Jump to content

ΑΕΚΑΡΑ - Ajax (Europa League, 2η αγ.): 05/10/23, 19:45


SpiRos
 Share

mvp - κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

69 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
    • Σιντιμπέ
      0
    • Βίντα
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
    • Πινέδα
      0
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Αραούχο
    • Πόνσε
      0
    • Ρότα
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Γιόνσον
      0
    • Ελίασον
      0
    • Μοχαμάντι
      0
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

    • Καλό
    • Μέτριο
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Σιντιμπέ
      0
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
    • Αραούχο
      0
    • Πόνσε
    • Ρότα
      0
    • Μάνταλος
    • Γιόνσον
      0
    • Ελίασον
    • Μοχαμάντι
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

3 hours ago, Stylianopoulos said:

Πέρα απο το αγωνιστικό θελει τεραστια προσοχη η αφιξη των οπαδων τους στο γηπεδο. Οι Ολλανδοί ειναι γνωστοι και θα πρεπει να υπάρχει μεγιστη συνεση απο τους δικούς μας για να κυλήσουν όλα ήρεμα..

τι απόδοση δίνει να ακουστεί "Διναμό Ζάγκρεμπ" απ τους Ολλανδούς?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dimap said:

τι απόδοση δίνει να ακουστεί "Διναμό Ζάγκρεμπ" απ τους Ολλανδούς?

Pes mas esy pou to anafereis

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, felman said:

Pes mas esy pou to anafereis

1.05 ξέρω γω. Υπάρχει περίπτωση να μην προκαλέσουν οι Ολλανδοί? Και πόσο περίπτωση υπάρχει να μην τσιμπήσει ούτε ένας δικός μας?

που διαφωνείς ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimap said:

1.05 ξέρω γω. Υπάρχει περίπτωση να μην προκαλέσουν οι Ολλανδοί? Και πόσο περίπτωση υπάρχει να μην τσιμπήσει ούτε ένας δικός μας?

που διαφωνείς ακριβώς?

Den symfonhsa oute diafonisa. Esy mas rotises ti apodosh dinei.

Link to comment
Share on other sites

απιθανο, το κυριο γκρουπ οπαδων του Αγιαξ οι f side ειναι απο εβραικες καταβολες, θα μου προκαλεσει τεραστια εκπληξη να φωναξουν το ονομα ομαδας που ειναι κατα κυριο λογο ακροδεξια - φασιστικη 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, felman said:

Den symfonhsa oute diafonisa. Esy mas rotises ti apodosh dinei.

εννοώντας ότι κάτι θα βρουν να προκαλέσουν οι Ολλανδοί... έχουμε και ένα παρελθόν με δαύτους

και ελπίζοντας στην όχι και τόσο πιθανή σύνεση δικών μας που αναφέρει ο φίλος στο πιο προηγούμενο post

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, amd said:

απιθανο, το κυριο γκρουπ οπαδων του Αγιαξ οι f side ειναι απο εβραικες καταβολες, θα μου προκαλεσει τεραστια εκπληξη να φωναξουν το ονομα ομαδας που ειναι κατα κυριο λογο ακροδεξια - φασιστικη 

θυμάμαι και κάτι χαιρετούρες στο ΟΑΚΑ όμως και δεν με κάνει να είμαι τόσο αισιόδοξος 

ή μήπως δεν θα τους έχουν δασκαλέψει τα αδέλφια τους από Ελλάδα μεριά

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimap said:

θυμάμαι και κάτι χαιρετούρες στο ΟΑΚΑ όμως και δεν με κάνει να είμαι τόσο αισιόδοξος 

ή μήπως δεν θα τους έχουν δασκαλέψει τα αδέλφια τους από Ελλάδα μεριά

Sigoura kati tha ginei symforumiti. As elpisoume na pane ola kala.

Kai ean thes thn apopsh mou lathos ths Uefa pou epetrepse na erthoune opadoi tou Ajax sthn Athina.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

Ετοιμάζεται ήδη στο Γιόγκα ...

κατσαρόλα τεραστίων διαστάσεων με μαγικό δυναμωτικό ξανθόζουμο...

Θα τους γαμεύσωμεν κύριοι..

Μεσαιωνολόγιο: «Μπύρα, το ποτό της διαφθοράς» | Η ΡΟΔΙΑΚΗ

To magiko zoumi tou Panoramix einai afto? Pou tha mas kanei na exoume styseis 18xronou?

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, felman said:

Sigoura kati tha ginei symforumiti. As elpisoume na pane ola kala.

Kai ean thes thn apopsh mou lathos ths Uefa pou epetrepse na erthoune opadoi tou Ajax sthn Athina.

μακάρι να πάνε όλα καλά εννοέιται γιατί νομίζω πολλοί μας περιμένουν στη γωνία για να πουν οι ΑΕΚτζήδες το ένα και το άλλο

εδώ πήγαν να εξισώσουν τη δολοφονία του Μιχάλη με τη Μασσαλία και τους βου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, felman said:

styseis

Ναι ... και δεν μας χρειαζεται με το καταλληλο υλικο...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dimap said:

Για να μην υπάρχει ή υπάρξει κάποια είδους παρεξήγηση επειδή είμαι καινούριο μέλος του forum, δεν προσπαθώ με αυτά που γράφω να το παίξω ειδήμων ή να καπελώσω οποιονδήποτε. Ότι ποστάρω είναι στο πλαίσιο κουβέντας και ανταλλαγής απόψεων.

Αντιθέτως θα έλεγα ότι και ένας λόγος που έκανα λογαριασμό και παρακολουθώ όλο αυτό τον καιρό το ΚΜ είναι γιατί μπορείς να μαθαίνεις νεότερα και ειδήσεις από εδώ πριν τα ανακοινώσουν οι ρεπόρτερ τα social και τα ΜΜΕ

Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων

Sto steno avrio na lythoune oles oi parekshghseis. Se perimenoume. Plakitsa kanoume ela se perimenoume

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, felman said:

Sto steno avrio na lythoune oles oi parekshghseis. Se perimenoume. Plakitsa kanoume ela se perimenoume

Θα φοράω και ένα κασκόλ της ΑΕΚ για να ξεχωρίζω

  • Hahaha 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dimap said:

Θα φοράω και ένα κασκόλ της ΑΕΚ για να ξεχωρίζω

Μπες στο στενό και φώναξε " Κουμου Ιράν Καμπότζη Βιετνάμ" , αυτό να κάνεις.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, amd said:

απιθανο, το κυριο γκρουπ οπαδων του Αγιαξ οι f side ειναι απο εβραικες καταβολες, θα μου προκαλεσει τεραστια εκπληξη να φωναξουν το ονομα ομαδας που ειναι κατα κυριο λογο ακροδεξια - φασιστικη 

Δεν είναι ακριβώς εβραίοι. Έχουν επανοικιοποιηθεί τον όρο Joden (Εβραίοι στα Ολλανδικά) κυριώς επειδή του αποκαλούσαν οι αντιπαλοί τους έτσι. Κάπως όπως λέμε εμείς "Τα χανούμια πως γαμάνε να τους δείξω" αλλά σε πολύ, πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Το Amsterdam είναι μια από τις λίγοστες πόλεις που οι εβραίοι δεν εκδιώχθηκαν κατά τον ύστερο μεσαίωνα και τα αναγεννησιακά χρόνια. Εξού και το πρωσονύμιο της πόλης, Mokum, που σημαίνει (ασφαλής) τόπος στα Γίντις.

Μάλιστα, χθες σε τοπικό φεστιβάλ (δικαιολογία για να μπεκροπίνουν στους δρομους 72 ώρες σερι), εγώ με δυσκολία έξω μέχρι το σουπερμαρκετ να για πάρω παστίλιες για τα λαιμά και άλλες προμήθιες, πάντα με ζακέτα ΑΕΚάρας. Με σταματάνε κάτι ευτραφείς ολλανδοί μεσηλικές να μου πουνε πως μου πέφτουν τα πράγματα από την τσάντα στο χταπόδι του ποδηλάτου.

Βλέπουν τον δικέφαλο, αρχίζουν τα ΑΕΚ YEAH, και υψωμένες γροθίες. Μπαίνω στο παρασύνθημα, λέω Φέγιενοορντ; Λένε ναι. Λεμε εκει γαμω τον αγιαξ, θα φανε καλα στην Αθήνα, μην σκάτε και φεύγω σε ευχάριστο κλίμα γιατί δεν είμαι για πολλά. Όπως φεύγω, ακούγεται ένα ευχάριστο, KILL THE JEWS να με ξεπροβοδίζει. Έμεινα μαλάκας. Έμαθα κίολας από φίλο οτι  λένε κάτι που στα αγγλικά μεταφράζεται ως Ηamas, Hamas, Joden aan de Gas (Χαμάς, Χαμάς, Εβραίοι στον θάλαμο αερίων). Υπάρχει και το εξίσου ευχάριστο "Ο πάτερας μου ήταν στα κομμάντο, η μάνα μου στα ΣΣ, καίγανε τους εβραίους γιατί οι εβραίοι καίγονται καλύτερα από όλους". Σκατολαός εν ολίγις. Όχι μόνο Φεγιενοορνταίοι, αλλά και από άλλες ομάδες.

Στα οπαδικά, η Vak-F (Θύρα 6, αν θέλετε) είναι αδελφοποιημένη με τους ναζί, δολοφόνους της Θ13. Δεν είναι όμως με τους ναζί, δολοφόνους, εγκληματίες πολέμου των BBB. Κάποτε υπήρχαν και οι VAK410, αλλά διάλυσαν. Θα έβαζα τα λεφτά μου στο ότι δεν θα πούν κάτι υπέρ των BBB, όμως.

 

  • Δικεφαλάκι 28
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στα (πολύ) καλά μας, ενώ ο Άγιαξ βρίσκεται σε άσχημη κατάσταση

Εννοείται ότι το ματς παραμένει δύσκολο και με βάση τα δεδομένα του ομίλου μας κάνει και το «χ» αλλά προσωπικά τον έχω και λίγο άχτι τον μαλάκα τον Άγιαξ

Αίαντα ήρθε η ώρα σου να γαμηθείς επιτέλους

FORZA ΑΕΚΑΡΑ

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Atlas21 said:

Δεν είναι ακριβώς εβραίοι. Έχουν επανοικιοποιηθεί τον όρο Joden (Εβραίοι στα Ολλανδικά) κυριώς επειδή του αποκαλούσαν οι αντιπαλοί τους έτσι. Κάπως όπως λέμε εμείς "Τα χανούμια πως γαμάνε να τους δείξω" αλλά σε πολύ, πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Το Amsterdam είναι μια από τις λίγοστες πόλεις που οι εβραίοι δεν εκδιώχθηκαν κατά τον ύστερο μεσαίωνα και τα αναγεννησιακά χρόνια. Εξού και το πρωσονύμιο της πόλης, Mokum, που σημαίνει (ασφαλής) τόπος στα Γίντις.

Μάλιστα, χθες σε τοπικό φεστιβάλ (δικαιολογία για να μπεκροπίνουν στους δρομους 72 ώρες σερι), εγώ με δυσκολία έξω μέχρι το σουπερμαρκετ να για πάρω παστίλιες για τα λαιμά και άλλες προμήθιες, πάντα με ζακέτα ΑΕΚάρας. Με σταματάνε κάτι ευτραφείς ολλανδοί μεσηλικές να μου πουνε πως μου πέφτουν τα πράγματα από την τσάντα στο χταπόδι του ποδηλάτου.

Βλέπουν τον δικέφαλο, αρχίζουν τα ΑΕΚ YEAH, και υψωμένες γροθίες. Μπαίνω στο παρασύνθημα, λέω Φέγιενοορντ; Λένε ναι. Λεμε εκει γαμω τον αγιαξ, θα φανε καλα στην Αθήνα, μην σκάτε και φεύγω σε ευχάριστο κλίμα γιατί δεν είμαι για πολλά. Όπως φεύγω, ακούγεται ένα ευχάριστο, KILL THE JEWS να με ξεπροβοδίζει. Έμεινα μαλάκας. Έμαθα κίολας από φίλο οτι  λένε κάτι που στα αγγλικά μεταφράζεται ως Ηamas, Hamas, Joden aan de Gas (Χαμάς, Χαμάς, Εβραίοι στον θάλαμο αερίων). Υπάρχει και το εξίσου ευχάριστο "Ο πάτερας μου ήταν στα κομμάντο, η μάνα μου στα ΣΣ, καίγανε τους εβραίους γιατί οι εβραίοι καίγονται καλύτερα από όλους". Σκατολαός εν ολίγις. Όχι μόνο Φεγιενοορνταίοι, αλλά και από άλλες ομάδες.

Στα οπαδικά, η Vak-F (Θύρα 6, αν θέλετε) είναι αδελφοποιημένη με τους ναζί, δολοφόνους της Θ13. Δεν είναι όμως με τους ναζί, δολοφόνους, εγκληματίες πολέμου των BBB. Κάποτε υπήρχαν και οι VAK410, αλλά διάλυσαν. Θα έβαζα τα λεφτά μου στο ότι δεν θα πούν κάτι υπέρ των BBB, όμως.

 

Ωραία όλα τα background info που μοιράστηκες. Πριν λίγες μέρες διάβαζα κι ένα παλιό κείμενο για τις σχέσεις του Άγιαξ με την εβραϊκή κοινότητα. Έχει αρκετό ενδιαφέρον, εδώ το λινκ από το contra. Δεν πρόκειται για ομάδα που φτιάχτηκε από Εβραίους, αλλά οι οπαδοί του βοηθούσαν εκείνα τα χρόνια.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

@Atlas21

@Yossarian

Αποδεικνύουν back2back γιατί το ΚΜ είναι by far έτη φωτός μπροστά από οποιοδήποτε μέσο ενημέρωσης στα της ΑΕΚ (κι όσα την αφορούν).

Ευχαριστώ παίδες!

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, agelos said:

@Atlas21

@Yossarian

Αποδεικνύουν back2back γιατί το ΚΜ είναι by far έτη φωτός μπροστά από οποιοδήποτε μέσο ενημέρωσης στα της ΑΕΚ (κι όσα την αφορούν).

Ευχαριστώ παίδες!

Όλα για το ΚΜ

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Yossarian said:

τον Borges μπορεί να τον ακούσετε και ως Forbs, λόγω του διπλού επωνύμου (Carlos Roberto Forbs Borges

Ολίγον σκάουτινγκ επί του πιεστηρίου. Είδα τα εκτεταμένα στιγμιότυπα του τελευταίου ματς με την Βάαλβικ, κι ο 17χρονος Χάτο πήγε από στόπερ αριστερό μπακ. Ο δε Άβιλα, πήγε από αριστερό μπακ στόπερ. Έγραφα και νωρίτερα την πιθανή τους ενδεκάδα, οπότε με βάση κι αυτά που είπε ο Στέιν πιστεύω ότι κλείδωσε. Μένει να δούμε αν κάποιοι παίχτες αλλάξουν θέση. Ο Βος είναι τιμωρημένος οπότε θα παίξει ο Ταχιροβιτς. Κουόταρα και το παραπάνω επειδή το 11 άλλοτε αναφέρεται Borges κι άλλοτε Forbs.

Screenshot_20231004_202444_com.android.chrome_edit_4661120922260637.thumb.jpg.6ddec1aa6e4951f51d4b2b3ed428ec6c.jpg

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dimap said:

 

εδώ πήγαν να εξισώσουν τη δολοφονία του Μιχάλη με τη Μασσαλία και τους βου

Ποιοι ?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πιστεύουν ότι υπάρχει περίπτωση να προκληθούν να ακούσουν non-stop Χατζηνάσιο στα γουόκμαν τους πριν αριβάρουν στον ναό.  Για κάνα 2ώρο, μην αυτοκτονήσουν , κιόλας. Βέβαια, το ζήτημα δεν είναι κάποιοι καμένοι Ολλανδοί, τεκάν οι τσέοι των αρίστων. Αλήθεια, ποιος ασχολείται τα παρατράγουδα του Έβερεστ και τις ζάντες της Νταμ ? Το ζήτημα είναι το Εννιά με Πάντα, η σύνταξη της μαμάς που δεν φτάνει, η ακριβή βενζίνη για το παπί, κτλ, κτλ. Που θα πάει να βγάλει τα ντέρτια του ο άλλος ? Στην ΑΕΚ!  Κλείσαμε το θέμα της μαλακίας και πάμε στα αγωνιστικά. Γκαρσία, λείπεις, όμως έχω Ούχο (κυρίως) να τους κάνει Εμμανουέλες, έχω Ελβετόψυχο που τους έχει γραμμένους στα καμπανέλια του, εχω Μαροκινό τρομοκράτη να τους βάλει τον εκτσογλανισμό στον πάτο τους, έχω αράπακλα (με την καλή έννοια) να τους φιλέψει καυλέμπολα, έχω Πινέδαρο Πάντσο Βίγια, έχω Γιόνσον Βαλέ σπαθί και βέβαια τον αυτοκράτορα των πάγκων Πελάδο. Έχω ναό και ωραία βρόμικα απ έξω, όχι Ρέγκες ωμές που τρώνε οι μούλοι πάνω, να τσικνίσουν οι νευρώνες τους. Αύριο ξοφλάνε τα γραμμάτια της στραβοστομίας τους. Γαμιέται ο Αγιαξ και ο Πειραιάς 

  • Δικεφαλάκι 18
  • Sad 1
  • Μπομπίτσα 5
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×