Jump to content

Recommended Posts

Στις ... καψούρες με την Ντουσκάρα πριν η προδοσία μας προσγειώσει στην πικρή πραγματικότητα.

"Κι εκεί ψηλά, ψηλά στη Σκεπαστή

θα βάλουμε κρεμάλα με σκοινί

και αν ο Ντούσαν το καλοκαίρι φύγει

ο Τροχανάς από εκεί θα κρεμαστεί"

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα πιο πουλμανίστικο που έχω καιρό να ακούσω:

Όταν μας χτυπήσει η ΑΕΚ τα μυαλά

παίρνουμε βενζίνη και πάμε Πειραιά

άμα δούμε γαύρων λέσχη ανοιχτή 

ρίχνουμε μολότοφ κι ας πάμε φυλακή

λα λα λα, λα λα δεν είμαστε καλά στα μυαλά μας

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Νονός said:

Ρε Σκέπα, όταν βγήκε αυτό πρέπει να ήσουνα αγέννητος !!! Μπράβο !!!

Κάποιοι λίγοι (και "εκλεκτοί") εκ Πειραιώς, είχαμε κολλήσει και μια δεύτερη στροφή :

"Απ' το τζάμι δες του πούλμαν

έξω πέφτει η βροχή

ΑΕΚάρα μου κι απόψε

δεν θα είσαι μοναχή"

Και όμως Νονέ έχω την αμυδρή ανάμνηση ότι το έχω ακουσει στο Νικος Γκουμας αρχές του 90, μπομπιρας. Για χρόνια μετά και ουσιαστικά σχεδόν χωρις ιντερνετ το έψαχνα γιατί θυμόμουν αποσπασματικά τη φράση «το σακάκι μου και αν στάζει» Μέχρι που αρχές του 2000 ρώτησα στο φόρουμ της R και κάποιος μου το είπε…Από τα ωραιότερα συνθήματα για μένα, συναισθηματικά χωρίς βρισιές…

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Νοσταλγικά, ποιοτικά και όμορφα τα περισσότερα παλιά συνθήματα.
Στα τωρινά έχω το εξής παράπονο. Βγαίνει ένα πιασάρικο σύνθημα, δεν είναι τυχαίο ότι ο συγεκριμένος ρυθμός έχει χρησιμοποιηθεί παντού ανά τον κόσμο τα τελευταία 25 χρόνια. Είναι ικανό να ξεσηκώσει ένα ολόληρο γήπεδο, γυναίκες, παιδιά, ηλικιωμένους. Και η στιχουργία εξαντλείται στο ΓΑΜΗΣΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΩΛΑΡΑ. Ε οκ... :D 

  • Δικεφαλάκι 4
  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Skepastos said:

Και όμως Νονέ έχω την αμυδρή ανάμνηση ότι το έχω ακουσει στο Νικος Γκουμας αρχές του 90, μπομπιρας. Για χρόνια μετά και ουσιαστικά σχεδόν χωρις ιντερνετ το έψαχνα γιατί θυμόμουν αποσπασματικά τη φράση «το σακάκι μου και αν στάζει» Μέχρι που αρχές του 2000 ρώτησα στο φόρουμ της R και κάποιος μου το είπε…Από τα ωραιότερα συνθήματα για μένα, συναισθηματικά χωρίς βρισιές…

Μα γι αυτό παραξενεύτηκα που έγραψες γι αυτό το σύνθημα. Πρέπει να ήταν από τα πρώτα "λυρικά" συνθήματα που βγήκανε απο την "στενή" παρέα της R στα τέλη του '70. Στο γήπεδο δεν τραγουδήθηκε και τόσο πολύ και περνώντας τα χρόνια ψιλοξεχάστηκε καθώς τα συνθήματα γίνανε πιο ... επιθετικά και ... σεξουαλικού περιεχομένου.

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ Σκεπάρα μου !!!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Νονός said:

Ρε Σκέπα, όταν βγήκε αυτό πρέπει να ήσουνα αγέννητος !!! Μπράβο !!!

Κάποιοι λίγοι (και "εκλεκτοί") εκ Πειραιώς, είχαμε κολλήσει και μια δεύτερη στροφή :

"Απ' το τζάμι δες του πούλμαν

έξω πέφτει η βροχή

ΑΕΚάρα μου κι απόψε

δεν θα είσαι μοναχή"

Αυτό όπως λέει ο Σκεπαστός ακουγόταν και αργότερα καμία φορά από την παρέα του Χατζηχρήστου, εκεί στα "ορεινά" της θύρας 9.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kami said:

Σ'αγαπώ, ΑΕΚαρα σ'αγαπω, ΑΕΚαρα ατελειωτα,

σ'αγαπώ, ΑΕΚαρα σ'αγαπω, σταθερα και αμείωτα, Original!

ΑΕΚαρα ενωσις Original, εμπρός δικέφαλε μου αετέ,

ΑΕΚαρα ενωσις Original και το πρωτάθλημα θα πάρουμε

Στον ρυθμό του Gimme hope Joanna!!!

Kami για πάρτη σου.

Νομίζω ότι πρέπει να το έχω βάλει παλιότερα σε κάποιο άλλο άσχετο τόπικ, αλλά αυτό εδώ του @stavros 9-11 (με την ευκαιρία μπράβο ρε Σταύρο) είναι το ιδανικό. Είχα φτιάξει πριν χρόνια κάποια από τα "κλασικά" εντελώς ερασιτεχνικά, έτσι για την ανάμνηση των αξέχαστων soundrack Σκεπαστής-Ν. Γκούμας 80-90, (το μιξ θα μπορούσε να είναι και καλύτερο, την κατανόησή σας προκαταβολικά...γιατί θ' ακολουθήσουν και κάποια άλλα).

 
  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 7
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kami said:

Υπήρχαν φορές που το τραγουδάγαμε 3-4 λεπτά σερί.

ναι ρε, αυτό το μαγευτικό-σεληνιασμένο σερί που λες...ατελείωτα...ΣΤΑΘΕΡΑ κι ΑΜΕΙΩΤΑ...και ξανά...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωω Μπομπ Κοζώνη,πάρε την ΑΕΚ,να τρελαθώ 

Κι αν δεν έχεις φράγκα παίξε Λόττο και ΠΡΟΠΟ 

  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2023 at 12:41 PM, Kami said:

Μπράβο ρε Rory! Υπήρχαν φορές που το τραγουδάγαμε 3-4 λεπτά σερί.

Με Ίντερ είχαμε βγάλει σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο με αυτό ή το "σε αγαπώ, ΑΕΚαρα σ' αγαπώ..."

Έχω κολλήσει τώρα κ δεν θυμάμαι με ποιο απ' τα δύο. Ήταν απ' τις καλύτερες κερκίδες μας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά το 3.18 έχει ένα συνθημα που επαναλαμβάνεται, από ποιο ματς είναι άραγε;

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, BillR21 said:

Με Ίντερ είχαμε βγάλει σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο με αυτό ή το "σε αγαπώ, ΑΕΚαρα σ' αγαπώ..."

Έχω κολλήσει τώρα κ δεν θυμάμαι με ποιο απ' τα δύο. Ήταν απ' τις καλύτερες κερκίδες μας.

Πες ποιο είναι το άλλο γιατί με κόλλησες κι εμένα τώρα.

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Rory 21 said:

Πες ποιο είναι το άλλο γιατί με κόλλησες κι εμένα τώρα.

Ναι έχεις δίκιο. Έτσι όπως το έγραψα το έμπλεξα ακόμα περισσότερο. 

Χαχαχαχα

Ο Σταύρος το βρήκε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το έγραφα είχα ξεκινήσει κ το τραγούδαγα στο γραφείο κ δεν συνειδητοποίησα ότι συμπεφτουν οι στίχοι.

Ωραία συνθήματα τότε ρε γαμωτο, μιλάγαμε κ για την αγάπη μας στην ΑΕΚ όχι μόνο για γαμησια κ ξύλα. Τα λέγαμε κ αυτά, αλλά όχι μόνο αυτά.

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Πείτε λίγο πως τελειώνει αυτό:

Κλείστε τα σχολεία κι ανοίξτε δέκα κλαμπ στην επαρχία, να μπαίνει πουλμανακι.... μετά;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stavros 9-11 said:

Πείτε λίγο πως τελειώνει αυτό:

Κλείστε τα σχολεία κι ανοίξτε δέκα κλαμπ στην επαρχία, να μπαίνει πουλμανακι.... μετά;

...τούμπανο με τίγκα τα ηχεία ;

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά παντως το αγαπημένο του μουσιού είναι το «ΑΕΚαρα σ´αγαπω»

Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2023 at 1:10 PM, blanco21 said:

Μετά το 3.18 έχει ένα σύνθημα που επαναλαμβάνεται, από ποιο ματς είναι άραγε;

Φίλε @blanco21, είχα σκοπό να το βάλω επόμενο αλλά με τη βιντεάρα που ανέβασες μου το ξαναθύμισες (στο 2.30), Bob Marley-Buffalo Soldier, 1983

image.jpeg.819be0d7ab4eed09ddd04f805418d5b2.jpeg

Η reggae μας πάει πολύ

 

Με την ευκαιρία, πείτε ένας στον ΧΧ-ή ας βρεθεί ένας λυρικός ποιητής-να φτιάξει* ένα σύνθημα με το You Are My Sunshine-Papa Winnie του 1993 (στην Αγγλία νομίζω το είχαν κάνει, απορώ πως του ξέφυγε του ΧΧ). Φωνάζει ΑΕΚ. 

Αν και άμπαλος με τα "συνθηματικά", εκεί που τελειώνει το sunshine away, "ακούω" δικέφαλε αετέ.

 

και κατά προτίμηση με την συναυλιακού τύπου έναρξη/προετοιμασία του κόσμου :

 

 

           

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Συνθημα της παρέας, στα πιωματα, τα πούλμαν κλπ, δεν ξέρω αν ακούστηκε ποτέ σε γήπεδο. Είμαστε περίπου 15 χρόνια πισω, τότε που ο κοντός είχε άλλα όνειρα:

"Η Σκεπαστή ανάμνηση γλυκειά, θα ζει για πάντα μέσα στην καρδιά, για αυτό ρουφιάνε και ακατονομαστε, φτιάξε το γήπεδο εκεί που ήτανε"

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, stavros 9-11 said:

Συνθημα της παρέας, στα πιωματα, τα πούλμαν κλπ, δεν ξέρω αν ακούστηκε ποτέ σε γήπεδο. Είμαστε περίπου 15 χρόνια πισω, τότε που ο κοντός είχε άλλα όνειρα:

"Η Σκεπαστή ανάμνηση γλυκειά, θα ζει για πάντα μέσα στην καρδιά, για αυτό ρουφιάνε και ακατονομαστε, φτιάξε το γήπεδο εκεί που ήτανε"

Για πες μου τι να πρωτοθυμηθω, 

Στην Φιλαδέλφεια μέσα στον ναό

Τα συναισθήματα που ένιωσα εκεί

Κ όλα αυτά που έζησα από παιδί

Η σκεπαστή ανάμνηση γλυκιά

Θα ζει θα υπάρχει για πάντα στην καρδιά

Για αυτό ρουφιανε κ ακατανομαστε

Φτιάξε το γήπεδο εκεί που ήτανε.

 

Μπάλα δεν ακούστηκε ποτέ. Σε κάτι καμμένα βόλλεϊ, χάντμπολ, γυναικεία που ήμασταν 30-100 άτομα.

  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×