Jump to content

Ποιό ήταν το πρώτο ματς που πήγατε?


Kami
 Share

Recommended Posts

Με Απόλλωνα ένα 3-0  που Θωμάς κ Χοκαν  έπαιζαν βόλεϊ με το κεφάλι στη μεριά της Σκεπαστής.

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Το 1987 1-1 στην Λιβαδεια (Πατικας) υπο καταρρακτώδη βροχή και ιστορικο ρεκόρ προσέλευσης κόσμου 


 

Στην Αθήνα το σούπερ καπ το καλοκαίρι του ‘89 με Παναθηναϊκό (1-1, νίκη 6-5 στα πέναλτυ)



Στη Ν. Φιλαδελφεια ένα φιλικό με τον Πανιώνιο το καλοκαίρι του 1990.

 

 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1999 ΑΕΚ-ΑΙΚ 0-0 Σκεπαστή 

Έφτασα 16 χρονών για το πρώτο ματς μιας και οικογενειακά ήταν κατά του να πηγαινουμε σε γηπεδα. Μετά από πολλά παρακάλια και την βοήθεια ενός μεγαλύτερου ξαδέρφου τους έπεισα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 14-01-2006 2-1 ΜΕ ΟΥΚΡΑΝΟ Όλεγκ Βιενλίνσκι ΝΑ ΤΟ ΚΑΡΦΩΝΕΙ ΣΤΟ 90 ΕΝΩ ΠΑΙΖΑΜΕ ΜΕ 10 ΠΑΙΚΤΕΣ.

 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, theo said:

1ο ματς οακα ΑΕΚ εθνικος νομιζω (κλασσικα) 2-0 , αρκετα παλια, ειχε παθει τραβηγμα ο ρεφ και διεκοπη 40 λεπτα. και στα σουτακια την ωρα του μπρεικ ειχε τραβηξει ενα ο σαντμπεργκ κι ειχε παει ευθεια βολη μεσα στο πεταλο, και δεντην ε διναν αν δεν πηγαινε εκει ο ιδιος

85-86 ήταν αυτός ο αγώνας. Τότε στο δεύτερο ημίχρονο ένα μεγάλο μέρος του πυρήνα μας, "μετακόμιζε" από την θύρα 2 είτε κάτω στο πέταλο, είτε στο απέναντι. Θυμάμαι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, στο απέναντι που βρέθηκε ο Εθνικαρας μέσα στην R, και τον σηκωναν στον αέρα. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kami said:

Επεσα κατα λαθος πάνω στο βίντεο του πρώτου ματς της ΑΕΚ που πήγα (πατέρας γαύρος με είχε πάει πριν στην εθνική)

Θ32 του κατάμεστου ΟΑΚΑ, φιλοξενούμενοι!! Τίγκα λαός, συνθήματα, ένιωθες το διάζωμα να κουνιέται.. χασαμε με πιστολιά του επόπτη στο τέλος.. ποσο ΑΕΚ...

 

Ρεκόρ εισιτηρίων όλων των εποχών στην ιστορία της  Α εθνικής σε αυτόν τον αγώνα. Παίζει να είχε και 90 χιλιάδες με τους τζαμπατζηδες, δεν θυμάμαι ποτέ μεγαλύτερο στρίμωγμα στο ολυμπιακό στάδιο. Απίστευτος φανατισμός τις μέρες πριν το ματς που έγινε στο τέλος του πρώτου γύρου, με 5 χιλιάδες κόσμο σε κάθε προπόνηση στην ΝΦ, σπάσιμο της καφετέριας του Βαγγέλη του Βλαχου στα Πατήσια νομίζω, που μαζί με τον Λύσανδρο μόλις είχαν πάει στον βαζελο. Αντιβαρδινογιαννισμος  στο φόρτε του, ενω ήμασταν δύο βαθμούς πίσω στην βαθμολογία. "Βαζελες χολερες ακόμα λίγες μέρες" λέγαμε για καιρό. 

  • Δικεφαλάκι 4
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πρώτο, νομίζω το χω ξαναγράψει όταν πρωτοεγινα μέλος του ΚΜ, ήταν με το Αιγάλεω το 83-84 που νικήσαμε 3-0 και θυμάμαι ότι όλοι έβριζαν τον Κωττη όπως βρίζει κατά καιρούς τον Μάνταλο το ΚΜ, αλλά ότι αυτός σκόραρε. Έχοντας μεγαλώσει με την μητέρα μου που επιπλέον δεν είχε βρεθεί ποτέ της σε γήπεδο  δεν υπήρχε κάποιος να με πάει στην ΑΕΚ. Τελικά την έπεισα, και θυμάμαι που μόλις φθάσαμε στα εκδοτήρια και ρωτήσαμε  με το που είδαν... γυναικόπαιδο μας έδωσαν αμέσως  εισιτήριο στην 17, που ήταν τότε  η πιο ήσυχη και οικογενειακή θύρα. Την ίδια χρονιά ένας θείος μου ΑΕΚτζης αλλά στο χαλαρό, αξιώθηκε τελικά να με πάει και σε μπάσκετ και έτσι πήγα και πρώτη φορά στο κλειστό του Ιωνικου ΝΦ, με τον Ιωνικο Νίκαιας. Νικήσαμε 98-92,ο Γιαννάκης στην τελευταία του χρονια στην ομάδα  της Νίκαιας μας έβαλε 48 πόντους, ενω είχαν πολύ καλή εξέδρα οι Ιωνικοι. Από την επόμενη χρονιά πήγαινα μόνος μου ή με φίλους μου, πιτσιρίκια, στην ΝΦ που ήταν δίπλα και από το 85-86 στο ολυμπιακό στάδιο. 

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

87-88, ΑΕΚ-Παναχαική 3-2, επιστροφή στη Νέα Φιλαδέλφεια έπειτα από 2 χρόνια ΟΑΚΑ. Χάναμε 0-2 στο πρώτο εικοσάλεπτο και κάναμε ανατροπή με γκολ του Τάκη και 2 του Πατίκα. Έπρεπε να καταλάβω από το πώς εξελίχθηκε το πρώτο παιχνίδι τί θα ακολουθούσε τα επόμενα χρόνια με αυτή την ομάδα...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι γιατί είχε διάρκειας ο πατέρας μου όταν ήμουν πολλή μικρός και πρέπει να μας επερνε που και που . Λέμε μια ιστορία που μας είχε πάρει και έβρεχε και μας έβαλε σακούλες με τρύπες . Θυμάμαι καλά ένα αγώνα στη Φιλαδέλφεια μεσημέρι όπως όλα τότε μάλλον με Απόλλωνα αλλα δεν θυμάμαι χρονιά  . Μετά έκανα χρόνια να ξαναπάω μπάλα γιατί σταμάτησε να είναι γηπεδικος και άρα δεν είχα τρόπο ούτε παρέα ούτε και τη τρελα να πάω αλλά πήγαινα μπάσκετ επί Ιωαννίδη κυρίως γιατί αυτό είναι το αγαπημένο μου άθλημα ( δεν πηγαίνω τώρα γιατί δεν έχει πλέον ενδιαφέρων όπως το έχουν κάνει με τη euroleague )  όπου κάποια στιγμή μου γύρισε και στη μπαλα και το ήθελα πολλή και ξεκίνησα να ψάχνονται και να πηγαίνω γήπεδο μόνος μου όπου πήρα και το πρώτο διάρκειας επι νικολαοδη και έσπρωξα όλη την οικογένεια μετα .  

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, theo said:

νομιζω αν λεμε το ιδο ειχαμε κερδισει, που απο τσοντα εγινε θριλλερ. αυτο με τις μολωτοφ στην 1-2?

Αυτό με τη μολότοφ πρέπει να ήταν το 94-95, είχαμε προηγηθεί 4-0 και το έκαναν 4-3

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ - Ξάνθη 3-2, σεζόν 2002/03. Νικήσαμε στο 90', στο Νίκος Γκούμας. Ήμουν 5 χρονών, κι όμως θυμάμαι εικόνες από το τελευταίο γκολ. Από τις ελάχιστες μνήμες που έχω τόσο μικρής ηλικίας.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ματς κοντά στον μετέπειτα μόνιμο έρωτα της ζωής μου ήτο το 1985 στο ΟΑΚΑ που χρησιμοποιούσαμε τότε σαν έδρα.

 Με αντίπαλο τον ΟΦΗ με είχε πάει ο Στυλιανοφάδερ απτό χεράκι και δε ξεχνιέται με τίποτα γιατί πέρα από την όλη πρωτόγνωρη  γηπεδικη εμπειρια(μαζεύαμε πολύ κόσμο τότε ΟΑΚΑ) είχαμε ζήσει και το αλησμόνητο κυνηγητό του κόμη με τα οφάκια μετά απο εγκληματικό τάκλιν από πίσω του Ίσις.

 

Θυμάμαι τότε ήταν της μόδας στο στάδιο να έρχονται γυφτάκια ΑΕΚάκια-μπορει και όχι- και να λένε "καλέ κύριε θα με βάλετε μαζί σας μέσα;" τότε επιτρεπόταν να πάρει ο γονιός τα παιδάκια του μέσα τζάμπα ,ε  ο πατέρας μου δεν έλεγε όχι και κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά παίζει να έμπαινα κάθε φορά με 3-4 ακόμα αδέλφακια μου οπαδούς της Ρόμα παρέα στην ΑΕΚ. Για κάποιον λόγο αφού μπαίναμε μέσα αυτά εσπαγαν προς τα κάτω τρέχοντας προς το κάγκελο  ε και διέλυε αμέσως η οικογένεια Χωραφά που έχτιζε ο Στυλιανοφάδερ κατά την είσοδο. 

Ο Στυλιανοπατέρας γενικά τρανός ΑΕΚτζής έκανε κοπτοραπτική από την Αθλητική Κυριακή μόνο τα στιγμιότυπα της ΑΕΚ.Εχει μεγάλο αρχείο με vhs με  φάσεις και γκολ από τους κυριακάτικους αγώνες της ΑΕΚ μας όλης της εποχής εκείνης .

Γενικά ωραία χρόνια τότε αθώα και το ραδιοφωνάκι στη μέση στο κομοδίνο όρθιο με κεραία ψηλά  στην κρεβατοκάμαρα τις Κυριακές να περιμένουμε με αγωνία να πει κάποιο καλό  νέο για μας,κάποια εξέλιξη στο ματς για την ΑΕΚ , κάποιο κόρνερ,κάποιο γκολ .

Και μετά γυρίσαμε και στη Φιλαδέλφεια ε εκεί πια  , τι να πρωτοθυμηθω και τι να ξεχάσω.

 Τη σκεπαστή που την έβλεπα απτό τωρινό eleven στριβοντας για το γήπεδο και έτρεχα να μπω μισό λεπτό νωρίτερα,η σκεπαστή μας ακουγόταν από μακριά ποποπο ανατριαχιαζα όταν έβλεπα όλα τα αδέλφια πιθίκια της εποχής να χοροπηδάνε για την ΑΕΚ  ,τις παγωτάρες στον Τίλλα, τα βρώμικα πριν κ μετά,το εφημεριδάκι,το Μόσχος πιο μετά..

Αυτά γιατί πέρασε και η ώρα και δεν έχει σταματημό η ιστορία της αγάπης μας με την ΑΕΚ, δεν έχει τέλος,ούτε αρχή.

 ΑΕΚ με το λευκό το ford cortina και στο ταπεράκι σουλτανίνα..

 Από μικρός δε μπορούσα χωρίς την ΑΕΚ .

  • Δικεφαλάκι 17
  • Μπομπίτσα 8
Link to comment
Share on other sites

Α.Ε.Κ. 5 - Ντιναμό Δρέσδης 3

Όταν στο Τορόντο παίζαμε χειμώνα hockey και το θέρος baseball.

WTF???

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νονός said:

Πόσο νέοι είστε (οι περισσότεροι), Θεέ μου ....

 

Δεν έχουν  φάει κεφτεδάκια σε τάπερ και σταφύλια 🤣. . Νεότατοι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, 1989 generation said:

Αυτό με τη μολότοφ πρέπει να ήταν το 94-95, είχαμε προηγηθεί 4-0 και το έκαναν 4-3

ισως, μου φαινεται πιο νορμαλ η ημερομηνια που γραφεις. μπερδευτηκα με τα 4-3 ή το 3-2 θυμαμαι ηταν τσοντα το α και στο β εβαλαν τα γκολ και φυγαμε ετσι κι ετσι απο διαθεση.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Corart21 said:

Δεν έχουν  φάει κεφτεδάκια σε τάπερ και σταφύλια 🤣. . Νεότατοι.

Τάβλι στην κερκίδα 2 ώρες πριν το ματς με ντάλα ήλιο μεσημεριάτικα. "Καπέλα" για τον ήλιο από εφημερίδα διπλωμένη.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη ομάδα που είδα Φιλαδέλφεια πάντως δεν ήταν η ΑΕΚ αλλά η Εθνική ελπίδων με Ισπανία κάπου στα 90's που μας είχαν πάει με το σχολείο και ο Κωστής που έπαιζε φορ θυμάμαι ήταν ακόμα παίκτης του Ηρακλή. Ήταν η μέρα που μπήκε το μικρόβιο μέσα μου όταν έκατσα παιδάκι στο γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Το 3 4 ηταν μια λασπομαχια που χανουμε 2ιπλη ευκαιρι με ντεμη κ στην αντεπιθεση βαζει ο οκλας στο τελος.παιζαμε με μπορντο νομιζω

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×