των ΑΕΚτζηδων ψηφοφόρων  χεσμενη την έχει, τον Βουρο όσοι τον ψήφισαν ήταν λόγω της αγιασοφιας, ενω ούτως ή άλλως έχει πρόβλημα στέγασης εδώ και αρκετές  δεκαετίες.

Εκτός αν με Βουρο ή Λύσανδρο, εξασφαλιστεί η απαραίτητη χρηματοδότηση και αρχίσει ξαφνικά μια νέα χρυσή  εποχή για το σωματείο, με κλειστά γυμναστήρια δίπλα στην εθνική οδό, προπονητήρισ στίβου στη συνοικία των απομαχων και χώρους άθλησης στην υπόλοιπη ΝΦ για τα τμήματα σάλας. 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Από enwsi.gr που ανοιχτά στηρίζει Γεωργαμλή 

 

Σήμερα στις 19:00 η μεγάλη συγκέντρωση του Λύσσανδρου Γεωργαμλή στη Νέα Φιλαδέλφεια με... πολύ ΑΕΚ!

Ο Λύσσανδρος Γεωργαμλής σήμερα παρουσιάζει το ψηφοδέλτιο του στη Νέα Φιλαδέλφεια για τις επερχόμενες δημοτικές εκλογές

ENWSI.GR

20/09/2023 | 10:46

Ο Λύσσανδρος Γεωργαμλής, ένα παιδί μέσα από τα σπλάχνα της ΑΕΚ, δίνει τη δική του μάχη για τη Δημαρχία στη Νέα Φιλαδέλφεια-Νέα Χαλκηδόνα.

Και ζητεί την στήριξη του λαού της Ένωσης στις 8 Οκτωβρίου, σε μία κρίσιμη εκλογική μάχη για το μέλλον της περιοχής και για πολλά έργα που αφορούν το νέο γήπεδο της Ένωσης στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Σήμερα στις 19:00 ο Λύσσανδρος Γεωργαμλής στο εκλογικό κέντρο του, Σμύρνης 15 και Φαναρίου στη Νέα Φιλαδέλφεια θα έχει τα εγκαίνια των γραφείων του, με τον αγιασμό, αλλά και την παρουσίαση των υποψήφιων Δημοτικών Συμβούλων της παράταξης του «Συνεργασία Δημοτών».

Ο Σύνδεσμος Παλαιμάχων της ΑΕΚ με ανακοίνωση του τον στηρίζει στις εκλογές, ενώ και η οικογένεια της Ένωσης είναι στο πλάι του Λύσσανδρου που συνέβαλε τα μέγιστα στην κατασκευή του νέου γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια ως Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, μαζί με την Ανθή Παπακώστα που βρισκόντουσαν στο Δημοτικό Συμβούλιο.

Δίπλα στον Γεωργαμλή και άλλοι σπουδαίοι της Ιστορίας της ΑΕΚ. Ο Τάκης Καραγκιοζόπουλος, παιδί της Νέας Φιλαδέλφειας και παίκτης της Ένωσης για πολλά χρόνια, καθώς και χρυσός σκόρερ στο 0-1 με τον Ολυμπιακό το 1989 όταν κατέκτησε η ΑΕΚ το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού.

Επίσης, κοντά στον Γεωργαμλή και η οικογένεια του τεράστιου Κώστα Νεστορίδη, του μεγαλύτερου ποδοσφαιριστή στην Ιστορία του «κιτρινόμαυρου» συλλόγου. Ο σπουδαίους Νεστορίδης έχει δώσει τις… ευλογίες και την στήριξη του στον Λύσσανδρο Γεωργαμλή και έτσι στο ψηφοδέλτιο του βρίσκεται ο γιος του Γιώργος Νεστορίδης.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, AG21 said:

Επίσης, κοντά στον Γεωργαμλή και η οικογένεια του τεράστιου Κώστα Νεστορίδη, του μεγαλύτερου ποδοσφαιριστή στην Ιστορία του «κιτρινόμαυρου» συλλόγου. Ο σπουδαίους Νεστορίδης έχει δώσει τις… ευλογίες και την στήριξη του στον Λύσσανδρο Γεωργαμλή και έτσι στο ψηφοδέλτιο του βρίσκεται ο γιος του Γιώργος Νεστορίδης.

 

 

 

Τις έχει δώσει όντως ο Νέστορας; Ή απλά ο Γιώργος είναι υποψήφιος με δική του πρωτοβουλία;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rayo Vallecano 21 said:

Τις έχει δώσει όντως ο Νέστορας; Ή απλά ο Γιώργος είναι υποψήφιος με δική του πρωτοβουλία;

Μου αρέσει που ρωτάς @Rayo Vallecano 21 . Προφανώς είναι το δεύτερο  αφού όταν έφυγε δεν είχε δηλώσει την υποψηφιότητα του ο κοκος . Όπως και να έχει πάντως λογικά , δεν ξέρω , λόγο παλαιμάχων είχαν προσωπικές σχέσεις Νεστορίδης Λυσάνδρου γι'αυτό το έγραψαν . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πυροσβέστης που έφτιαξε την "παγκόσμια λέσχη Αγια Σοφία-ίδρυμα Κώστας Νεστορίδης" στηρίζει και αυτός Λύσανδρο;

Link to comment
Share on other sites

Ο υποψήφιος Δήμαρχος μίλησε στο aek365 και αποκάλυψε τις αιτίες που τον οδήγησαν να διεκδικήσει τον Δημαρχιακό θώκο καθώς και το σχέδιο του για την πόλη την οποία υπηρετεί επί δεκαετίες

Στο aek365 μίλησε ο Λύσανδρος Γεωργαμλής ο οποίος άνοιξε την ατζέντα του και μίλησε για όλους και για όλα! Ο παλαίμαχος άσος της ΑΕΚ και υποψήφιος Δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας / Νέας Χαλκηδόνας που θα δώσει την εκλογική του μάχη στις 8 και 15 Οκτωβρίου , αναφέρθηκε στους λόγους που τον έκαναν να αποχωρήσει από την παράταξη του Γιάννη Βούρου, μίλησε για τις διαφωνίες που υπήρξαν και κατέθεσε με κάθε λεπτομέρεια το δικό του πρόγραμμα για την εξέλιξη και την πρόοδο της πόλης.

Ο κ. Γεωργαμλής τόνισε πως θα πορευτεί στοχεύοντας σε τέσσερις πυλώνες όσον αφορά την καθαριότητα, τα σχολεία, τις Αθλητικές Εγκαταστάσεις και την Κοινωνική Υπηρεσία και πιο ειδικά ενημέρωσε πως βασικός του στόχος είναι η κατασκευή του Κεναύρου και της Ανάπλασης του Άλσους, ενώ αποκάλυψε πως έχει στο πρόγραμμα την κατασκευή δύο πάρκινγκ που θα βοηθήσουν την πόλη και φυσικά την ΑΕΚ στη διάρκεια των αγώνων.

-Η συζήτηση με τον Λύσανδρο Γεωργαμλή ξεκίνησε κάπως πιο ανάλαφρα. Και φυσικά… ποδοσφαιρικά. Δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, έχοντας ο υποψήφιος Δήμαρχος δίπλα του (και) τον Τάκη Καραγκιοζόπουλο που κατεβαίνει υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος και στόχος είναι να αξιοποιηθεί στον τομέα του Αθλητισμού… 

«Να σας πω μια ιστορία για το 1989 και το γκολ του Τάκη πριν ξεκινήσουμε. Ήμουν τότε στον Παναθηναϊκό και βλέπω το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό από τα επίσημα, δίπλα στα δημοσιογραφικά με τον Χρήστο Αρδίζογλου. Με το που βάζει ο Τάκης το γκολ σηκωνόμαστε, πανηγυρίζουμε και φωνάζουμε γκολ! Χαμός! Έφυγαν κάτι πασατέμποι! Μπαμ-μπουμ. Έφυγα! Τι έφαγα στο κεφάλι ούτε κι εγώ ξέρω. Ο Αρδίζογλου γύρισε πίσω ζήτησε το λόγο. Εγώ έφυγα!», θυμάται ο Λύσανδρος Γεωργαμλής με τον Τάκη Καραγκιοζόπουλο να προσθέτει: «Ήταν κάτι το απίστευτο. Ήταν κι αυτό το διάστημα των δέκα χρόνων μακριά από τίτλο. Εγώ ήμουν εκτός με τραυματισμό 1,5 χρόνο. Επέστρεψα και πέτυχα αυτό το γκολ! Να φανταστείτε, φορούσα κόκκινο φανελάκι από μέσα γιατί δεν θα έπαιζα. Άρχισα να συνειδητοποιώ τι έγινε, από την επόμενη μέρα. Θυμάμαι βέβαια τα όσα έγιναν μετά, το βράδυ στους πανηγυρισμούς. Μας άφησε το λεωφορείο και λέω που είμαστε; Τι ζούμε. Απίστευτες καταστάσεις γιόρταζε όλη η πόλη».

«ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ Κ. ΒΟΥΡΟ» 

-Πάμε στο σήμερα. Στο τώρα. Πως αποφάσισες να κατέβεις απέναντι στον Γιάννη Βούρο και στην παράταξη στην οποία ανήκες;

«Αρχικά να πω ότι για την πολιτική και τον τρόπο που διαχειρίστηκε ο Δήμος πράγματα και καταστάσεις εγώ διαφώνησα από την πρώτη στιγμή. Έγινα πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου, ενώ είχαμε πει με τον Δήμαρχο να είμαι στο δρόμο ως Αντιδήμαρχος. Είναι και το στυλ μου, ο χαρακτήρας μου, η επικοινωνία μου με τον κόσμο… Εγώ μεγάλωσα στη Νέα Φιλαδέλφεια, γνωρίζω τους εργαζόμενους, με τους πολίτες είμαι φίλος. Αν ήμουν στο δρόμο σε άλλο πόστο θα ήταν καλύτερα για την Πόλη και για’ μένα. Ο Δήμαρχος αποφάσισε να με βάλει Πρόεδρο Δημοτικού Συμβουλίου. Είναι τιμητικό σίγουρα για’ μένα, αλλά δεν είχα σε αυτή τη θέση τον ρόλο που ήθελα, που είναι η καθημερινή τριβή με τον πολίτη. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε πεδίο επικοινωνίας με τον Γιάννη Βούρο. Πολλές αποφάσεις παίρνονταν χωρίς να είναι ενήμεροι οι Δημοτικοί Σύμβουλοι. Δεν μπορούσα να το αποδεχτώ αυτό, πίστευτα πως το πρόγραμμα μας θα έπρεπε να δουλέψει με έναν διαφορετικό τρόπο. Επίσης να πω και κάτι άλλο. Δεν έφυγα μόνο εγώ. Έφυγαν πάρα πολλοί. Διαφώνησα λοιπόν σε ένα πολύ μεγάλο μέρος με την πολιτική που υπήρχε. Παραιτήθηκα από Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου και έγινα Αντιδήμαρχος Τεχνικός Υπηρεσιών για να βοηθήσω και να κάνω κάτι καλό για την Πόλη…».

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΣ 

-Ένα από τα θέματα που έθιξες και διαφώνησες όσο ήσουν Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου και Αντιδήμαρχος, είναι του ηλεκτροφωτισμού…

«Πράγματι υπήρξε ένα θέμα σοβαρό με τον ηλεκτροφωτισμό που ήταν και η αιτία για να φύγω. Φύγανε βέβαια όπως ξαναείπα κι άλλοι 4 δημοτικοί σύμβουλοι, 2 αντιδήμαρχοι. Ενώ δεν συμφωνούσα με τη διαδικασία από την πρώτη μέρα. Εξέφρασα αντιρρήσεις. Πέρυσι τον Αύγουστο ή και λίγο πιο νωρίς έγινε κάτι σοβαρό. Ήρθε μια απόφαση από το Συμβούλιο της Επικρατείας, που μας ακύρωσε την απόφαση για τον ηλεκτροφωτισμό. Μας ακυρώνει λοιπόν, το ελεγκτικό συνέδριο και το σημαντικό είναι ότι ο κ. Βούρος δεν μας λέει τίποτα. Ήμουν αντιδήμαρχος εγώ, ξαναλέω δεν μας ενημερώνει αλλά το κάνει τις τελευταίες ημέρες που δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε. Τότε ρώτησα εγώ και μου είπαν ότι ήρθε τώρα η απόφαση. Είχε έρθει βέβαια έναν μήνα πίσω. Το προετοιμάσανε. Για την Ιστορία το έφερε ο κ. Βούρος το θέμα ξανά, έκανε οικονομική επιτροπή που είχε την πλειοψηφία για να το περάσει ο ίδιος ο δήμαρχος και το πήρε ο ίδιος άνθρωπος. Τονίζω αυτό το παράδειγμα για να δείξω τη μηδενική επικοινωνία υπήρχε και τον τρόπο που λειτουργούσαν κάποια πράγματα».

-Υπήρξαν άλλες, πιο σοβαρές διαφωνίες μεταξύ σας;

«Δεν τους είχα δώσει την εντύπωση να με βλέπουν σαν αντίπαλο. Εγώ λειτουργούσα σε όλα συναινετικά. Δεν τα ξέρω όλα προφανώς. Και λάθη κάνω. Αυτό όμως που πίστευα, είναι πως, αν ήμασταν όλοι μαζί και λειτουργούσαν διαφορετικά τα πράγματα, δεν θα είχαν φύγει τόσα άτομα. Έφυγα εγώ, έφυγε η κ. Ανθή Παπακώστα που ήταν Αντιδήμαρχος Κοινωνικών Υπηρεσιών, έφυγε ο κ. Καραβίας που ήταν προεδρος στην κοινωφελή επιχείρηση , έφυγε ο κ. Γραμμένος που ήταν Αντιδήμαρχος Πρασίνου, δεν κατεβαίνουν πλέον και πάρα  πολλοί άλλοι με την παράταξη του κ. Βούρου. Εκεί λοιπόν είχα εγώ τις αντιρρήσεις μου. Στην πολιτική που είχε χαράξει ο Δήμαρχος. Δεν υπήρχε ενημέρωση για τίποτα, ο κ. Βούρος λειτουργούσε με τρία-τέσσερα άτομα που γίνανε στην πορεία δικοί του και υπήρχε για όλους τους άλλους απαξίωση. Όπως έχει απαξιώσει και άλλα πράγματα. Οι εργαζόμενοι για παράδειγμα, έχουν κάνει 14 διαμαρτυρίες. Είδατε και την τελευταία περίπτωση προ ημερών».

«ΠΡΟΧΕΙΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ» 

-Ποιο είναι το κλίμα στην Πόλη; Ποια τα παράπονα από τους Πολίτες;

«Θέλω να επανέλθω λίγο στο θέμα του ηλεκτροφωτισμού πριν πάμε εκεί. Τον ηλεκτροφωτισμό τον θέλαμε όλοι. Να το ξεκαθαρίσω. Εγώ διαφώνησα με τη διαδικασία. Τελικά προχώρησε με αυτόν τον τρόπο που επιλέχτηκε αλλά κοιτάξτε… Ακόμα και ο τρόπος παραλαβής ήταν λάθος. Έχουν γίνει πράγματα λάθος και από τεχνικής άποψης, κατασκευαστικά. Πρόχειρες δουλειές. Τα φώτα είναι από την πάνω πλευρά και έχουν βάλει ένα καπάκι, έχουν κόψει τον στύλο. Φαίνεται άσχημο. Μιλάμε αυτό στοίχισε 3,700.000. Οι εργαζόμενοι και οι προσφορές που είχαμε ήταν για 1,200,000 και τα βάλαμε με 3,700.000! Τα βάλανε για την ακρίβεια. Έχουν γίνει πολλά λάθη…».

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΛΣΟΣ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 

-Να πάμε και στο κομμάτι της ανάπλασης του Άλσους…

«Θέλω τον Κένταυρο να ολοκληρωθεί. Να προχωρήσει η ανάπλαση του Άλσους, που δεν έχει γίνει τίποτα. Το Άλσος είναι συνδεδεμένο με την πόλη μας. Με το γήπεδο της ΑΕΚ. Είναι πνεύμονας πρασίνου. Στο πρόγραμμα μας είναι να συνδέσουμε το Άλσος με το γήπεδο με φωτισμούς, με ολική ανάπλαση. Υπάρχουν κάτι κιόσκια στο εσωτερικό του Άλσους, αυτά μπορούν να λειτουργήσουν ως αναψυκτήρια. Να τα νοικιάσουμε και να έχει έσοδα ο Δήμος. Το μόνο που λειτουργεί αυτή τη στιγμή είναι η λίμνη, τίποτε άλλο. Είναι και το εκκλησάκι μέσα. Αυτά. Είναι κρίμα να μην προχωρήσει η ανάπλαση. Θέλει οργάνωση, θέλει δουλειά. Επίσης αν μου το επιτρέψουν, θέλω να φτιάξω ένα θέατρο μέσα στο Άλσος. Υπάρχει ένας χώρος στο τελείωμα του Κένταυρου που μπορεί να αξιοποιηθεί. Είναι και θέμα Δασάρχη. Θα το δούμε. Αλλά θα ήθελα να φτιάξω ένα θέατρο εντός Άλσους για την πόλη μας».

ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ, ΣΧΟΛΕΙΑ, ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ 

-Σε ένα υποθετικό σενάριο, είσαι νικητής των εκλογών. Ποιες είναι οι πρώτες κινήσεις που κάνεις, για να γίνει καλύτερη η Πόλη;

«Η καθαριότητα παίζει σημαντικό ρόλο στην Πόλη μας. Επίσης η βελτίωση των σχολικών εγκαταστάσεων αλλά και των Αθλητικών Εγκαταστάσεων είναι βασικός στόχος. Οι εγκαταστάσεις είναι σε κάκιστη κατάσταση. Οι παιδικές χαρές επίσης και οι αύλειοι χώροι δεν είναι αυτοί που πρέπει. Εχουμε σκληρή δουλειά μπροστά μας. Υπάρχει τεράστια διάθεση και μεράκι. Επίσης μεγάλο βάρος θα δωθεί στην κοινωνική υπηρεσία. Να είμαστε δίπλα στον Πολίτη σε όλα είναι το σημαντικότερο και να λύνουμε όσο μπορούμε τα προβλήματα του».

«ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΕ ΠΑΡΚΕ»! 

-Ευρύτερα πως θα βοηθηθούν τα αθλητικά σωματεία του Δήμου όλων των αθλημάτων;

«Υπάρχουν πολλά πράγματα στο πρόγραμμα μας. Για παράδειγμα υπάρχει ένας χώρος τεράστιος. Είναι πέντε φορές σαν την έκταση της ΑΕΚ. Εκεί θέλουμε να κάνουμε ένα γήπεδο ποδοσφαίρου να το χρησιμοποιεί η πόλη. Θέλουμε επίσης να κάνουμε δύο κλειστά γήπεδα για όλες της ομάδες. Και την ΑΕΚ φυσικά. Θα λύσουμε το πρόβλημα αναφορικά με τις ώρες προπόνησης. Θα είναι στην ουσία δύο κλειστοί στεγαζόμενος χώροι. Είναι και οικονομικό σαν κατασκευή και επαναλαμβάνω, θα λύσουμε πολλά προβλήματα που ταλαιπωρούν τα σωματεία. Αυτού του είδους οι κατασκευές θέλουν άδεια μικρής κλίμακας και αυτό βοηθά. Θα είναι δύο αύλειο χώροι για όλα τα παιδικά τμήματα που θα προπονούνται εκεί και θα έχουν και το δικαίωμα να αγωνίζονται σε αυτά τα γήπεδα. Θα είναι παρκέ κάτω, θα κλείνει τον χειμώνα και το καλοκαίρι θα ανοίγει από τις πλαϊνές μεριές για να παίρνει αέρα».

«ΘΑ ΑΣΦΑΛΙΣΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ» 

«Επίσης κάτι άλλο πολύ σημαντικό που αφορά και τον τομέα του αθλητισμού και τις ομάδες αλλά όχι μόνο. Θα ασφαλίσω όλους τους μαθητές, όλων των βαθμίδων, για τις ώρες λειτουργίας του σχολείου και επίσης και τη διαδρομή που θα κάνουν από το σπίτι στο σχολείο και ανάποδα. Θα είναι όλοι δωρεάν ασφαλισμένοι. Και θα ασφαλίσω και τις ομάδες. Όλους τους αθλητές της Πόλης. Να έχουν ασφάλεια όλα τα παιδιά. Την προμηθέα, δε, του ασφαλιστή, για να μην υπάρξουν κακές γλώσσες, κάθε χρόνο θα συμφωνήσουμε να τη δίνουμε σε ένα αθλητικό σωματείο, σε ένα σωματείο με παιδιά με ειδικές ανάγκες κάτι τέτοιο. Για ενίσχυση. Δεν έχει ξαναγίνει στην πόλη αυτό και είναι σημαντικό για εμάς».

«ΣΤΟ ΠΛΑΝΟ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΥΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΚ» 

-Η συμφόρηση στην πόλη τις ημέρες των αγώνων της ΑΕΚ προφανώς με τα έργα που έγιναν έχει βελτιωθεί σε τεράστιο βαθμό, υπάρχει κάποια άλλη σκέψη;

«Υπάρχει στο πλάνο και το λέω πρώτη φορά, να κάνουμε πάρκινγκ στην Εθνική Οδό. Θα ζητήσουμε συνεργασία για να γίνει αυτό. Υπάρχουν πάρα πολλά οικόπεδα ελεύθερα και έχουμε βρει δύο χώρους προς αξιοποίηση. Θα κάνουμε λοιπόν πάρκινγκ που θα έχει άμεση πρόσβαση στην πόλη, θα είναι στα 150 μέτρα. Θα αφήνουν τα αυτοκίνητα τους εκεί, σε έναν χώρο που θα μπορεί να πάρει 5-10.000 αυτοκίνητα. Θα είναι Δημοτικό το πάρκινγκ. Επίσης υπάρχει κι άλλος ένας χώρος που και αυτός είναι προς αξιοποίηση για να γίνει ένα δεύτερο πάρκινγκ και αυτός στην Εθνική Οδό κοντά στους Σκλαβενίτη».

«Στους στόχους μας επίσης είναι να προχωρήσουμε στην ανάπλαση της Δεκελείας. Από ψηλά μέχρι χαμηλά. Θέλουμε παράλληλα να κατασκευάσουμε και μια πεζογέφυρα στου Σκλαβενίτη. Εκεί είναι ένα σημείο που γίνονται πολλά ατυχήματα. Πρέπει να το δούμε και η γέφυρα που θα γίνει θα λύσει μεγάλα προβλήματα».

«ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ Η ΑΕΚ»

«Η ΑΕΚ έχει δώσει άλλη δυναμική στην επιχειρηματικότητα. Στην πόλη έρχονται επιχειρήσεις που άλλες χρονιές ούτε καν θα πέρναγαν απ’ ‘εξω. Καλές επιχειρήσεις, δυνατές. Πρέπει όλη αυτή την ιστορία να την προστατεύσουμε όμως. Και η διοίκηση της πόλης να προστατεύσει αυτές τις επιχειρήσεις. Δεν επιτρέπεται να γίνεται ένας αγώνας ποδοσφαίρου και να υπάρχουν σε όλη την πόλη ανεξέλεγκτα πλανόδιοι με σουβλάκια, κασκόλ και ότι μπορείς να φανταστείς. Δεν έχει η ΑΕΚ την μπουτίκ της; Δεν υπάρχουν μαγαζάτορες; Να το προστατεύσουμε όλο αυτό».

-Κλείνοντας, ένα σχόλιο για τη σχέση που έχεις με τον Μητροπολίτη Ν. Ιωνίας κ. Γαβριήλ που ξέρουμε πόσο βοηθά την πόλη, τη Δημοτική Αρχή αλλά και πόσο βοήθησε για το γήπεδο: 

«Εξαιρετικός. Οι σχέσεις μας είναι άριστες. Βοήθησε και βοηθά σημαντικά σε όλους τους τομείς. Παραχώρησε ένα κομμάτι για να γίνει ο πεζόδρομος δίπλα στη υπογειοποίηση, υπήρχε κι άλλο ένα θέμα με το περίπτερο, ήμουν αντιδήμαρχος τότε και εκεί υπήρξε βοήθεια. Ο κ. Γαβριήλ είναι εξαίρετος και είναι δεδομένο πως αυτός ο άνθρωπος θα μας βοηθήσει και στη συνέχεια».

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×