Jump to content

Ζαλιστήκαμε και πέσαμε κάτω Vol.2... Μεταγγραφές Νταμπλούχου χειμωνας 2024!


Araujo21
 Share

Recommended Posts

2 minutes ago, stavros 9-11 said:

Ζει ο Γαλάτσης; Κάηκα παρά πολύ άσχημα τώρα. Είχα τουλάχιστον 10 χρόνια ξεχάσει την ύπαρξη του

Πλέον δουλεύει στο καναδά πάνω απο 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Agent HAF said:

Αν δούμε τον Μελ να δίνει 4Μ Γενάρη μήνα να φέρει 20χρονο Αμερικανό από το MLS τότε θα τα έχουμε δει όλα. 

Μπορεί και να συμβεί εδώ κέρασε όλο το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Λευτέρης Πέκινπας said:

ασε τι θελει και εγω θελω την ξανθια απο τον Τεντ Λασο σαν τρελος αλλα τι παιρνω ειναι το θεμα

bob-dylan-and-sam-peckinpah.jpg?w=717

"-Τσέκαρε φίλε κωλαράκι τρελλλό"

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Skepastos said:

Αν τα δώσει σημαίνει ότι ίσως υπάρξει και κάποια πώληση 

Γκατσινοβιτς?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nestoridis21 said:

Γκατσινοβιτς?

Να πάρει 2-3 για τον Σέρβο και να δώσει 4 στον Αμερικανό Ιανουάριο μήνα; Κέρασε δύο μπουκάλια στον Ρέμο βρε παιδιά δεν θα ξεμωραθηκε τελείως να μας ξεμαθει από τις κλασικές του συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Agent HAF said:

Να πάρει 2-3 για τον Σέρβο και να δώσει 4 στον Αμερικανό Ιανουάριο μήνα; Κέρασε δύο μπουκάλια στον Ρέμο βρε παιδιά δεν θα ξεμωραθηκε τελείως να μας ξεμαθει από τις κλασικές του συνήθειες.

Μπορει να ηπιε απο τις μπομπες που πουλαει το μαγαζι του χοντρου

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Zara said:

bob-dylan-and-sam-peckinpah.jpg?w=717

"-Τσέκαρε φίλε κωλαράκι τρελλλό"

ονειρικο

Link to comment
Share on other sites

Ο παιχτης ειναι επισης μη κοινοτικος, αλλα ταυτοχρονα εχεις απο 3 εως 5 μη κοινοτικους που του χρονου μπορει να μην ειναι στην (πρωτη) ομαδα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Agent HAF said:

Να πάρει 2-3 για τον Σέρβο και να δώσει 4 στον Αμερικανό Ιανουάριο μήνα; Κέρασε δύο μπουκάλια στον Ρέμο βρε παιδιά δεν θα ξεμωραθηκε τελείως να μας ξεμαθει από τις κλασικές του συνήθειες.

Αν τον έπεισαν οτι θα δώσει 4 και θα βγάλει 20 άνετα τα δίνει

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kami said:

Τωρα κατάλαβα! Αυτο που λές είναι η Ελλάδα του χρηματιστηριου που η κυρα Σούλα αγόραζε κλωστήρια Ναούσης γιατί "όπως έλεγαν" ήταν καλη εταιρία! Ακόμα και οι ειδικοί δεν ξέρουν πραγματικά ούτε τι θα γίνει στο χρηματιστήριο ούτε ποιος παίκτης θα βγει και ποιός οχι

Δεν υπαρχει αντικειμενική αξία ενος παίκτη, υπάρχει μόνο ¨guesstimation" Κάποτε η Τσέλσι έδωσε 11m για να πάρει έναν αγνωστο τερματοφύλακα απο την Ρεν και αυτός την κράτησε 15 χρόνια στην κορυφή..  εδωσε τα 10πλάσια για τον Λουκάκου και παπάρια μάντολες. 1000δες παραδειγματα... Συνδιάζεις γνώση, εμπειρία, ικανότητες και υποδομές με την καλύτερη σου μαντεψιά και ελπίζεις στο καλύτερο

Εμείς λοιπόν που δεν έχουμε τίποτα από τα παραπάνω όταν δίνουμε τα 4,5,6 πρέπει να είμαστε όσο πιο σίγουροι γινεται για να μην κλαίμε 2-3 καλοκαίρια μετά. Με τον Πινεδα τα 6,5 δεν τα έκλαψε κανεις. Τα 4 του Πόνσε όμως ήδη κάποιοι συνοπαδοι τα βλαστημάνε. Εγώ το μόνο που λέω λοιπόν είναι ότι για τον κάθε cowell που ζητάνε 4 υπάρχει και ένας dolberg που κάνει 5. Ένας Adams που κάνει 4,5. Ένας wright που έκανε 2,5-3. Ένας harit που έκανε 5. Υπάρχει δηλαδή το guesstimation αλλά ακόμα καλύτερη η συγκριτική μέθοδος εκτίμησης που αναγνωρίζεται διεθνώς σε κάθε τέτοια πρακτικη. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Nestoridis21 said:

Γκατσινοβιτς?

Δεν ξέρω. Λέω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Skepastos said:

 αλλά ακόμα καλύτερη η συγκριτική μέθοδος εκτίμησης που αναγνωρίζεται διεθνώς σε κάθε τέτοια πρακτικη. 

Ποια ειναι αυτή?? Εχεις κάποιο link?

Μιλάς για ανθρώπους και για το μέλλον τους 🙂 Ξέχασες οτι ο λογος που ο Γαλακτερος έμεινε στασιμος και τελικά χαμένο ταλέντο είναι ότι δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον θάνατο της μητέρας του? Ποια μέθοδος μπορεί να το υπολογίσει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

O Μαθιός ξέρει καλύτερα και πλέον μπορεί να κάνει τα κουμάντα του με τους μη κοινοτικούς ΑΛΛΑ

ο νεαρός δεν φαίνεται για περίπτωση παίχτη που αξίζει η ΑΕΚ να δεσμεύσει θέση ξένου παρότι το καλοκαίρι θα φύγει τουλάχιστον ο Ιρανός.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kami said:

Ποια ειναι αυτή?? Εχεις κάποιο link?

Μιλάς για ανθρώπους και για το μέλλον τους 🙂 Ξέχασες οτι ο λογος που ο Γαλακτερος έμεινε στασιμος και τελικά χαμένο ταλέντο είναι ότι δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον θάνατο της μητέρας του? Ποια μέθοδος μπορεί να το υπολογίσει αυτό??

Για τη συγκριτική μέθοδο λες; Ψάξε στο Ίντερνετ θα τη βρεις. Είναι εκτιμητική μέθοδος και χρησιμοποιείται για ακίνητα μέχρι κινητά, έργα τέχνης κλπ. Τώρα αν θες να μιλήσουμε και για αστάθμητους παράγοντες τότε δεν πρέπει να γίνονται μεταγραφές καθόλου με αυτή τη λογική. Ας κρατήσουμε και την ανασα μας μέχρι να πεθάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η διαψευση δεν βγηκε ακομα. Αναμενουμε αυριο

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Skepastos said:

Για τη συγκριτική μέθοδο λες; Ψάξε στο Ίντερνετ θα τη βρεις. Είναι εκτιμητική μέθοδος και χρησιμοποιείται για ακίνητα μέχρι κινητά, έργα τέχνης κλπ. Τώρα αν θες να μιλήσουμε και για αστάθμητους παράγοντες τότε δεν πρέπει να γίνονται μεταγραφές καθόλου με αυτή τη λογική. Ας κρατήσουμε και την ανασα μας μέχρι να πεθάνουμε.

Αλλο λέω.. Δεν υπάρχει πραγματική αξία (τιμή) σε έναν παίκτη. Δεν δίνεις "πολλά" ή "λίγα" όταν τον αγοράζεις, παίρνεις ένα ρίσκο. Θεωρητικά υπολογισμένο ρίσκο.. αλλά και οι υπολογισμοί ρίσκο έχουν.

Μια ομάδα σαν εμας που ούτε πολλά λεφτά δίνουμε ούτε ο πιο δημοφιλής προορισμός για το μέλλον ενος παίκτη είμαστε, δεν μπορεί να ψωνίζει με την λογική "θα κάνω ότι κάνουν οι άλλοι" γιατί οι "άλλοι" είναι πολλοί, πλουσιότεροι και δημοφιλέστεροι.  Πρέπει να πάρεις ρίσκα με λιγότερο λαμπερά αστέρια, με ποιό "κόκκινες σημαίες" απο αυτές που αποδέχονται οι άλλοι.

Το να έχεις 3πλασιάσει τα έσοδα σου και να υπολογίζεις τα έξοδα με βάση το πρόπερσι είναι λάθος γιατί ηταν η φτώχεια σου που έλεγε "είναι πολλά τα 3m για παίκτη" όχι η πραγματικότητα ούτε η συγκριτική μέθοδος

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kami said:

Αλλο λέω.. Δεν υπάρχει πραγματική αξία (τιμή) σε έναν παίκτη. Δεν δίνεις "πολλά" ή "λίγα" όταν τον αγοράζεις, παίρνεις ένα ρίσκο. Θεωρητικά υπολογισμένο ρίσκο.. αλλά και οι υπολογισμοί ρίσκο έχουν.

Μια ομάδα σαν εμας που ούτε πολλά λεφτά δίνουμε ούτε ο πιο δημοφιλής προορισμός για το μέλλον ενος παίκτη είμαστε, δεν μπορεί να ψωνίζει με την λογική "θα κάνω ότι κάνουν οι άλλοι" γιατί οι "άλλοι" είναι πολλοί, πλουσιότεροι και δημοφιλέστεροι.  Πρέπει να πάρεις ρίσκα με λιγότερο λαμπερά αστέρια, με ποιό "κόκκινες σημαίες" απο αυτές που αποδέχονται οι άλλοι.

Το να έχεις 3πλασιάσει τα έσοδα σου και να υπολογίζεις τα έξοδα με βάση το πρόπερσι είναι λάθος γιατί ηταν η φτώχεια σου που έλεγε "είναι πολλά τα 3m για παίκτη" όχι η πραγματικότητα ούτε η συγκριτική μέθοδος

Δεν διαφωνώ στο θέμα ρίσκου, δεν διαφωνώ στο να δοθούν χρήματα αναλογικά και με την αύξηση των εσόδων. Εγώ λέω άλλο πράγμα, το εξης απλό. Με τη δικη μου κρίση ισως τα 4 μυρια να έπιαναν καλύτερο τόπο σε άλλο παίχτη, με αλλες προδιαγραφες.
 

Εσυ πάλι καταληγεις αλλου, σε κάτι άλλο με το οποίο δεν διαφωνώ απαραίτητα αλλά δεν με ενδιαφερει να το εξετάσω κιόλας. Το αν πρέπει πχ η ΑΕΚ να δώσει 5 μυρια για έναν παίχτη που μια καλύτερη ομάδα με καλύτερο όνομα θα έδινε 4, δεν με νοιάζει γιατί από την ομάδα μου πάλι 5 θα φύγουν. Εγώ θέλω αυτά τα 5 που θα δώσει να πάνε σε όσο το δυνατόν καλύτερη περίπτωση, με όσο γίνεται μικρότερο ρισκο. Αν η ομάδα πιστεύει ότι αυτός ο παίχτης τόσο κάνει και αξίζει το ρισκο με το καλό. Εγώ την άποψη μου είπα και την λέω άλλη μια. Στα 4 μυρια που ακούγεται ότι κάνει ο παίχτης νομίζω ότι υπάρχουν στην αγορά πολύ πιο ελκυστικές περιπτώσεις. Μέχρι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Skepastos said:

Δεν διαφωνώ στο θέμα ρίσκου, δεν διαφωνώ στο να δοθούν χρήματα αναλογικά και με την αύξηση των εσόδων. Εγώ λέω άλλο πράγμα, το εξης απλό. Με τη δικη μου κρίση ισως τα 4 μυρια να έπιαναν καλύτερο τόπο σε άλλο παίχτη, με αλλες προδιαγραφες.
 

Εσυ πάλι καταληγεις αλλου, σε κάτι άλλο με το οποίο δεν διαφωνώ απαραίτητα αλλά δεν με ενδιαφερει να το εξετάσω κιόλας. Το αν πρέπει πχ η ΑΕΚ να δώσει 5 μυρια για έναν παίχτη που μια καλύτερη ομάδα με καλύτερο όνομα θα έδινε 4, δεν με νοιάζει γιατί από την ομάδα μου πάλι 5 θα φύγουν. Εγώ θέλω αυτά τα 5 που θα δώσει να πάνε σε όσο το δυνατόν καλύτερη περίπτωση, με όσο γίνεται μικρότερο ρισκο. Αν η ομάδα πιστεύει ότι αυτός ο παίχτης τόσο κάνει και αξίζει το ρισκο με το καλό. Εγώ την άποψη μου είπα και την λέω άλλη μια. Στα 4 μυρια που ακούγεται ότι κάνει ο παίχτης νομίζω ότι υπάρχουν στην αγορά πολύ πιο ελκυστικές περιπτώσεις. Μέχρι εκεί. 

Ρε συ σε ποιόν άλλον παίκτη?? Αυτό εγραφα σε προηγούμενο post.. Δεν έχει εμφανιστεί κανένας πάικτης απο το σκαουτινγκ μας εδώ και 1+ χρόνο!! Δεν φαίνεται να έχουμε λίστα με στόχους που προσπαθούμε να παρουμε, αγοράζουμε ή έτοιμους που παίζουν ή έχουν παίξει Ελλάδα ή κάποιον που ξέρει ο Αλμέιδα απο τις προηγούμενες ομάδες του.!!! Αμα έχουν στόχους τότε και εγώ συμφωνώ με αυτό που λες... Δεν το βλέπω όμως!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kami said:

Ρε συ σε ποιόν άλλον παίκτη?? Αυτό εγραφα σε προηγούμενο post.. Δεν έχει εμφανιστεί κανένας πάικτης απο το σκαουτινγκ μας εδώ και 1+ χρόνο!! Δεν φαίνεται να έχουμε λίστα με στόχους που προσπαθούμε να παρουμε, αγοράζουμε ή έτοιμους που παίζουν ή έχουν παίξει Ελλάδα ή κάποιον που ξέρει ο Αλμέιδα απο τις προηγούμενες ομάδες του.!!! Αμα έχουν στόχους τότε και εγώ συμφωνώ με αυτό που λες... Δεν το βλέπω όμως!

Αυτό είναι το πρόβλημα. Αλλά δεν είναι και λύση από το ολότελα καλή και η Παναγιωταινα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Skepastos said:

Αυτό είναι το πρόβλημα. Αλλά δεν είναι και λύση από το ολότελα καλή και η Παναγιωταινα 

βρε δωσε ταλέντα στον Πελάδο και αφήστε να κάνει δουλίτσα..

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Skepastos said:

Το αν έχει κάποιος χρήματα η δεν έχει, δεν παίζει κανένα ρόλο αν το ντιλ για έναν παίχτη είναι καλό η όχι. Άλλο λέω εγώ άλλο λες εσυ. Εγώ δεν είπα να μην δώσει 3-4-5-6-7 εκατομμύρια για μεταγραφή η μεταγραφές. Είπα ότι όπως περιγράφουν τον παίχτη και από αυτά που πρόλαβα να δω, ίσως τα 4 μυρια είναι αν όχι υπερβολικά τότε τσιμπημένα. Η μεταγραφή του Λιβαι ήταν μόνο 2,5. Όσο και να το κανεις είναι σχεδόν το 60% των χρημάτων που ζητάνε οι Αμερικανοί. 

Για το 60% των δικαιωματων του παίκτη ήταν τα 2,5.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kami said:

Λίγες σύντομες σκέψεις μου για τα μεταγραφικα.

1) Υπάρχουν 3 σταθερές στην ζωή: "Τα παντα ρει", "εν οιδα οτι ουδεν οιδα" και "δεν παίρνεις λεφτά απ τον τιγρη"

2) Το επίπεδο των σκαουτερ μας ειναι πολυ κατώτερο και απο αυτό των τερματοφυλακων μας. Δεν ειναι δυνατόν φτιαγμένη ομάδα που ρολάρει να μην έχει προσθέσει 1 παίκτη απο αυτούς. Ολες οι μεταγραφές εχουν γινει απο γνωστούς παικτες που μπορεί να εχει φερει ο ΓΠ η και ο ίδιος ο πρόεδρος ή παίκτες που ξέρει απο προηγούμενη θητεία ο κόουτς. Παικτες οπως ο Γκαρσία, ο Ελίασον ο Μουκουντί επρεπε να είναι πιο έυκολο να έρθουν με την νέα προοπτική. Θα περίμενες ότι υπάρχουν λίστες όπως κάποτε που είχαν μεσα Μπλάνκο, Σκόκο, Αραούχο Λιβάγια κλπ ώστε να φέρεις έναν ακόμα ποιοτικό παίκτη. Δεν εχει λογική να είναι "δύσκολος" ο Πελάδο... Ισως να ισχύει το 1) 

3) Δεν μπορείς να ανέβεις επιπεδο χωρίς να αγοράσεις ταλαντούχους νέους που και θα ανεβάσουν το κλαμπ και θα φέρουν χρήματα οταν πουληθούν. Αν δεν μπορείς τώρα να δωσεις 3-4 εκ για παίκτη που και την υποδομή εχεις και τον κατάληλο προπονητή για να τον αναδείξει, χαντακώνεις το μέλλον της ομάδας.

Μα υπήρχε λίστα.

Ως και το καλοκαίρι με υψηλής ποιότητας παίχτες που φτάσαμε στο τσακ να πάρουμε.

Τα ανέφερε ο δάσκαλος τόσες φορές.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Navas said:

Μα υπήρχε λίστα.

Ως και το καλοκαίρι με υψηλής ποιότητας παίχτες που φτάσαμε στο τσακ να πάρουμε.

Τα ανέφερε ο δάσκαλος τόσες φορές.

Λίστα εννοω απο scouting με παίκτες κάτω των 26χρ που δεν είναι γνωστοί τους παρακολουθείς και τους πιστεύεις.

Η λίστα του κεντρικού μπακ που αναφέρεις είχε 30ρηδες διεθνείς Δανούς!! Την φτιάχνεις κάθε καλοκαίρι απο το trasfermarkt βλέποντας τους ελέυθερους και απο τις ομάδες που έπεσαν στα μεγάλα πρωταθλήματα και πρέπει να ξεφορτώσουν..!!

Προφανως και δεν είναι τόσο απλό, αλλά είναι άλλη δουλειά απο αυτή που γράφω εγώ. Οι παίκτες που βγαίνουν στη δημοσιότητα απο την Αμερική, δεν είναι γνωστοί σε εμάς, έχει γίνει scouting απο την πλευρά Αλμειδα. Αυτό έχει εξαφανιστεί.

Πέρσι πηραμε τον Βίντα, δεν ηθελε scouting.. ερχεται ο x μανατζερ και σου λέει: " Εν ενεργεία διεθνής Κροάτης αμυντικός, θέτε?" Ο Μουκουντί όμως ήταν στην λίστα της ομάδας και τον παρακολουθούσαν, ειχε κακή χρονιά.. πως τον κρίνεις? Θέλει να έχεις κάνει τη δουλειά απο πρίν για να ξέρεις αν σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kami said:

Λίστα εννοω απο scouting με παίκτες κάτω των 26χρ που δεν είναι γνωστοί τους παρακολουθείς και τους πιστεύεις.

Η λίστα του κεντρικού μπακ που αναφέρεις είχε 30ρηδες διεθνείς Δανούς!! Την φτιάχνεις κάθε καλοκαίρι απο το trasfermarkt βλέποντας τους ελέυθερους και απο τις ομάδες που έπεσαν στα μεγάλα πρωταθλήματα και πρέπει να ξεφορτώσουν..!!

Προφανως και δεν είναι τόσο απλό, αλλά είναι άλλη δουλειά απο αυτή που γράφω εγώ. Οι παίκτες που βγαίνουν στη δημοσιότητα απο την Αμερική, δεν είναι γνωστοί σε εμάς, έχει γίνει scouting απο την πλευρά Αλμειδα. Αυτό έχει εξαφανιστεί.

Πέρσι πηραμε τον Βίντα, δεν ηθελε scouting.. ερχεται ο x μανατζερ και σου λέει: " Εν ενεργεία διεθνής Κροάτης αμυντικός, θέτε?" Ο Μουκουντί όμως ήταν στην λίστα της ομάδας και τον παρακολουθούσαν, ειχε κακή χρονιά.. πως τον κρίνεις? Θέλει να έχεις κάνει τη δουλειά απο πρίν για να ξέρεις αν σου κάνει.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχουν τέτοιες λίστες που λες. Επίσης δεν ξέρουμε πόσες μεταγραφές τέτοιων παιχτών χαλάσανε.

Και μάλλον καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Navas said:

Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχουν τέτοιες λίστες που λες. Επίσης δεν ξέρουμε πόσες μεταγραφές τέτοιων παιχτών χαλάσανε.

Και μάλλον καλύτερα.

 

Απο τον Σιμάνσκι το 2019, κάθε χρόνο έφερνες έναν. Το να μην σου έκατσε να το δεχτώ, αλλά θα φανεί σύντομα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×